Open briel Blad Een goede leeftijd voor 'n verjongingskuur TRSDESCMTia TIP-PARADE Culinaire capriolen met cacao LIEF RUITJE voor wie jong is Na uw bad het jasje de douchecel in ZATERDAG 25 MAART 1951 ■Qen nieuwe inhoud uoor uier bekende letterA VEERTIG JAAR M'n weg zoekend door een bijna compacte, de ogen moe makende mist, vond ik het huis ach ter de tramrails. Het tuinhekje stond al open: binnen compenseerden twee behaag'lijk brandende haarden de zon, die buiten niet schijnen wilde, terwijl het aroma uit de koffiepot op het lichtje net de concurrentiestrijd had aangebonden tegen de stilletjes voor zich uit geurende hyacinthen. Op een laag tafeltje prijkte een azalea met tien tallen zacht rose blaadjes. Als ik ooit al schrij vend nog eens het woord „teer" gestalte zou moe ten geven, koos ik er die azalea voor uit. Het zilveren theestelletje op de tafel blonk wit glan zend en deed daarbij niet onder voor een aller aardigste verzameling zilveren voorwerpjes, uitge stald op een Frans brocaten kleedje, 'n Heel klein koektrommeltje was er bij, een al even pop perig stoofje, een spinnewieltje van een paar cen timeters groot.... dinky-toys voor grote mensen, zou je bijna zeggen. Stuk voor stuk waren ze met zorg gepoetst. En terwijl ik nog niet eens zat, was ik de mist al compleet vergeten, de uit nodigende sfeer van gastvrijheid had haar volko men opgelost, 't Was er gezellig en verzorgd. Waarom ik u dit zo uitvoerig vertel, zult u zich intussen wel licht hebben afgevraagd. Wel, om dat die zorg en de sfeer me frap peerden. 'k Was namelijk op be zoek bij de voorzitster van een grote organisatie, die ook buiten de grenzen van het eigen land, bindingen heeft en al pratend bleek me dit al gauw een fynktie te zijn. die meer om het lijf heeft dan alleen met een charmant ge baar de voorzittershamer han teren. Het ging in dit gesprek over het werk van de Christen Jonge Vrouwen Federatie en wie enigszins op de hoogte is van wat deze federatie op het ogenblik on derneemt en uitvoert, weet. dat het presidente zijn ervan bijna te vergelijken is met wat dan te genwoordig een full-time job" heet. Toch vindt mevrouw M. C. E. Kloosterman-Fortgens in haar huis te Voorschoten nog tijd om haar ..zilvertjes" glanzend te hou den, het koken, waarvan ze houdt, niet te verwaarlozen, azalea's zelf te trekken en gastvrouw te zijn voor wie maar binnen wil ko men lopen. Ze maakt er geen tijd voor vrij zo tussen neus en lip pen door, maar primair wil zij gewoon een goede huisvrouw zijn en blijven. Hel gezin En daarmee zij we eigenlijk gelijk gekomen bij een zeer be langrijk punt als we het hebben over de C.J.V.F. Ondanks de we reldwijde blik van deze organisa tie, die. zoals u wellicht bekend, deel uitmaakt van de World's Young Women's Christian Asso ciation, is men er zich meer en meer van bewust geworden, dat de kern van zoveel dingen in het gezin Ligt. Immers: de ge zinnen vinden altijd weer hun weerspie geling in de maat schappij? Nu be hoeven we er denk ik geen strijdpunt van te maken dat de vrouw in het gezin een toonaangevende rol speelt, dat zij er het middelpunt van is. Een federatie nu. die via de aangesloten verenigingen in ons land zo'n 50.000 meisjes en vrouwen be reikt, kan dan een unieke taak hebben, juist als het gaat om het gezin. En als dan de presidente van zo'n federatie, zeker niet be wust, maar gewoon zichzelf zijn de min of meer de verpersoon lijking is van een dergelijke koers, kunt u zich misschien voorstellen, dat die „zilvertjes" en die bloei ende planten even een bijzonder accentje verdienden. De basis Nu wil ik in dit babbeltje over de C.J.V.F. niet uitgebreid een stuk geschiedenis gaan geven. Het veertigjarig bestaan, waaraan in de herfst van 1960 zonder veel tam-tam, maar slechts in intieme kring aandacht is besteed, zou er wel aanleiding toe kunnen zijn. Veel belangrijker vind ik het echter u. via „Blad-Zij" kennis te kunnen laten maken met het nieuwe, andere gezicht, dat deze organisatie sinds een jaar of twee heeft gekregen. Natuurlijk: de basis is dezelf de gebleven, namelijk de wil er Mevrouw M. C. F.. Kloosterman- Fortgens de kern ligt in het gezin VAN BLOEM.'EN PLANT een gemakkelijke kamerplant Als men een zéérgemak kelijke kamerplant wil heb ben, een plant, die het zowat altijd doet, dan moet men een Tradescantia nemen. Om de een of andere, voor mij duistere reden, wordt ze hier en daar ook Vaderplant genoemd. Het is een hang- plant. Ze is afkomstig uit Midden-Amerika. Als loij hierboven schreven, dat de Tradescantia het zowat altijd doet, dan wil dit niet zeggen, dat men ze maar ergens kan neerzetten en er niet meer naar omkijken. Zó is het nog niet. al lijkt het er wel eens op, dat men dat meent. Zeker, nauw met de plaats neemt ze het niet, hoe wel de ene soort daaraan iets meer eisen stelt dan de ande- Vele soorten Er zijn namelijk verschillen de soorten. Men heeft groen- bladige, bontbladige en daar van weer zilverbonte en goud- bonte, ook met groene blade ren, waarvan de onderkant paars is en dan nog Trades- cantia's met roodachtige bla deren. Als men van deze sooren de bontbladige op een te donke re plaats zet dan zal de bonte kleur verdwijnen en de blade ren allengs helemaal groen worden. De groenbladige soorten kun nen wel tegen een ietwat don kere plaats. Hoe lichter van kleur het blad is hoe meer licht de plant vraagt om zo te blijven. Normaal De water- en mestbehoefte is normaal d.w.z. geef water als de grond grijs begint te zien. De beste methode is en dat geldt voor alle planten kijk naar de kleur van de pot: zo lang deze nog donker is door het vocht is geen water no dig. Als men water geeft dan doet men daar tegelijk wat, niet veel, mest door. Wat de grondsoort betreft. daaraan stelt de Tradescantia weinig eisen. Elke grondsoort neemt ze voor lief. Nieuwe planten Ze heeft de onhebbelijkheid om na verloop van enkele maanden van onderen lelijke bladeren te krijgen en dus ka le stengels. Daarom is het goed elk jaar voor nieuwe planten te zorgen. Dat kan heel gemakkelijk. Langs de rand van een pot, die gevuld Is met zandige aar de zet men enkele toppen van de oude plant. De lengte komt er niet op aan. De aarde moet matig vochtig zijn. Die stekken doen het altijd. Men kan ze ook in een flesje met water laten bewortelen. Binnen korte tijd verschijnen de wortels en begint de groei, die vrij snel gaat. Als de top- bladeren van de stek geel zijn dan snijdt men die er maar af vóór ze geplant worden, wat overblijft groeit wel weer uit. toe mee te werken Jezus Christus in deze wereld te kennen en te dienen. Ook de opzet veranderde niet; nog steeds wordt de C.J.V.F. gevormd door tal van meisjes- en vrouwenverenigingen, die in de federatie haar interkerkelijke overkoepeling vinden. En daar bij willen we gelijk maar het misverstand uit de wereld helpen als zou de federatie in lucht zijn opgegaan toen het Meisjesverbond C.J.V.F. enige tijd geleden een fusie aanging met het C.J.M.V. Dit meisjesverbond is slechts één van de bij de federatie aangeslo ten organisaties en toen de meis jes en jongens besloten samen verder als het Christelijk Jonge ren Verbond door het leven te gaan. hield dit vanzelfsprekend niet in, dat nu de Christen Jonge Vrouwen Federatie in zijn geheel was verdwenen. Integendeel, on danks de veertigjarige leeftijd is men met name de laatste tijd op een frisse, vernieuwde basis ver der gaan werken. De federatie heeft zich geheroriënteerd en de resultaten hiervan hebben zich, mede door middel van het toen volkomen nieuw gekozen bestuur, zeker al doen gelden. Individueel Om eens een voorbeeld te ge ven: het is vooral in deze tijd nu eenmaal zo, dat niet iedereen zich geroepen voelt een keer in de week 's avonds de deur achter zich dicht te trekken om de bij eenkomst van haér vereniging bij te wonen. We weten het allemaal wel: Nederland is hier en daar een beetje vergaderingsmoe en ofschoon het ledenaantal van ver schillende vrouwenbonden of -groe pen. ondanks deze tendens, toch blijft toenemen, zijn er aan de andere kant honderden vrouwen, die er niet toe komen ergens lid van te worden. Toch voelen met name jonge huisvrouwen wel eens het gemis aan informatie of voor lichting, die zo'n vereniging te bie den heeft. In deze tijd kan men het immers bijna niet meer zon der voorlichting af. terwijl het eens wat dieper graven in een of ander onderwerp vaak ook bijzon der verruimend kan werken. Juist aan die vrouwen nu wil de C.J.V.F. denken „Eerlijk gezegd 't Is verbazingwekkend wat je allemaal met cacao kunt doen naast het klaarmaken van het kopje chocolademelk of het koken van een chocoladepud ding. De op dit gebied bekende schrijfster Henriëtte Holthausen doet hier eens een boekje over open op uitnodiging van een grote cacao- en chocoladefa briek in Haarlem. Onder de titel „Culinaire capriolen met cacao" (gelieve de puntjes te vervangen door de naam van de fabriek) heeft zij een keur van gerechten op schrift ge steld waarvan de meeste Iets met cacao te maken hebben. De ene heerlijkheid na de an dere kom je in dit gezellige boek je tegen en zowel de meer er varen kookster als de minder handige keukenprinses kan uit deze culinaire capriolen menig smakelijk ideetje putten. De schrijfster heeft het name lijk niet alleen bij allerlei drank jes, puddingen en taarten gela ten, maar ook aan meer hartige schotels aandacht geschonken. Een (eenvoudig) receptje willen we uit dit boekje overnemen en wel een idee voor een drankje, dat Henriëtte Holthausen de naam heeft meegegeven van Vrijgezellen-cocktail U mengt daarvoor eetlepel cacao met drie eetlepels warme melk tot een glad papje. Giet dit in een shaker (het liefst met ijs blokjes als u een koelkast heeft) en doe er dan 1 borrelglas crème de cacaolikeur en evenveel bran dewijn bij. Goed schudden en ten slotte door een zeef in een kelk glas gieten en serveren. ben ik zelf ook niet zo'n verga- derdier, meer een gezelligheids- dier", bekende ons mevrouw Kloosterman en daarom toneer is zij ervan overtuigd, dat tijdens het koffiedrinken in een paar verloren uren 's morgens een klein groepje huisvrouwen het prettig zal vinden samen eens over een en ander te praten. Niet zomaar in de ruimte, want dan kan men uiteraard wel gewoon bij de buurvrouw gaan koffiedrin ken en het hebben over huis-, tuin- en keukenzaken (die soms ook wel eens prettig èn belang rijk kunnen zijn...). Goed besteed Als zo'n groepje vrouwen ech ter aan de hand van het maand blad Federatie Contact" eens een bepaald onderwerp wil „uit hollen", dit met een gesprek-leid- ster als houvast, heeft men de morgen of middag goed besteed. Waarover dan samen praten? Het blad geeft er zelf een duidelijk antwoord op. Twee uitgangspunten wil ik even noemen. Dat de maat schappij immers snel veranderd is, hoeven we ons niet eens te realiseren, 't Komt allemaal over je, zonder dat je het weet. Dat de positie van de vrouw in het algemeen inhaerent daaraan tal van facetten heeft gekregen, die er vroeger ook niet waren, is al evenzeer een niet te ontkomen feit. Hoe nu heeft zich die sprong van het verleden naar nu zich ont wikkeld, wat kan onze plaats zijn in de kerk. in de kring van het gezin, èn daarbuiten, wat houden we vast en wat laten we schie ten, hoe stellen we ons in.... kort om er zijn heel wat vraagteken- tjes. die het bestuderen van een antwoord waard zijn. Het gesprek Een ander uitgangspunt, dat het maandblad aan alle kanten heeft belicht, is b.v. „het gesprek". Dat heeft veel meer kanten, dan men ogenschijnlijk wel eens denkt. Daar is het gesprek met God, daar is het gesprek met zichzelf, daar is het gesprek met de ander en daar is óók het gesprek in het gezin zelf. In het blad geven men sen met naam hier (pro deo!) hun visie op. Aan de „koffie- kring" de uitnodiging deze stof eens door te nemen. Niet alleen echter de meer individueel inge stelde groepjes kiinnen hier een uitstekende leidraad vinden. De artikelenreeks over een of ander onderwerp in het blad vormt ook de basis tot discussie in vele aan gesloten verenigingen. Het ver heugt mevrouw Kloosterman niet alleen als voorzitster van de C.J V.F.. maar vooral als hoofd- redaktrice van het contactorgaan bijzonder, dat zovelen in de let terlijke zin van het woord profijt weten te trekken uit wat er steeds weer wordt geschreven. Het secretariaat van de C.J.V.F. is ge vestigd F. C. Dondersstraat 23, Utrecht. Nu ben ik er me van bewust, in de verste verte niet volledig te zijn geweest met het beeld, dat ik tot nu toe van de C.J.V.F. heb gegeven. Ik zou u eigenlijk nog iets moeten vertellen over de pro jecten, die de federatie buiten de grenzen behartigt, zoals het werk in vluchtelingenkampen, het steu nen van een bij de Y.W.C.A. aan gesloten vereniging in onze Antil len, om slechts twee dingen aan te stippen, 'k Zou u eveneens moeten meenemen naar Haarlem om een kijkje te nemen in huize Melanie, waar jonge meisjes een vooropleiding krijgen voor eenvou dige sociale beroepen. Of naar Utrecht, waar weer andere voor namelijk uit het buitenland ko mende meisjes, een gezellig home kunnen vinden als ze hier een of andere stage meemaken. Eigen lijk zou ik u óók even in de agen da van mevrouw Kloosterman moeten laten bladeren, want dan zou u nog verschillende andere funkties kunnen ontdekken, die haar tijd en aandacht vragen. Zo is er een stoel in het adviescol lege van de raad voor de jeugd- vorming voor de Minister van O., K. en W. de hare, het Ned. Vrouwencomité is haar ook niet onbekend, de stichting Oud Poel geest kent haar als lid van de in Haarlem, waar meisjes een vooropleiding krijgen voor eenvoudige sociale beroepen. Raad van Advies.... maar laten we deze presidente en dominees- dochter niet al te zeer zien als een „vergaderdier" om haar eigen woorden te gebruiken. En daar naast hoop ik, dat velen van u de veertigjarige C.J.V.F. wel een beetje zullen kennen. Voor het ge val dat niet zo is en de mist wat u betreft nog niet helemaal is opgetrokken.... over een aantal maanden zult u op „Blad-Zij" dan wel iets tegenkomen, dat nog even op dit onderwerp inhaakt. In leder geval heeft u nu al kennis kunnen maken met een niet alleen jong en fris, maar ze ker ook belangrijk element In dit werk èn met een voorzitster, die van kleine, zilveren „Dinky- toys" houdt. ■a-*#*#*#*#*#*-»-*#*-*** Voorschotje op de Zo kuni U hei uw kinderen vakantie Wilt u als een soort voorschot je op een zonnige vakantie een buitenlands getinte schotel op dienen, dan moet u eens denken aan „PaSqualIno dl Agnello", waarvan de naaon ingewikkelder is, dan het recept.... Van lamsvlees maakt men een smakelijke haché (doe er eens wat knoflook bij....) en dan kookt u de nodige hoeveelheid spaghet ti. Spoel aeze met kokend water af en laat ze uitlekken. Spatel er per 200 gram spaghetti 150 gram belegen kaas en een klem beetje witte peper doorheen. U doet de spaghetti op een grote, platte schotel met de lamsnaché ir het midden. Wat gehakte peterselie gaat er nog over heen en u hebt een pittige „Pasqualino di Agnel lo" gekregen. vertellen Er bestaan heel wat boeken vaak dikke pillen over sexua- liteit en alles wat daar maar mee samenhangt. Menig ouderpaar hanteert ze om er de nodige „wijsheid" uit op te doen, zodra ze zich gaan bezinnen over de vraag „hoe vertel ik het m'n kin deren. terwijl daarnaast heel wat jongeren er op een bepaalde leeftijd in gaan snuffelen en dat liefst als vader en moeder niet thuis zijn. Hoe of door wie die boeken ook worden gebruikt, een feit blijft, dat voor velen het ge ven van voorlichting over deze toch vrij tere zaken maar een moeilijk punt blijkt. Daarom is het van de N.V. Ar beiderspers, Amsterdam zeker een goede gedachte geweest aan dacht te schenken aan drie Ame rikaanse uitgaven op dit gebied: geen dikke, omvangrijke boeken zijn het. maar handzame en uit stekend geschreven werkjes, waar mee men verschillende kanten uit kan. Op een prettige manier ma ken ze resp. ouders en opvoeders, kinderen zo tussen negen en twaalf jaar én oudere jeugd weg wijs in deze materie. Alle drie zijn ze met liefde en grote aan dacht geschreven door een doctor in de filosofie, en een lerares, dit onder toezicht van een arts. Voor ouders is er „Geef meer dan voorlichting", voor Nederland be werkt door J. P. Teuni». Opgroei ende kinderen krijgen verantwoor de lectuur voorgezet in „Je eigen geschiedenis", bewerkt door mr. H. M. de Kat-Presser, terwijl ou dere jeugd in „Het &-b-c van de liefde" een goede lëidraad vindt. En al mag er dan al behoorlijk wat over dit onderwerp zijn ge schreven, deze boekjes konden er ons inziens best 'bij, gezien de manier, waarop een en ander er in wordt behandeld. EI|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI'!L; I van u en vóór u Uit Dordt kreeg ik een ge- 5 zelllge brief en ofschoon ik er geen enkele tip uit heb kun- nen halen voor dit hoekje in de krant, wil Ik toch niet na- laten die Dordtse lezeres even E tc bedanken voor de alleraar- dlgste manier, waarop zij met slechts een „onderstuk van een penhouder" (zoals ze zegt) heeft geschreven. Dit zomaar even zonder meer. Dan nog een woordje tot de lezeres, uit wier enveloppe een héél klein slabbetje kwam rollen, waar- op zelfs nog kuikentjes waren E getekend. Mevrouw, dank voor E dit attente voorbeeld, maar ik 1 zou u toch willen afraden een E stuk plastic onder de slab te gebruiken. Dit materiaal is E voor die hele kleintjes niet al te veilig en op verschillende s moedercursussen wordt vaak e gewezen op de gevaren, die dat dunne plastic met zich kunnen meebrengen. Overl- genswie weet of u bin- nenkort niet een tip hebt, die E ik wél met plezier kan en wil plaatsen. Zo, na deze ontboe- e zeming gauw de nieuwtjes voor deze week. Eerst lets over: BONT BEWAREN Nu het seizoen van bont en bontjassen bijna voorbij is, wil mevrouw N. de Vroedt- Snoel uit Rotterdam even wij zen op een mot-vrije opberg plaats voor dit bont. Na het uitkloppen kan men het bont het beste daar hangen of neer leggen. waar steeds schoon ge wassen linnengoed wordt opge borgen. Kleinere stukjes dus de linnenkast in. Hangt men een mantel in een kast. waar géén linnengoed ligt. doe de jas dan in een mottenzak en inplaats van er een of ander anti-mot middel bij te doen, stopt men er steeds gewassen linnengoed bij. Mevrouw De Vroedt garandeert u beslist, dat er dan geen mot in uw kostbaar bont komt. VOOR DE TL"IN Zij, die een tuin bezitten j en op een bepaald moment geen houten bakje of kistje bij j de hand hebben om als zaai- bak te gebruiken, kunnen voor dit doel rustig een kartonnen doos nemen, zo schrijft mevr. i Glasbergen uit Oegstgeest. Om de doos (die wel stevig moet j zijn) vouwt men dan een vel i Elastic dat aan de randen naar i innen moet worden omgelegd. Zorg daarbij voor een flinke i overslag, aldus deze lezeres. die nog vertelt, dat kwekers j bij gebrek aan houten bakjes j ook zulke dozen gebruiken. Nu we al een stukje voorjaar zomaar cadeau hebben gekregen en we weer aan de zomergarde- robe gaan den ken, een idee voor een jeugdig japonnetje. Het is gemaakt van dralon-batist im- primé, een luch tige stof, die bij na met kreukt en zich goed laat wassen. Dit rose- witte ruitje zal vooral het jonge meisje charmant staan. Het model heeft een knoop- sluiting midden voor, die even over de taille loopt. Voor een koket accentje zorgt een rouche in de vorm van een lange ket ting. De tip-hoek op onze pagina heeft al verschillende wenken ge geven over het schoon maken van een suède jasje. Als het jasje echter niet direkt vuil is, maar al iets van z'n eerste frisheid heeft verloren, kunt u het ook eens een stoom-bad geven. Het is niet de bedoeling dat u het kledingstuk boven de stoom gaat houden, maar dat u gewoon het jasje eens een keer ophangt in de douchecel of badkamer, vlak nadat er iemand een bad heeft genomen. De atmosfeer is dan namelijk vaak nog flink dampig. Laat het jasje gerust een paar uur in cel of badkamer hangen om het ver volgens goed te laten drogen. Dan zorgvuldig opborstelen en u zult zien, dat door deze „schoonheids- behandeling" het jasje aanzien lijk is opgeknapt. HET wordt weer eens tijd enke le dingen die elke dag gebeu ren in ons midden neer te leggen en er onze gedachten over te la ten gaan. De vorige keer ben ik er al mee begonnen: wat doe je bij zij delingse op- en aanmerkingen van Oma? Of, om cr nog eens een voorbeeld bij te noemen: wat doe je als je kinderen in de fa miliekring een opmerking plaat sen aan Oma's adres: „Ik vind zulk grauw haar en die zwarte jurk niets mooi" (en je vindt het zelf ook niet mooi)? Hoe knap je dat op? Door een bevoorrecht mens te zijn op een gewone dag, Ueb ik gezegd. Dat lijkt wat duister. Of vaag als u wilt. Alsof ik als mens het wel klaarspeel om, met zulk ver heven gepraat, onttrokken aan de werkelijkheid, te leven met mijn familieleden, mijn buren, mijn huisgenoten. Alsof ik toch op zijn minst met mijn hoofd in de wol ken loop museumbezoek, ge- dichtenlezen, duintocht als ik mijn voeten nog op de grond heb. En dat is beslist niet zo. Leven als een bevoorrecht mens is leven met volledig gebruik van rechten: recht op tijd, recht op handelen, recht op ruimte. Als u gewoon bent op zaterdag morgen het huis nog eens aan een inspectie te onderwerpen en 's middags boodschappen te doen, dan staat het u vrij dit eens te veranderen: u laat het huis voor wat het is (al geboend op vrij dag!). verschuift de boodschappen naar de ochtend en gaat 's mid dags met de kinderen of met een vriendin naar het park of wat er dichtbij u aan natuur over is. U hebt dan uw tijd, uw ruimte, uw handelingen naar uw eigen wil omgebogen, en als u dat lukt, zult u zien hoeveel plezier u dat be zorgt en wat een gevoel van vrijheid u dat geeft. U voelt zich dan bevoorrecht. Op een gewone dag. ZO kunt u ook in uw verhouding tot uw medemensen uzelf ge wennen die mensen anders te zien dan u uit gewoonte deed. Dan wordt uw schoonmoeder: een vrouw als uzelf, uw schoondoch ter dito, en u staat eens even stil om te denken: waarom zou mijn buurvrouw me nu zo'n «teek on der water gegeven hebben? Want als we niet aan het waarom be- ginnen en alle dingen eens even op losse schroeven zetten, komen we er niet. Hoe beter mensen zich kunnen indenken wat de ander bezielt, hoe helderder de handelin gen van die ander worden. Als je dochtertje roept: „Wat een le- zin gaan zitten, zonder eisen, maar met één gave: zichzelf. Laat ze desnoods panlappeu voor een ba zar haken. Dat heeft mij altijd de minst inspannende van alle groot- .noedersbezigheden geleken. £n nu nog eens iets. Een moe- iijke jurk van Oma!", dan moet der schreef me vorige week een deze Oma u niet „ver" meer zijn, klacht nu ja, een klacht was dan moet ze al lang uw vriendin net niet. zij houdt niet van kla- zijn, uw medemens met wie u le- gen. Zij is al ver over de helft ven móei omdat zij op uw weg van haar leeftijd moeder. Heeft man. wat wij noemen een groot gezin. Vier getrouwd en kwam: haar zoon werd Als dat niet zo is, is er geen oplossing uit de situatie; dan genéren beide par tijen zich en praten er gauw overheen: of nog erger: schoon moeder wordt boos en schoondochter gaat lachen. Maar als Oma wel dicht bij is. dan kunt u elkaar een knipoog van verstandhouding geven, dan kunt u quasi-verbaasd te gen dc kinderen zeggen: „lelijk? Ik vind dat dat zwart wel deftig lijkt, vinden jullie geel soms mooier?" En nog een stelletje kin deren thuis. Die laatsten komen nu aan de beurt, zou ik willen zeggen. Want in grote ge zinnen zie je vaak dat ouders zich naar de oudsten richten: als die nog klein zijn, heeft moeder tijd om voor te lezen, met hen te wande len. heeft vader nog niet zoveel aan zijn hoofd dat hij niet even met hen kan 6toeien maar bij no. 7 en 8? Dié wor den meestal door oudere zusjes dan rollen ze vast om van de lach. baad. voorgelezen en mee uitge- „Gekkie, Oma in een gele jurk!" nomen. En dat gaat bij het ouder „Nu. wat dan?" „Nou, bruin worden evenzo. Wat is nu heer- bijvoorbeeld, of grijs". lijker dan dat moeder die toch al „Wel ja, wie weet. doet Oma met een groot gezin veel langer dat nog eens, maar ik vind dit wel kinderen om zich heen heeft dan deftig hoor." laten we zeggen een vrouw met 3 En als Oma weet van haar kant kinderen, tijd krijgt voor de jong- door haar innig meeleven met sten? En tijd voor zichzelf? En dat het gezin van haar zoon, dat er zjj 2jch met ^ie kinderen tot in een dure periode geen jasje overschiet voor het leuke klein, dochtertje met wie ze zo graag uitgaat (en een beetje pronkt), dan zal zij geen zijdelingse prik ken geven naar een schoondoch ter die bovenal haar vriendin is. wie amper het woord gericht werd in het drukke gezin bemoeit? ■\TAAR nee, deze moeder schrijft ■L'-l me dat haar oudste kinderen vinden dat zij toch eenmaal per week bij hen moet komen. Zij vraagt mij in alle be scheidenheid of dat nu moet. op visite ging en 0 wee. nergens verzuimen, want dat zou voor trekken zijn. Denken zij, die dit van u vragen, zich dit nu wel in? Welnee zeg ik, want dan zouden zij direct zien hoe „crazy" hun vraag is. Maar ieder denkt natuurlijk weer lustig aan zich zelf. „Zij is deze week nog hele maal niet bij mij geweest" of „mijn eigen moeder komt haast elke dag". Ja, daar heeft die laat ste dan waarschijnlijk de tijd voor, even een kopje koffie en een bab beltje, leuk dat het kan. Je ziet echter direct dat het niet kan bij haar die nog een normaal gezin te verzorgen heeft; als je maar de moeite doet je het in te den ken, als je maar een vrouw ziet en niet dat begrip schoonmoeder allerlei plichten in de schoenen schuift. Weet u wat ik zou doen, als ik u was: ik zou in mijn ach terhoofd hét plan hebben ze ieder éénmaal per maand zes weken op te zoeken, zo van: hè. gezel lig weer eens een avond bij jul lie (en dat dan ook menen). En dan zoveel u wilt van dit voor nemen afwijken. Als u het druk nebt, dan minder vaak. Zij wip pen toch ook wel eens aan? En als u er eens langsfietst: even om de hoek kijken Een lap stof be wonderen. Samen afwassen. De gewone dingen doen, als gewone, bevoorrechte mensen. Want dat hebt u vóór: dat u uw leven moogt inrichten zo dat u zich steeds meer schepsel Gods voelt. Het leven is u gegéven. En ner gens staat dat het zo of zo moet zijn, om 10 uur kamers doen In- plaats van wandelen, bij kinde ren verplichte visites afleggen. Er is maar één gebod:de liefde tot elkaar. Het enige gebod tussen mensen. En er is de ervaring dat je als vriendinnen soms veel be ter kunt praten aan de gootsteen Jan in de salon of gaat dat u allen niet zo. soms? voorrecht, zou ik willen zeg gen. Toon dat je als mens vrij of zij liefdeloos is als zij bent. dat je boven de dingen staat liever eens thuis blijft. rus- En ALS het Oma dan tegen alles tig bij de anderen. Wel moe- Ingaat om met een kleinkind in der, ik ben met stomheid een gedragen en wie weet ver- geslagen; die wens van uw sleten manteltje te wandelen, laat kinderen zou betekenen dat ze dan in alle eenvoud in dat ge- u viermaal per week ergens TEGEN RET SJOUWEN Wie de was in een waske- tel uitkookt of in de week zet, moet vaak behoorlijk tillen om de volle ketel van het kooktoestel te nemen. Me- e vrouw A. Borgstein-Meeder uit Rotterdam heeft evenwel bij de bodem van de ketel een kraan laten maken, dat is E heus zó duur niet. Nadat de was aan de kook is gebracht E en het goed nog wat heeft ge- broeid, laat zij het kokende 5 sop door deze kraan in de wasmachine lopen. Als men dan nog het wasgoed bij ge- deelten in dc wasmachine (of in de wasted) stopt, is men van dat zware tilkarwei af. GEEN AANSLAG MEER Als u er last van hebt, dat E uw zilver na een schoonmaak- j| beurt in de lade „aanslaat" moet u eens een kamferballe- tje in de la leggen en u zult ontdekken, dat het zilver mooi E blijft. Bovendien slaat de reuk 1 ervan niet op het bestek over, aldus mevrouw Van Hllten uit Wassenaar. KRIEBEL IN DE KEEL Hevige hoestbuien eisen een gang naar de dokter. Wie evenwel vooral 's nachts in- eens last krijgt van zo'n nare kriebelhoest, moet eens den- E ken aan het advies van me- vrouw M. Verveer-Zweeren uit Ameide. Als u niet kan slapen door die hoest, neem dan een E stukje appel, knabbel daar wat op en het is afgelopen met dat gekriebel in de keel. VOOR BRILDRAGERS Bezit u een bromfiets en draagt u een bril, naai dan een stukje zeemleer op uw linkerhandschoen, zodat u bij een regenbui van tijd tot tijd even uw bril goed schoon kan wrijven. De heer P. Hoek uit §j Rotterdam vindt het een idea- le methode om bij regen vei- liger te brommen. KAARSEN LIJMEN 'n Sierkaars gebroken? Dan kunt u die toch weer in de kandelaar gebruiken als u de twee stukken insmeert met plasticlijm (uit een tube) ze 5 daarna stevig tegen elkaar aandrukt en even vasthoudt. Op die manier heeft mevrouw E C. van der Merwe-de Kievit uit Rotterdam een mooie sier- kaars onzichtbaar gerepareerd. 'N WARM MES We besluiten met een paar wenken, waarin een warm ge- E maakt mes de hoofdrol speelt. Een pak diepvries-vis laat zich 5 vaak bijzonder moeilijk snij- den. Gebruikt u er een warm E mes voor (even door de gas- vlam halen of in kokend wa- ter stoppen) dan vliegt het er door heen. aldus mejuffrouw A. Guls uit H I. Ambacht Spek snijdt u ook stukken be- ter met een warm mes, zo heeft mevrouw C. M. de S. - den T. uit Strijen bij onder- vinding, terwijl tarwebrood lang zo erg niet kruimelt als u het met een warm mes snijdt, laat mevrouw N. Don- van Veldhuizen uit Vlaardin- gen even weten. U ZULT HET WEL WETEN MAAR Zijn de snoeren van uw schemerlampjes een beetje aan de lange kant en vindt 11 die lange draden niet zo mooi? ff Voor het geval u het nog niet wist...... als u ze om een dik- ke breinaald of potlood windt. stevig aandrukt en dan naald of potlood er uit haalt, hebt u een keurig spiraaltje gekregen. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19