Uw probleem is het onze Martinez Grootscheepse actie voor hulp aan hongergebieden Meningen van anderen Vluchtelingen nederzetting krijgen eige;( in Libanon - Een kanttekening OVER DURE WINKELS RASSEN- DISCRIMINATIE VRIJWILLIGE BIJDRAGE? Secretaris S.S.K. is dankbaar Voor vlijtige handen Een woord voor vandaal OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - ddlrom CS) SUNGLASSES Kardinaal Wyszynski stelt eisen Priester-communisten ontbinden organisatie I JN het winkelbedrijf hebben zich sinds 1945 nogal veranderingen voltrok ken. In het bijzonder geldt dit voor de distributievormen in het levens- mlddelenbedrijf. Woorden als zelfbedieningmaken en super-markets zijn voor niemand meer onbekende begrippen. Naar het voorbeeld van Amerika Is er in de afgelopen Jaren ln het levens- mlddelenbedrijf een sterke drang gekomen naar grotere bedrijfseenheden. Het heeft er wel opgeleken, dat een groot aantal middenstanders onder aan voering van het grootwinkelbedrijf zich het hoofd wat op hol heeft laten bren gen. Kostbare winkelcomplexen verrezen er met even kostbare inrichtingen en grote bedragen werden er neergeteld voor de verbouwing van reeds bestaande zaken. Nu zullen wij de laatsten zijn om te beweren, dat in deze ontwikkeling niet een gezonde aanpassing schuilt aan de eisen van de moderne tijd. We menen dat de gemiddelde bedrijfsgrootte van de middenstandsondernemingen nog wel enige tijd zal moeten blijven groeien, gelet ook op de sterke bevolkings aanwas en het ongeveer stabiel blijvende aantal verkoopplaatsen. Ook de mo gelijkheid, gebruik te maken van de onlangs afgekondigde verruimde vesti- gingsbesluiten, welke een vergaande parallellisatie in het levensmiddelenbe- drijf mogelijk maken, is over het algemeen afhankelijk van een vergroting van de winkelruimten. Maar toch ls hier naar ons gevoel een waarschuwing op zijn plaats; een recent initiatief van een der grootwinkelbedrijven in ons land kan hier dienen als een teken aan de wand. Dit winkelbedrijf heeft namelijk in een grote plaats in het zuiden des lands een nieuwe zaak geopend, die opvalt door zijn sobere inrichting. Het is een zeer eenvoudig gehouden supermarket, die in een markthal is ondergebracht Behalve het kruideniersassortiment worden er ook groenten en fruit verkocht, maar vlees ontbreekt, waarschijnlijk ook al omdat hiervoor kostbaarder annaratuur nodig is. Uit alles blijkt, dat men het zo goed koop mogelijk heeft willen doen. Kennelijk heeft men hier met een proef te maken. Hoe zal het publiek rea geren? Koopt het liever in een sober ingericht bedrijf, waar de artikelen wat! goedkoper kunnen zijn (in genoemd bedrijf is dit ook inderdaad het geval) of betaalt men liever iets meer om ln een prachtig ingericht bedrijf te kunnen winkelen. Ongetwijfeld zal dit experiment deze psychologische achtergrond hebben. Maar ook menen wij hier te kunnen bespeuren, dat het grootwinkelbedrijf niet zo daverend tevreden is over de resultaten, die met de dure winkelpaleizen ge boekt zijn. Men wil het ook eens over een andere boeg proberen. Voor de super-markets is inderdaad een plaats, maar het exploltfren ls niet zo eenvoudig als velen wellicht gedacht hebben. Er zijn op het ogenblik reeds veel kleinere middenstandsbedrijven die beter floreren, dan verschillende zelf bedieningszaken en supermarkets. Uit deze ontwikkeling valt voor de middenstander opnieuw te leren, dat voor het uitoefenen van een bedrijf in deze moderne tijd het in de eerste plaats aan komt op het ondernemerschap. De middenstander is geen winkeliertje meer. die zich niet druk behoeft te maken over risico's dragen en marktontwikkeling. De middenstander is volop ondernemer geworden, en anders is er voor hem geen plaats meer. In gelijke mate gaat dit ook steeds meer gelden voor het kleinere bedrijf in de landbouw. De nieuwe vestigingsbesluiten in het levensmiddelenbedrijf openen voor de middenstander vele perspectieven, maar alleen de man met ondernemerscapa citeiten zal weten hoever hij springen kan bij de uitbreiding van zijn assor timent. Hij zal de risico's tijdig onderkennen, die het gevolg zijn van de uit breiding van zijn bedrijf. Er wordt wel eens gesteld, dat een te scherpe concurrentie, waarbij de han del geen redelijke prijs meer ontvangt, niet in het belang van de consument is. Met verlies werkende ondernemingen kunnen het publiek geen voldoende service meer bieden zonder in knoeierijen te vervallen. Maar anderzijds geldt, dat van het publiek ook geen hogere prijzen gevraagd dienen te worden dan strikt noodzakelijk ls, anders wordt het belang van de consument evenzeer geschaad. Abnormaal dure winkelinrichtingen en te veel grote winkelbedrijven kunnen gaan ten koste van het consumenten belang. Met het experiment dat op het ogenblik in een van onze zuidelijke steden aan de gang is, kon het consumentenbelang wel eens meer gediend zijn. (Advertentie) Ook jeugd wordt erbij betrokken volk mei QP HEEL HET Nederlandse zal in de eerste week van een beroep worden gedaan om de anti-honger-actie van de stichting Ne derlandse organisatie voor interna tionale bijstand met geld te steunen. Via de 20.000 bedrijven zullen kaar ten waarop een gulden aan postze gels geplakt kan worden die her inneren aan onze bevrijding van de honger in 1945 in de huiskamers op tafel komen en zo iedereen bereiken. De opbrengst zal dienen om voedsel deskundigen In West-Nigeria een moestuin-plan te laten uitvoeren, dat als een bolwerk tegen de honger de mensen daar leert hoe en welke ge wassen te kweken, die nodig zijn om het leven te behouden. Vanuit de gedachte van daadwerke-L lijke gerechtigheid, aldus de vice-voor- zitter van de NOVIB mr. F. J. C. Ba ron van Voorst tot Voorst op een giste ren te Den Haag gehouden persconfe rentie, moet deze anti-honger-actie sla gen, omdat de nood in vele landen zeer hoog is. Hierop wees ook prof. dr. ir. A. Vondeling, die het wereldvoedselpro bleem van gelijke orde noemde als het behoud van de wereldvrede. (Advertentie) In het Friesch Dagblad vonden wij het volgende commentaar: „Toen de bevolking over de aarde werd verspreid, ging de stroom wel het laatst naar Austra lië. Van het Noorden uit hebben sinds onze middeleeuwen zich Australoïden, vroeger Austraalnegers genoemd, op dit continent gevestigd. Zij zijn nauw verwant met dc Draviila's van Zuid-India. De technische ontwikkeling bleef gering en het bleven no maden, die leefden van de jacht. In het laatst der 18e eeuw kwam er in Australië een schip, dat enkele honderden misdadi gers uit Engeland bracht. Zij waren ver oordeeld tot verbanning naar Australië en stapten er met hun bewakers aan wal. Zij zijn de grondleggers van Sydney. Officieel werden zij gerekend bij de Anglikaanse kerk te behoren. Zo begon de vestiging van de blanken in Australië. Dc zwarten zijn nu vrijwel verJwenen; er zijn nog ongeveer 60.000 over. Zij leven grotendeels in reser vaten, zoals de roodhuiden in Amerika. Hun totemisme is voor de volkenkundigen uiter mate interessant. Maar Australië is een werelddeel met een blanke bevolking. En de regering waakt ervoor, dat die bevol king blank blijft. De immigratiewetten zijn zécr streng. Toen Soekamo in Indonesië dictator was geworden, wilden verscheide ne Nederlanders emigreren uit Indonesië naar Australië. Maar wanneer iemand een Nederlandse vader en een Indonesische moeder had gehad, dan werd hij niet toe gelaten. Hij was van gemengd ras en zul ke mensen kan Australië niet gebruiken. Het heeft in zijn immigratiepolitiek de ras sendiscriminatie een beslissende functie ge geven. Precies hetzelfde kan worden ge zegd van een ander dominion, n.l. Nieuw- Zeeland. Daar is de oorspronkelijke bevol king, de Maori's, ook vrijwel verdwenen. Een rest wordt in stand gehouden en als etnologisch merkwaardig aan toeristen ge toond. Canada is het oudste dominion van het Britse Gemenebest. Het heeft de immi gratie sterk bevorderd, maar evenals Aus tralië en Nieuw-Zecland er de band aan gehouden, dat alleen blanken mochten bin nenkomen. Zuid-Afrika is uit het Britse Gemenebest vertrokken. De andere leden, vooral ook Canada, vielen de apartheidspo litiek van de Afrikaanse regering op een dusdanige wijze aan, dat Afrika aan het Gemenebest wel de schcidbrief moest ge ven. Als Canada, Australië en Nieuw-Zee- land nu eens gezegd hadden tegen minister Verwoerd: wij sullen een zodanige immi gratiepolitiek voeren, dat uit uw gebied een miljoen Bantoes naar onze gebieden kunnen emigreren; zij zullen er terstond het kies recht en andere politieke rechten krijgen, zich overal mogen vestigen, met -onze doch ters mogen trouwen zonder enig wettelijk bezwaar, enz..dan had de uitstoting van Zuid-Afrika een ander aspect gekregen. Maar deze dominions zijn, evenals de Ver enigde Staten, kieskeurig wat de immi granten aangaat. Zij discrimineren sterk, ook wat ras en huidskleur betreft. En in hun pers wordt op de heftigste wijze ge raasd tegen de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika en veel geschermd met de rechten van de mens. Wij willen hiermee niet de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika voor on ze rekening nemen. Het gaat alleen maar om het constateren van het feit, dat som mige leden van het Gemenebest heel goed weten wat rassendiscriminatie is en haar rigoreus weten toe te passen, onder het uiten van kreten van afschuw over wat an- iorea doen op dit terrein". In de Gereformeerde Kerkbo de voor de classis Barendrecht en Dordrecht schrijft ,,een kos ter" een stukje over de vaste, vrijwillige bijdrage. Hij is van mening dat een bijdrage of vast, of vrijwillig is, maar niet alle bei tegelijk. Verder gelooft hü eigenlijk niet zo veel van het vrij willige en hij vertelt hierover het volgende: BIJ ONS knelde het laatst ook een beetje, maar onze kerkeraad wist er wel raad op en liet het rus tig op een tekort aankomen. Toen kregen we aan het eind van het jaar te horen: alsjeblieft, gemeen te! O. zei de gemeente, als het An ders niet is... Dat is nu voor één keer wel aardig, maar niet voor altijd. Toen hebben ze. denk ik, de dominee een tipje gegeven, al of niet met bijgeleverde tekst. Hij moest er op een zondag kennelijk ..over preken". Hij deed het. Hij deed het zó, dat wel niet dadelijk de guldens, maar dan toch de von ken eraf vlogen. Over de heffing van koning Hizkla voor de dienst in de tempel. En dat het gaat om het ..brood der kerk", en dat de oude Sikkel daar eens een mooi boekje over geschreven heeft. En dat de Here net brood der Kerk uit onze hand ontvangen wiL De mensen knikten en zeiden la ter: onze dominee heeft het maar .veer raak gezegd, dat kan ie wel! O wee. dacht ik, zoiets zeggen ze altijd wanneer ze van plan zijn om er niets mee te doen. Die domi nees zijn soms ook veel te gees telijk. De portemonnaies gaan niet in de kerk open, op de hoogten des geloofs, maar thuis op de begane grond! Maar dat snapt zo'n domi nee natuurlijk niet. DE KOSTER wél, want die heeft juist met deze zaak veel te maken. Het behoort nl. tot mijn taak om de bijdragen te innen. Wat doe je daar een mensenkennis mee op! Overigens zijn we hier maar gewoon het kind bij de naam te noe men. Wij noemen zoiets, naar de voornaamste post op de begroting, ..tractement ophalen". Het was na de feestdagen weer tijd. Hizkia kon al wat bezonken zijn. Of vergeten. Het zij me vergeven, ik ben ook van gemaakt. En het ook een beet je practischer aangepakt Wat is dat gemakkelijk, dat je hier alles van elkaar weet. Dat wil zeggen: niet alles, want wij weten wel niet van elkaar of we ons ook beijveren, on ze roeping en verkiezing vast te maken, en of we misschien in ons geloof ook een tobberdje zijn, maar van de centen weten we toch wèl al les! Gereformeerd. Dat zal wel blij ken uit het vervolg. Maar Griet heeft nogal een mondstuk, zodat haar metgezel op de levensweg het nooit verder heeft kunnen brengen dan tot „de man van Griet". Dat is in de practijk ook voldoende, want Griet reddert het wel. Ook de kerkelijke bijdrage is een aangele genheid van Griet, maar dat is niet bevorderlijk voor het eindbedrag. Maar Griet was nogal beteuterd voor haar doen. Of ik het niet erg vond. dat ze de volgende keer voor tweemaal betaalde? Zeker wat royaal geweest met de feestdagen. Aldus bevond Griet zich in mijn hand. Nou Griet, zeg ik, jouw mond is ook groter dan je bijdrage! U moet nl. weten dat het genoemde mondstuk het best tot zijn recht komt op vergaderingen. Er was een vergadering om de vraag on der de ogen te zien of onze zang met de Hervormde zang en de over wegend Hervormde fanfare samen een kerstwijding zouden organise ren. Griet was er uitvoerig en luid ruchtig tegen en zij vestigde bijna de indruk dat de engelen in de Kerstnacht ook uitsluitend Gerefor meerd waren. Ik heb toen gezegd: ja maar, er staat toch dat de blijd schap „al den volke" zou zijn. Dat sloeg in en Griet verloor het, plus een belangrijk deel van haar popu lariteit. Ik geloof dat ze dat toch pijnlijk ondervindt, al is ze die avond niet geweest vanwege haar onoverwinnelijke afkeer van de Her vormde toeters. Later zei de domi nee wel weer dat ik het mis had, dat dat „oude vertaling" was en dat het in de nieuwe óók iets an ders betekende. Dat heb je nu altijd: als je denkt dat een tekst iets dui delijks zegt, dan beweren de geleer de heren weer dat het juist iets an ders betekent! Maar ik ging toch maar Griets deur uit met een toe zegging van 50 pet. verhoging. TOEN naar Harm. Heeft je tante Pietje nu nog erg geleden?, vraag ik. Tante Pietje?, schrok Harm. U moet weten, dat die pas was overleden en aan Harm en nog een paar in de gemeente een be hoorlijk plukje had nagelaten. Maar de kerk had er nog niets van ge merkt. Harm begreep natuurlijk al lang welke kant ik uit stuurde. Ja. zegt hij. die zaak is nog niet klaar met de notaris. Waarop ik spon taan heb aangeboden meteen even door te lopen naar de notaris. Of Harm nu gedacht heeft: „laat zulk een dwang voor u niet nodig we zen", weet ik niet, maar het voor lopige resultaat was 100 pet. erbij. Ik zal het verhaal maar niet lan ger maken. De kerkeraad was me na afloop, geloof ik, wel dankbaar. Driekwart in totaal erbij is ook de moeite nog weL Maar ze vonden ook wel, dat ik een beetje buiten mijn boekje was gegaan. Nu, de dominee bleef erin en bereikte niets! Je kunt de dingen ook te geeste lijk maken. Met geestelijke centen kan onze dominee het briefje van de schoenmaker niet betalen, zeg ik maar. Zet er een stelletje lui ach ter. die zich maar zó niet van de stoep laten schuiven. En die voorèl veel van de portemonnaie van hun broeders kunnen weten. Wij hebben een belastingkommies in de ge meente. Ik heb al gezegd: zet die nu eens in de „Commissie". Maar ze moeten hem niet. Hij weet te veel. zeggen ze. Alsof dat geen be zwaar is. Of weet hij soms ook te veel van de centen der ambtsdra gers? Nee, met de „vrijwilligheid" zit ik nog altijd een beetje in mijn maag. Waarom mag de staat ie mand wèl onder z'n vestje komen en de Kerk des Heren niet. Eén van de vele dingen die het begrip te bo ven gaan van de koster. In grote delen van India, Afrika, China, Zuid-Amerika en zelfs in landen aan de Middellandse Zee (tweederde van de wereldbevolking) is het een vraagstuk van de eerste orde hoe de bevolking, die in veel sterkere mate toeneemt dan de voedselproduktie, te voeden. In slechts veertien van de acht enveertig landen, waarin een onderzoek hiernaar werd ingesteld, bleek van een zeker evenwicht sprake te zijn. Vandaar, dat de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties in haar vijf-jaren actie „Freedom from hunger" feiten zal verzamelen over de voedselsituatie in de verschil lende landen en die gegevens ter ken nis brengt van die landen, voorts sti muleert om fondsen te gaan stichten, die anti-honger-acties zullen financieren en aan deelnemende landen voorstellen zal doen hoe die gelden te besteden. Hierbij zijn tal van gespecialiseerde or ganisaties ingeschakeld, zoals UNESCO- centrum, UNICEF e.d. Affiches en brochures zullen in Ne derland de anti-honger-actie (giro 100.200) van het NOVIB ondersteunen evenals de Stichting van de Arbeid middels haar 1800 aangesloten organi saties. Zo zal het Nederlandse volk bewust worden van het feit, dat er nog miljoenen mensen naar bevrij ding van de honger uitzien. Een hon ger, die niet gestild kan worden met voedselzendingen alleen hoe direct helpend overigens maar veel meer door mensen in de noodgebieden te laten werken, die met onze tropische ervaring uit Wageningen, de be volking kunnen voorlichtenHoe zij door ons geadviseerde gewassen moe ten kweken in hun tuinen en hoe dit voedsel te bereiden. Naar voorlopige schatting is voor het plan West-Nigeria een miljoen gulden nodig, terwijl de NOVIB zich voorstelt in het najaar deze actie verder uit te breiden en in het voorjaar van 1962 op nieuw op het Nederlandse volk een be roep te doen en dan tevens via de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap de Ne derlandse jeugd in haar actie te betrek ken. De secretaris van de S.S.K., de heer R. Krol schrijft ons het volgende naar aanleiding van de 1 procent actie: Twee brieven liggen voor mij. De ene van een anonymus die mij 175,zond. Hij schreef mij dat de actie zijn sym pathie heeft èn zijn gebed. H(j schreef ook dat in de publikatie te weinig plaats wordt ingeruimd voor het gebed. Wij zouden teveel met cijfers en staten wer ken. Deze anonymus bidt voor onze actie en zond 175,—. Beide. Hartelijk dank! De andere brief is afkomstig van een predikant van een klein dorpje in Fries land. Het aantal zielen is minder dan 350. Hij schrijft: „Wij doen het hier heel simpel: op onze eigen manier houden wy boekhouding van de actie. Wij zien deze actie als een schuldige plicht. Het gaat menigeen aan het hart dat er zoveel geld dc gemeente uitgaat. Ons kerkgebouw lekt; er is gebrek aan lokaliteiten; de oude licht gebouwde pastorie lekt en vraagt veel onderhoud. En dan is daar ons aftandse orgel met heel veel bljpro- dukten van geluiden, soms geheel zonder geluid. Levensstandaard: sober en simpel. Het resultaat van de actie velen moe ten leven van hun A.O.W.; verouderde bevolking is: vierduizend gulden." Deze kleine gemeente bad zondag 25 februari 11. voor de actie en offerde 4000,—. Beide Hartelijk dank! Beide briefschrijvers wijzen op 2 Cor. 96-9. Beiden schrijven dat het ten slotte Gods goedheid is dat zy nu kunnen en mogen geven. Op deze man'er komt het bedrag van zeven miljoen bij elkaar. Het komt er omdat er gebeden wordt en gewerkt. Beide. De Uniecollecte heeft de volgende be dragen opgebracht: in Westerlee 425.50; Zoutkamp 507.-; Zuidbboek 275,-; Min- nertsra 382.80: Nijawier 347,75; Opein- de 400,25; Oudeschoot 337,-; Rottevalle 229,75; Sondel 212,85: Surhuizum 184,35; Schoonoord 273.50; Zalk 210.25; Geeste ren 381,-: Oosterwolde 133,50; Twello 201,72; Westendorp 474,-; Westbroek 172,06; Wieringen 137,37; Nieuwland 461,-; Nieuwveen 148,63; Numansdorp 877,50; Reeuwijk 392.90; Rotterdam (Delfshaven) 771,60; Rijsoord 1.200,50; Scheveningen 1.306.98. Totaal van 475 lokale comité's 291.580,60; vorig jaar 259.737,35. Advertentie in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei de sigaar met die artistieke .melange... zoals SANT0SA (nieuw) - 'n vondst voor kenners! 'n prima lichte sigaar voor22ct. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leeuwarden, vac. P. J. v. Veen: A. Groenenboom te Pernis. Bedankt voor Lunteren: L. Blok te Ca- pelle a. d. IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Kantens (Gr.): H. v. d. Laan, kand. te Voorburg. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Woerden: W. de Joode te 's-Gravenhage-Z. en C. Verhage te Hil- versum-C.; te Westzaan: J. P. Geels te Haarlem-C. en W. de Joode te 's-Gra venhage-Z., van wie laatstgenoemde beroepen. Bedankt voor Middelharnis: E. Vene- ma te Zwijndreoht. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Rotterdam-Z.E. v. Bij te Zeiist. Terwijl Jezus Christus op weg is naar Zijn begrafenis spref"" Hij bij herhaling over een bruiloft. Hij wil het Zijn discipel als het ware inprenten: Hoe verschrikkelijk ook de naa toekomst lijkt, vergeet niet, wij zijn op weg naar het De christen leeft altijd in die spanning. Als hij op zichz- ziet en op zijn omstandigheden trekken zijn mondhoeh omlaag. Maar als hij verder ziet trekken ze omhoog. De of" van sommigen zijn echter niet zo goed. Sommige mensen bijziende gelovigen. De verte is voor hen slechts een w<k& maar de moeilijke omstandigheden zien zij scherp. Andeï echter weer zijn verziende. Zij zien wat in hun naaste geving gebeurt slechts vaag en hun oog is altijd gericht de heerlijkheid van de toekomst. Smalend noemen de eersi de laatsten soms de halleluja-christenenen de laatstenm eersten „mensen die de blijdschap van het geloof missSÊ. Bij beide groepen kan het echter liggen aan hun geestejp oog, dat niet helemaal goed functioneert. Wij mogen de rek. teit van het heden niet vergeten ten koste van de heerlSl heid van de toekomst. Wij mogen ook de heerlijkheid rft verkleinen door de duisternis van het heden. God wil dat ji? oog hebben voor beide. Assyriërs zwierven veertig jaar rond In april zal het tijdstip aanbreken waarnaar tweehonderd Assyrische vluchtelingen vol verlangen uitzien, dan zal er begonnen worden met de bouw van een nederzetting voor 48 families die veertig jaar lang geen eigen thuis hebben gehad. Zij werden na de eerste wereldoorlog verdreven (Advertentie) POLAROID De vereniging van afvallige Pool se priesters „Caritas" heeft giste ren bij stemming besloten zich te ontbinden met het oog op het ul timatum van kardinaal Wyszynski om de organisatie voor 1 april te ontbinden. Als dit niet zou gebeu ren zouden de priesters afgezet worden; dit hebben welingelichte kringen in Warschau meegedeeld De zegslieden hebben verklaard dat een meerderheid van het bestuur van de onder communistische auspiciën staande „Caritas"-groep gisteren heeft gestemd voor het opheffen van de orga nisatie. Het ultimatum van de kardinaal is een nieuw bewijs van de intense crisis tussen kerk en staat in Polen, waarbij verklaringen en tegenverklaringen van de kardinaal en de Poolse communisten leider Wladislaw Gomoelka elkaar af wisselen. Uit kringen van de ongeveer 300 leden tellende „Caritas"-groep werden de vol gende gebeurtenissen genoemd, die heb ben geleid tot de ontbinding. Op 14 maart overhandigde de kardi naal in zijn paleis in een kort onder houd met de sindsdien overleden Sta- nislaw M. Huet, een van de prominenten uit de ,,Caritas"-groep, zijn ultimatum. Huet riep nog dezelfde dag een spoed zitting van het bestuur bijeen om het ultimatum van de kardinaal en zijn eigen uittreden uit de groep bekend te maken. Na een stormachtige zitting, waarbij geen beslissing werd bereikt, ging Huet naar huls, waar hy 12 uur na zUn onderhoud met kardinaal Wyszynski aan een hart aanval overleed. Vorige week vrijdag is pater Huet op een kerkhof te Warschau in ongewijde grond begraven. Hij was zonder toe stemming van het Vaticaan sedert 1953 vicaris-generaal van het aartsbisdom Krakau. Hij was ook hoogleraar aan de academie voor rooms-katholieke theo logie, een school die door de rooms- katholieke hiërarchie niet wordt erkend. Nieuwe vorm Zegslieden hebben verklaard dat na het besluit tot ontbinding, leden die tegen ontbinding waren een bespreking hebben gehad met Jerzy Sztachelski, de minister voor betrekkingen tussen kerk 1 staat. Op deze bijeenkomst zou zUn besloten organisatie te hervormen, tot een serie adviescommissies binnen de cha ritatieve overheidsorganisatie. Hieronder zou dan ook een adviescommissie van priesters zijn, die uit de leden van de nu ontbonden organisatie zouden worden gerecruteerd. Volgens de zegslieden zou den deze priesters binnen deze organisa tie beschermd zijn tegen verdere aan vallen van de kardinaal. Gisteren is de 19-jarife M. Robben uit Leeuwarden op de Rijksweg tussen Franeker en Leeuwarden met een auto in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder was op slag dood. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan oververmoeidheid van de bestuurder. De auto werd totaal vernield. Advertentie uit Armenië, hun vaderland en sil'y dien hebben ze rusteloos van het ;ta land naar het andere gezwort j Eerst naar Irak, toen naar Syriëj ten slotte naar Libanon, waar zerer al enkele jaren in het dorpje Zara in het vruchtbare dal Bekaa letoi in afschuwelijk armoedige omsfla digheden. I1* De meesten van hen hebben geenier roep geleerd. De mannen verdieg soms iets als schoenlapper en de vjjei wen werken af en toe op het lz maar op deze manier verdienen ze te weinig geld om er behoorlijk vs kunnen leven. Zij moeten met de melste woonruimten genoegen neir_ Dikwijls leven zeven mensen samei één vochtig vertrek en wanneer ouderpaar met vijf kinderen samen eigen kamer heeft, hebben ze het gaa getroffen. CT] De verlichting in zo'n vertrek besjL uit een enkele lamp. En de waterkr ls buiten; één kraan voor vele famii i De dunnen ronde broden, het hoofdvi sel van deze mensen wordt volgens eeuwenoud recept iedere dag dooigyj vrouwen in ovens gebakken onder blote hemel. Maar wat de bezoekers tijd weer verbaast is de properheid de orde die heersen in de vertrek waar zoveel mensen leven en slai waar kinderen geboren worden en mensen sterven. De leider van de vluchtelingen is0" ter Alexandros, een Nestoriaans pCo< ter, die zijn kleine gemeente op h grote zwerftocht steeds trouw is ge ven. Een eigen kerk heeft hij i maar hij mag iedere zondag vanm kerk van een bevriend orthodox pria gebruiken. Voor hem en voor zijn kudde idi echter een einde komen aan alle elicit wanneer in april, als de regentijd vst bij is, voor hen een eigen nederzet^ gebouwd zal worden. ab Hulp Een medewer kster van de Oecuruen sche Raad van Kerken is namelijkiss ge tijd geleden met de vluchtelinge, aanraking gekomen. En toen zij eJi treurige lot van deze mensen zag ze het Centraal Bureau in Genève 3, raad gevraagd. Men overlegde hier j elkaar en besloot om voor de 48 f( j lies een nederzetting te bouwen, zf ze bij elkaar zouden kunnen blijvertn hoeverre zij ze zouden helPe" hing» van de hoeveelheid geld die ze gedm* de het wereldvluchtelingenjaar voor bij elkaar zouden kunnen krij Aan het eind van het wereldvlut lingenjaar bleek dat er, vooral éoj zij de royale bijdragq van Engelse geld genoeg was om de plannen uitvoer te brengen. De bouw vai huizen zal 200.000 Zwitserse frank,161 is ongeveer 170.000 gulden, kosten^ huizen zullen volgens de eisen vaflo moderne hygiëne worden gebouwdJen bij ieder huis zal een groot stuk gixi zijn voor een groententuin. De vluén lingen hoeven geen huur te betalen»x dat zij zich makkelijker staande z» a kunnen houden in de Libanon, waa^, voor een statenloze bijzonder mo^' is om werk te krijgen. ja Wanneer er geld genoeg v00jj~ wordt er ook een school gebouwd1® ten slotte denkt men ook nog over eigen kerkje, waarin deze gem%, van nestorlanen, een van de aller j ste christensecten, haar godsdU. oefeningen zal kunnen houden vol' haar eigen rite. Het was een lange en zware weg, R geen beding van eikaar wilden schi hebben afgelegd. En men kan ziel denken met welk een ongeduld zij zien naar de verwezenlijking var droom die hun in tijden van de g® ste ontberingen altijd weer voor I heeft gestaan: wonen in een dal „overvloeit van melk en honing". Benoemd bij het ulo: aan de Prot. Chr. U.L.O.-school te Sprang-Capelle: J. Versloot te Apeldoorn; aan de Herv. U.L.O.-school te Hoogeveen: H. D. Snij ders te Boxmeer; aan de Herv. U.L.O.- school ie Veenendaal: A. J. W. Langeler te Groningen en U. Stelwagen te Rhe- nea (tijd.). Vraag: Wij hebben een pracht stel kippen (leghorns), maar deze begin nen nu eikaars veren te plukken. Wat kan men hiertegen het beste doen? Antwoord: Veren plukken behoort tot de onhebbelijke gewoonten die onze kippen er nu en dan op na houden. Met andere ondeugden zoals tenen, cloaca, kammen pikken, enz. vat inen dit samen onder de term „kannibalis me". Sommigen echter reserveren de ze term alleen voor het geval er bloe dingen en wonden optreden. Kanniba lisme en veren pikken kunnen ver schillende oorzaken hebben: te enge behuizing, ledigheid, tekort of gebrek aan bepaalde voedingstoffen, jeukeri ge huid, parasieten (vedermijt), enz. Dit zijn alle factoren die bij de vast stelling van de oorzaak voor ogen moeten worden gehouden. De behande ling bestaat in de eerste plaats uit de opsporing en wegneming van de mo gelijke oorzaken. Heeft men dit; ge daan, dan kan men volgens de litera. tuur heel goede resultaten bereiken met verhoging van het zoutgehalte van het voer gedurende twee of drie dagen. Deze verhoging heeft geen pre ventieve waarde en kan dus niet bij wijze van voorzorg worden uitgevoerd. Als wij aannemen, dat de pluimvee voeders gemiddeld 0,3 pet. zout bevat ten, dan kan dit gehalte bij een uit sluitende meelvoeding tot 2 pet. wor den verhoogd. Wordt naast meel graan gegeven, b.v. in de verhouding half om half. dan kan men tot totaal 4 pet. in het meelvoer toedienen. Deze per centages gelden voor volwassen die ren, die steeds over voldoende zuiver drinkwater kunnen beschikken. Kui kens zijn mogelijk wat gevoeliger voor zout en voor deze dieren moet het ge halte wat lager zijn. Is het zoutgehalte wat te hoog en slecht te verdragen, dan bemerkt men dit door verlies aan eetlust, grote dorst, diarrhee en een ziek uiterlijk. Geeft de zoutbehande- ling, die slechts een dag of drie mag duren, geen resultaat, dan kan men nog overwegen de bovensnavel in te korten. Dit geeft voor twee of drie weken verbetering. Bij een goede uit voering kan dit pijnloos geschieden. Afgezien van dit alles doet men er toch goed aan de dieren zoveel mo gelijk een vrije uitloop te geven met veel groen. Het voer moet goed van samenstelling zijn, waarbij men voor- al aandacht moet besteden aan eiwit- Abraham de mosterd ten en ruwvezel. Vraag: Op een schuimplastic-ma- trasje wil ik een tijkje van plastic naaien. Heeft dit geen bezwaren net het oog op uitwaseming? De dikte van de matras is 3 centimeter. Is dit vol. doende voor een kleuter van drie jaar? Antwoord: Het lijkt ons dat er geen bezwaren bestaan. Alleen moet u na tuurlijk wel voor een warme bedekking van het plastic zorgen, als uw kindje er op moet liggen. Vraag: Hoe moet ik meelwormen te len? Is daarvoor een handleiding te koop? Antwoord: De teelt van meelwor men is zeer eenvoudig en kan ook zon der handleiding geschieden. Men kan ■■■■■■■BVH deze dieren heel goed kweken in tar- toe moet men het potje heen en weer wezemelen. meel of wittebrood. Wan neer u lang genoeg wacht, kunt u er de meelwormen uit halen. Dit kunt u het gehele jaar door doen, zodat dit een voortdurende bron is van vissen- voer. Zo nodig neemt u ander meel, tarwezemelen of wittebrood. Men moet oppassen met levensmiddelen. Vraag: Ik heb een originele schapen vacht voor een kinderwagen gekregen, maar de vaiht is vuil en geel gewor den. De vacht is trouwens vijftien jaren oud. Hoe krijg ik deze weer schoon? Antwoord: Men kan de vacht wel weer schoon krijgen door behandeling met een wolblankmiddel. De gebruiks aanwijzing staat op de verpakking. Opmerking van lezer: Het is niet waar dat het gezegde: „Hij weet waar Abraham de mosterd haalt", afkom stig zou zijn van een Duits woord. Mosterd komt van mutsaard of wel takkebos en dit houdt verband met de takken die Abraham nodig had voor de offerande van Izaak. Vraag: Hoe kan ik mijn beige gla cé-handschoenen met wit tricotvoering het Deste reinigen? Antwoord: Men kan de handschoe nen afnemen met een vetoplossend middel en daarna opwrijven met was in de kleur van de handschoenen of anders met witte was. Zijn de hand schoenen dan nog niet geheel opge. knapt, dan moet men deze in een pot je met deksel doen en met zo veel vetoplossend middel begieten, dat zij geheel onder komen te liggen. Af schudden. Na ongeveer een halff— moet men dan de handschoenen knijpen en dooi wringen. Daarna p] ten zij liggend drogen. M Vraag: Hoe kan ik het beste r jes van een teakhouten boekei verwijderen? Me Antwoord: Het beste kan meLj krasjes dichten met houtzeep, Li krijgbaar bij een zaak in woniL. richting of bij een meubelmr. Hierna late men de kast droger, geve haar daarna de normale bfK deling met was. Vraag: Men hoort wel eens zepz* Die en die heeft een beroerte glee maar een ander zegt: Neen. het- een attaque. Is daar soms vere tussen? r( Antwoord: Beroerte en attaquelde twee verschillende woorden voorj zelfde verschijnsel. Jli Vraag: Mozes' eerste vrouw Zippora. Was deze gestorven ioen zes een tweede vrouw nam? War» een heidense? Antwoord: Inderdaad was Mozes®e Zippora gehuwd. De Bijbel meldtfee wanneer zij gestorven is. VolgenaU meri 12 vers 1 heeft Mozes een Brt pische vrouw genomen. Huwelee met meer dan één vrouw kwamfc( die tijd meer voor. Dat zij dus v Israëlitische was maar uit een he^g volk kwam, is nu wel duidelijk. S]f 101

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2