„Laos mag niet verloren gaan Probleem: waar ligt de grens n ABASIN Peek&Cloppenburg V.S. streven niet naar bevoorrechte positie Zr eau donte ly Soekarno miste overgang van revolte naar herstel De bronsziekte DUITSLAND - een jaar later PRIJS VAN SIGARETTEN MINISTER NAAR NIEUW-GUINEA Atoomgeleerden voor studie naar Moskou Stevenson over A frikci Verward De sigarettenindustrie heeft minister De Pous doen weten, dat zij zich niet gebonden acht aan de handelsmarge, die thans voor de detailhandel in sigaretten geldt. Zoals men weet, is door de afschaffing van de omzet belasting op sigaretten een bedrag van 96 cent per duizend sigaretten vrijgekomen. Na moeizame onderhandelingen heeft de industrie goedge vonden, aan de detailhandel een margeverbetering van 38 cent per dui zend sigaretten toe te kennen. De resterende 58 cent dient ter bestrijding i van de kostenstijging, waarmee de sigarettenindustrie heeft te kampen. De industrie is echter van mening, dat een verdere kostenstijging zal optreden. De totstandkoming van de Europese gemeenschappelijke markt maakt het haars inziens namelijk nodig, tot kwaliteitsverbetering over j te gaan. Daarom acht zij zich voor de toekomst aan de gewijzigde de tailhandelsmarge niet gebonden. Minister De Pous en staatssecretaris Van den Berge doen dit weten aan het socialistische Tweede-Kamerlid de heer Peschar. Zij voegen eraan I toe, dat deze regeling werd getroffen vóór de revaluatie. Bij de prijsvor- j ming in dëze sector zal, aldus de bewindslieden, natuurlijk met de nieuwe monetaire situatie rekening moeten worden gehouden. Het ligt in het voornemen van minister mr. E. H. Toxopeus en mr. Th. H. Bot. staatsecretaris van binnenlandse zaken, op 5 april te Hollandia de opening bij te wonen van de Nieuw-Guinea-Raad. Advertentie ..DE MODE VOOR TEENAGERS" Kennedy op persconferentie President Kennedy begon gis teravond zijn persconferentie (zoals bekend) met een verkla ring over Laos. Hij zei: „Ik wil een korte verklaring afleggen over Laos. Het is naar mijn me ning voor alle Amerikanen be langrijk dit moeilijke en moge lijk gevaarlijke probleem te be grijpen. In mijn laatste gesprek met generaal Eisenhower op de dag voor de inhuldiging op 19 januari hebben we aan deze moeilijke zaak meer tijd besteed dan aan iets anders. Sedertdien heeft de regering er zich steeds mee bezig gehouden als het drin gendste van de problemen, die wij vonden, toen wij aan het be wind kwamen". HET BEGIN Onze speciale interesse in het pro- bleem Laos dateert van 1954. In dat —jjaar kwam een grote groep mogend heden m Genève overeen een regeling te treffen voor beëindiging van de oorlog in Indo-China. Laos was een van de nieuwe staten, die toen sedert kort uit de Franse Unie waren ontstaan. Er werd van uitgegaan bij de regeling in !1954, dat dit nieuwe land neutraal zou zijn, vrij van buitenlandse overheersing door enig ander land. Het nieuwe land omvatte groepen die elkaar bestreden, maar in de eerste jaren werd er wer kelijke vooruitgang geboekt bij het streven naar een verenigde en neutrale status. „De pogingen van een door commu nisten overheerste groep om deze neu traliteit te vernietigen namen echter geen einde. In de tweede helft van 1960 vond een serie plotselinge manoeu vres plaats en de communisten en hun helpers deden een nieuwe en veel in tensievere militaire poging de macht over te nemen." UITGEBREID Aan de hand van kaarten zette Ken nedy uiteen, hoe het door de commu nisten overheerste gebied zich sedert augustus van het vorig jaar heeft uit gebreid. Hij voegde hieraan toe: „Bij deze militaire opmars hebben de plaat selijke communistische strijdkrachten, de Pathet Lao. in toenemende mate steun en leiding uit het buitenland gekregen." Kennedy verklaarde verder dat een Russische luchtbrug sedert 13 december meer dan 1000 vluchten heeft gemaakt naar het toneel van de strijd. Ook zei hij dat de Russen een groot aantal mili taire deskundigen en zware wapens naar het land hadden gestuurd, hoofd zakelijk uit Noord-Vietnam. „Het is deze nieuwe dimensie van oorlogvoering met hulp van buiten af, die het huidige ernstige probleem schept. De positie van onze regering is zorgvuldig overwogen en we hebben getracht ons standpunt zo duidelijk mogelijk kenbaar te maken aan de be trokken regeringen. „Wij steunen krachtig en zonder voorbehoud een neutraal en onafhan kelijk Laos. Als er een vreedzame op lossing moet komen, dan moeten de tegenwoordige gewapende aanvallen door van buitenaf gesteunde commu nisten ophouden. Als deze aanvallen niet ophouden, zullen zij die een wer- Zes Indonesische geleerden zijn naar Moskou vertrokken om opgeleid te wor- len in de atoomwetenschap. Het Indonesische instituut inzake de toomenergie heeft medegedeeld, dat it het begin is van de uitvoering van et op 14 januari van dit jaar tussen e Indonesische en Sowjet-regering esloten overeenkomst. In de naaste toekomst zullen nog vier eleerden vertrekken. De Sowjetrege- ing heeft beloofd, de Indonesiërs te hel- ■n een atoomreactor van het type Irt 00 te bouwen, die einde 1963 gereed al zijn. Een andere reactor van licht type. die >p het ogenblik in aanbouw is, zal door Ie staatsuniversiteit te Bandoeng wor- len gebruikt voor wetenschappelijk on- lerzoek. Een aantal Sowjet-atoomdes- amdigen helpt bij de bouw, waarmede nen volgens het instituut tegen het ein- le van dit jaar gereed moet zijn. A ooo al Advertentie kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken I kelijk neutraal Laos voorstaan hun ant woord daarop moeten overwegen. De vorm van dit noodzakelijke antwoord, moet uiteraard zorgvuldig worden overwogen, niet alleen hier in Washing ton, maar in de Zoavo-conferentie met onze geallieerden, die maandag begint. Niemand mag twijfelen aan onze vast beslotenheid. Wij zijn ook voorstander van con structieve onderhandelingen tussen de betrokken landen en tussen de leiders van Laos. DOEL Laos is ver van Amerika, maar de wereld is klein. De twee miljoen men sen daar wonen in een land dat drie maal zo groot is als Oostenrijk. De veiligheid van geheel Zuidoost-Azië loopt gevaar als Laos zijn neutrale onafhankelijkheid verliest. De veilig heid daar loopt gelijk op met onze eigen veiligheid, in werkelijke neutraliteit, die door allen wordt gerespecteerd. „Ik wil het Amerikaanse volk en de hele wereld duidelijk maken, dat het enige dat wij willen in Laos vrede is en geen oorlog, een waarlijk neutrale regering en geen pion in de koude oorlog, een overeenkomst die aan de conferentietafel wordt gesloten en niet op het slagveld. REGEN MANTELS „American Style" met lage zakken en zijsplitten, glanzende Dri-sil gabardine 12 jaar 36.75 „Cri de Paris" dubbel poplin in con trasterende kleuren met moderne sier- stiksels 12 jaar 46*75 Niagara plastics nu ook voor teenagers 5.50 kleine stijging per maat. (Van een onzer redacteuren) T)E ORGANISATIES van ontheemden en vluchtelingen zijn In West-Duitsland zeer actief zo zelfs, dat zij er van tijd tot tijd in slagen de aandacht van vrijwel de gehele wereld op zich te vestigen. Dat is vorig jaar nog gebeurd, toen in Berlijn en andere delen van Duitsland bijeenkomsten werden gehouden, waarop verklaringen werden afgelegd die hoewel niet alarmerend van aard zozeer in het emotionele vlak tverden getrokken, dat zij velen tot nadenken stemden. Bijzonder jammer was toen, dat de sprekers op bedoelde bijeenkomsten het communistische blok argumenten in de hand speelden om tegen de Westduitse Bonds republiek en haar politiek met betrekking tot de „verloren gebie den" te ageren en zelfs over te gaan tot sluiting van de sectorgrens in Berlijn voor Westduitse burgers. En terecht heeft men zich dan ook afgevraagd of het wel verantwoord is, bij elke voorkomende gelegenheid teruggave van de „verloren gebieden" en zelfbeschik kingsrecht voor het Duitse volk te eisen. Want bij de oplossing van deze problemen zijn niet alleen de Duitsers, maar vrijwel alle landen van de vrije wereld ten nauwste betrokken. DE VERENIGDE STATEN wil len in geen geval een bevoor rechte positie in Afrika innemen en de koude oorlog moet buiten dit continent gehouden worden. Ik hoop, dat de Afrikaanse landen de verantwoordelijkheid op zich willen nemen van het hulppro- Advertentie graag ja gretig... volop genietend gram, dat de Ver. Staten op lan gere termijn willen doorvoeren. Dit zei gisteren de leider van de Amerikaanse delegatie in de poli tieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, Adlai E. Stevenson. In een omschrijving van de funda mentele principes voor het hulppro gramma voor Afrika, zei Stevenson dat zij die eraan bijdragen bereid moeten zijn de nieuwe Afrikaanse landen bij te staan in hun pogingen hun eigen hulp bronnen na te gaan terwijl zij zelf pro gramma's opstellen in overleg met el- kaar. Bedragen die rrfft een dergelijk pro gramma gemoeid zijn noemde Steven son niet, maar wel legde hij er dê na druk op dat het programma volstrekt los moet staan van enig militair peet. ..Onze politiek moet er een zijn van onbaatzuchtigheid", verklaarde hij. Volgens Stevenson mag Amerika niet streven naar het scheppen van een Afrika „naar eigen beeld", maar naar een Afrika naar Afrikaans beeld. Hij hoopte dat de pas onafhan kelijk geworden landen eraan mee zullen werken om de voor ons liggen de decade, om de jaren zestig, te maken tot een tijd van vooruitgang in geheel Afrika. De volgende spreker in het debat was de Pakistaan Aid Hassan, die van me ning was dat de buitenlandse interven tie m Afrika de verwarde toestand al leen nog maar verwarder zal maken. Als de werkelijke onafhankelijkheid van Afrika bewaard moet worden en ver sterkt, moeten er maatregelen genomen worden, niet alleen om een einde te maken aan de invloed van het kolonia lisme, maar ook om te waken tegen monopolies, aldus Hassan. De Nigeriaanse minister van econo mische zaken, Jaja Wachoekoe, was zeer teleurgesteld over de rede van Stevenson. Hij had een concreet uit gewerkt plan verwacht, want de Afri kaanse .landen willen daden en geen woorden. In elk hulpprogram voor Afrika moet er rekening mee gehou den worden, dat elke vierkante cen timeter" Afrikaans gebied binnen tien jaar bevrijd moet zijn. Gebeurt dit niet dan is zo'n program waardeloos, zei Wachoekoe. Stevenson reageerde hierop met zeggen dat hij de opmerkingen van Wachoekoe niet begreep, want de Afri kaanse staten kunnen van Amerika hulp verwachten, als zij tenminste hun plan opgesteld hebben. Wij verwelkomen elk Afrikaans initiatief, wierp Steven son Wachoekoe tegen. Amerikaans deskundige meent: Een bekende Amerikaanse analyst van Zuidoostazië heeft verklaard, dat president Soekarno niet in staat ge weest is in Indonesië van revolutie naar nationale wederopbouw over te schakelen. De mensen beginnen te mompe len, dat het leven nu niet zo goed is als onder de Nederlanders", aldus dr. Willard A. Hamia, een lid van de staf van de velddienst van de Ameri kaanse universiteiten. „Zij willen de Nederlanders niet terug hebben, maar zij willen dat de beloften tijdens de revolutie gedaan in vervulling gaan". Hanna, die op het ogenblik een reis door Hawaii maakt en een serie lezin gen houdt, keerde kort geleden van zijn basis in Zuidoostazië terug. Hij ver bleef lang in Indonesië. Hanna zegt, dat de vorderingen op landbouwgebied in Indonesië geen gelij ke tred hebben gehouden met de toene ming van de bevolking op Java en Bali zodat de Icvensmiddelentoestand slech ter is dan in de koloniale dagen onder Nederland. Hanna zegt verder, dat de zaak Nieuw-Guinea ongetwijfeld ter sprake zal komen tijdens Soekarno's op handen zijnd bezoek aan Amerika. Wat het Amerikaanse standpunt zal I De echtgenote van prins Albert van België, prin ses Paola, heeft gisteren bij haar bezoek aan de kolenmijn „Charbonna- ges d'espérance et bonne fortune" in Luik van een Italiaanse mijnwerker op een diepte van 700 meter een mooie rode anjer ge kregen. De gemeenteraad van Greenville (V.S.) heeft besloten het artikel in de - gemeenteverordening te schrappen, waarin be paald wordt dat in een rijdende automobiel twee mannen aanwezig beho ren te zijn; de tweede man zou de chauffeur moeten helpen in geval van motorpech. Het blijkt dat hier de auto langzamerhand volwas sen wordt De voorzitter van de communistische partij van Oost-Duitsland, Wal ter Ulbricht, heeft in een rede voor het centrale partijcomité voorgesteld in beide Duitslanden een vredescommissie met ge lijke rechten op ie rich ten ter bevordering van de hereniging. I Vier Cubaanse politie agenten, die de Uruguese ambassade te Havanna bewaakten verlieten plot seling hun post om het gebouw binnen te gaan waar zij politiek asyl vroegen. I Deskundigen van de U.N.E.S.C.O. hebben hun voorlopige goedkeuring gegeven aan een Italiaans plan om de oude Egyp tische tempels in Nubië door middel van hydrau lische cricks 62 meter op te vijzelen. Ze worden bedreigd door de aanleg van de stuwdam bij As- soean waardoor het wa ter in de Nijl aanzien lijk zal stijgen. De Almelose Coöpera tieve Melkinrichting, die gisteren haar gouden ju bileum vierde, heeft met een gift van 25.000 de stoot gegeven tot de stichting van een over dekt zwembad, dat door het gemeentebestuur en de burgerij reeds vele jaren gewenst wordt. Het beroep van de com missie ter bescherming van natuur en landschap tegen een door Gedepu teerde Staten van Fries land goedgekeurd plan om op Terschelling een hotel aan zee te bouwen is door de Kroon niet- ontvankelijk verklaard. De regering heeft beslo ten het aantal Spaanse en Italiaanse arbeiders dat in Nederland wordt toe gelaten om in de indus trie tewerk te worden gesteld te verhogen van 3.500 tot 5.000. Het be treft zowel geschoolde als ongeschoolde werk nemers. I De Belgische ambassa deur in Den Haag, F. X. van der Straten-Waillet heeft gisteren aan de voorzitter van de Neder landse vereniging van persfotografen, de heer T. van Breukelen de ver sierselen overhandigd die behoren bij zijn benoe ming tot ridder in de Orde van Leopold II. De ambassadeur getuigde van de waardering, die ook in België bestaat voor het werk van de heer Van Breukelen tij dens zijn tienjarig voor zitterschap van de ver eniging. zijn is een moeilijke kwestie die presi dent Kennedy te behandelen zal krijgen. Hij suggereerde dat Amerika zou kun nen aanbevelen dat Nieuw-Guinea open gesteld wordt als internationaal vluch- telingencentrum. Ook vice-kanselier Ludwig Erhard. die nog steeds worde gedoodverfd als opvolger van kanselier Adenauer na de verkiezingen van september a.s. heeft toen in een officiële toespraak woorden gebezigd, die feitelijk niet on juist maar gezien tegen de achter grond van de internationale situatie politiek onverantwoord waren. Wan neer men Erhard hoort zeggen, dat het „Duitse Opper-Silezië, Beuthen, Ne.sse, Oppeln en hoe die steden en dorpen ook mogen heten typisch Duit se gebieden zijn en dat het feit van het Poolse bestuur er over daaraan niets kan veranderen, dan vraagt men zich toch onwillekeurig af, of hij niet te lichtvaardig woorden heeft gebe zigd, die de ontheemden en vluchte lingen ten onrechte kunnen doen gelo ven, dat de regering te Bonn met niet minder dan de teruggave van de door de vice-kanseller genoemde gebieden genoegen zal nemen. VERSTERKT Deze mening is overigens nog ver sterkt door de wijze, waarop de rege ring ie Bonn heeft gereageerd op ver klaringen van de Poolse partijleider Gomoelka. Officieel betreurt men nl„ dat Gomoelka van West-Duitsland eist, dat het de Oder-Neisse-lijn als definitieve oostgrens accepteert. Dit uitgesproken standpunt zou een Pools- Du'itse toenadering onmogelijk maken, zo verklaarde men in Bonn. En zo houdt men terwille van de vluchte lingen en de ontheemden vaSc aan de mythe, dat het verlies van de ge bieden ten oosten van bedoelde lijn geen voldongen feit is, waaraan al leen door middel van geweld veran dering kan worden gebracht. En dat terwijl men zich terdege realiseert, dat hereniging van Duitsland volko men uitgesloten is, wanneer de Duit sers niet bereid zijn. de Oder-Neisse- lijn als de Duitse oostgrens te erken nen. WINST Dr. Otto Flehinghaus, de protestant se minister van justitie van de staat Noordrijn-Westfalen, heeft over het op treden van de organisaties van ont heemden en vluchtelingen enkele be hartigenswaardige woorden gezegd. Zijn partij, de Chr.dem.unie, die gro te aantrekkingskracht op deze groepen blijkt uit te oefenen, heeft bij de jong ste verkiezingen voor streek- en ge meenteraden een belangrijke overwin ning geboekt. En als men in aanmer king neemt, dat een kwart van de be volking van Noordrijn-Westfalen uit ontheemden en vluchtelingen bestaat, zou men uit de uitslag van de verkie zingen mogen opmaken, dat het nog al losloopt met de ontevredenheid van deze mensen. Tenzij men zich blijft vastklampen aan de verklaringen, wel- 555) Kunstvoorwerpen van marmer, steen of brons, die uit het droge Egyptische, Syrische of Perzische kli maat worden overgebracht naar de musea te Amsterdam, Londen of New-York, kunnen In betrekkelijk korte tyd volslagen worden geruï neerd. De Cleopatra naald die In het Central Park te New York prijkt, verloor bijvoorbeeld in de 50 jaar dat zij daar staat, méér details dan gedurende tal van eeuwen In Egypte. Door deze aantasting zijn tal van hiëroglyphcn vervaagd zodat In derdaad van een onherstelbare scha de kan worden gesproken. En bronzen voorwerpen blijken soms reeds tijdens het vervoer van de droge gebieden naar vochtiger streken te worden aangetast door de „bronsziekte", waarbij kleine licht groene plekjes op het metaal ont staan, welke zich zè snel uitbreiden dat vaak reeds gro te verwoestingen zijn aangericht nog vöör de voorwer pen de plaats van bestemming heb ben bereikt. Zoals u wel be grepen zult heb ben, is vocht voor een groot deel schuld aan deze schade. Maar aan de andere kant is het juist weer een overmaat van vocht, waardoor het behoud kan worden bewerkstelligd. Dit klinkt wat tegenstrijdig, maar het is toch heus zo. Wat immers Is het geval! In onze streken speelt uiteraard de normale verwering een belangrijke rol, even als de amoniak-, zwavelzuur- of salpeterdampen. die de lucht in de grote steden verontreinigen en die geholpen door de bacteriewerking grondige verwoestingen kunnen bewerkstelligen. Maar daarmee Is de razendsnelle aantasting van verschil lende oudheidkundige voorwerpen niet verklaard. Want uit ervaring weten we allen wel dat stccnlnscrlp- ties ook hier te lande niet In vijftig jaren tljds behoeven te vervagen. Daarover een volgende keer! Zéker niet, wanneer het voorwerp in kwestie behoorlijk onderhouden wordt, waaraan we, wat de musea be treft, In het algemeen niet behoeven te twijfelen. Neen, hier hebben nog andere fac toren een rol gespeeld. De stenen en marmeren voorwerpen mogen dan vele eeuwen in het droge Egyptische klimaat voor het oog ongerept zijn gebleven, de tijd heeft hen toch niet onaangetast gelaten, want het schei kundig onderzoek heeft uitgewezen dat zich in de loop der eeuwen na- triumsulfaat in de poriën heeft af gezet. Overgebracht naar het voch tige klimaat van onze streken, neemt dit zout kristalwater op en tenge volge van de daarmee gepaard gaande uitzetting onstaan microsco pisch kleine scheurtjes ln het opper vlak van het marmer. De verwering voorbereid in Egyp te was hiermee in geleid. Maar toen de kwaal herkend was, bleek de oplos sing ook vrij een voudig. want door langdurig uitwassen met water konden de zouten worden opgelost. Een der beste beschermingsmetho den tegen het vochtige klimaat blijkt voorts te zijn het impregneren met gesmolten vaste paraflne waardoor de aantasting In vochtige streken kan worden tegengegaan. Ook de hierboven genoemde „bronsziekte" kan afdoende worden bestreden, nu de scheikundigen hebben ontdekt welke zouten hierbij een rol spelen, zodat we, dank zU de samenwerking tussen kunst en wetenschap de oud heidkundige voorwerpen met een gerust hart ln ons klimaat kunnen op stellen (al zal dit dan ook vaak in luchtdichte kasten dienen te geschie den). En laten we nu eens spreken over mieren die In dienst staan van de conservenlndustrle. ke van t.jd tot tijd in Bonn worden af gelegd. Voor deze laatste opvatting pleit overigens het feit, dat de Chr. democraten ook in de staat Nedersak- sen winst hebben geboekt. DISCUSSIE Hoe dit 2ij, dr. Flehinghaus heeft de ontheemden en vluchtelingen aangera den, zich niet te begeven op de weg van de openbare discussie de een zijdige discussie op massale bijeenkom sten. Naar zijn men'.ng moet men zich realiseren, dat er voor een discussie twee partijen nodig zijn. En met wie zo vraagt hij zich terecht af moe ten wij in vredesnaam nog discuteren over het recht op een vaderland, het zelfbeschikkingsrecht en het recht op vrijheid? Debatteren de ontheemden en vluchtelingen er onder elkaar over. of redetwisten zij er gezamenlijk over met de andere Duitsers? Kan men wel van een discussie spreken, zoals in de vrije wereld mogelijk is? Is hier niet sprake van een monoloog? ONJUIST Naar de mening van dr. Flehinghaus zijn deze discussies niet op haar plaats, omdat vragen gesteld worden, waarop toch geen antwoord zal worden ge geven en omdat meningen verkondigd worden, waar geen andere mening tegenover kan staan, althans niet van de zijde van de communisten. Die antwoorden alleen met dreigementen, aanvallen, verdachtmakingen en schimp scheuten, waar men niet met argu menten op kan ingaan. Al te vaak voeren de ontheemden en de vluchte lingen in West-Duitsland slechts ge sprekken met zich zelf en als er al sprake is van een discussie, dan vindt die nog met de verkeerde partners plaats: de Navo-bondgenoten van West- Duitsland. die met betrekking tot de Pools-Duitse grens plechtig hebben verklaard, dat slechts door middel van de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag met een regering voor geheel Duitsland een geldige regeling van het probleem der Duitse grenzen kan worden bereikt en een natuurlijke, duurzame grondslag voor de veiligheid van Europa kan worden gelegd. VERZOENING Het officiële standpunt van de West duitse regering is nog altijd, dat de annexatie van de Duitse gebieden in het Oosten en de verdrijving van de Duitse bevolking uit die gebieden een groot onrecht is geweest. Voorte is zij van mening, dat een beslissing over de toekomst van deze gebieden alleen maar in een vredesverdrag, dat met een regering van een herenigd Duits land afgesloten moet worden, genomen kan worden. En tenslotte is de rege ring te Bonn van oordeel, dat aan da zeventien miljoen Duitsers in de Sowjetzone niet het recht op zelf beschikking kan worden ontzegd. Alle politieke partijen zijn het daarmee eens en dr. Flehinghaus is van mening, dat de ontheemden en vluchtelingen zich hierbij moeten neerleggen, zo lang van hereniging nog geen sprake kan zijn. Bovendien dienen zij een houding aan te nemen, die van verzoeningsgezind heid getuigt en elke gedachte uit te bannen aan het terugwinnen van de verloren gebieden door middel van geweld. ONTWIJKEND Dr. Flehinghaus vergeleek de Duit sers met „Skat"-spelera, die hun kaar ten op tafel leggen, zonder dat ze weten, met wie, wanneer en welk apel gespeeld wordt. „Wy tonen nu al jaren achtereen een steeds grotere bereidheid tot het doen van concessies, maar dit feit speelt in het internationale poli tieke krachtenspel geen enkele rol." Zo ls het inderdaad. Engeland en Frankrijk hebben zich in feite al neer gelegd bij de Oder-Nedsse-lijn als Oost grens van Duitsland en de Amerikanen hebben zich er nog niet definitief over uitgelaten, maar zullen er als het er op aan zou komen precies zo over denken. En de regering van bondskanselier Adenauer? Ook zij realiseert zich ter dege, dat als er ooit een hereniging van de beide Duitslanden zal plaats vinden, dat alleen maar kan geschie den, als de Duitsers zich willen neer leggen bij de status quo langs de Oder- Neisse-grens. In Bonn ontwijkt men terecht een rechtstreeks antwoord op de vraag, of men eventueel bereid zal zijn, zich bij de voldongen feiten neer te leggen. Dat antwoord behoeft men inderdaad pas te geven, wanneer de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag voor de deur zou staan. WENKEN Dit neemt niet weg, dat men de ont heemden en vluchtelingen enigszins tegen zichzelf dient te beschermen. Dr. Flehinghaus. die volledig achter de wensen en verlangens van deze mensen staat, heeft hun enkele goede wenken gegeven, waarvan wy van harte hopen, dat zy t«r harte genomen zulleo worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5