a li i Veiligheidsonderzoek bij de Engelse marine Duitsers ongerust over de ronselarij in Nederland m m m m m m m m m mm m m m m mm Voor roofoverval nu negen jaar geëist De Zon gaat op soil Maatregelen na spionageproces Ontvoerde jongen is doodgevroren Goese directeur gemeentewerken voor rechtbank A.V.R.O.-televïsie komt met een Amerikaanse quizz In perscommentaren spreekt men van „slavenhandel" Actiecomité AVRO hekelt benoeming TV-jeugddienst uit Rotterdam op Eurovisie Maya Bouma in VPRO-show 19i VRIJDAG 24 MAART 1961 nk-vraag 76 1 een in 1959 gehouden wedstrijd het toonaangevende Russische „Schachmaty" won de Rus rjan met onderstaand eind- vierde prijs. Het is beslist geen ikeljjk vraagstuk maar de ver- ide wendingen Ionen de moeite. f B&EMMi [a b c d f k b it: Kc4, Le4, pi b7, d4 en e5. part: Kc7, La5, Ph6. wave: wit speelt en wint stand in het probleem van de A. A. Polman was: 7, 13 17. 22. 25. 27. 30. 31. 58. 29. 34. 36. 38. 39. 42. 45. 1 is de oplossing: 4237, 31x24 visseling met 22x44, de zet die i volgt, is mogelijk); 3631, 22x 11X2, 30x39; 2x49, 25—30; 49— 15!!; 32—27, 39—44; 27—22, of 4450; in het ene geval 226, in het andere 2244. Bij srste zet wordt meteen de „hin- (31) verwijderd om plaats te i voor 3631. A V 7 Q V 5 O A 3 H V B 10 8 4 H 10 5 97832 O B 10 8 6 4 7 B 8 6 2 9AHB4 O V 9 2 A 3 bid speelt een contract van 7 Sans- Iit. West komt uit met harten 10. 1 kan Zuid 13 slagen maken, on- i het beste tegenspel? JACK DIAMOND. pkel-puzzcl fan buiten naar binnen woorden in- ilen van de volgende betekenis: 1. die plaats; 2. drietenige struis; 3. ier; 4. denkbeeld; 5. aardworm; 6. reide dierenhuid; 7. water in Noord- ïbant; 8. klank; 9. nobel; 10. zicht- ie ader van een blad; 11. bekend feagdier; 12. bloedhuis; 13. inwendig (laamsdeel; 14. genoeg gekookt; 15. uwe; 16. Europeaan. Jij juiste oplossing vormen de be- Betters een zegswijze. ïorizontaal: 4. bagatel 5. stempel, klinket, 7. kabinet. Verticaal: 1. martelaar, 2. parman- i 3. redeneren. in "iflr TOt-(P pflrncr^rfsar dbr in hagdige jplasgc HUISAPOTHEEK :rs). ogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poedcrs^Bfci hoofdpijn, kies pijn. hoest, gri™, Barrhee, influenza, rheumatiek. koorlsjpéid bij gevatte kou. periodieke pijnen ut. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist -.POEDERS* heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij opdracht heeft gegeven tot een onderzoek op grote schaal naar de zwakke plekken in de veiligheid van de Britse Marine, die aan het licht zijn gekomen bij het spionageproces, dat in het begin van de week in Londen heeft plaats gevonden. Hij heeft alle stations van de admiraliteit verzocht de veilig heidssystemen in hun instellingen te onderzoeken op tekortkomingen. Ma cm Lila n verklaarde ook een com missie van onderzoek, „gepresideerd onafhankelijk persoon van hoge .kwaliteit" te hebben benoemd die heeft na te gaan hoe het mogelijk !s geweest dat de spionagegroep. die woensdag tot strenge straffen is ver oordeeld. haar operaties op de basis Portland heeft kunnen uitvoeren. Hij vond het niet in belang van de staat om de aangerichte „schade" be kend te maken, maar daarnaast was »r ook geen bewijs dat de verkregen nlichtingen meer dan een betrekkelijk beperkte sector van het gehele gebied van de wapens van de Britse vloot be troffen. Er is in geen geval enige reden om te veronderstellen dat gegevens die Amerika of enig ander NAVO-land toe behoren erbij betrokken zijn", zei de premier. Evenwicht Het is volgens Macmillan met het oog op de defensieveiligheid bijzonder moeilijk het evenwicht te bewaren tus sen nationale veiligheid en de vrijheid van het individu tegen willekeurige be waking in een vrije maatschappij. De Labour-party heeft by monde van haar leider, Hugh Gaitskell, laten weten dat zy de spionagezaak in het Lager huis behandeld wil zien. uit hoofde van de mogeiyke neerslag op de Engels-Ame- betrekklngen. Gaitskell ver- Tom Mcnevin, het tienjarige slacht offertje van een ontvoering, Ï6 doodge vroren. zo heeft de lijkschouwer van het district Hastings geconcludeerd. Dr. J. Russell Scott heeft verder ver klaard, da vijf strengen touw rondom de hals van de jongen gevonden zijn. Verder heeft hij een hoofdwond ontdekt, die door een klap met een hockeystick veroorzaakt kan zijn. De jongen, voor wie een losgeld van 25.000 dollar werd geëist, werd 46 uur na zijn verdwijning teruggevonden. De stoffelijke resten van Tom werden door zijn vader geïdentificeerd. De directeur van gemeentewerken in Goes is opnieuw betrokken by een na. sleep van de beruchte Goese verscliry- vlngsaffaire. De officier van justitie te Middelburg zal namelijk op korte terrayn een dagvaarding uitbrengen tegen de heer J. O-, directeur van de dienst ge meentewerken aldaar. Het is te verwachten dat deze zaak volgende maand voor de rechtbank te Middelburg zal komen. De directeur van de dienst gemeentewerken worden twee zaken ten laste gelegd. In de eerste plaats valsheid in geschrifte (het zou hier di verse gevallen betreffen) en ten tweede het aannemen van een geschenk. Reeds vorig jaar Is deze zaak aan de orde gekomen toen de verschrijvingen rond het gemeentebestuur van Goes in de openbaarheid kwamen. Nadat Gede puteerde staten van Zeeland op grond van hun bevoegdheden een onderzoek hadden ingesteld naar deze verschrU- vingen, hebben zij aan de officier van justitie te Middelburg hun vermoeden kenbaar gemaakt dat hier sprake zou kunnen zijn van strafbare feiten. Van de zijde van justitie is daarop een onder zoek ingesteld wat geruime tijd heeft geduurd. Het voorlopig onderzoek is thans afgesloten. Hieruit vloeit de dag vaarding tegen O. voort. De president van de rechtbank te Middelburg heeft op dit ogenblik de zittingsdag nog niet vastgesteld. Het is echter vrijwel zeker dat de zaak volgende maand zal voor komen. Diefstal cheques van Mary Pos opgelost De Bussumse politóe heeft de 36-jarige S-werkman J. A. V. aangehouden, ver- cht van diefstal van traveller's chèques et waren twee biljetten van 50 en vier in 100 dollar. De diefstal werd twee eken geleden gepleegd uit een ge- wkeerde auto. toebehorende aan de hrijfster Mary Pos. die de wagen aan rand van de heide had geparkeerd, iriat zij in de omgeving een wandeling aakte. Zij miste de chèques eerst een eek later. Uit het politieonderzoek is wnen vast te staan, dat enige Amster- immers de ohèques in Amsterdam heb- tn verkocht en hiervoor een bedrag an f noo hebben ontvangen, dat zij ebben overgedragen aan verdachte. Zy >uden voor deze verkoop f 100 ,.com- lissieloon" hebben ontvangen. De l«>s- erlcaan ontkent echter. Krogers werkten met het echtpaar Rosenberg samen klaarde dat de ontdekking van de spio nage „een grote schok en verrassing on- der het publiek in het algemeen veroor zaakt heeft". Wat betreft de naam en het verleden van de hoofdpersoon in de spionagezaak zijn de meeste feiten nog gehuld in de nevelen van het mysterie. Wie is de man die zich Gordon Arnold Lonsdale noemt? De ware naam van deze be roepsspion is slechts aan enkelen ri Rusland bekend, namelijk aan zijn fa milie en aan zijn superieuren die hem het spionagepad hebben opgestuurd. Zijn naam zal echter uit de archieven van zijn chef worden geschrapt omda: hij een zonde heeft begaan die in het spionagevak onvergeeflijk is: hij heeft zioh laten vangen. Over de familie Kroger zijn iets meer gegevens bekend. Ze heten in werkeiyk- heid Morris en Lorna Cohen, die ai ja. ren lang worden gezocht door de FJ1.1. Zy hebben ook samengewerkt met het leidde. spionnenechtpaar Rosenberg en met de Russische meesterspion Rudolf Abel. Toen deze werd gearresteerd vond men in zün aktentas foto's van het echtpaar Cohen. Gedurende hun verblijf in Engeland schaften zij zioh foto-attributen en een op Moskou afgestemde automatisch snel- zender aan. Dat deze zender zolang on opgemerkt is gebleven is te danken aan het feit dat het huis van het echtpaar zo dicht bij de Amerikaanse basis stond. Te royaal Het vierde lid van de bende was een Brit: Henry Houghton, kantoorklerk bij de Marine. Met hem hebben de spion nen geen verstandige keus gedaan: hij kon weliswaar de hand leggen op het gewenste materiaal maar met het geld dat hfj daarmee verdiende ging hy te kwistig om. Hij kocht hiervoor fraaie auto's, kostbare kleren en was royaal voor zyn vrienden. Een lid van de geheime dienst van de Marine kreeg dit in de gaten en pro- beerde nauwkeurig Houghtons levens wijze m te gaan. Hy ontdekte hierbU dat Houghton bevriend was met een vrouw. Ethel Gee, het vyfde lid van te bende. Dit btaoht de geheime dienst e.- toe een val op te zetten die op 7 januari tot aanhouding van de gehele bende De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! Dodelyk ongeluk. Gisteren is op het terrein van de Hoogovens in IJmuiden de 58-jarige arbeider J. de Winter uit Castricum verongelukt. Een rooster waarop hij stond kantelde plot seling en de man viel achttien meter naar beneden. Hij was op slag dood. Wat gaaf geschilderd, Is U in 't vak? Neen, 't is BtvÊn CETALAC Dat d'e echte televisiequ'izz nog niet dood is, wil de AVRO bewijzen. Haai- tv-sectie begint op zaterdag 10 juni met een „keiharde quizz", onder de titel „Kom er maar eens achter", een Nederlandse versie van het Amerikaanse vraagspe) „Concentration", uitgebracht door het net work NBC. breide kennis te beschikken, maar wel over een goed geheugen en een groot ?oncen tra tóeverm ogen Het spel gaat strikt eerlijk toe, zonder helpen en zonder toegeve- rijtjes. Wie wint, komt in het vol gende programma terug met een nieuwe partner tegenover zich. (Van onze correspondent) OOK IN WEST-DUITSLAND maken velen zich thans ongerust over de manier, waarop Nederlandse ronselaars de Duitse industrie van werkkrachten voorzien. Steeds sterker worden de stemmen, die overheids- ■maatregelen bepleiten om aan deze kwalijke praktijken op korte termijn een eind te maken. Naar schatting zijn in ons land zo'n 200 ronselaars werkzaam. De helft opereert in Limburg en in een deel van Noordbrabant. De ronselaars, dte in Zuid-Limburg hun activiteiten ontplooien, strekken deze veelal uit tot over de Belgische grens. in sommige gevallen sprake te zijn van een nieuw beroep, dat formeel dan wel geen ronselaar is, maar in de praktijk er zeer nauw mee verwant is. Inmiddels heeft de Kamer van koop handel en fabrieken voor Nymegen e.o. een adres gezonden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Daar in wordt de minister verzocht zodanige Insiders hebben becijferd, dat vele ronselaars, die door allerlei listighe den door de mazen van de wet weten te glippen, wekelijks dertig en zelfs vijftig mark per geronselde arbeider „verdienen". In Duitse perscommenta ren wordt ronduit gesproken van sla venhandel. Uiteraard bestaat van Duitse zijde geen bezwaar tegen het op legale wijze in de bondsrepubliek komen werken. Legaal betekent in dit geval: door bemiddeling van de arbeidsbureaus. Daardoor wordt voorkomen, dat tussenpersonen grote be dragen opstrijken. Het zint velen niet. dat sommige ronselaars in dure auto's rondrijden en wekelyks sommen in han den krijgen, die een veelvoud zyn van hetgeen één of zelfs meerdere geron selde arbeiders ontvangen. Het is niet moeilijk als „illegaal" werk' nemer in Duitsland aan het werk te gaan. Slechts bij de doorlaatposten aan de grens zou men moeilijkheden kunnen krijgen, maar die kunnen eenvoudig worden opgelost: de arbeiders passeren de grens als toeristen. Er zijn ln de grensstreek ook ver schillende zelfstandigen, die een aantal arbeiders hebben aangetrokken, dat veel groter Is dan zij zelf ooit nodig hebben. Wat zy te veel aan arbeidskrachten heb ben. wordt uitgeleend. Ook aan deze handelwijze willen de Duitsers een einde maken. Gedacht wordt aan het stellen van de eis tot inschrijving by de kamer van koophandel. Er blijkt hier namelijk W oon wagenbewoners in het gelijk gesteld De civiele kamer van het Amster damse gerechtshof heeft in hoger beroep het vonnis van de president van de Utrechtse rechtbank in het kort geding tussen de gemeente Amersfoort en een aantal woonwagenbewoners bevestigd. De president had deze woonwagenbe woners in het gelijk gesteld. Zij hadden geweigerd Amersfoort te verlaten, nada; hun een plaats in het woonwagenkamo ontzegd was, aangezien de maximum, capaciteit van 60 wagens, welke door de femeente is vastgesteld, reeds overschre den was. De gemeente ging van dit vonnis in hoger beroep. Het hof overwoog in zyn anrest dat de betrokken woonwagenbewoners recht hebben op een standplaats, omdat zij daar een dringend belang bij hebben door de gebondenheid met de gemeente, waar zy staan ingesohreven in het be volkingsregister. STANDAARD STAPPERS uiterst sterk en voordelig AT 27 9.75 I ocsn 11 MAAT27.. 9.75 oR ,n 28-31 ....11.25 36"40" 32-35 ....12.50 6'/2-12 36-4013.75 52-35 12.5016'/2-12 ...15.95 Kw-atLteLU-bcAvenea maatregelen te nemen, dat voor de be middeling tot werk bulten onze grenzen een speciale vergunning nodig is en waar in erop wordt aangedrongen de bemidde ling uitsluitend vla de arbeidsbureaus te doen verlopen. Het adres is ondersteund door enkele andere kamers van koop handel In het oosten van ons land. Het actiecomité van AVRO-vrienden deelt mede. met de grootste bevreemding kennis te hebben genomen van de (in de AVRO-bode van deze week voor komende) bestuursmededeling dat het algemeen bestuur van de AVRO tot lid van het dagelijks bestuur heeft benoemd mr. E. Stutterheim te Laren. Niettegen staande de commissie van onderzoek (de zgn. commissie-De Jager) haar rapport nog niet heeft uitgebracht en de huidige interne organisatie van de AVRO - waartoe behoort het benoemen van leden van het dagelijks bestuur door het alge meen bestuur een der voornaamste grieven van het actiecomité is gaat men. zo vervolgt het comité, in AVRO-be- stuurskring rustig verder en doet of er niets aan de hand is. De AVRO-leden, wier zeggenschap in verenigingsaangelegenheden volgens de huidige statuten tot nul is gereduceerd, worden hierdoor voor de zoveelste maal voor een voldongen feit gesteld. Te erger is dit omdat algemeen bekend is dat het thans nieuw gekozen dagelijks bestuurs lid bestemd is om mr. Röel als voorzitter op te volgen. Het comité zegt zich in dit stadium tot deze publikatie te willen be perken. Het wil. zolang de eerder ge noemde commissie haar werkzaamheden nog niet heeft beëindigd, de spelregels in acht nemen en de nodige beheersing tonen, doch het laatste woord hierover is nog niet gezegd. Deze quizz is overigens in Europa niet ombekend: de BBC nam haar over onder dezelfde titel en de Duitse tele visie deed dit onder de titel „Gewusr wo". Het spel heeft overal goed succe. en daarom hoopt de AVRO er voor de Nederlandse kijkers ook het beste van Opmerkelyk is, dat het programma in het zomerseizoen begint. De inhoud van de quizz willen wy natuurlijk niet verklappen, maar u moogt alvast weten dat er telkens twee deelnemers tegen elkaar uitkomen. De ze behoeven niet zozeer over uitge- Opnieuw zullen zondagmiddag de televisiecamera's in Rotterdam staan en wei voor een uitzending van het IKOR tussen 5 cn 6 uur. De titel van deze uit zending is: „Schaapjes, laat je herder gaan en deze wordt begrijpelijk door de inhoud van het programma. „Wat doet een groep (jonge) christe nen, wier voorganger naar een ander arbeidsveld is vertrokken?" Dit is de vraag waarop het IKOR tezamen met de Hervormde Jeugdraad in Rotterdam (vanwaar immers de jeugdpredikant ds. Schoch heenging) een antwoord zoekt. Het resultaat van de gesprekken, daarover gevoerd, wordt zondag ge toond in een „vreemd filmvoorstel" (zo- Matthaus-Passion stereofonisch NCRV en AVRO zullen op don derdag 30 maart samenwerken in een stereo fonische uitzending van de Matthaus Passion, rechtstreeks uit de Grote Kerk in Naarden. Ook verleden jaar is dit gebeurd en het grote enthousiasme van de radio luisteraars heeft tot herhaling ge leid. Dr. Anton van der Horst dirigeert solisten (o.w. Elly Ameling, Annie Her mes, Tom Brand, Arjan Blanken, Lau rens Bogtman en David Hollestelle), het koor van de Ned. Bachvereniging, net knapenkoor van de Vredesscholen te Amsterdam en het Residentie-Orkest Wilt u goed kunnen luisteren, stemt u dan het rechter toestel af op Hilver sum II en het linker op Hilversum I. De uitzending geschiedt van 6.30-8.15 uur en van 8.25-10.30 uur. toond in een „vreemd filmvoorstel (zo- /-i "i als het IKOR aankondigt, en in korte MUClentenregatUl interviews, o.m. met burgemeester mr. O E. van Walsum. Dit alles vormt echter een inleiding tot de jeugddienst, die dan wordt ge houden in „De Heuvel", het gebouw van de CHJ aan de St. Laurensplaats. Medewerking aan de eredienst ver leent het CHJ-koor onder leiding van André Verwoerd. Pianiste is Greet Stemvers, die ook de samenzang bege leiden zal. Dinsdagavond weer Eurovisieconcert De NTS neemt dinsdagavond (28 maart) weer een concertuitzending over. door de BBC in Eurovisie gebracht. U kunt dan, tussen 10 en 10.45 uur, luiste ren en kyken naar het kamerorkest van Stuttgart, gedirigeerd door Karl Mun- chinger. Op het programma staan het Brandenburgs concert no. 2 in f van Bach, Fuga in g eveneens van Bach, Divertimento in d van Mozart en gedeel ten uit de suite no. 3 van Respighi. KRO en VARA werken samen in sport Het is niet onbekend, dat er bU ver schillende omroepverenigingen drang tot meer coördinatie in uitzendingen bestaat. Gezien de klachten over een teveel aan sportrubrieken in radiopro gramma's, hebben KRO en VARA nu besloten, een proef te nemen tot samen werking op dit gebied. Voor het eerst zal de vrucht van deze samenwerking te horen zyn in het KRO-programma „Sport op de vrUe zaterdag" op 1 april a.s. Bob Spaak zal dit programma inlei den en bij verschillende reportages ko men aan het woord Leo Pagano, Dick de Vree. Ad van Emmenes. Koos Postema en Jan de Troye, een mixed dus van gezamenlijke medewerkers. -t Het jaariykse evenement op de Theems: de studentenroeiwedstrUd, wordt ook dit jaar door de BBC in Eu rovisie uitgezonden. De NTS neemt deze sportgebeurtenis op zaterdag 1 april van 2-2 30 uur over. U ziet dan de traditionele kamp tussen de roeiploegen van Oxford en Cam bridge. Maya Bouma zal (voorlopig voor het laatst) op maandag 3 april (Tweede Paasdag) weer voor de VPRO-televisie komen in een eigen showprogramma, dat zij „Eieren voor uw kykgeld" noemde. In dit programma ontvangt zy Henk van Ulsen, en Rob van Reyn. Harry Bannink zorgt voor de pianobegelei ding. i/i '/i vanavond Met het weekoverzicht van de jour- naaldienst begint de NTS om 8 uur het televisieprogramma, dat om 8.30 uur wordt voortgezet door de AVRO. Eerst bespreekt mr. G. B. J. Hilterman de toestand in de wereld, om 8.45 uur volgt de maandkroniek „Flits" en dan de Perry Como-show, ditmaal met Caterina Valente als gaste. Om 10.05 uur besluit Jan Brusse de uitzending met een praatje uit Parys. Negen jaar gevangenisstraf met af trek heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam gis termiddag geëist tegen de gebroe ders Gerard en Frans T. uit Velsen, die thans bijna tien jaar geleden een roofoverval pleegden op een boerde rij in Monnikendam, waarbij zij de drie bejaarde bewoners ernstig mis handelden, zodanig dat een van hen, Een half uur later sliep Arne naast Erland. Zijn broer zou het eerst de wacht houden. Hij zat met half-slapende ogen in het vuur te staren. Hij kon de gedachte aan de vrouw maar niet kwijt raken. Olof wendde het hoofd om en staarde Erland mi nuten lang aan. Als hij een kwelgeest werd, zou Arne weinig reden tot lachen meer hebben. Met een kwelgeest kon men niet verstandig praten. Die vlogen en fladderden overal omheen en zij bemoeiden zich overal mee. Zy konden op de wit te rug van een sneeuwstorm rijden, zij konden loeren onder verraderlijke sneeuwhopen, ze kon den zich verbergen in het water van de stroom versnellingen, zij konden verhinderen, dat een geweerkogel de geprikkelde beer trof en zij hadden handenvol ziekten voor mens en dier. Erland mocht geen kwelgeest wor den Zij moesten hemvoorzichtig behan delen, want hij moest levend op Akkafjall aanko men. Als hij stierf, konden bijbel en psalmboek de kwelgeest zo lang in het lichaam vasthouden, totdat de dominee het zijne had gedaan. Olof legde meer hout op het vuur. De rook steeg loodrecht omhoog in de stille lucht, dat was een goed teken. Hij ging een beetje gemakkelijker zit ten en probeerde zyn pijp aan te steken. Het was nog te vroeg om Arne te wekken. In de week voor Pasen kwam Judith met twee boeren, paard en slede naar Akkafjall. De boeren waren de maaksmannen van Elof Henriksson; het kostte hun twee volle dagen om' zich van hun op dracht te kwijten. Het antwoord luidde, zoals het luiden moest en zoals zij het verwacht hadden. Verstandige ouders sloegen een goed aanzoek niet af. De volgende dag was Ella gereed om Akkafjall te verlaten. Zij wist, wat er in de toekomst van haar verlangd zou worden. Misschien had zij van daag de hoeve van haar vader voor het laatst ge zien, want kinderen en vee bonden een boerin met ijzeren banden. Voor de proeftijd bij Elofs ouders was zij niet bang. Die moest zij nu eenmaal door maken. Spot en schande over een vrouw, die haar weg niet wist in huis en stal! Als Elofs moeder in Gulbrandstal ■fr DOOR BERNHARD NORDH haar nog iets nieuws kon leren, wist zij op haar beurt weer dingen, die zij in Granvik misschien niet kenden. Zij had bij voorbeeld waardevolle kruiden in haar kist. Zij verstond de kunst het bloeden van open wonden te stelpen en de koe, die zij niet in leven kon houden, moest er wel heel slecht aan toe zijn. Zij kende beproefde middelen tegen pijnen in het onderlijf en koude voeten, te gen kiespijn en koorts en wie de kunst verstond het vuur goed te stoken, behoefde nooit bang te zijn, dat boze geesten vaste voet in huis kregen. Ella's afscheid van haar ouders ging niet met tranen gepaard. Het was nu eenmaal 's levens loop, dat een dochter het ouderlijk huis verliet om haar man te volgen. Maar Arne gaf zij met een be zwaard gemoed de hand. Zij had graag open met hem gepraat, hem gevraagd, waarom hij Judith had gehaald, hoewel hij toch al zo lang zijn zinnen op een ander had gezet. Niet dat zy iets tegen Elofs zuster had, maar zij had het gevoel, dat het met Arne en Judith niet goed zou gaan. Men moest elkaar liefhebben, anders legden de woorden van de predikant je een strop om de hals. Maar zij kreeg geen gelegenheid meer hem nog te spreken. Zij kon Arne niet eens meer vragen Imber te groe ten. Dat zou Judith misschien niet prettig hebben gevonden. De dagen werden steeds langer, maar op de ak kers lag de sneeuw en die wilde niet verdwijnen Er was heel wat regen en storm nodig om alle sporen van de winter uit te wissen. Arne en Olof velden bomen en sleepten de ba) ken naar huis, want nog voor de herfst wilden zy een nieuwe hut bouwen. De oude vrouw van de hoeve zag, dat Arne niet zo enthousiast werkte, als hij had behoren te doen, maar misschien kwam dat met de tijd nog wel. Hij moest toch inzien, dat een vrouw in huis meer waard is dan dromen, die niet verwezenlijkt kunnen worden. Geen zegen ge werd de man, die zijn hand uitstrekte naar de vrouw van zijn buurman. Zij zelf was met Judith tevreden. Het meisje uit Granvik was jong en sterk, het werk ging haar goed af. Zij wist ook. hoe zij met het vee moest omgaan. Een vrouw, die niets waard was, zong niet, als zij op de melk- schemel zat te melken. Natuurlijk moest zij nog wel het een en ander leren, maar dat ging jonge mensen vlot af. Zij zag er ook niet slecht uit. Judith had warme ogen en een zachte huid. Er waren er heel wat, die met veel minder tevreden moesten zijn. Het beviel Judith uitstekend op Akkafjall. De hoeve was groter dan zij gedacht had en vettere koeien waren er ook in Granvik niet. Arne be zorgde haar wel een reeks teleurstellingen, maar daarvan trok zij zich niet al te veel aan. Als de predikant hen maar eerst in het huwelijk had ver bonden en zij man en vrouw waren geworden, en zij met de oudjes op goede voet kwam, want zon der hun zegen zou zij niet ver komen. Als de oudjes de hoeve niet vrijwillig afstonden, zou zij hier als meid moeten dienen, totdat de grysharigen in het graf gelegd waren. Oude mensen konden lang leven, vooral als zij het zich in het hoofd haalden om niet te sterven, omdat zij geen plaats wilden maken. Judith hield zich aan de goede raad van haar moeder, zette een vriendelijk gezicht, was niet traag in haar werk en probeerde zich onmisbaar te maken. Zij wist, dat het haar zou ge lukken. Tijdens het hooien moesten zij op Akkaf- geen geweld aan te doen om hard te werken. Niets jall een jonge kracht hebben. Judith hoefde zich doen lag niet in haar aard. Zelfs de oude kolonist moest toegeven, dat Akkafjall een slechtere schoondochter had kunnen treffen. (Wordt vervolgd) de 76-jarige Pieter Laan, enige tijd later aan de gevolgen overleed. De rechtbank veroordeelde de broers in januari ieder tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer achtte deze straf niet in overeenstemming met de ernst van het gepleegde feit. „Hoeveel duizenden, voor al op het platteland, gaan tegenwoordig niet met angst en beven de nacht tege moet en voelen zich bedreigd door der gelijke onverlaten?" zo vroeg de pro cureur-generaal zich af. Hy was er van overtuigd dat zowel Gerard als Frans volledig ingesteld was op geweldple ging en beiden achtte hij even schuldig aan het gebeurde. Gerard T. was van zyn vonnis, hem opgelegd door de rechtbank, in hoger beroep gekomen omdat hij volgens zyn verklaringen geen schuld zou hebben aan de geweldplegingen. „Ik heb alleen gehoord dat de oude heer Laan schreeuwde, maar ik heb noch hem noch zyn zusters geslagen", zo zei hy Wel bekende Gerard dat het plan om by de familie Laan te gaan stelen van hem was gekomen. Nadat hij met ver scheidene kennissen daartoe reeds eni ge pogingen had ondernomen, trok hy er in de nacht van 7 op 8 augustus 1951 met zUn broer Frans op uit. De heer Laan en zyn thans overleden zusters Suzanna (73) en Neeltje (79. werden ernstig mishandeld. De broers hebben nog getracht de brandkast, waarin zich f 5000 bevond, te forceren, maar toen dit niet lukte, stelden zy zich tevreden met een portemonnaie met slechts dertig gulden. Pas negen jaar later kwam vast te staan dat de gebroeders T. de daders waren. Dit was vooral te danken aan het langdurige speurwerk van de thans gepensioneerde 61-jarige adjudant van politie G. Kerkhoven, die als getuige verklaarde dat hU mede uit de verkla ringen van Frans de indruk had dat Ge rard zich ook aan geweldpleging zou hebben schuldig gemaakt. Frans zelf bekende, evenals voor de rechtbank, dat hij de bewoners met een koevoet had toegetakeld. Hy zei zich niet meer te herinneren of ook zyn broer zich schul dig gemaakt had aan mishandeling. vanavond Lentemededelingen uit verscheidene Europese hoofdsteden hoort u in het gevarieerde programma Prisma, dat de NCRV tussen 8.15 cn 9.30 uur over Hilversum II uitzendt. Om 8.50 uur een kort hoorspel: „Reclame voor brood" door Adolf Sommerauer. Direct daarna een programma van oud-Nederlandse liederen, door een zanggroep en solisten uitgevoerd on der leiding van Kees Deenik. In de rubriek „Wyd als de wereld" (10.40 uur) vanavond o.m. een en ander uit Berlijn en van Ceylon, f De VPRO vraagt om 8.05 uur aan dacht voor het hoorspel „De Japanse vissers" van Wolfgang Weyrauch. if De VARA zet om 9 uur de 14-daagse hobby-quiz „Je neemt er wat van mee" voort. Om 11.10 uur kunt u in dit programma nog luisteren naar wat musici zeggen over het lied „In de balzaal" van Tschaikowsky. Programma voor morgen ZATERDAG 25 MAART 1961 Hilversum 11, 298 m. 1U07 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 Voor u en uw gezin, praatje 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram (9.359.40 Watersti. VPRO: 10.00 Samen uit. lezing 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar eelspel cn zang 12.30 Land- en tuinbouw- meded 12.33 Jazzmuz 13.00 Nws 13.15 VARA Varia 13.20 Sportnws 13.45 Gram 14.05 V d Jeugd 14.40 Gram 15.25 Boekbespr 15.45 Koperork 18.10 Streekuitz 16.30 Gram 18.45 Rep Tweejaarl congres van de Partij van de Arbeid 17.00 Jazzmuz 17.30 Weekjourn. 1800 Nws en comm 18.20 Bedreigde kunst? lezing 18.35 Lichte muz 19 00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout bij gaslicht, lezing. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gevar progr 21.20 Soc comm 21.35 lichte muz 22.00 De grop die vreemde ge volgen had, hoorspel 22 20 Gram 22.30 Nws 22.40 Licht progr 23.10 Gram mot comm 23 to Gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7.4f) Gram 7 45 Morgengebed cn overwe ging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.25 Hoogmis 9.45 Gram 10.00 V d kleuters 10.15 Gram 1100 V d zieken 1145 Gram 12.00 Mid dagklok-noodklok 12 04 Gram 12.30 Land en tulnbouwmeded 12.33 Gram 1230 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 1330 V d Jeugd 14.00 Harmonie-ork 14.15 Gram 14.25 Lichte muz 14.50 Amus muz 15.10 Franse les 15.30 Gram 16.00 Gre goriaanse zang 16.30 Instr octet 1830 Sport- perlscoop 17.00 V d jeugd. 18.00 Kunstkron 18.30 Volkamuz 18.45 Vragenbeantw 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 ZanR 19 30 Jazzmuz 1930 Lichtbaken, le zing 20 00 Kamerork en soliste 21.00 U bent toch ook van de party?, praatje 21.10 Gram 2125 Nood die lk zag. lezing 2145 Promenade-ork en soliste 22.25 Boekbespr 22.30 Nws 22.40 WIJ lulden de zondag In 23.00 Muzikale lezing 23 55— 24.00 Nws. Tevlsleprogr. NTS 16.00±16.45 Euro visie De Grand National In Alntree. NCRV' 17 00—17.30 V d kind, NTS 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV 20.20 Act 20.30 Fllmprogr 20.55 Amus progr 21.40 Do cumentaire film 22.10 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7