VERF GEEFT FLEUR VERF GEEFT FLEUR Heeft de vrouw recht eigen televisie-uren? op n 5~ n 6 a g f Geen verdere verlaging van telefoontarieven Omroeppersoneel krijgt vijfdaagse werkweek De Zon gaat op to Chaos bij visafslag van IJmuiden Hoe denkt u er over? Twaalf operettes voor televisie „Televisie-pret" I&afilce/' h 7 WOENSDAG 22 MAART 1961 lerstaand „hups" probleem is een rnpo6itie van F. A. Sonnenfeld uit |o de Janeiro. „Hups" gezien de vier den maar de zwarte kastelen ersen dreigend de c- en de f-lijn! :hien dat een goede sleutelzei iets tegen kan "doen t'it: Kbl, Db4, Tel, La8, Pc3 en Pe4. wart: Kd3, Tc7 en Tf7, Pe3 en Pe5, ,r|a4, d4 en d7. Jgave: wit geeft mat in twee zetten, n Datn-vraag 74 _De stand was: "Vart 9, 17, 18, 23. 24. 25, 26, 29,"35. ft 32, 33, 34, 37, 38, 39, 40, 45. t is de oplossing: 37-31, 26x28; a*4. 35x42; 4-15, 29x40; 15x48, 40—44; 44x35 48-34. Bridge Vest speelt een contract van 2 rui- (8 slagen). U bent Noord en na uitkomst met hartenaas, ziet u de Igende kaarten: Sch. A 8 4 2 Ha. A 5 Ru. B 9 8 KL A 7 6 3 In slag 1 gooit Zuid aanmoedigend irten 9; We§t speelt harten 2 bij. lord vervolgt met harten, Zuid neemt ft de heer, West bekent harten 3. In Ig 3 speelt Zuid harten 8 na, West tt de vrouw, Noord troeft. Wat moet Noord nu naspelen? jRRESPONDENTIE. fclet betrekking tot het 4 schoppen- II (omstreeks 10 dagen geleden ge- ftliceerd) schreef een lezer mij, dat yd het spel kan winnen, wanneer in g 2 een kleine ruiten wordt afgege- Oost aan slag kan nu op verechil- Ide manieren tegenspelen, doch niet [•hinderen dat Zuid het spel maakt. Jerdaad is deze zienswijze juist.» Jack Diamond. Kru iswoord-puzzel V 9 1» 1 13 H 15 W 19 20 FT 22 ir 24 25 m l 28 29* 31 32 - m 3 [orizontaal: 2. mannelijk dier; 6. nt (afk.); 8. telwoord; 10. woe- id; 11. steen; 12. pret; 14. lieden adel; 16. soort hond; 17. godin van ist; 18. nauw; 19. palmboom; 21. laai; 23. papegaai in N. Zeeland; stap; 26. stad in Zwitserland; 27. in Duitsland; 29. vod; 30. voor- li 31. stok; 33. scheikundig ele- it (afk.); 34. staat meestal boven 'erk; 35. bloem, dorp in Gelderland; 3. in Ijaar onzes Heren (afk. Lat.); -4. 5. op een andere plaats; 6. ■el; 7. metaalsoort; 9. salaris; 11. deur in een poort; 13. ergens 15. eer; 19. op een andere 20. snoekbaars; 22. water in ■echt; 24. god der liefde; 25. metsel- -fcie; 27. danspartij; 28. ontkenning ^ig.) 32. water in Friesland. fjjOPLOSSING VORIGE PUZZEL 'horizontaal: 1. mist, 4. maat, 7. dor, end, 10. op, 12. aalt, 14. Emma, 16. g, 18. Eire, 20. M.S., 21. eens. 23. Ida, eend, 27. Aida, 29. ore, 30. aard, 32. 34. lamp, 36. Eede, 38. erts, 40. im- 42. Ni, 43. Lisa, 45. set, 47. taak, tets. 'ertikaal: 1. M.O., 2. Iran, 3. tel, 4. 10, 5. ader, 6. Tom, 7. darm, 9. eten, Para, 13. Agen, 15. meid, 17. I6er, Isar, 22. Edam, 24. daad, 26. eelt, idem, 29. oven, 31. apis, 33. Best, asla, 37. eest, 39. rit, 41. mat, 44. ik, m 'e recherche van het bureau War- esstraat in Amsterdam heeft in sa- II lwerking met de zedenpolitia een in. gedaan in een clandestien café aan Zeedijk. In de kelder onder het per- was een compleet café ingericht, ar bovendien gelegenheid tot het ple- p van ontucht werd geboden. De poü- I heeft de 39-jarige koopman P. B„ f het clandestiene café exploiteerde, Jgehouden. (Van onze parlementsredactie) "DEHALVE voor de reeds aangekondigde prijsverlaging van telefoonge- sprefcken, gevoerd in die avonduren en tijdens de weekeinden, wil miimos- ter Korthals de gróte winsten, dlie door de telefoondienst worden gemaakt reserveren voor de P.T.T. zelf. Vooralsnog acht hij een verdere tariefsver laging niet gewenst. De heer Korthals wil de deur voor de toekomst niet geheel sluiten, maar voorlopig heeft hij de winsten nodig voor de grote uitgaven en investeringen, waarvoor de P.T.T. zich gesteld ziet. De tariefs verlaging voor de stille uren gaat op zijn vroegst 1 mei en uiterlijk 1 juli in. Drs. Korthals zei dót gisteren tijdens de behandeling van de PTT-begroting 1de Tweede Kamer tot de Kamer leden dr. W. H. Vermoeten (soc.), W P. G. Assmann (kath. v.), mr. W. Aan- tjes (a.r.i, J. de Ruiter (c.h.) en M Visser (lib.) die hierover het woord hadden gevoerd. Alleen dr. Venmooteo onderschreef het standpunt, dat de win sten in één sector van de PTT moeten worden besteed voor de interne finan ciering en niet allereerst voor tarief- verlag ui g. Over de draadomroep zei de minister, dat de teruggang van het aantal abon nees tot staan is gekomen. Het onder zoek over de uiteindelijke opeet van de draadomroep is nog niet afgesloten. En kele Kamerleden hadden verzocht, hier mee spoed te betrachten. De heren Aantjes en Visser bepleitten opheffing van onrendabele aftakkingen. Op vragen of bij de invoering van draadtelevisie vanwege de staat ook de daarvoor benodigde toestellen be schikbaar zullen worden gesteld, ant woordde drs. Korthals ontkennend. Dit zal aan het bedrijfsleven worden overgelaten. Sprekend over de tele visie zei de minister, dat het Neber- lab oratorium uitgebreide proeven neemt met een centraal antenne systeem, waardoor de antenneoer wouden op de daken zouden kunnen verdwijnen. Over twee jaar zal de automatisering van de gesprekken met België en Duits land worden voortgezet, zei de minister tot mr. Aantjes. De tariefapparatuur moet ervoor worden omgebouwd. Om bouw van de centrales is ook nodig voor het in gebruik nemen van telefoontoe stellen waarbij het nummer door mid del van druktoetsen wordt gekozen. Eveneens tot mr. Aantjes zei drs. Korthals, dat er zioh wel zeer bijzon dere omstandigheden zullen moeten voordoen, als dit jaar niet wordt over gegaan tot automatisering van het Slie- drechtse telefoonnet. De heer De Ruiter had gewezen op de drukte voor de loketten in veel post kantoren. De mlnis'ter wees erop, dat ook de PTT zeer te lijden heeft onder het personeelstekort. Drs. Korthals xel vervolgens, In verband met de invoe ring van de vijfdaagse werkweek de afschaffing van de tweede postbestel ling op zaterdag te willen overwegen. Alle sprkers hebben de status van het PTT-bedrijf aangeroerd. Enerzijds werd de omvorming van het staatsbedrijf tot naamloze vennootschap wenselijk ge acht. Op deze wijze, zei bijvoorbeeld dr.' Vermooten, zou de PTT zelfstandig le ningen kunnen aangaan. Anderzijds zou Te-liard gereden - toch vrijspraak geëist De procureur-generaal bij .het Amster damse gerechtshof mr. A. S. de Muinck Keizer heeft gisteren vrijspraak geëist tegen de 47-jarige Amsterdamse verkoop leider R. H. A. E. H., die op 3 februari 1958 op dc Vierbaansrijksweg binnen de bebouwde kom van Naarden harder dan de toegestane 70 km zou hebben gereden. „Ik heb dat bord niet gezien", heeft H. bij herhaling gesteld, doch in december verwierp de procureur-generaal dit ver weer. Als u dat 70 km bord niet heeft gezien, had u in ieder geval niet harder dan 50 km mogen rijden, want u reed binnen de bebouwde kom, zo meende mr. De Muinck Keizer, waarop hij 10 of twee dagen eiste. De procureur-generaal kwam gisteren op zijn reeds eerder uitgesproken con clusies terug. Hij gaf te kennen dat het 70 km verkeersbord ten tijde van de overtreding niet op grond van de thans geldende wettelijke bepalingen was aan gebracht (herhaling bij elke verharde zijweg). Aangezien mr. De Muinck Kei zer overschrijding van de toegestane 70 km snelheid primair ten laste had ge legd, meende hij niet op de 50 km be paling te kunnen terugvallen. bij een dergelijke ontwikkeling een doeltreffende controle door het parle ment en de -algemene rekenkamer moei lijker worden: de Kamers zijn geen ver gaderingen van aandeelhouders. Al ja ren geleden is een wetsontwerp tot her ziening van de status toegezegd. Intus sen heeft de commissie-Simons haar rapport over de herziening van de comptabiliteitswet aan de regening over gelegd. Minister Korthals wil nu eerst de statuswijziging in het licht van de voorstellen uit het rapport-Simons be studeren. Hfj zegde toe. aandacht te schenken aan de mogelijkheden voor de parlementaire controle op de PTT. De begroting werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Omstreden briefkaart (Van onze parlementsredactie) De briefkaart, die geen brief kaart is, mag zich in de „gunstige aandacht" van minister Korthals verheugen. Mr. W. Aantjes (a.r.) bracht de kaart gisteren in dc Tweede Kamer ter sprake. Als men in het buitenland een ansichtkaart naar ons land verzendt en op deze ansicht staat ongelukkigerwijze de aanduiding „briefkaart" gedrukt, dan moet de kaart ook als brief kaart worden gefrankeerd. Frankeert men hem als ansicht, dan heeft de geadreseerde in ons land strafport te betalen. Er staat immers „briefkaart" op en of de kaart als ansicht of als briefkaart is beschreven, doet niet ter zake. Men mag de kaart slechts als druk werk frankeren, als men het woord briefkaart doorstreept of er de lettergreep ..prent-" voor plaatst. „Wij hebben daartoe op het inter nationale postcongres, dat in 1957 in Ottawa is gehouden, besloten". antwoordde«de minister. Natuurlijk begreep hij wel. dat men tijdens de vakantie in het buitenland er doorgaans niet aan denkt, het woord „briefkaart" door te stre pen. Daarom ook zijn „gunstige aandacht" voor dit kleine pro bleem. (Van onze parlementsredactie) „Is het een bende bi) het Staatsvlssera- havenbedrljf ln IJmuiden? Deze vraag klonk gistermiddag herhaaldelijk, toen ln de Tweede Kamer de begroting van dit havenbedrijf v<>or 1961 werd behan deld. Vjjf sprekers gingen nader op de moeilijkheden ln, de heren dr. W. H. Vermooten (soc.), J. M. A. C. van Don gen (kath.v.), J. de Ruiter (c.h.), mr. W. Aantjes (a.r.) en M. Visser (Hb.) De Kamer haakte in op de ernstige klachten, die van de zijde van het be drijfsleven over de IJmuider haven en afslag zijn geuit. „Grote hoeveelheden vis worden via de viswegers en op an dere wijze buiten de afslag om afgevoerd. De orde in de vishallen zelf wordt niet gehandhaafd." Enkele sprekers bepleitten de instelling van een commissie van onderzoek. Ook werd de voorkeur uit gesproken voor splitsing van het bedrijf. De haven zou een staatsbedrijf moeten blijven, de afslag een afzonderlijke n.v. dienen te worden, beheerd door de be langhebbenden, reders en handel. Minister Korthals antwoordde, dat goed onderscheid moet worden gemaakt tussen de bezwaren, die aan de over heid zijn toe te rekenen en die, welke aan het bedrijfsleven zelf toevallen. Wat betreft de eerste categorie, hier had hij duidelijke voorbeelden gemist. Dat vis buiten de afslag om verdwijnt, is allereerst een zaak van de aanvoer ders. Splitsing van haven en afslag achtte ne heer Korthals ongewenst; beide vormen een organiek geheel. Bovendien lopen de belangen van de betrokken partijen niet gelijk. Slechts als het h el e bedrijfs leven met constructieve voorstellen komt. is de minister bereid, in commissiever band de moeilijkheden te bepraten. Voor lopig gaf hij de voorkeur aan een nader binnenskamers te houden gesprek, tussen hemzelf en de vaste Kamercommissies voor verkeer en waterstaat en landbouw en visserij. De begroting werd z.h.s. aan vaard. Staven voor restauratie van kerk verdwenen Toen dezer dagen de restauratie in de Oude Kerk te Amsterdam zover was ge vorderd dat men voor de voortzetting der werkzaamheden fosforbronzen staven moest gebruiken, bleek dat de reeds op 26 maart van het vorige jaar geleverde 33 staven ieder 3.80 meter lang en circa 55 kg zwaar waren verdwenen. Zij vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 13.000. De Amsterdamse recherche zoekt thans naar een spoor van de rovers. „Met ernst zal warden gestreefd naar de invoering van de vijfdaagse werkweek, beginnende in april voor die personeelsgroeperingen, waar voor dit organisatorisch terstond mogelijk is. In de komende maanden zal dit beleid wordt voortgezet met de bedoeling dat in september a.s. ieder personeelslid vijf dagen per week werkt. Een en ander zal in nauw overleg met de vakorganisa ties gesohieden." Dit is in het kort de inhoud van hei communiqué dat namens werkgevers en werknemers is verstrekt over de giste ren gevoerde onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden bij radio en televisie. Ten aanzien van het werk tijdens de weekends vermeldt het communiqué dat als uitgangspunt zal blijven gelden dat minstens eenmaal per drie weken een vrij weekend wordt genoten. Bij de werkgevers bestaat bereidheid om com pensatie te bjeden voor een voorlopig nog onontkoombare zware belasting op de weekends, welke met name bij de NTS optreedt. Er werd voorts een datum vastgesteld waarop na zorgvuldige bestudering van de voorstellen tot wijziging der salaris structuur het overleg over dit onderdeel der arbeidsvoorwaarden wordt voortge zet. Daarbij richten partijen zich op het bereiken van principiële overeenstem ming voor 1 mei 1961. Voorstellen over een compensatieregeling zullen nog wor den bestudeerd. DE WEST-DUITSE VROUWENBOND, die 150.000 leden telt, heeft de mening uitgesproken, dat de televisie te weinig programma's voor de vrouw uitzendt. De hond zal zich nu met de televisie-instanties in verbinding stellen en voorstellen doen voor gewenste vrouwenprogram ma's, waarbij wordt gedacht aan kinderverzorging, kinderopvoeding, lichaamscultuur, schoonheidsverzorging, juridische adviezen op het ge bied van huis- en gezinsproblemen, markbstwdie, binnenhuisarchitectuur en bloemenverzorging. De Duitse bladen die dit bericht publiceerden hebben de verklaring van de bond ondersteund en vergezeld laten gaan van overzichten Van belangrijke vrouwenprogramma's in andere landen. Waarmee wij bepaald niet willen be weren. dat de vrouwen er daarom geen genoegen aan kunnen beleven. Maar er zijn nogal wat sportuitzen- dingen en sportrubrieken, die op de mannelijke belangstelling zijn afge stemd zii-n dims o";r bermtoerisme documentaires over het atoomvraag- stuk en over technische onderwerpen, die nu niet direct de belangstelling van een vermoeide huisvrouw opwekken. De meeste programma's worden door mannen gemaakt en door mannen gepre senteerd, kortom, het mannelijke ele- speclale vrouwenprogramma's ge wenst en zo ja, zoudt u die dan in middag- of avonduitzendingen wil len zien geplaatst? Welke onder werpen zoudt u geëigend vinden voor een TV-vrouwenprogramma? Wilt u ons uw mening kenbaar maken, schrijft u dan aan de re dactie van ons blad, onder vermel ding van de rubriek „ethergolven" en wij zullen u dan gaarne de uit slag weer mededelen. Dat in dit overzicht Nederland niet is genoemd, behoeft geen be toog, want onze televisie kent geen vrouwenprogramma's. Zoals u weet heeft de KRO vijf seizoenen lang zeer sporadisch in 't avondprogram ma een vrouwenhalfuur gepresen teerd (televitrine), maar dit is on langs gesneuveld. Verder hebben wij het moeten doen met zeer inciden tele uitzendingen van eens een mo- deshowtje in andere programma's. Wat dit betreft heeft Nederland be paald een achterstand bij andere Euro pese televisielanden. West-Duitsland zelf kent al heel lang vrouwenprogramma's waarin o.m. aan koken en handwerken aandacht wordt besteedt Deze program ma's genieten een grote kijkdichtheid, zoals dikwijls is gebleken door plotse linge rages in handwerken, die op het scherm werden gepropageerd. Niettemin zijn de Duitse vrouwen on tevreden: zij willen meer en menen daar recht op te hebben. Bekende klacht Ook ln Nederland zyn er al dikwijls stemmen opgegaan voor een geregeld vrouwenprogramma en dan liefst in de middaguren. Bij de jongste zendtijduit breiding ln oktober 1960 werd er weer vergeefs gehoopt. De klacht dat de televisieprogramma's in het algemeen teveel op de mannen zijn ingesteld, wordt allang gehoord in ons land en heeft ook al gediend tij dens persconferenties van de omroep verenigingen. „Is dit nu werkelijk zo?" vroeg men zich dan af. En vele brieven, die de verschillende omroeporganisaties ontvangen, geven daarop een positief antwoord. U weet, dat het niet de eerste keer is, dat wij pleiten voor speciale televisie-uitzendingen voor de vrouw. Wij hebben ons ook met de NTS en de omroeporganisaties verstaan over dit punt Dan bemerken we, dat de klacht bekend is maar dat er vooralsnog toch nog geen plannen zijn om er ver andering in te brengen. Men beroept zich op net gebrek aan zendtijd: willen wij, zo luidt het antwoord, zeven avon den per week kunnen vullen, dan hou den wij geen tijd meer over voor mid dag-programma's voor de vrouw. Trou wens, er is geen concessie voor middag uizendingen. De laatste opmerking is zeker waar, maar wat niet, kan komen op evt aanvraag: is er ook niet onmid- delijk toestemming gegeven voor kin deruitzendingen in de namiddag? Zijn de TV-prograroma's over het ge heel meer op mannen dan op vrouwen afgesteld? WU geloven dat het juist is, deze vraag met „ja" te beantwoorden. Er zijn nog meer modellen, vraagt hiervoor folder aan Uw handelaar, of bij de Importeur: N.V. NAHO PRINSENGRACHT 7»T-W AMSTERDAM-C. 47 Olof bleef staan voor een grote berg overhangen de sneeuw. De mannen Waren al meer dan eens gedwongen geweest de schoppen te voorschijn te halen om zich een weg te banen door de steile sneeuwmuren. Arne liet de riemen vallen en pakte de schoppen. Olof wees achterom. „Wij zullen moeten rusten" zei hij. „Ben je moe?" „Neen, maar Erland blijft achter". „O, die kan ons wel inhalen, terwijl wij hier de sneeuw wegruimen", antwoordde Arne, zonder om te kijken. Hij gleed op de sneeuwhoop af, ging er een paar meters langs en sprong er toen met één sprong bovenop. Zijn broer kwam hem direct ach terna en na een paar minuten vertoonde de hoop al een groot gat. Zond» r onderbreking vlogen de klompen sneeuw door de lucht. Aan de rand hadden zij al een diepe gleuf ge graven, maar het was nog een heel stuk tot de bodem. Het zou dagen hebben gekost om de hoop over de volle breedte en diepte af te graven. De mannen trapten de sneeuw vast. Zij wisten, wat het paard presteerde en zo moest het mogelijk zijn. Zij legden hun schoppen weg en gingen elk aan een kant van de nauwe sneeuwspleet staan. Het paard schudde de manen, toen Arne riep, dat het moest komen. Het rukte naar beide kanten, kromp als het ware in elkaar en stormde toen met volle kracht op de spleet af. Hij rende de mannen voorbij, zakte tot de borst in de sneeuw, ging op zijn achterpoten staan en gooide zich op het ogen blik waarop Arne en Olof de slee oppakten naar voren. Een paar seconden later stond het snuivend boven op de sneeuwmassa. Olof hielp Arne de kleine slee naar boven te trekken. Zij bonden de schoppen weer vast, maar Olof aarzelde bij het op de rug hijsen van zijn last Hij keek over de wijde sneeuwvlakte. „Erland heeft zich al een hele tijd niet verroerd. Het ziet er naar uit, dat hij in de sneeuw ligt". Arne draaide zich om en tuurde gespannen in het spookachtige, geelwitte maanlicht. Hij haalde zo diep adem, dat zijn borstkas een heel eind naar voren kwam. Ja, Erland was gevallen! Als hij nog even in de sneeuw bleef liggen, was Imber vrij. dan kon hij haar morgen al naar Akkafjall halen, dacht Arne. Maar één second_e later duwde hij zijn in Gulbrandstal ■fr DOOR BERNHARD NORDH skistokken in de sneeuw en suisde terug. Wat hem betrof, mocht Erland gerust dood gaan, maar er waren toch bepaalde dingen, die iemand dwongen zo en niet anders te handelen. Al was het de dui vel zelf geweest, die hulpeloos langs de kant van de weg lag, dan nog had men hem op de been moeten helpen. Dat was de onverwrikbare wet, ook al stond er geen letter van- in de boeken. De man, die veilig thuis kwam, maar iemand in de sneeuw had laten bevriezen, bleef zijn leven lang eerloos. Erland lag in de sneeuw met het hoofd op de arm. Hij sliep diep en werd niet eens wakker, toen Arne hem op zijn voeten neerzette. Als een zak hing hij in de handen van de man van Akkafjall. „Vooruit, blijf staan, je mag hier toch niet gaan liggen!" Erland bromde iets. De slaap prikte hem in zijn gehele lichaam, hij wilde niet wijken. Zijn armen en benen waren stijf en hulpeloos en zijn ogen vielen telkens weer dicht. Arne waste Erlands bleke gezicht duchtig met sneeuw. „En nou vooruit. En bij ons blijvenl" Erland bromde. Hij kon niet meerl „Vooruit, nou ga je verder! Wil je dan met alle geweld door de wolven verslonden worden?" Erland deed geen moeite om op eigen benen te staan. De bedreiging met wolven schrikte hem geenszins af. Hij wilde slapen, alleen maar slapen. In de sneeuw was het zo verrukkelijk warm. Arne haakte Erlands ruglast los en zette hem nog eens op zijn benen. „Eigenlijk zouden wij je hier rustig moeten laten liggen", zei hij hees. „Maar nou ga je verder, of ik neem je zo te pakken, dat je het je leven lang voelt". Erlands tanden begonnen te klapperen. Het was de koude, die hem nu overviel. De zware doezelig heid begon te wijken en hij onderging langzaam weer de huivering voor de onverbiddelijke wil dernis. Olof had niet op Arne en Erland gewacht. Aan de andere kant van de sneeuwhoop ging het berg af, zodat hij heel snel in een bebost dal was. Hij stopte bij een grote steen, gooide een leren dek over de rug van het paard en gaf het dier een armvöl hooi. Toen maakte hij een van de schoppen los en begon een plek voor een kampvuur gereed te maken. Tot nog toe hadden zij slechts één keer een korte rust gehouden omstreeks het middaguur, maar er was nog nooit iemand geweest, die met zware lasten van de Noorse markt naar Akkafjall was gereisd zonder onderweg vuur aan te leggen en een paar uur te rusten. Hy had bijna een half uur werk, voor hij vol doende sneeuw had weggeschept en hout had ge hakt. Terwijl hij wat droog onderhout zocht, luisterde hij. Geen geluid kwam er uit de richting vanwaar zij gekomen waren. Olof vroeg zich af, of er iets mis gegaan zou zijn. Als Erland nog op zijn benen had kunnen staan, hadden ze allang hier moeten zijn. Hij legde vuur aan, schepte sneeuw in een pan en nam de proviandkist van de slee. Olof maakte haar nog niet open, hoewel hij een knagende honger had. Hij hield het vuur brandend en keek naar de pan met water. Toen bleef hij seconden lang roerloos staan, zijn gezicht nam steeds meer een peinzende uitdrukking aan. Een lijk op de slee zou een zware last voor het paard zijn en het zou een hele reeks onaangename vragen van de kant van de commissaris ten gevolge heb ben. Het was helemaal niet prettig om bij de kapel te komen en te moeten zeggen, dat er onderweg een metgezel was gestorven. Een dode moest toch naar een veilige plek worden gebracht. Geen rots kloof, geen water, geen gewone aarde kon een dode vasthouden. Alleen de drie scheppen aarde konden verhinderen, dat een lijk een kwelgeest werd (zo noemden de Lappen de overledene, die volgens hun oude bijgeloof niet kon ingaan tot het rijk der heengeganen). Kwelgeesten zijn gevaarlijk. Zij kunnen mens en dier in het verderf storten. Nog liever voor tien commissarissen verantwoording afleggen dan één kwelgeest tot vijand hebben! (Word vervolgd) ment in de televisie op zichzelf is sterk overheersend. Dit alles behoeft voor mevrouw nog geen bezwaar-om-te-kijken te beteke- nen.Maar dat zij bij dit alles wel be hoefte gevoelt aan behandeling van on derwerpen die speciaal samenhangen met haar zo veelomvattende taak als huisvrouw en moeder, met de proble men van de werkende vrouw die het mopt klaarsnelen na een volledige dae- taak nog haar huishouding te laten draaien (ook al is dit een een-persoons huishouding) en met de belangstelling van de vrouw in het algemeen, gericht op haar persoon, is zeker niet onbe grijpelijk. „Moeten we daarvoor dan juist op commerciële televisie wachten?" vroeg een huisvrouw mij dezer dagen. „Want u moet eens opletten, dan zyn ineens de huisvrouwen van belang zij moe ten immers het per televisie geadver teerde kopen? En ik verlang helemaal niet naar commerciële televisie." De beer los „Wij zouden heus wel willen", verna men wij in omroepkringen, „maar als we gaan beginnen met vrouwenpro gramma's, dan is, gemoedelijk gespro ken, de beer los. Dan moeten we ook bejaarden en ziekenprogramma's gaan uitzenden, en programma's voor teen agers, voor het platteland en voor de stad Nu ligt daar wel een kern van waar heid in, maar wij zouden toch een lans willen breken voor het vrouwenpro gramma, dat o.i. niet vergelijkbaar is met programma's voor zieken, bejaar den en teenagers. De vrouw heeft nl. een belangrijke werkkring, juist wanneer zij huisvrouw is. Moeten we de lange rij van haar be roeps-werkzaamheden nog opsommen? Wij geloven dat dit onnodig is. Trou wens, wie de inhoud van de vele radio- vrouwenprogramma's eens bekijkt, ziet snel genoeg welk een uitgebreid ter rein de belangstelling van de vrouw be slaat en op hoeveel punten zy in de moderne samenleving voorlichting nodig heeft Dit alles nog afgezien van de kleine gezelligheid, die zo'n uurtje in de rustige middaguren zou brengen. Daarom geloven wij, dat een vrouwen programma van groot nut kan zijn en dient voor te gaan bij mogelijke invoe ring van andere „gerichte" programma's. In feite ook bij het kinderprogramma, al gunnen we de kinderen van harte die twee halve uurtjes „eigen televisie" per week. Uw mening Wij zouden graag eens willen we ten, hoe u als lezer over deze kwes tie denkt. Niet alleen mevrouw, maar ook meneer. Laat u ons uw mening eens per brief of briefkaart horen Wij zouden u dan de volgende vra gen willen voorleggen: Vindt u dat de TV-programma's in het algemeen teveel op mannelijke kijkers zijn ingesteld? Acht u de Invoering van Zoals wij u onlangs berichtten, zullen de Westduitse en de Oosten rijkse televisie gezamenlijk een aantal operettes op film vastleggen voor uitzending op televisie. Hier toe zijn enkele studio's in Wenen gehuurd. In totaal zullen er 12 operettes wor den opgenomen. Het is de bedoeling, deze na vertoning in Duitsland en Oos tenrijk zelf ook voor export beschikbaar te stellen. In de eerste periode, die loopt tot eind april a.s. komen drie zangspelen aan de beurt, nl. „Das Land des lachelns", „Paganini" en „Liselotte von der Pfalz" Dan wordt gestopt tot de herfst van wege de vakanties. Tussen september en eind april 1962 wil men nog 9 ope rettes maken. w.o. „Der Zigeunerbaron". „Die Czardasfürstin". „Das Schwarz- waldmadel", „Eine Nacht in Venedig" en „Der Bettelstudent". De operettes worden door bekende artisten gespeeld en gezongen en ryk gemonteerd. De leiding van dit grote project is toevertrouwd aan Kurt Wil helm. een regisseur-producer van de Beierse televisie, die hiervoor werd vrijgesteld. AVRO-klankbeelden uit Zuidslavië Morgen zal de AVRO-radioverslag- gever Wim Ruth naar Zuidslavië ver trekken voor het maken van een aan tal klankbeelden voor Radloscooppro- gramma's op 24 april en 8 mei. Reizend door Bied, Ljubljana. Za greb, Beograd. Serajewo. Dubrovnik, Zadar, Ryeka. Split en over het eiland Korcula, zal hy opnamen maken waar uit klankbeelden over het leven in dit land worden samengesteld. Ook maakt hy twee programma's over de Joegoslavische lichte muziek, waarin de bekende zangeressen Olive- ra Markovitoh en Betty Jurkovitch zullen optreden. O. wat kun je toch lachen bij de te levisie! Dit gebeurde in een programma van de KGO, San Francisco. Omroeper Fred Jorgensen zou meewerken aan een optreden van de hypnotiseur Gilbert Boync. Knappe Gil zou Fred voor de camera's in hypnotische slaap brengen en hem dan gevoelloos maken. Fred werd dan op twee stoelen gelegd, steunend op nek en hielen en als het zover was zou hypnotiseur Gil met de voeten op zijn buik springen, zon der dat slapende Fred er iets van zou voelen of zijn houding wijzigen. „Gaat altijd goed", had Gil verzekerd, „er kan je niets gebeuren en twee miljoen kijkers juichen je toe!" Kom, daar voelde toen al populaire Fred-de-omroeper wel voor. Alles werd plechtig aangekondigdGtl hypnotiseerde Fred, legde hem op de twee stoelen en vroeg uiterste stilte voor de sprong Enfin, hij sprong, maar Fred kantelde, sloeg van de stoelen af en brak voor de ogen van twee miljoen kijkers een been en twee polsen. Weshalve Fred nu de hypnotiseur een proces heeft aangedaan wegens be drog en mishandeling Zijn dót nou geen leuke programma's? Veronica rooit het niet in Engeland Het radioschip Veronica moet de re clame-uitzendingen voor Engeland sta ken. De ontvangst is dermate slecht, dat de adverteerders niet komen op dagen en de Britse maatschappU, die letterdijk en figuurlijk met de Veronica in zee ging, zich ook terugtrekt. Alzo: experiment mislukt. We mogen „De Ring" nu bekijken De auteur Ed Hoornik heeft de KRO nu eindelijk toestemming gegeven, zijn eenakter „De Ring" op het beeld scherm te brengen. De opname is al lang gemaakt, maar er waren kwes ties over de rechten en de rolbezetting. Onlangs heeft de KRO daarom de levende uitzending moeten afgelasten. Nu zal het spel eind mei in het pro gramma worden opgenomen. Johannes Passion op Goede Vrijdag Op de avond van Goede Vrijdag zal de KRO een radio-uibzenddng geven van de Johannes Passion van Bach. Het wordt een studio-uitvoering door het Radio Kamerorkest, het Klein Omroepkoor en solisten. Roelof Krol dirigeert en Bernard Bartelink be speelt het orgeL De solisten zijn Nelly Groenevelt, Pamela Bowden, Lode Devos, Simon van der Geest, Aad de Rijk, Henk Do- rel. Paul Hofstede en Arie Blshout. De uitvoering begint om 8 uur. vanavond 0 Voor de vijfde Lijdensmeditatie, welke u vanavond om 8.15 uur kunt horen in het NCRV-programma, koos ds. P. Homburg de titel „Golgotha brengt eenheid". Om 8.45 begint dan een uitvoering van het oratorium van Maarten Kooy: de Lijdensgeschiede nis naar het evangelie van Lucas. U hoort het Radiokoor en solisten o.w. Wiebe Drayer cn Max van Egmond resp. als de Evangelist en in de Christus-partij, onder leiding van Meindert Boekei. Om 9.40 uur speelt het Promenadeorkest balletmuziek en om 10.55 uur spreekt George van Renesse over Chopin-vertolkers. 0 De VARA begint het avondprogram ma met een ooggetuigeverslag van de interland voetbalwedstrijd Ne- derland-België in Rotterdam, van 8.10-10.05 uur. Om 10.20 uur zet dr. .W. Drees zijn memoires voort en om 10.40 uur kunt u nog luisteren naar I Musici in composities van Vi valdi en Mozart Programma voor morgen DONDERDAG 23 MAART 1961 Hilversum 1, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. VARA:: Rep opening congres v d Partij van de Arbeid. AVRO: 11.30 Gram 12.00 Lichte mui 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Lichte muz 13.00 Nws. meded en beursber. VARA: Rep con gres Party van de Arbeid. AVRO: 14.30 V d vrouw 15.05 Zangrecital 15.35 Voor dracht 16.00 Metropole-ork 10.30 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws 18.15 V d Jeugd 18.30 Dansmuz 18.45 SportpraatJe 18.55 Gesproken brief 19.00 V d kleuters 19.05 Gevar progr 20.00 Nws 20.05 Gram 21.35 Fortunate schrijft een brief, hoorspel 22.10 Jazzmuz 22.30 Nws, beursber van New York en meded 22.45 Journ. 23.00 Sportact 23.10 Dlscotarla 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed on overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huisvrouw 9 40 Schoolradio. NCRV 10.00 Gram 10.13 Morgendienst 10.45 Gram. KRO 11.00 V d zieken 11.40 Gewijde muz 12.00 Middag klok-noodklok 12.04 Gram 12.25 V d boe ren 1235 Land- en tulnbouwmeded 12.38 Gram 12 50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewij zer 13.20 Pianospel 13.40 Lichte muziek. NCRV 10.00 Amus muz 14.25 Radio phll- harm ork en soliste 15.20 Gram 15.30 Ge wijde muz. 16.00 Bijbeloverdenking 16.20 Gram 16.50 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursber 17.45 Amus ork. 18 15 Sportrubriek 18.30 Lichte muz 18.50 Sociaal perspectief lezing 19.00 Nws cn weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.13 Geesteiyke liederen 19.30 Radiokrant 19.50 Pol lezing 20.00 Gevar progr 21.30 Gram 21.50 Periodieken Parade 22.00 Orgelconc 22.30 Nws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Boekbespr 23.00 Platennleuws 23.30 Nobel prijswinnaars ln vertaling, lezing (II) 23.55 -24.00 Nws. Televlslrprogr. NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Kunstoven 20.50 Dienst op Golgotha TV-apel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7