[s maatsysteem 4-D ei van Columbus? KATWIJK aan Zee TELEVISIE ber bloembollenexport door revaluatie zwaar getroffen NOORDWIJK ,De Landbouwer" Brand verzekering VOORSCHOTEN Bekendmaking BIJBELLEZING Visserij golf jes Kabeljauw maakt lange tochten cloor vele zeeën Mr. L. F. de Groot opnieuw vertrokken Personenauto greep bejaarde man Jongen (12) steekt meisje met mes I%;WE LEIDSCHE COURANT 15 ZATERDAG 25 MAART 1961 (Van onze moderedactrice) het terrein van de mode is de vrouw wel bijzonder veeleisend, smaal per jaar wil zij een we lijn en in een schier onaf- >are reeks worden de mode- its over ons uitgestort. Mode van oogste haute couture, tot de be id ens te confectie. Maar nu zijn de mannen die aan bod komen, e beroering in de mamnenmode- ld is dan ook bijzonder groot. er het algemeen is het kopen van :ostuum voor een man iets eenvou- dan voor een vrouw. Hij kan kie- ussen maatwerk en confectie. Neemt onfectie, dan gaat hij naar het rek zijn maat hangt: 52. 54 enz. Hij dan meestal al bij voorbaat, dat de zen wat verlengd of de broek wat luwd zal moeten worden. Maar die veranderingen kosten geld, tijd )erk. Daarom is in de loop der ja- E-zocht naar een nieuw maatsysteem, eer mannen een direct prima pas- kostuum levert. Dit systeem is den, althans de stichting 4-ü pre- ert, dat het gevonden is. Enorme eelheden opmetingen van mannen gedaan, statistisch-wetenschappelijk n gemiddelde gezocht, waardoor ne- g procent van de mannen een pas kostuum in de confectie zal kun- vinden. inomisch is het slechts verantwoord leperkt aantal maten te brengen in ctie. De nieuwe maataanduiding is leerd op achttien grondmaten van iguur met vierendertig uitvoeringen, maat is er een variatie, waardoor de laardigheden van het figuur opge- en worden. Twee mannen van de- e lengte en taillemaat kunnen im- versohillen in heupwijdte en schou- and. nieuwe maataanduiding voor mms zal daarom in het vervolg issing van het 4 D-systeem een com- zijn van: bandwijdte, 2ijlengte, wijdte en schouderhelling. De band- wordt aangeduid door een getal twee cijfers: 18. 20, .22, 24, 26 en 28. s ongeveer een kwart van de taille mans. De zijlengte wordt aangeduid één cijfer: 1, 2, 4, 6, 8 en 9. staat voor smalle heup, W voor heup, O voor gemiddelde heup, hoge schouderstand, A voor lage en ior gemiddelde schouder, maat kan bijvoorbeeld zUn 20-4-VT. meneer heeft dus een smalle heup en hoge schouderstand, h(j Is een •tje. Een beetje moeilijk en onwennig t nog wel, maar de stichting 4 D, die hulp van Marshallgelden het weten- ppelijk onderzoek heeft doen ge- den, Is er verrukt van. voordelen van dit systeem zijn vol de stichting: verhoging van de pro- et -fJiviteit. besparing van kosten door Ultvi verminderen van de pomp (veran- :hten s^gen) bij aankoop. Vlottere en be- bediening van de klanten. De fabri- en, die het 4 D systeem toepassen verplicht hun produktie aan steek proeven door de stichting te onderwerpen. Na goedkeuring mogen ze het 4 D-etiket In de kostuums hechten. De Vereniging van Nederlandse fa brikanten van heren- en jongenskieding heeft gisteren bij monde van de voor zitter, de heer L. de Jong, een perscon ferentie in de Rolzaal in Den Haag, de instemming met het nieuwe systeem be tuigd. De Algemene Nederlandse Bond van textlel-detallhandelaren en kleermake rijen Anetek echter heeft zich niet achter de stichting geschaard, Integendeel In deze kring kan men de voordelen van het 4 D-systeem niet onderschrijven. Ledental „Kopluko"" steeg in afgelopen jaar „Kopluko" hield gisteravond In zaal Haasnoot te Katwijk haar Jaarvergade ring. Voorzitter L. A. Kreft verwelkom de enkele nieuwe leden. Het afgelopen Jaar, waarin ook het vijfentwintigjarig Jubileum viel, was een belangrijk jaar voor de vereniging. De jubileumtentoonstelling was een succes. Uit het Jaarverslag van secreta ris L. van der Plas bleek dat het leden tal nog steeds vooruit gaat en titans 85 bedraagt. Ondanks de stijging van het ledental moest penningmeester P. van der Kwaak gewagen van een nadelig saldo. Voor de kascommissie voor 1961 wer den aangewezen de heren D. de Mooij en J. de Mooi). EU EP raagd docent g bij 'ftoiviriuu i - mjiwukü ll&X 1N.Z,. oZ UUlM 011U rkel p gevolgen van de revaluatie van de lerlandsc gulden voor de bloembol- jfxport zijn zeer ernstig, zo deelt de M van bloembollcnhandelarcn mede. pief zullen er waarschijnlijk weinig fcre export-branches zijn waarvoor revaluatie zulke ernstige verliezen orzaakt heeft. De Bond van bloem- rahandelarcn taxeert de schade voor totale bloembollen-export voorlopig een bedrag dat ligt tussen 6 en 9 een gulden. relatief hoge bedrag wordt ver- aakt door het feit, dat de gevolgen de revaluatie zich niet slechts be en tot een verkoop-seizoen, doch hierbij twee seizoenen betrokken Het moment waarop de revaluatie Is vond had dan ook voor de bloem- an-exporteurs niet ongunstiger geko- kunnen zij-n. Enerzijds staat nog belangrijk deel van de vorderingen de verkoop van het vorige jaar uit. 'Ijl anderzijds de verkoop van het we seizoen volop aan de gang was. bloembollen-exporteurs verlenen al lange kredieten. Dit houdt ver met de aard vam het produkt en ;ype afnemers. Deze dikwijls kleinere (ners. verspreid over de gehele we- moeten vroegtijdig voor het nieuwe oen bezocht worden. Deze typische ctuur van de bloembollen-export claart waarom juist hier de verlie- zo groot zijn. Van de uitstaande vor- agen wordt 5% minder in guldens rangen en de vele reeds geboekte ers brengen eveneens 5% minder lens op. Bloembollen zijn bovendien eel van Nederlands fabrikaat, zodat verlies niet gedeeltelijk wordt ge- ipenseerd door goedkopere import grondstoffen, zoals dit bijvoorbeeld vele takken van de industrie en ook de landbouw-veredelingsindustrie geval is. x>r vele bloembollen-exportbedrijven gezien de betrekkelijk geringe netto- ist op dit artikel, bij het afsluiten van boekjaar deze revaluatie er de oor- k van blijken te zijn, dat een positief rijfsresultaat is gewijzagd in een ne- lef resultaat. e bond van bloembollenhandelaren zich nader beraden over de door revaluatie ontstane situatie. Jaarvergadering NCB In Porque werd gisteravond de jaar vergadering gehouden van de afdeling Noordwijk van de Nederlandse christe lijke bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid, onder leiding van de heer G. Dekker. Na een welkomstwoord van de voorzitter werden de jaarversla gen uitgebracht. Seoretaris G. Wesseling meldde in zijn jaarverslag vele activi teiten. Het ledental was toegenomen met 9 en bedraagt thans 114. Penningmeester L. van Beelen gaf een gedetailleerd overzicht van inkomsten en uitgaven. Er is een batig saldo. De heer J. van Duin zwaaide namens kascontrolecommissie de penning meester lof toe voor het gevoerde ba- heer. Hoofdbestuurder P. Kos die zou spre ken over de ongevallen- en ziektewet, was niet komen opdagen, zodat dit pro grammapunt verviel. De bestuursverkie zing had tot resultaat dat de aftredende leden G. Dekker, D. Hazenoot en M. van Sprang werden herkozen. Vervolgens werd een bespreking ge> wijd aan de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. Ten aanzien van enkele ondergeschikte punten bleken wensen te leven. Zo werd een betere regeling bepleit voor het zogenaamde „korte ver zuim". Ook vond men de prestatiebelo ning onbevredigend en men had aanmer king op de manco's, die soms bestaan bij de uitkering van bijvoorbeeld vakantie bonnen door onderaannemers. Uitvoerig werd ook gesproken over de vijfdaagse werkweek, waarvan nogal ha ken en ogen aan vastzitten. Ook bij de rondvraag kwamen nog di verse zaken ter tafel. Bij de komende uitwisseling van vakantiebonnen zullen avonden hieraan worden gewijd: 1 voor de leden, 1 voor de schilders en 1 voor de ongeorganiseerden. Voetbalvereniging Noordwijk Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap van de derde klasse A, district West H, van de K.N.V.B. en de daaraan verbonden promotie naar - de tweede klasse zal het bestuur van de voetbalvereniging Noordwijk (opgericht 4 maart 1933) op donderdag 30 maart van 8 uur tot half 10 recipiëren in hotel „De Zeeleeuw". Forumavond Maandag houden de a.r. kiesvereniging en de Arjos alhier 'n forum-familieavond in het verenigingsgebouw aan de Hooft- straat. Het forum zal bestaan uit vijf oudere en vijf jongere leden. Alletlei vragen van politieke aard kunnen wor den gesteld. De vergadering begint om uur. Geslaagde ouderavond In het verenigingsgebouw werd gister avond een geslaagde ouderavond gehou den van de school met de Bijbel te Noordwijk aan Zee. Het hoofd der school, de heer J. Vaartjes, had de leiding. Voor de pauze traden leerlingen van de zesde klasse op, met zang en spelle tjes, wat getuige de reacties, zeer in de smaak viel. Na de pauze declameerde mej. W. Visser. Vervolgons vertelden alle personeelsleden iets over hun bele venissen in hun eigen klassen, wat ook zeer werd gewaardeerd. De voorzitter van het bestuur, de heer K. Passohier, sprak een slotwoord, waar in het onderwijzend personeel dank ge bracht werd voor hun werk. De dames Vaartjes en Van Leeuwen kregen bloe men en de onderwijzeressen) kregen een boekenbon. Weekagenda Maandag: Verenigingsgebouw: forumavond A.R.-Kiesvereniging „Nederland en Oranje", 8 uur n.m. De Zeeleeuw: jaarvergadering Noordwijkse Reddingsbrigade, 9 uur. De Beurs: bijeenkomst „Tot Ons Ge noegen8 uur. Dinsdag: Grote Kerk Noordwijk Binnen: 18e uitvoering van Lucas-Passion van Joh. Seb. Bach oLv. Joh. Admiraal. 8 uur. Casino: congres voor de snij- en pot- bloemenhandel. Die Ossewa: jaarvergadering van de Chr. Besturenbond, 8 uur. De Beurs: vergadering van de Noordwijkse Ver. van Konijnen- en Pluimveehouders, 8 uur. De Zeeleeuw: rayonvergadering van de afdelingen Katwijk, Lisse en Noordwijk van de Intern. Ver. Phl- latelica, 8 uur. Woensdag: Roode-Kruispöst, Schoolstraat 2a: opening eerste Noordwijkse bureau voor verkeersvoorlichting, 8 uur. Lido-bheater: uitreiking verkeersdi- ploma's, 2 uur. Donderdag: De Zeeleeuw: receptie wegens het behalen van het kampioenschap door de voetbalvereniging „Noordwijk", 89.30 uur. Ouden van dagen hadden een culturele middag De afdeling Noordwijk van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen hield in Lido een culturele middag. Het be stuur blijkt hiermede een goede greep te hebben gedaan. Het wat populair ge houden programma zal daaraan in niet geringe mate hebben bijgedragen. Aan het concert werkten mede mevr, Francesca Heineken (zang), mej. G. M. B Kleyberg (piano) en de heer H. van Nes (alt-blokfluit). De wijze, waarop de werken door de concertgevers werden uitgevoerd, ver diént niets dan lof. Het volgen van het programma werd de minder gerouti neerde muziekliefhebbers gemakkelijk gemaakt, door hun de tekst der liederen ter beschikking te stellen. De beide dames en de heer Van Nes. die geheel belangeloos hun medewerking verleenden, hebben de Noordwijkse ouden van dagen een bijzonder mooie middag bezongd. Uitvoering Lucas-Passion Dinsdag 28 maart wordt in de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen voor de 18p maal de Lucas-Passion van Joh. Seb. Bach uitgevoerd. Medewerking verlenen de solisten Nelly Schulze, sopraan, Belia Keyzer, alt. Peter Dogger, tenor, Dick Kuiters, tenor, Jan Koot, tenor, Bram van Luyn. bas. en Han Campfens, bas. Voorts werken mee de koren „Can tate Domino" uit Noordwijk aan Zee en „Halleluja" uit Katwijk a£n Zee. De begeleiding wordt verzorgd door het Haags Orkest en Joh. Zwees. Het geheel staat onder leiding van Joh. Admiraal. Sportvereniging opent haar banen Vandaag (zaterdag) hoopt de Noord wijkse Sportvereniging haar banen reed te hebben. De heer Karsten z|jn functie van administrateur weer hervatten. Daar de banen volgende week nog erg vers sullen zijn, dienen adsplrant-spelers zich eerst b|j de heer Karsten te melden, alvorens zich naar de banen of het tcnnlsmuurtje te be geven. De heer Dick de Mos sr. zal per 2 april zijn tennislessen hervatten. Van 1 juli af zal de heer De Mos dagelijks aanwezig zijn, evenals zijn zoon. Tijdens het voorseizoen zal Corry Kortekaas zich op de zaterdagmiddagen na 2 uur met het lesgeven belasten. Evenals vorig jaar wil de Noordwijk se Sportvereniging in het voorseizoen de juniores gelegenheid geven o.l.v. de heer Karsten collectief te oefenen. Dit gebeurt woensdagmiddag van 35 uur. Voor de competitie werden door de Noordwijkse Sportvereniging zeven ploe gen (vorig jaar zes) ingeschreven: t.w. één ploeg overgangsklasse B, één ploeg 3e klasse, één ploeg herencompetitie en vier ploegen junioren-competitie. Op 1 mei, 5 mei en 11 mei worden open jeugdwedstrijden (tot 17 jaar) ge houden. Eind juni vinden de Nationale Studentenkampioenschappen plaats en van 46 augustus de „Noordwijk Pro fessional Championship", waarin de acht beste beschikbare spelers van de World Tennis Inc. van Jack Kramer zullen deelnemen; van 2127 augustus wordt het Internationale Badgastentoer- nooi gehouden. Als er voldoende belangstelling blijkt te bestaan om zich als scheidsrechter te bekwamen, zal de N S V. de heer Brui ning, hoofdscheidsrechter te Den Haag, verzoeken een causerie met lichtbeelden te geven. Verkeersvoorlichting Dank z|j een Initiatief van de heer C. J. DuUndam is te Noordwijk opge richt een bureau om voorlichting te geven op het gebied van dc veiligheid van het verkeer, of wel, zoals het zich presenteert: „Het eerste Noordwijkse bureau voor verkeersvoorlichting". Het bureau beoogt de weggebruikers van wielrijder tot en met automobi listen te wijzen op hun verantwoor delijkheid voor de medemens. Zeer veel verkeersongevallen kunnen namelijk worden voorkomen als de gebruikers van de verschillende voertuigen beter op de hoogte waren geweest met de regels van het verkeer. Elke rechtszit ting leert dit. Wekelijks worden er strenge straffen opgelegd en zelfs ont zeggingen van de rijbevoegdheid uitge sproken volkomen terecht overigens vaak omdat men door onwetendheid de veiligheid van anderen op de weg in gevaar heeft gebracht. De medewerkers aan dit bureau stellen zich tot doel op het gebied van de ver- keerswetgevimg voorlichting te geven in cursusverband. Er wordt gewerkt met films, lichtbeelden en fotomateriaal. Na afloop van het lesuur bestaat er gelegenheid tot het stellen van vragen of het opwerpen van bepaalde, in het verkeer voorkomende problemen. Deze worden dan in discussievorm behandeld door de deelnemers en deskundigen ge zamenlijk. De cursus duurt vijf avonden. De kos ten zijn uiterst gering. Het is de mede werkers uitsluitend te doen om de vei ligheid op de weg te vergroten en de weggebruikers te wijzen op hun verant woordelijkheid ten aanzien van de naaste. In de Rode-Kruispost, Schoolstraat 2a. zal iedere woensdagavond, te beginnen op woensdag 29 maart, voorlichting wor den gegeven. Inspecteur P. Verhoef, reeds bekend door zijn medewerking aan het K.R.O.- televieieprogramma zal dit nieuwe Bureau voor Verkeersvoonlichting offi cieel openen. Tevens zal hij op deze eerste avond een inleiding houden. De heer I. Schaddec van Doorn had in het afgelopen jaar 161 dieren geta toeëerd. Bij de bestuursverkiezing wer- den de heren L. van der Plas, I. Sohad- dee van Doorn en M. Souverein herko zen. In de plaats van de heer L. Parle- vliet. die wegens drukke werkzaamhe den als bestuurslid bedankte, werd de heer F. van Duijvenbode benoemd. Da voorzitter dankte de heer Piarlevliet voor het werk, dat hij gedurende 20 jaar als bestuurslid voor de vereniging had var- richt. De heer I. Sohaddee van Doorn Werd herbenoemd voor het tatoeëren van ko nijnen. De heer L. van der Pla3. secreta ris-pen nlngmeeerter van de Jubileumten toonstelling, bracht het financieel ver slag daarover uit en vermeldde een ba tig saldo. Ten slotte werd na de rondvraag een verloting gehouden. Spreekbeurt Maandagavond acht uur spreekt de heer Jb. Klein Haneveld uit Bodegraven in de Unizaal aan de Ouwehandstraat over het onderwerp: Jacob zegent zijn zonen. „Davld" en „Benjamin" De Jongensolub „David" en „Benjamin' van de C.J.V. hielden een familieavond in de Oranjezaal van het jeugdhuis. Lei der B. Vooijs hield een inleiding en ver telde van wat in verenigingsverband wordt gedaan. Met het opvoeren van schetsjes en spelletjes door de jongens en een her sengymnastiek (waaraan ook verschil lende ouders deelnamen) werd de avond doorgebracht EEN FIJN STUKJE KAAS? Wij snijden uitsluitend boerenkaas van de maanden mei en september Val in water Het driejarig zoontje van de heer Be suien was met enige andere kinderen aan het spelen langs de kant van de Rijn ter hoogte van hotel De Roskam. Onverwachts viel het ventje van de hoge walkant in de Rijn. De juist passerende Ria Koelewijn wist met hulp van de heer J. Korpelshoek het jongetje op het dtoge te brengen. Hij bleek geen nadelige ge volgen van zijn val te hebben ondervon den. Geslaagd Bij de door de afdeling scheeps- en kusttelegrafie der P.T.T. in Den Haag gehouden examens voor ratdiotelefnnist zijn geslaagd T. Hoek van de IJM 67 en Maart Schaap van de KW. 74, beiden wonende te Katwijk aan Zee. Zij werden opgeleid aan de Visserijsehool in Katwijk. Hoog en laag water Zondag: hoog water 11.16 uur; laag wa ter 6.16 en 19.15 uur. Maandag: hoog water 0.09 en 12.43 uur; laag water 7.49 en 20.35 uur. van uw inboedel, enz. woonhuis, zakenpand. Assurantiekantoor VAN DER PLAS Wyborghstraat 7, Tel. 2916, Katw. a. Zee Het kantoor voor al uw verzekeringen. LISSE Schoolcontactavonden Het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse is in overleg met de hoofden van scholen ln haar ressort van plan schoolcontact avonden te houden, die ten doel hebben ouders en leerlingen voor te lichten om trent de mogelijkheden van voortgezette dagopleidingen en de intrede in of ken nismaking met het bedrijfsleven. Schoolhoofden en jeugdbemiddelaars van het G.A.B. zullen hierover inleidin gen houden, terwijl eventuele vragen door een forum o.l.v. de directeur van het G.A.B.de heer F. G. B. Maas. wor den beantwoord. Woensdag wordt de eerste van deze soort avonden gehouden in Rehoboth voor de leerlingen van de vierde klasse van de hervormde en gereformeerde ulo scholen. Ook ouders worden verwacht. De bijeenkomst begint om 8 uur. Vergadering „A.R.J.O.S." De afd. Lisse van de Arjos kwam ln vergadering bijeen in de vergaderzaal van de Chr. Geref. kerk onder leiding van de heer A. Faas. Voor deze avond stond op het programma het onderwerp „De Verenigde Naties". De causerie was leerzaam en had een goede gedachten- wisseling tot gevolg. Na de pauze gaf de heer K. de Graaf een maandoverzicht Vrouw en boek De Ned. Christen Vrouwenbond verga derde onder leiding van mevr. Rietmul der-van Cittert. De heer J. W. Ooms, letterkundige, hield een causerie over „De vrouw en het boek". Spr. stelde dat het lezen van een boek nooit tijdverspil ling is. maar dat het 't leven verrijkt. Het leven van een mens is boeiend. En in 't lezen van een boek vinden wij onszelf vaak terug. Een vrouw heeft, vanwege haar huishoudelijk werk, minder contac ten met de buitenwereld dan de man. Door het lezen van een boek kan zij haar kijk op de wereld verruimen. In een boek tekent de schrijver het zieleleven van een mens, dat in het dage lijkse leven vaak verborgen blijft. Zo kan In een boek dc verwantschap gezien wor den tussen de boek-figuren en eigen innerlijk leven. De drang om in een boek eerst te lezen „hoe het afloopt" is te verklaren uit de afkomst van de mens, uit het paradijs. En dat verloren geluk zoekt de mens terug. Rasdsagenda Woensdagavond acht uur vergadert de gemeenteraad van Voorschoten. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: vaststelling nieuwe verordening KOUDEKERK AAN DEN RIJN Dammers wonnen weer de wisselbeker De damclub KDC speelde tegen het Wassenaars Damgenootschap met als in zet de wisselbekcr, die in het bezit is van KDC. Het heeft in deze wedstrijd niet aan spanning ontbroken en na lange strijd kwam KDC als overwinnaar uit de strijd, waardoor vooi de tweede maal de beker werd gewonnen. De uitslag is als volgt: H. Koelewijn (KDC)J. van Doorn WDG) 1—1; Fr. LEIMUIDE1S Jeugdfeest Gisteravond vierde de gereformeerde jeugdcentrale haar jaarfeest in zaal Sneeboer. Het programma voor de pauze werd verzorgd door de jongens- en meis- Jesolubs. Leuke schetsjes veroorzaakten veel jolijt. Men hield ook een wedstrijd. De jongens hadden op stukken papier plaatsnamen in* rebusvorm getekend, die moesten worden geraden. De gereformeerde jeugdvereniging •ertolkte na de pauze het toneelstuk Het wentelend rad, geschreven door K. Bergama. De emancipatie van de boeren stand wordt erin tot uitdrukking ge bracht. Er werd goed gespeeld. Het feest was ingeleid door ds. Koffrie. Botsing Gistermiddag half zes is een Ter Aar- se bromfietser op het kruispunt nabU de Vriezeweg in botsing gekomen mei een auto. Hij werd gewond aan het hoofd. Na door EHBO'ers te zijn ver bonden. is hij naar huis gebracht Burgemeester en wethouders der ge meente Katwijk brengen, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10. tweede lid, der Wegenwet te openbare kennis, dat op de secretarie (afdeling algemene zaken) dezer gemeente met ingang van 27 maart 1961 gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage wordt gelegd het ontwerp-besluit van de raad dezer ge meente ingevolge artikel 9dier wet. ver gezeld van een toelichtende overzichts kaart houdende de onttrekking aan het openbaar verkeer van de Horneslaan (weg no. 30 van de wegenlegger) en van het ten westen van dc Provinciale weg gelegen gedeelte van de Biltlaan (weg no. 33 van de wegenlegger). Belanghebbenden kunnen hun even tuele bezwaarschriften tegen bedoeld voorstel gedurende de termiir» van ter visie-legging en nog een week daarna bij de gemeenteraad indienen. D.V. te houden maandag 27 maart, des avonds 8 uur in de U.N.l.-aaal aan dc Ouwehandstraat te Katwijk aan Zee, door de eva'ngelist Jb. KLEIN HANEVELD BODECRAVEN Onderwerp: JACOB ZECENT ZI|N ZONEN. HET IS BEKEND, dat de haring een echte trekvls Is. Dikke boeken zijn er al over volgeschreven ln verscheidene landen. De kabeljauw blUkt echter niet minder reislustig te zijn. Bij IJsland gevangen en gemerkte kabeljauw werd later voor de Noorse kust en b|j de Faröer-eilanden weer teruggevonden. Het merken van de kabeljauw leerde, dat deze vis van de Barcntszee en Spitsbergen bijvoorbeeld ook naar Groenland en IJsland trekt. Twintig loggers en kotters zorgden er vrijdag voor, dat de IJinuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 650 kisten verse vis. Er waren 200 kisten schol, 25 tarbot, 150 wijting, 100 stijve kabeljauwen en 8000 kilo tongen Hoge pr|)zen Bij een zo geringe aanvoer liepen de prijzen uiteraard vrijdag snel omhoog. Vooral de tongenprijzen stegen snel. Kleinmiddel tong noteerde bijvoorbeeld f4 tot f4.20, bong I f4.40 tot f4.70 en de kleine slips nog 13.80 tot f 4 per kilo. De tarbot noteerde f3.90 tot f4 per kilo. Grote schol was ook duur met f40 tot f51, maar de andere seholsoorten brach ten belangrijk meer op. Grote regels ka beljauw deden f 136 tot f 144. Dankzij de hoge prijzen boekten loggers voor geringe vangsten toch nog redelijke besommingen. De Kw. 145 be- somde f6940. Kw. 37 17160. Kw. 152 f6810, IJm. 66 f6620 en IJm. 67 f 2900. Vandaag Vandaag zijn er weei treilers aan de markt. De Sch. 261 onder meer met kisten verse vis, waarbij 15 schelvis, 150 haring, 610 makreel, 50 wijting, 20 gul kabeljauw en 10 stijve kabeljauwen. IJm. 36 met 650 kisten verse vis, waar bij 10 schelvis, 230 haring 240 makreel, 45 wijting, 40 gul en kabeljauw, 100 kool- vis en 15 stijve kabeljauwen en de VI. 16 met 560 kisten verse vis, waarbij schelvis, 140 haring, 200 makreel, 30 wij ting, 40 gul en kabeljauw en 50 koolvis. De Sch. 27 liep oinnen met 120 kisten platvis en tong aan boord. Veel loggers en kotters liepen in de loop van de nacht nog binnen voor de markt van heden en maandag. Ook de treiler Medan IJm. 57 liep met een vangst van ongeveer 600 kisten IJmuidens haiven binnen. De oudste schepen zijn nu: Emma Wti- helmina Kw. 135, Postboy IJm. 35, Kw. 34, Antje Ww 49, Petronella VI. 131 en Willem VI. 121 Deze treilers zijn 13 maart naar zee vertrokken er kunnen dus maandag of dinsdag aan de markt wor den verwacht. Slecht weer Om de Noord was hei weer niets ge daan: opnieuw slecht weer. Weliswaar kon er worden gevist, maar de vangsten liepen onmiddellijk terug De schepen gaven etmaalresuliater. door van 100 tot 200 manden haring, koolvis en wijting en makreel. De Medan IJm. 57 deed een laatste trek van 30 manden, de Beatrice IJm. 72 was gelukkrig met een trek van 20 manden hoops en 20 stuks kabeljauwen. Op 57 graden noorderbreedte was de visserij beter. De treilers en grote log- gers, die hier op kabeljauw jagen, kon den etmaalvangsten doorgeven van 80 tot 300 stuks kabeljauwen en daarbij nog 20 tot 30 manden andere vis. Langs de kust vingen de loggers en kotters 100 tot 150 Kilo tongen en 12 tot 20 manden schol en wijting en bij de Pitbboei vingen zij 150 tot 250 kilo tongen en 5 tot 10 paanden schol per etmaal. Spierenburg—J. Vermeulen 11Jac. Freke—H. van Borsel 02; N.N.A. Vermeulen 11; J. SohoneveldJoh. Vermaas 11; J. Heemskerk—J. van der Schaft 2—0; A. Vooys—J. C. van Laar 2—0; H. VoorzaatJ. Mulder 11; C. van Klaveren—J. Orie 11Am van Beelen— J. van Kuyen 11J. Houwer—Th. Byse- lijk 1—1J. R. van Slooten—J. van Bie zen 20; J. Slootweg—Tomasoa 20; A. Vchhoog—C. Bouwmeester 02; C. de Winter—J. Kers 02; J. Godwalt—C. Nieuwaart 20; A. van BeelenJ. Schol ter 1—1. KDC won deze wedstrijd met 1916. Er werden nog enkele promotie- degradatiewedstrijden gespeeld met het volgende resultaat: H. Voorzaat—Aim van Beelen 2—0; J. Houwer—H. Voorzaat 02; Am van Bee len—H. Voorzaat 0—2; C. van Klaveren —Am van Beelen 2—0. Do nieuwe president van het Hof van Justitie te Hollandia, mr. L. F. de Groot, is gisteren na een verblijf van ruim drie weken in Nederland, naar Neder lands Nieuw-Guinea teruggekeerd. Op verzoek van de regering v/as hij 30 december haastig naar Nleuw-Guinea gereisd zonder dat hij orde op zijn eigen zaken had kunnen stellen. Dit hield ver band met enkele dringende zaken, waar onder het vertrek van de procureur-gene raal en diens op handen zijnd ontslag. Twee maanden later keerde hij naar Nederland terug, ten dele om eigen zaken te regelen ten dele om de regering om trent zijn bevindingen in te lichten. HU vertelde dat een van de twee vaste leden van het hof. mr. A. W. Bor. voor- lopig is aangewezen om de functie van procureur-generaal tijdelijk waar te ne men. In diens plants zal een plaatsver vangend raadsheer het hof completeren. Mr. Bor gaat echter in juli met verlof, zodat voor die tijd een nieuwe procureur- generaal moet zijn gevonden. Mr. De Groot heeft in Nederland deze opvolging besproken alsmede de noodzaak het hof met een raadsheer uit te breiden. Tevens is de opdracht ter spreke gekomen aan de landrechter van Hollandia, mr. De Zoete, om te onderzoeken hoe middel baar-rechterlijke ambtenaren uit de Pa poeabevolking kunnen worden opgeleid voor de rechterlijke macht. Tot nog toe is het Hof van Justitie het hoogste rechterlijk beroepcollege boven drie landrechters en veel talrijker poli tierechters. Zij vormen de gouverne mentsrechtspraak, waaraan Europeanen en daarmede gelijkgestelden zijn onder worpen. Daarnaast bestaat de recht spraak voor inheemsen onder toezicht van bestuursambtenaren. Dc afschaffing van dit laatste soort rechtspraak staat op stapel omdat men de gehele rechtspraak in handen van on- afhankelijke rechters wil leggen. Ook heeft mr. De Groot de salariëring van de leden van het hof besproken, die hij in verhouding tot de honorering in Ne derland veel te laag acht. De landrechters hebben onlangs vijf procent verhoging gekregen. De echtgenote van mr. De Groot zal haar man later volgen. op de heffing en invordering van paar- dcnmarktgelden: beschikbaarstelling kre diet voor verbetering van 27 woningen; subsidiëring jeugdtennis; verkoop twee percelen bouwterrein in Adegeest aan de heer J. Stikvoort en aan de n.v. Brand wijk; verlenging pachtcontract tennisba nen met de heer W. P. J. van der Bijl; herstel en verhuur Kings Farm, Rijndijk 231, en het verlenen van machtiging voor de verpachting van daarbij behorende gronden; afkoop van de huur van het perceel Rozenburgerlaan 1; verkoop per ceel bouwterrein in Adegeest aan de heer J. J. Dekker; instelling weekmarkt. Hulp en Heil De kerkdiensten van morgen in Hulp en Heil zijn: 10 uur kand. Van Gemert van Straatsburg. 7 uur ds. Van Lcusden van Leidschendam, viering Heilig Avond maal. HILLEGOM Toen de 81-jarige Jac. M. Goemans van nacht omstreeks 12 uur van een verjaar dagspartijtje naar huis terugkeerde stak hij zonder voldoende op he»t verkeer te letten de Weeresteinstraat over naar zijn aan de overkant geparkeerde auto. Op dat ogenblik naderde uit de richting Hillegom een personenauto die de heer Goemans greep, Hy was op slag dood. De heer Goemans was een bekend hyacintenkweker. Hij kreeg op 75-jarige leeftijd voor zijn grote verdiensten voor de r.k. kerk het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice, SASSENHEIM Afscheid J. W. Bruinsma De bode-concierge, de heer J. W. Bruinsma zal 1 april met pensioen gaan, nadat hij de gemeente 44 jaar trouw heeft gediend. Daar deze sympathieke en algemeen bekende figuur zovele jaren in de dorps gemeenschap een zeer bijzondere plaats heeft ingenomen, wil het gemeentebe stuur ook de burgerij in de gelegenheid stellen afscheid te nemen van hem en zijn familie tijdens een algemene recep tie op het raadhuis donderdag 30 maart van 16.3018 uur. Tevens is op veler verzoek de moge lijkheid opengesteld deel te nemen aan een afscheidsgeschenk van de burgerij, waartoe tot en met 29 maait bijdragen kunnen worden gestort in contanten of op de speciale rekening A. bij de Twent- sche Bank alhier. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 1-20 - Rijnsburg Nieuwe Nedspeelfilm Kees Brusse zal samen met Polygoon- Profilti te Hilversum een nieuwe Neder landse speelfilm produceren. De film is gebaseerd op een gegeven van Joop v. d Broek, Kees Brusse zal zelf de regie voe ren en de produktieleiding is in handen van Piet Buis. Opnameleider is Karei Das var. Grol en het camerawerk verzorgt Ruurd Fenenga. De opnamen beginne» medio april en men hoopt de film ln oktober in roulatie te brengen. Behalve Kees Brusse en Mie- ke Verstraete zullen Ko van Dijk en An drea Domburg een rol in deze film krij gen. Telegram aan Verwoerd Ultra-rechtsen achter apartheidspolitiek De heer J. Fabius deelt ons mede, dat de partijen der Vrije burgers en Vrije boeren gezamenlijk aan dr. Verwoerd, de eerste minister van de Unie van Zuid- Afrika, het volgende telegram hebben verzonden „De partij van Vrije burgers en de partij van Vrije boeren willen u laten weten, dat er in Nederland nog zeer velen zijn met begrip voor de situatie in Zuid-Afrika en dat zij de grootste sympathie koesteren voor uw land en volk. Zij begrijpen en waarderen uw houding tegenover het Empire en willen alles doen om de banden tussen Zuid- Afrika en Nederland nauwer aan te halen. Zij keuren de houding van de huidige Nederlandse regering in de UNO ten zeerste af, mede omdat diezelfde UNO bij het behandelen van de Indo nesische kwestie in 1949 ons een dolk stoot in de rug heeft gegeven". Het telegram is namens de Vrije bur- gers^ondertekend door mr. W. J. Span jaard, loco-voorzitter en J. Fabius, secre taris en namens de Vrije boeren door H. Koekoek, voorzitter en P. Voogd, secre taris. TER AAR Eerste postelein De tuinder J. van Veen te Noorden, heeft gisteren aan de Coöperative Groen teveiling Ter Aar en Omstreken de eer ste postelein aangevoerd. Koper was de heer J. de Graaff, groentehandel te Lei den. die voor deze primeur f 1.07 per kg betaalde. ALPHEN AAN DEN RIJN Naar eerst thans bekend Is geworden, heeft woensdagavond een 12-jarlge jon gen, wonende in de Emmalaan, In de Jan van Nienwenhulzenstraat, tussen Karet Doormanstraat en Prins Bernhardlaan, het 12-jarlge dochtertje van de familie Pont uit de Plet Helnstraat met een acherp mes in de rug gestoken. Het meisje kwam met haar vriendin netje van een bijeenkomst van de meisjes- vereniging in gebouw Bethel cn was op weg naar huis. In de Jan van Nieuwen- huizenstraat is de jongen de beide meis jes zwaaiend met het mes achterna ge hold. Doordat beide meisjes bij de over steekplaats op de Prins Bernhardlaan voor een passerende auto moesten wach ten, kon de jongen de meisjes inhalen. Hij stak het dochtertje van de familie Pont ln de rug. Geheel overstuur kwam het kind thuis, waarna de ouders direct dok ter Van der Steen waarschuwden, die een Wond van ruim anderhalve centimeter breedte moest hechten. Over de motieven van de jongen tast men in het duister. Hij is gisteren door de politie gehoord. Trip naar Engeland Een en dertig lyceïsten en zeventien leerlingen van de Ichthusschool en de Immanuëlschool zijn gistermorgen voor een tiendaagse trip naar Engeland ver trokken. Als de overtocht (met de Har- wlchboot) volgens plan Is verlopen zijn de meisjes en jongens gisteravond om 7 uur aangekomen. Ter besparing van kosten maken de drie scholen de reis gezamenlijk en ver blijven zij te Chigwell in hetzelfde onder komen. Van daaruit werken de lyceïsten en de ulo-leerlingen ieder een eigen pro gramma af. De groep van het lyceum staat onder leiding van mejuffrouw G. van Leeuwen en de heren W. Grilndlehner en A. J. Niessen, de leiding van de ulo-groep berust bij de heren H. Michon en L. J. Stortenbeker. Botsingen Op de kruising Oranje Nassausingel- Steekterweg zyn gistermiddag kwart voor één een bestelauto uit Rijnsaterwóude en een motorrijder uit Alphen aan den Rijn met elkaar in botsing gekomen. De mo torrijder liep ontvellingen op en een ge kneusde enkel. Er was flinke materiële schade. Gisteravond botste een Alphense brom fietser in de Thorbeckestraat tegen een langzaam rijdende vrachtauto. Het bleef bij materiële schade. Wydingsuur Dinsdagavond wordt in de Grote kerk aan de Julianastraat een passie-ure ge houden. Medewerking verlenen het Her vormd kerkkoor (met jongenskoor), een strijkensemble en de blokfluitgroep on der leiding van Dirk van Vliet, cn de organist Ru van Os Ds. J H. Bogers houdt een meditatie. Deze wijdingsavond begint om 8 uur. Philadelphia In de gymnastiekzaal van de Koningin Lmmaschool aan da Jongklndt Coninck- straat werd gisrteravond een ledenverga dering gehouden van de protestants- christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind Phi ladelphia. Na een kort inleidend woord van voor zitter ds. Koerselman sprak de heer A. A. J. Mulder, die sinds kort als sociaal-pe dagoog aan de scholen te Alphen is ver bonden. over de mogelijkheid tot plaat sing van de pupillen van buitengewone scholen in maatschappij of beschutte werkplaatsen. Uitvoerig behandelde hij de beroepskeuze voor deze jongens en meisjes. Ook het huisvestingsprobleem als deze leerlingen ouder geworden zijn en hun ouders niet meer leven, werd bespro ken. Na het vertonen van de film over het leven van Vincent van Gogh werd de mogelijkheid besproken de kindeten ge durende dc komende zomer ln een spe ciaal vakantiehuis te plaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15