KELVINATOR Lonsdale had contact met Moskou via radio HET STEEKSPEL IS WEER BEGONNEN Marokko leest vier landen de les De MENS in hel verkeer Zwart is geen zwart Nooit meer angst ]jx een donte Kij, RADIOLUISTERGELD MOET OMHOOG Een wijziging van de financiële regeling voor de Wereldomroep zal op zichzelf geen uitkomst bieden uit de financiële moeilijkheden, waar mee de omroepen te kampen hebben. Aan een verhoging van het luister geld zal te eniger tijd niet zijn te ontkomen. Dit heeft staatssecretaris Scholten, meegedeeld tijdens het mondeling overleg, dat de vaste commissie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen uit de Tweede Kamer, met de regering heeft gepleegd over verschillende punten, waaromtrent de bewindslieden bij de openbare behandeling van de begroting van O., K. en W. de commissie niet hadden bevredigd. Over de onafwendbare verhoging van het luistergeld merkte de staatssecretaris op, dat het luistergeld sinds 1942 f 12 per jaar bedraagt. De sindsdien aanmerkelijk gestegen uitgaven konden aanvankelijk wor den opgevangen doordat het aantal radiotoestellen in gelijke mate bleef stijgen. Dit stadium is thans echter voorbij. Weliswaar stijgt het aantal verkochte radiotoestellen nog steeds, doch niet meer in die mate als voorheen: Het betreft hier voornamelijk de vervanging van oude toestellen en de aanschaf van toestellen door nieuwe gezinnen. Afgezien van de toeneming van het aantal autoradio's lijkt de radioluisterdichtheid in Nederland thans niet meer noemenswaard toe te nemen en is het ver zadigingspunt bereikt. De uitgaven voor de omroepverenigingen blijven echter stijgen, onder andere doordat de kwaliteitseisen steeds hoger worden. VIVISECTIE Het Eerste Kamerlid de heer Querido (soc.) heeft aan de minister van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of zij kennis genomen hebben van berichten in de pers betreffende het ge bruik van gestolen honden voor vivisectie in het academisch ziekenhuis te Leiden. Zo ja, zijn de ministers dan niet van mening, dat deze berichten erop wijzen, dat vivisectie onder de tegenwoordige omstandigheden tot on toelaatbare praktijken leidt9 Indien ook de vorige vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn, de mi nisters dan bereid hun standpunt, verdedigd bij de behandeling van de dierenbeschermingswet, te herzien en een controlesysteem op de be oefening van de vivisectie te ontwerpen? Hervatting spionageproces i Na de hervatting van de zitting inzake het Britse spionageproces. in de beroemde Old Bailey in Lon den is de verdachte Gordona Lons dale aan het woord gekomen. Hij bekende dat de op Moskou afge stemde radiozender die de politie op het spoor is gekomen aan hem heeft toebehoord. De zender werd met andere spionage- attributen (een aansteker met geheime vakjes en een paar valse paspoorten) gevonden in het huis van de 50-jarige Peter Kroger en zijn vrouw Helen, die zoals bekend, eveneens terechtstaan. Hij voegde er onmiddellijk aan toe dat het echtpaar met al deze verdachte vondsten niets te maken heeft gehad en zei ook dat de 2.600 dollar die in het huis zijn gevonden van hem waren. Lonsdale, die er verder nog op wees dat er op de radiozender geen vinger afdrukken van de Krogers zaten, be sloot met de woorden: ,,Ik besef dat het nu te laat is om het weer goed te maken maar ik geloof dat onder deze omstandigheden het minste wat ik kan doen is het accepteren van de volledige verantwoordelijkheid van mijn daad, zonder rekening te houden met de ge- Advertentie) voor die gloeiende vuurzuil die opstijgt vanuit Uw maag soms tot hoog in de keel. Een of twee Kennies blussen Uw znurbrand onmiddellijk. volgen die dat voor mij persoonlijk zal hebben." Eerder had Lonsdale verklaard dat hij op 7 januari, de dag van zijn ar restatie, met mevrouw Kroger had ge winkeld. Bij die gelegenheid had hij haar een grote enveloppe gegeven met het verzoek die mee naar huis te ne men. De enveloppe bevatte belang rijke documenten, en daar hij die avond naar een feestje ging wilde hij die liever niet meenemen. Scotland Yard heeft de enveloppe, die Russi sche brieven bevatte, bij de arrestatie bij mevrouw Kroger gevonden. Ook de Krogers brachten naar voren dat zij niets met de activiteiten van Lonsdale te maken hadden gehad. ,,Noch mijn vrouw noch ik hebben ons bezig gehouden met spionage of met onregel matigheden", zei Peter Kroger. Lonsdale was er zich van bewust dat de Krogers in ernstige moeilijkheden zouden kunnen komen als zijn activitei ten aan het licht kwamen. Daarom had hij valse paspoorten op de kop getikt die de Krogers in het ergste geval zou den kunnen gebruiken. Russen boos over hulp bij kernproeven De Sowjetunie heeft Frankrijk giste ren beschuldigd nucleaire wapens voor de westelijke mogendheden te ontwikke len, zolang de V S. en Groot-Brittannië zich vrijwillig onthouden van het be proeven van nieuwe nucleaire wapens. Gevraagd naar de eventuele toetre ding van Frankrijk tot een verdrag de kernproeven stop te zetten, zei de sow- jet-afgevaardigde Tsarapkin: De vraag is niet of Frankrijk zich bij ons dient aan te sluiten. Het wer kelijke probleem is een einde aan de proeven te maken. Frankrijk is voortgegaan met atoom- proeven, terwijl wij de ontploffing van nucleaire wapens stopgezet hebben. Voor ons is het probleem heel eenvou dig. Frankrijk is een lid van de NAVO. Het is een bondgenoot van V S. en het Verenigd Koninkrijk. Wij beschouwen de Franse nucleaire proeven als een arbeidsverdeling onder de westelijke mogendheden. De V.S. en Groot-Brittannië houden geen proeven. Maar Frankrijk doet het voor hen. Het is misschien heel goed mogelijk dat de Fransen dit doen om nucleaire wapens voor hun militaire bondgenoten te ontwikkelen. Communisten-congres omstreeks Pasen? Volgens het Oostenrijkse rechtse blad Salzburger Nachrichten worden met Pasen te Wenen verscheidene stalinis tische leiders uit communistische lan den verwacht, die misschien contact zullen opnemen met de Russische oud minister van buitenlandse zaken Molo- tof die zijn land vertegenwoordigt bij het internationale atoombureau in de Oostenrijkse hoofdstad. In communistische kringen te Wenen heeft men het bericht niet willen beves tigen of tegenspreken. Op 1, 2 en 3 april, wordt te Wenen een congres van de Oostenrijkse com munistische partij gehouden. Het blad meent te weten dat Tsjen Joen, een Chinese vice-premier, de Hongaarse mi nister van staat Marosan, de Tsjecho- slowaakse communistenleider Hendrych en de plaatsvervangende leider van de Poolse communistische partij, Jaros- kinski, aan het congres zullen deelne men. Deze leiders zouden bekend staan als vertegenwoordigers van de stalinis tische ideologie en als aanhangers van de politiek van de leider van de Chine se communistische partij, Mao Tse- Toeng. Maurer wordt premier van Roemenië Radio-Boekarest heeft bekendgemaakt, dat Gheorghe Maurer Chivu Stoica is opgevolgd als eerste minister van Roe menië. Gheorghe Maurer, die van Duitse afkomst is, trad in 1948 toe tot de Roemeense communistische partij, nadat hij een aantal regeringsfunctie had bekleed. In juli 1957 werd hij mi nister van buitenlandse zaken. Op 1 januari 1958 werd Maurer gekozen tot president van Roemenië na de dood vai president Petru Groza. Kernproevenconf erende De Russische afgevaardigde heeft op de eerste zittingsdag van de hervatte conferentie over de stopzetting van kern proeven voorgesteld aan het hoofd van de organisatie, die de naleving van een verbod moet controleren, een commis sie van drie man te plaatsen, een westelijke afgevaardigde, een communist en een neutrale afgevaardigde. Dit is een voor stel dat veel doet denken aan het voorstel van Chroesjtsjef voor een hervorming van het secretariaat van de Ver. Na ties. De westelyke vertegenwoordigers hebben voorgesteld een raad van elf landen te vormen, vier westelijke, vier communistische en drie neutrale. Men acht dit redelijker dan het oorspron kelijke plan voor een raad van zeven landen, drie westelijke, drie communis tische en een neutraal land, waarin de eenzame vertegenwoordiger van een neutraal land in de verdrukking zou kunnen raken. De verdere voorstellen van het Wes ten omvatten: 1. Een moratorium van drie jaar ten opzichte van kleine ondergrondse proe ven. Dit laat tijd over voor weten schappelijk onderzoek. Eerder had het Westen een moratorium van 27 maan den voorgesteld terwijl de Russen een De Franse radio heeft bekendge maakt dat de 11 oliedeskundigen die tien dagen geleden in Zuid-Marokko zijn ge vangen genomen nu in Rabat zijn vrij gelaten en overgedragen aan hun respec tieve ambassades. Koning Hassan II zou hiertoe het bevel hebben gegeven. periode van vier jaar voorstonden. 2. Het terugbrengen van het aantal controleposten op Russisch gebied van 21 tot 19. Twee posten zouden by de grens van landen in de buurt van Rus land komen. 3. Een volledig verbod van proeven op grote hoogte. 4. Een afspraak dat alle drie de atoommogendheden de totale begroting van het controle-apparaat moeten goed keuren, maar geen veto mogen uitspre ken over posten van de begroting. Voor het eerst sedert het begin van de conferentie heeft Tsarapkin melding gemaakt van de Franse atoombom, hoewel het reeds een jaar geleden is dat de Fransen hun bom tot ontplof fing brachten. Keuken - Koelkast Kiezen! KELVINATOR Waarom? Omdat KELVINATOR voor al een moderne koelkast van 130 liter inhoud levert. Klein van omvang, groot van inhoud. Kies niet te Idein; er valt zóveel te koelen. Er zijn KELVINATORS van 90 t/m 270 liter inhoud. Nieuw: de LADY*K' met 4 plaatsingsmogelijkheden. De koelkast die zelfs aan de muur kan worden gehangen. Uw leverancier zal de vele KELVINATOR-voordelen graag demonstreren. Win een LADY TC; doe mee aan de KELVINATOR-prijsvraag. Uw dealer heeft gratis formulieren. de modernste koelkast von s werelds oudste fabrikant ONS STANDNUMMER OP DE HUISHOUDBEURS-RAI-A'DAM IS 356-358, VAK C Nadat de elf oliedeskundigen, die ten zuiden van de grens van Marokko waren gegrepen, weer waren vrijgelaten heeft koning Hassan II van Marokko de am bassadeurs van de landen, waaruit de deskundigen afkom stig zijn (V.S., Canada, Spanje en Frankrijk) bij zich geroepen en hen de les gelezen. De ko ning zei, dat de mannen gevan gen genomen waren door „het rechtmatige ongeduld van die genen van onze getrouwe on derdanen die nog onder vreem de overheersing leven". Hij doelde hiermee op de oorlogzuch tige stammen in de Spaanse kolonie Rio de Oro (Spaanse Sahara», welk gebied volgens Rabat een integraal deel van Marokko vormt. Een van de Amerikanen, de 25-jarige James Gilbert, heeft verklaard dat de deskundigen goed zijn behandeld, maar hij wilde niet over zijn ervaringen spre ken voor de persconferentie, die van daag wellicht zou worden gehouden. Al len waren vermoeid en hadden slaap no dig, zei hij. Alle elf mannen zijn in ho tels in Rabat ondergebracht. De koning zei dat de elf buitenlanders gevangen genomen waren ,,door patri otten die de bevrijding van het ko ninkrijk willen voltooien". Toen de ambassadeurs en zaakgelas tigden terugkwamen van hun bezoek aan de koning hoorden zij dat hun land genoten reeds een week in een militair kamp in Rabat waren en nu naar hotels Enkele uren nadat in Parijs de nieuwe haarmodelijn was gepre senteerd, hebben Franse model len in het restaurant op Schiphol waarheen zij van de Parijse show waren gevlogen, dezelfde lijn getoond. Hier zien we twee mo dellen, die samen „Audace" wor den genoemd. Links Liliane met het rode kapsel ,J*ourquoi pas?" en rechts Monique met het zwarte kapsel „Casse Cou". waren overgebracht. Een van de Cana dezen zou lichtgewond zijn door een kogel en een van de Spanjaarden zou door rondvliegend glas zijn gewond. Een van de Spanjaarden heeft ver klaard dat zij door de Marokkanen waren omsingeld onder het motief dat ze naar Rio de Oro waren gekomen om goud te stelen. Het gebeurde 5 km ten zuiden van de Marokkaanse grens. Ze schoten hun geweren in de lucht af en bevalen de mannen met drie vrachtau to's naar het noorden te rijden. In Marokko schoten zij de banden van twee auto's stuk. Ze vuurden ook in de motoren. De eerste naeht brachten de gevangenen in de woestijn door, waar de mannen zich ingroeven tegen de bit tere kou. De volgende dag werden zij overgegeven aan het Marokkaanse le ger. Via Agadir werden zij per vracht auto naar Rabat gebracht De eerste twee dagen zouden zij niets te eten hebben gehad. In het militaire kamp zouden de mannen volgens de Spanjaard goed zijn behandeld. Ze mochten basketball spelen en het zwembad gebruiken. Begrotingstekort door defensieuitgaven? De voorzitter van het Huis van Afge vaardigden Sam Rayburn heeft gisteren als zijn verwachting uitgesproken dat de Amerikaanse defensieuitgaven in het belastingjaar dat 1 juli begint, een na delig saldo op de Amerikaanse begro ting zullen veroorzaken. Rayburn deed zijn uitspraak nadat hij een conferentie met president. Kennedy had bijgewoond. Hij wilde echter niet zeggen of het nadelig saldo dat hij ver wacht, zal oplopen tot een miljard dol lar. De begroting welke Eisenhower kort voor zijn heengaan ingediend had sloot met een voordelig saldo van anderhalf miljard dollar. Rayburn zei dat de herziening van de begroting, zoals Kennedy die wil. vrijdag aan het Congres gestuurd zal worden. De in Washington gevoerde Frans- Amerikaanse besprekingen over samen werking inzake ruimte-onderzoek hebben tot een beginsel-akkoord geleid betreffen de het lanceren over ongeveer twee jaar van een Frans-Amerikaanse kunst- De twee landen zullen gezamenlijk twee of drie ruimte-experimenten onder nemen ter bestudering van de spectrale samenstelling van het licht, het morgen rood en de nachtelijke hemel. Men wil ccn of twee Amerikaanse raketten tot grote hoogte afschieten en daarin Fran se instrumenten voor wetenschappelijk onderzoek aanbrengen. De twee landen zullen elk daarbij hun eigen onkosten betalen. JPLKE twintig minuten een gewon- de. Per dag vijf doden. Per jaar 3 miljoen guldeyi economische scha de. Ziedaar het offer, dat Nederland aan het wegverkeer brengt. Een of fer dat in totaliteit genomen jaarlijks een onvoorstelbare hoeveel heid leed en mateloze ellende uit stort over honderden gezinnen. Een offer, waarvan wij bij alle zege ningen die het moderne verkeer ons gebracht heeft en nog dagelijks brengt de omvang niet of nauwe lijks kunnen bevroeden. Sprak H.M. Koningin Juliana niet onlangs zo treffend van een „lang- zaamwerkende ramp" en van een ..alom en aldoor voortgaande vernie ling van leven en levensgeluk"? Wij weten allemaal, wij kennen het kleine berichtje van de kleuter, die pardoes oversteekt en tegen een auto te plet ter loopt. En wij lezen bijna iedere avond het ergens tussen het wereld nieuws of de beursberichten verscho len relaas over een bromfietser, die onder de wielen van een zware truck een vreselijke dood sterft. Misschien laten wij met de verzuchting ..vrese lijk" even de krant zakken, om dan het feuilleton op te slaan. Het leven gaat door. Worden wij mis schien wakker ge schud bij het schet sen van dit beeld: dat van elke Ne derlandse familie, waar grootouders, ouders en tien kin deren en kleinkin deren om de tafel zitten, het statis tisch gesproken vaststaat, dat écn van die tien het slachtoffer van de verkeersramp zal worden?! Bij dit alles rijst natuurlijk de vraag: Staan wij machte loos: is het vanzelf-' sprekend, dat het ongeluk op de weg ons altijd en overal blijft belagen en voor onze kinderen van 5 tot 15 jaar doodsoorzaak no. 1 is en blijft? Geluk kig is het wel overal ter wereld com munis opinio, dat wij NIET machteloos mogen en kunnen toezien en dat er inderdaad geen kans onbenut mag blij ven om te trachten verkeersrampen een halt toe te roepen of beter nog terug te dringen. Nu kan men daarbij diverse paden betreden. Men spreekt in dit verband wel van de drie E's: die van de En gineering (de techniek), van de Enfor cement (wetshandhaving) en van de Education (opvoeding). Het is duide lijk dat op elk van deze terreinen tal loze mogelijkheden voor een verdere beveiliging van het verkeer liggen. Maar ik acht het bepaald onjuist te verwachten dat één ervan „zaligma kend" zou zijn. Nu is het duidelijk dat bijvoorbeeld een goede verkeersoutillage voor de veilige en vlotte afwikkeling van dat verkeer belangrijk is, heel belangrijk is. Maar ik vind het toch wel tè sim plistisch om te zeggen dat de ver keerstechnische situatie op de weg be palend is voor het gedrag van de weg gebruiker. De technische volmaakt heid van de auto of de weg mogen mede bepalend zijn voor de veiligheid, bepalend in een veel sterkere mate is de wijze waarop wij, weggebrui kers, die techniek weten aan te wen den! Goede wegen en volmaakte au to's (zo die bestonden) zijn dat is mijn stellige overtuiging géén garan tie voor veilig verkeer. De lezer be- grijpe goed: ik zal de laatste zijn om te beweren, dat het niet nodig zou zijn om ons wegennet grondig en met inzet van alle middelen aan het steeds groeiende verkeer aan te passen, of beter: voor te bereiden op het ver keer van de toekomst. Maar men ver wachte daarvan alleen niet alles. Het blijft de mens, dus u en ik. die over de veiligheid op de weg het laatste woord spreekt. Meer dan ooit zal daarom de inspanning voor het veili ger maken van het verkeer op de MENS gericht moeten zijn. Het is dui delijk. dat in dit standpunt aan de op voeding, training en vorming van de weggebruiker een centrale plaats moet worden toegekend. Die opvoeding kan niet jong genoeg beginnen. De grondbeginselen van so ciaal weggedrag kunnen het kind al in het gezin of op de kleuterschool wor den bijgebracht. Het respecteren van anderen, het niet op eigen rechten staan, het anderen vóór kunnen laten DE SCHRIJVER Mr. J. C. Hooftman (1928), adjunct-directeur van het Ver bond voor Veilig Verkeer, specia liseerde zich na zyn rechtenstudie (Leiden) aan de universiteit te Bern in verkeersrecht en -econo mie. Uit hoofde van zijn beroep: verkeersjurist en voorlichter op het gebied van de verkeersveilig heid heeft hij dagelyks met de veelzijdige problematiek der verkeersonveiligheid te maken. Hij werkt aan diverse verkeers- tijdschriften mee, publiceert regelmatig in dagbladen en is hoofdredacteur van liet gezins- vcrkccrsblad „Wegwijs". gaan, zijn immers dingen, die in het verkeer als een getrouwe afspiegeling van het maatschappelijk leven dage lijks van ons worden gevraagd. Hier hebben ouders en opvoeders een im mense taak en het is in dit verband gelukkig dat het Verbond voor Veilig Verkeer na het bereikte succes van de verplichtstelling van het verkeers- onderwijs op de lagere school in ja nuari 1959, nu met onverminderde kracht ijvert voor verkeersopvoeding in het gezin, op de kleuterschool en bij het voortgezet onderwijs. Neder land trekt in dit opzicht naar ik meen terecht de aandacht van het buitenland. -Dit alles wil niet zeggen, dat de overheid bij deze opvoedende taak niet ook met andere middelen zal moeten bijspringen. Een groot percen tage van de weggebruikers is nu een maal immuun voor regels en gpede raad. Hier zal de wetshandhaving ge hanteerd moeten worden. Ik ben er van overtuigd dat het waar verant woord repressieve optreden door het opleggen van fikse straffen aan de be wuste risicoscheppers en notoire kwaadwilligen opvoedend werkt voor de delinquent èn voor de massa. Er zijn talloze wijzen, waarop de overheid door middel van wettelijke voorschriften, voor de mens in het verkeer preventief kan werken, dus ten aanzien van de ongevalsdrelging. En daarbij behoeft men niet alleen te denken in extreme vormen als ge lijk in Amerika en Scandinavië ge beurt het in het vooruitzicht stellen I De Belgische pater Pire, die zich bezig houdt met het werk onder vluchte lingen, heeft gisteren op paleis Socstdijk koningin Juliana en prins Bernhard over zijn werk verteld. Het koninklijk paar is zo als bekend, altijd zeer ge ïnteresseerd bij dit werk. De reizende verslaggever van het blad „The Guar dian", James Morris, en de Japanse persfotograaf Yasusji Nagoa, zijn de enige niet-Amerikanen die prijzen hebben gewonnen wegens belangrijke pres taties op journalistiek ge bied, die dit jaar voor de dertiende keer door het George-Pol-Fonds zijn toe gekend. De vereniging ter be scherming van voetgan gers zal binnenkort een film laten maken, waarin op samenwerking tussen alle verkeersdeelnemers wordt aangedrongen en waarin op de gevaren voor ongelukken gewezen wordt. I De cipier van de centrale gevangenis in Wenen sloeg groot alarm toen hij een man zag staan die juist langs een wit lint van lakens naar beneden wilde glijden. Bij zijn aankomst op de grond werd de man gegrepen, Nog zes kameraden wil den hetzelfde spelletje uithalen. I Prinses Margaret en An thony Armstrong Jones zulen gaan verhuizen van Kensington no. 10 naar no. la. Het huis zal veel groter zijn dan het in juli van het vorige jaar be trokken huis. Het zal o.m. een mooie kinderkamer krijgen. I De 800 lantaarnaanstekers van de stad Glasgow heb ben gedreigd in staking te zullen gaan uit protest tegen het gemeentevoor schrift bij het werk over hemd met das te dragen. Anthony Wedgwood Benn, Labourlid van het Engelse Lagerhuis, die vorig jaar de titel Viscount Stans- gate van zijn vader erfde, en daarvan onmiddellijk afstand deed, zal inge volge een uitspraak van een commissie Lord moe ten blijven en automatisch lid zijn van het Hogerhuis. Zijn Lagerhuislidmaat- sehap vervalt. I Koningin Fabiola heeft gisteren voor het eerst haar naamdag als vorstin der Belgen gevierd. Hon derden Belgen hebben de registers op het koninklijk paleis te Brussel getekend. I De papieren voor de Nederlandse baby Robert, die maandag Australië niet mocht verlaten om dat hij niet op het pas poort van zijn ouders stond vermeld, zijn in orde. I Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties heeft een kookboek uitgegeven dat ongeveer 5,50 kost en 185 gerechten bevat, afkomstig uit 81 landen, die alle zijn aangesloten, bij de V.N. 553) Ja, laten we eens proberen zo voor de vuist weg een paar zwarte voorwerpen te noemen. De kachel, een paar behoorlijk gepoetste, zwarte schoenen, houtskool cn talloze andere duistere voorwerpen In onze omge ving noemen we zwart en dus mogen we veronderstellen dat zij er ook in derdaad als zodanig uitzien. Maar we hebben vroeger al eens be weerd dat een stof die al het zonlicht gelijkmatig naar alle richtingen te rugkaatst, wit moet worden genoemd cn dat de stof die ln het geheel géén licht terugkaatst, en dus alle licht absorbeert, als zwart te boek staat. Volgens deze opvatting kennen wy tot op dit moment echter geen enkele stof die volkomen zwart Is. De meest Ideale witte stof, het bariumsulfaat dat ln de wandeling ook wel blanc fix wordt genoemd, ab sorbeert altijd nog ongeveer 1 procent van het opvallende licht en ook het zwartste zwart slorpt slechts 99 pro cent van het licht op, en bezit dus nog ongeveer 1 procent wltgehalte. De zwartste kleurstof die met be hulp van kallumblchromaat van blauwhoutaftreksel wordt verkregen cn voor het verven van textiel wordt aangewend, blijkt nog steeds geen werkelijk zwart te zijn. Nergens zelfs niet b(J de plechtlgste gebeurtenissen zult u werkelijk zwart kunnen aan- TOCH IS HET ZO! treffen, alhoewel de bijzonder don ker grijze kleding waarin wy op plechtstatige gebeurtenissen plegen te verschijnen het zwart toch wel zeer dicht benadert. Nu we dus hebben vastgesteld, dat er wit, noch volkomen zwart bestaat, of om nauwkeuriger te zijn, nu we geen stoffen van die hoedanigheid kennen, zal het niemand verbazen dat de praktijk andere normen voor zwart en wit heeft aangelegd. De win kelier zou er Immers niets meer van begrijpen, wanneer u steunend op deze theorie, een grijze stof zoudt be stellen die volgens het normale spraakgebruik zwart moet worden ge noemd. Daarom heeft men het zich wat gemakkelijker gemaakt door een stof zwart te noe men, indien minder dan 10 procent van het opvallende licht wordt teruggekaatst. Eenzelfde maatstaf is voor wit aange legd. dat ongeveer 10 procent van het licht mag absorberen. Maar dit is uitsluitend een tegemoetkoming aan de praktijk, want In belde gevallen is eigenlijk sprake van grijs. Sneeuw Is lichtgrijs en houtskool is donkergrijs. En weet u waarom ons haar grjjs wordt? Door de lueht! Daarover een volgende keer! afschuwelijk ver minkte verkeers slachtoffers te be zoeken of een jaar lang het graf van een doodgereden kind te verzorgen. Alvorens men hier zijn toevlucht tot deze middelen neemt, zijn er nog talloze andere mo gelijkheden om door middel van bijkomende straf fen de verkeers- zondaar tot rede te brengen. Ik denk aan het opleggen van de plicht tot het volgen van een verkeeTS- cursus en vooral: het ontzeggen van de rijbevoegdheid voor lange tijd of des noods voor het leven. Ik ben er zeker van, dat alleen al het dreigement met een dergelijke straf bijvoorbeeld voor hen die „onder invloed" achter het stuur gaan zitten op zijn plaats is en zijn preventieve uitwerking niet zal missen. Bij het veelal door emotionele im pulsen wel eens voorbarige geroep van de publieke opinie om strengere straf fen voor verkeers-delinquenten, zou ik bepaald wél voor strenger optreden willen pleiten jegens hen die bij voorbeeld onder invloed van sterke drank op de weg bewust risico's scheppen. Een ander terrein waar de overheid de gelegenheid heeft om invloed op de mens in het verkeer te doen gelden ft dat van de voorschriften met be trekking tot de ry-opleiding. Eén fa cet van dit grote problemencomplex (men denke aan de vraag: rijbewijs voor bromfietsers?) moge ik hier tot slot met een enkel woord noemen: de voorschriften die er zijn met betrek king' tot de psychische en fysieke con stellatie van de adsplrant-automobi- list-, scooter- of motorrijder. Het is duidelijk, dat bij de huidige regeling de mazen van het net te groot zijn. Wil men achter het stuur mensen, die psychisch en fysiek tegen het verkeer opgewassen zijn. dan zal men de rompslomp van psychiatrische en medische toelatingsonderzoeken gelijk Israël ze thans invoert even als periodieke herkeuringen op de koop toe moeten nemen. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat om één as pect te noemen de „proef" op het gezichtsvermogen, zoals die thans in het kader van het rij-examen wordt genomen het op enige afstand le zen van een nummerbord te enen male onvoldoende is om de verkeers- deskundige (niet-medicus!) enig in zicht te geven in de vraag of het ge zichtsvermogen van de kandidaat wel bij benadering voldoet aan de hoge eisen, die het moderne verkeer aan de ogen stelt. Het is beangstigend, dat daarbij aan belangrijke zaken als dieptewaar neming. dieptescherpte, breedte van het gezichtsveld, kleuronderscheidings- vermogen en adaptievermogen-na-ver- blinding geen of hoegenaamd geen aan dacht wordt besteed. Dat er een groot aantal weggebrui kers op onze wegen rijdt met een on voldoende ontwikkeld gezichtsvermo gen Is een zaak die te denken geeft. Een door het Verbond ingesteld oog onderzoek bij 2539 weggebruikers ln Zuid-Holland heeft aan het lleht ge bracht, dat bijv. bij 54 resp. 49 pro cent van de onderzochte bromfietsers, resp. fietsers het gezichtsvermogen op één of meer van de bovengenoemde punten faalde en dat 19 procent van de automobilisten over een absoluut onvoldoende dleptcwaarneming be schikte. Dit op zichzelf zijn feiten, die ook op het terrein van de ongevals preventie in het verkeer onverwijlde stappen van de overheid wettigen. Laten wij hopen, dat ook in dit opzicht de in voorbereiding zijnde nieuwe verkeerswetgeving een drasti sche verbetering te zien zal geven. Want naar ik meen ligt hier een con crete mogelijkheid om een niet onbe langrijk kwaad in het verkeer daad werkelijk te bestrijden. Amerikaanse. Franse en Thailandse ondernemingen hebben aangeboden, ge durende een tijdperk van 15 jaar 300 miljoen dollar uit te geven voor het gra ven van een kanaal door de landengte van Kra ten noorden van het schierei land Malakka en een vrije haven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5