ïlicutue gciitórijc (fonront Laos wacht OP CHROESJTSJEF Commentaar Dokter geeft Eiffel torentje weg NIEUWS in één oogopslag Kennedy ernstige lijdt eerste nederlaag Oude man vermoordt echtgenote en zoon Islii Stalen zenuwen Leidse vêrfhandel „de Valk' r 58936 ij Zenderwisseling in het vervolg om de vier maanden ATERD.4G 25 MAART 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jay gang no. 12134 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. B. D1EMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD .Staotvasticl) is qhfblmn mgn bert in kg^taspotl" Weer naar Chatliam (geen ketting) Zie pagina 9 Op verzoek van president Kennedy zal premier Nehroe van India waarschijnlijk bemiddelen in de kwestie-Laos. Verwacht wordt, dat de Indische delegatie bij de V.N. in een resolutie het op nieuw instellen van de wapenstilstandscommissie zal vragen. Het tekort op de Amerikaanse begroting voor 1961 wordt geschat op meer dan twee miljard dollar. Kennedy meent, dat de prog noses van zijn voorganger, generaal Eisenhower (die een over schot verwachtte) veel te optimistisch zijn geweest Morgen gaan de Belgen naar de stembus. De strijd zal voorna melijk gaan tussen de Christelijke Volkspartij en de socialisten. De liberalen kunnen een beslissende rol spelen. Maar het is zeer moeilijk enige voorspelling te doen. Enkele bewoners van een flat in Utrecht zijn naar familie en kennissen gegaan, omdat de heiwerkzaamheden voor het ge meentelijk bejaardencentrum aan het Tolsteegplantsoen het verblijf in de flat onmogelijk maken. Door het heien ontstaan steeds meer scheuren in hun woningen. De partijraad van de K.V.P. heeft uitgesproken eventuele wij zigingen in het ontwerp Algemene Kinderbijslagwet niet bij voorbaat van de hand te willen wijzen, maar verwerpt catego risch een „opgepoetste" oude regeling. Op het congres van de Partij van de Arbeid is uitvoerig gespro ken over een ontwerp-resolutie, waarin de socialistische deside rata voor de komende tien jaar zijn neergelegd. De samenwerkende organisaties van handelsreizigers hebben voorstellen ter verbetering van de rechtspositie van de leden aanhangig gemaakt bij de centrale werkgeversorganisaties. liPtf ZO op het eerste ge zicht zegt deze foto u niet veel. Maar als u wat beter kijkt, loopt u de kans duizelig te wor den. Tenzij u ook stalen zenuwen hebt! Want ook ail heeft men geen last van hoogtevrees, nie mand zal het een benij- kleriswaardige positie vin- den oan zo'n zestig, zeven- - tig meter boven de straat i, te hangen. i Deze stelling-bouwer uit Buffalo sdhijnt er weinig last van te hebben. Zijn maats en hij waren bezig aan een bouwstelling ergens ter hoogte van de twintigste etage. Er ging iets fout: een kabel bezweek onder het gewichit, het hele geval kwam scheef te hangen en dreigde op straat te vaillen. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is is deze man nu op het hellende platform geklauterd om te trachten de kabel opnieuw vast te maken. Zeventig me ter beneden hem ligt het harde asfalt maar die diepte doet hem niets rustig gaat hij door met zijn werk, waarschijnlijk niet eens wetend dat men op het dak van een kan toorgebouw bezig is zijn werk te fotograferen! Waarschijnlijk is het maar goed dat deze man zich die diepte niet realiseert en niet denkt aan de gevolgen van een eventuele val als hij zenuwachtig wordt gaat het fout! En geldt dit in feite niet voor vele situa ties? Wie het wereldgebeu ren volgt, krijgt dikwijls de indruk dat we allen samen zweven boven een vele tien tallen meters diepe afgrond, i Gasteren was het Kongo, vandaag Laos, morgen w:e weet welk ander deel van de wereld waar de span ning zich in wapengeweld dreigt te ontladen. Er zijn stalen zenuwen nodig om I dit alles onder ogen te dur- I ven zien. Stalen zenuwen? Beter is het dit alles te bezien in het licht van Gods plan met deze wereld. Het geloof dat het „wijsheid! is wat Hij doetis beter dan sta- 1 len zenuwen. Dat is de visie van onze krant. Beter: onze r krant! D kant noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) I Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro (Doorhalen wat niet van toepasslnj Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik [I graag het boek „Ttp-Parade" I op onderstaand adres: Dr. ir. Den Hollander verlaat Verbond van Ned. werkgevers De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, dr. ir. F. Q. den Hollander, die bij de aanvaarding van zijn functie te kennen heeft gegeven dat hij bereid was gedurende korte tijd het voorzitterschap waar te nemen, zal binnenkort deze functie overdragen. Nadat de heer T. J. Twijnstra, voor zitter van dit Verbond, op 22 april 1959 was overleden, benoemde het algemeen bestuur van het Verbond in een specia le vergadering, die op 27 april werd ge houden, ir. A. J. Engel tot voorzitter. Ir. Engel, president-directeur van de Al gemene Kunstzijde Unie, vervulde deze functie enkele maanden, waarna hij de voorzittershamer overdroeg aan dr. Den Hollander. Otto Premlngers film „Exodus" zal dit jaar met een galapremière het film festival van Cannes openen; de film wordt buiten mededinging vertoond. T^ERWIJL de Verenigde Staten en de andere leden van de ZOAVO ge- A reed staan, onmiddellijk tot militaire interventie in Laos over te gaan en Chroesjtsjef in Moskou het Britse compromis-voorstel bestudeert om tot een vreedzame oplossing van het conflict om Laos te komen, tracht premier Nehroe van India op speciaal verzoek van de Amerikaanse presi dent Kennedy achter de schermen een bemiddelende rol te spelen. De Indische delegatie bij de Ver. Naties zou van plan zijn, een resolu tie over Laos in te dienen, die be trekking heeft op het opnieuw instel len van de wapenstilstandsoommissie. Intussen heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, zijn vertrek uit New York uitgesteld, mogelijk eveneens in verband met de kwestie Laos. Het is opgevallen, dat de waarschuwing van Kennedy in zake Laos door de radio en de pers in de Sowjetunie niet is gepubliceerd. Het wachten is nu op Chroesjtsjef, die de volgende stap moet doen om een eind te maken aan het conflict om Laos. Voor het ogenblik hebben Amerika en de andere leden van de Z.O.A.V.O. (Zuidoost-Aziatische verdragsorganisa tie) afgezien van het zenden van strijd krachten naar Laos. Hun houding ge tuigt van een voorzichtig vertrouwen, dat Chroesjtsjef nog zal ingaan op het Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN. Tel. 33909 President Kennedy heeft gisteren zijn eerste ernstige nederlaag sinds zijn benoeming geleden. Het Huis van Afgevaardigden verwierp met een stem meerderheid 186 tegen 185 stemmen een wetsontwerp dat beoogde ca. 3,8 miljoen arbei ders meer dan thans van de wet op het minimumloon te laten profiteren. De regering had tevergeefs getracht het ontwerp door amendementen meer aanvaardbaar te maken. Niettemin stem den alle republikeinen en ongeveer veer- vig democratische afgevaardigden uit de zuidelijke staten tegen. Het Huis nam met 206 tegen 162 stem men een ontwerp van de republikein William Ayres aan dat aanzienlijk min der ver gaat dan het voorstel van Ken nedy. Tekort In een boodschap aan het Amerikaanse Congres heeft president Kennedy mede gedeeld dat het door de vorige regering van president Eisenhower geraamde overschot op de begroting, ten bedrage van L5 miljard dollar ..over-optimis- Verheugend nieuws HEUGAFELT veredeld vilttapijt 7 nieuwe moderne kleuren geluiddempend blijvend motecht Zeer sterk. Per m2 20.75 BULTHUIS BOTERMARKT 23 voor betere woninginrichting is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór l april het abonnementsgeld voor het 2c kwar taal 1961 a 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden-en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. DE ADMINISTRATIE tisch" is geweest. In werkelijkheid zal de begroting over 1961-'62 een tekort te zien geven van meer dan 2 miljard dollar. Volgens Kennedy zijn de schattingen van de regering-Eisenhower, die nooit het bestaan van een recessie heeft toegege ven, gebaseerd geweest op een veel roos kleuriger economie. Volgens functionarissen zal Kennedys militaire programma, plus de herziene ramingen van de kosten van de huidige defensieprogramma's het totale deficit over het begrotingsjaar 1962-'63 op meer dan drie miljard brengen, waardoor de totale schuldenlast van de V.S. zal oplo pen tot een ongekende hoogte van onge veer 290 miljard dollar. Britse voorstel, volgens hetwelk bespre kingen mogelijk zijn na een wapenstil standsakkoord. Chroesjtsjef keerde gisteren in Mos kou terug van een rondreis door de landbouwgebieden in het Aziatische deel van de So-wjetunie. Hij werd onmiddel lijk geconfronteerd met twee grote pro blemen: 1. de waarschuwing van Ken nedy, dat de Ver. Staten vastbesloten zijn, een onafhankelijk, neutraal Laos te handhaven en 2. het Britse voorstel, waarvan men aanneemt, dat het zeer ver tegemoetkomt aan de eisen van de Sowjetunie. Verwacht wordt, dat de Russische premier het niet op een bot sing zal laten aankomen om de betrek kingen met de Verenigde Staten niet het honderd te laten lopen. Men vreest evenwel, dat hü niet on middellijk een beslissing zal nemen om van een verder oprukken van de rebel len in Laos te kunnen profiteren al! straks onderhandeld moet worden. De opstandelingen hebben de wind mee: gisteren hebben zü de stad Kam Keoet veroverd op 64 km van de grens van Thailand. Zij zouden daarbij gesteund zün door drie van de negen pas uit Noord-Vletnam aangekomen bataljons. Mocht tot militaire interventie in Laos worden overgegaan, dan zullen naar verwacht wordt eerst troepen uit Thailand, Pakistan en de Philippijnen wórden ingezet. Daarrfa 'Worden 1400 Amerikaanse mariniers en 2500 man van de troepen van het (Britse) Gemenebest, die op Malakka gestationeerd zijn, in geschakeld. Niet minder dan 300 vlieg tuigen kunnen de operaties ondersteu- Vermeiden we nog, dat prins Soevan- nah Phoema, de neutralistische vroegere premier van Laos, in Parijs heeft ver klaard, dat het Britse voorstel een rede lijke oplossing aan de hand doet. Hij zeide te hopen dat het dreigement vat Kennedy niet tot werkelijkheid zal wor den. Het centraal orgaan samenwerkende organisaties (C.O.S.O.), vertegenwoordi gende de Algemene bond van ouden van dagen, de Bond voor staatspensionering, de Federatie van bonden van ouden van dagen en de Unie van katholieke dio cesane bonden, heeft aan de Sociaal-eco nomische raad schriftelijk verzooht de regering te adviseren om de grondbe- dragen van de A.O.W te verhogen. De Amerikaanse president John F. Kennedy, wijzend op een kaart van Laos die hij gebruikte op een persconferentie over de situatie in dit Zuidoostaziatische koninkrijk. De Noorse poes „Lisa" is regelrecht naar de voorpagina's van de Noorse kranten gewandeld door op haar pootjes niet minder dan zeshonderd kilo meter af te leggen. Haar eigenares en eigenaar, mej. Oddbjorg Ronneklelv cn haar verloofde, Helge Holtmon, belden uit Oslo, namen Lisa mee toen zij vorige zomer een vakantie gingen doorbrengen in Njordford in het westen van Noorwegen. Omdat beiden in Oslo in een klein flatje wonen, lieten z(j Lisa achter bij de ouders van de heer Holtmon, die op de kat zouden passen, maar deze al spoedig kwüt waren. Maanden later lag Lisa plotseling voor de deur van de oude fiat van mej. Ronneklelv in Oslo, die inmiddels ver huisd was, waar de poes ten slotte door buren werd herkend. Foto: Lisa na zeshonderd barre kilometers in de armen van haar baasje, de heer Holtmon, in zijn flat in Oslo. Inzet: de route van Nordfjord naar Oslo, die de kat heeft afgelegd.... In een woning in de Amsterdamse Bonairestraat heeft een bejaarde man gistermorgen zijn 73-jarige vrouw gewurgd en enige uren later, bij diens thuiskomst, zijn 41-jarige zoon met een aantal hamerslagen dodelijk verwond. Toen de politie, door buren die gestommel hadden gehoord gealarmeerd, ter plaatse kwam, kon zij nog juist verhinderen dat de dader zich door gasverstik- king van het leven zou beroven. Gisteravond kreeg de S x 8 alarm dienst van de Amsterdamse politie een anoniem telefoontje, dat er in de be wuste straat een vechtpartij aan de gang was. Toen politiemannen na een kwar tier bij het opgegeven adres kwamen, zagen zij door de ramen een man liggen. In de keuken troffen zij de 72-jarige G. A de O. aan die zich van het leven wilde beroven. De man vertelde dat hij die morgen zijn vrouw had gewurgd en enige uren later zijn zoon met een hamer zodanig had geslagen dat ook hij overleed. Bij het eerste onderzoek vond men de hamer en later de ontzielde lichamen van de vrouw en de zoon. De officieren van justitie mr. W. Tonckens en mr. W. K. Baron van Dedem, de hoofdcommissaris van poli tie en het hoofd van de dactyloscopische dienst stelden ter plaatse een uitvoerig onderzoek in. De moordenaar, die vroeger kapper is geweest, heeft tegenover drie politie mannen een volledige bekentenis afge legd. De man is naar het bureau Over toom overgebracht en weigert motieven voor zijn daad te verstrekken. Hij was onder doktersbehandeling, maar het is niet bekend of hij geestelijk gestoord is. Ten aanzien van het doden van zijn zoon liet hij doorschemeren uit mede lijden te hebben gehandeld, omdat deze debiel was. „Daarom mocht hij in geen geval zijn ouders overleven", aldus de oude man. TYE OMSTANDIGHEDEN hebben ertoe geleid, dat gisteravond, zeer kort dus na de rede van de heer Burger op diens congres, de heer Andriesscn op de partij bijeenkomst van de K.V.P. zijn mening heeft moeten geven over het regeerbeleid. In het oordeel van de heer Andriessen over het regeerbeleid hebben we niets van „onbestuurbaar" of iets dergelijks aangetroffen. We hadden het ook niet verwacht. De rede van de heer Andries sen toont nu eenmaal een reëler kijk op de werkelijkheid. Trouwens, men zal, zo dunkt ons, vanuit de K.V.P. toch reeds met grote terug- houendheid tegen de sollicitatiepogingen van de socialisten aankijken. De socialis ten willen regeren samen met de K.V.P., maar nadat ze hebben beweerd, dat van het huidige regeerbeleid, waarmede die zelfde K.V.P. waarlijk ook wel iets van doen heeft, weinig of niets deugt. Niet vleiend voor de K.V.P., die echter wel goed genoeg is om met de socialisten sa men het nieuwe beleid te gaan bepalen. Anders dan de P.v.d.A., is de K.V.P. met het gevoerde beleid tevreden. In navol ging van de heer Romme, wiens gedwon gen aftreden juist op deze vergadering uiteraard zeer werd betreurd, bleek ook de heer Andriessen gaarne bereid, het kabinet de steun te geven van een con- structief-kritische medewerking. Van belang was, wat de tijdelijke voor zitter van de K.V.P.-fractie zeide over de kinderbijslag, zoals bekend een uiterst gevoelig punt in de huidige politieke situatie. De K.V.P. blijkt niet zonder meer vast te houden aan het ingediende wets voorstel, maar dan moet er een dubbele garantie zijn: dat een ander voorstel aan vaardbaar is en ook werkelijk wet gaat worden. Tot zolang houdt de K.V.P. aan het ingediende voorstel vast. Duidelijk blijkt uit het betoog van de heer Andriessen wel, dat de regeling van de kinderbijslag voor de K.V.P. een be slissend punt is. Zó beslissend, dat voor haar een verwerping „de aanzet" is „voor wellicht belangrijke en ingrijpende ver anderingen in de onderlinge positie en verhoudingen der Nederlandse groeperin gen." In meer eenvoudig Nederlands: een kabinetswijziging. Wij vermoeden zo, dat de wat omzichtige maar niettemin voldoende duidelijke be woordingen van de heer Andriessen in de komende weken het thema zullen worden van tal van politieke beschouwingen. Nog is althans op papier een uitweg mogelijk, mits de K.V.P. de kans behoudt om in deze voor haar belangrijke zaak materieel op haar stuk te blijven staan. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa D. Kret en Zn. Hoge Rijndijk Tl - Lelden Telefoon 20023—24350 Prins per helikopter naar Waddinxveen Over de werkbezoeken van Prins Bernhard aan Tilburg èn Waddinxveen op 28 maart vernemen wij nader, dat de prins de reis van Tilburg naar Wad dinxveen per helikopter zal maken. Prins Bernhard zal om twee uur in het Leypark in Tilburg opstijgen. Men ver wacht dat de prins reeds om half drie in Waddinxveen kan aankomen. De he likopter zal dalen op het voorplein van het nieuwe bedrijfsgebouw van de ver voersonderneming Citosa. Dit pand ligt in de omgeving van de watertoren van Boskoop. De helikopter, waarmee prins Bern hard deze korte luchtreis gaat maken, is een toestel van de koninklijke lucht macht. /r—S' I ml rpOT NU TOE is maart nog steeds een droge maand met op de meeste plaat sen ongeveer een 20 mm. regen. Dit zal ook het komende weekeinde zo blijven, want een hogedrukgebied dat met het centrum even ten zuidwesten van ons land ligt, houdt de depressies op een afstand. Hierdoor blijft het rustig en ko men er zonnige perioden voor. Doordat de lucht via de Noordzee wordt aange voerd, zal de temperatuur in de middag niet veel hoger dan 10 a 12 graden kun nen stijgen. Verder landinwaarts kan het 14 graden worden. In Scandinavië is het belangrijk kouder en in Noord-Zweden vriest het ook overdag. De komende da gen zullen de hogedrukgebieden van de meeste betekenis blijven zodat de kans op regen ook na zondag nog klein blijft. HET ^*79\ y<»y .70 69 Tendens: stationair Stand gisteren: 768 De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met nu en dan opklarin gen maar nu en dan ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en west. Iets koudere nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 6.30, onder 19.02 uur; maan op 13.08, onder 3.56 u. Maandag: zon op 6.28, onder 19.04 u.; maan op 13.07, onder 4.31 uur. Volle maan: 1 april. WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur De gebruikelijke zenderwisseling tus sen de AVRO en VARA enerzijds en de KRO en NCRV anderzijds zal in het ver volg niet meer om dc drie, maar om de vier maanden geschieden. Het resultaat van dit N.R.U.--besluit is. dat nu om het andere jaar een van de twee groepen omroepverenigingen op Hilversum 1 zal zenden gedurende het laatste kwartaal. Omdat de ontvangst van Hilversum 2 (298 m) in sommige deien van het land minder is dan de ontvangst van Hilver sum 1 achtte men het onbillijk, dat steeds dezelfde omroepverenigingen juist in de laatste maanden van het jaar uitzonden r de minder gunstige zender. D. Helder Ypenburg Vllss. Eelde De BUt Twente Elndb. Zd.-Llmb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUricb Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. {eh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. feh. bew. zw. bew. mist onbew. onbew. onbew. h. bew. feh. bew. zw. bew. onbew. mist onbew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. h. bew. 1. bew. ono 2 windstil windstil windstil n 5 wnw 6 windstil zzw 1 windstil windstil windstil w 4 w 1 windstil ono 3 windstil windstil pARIJZENAARS z(jn trots op land beter bekend als Haralam- Door bekwaam investeren en -1 het architectonisch wonder bos Fornarakis is geboren en een succesvolle praktijk wist dc dat Elffeltoren heet, maar de Inwoners van Philiatra in Grie kenland z(jn even trots op de hunne. opgevoed te Philiatra. Later verliet hü de gemeen te om te Parüs en Oxford me- dicijnen te studeren. Hü emi greerde vervolgens naar de Ver. dokter een fortuin büeen brengen en het vorige jaar vond hü dat de tüd gekomen was om zün geboorteplaats iets te geven, dat de moeite waard Philiatra, een rustige ge- Staten en vestigde zich in 1934 was. meentc in het zuidwesten heeft te Chicago, waar hü een prak- Hü besloot een imitatie van zün Eiffcltoren te danken aan tük begon. Maar nooit vergat de Eiffeltoren te Parüs te doen o de Grieks-Amerikaanse dokter dr. Fournler zün geboorteland bouwen, daar hü aan Parys lens begroet en er werden be- Harry Fournler te Chicago. Dokter Fournler in Grieken en hü deed voor Philiatra wat aangename herinneringen hü kon. uit zün studententüd. had In het rustige dorp Philiatra werkte het als een bomontplof fing, toen de dokter bekend maakte, wat hü van plan was en dat het bouwwerk zou ver- rüzen op een stuk grond van zün familie. Het nieuws werd door de in woners met gemengde gevoe- zwaren gemaakt, maar de dok ter was vastbesloten. En zo ver rees de üoeren toren, waarvan de top weldra uitstak boven die van de klokketoren van de kerk en boven alles in de om trek. Sommigen schudden mis- prüzend bet hoofd, maar ande ren staken de neus in de lucht. De Eiffeltoren van Philiatra die twintig meter boog is staat daar even trots als die van Parüs met de Griekse vlag in top en de Franse tricolore wat lager. (RITA) „Vioolspelen heeft ook zijn lollige kan- ten, Tommy", j

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1