b Animo heeft de Matthaus-Passion bewegelijk en doorzichtig verklankt CHU-kamerkringvereniging Leiden vergaderde te Alphen aan den Rijn fa P.S.ANES Modeshow Jean Pierre ten bate van het Rode-Kruiswerk Geen onverdeelde lof voor de solisten Kas in Linnaeushof tropisch tehuis voor minicorso Leidse protestants-christelij ke bouwvereniging krijgt ook de 228 woningen in beheer VOOR KOLEN Spruitencentrum Leiden: stijgende aanvoeren UWE LEIDSCHE COURANT i WOENSDAG 22 MAART 1961 *y IE JAARLIJKSE uitvoeringen van Bachs Matthaus-Passion zijn, ook in Leiden, geivorden tot een, niet meer weg te denken, cultureel en zelfs testelijk goed. Ruim tweeduizend bezoekers, over twee avonden verdeeld, wonden ook nu weer Ex Animo's verklankingen bij. Dat is, gezien in ver- onding tot de kwantitatieve omvang van de Leidse agglomeratie, zeker en zeer groot getal. We realiseren ons wel, dat er onder die allen grote erschillen in doelstelling en begrip bestaan. De een zoekt zuiver muzikaal enot. de ander hoopt geestelijke stichting te ontvangen. En de grenzen an het begrip liggen wijd uiteen. Er zijn toehoorders, die. door de jaren •en, met toenemend ontzag Bachs visio- lire macht gingen bevroeden. Ze ge leien zich in nauw contact met een Breid, waarin een mysterieuze harm.i- van verhoudingen heerst, een kos fedhe werkelijkheid, die met geen oorden is te beschrijven, maar reëler dan wat ze dagelijks ondervinden Er zijn er ook. voor wie dit alles een sloten boek blijft, maar die. zo maar jivoudig luisterend, naar de dramatl- episoden en de koralen bovenal, ch iets waardevols en blijvends mce- men naar huls. Drie-en-een-half uur is een lange tija. et is maar gelukkig, dat Bach zélf, door jn steeds uitdijende Passion de kerk tterlijk uit te schrijven, ons de vrijheid at, ook een concertzaal te gebruiken, oor de lengte past Ihet werk immers i geen enkele liturgie en ook niet m Hl (gebouw met weinig comfort Si Gestegen niveau in We mochten, met veel genoegen con- dat Ex Animo het de vorige zo plotseling gestegen niveau heeft •n handhaven. In «en paar opzich- kwam het er zelfs nog boven uit. Laat ons al dadelijk erkennen, dat we e.Jerman de Wolftf tot dusver nog niet let zulk een overtuigend resultaat te atthaus-Passion hebben zien dirigeren, et koor reageerde spontaan en volledig i zijn aanwijzingen en suggesties, li] Dit vooropgesteld, moeten we hem zo rijzen om zijn gezonde opvatting en e list begrip voor de stijl. !De Wolff nam i meeste tempi vrij snel, waardoor de a. oordracht, zonder dat het de nauwkeu- r« Igheid schaadde, levendig en vaak ook •e-pflitig werd. ;n 'Aan de noodzakelijke contrastwer- in ing werd veel zorg besteed. Vooi iet eerst bemerkten we dit in het et terde deel van het beginkoor. Vaak lok dienden daarvoor de veelvuldig oegepaste staccato's, afstekend tegen vloeiende lijn. ij. Dit allee maakte de klank open en :p-"dikwijls mooi tansparant. ie De massakoren van het volk, de koor tjes van de discipelen en de Sanhedrln- autorlteiten kenmerkten zich meestal door een sprekende plastiek, niet zelden pal door een felle zegging. En de kora- Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor 70.— en 100.— of 300.— en 400.—. v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Herman de Wolff len vloeiden zuiver, homogeen en mild, terwijl enkele daaronder ook een ont roerende devotie ademden. Enkele wensen Intussen blijven er nog wel enkele wensen voor het volgende jaar over. De aanzetten waren nu en dan wat èl te fors, zodat er dan geen gelegenheid tot het ontwikkelen van een climax over bleef, de klank kan in 't algemeen nog zorgvuldiger worden geboetseerd en met grotere verfijning worden afgewerkt, de uitspraak van sommige medeklinkers zou nog aan duidelijkheid kunnen win nen. In de' koralen bleef steeds een opvallende evenwichtigheid tussen de stemgroepen gehandhaafd. Maar in de dramatische koren sprongen de geest driftige heren nog wel eens uit de band. Deze opmerkingen willen niets aan de zo gunstige totaalindruk afdoen, beogen slechts een steeds doorgaande, als het even kan, met sprongen stijgende gang naar de volmaaktheid te stimuleren. De uiterste inspanning daartoe is dit meesterwerk, dit topprodukt van de lite ratuur toch zeker wel waard. Over de solisten kunnen we ons helaas niet onverdeeld gunstig uit laten. Ten aanzien van de heren Jan Waayer en Chris van Woerkom is dit wel mogelijk. Waayer interpreteerde de evangelist-partij meesterlijk van zegging. Zijn metalige, glanzende stem een échte Bach-sterrl! ver telde alles: de klank was om beurten mild, schril, fel, scherp, woedend, klagend en altijd doordringend en in dringend van uitdrukking. Van Woenkoms absoluut vibrato-vrije, gespierd-lenige, bijna droog-klinkcnde te nor bleek een ideaal instrument onder andere voor de uiterst moeilijke aria' „Geduld, geduld, wenn falsohe Zungen stecken". Welnu, ze staken ook, zonder falen en alle interval,treffers waren raak. Ook in „Ich will (bei meinem Jesum wachen" imponeerde de bewogen, drin gende uitdrukking. Rom Kal-ma. die die Christuspartij ge heel zonder partituur zong, stelde zijn mooie klankvolle, zij het niet over het gehele gebied geëgaliseerde stem, soms, vooral in het tweede deel, in dienst van verheven expressie, maar vaker nog, meenden we, greep hij de gelegenheid aan, om zuiver vocaal te sohitteren, en de geestelijke inhoud van de tekst daar aan op te offeren. Moeizaam in het lage gebied bleek de stem vrijwel glansloos. Het begrip is goed en de door leving wel merkbaar, maar de stem is, getuige ook de aria „Blute nur", waarin geen enkele verwantschap met de fluit bleek, te weinig instrumentaal voor Bachs muziek. Aafje Heynis viel ons niet bepaald mee, deze keer. Weliswaar was de uitdrukking sterk en emotioneel, en bekoorde ook nu het fraaie timbre, maar de stem flakkerde wat te veel en de klank was iets te dik, terwijl de dictie nogal moeizaam leek. Meine Pot zong de kleine baspartijen krachtig en met veel uitdrukking. De aria's leden aan lichte intonatie-onzeker heid, terwijl uit de voordracht bleek, dat de zanger, wat dat betreft, nauwe lijks meer dan één kleur op zijn palet had. Beroepsmatig Het begeleidende Rotterdams Philhar- monisch Orkest speelde als geheel niet beter dan beroepsmatig. De toon was doorgaans hard, ongenuanceerd, soms zelfs wat slordig en niet doorlopend zui ver. In enkele gevallen toonde het spel echter plotseling meer kleur en diepte. De obligaatspelers viool, cello, fluit, hobo musiceerden, zonder uitzonde ring als intelligente kunstenaars. Hans Schouwman aan het klavecimbel en mevrouw A. Blankenstein verleenden betrouwbare en waardevolle medewer king als continuo-spelers. Joh. van Wolfswinkel In de kas van de Linnaeushof klinkt het lied van de arbeid. Ge treft daar monteurs die de laatste hand leggen aan de centrale verwar ming sinstallatie, er zijn metselaars doende met het maken van vijvers betonnen banen, er arriveren vrachtauto's uit Aalsmeer volgeladen met plantenpracht en daar monteer de men deze dagen ook een water molen. In de kas, zo verwacht de di recteur van de Linnaeushof, de heer Henry Roozen, zal het straks storm lopen. Hier gaat nl. het Aalsmeerse Minicorso rijden: een twintigtal mi- niatuur-praalwagentjes. Men zorgt gelijk voor een decorum, dat wellicht evenveel aandacht zal trekken als het minicorso zelf. Achterin de kas heeft men fraaie waterpartijen aange legd en een molen, die tot in kleine on derdelen „natuurgetrouw" is, maalt het water van de ene vijver in de andere. Aan de oevers van de vijvers bloeien tropische planten. Een deel van de kas is gereserveerd voor een collectie cactus sen waarin zeldzame en zeer grote exem plaren. Op het terrein zelf bloeien de narcissen reeds volop, beginnen in de rotstuin de vroegbloeiende tulipa Kaufmanniana kleur te vertonen en staan de gele forsythia's en de rose Prunussen in volle bloei. Het sortiment vaste planten in de grote borders aan de westzijde van de Linnaeushof voldeed niet. De heer Roo zen laat er nu planten inzetten die lang durig en rijk bloeien. We schrijven half maarten nu is het koppen van de narcissen al in volle gang. De foto is ge maakt op het bedrijf van de firma Verdegaal onder Sassen- heim. (Foto mr. F. E. de Wilde, Oegstgeest) Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de gemeente Leiden besloten, de in het zuid-westelijk stadsdeel te bouwen 228 woningen, die op vrijdag 10 maart jl. zijn aan besteed, in beheer te geven aan de jonge prot.-christelijke woning bouwvereniging, waarvoor in de zelfde omgeving reeds met de bouw van 130 woningen is begonnen. Er zullen twee argumenten zijn weest om ook het plan van de 228 wo ningen aan de christelijke woningbouw vereniging te geven. In de eerste plaats sluiten deze onmiddellijk aan od de 130 woningen, waarvan het eerste blok waar- schijnlijk aan het eind van dit jaar zal worden opgeleverd. Ten tweede bevat het plan van de 130 uitsluitend vier-ka- mer-flats, wat de verdeling onder de le den der chr. bouwvereniging uiteraard niet gemakkelijk maakt. In -het plan van de 228 komen ten eer ste 36 bejaardenwoningen in galerijbouw. Vervolgens 72 eengezinswoningen, waar van er 60 geschikt zullen zijn voor 9 per sonen en 12 voor 11. Ten slotte 120 etage woningen in drie-lagen-bouw. Zestig heb ben een slaapkamer voor 2 en een voor 3 personen en de andere helft heeft 2 slaapkamers voor 2 en 1 voor 3 perso nen. Behalve de gewone bergruimten voor de afzonderlijke gezinnen komen er in de onderhuizen tien ruimten voor scoo ters. Zie voor stadsnieuws ook pagina Het bestuur van de chr. woningbouw, vereniging is zeer verheugd over dit be sluit. Het heeft wel enige tijd geduurd, voordat deze vereniging een plan kreeg toegewezen, maar nu 358 woningen ineens beschouwt het bestuur toch als een fraai resultaat van zijn streven om onder de zusterverenigingen een reële plaats in te nemen. Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Uitvoering in Leiden voor Asylfonds Zoals gemeld zal op 24 maart ln de Stadsgehoorzaal een muziekuitvoering worden gegeven ten bate van het uni versitaire Asylfonds, waaruit hier 18 studenten afkomstig uit Hongarije, Tsje- choslowakije, Joegoslavië en Letland studeren. Medewerking verlenen het Balalaika-orkest „Kazbek", de zangeres Mila Arschanskaja, de accordeonist M. Margitic, het Zigeunerorkest Tzigane, de Poolse zangeres N. Zlobinska (met volks liederen. Delftse en Leidse studenten met Hongaarse dames en de Weense danser Ravalow. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 21 maart. Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex. geschiedenis: de heer W A Brummel te Den Haag; voor het doet. ex. rechten, vrije studierichting: de heer D M Schorer te Den Haag. Elisalbetlh Lugt, die de ziek geworden Nelly Groenevelt van de eerste avond, verving, bezit een kleine, sympathieke stem, die zeker in een bepaald, doch zeer beperkt gebied in het midden, be koort. Haar hoge tonen zitten alle muur vast, emkele kon zij niet eens grijpen. En Nauwelijks waren de laatste spruiten 'an het seizoen 1960-1961 het afmijntoe- tel van de Coöperatieve Groenten-, "ruit- en Bloemenveilingvereniging Leiden Omstreken" gepasseerd, of de iwekers van dit produkt verzamelden ich in de kantine der veiling om zich beraden over het teeltjaar 1961-1962. Enige aanvoercijfers: 1951: 1.566.341 kg: 1952: 1.941.475 kg; 153: 2.087.827 kg; 1954: 1.937.279 kg; 1955: 017.626 kg; 1956: 2.174.084 kg; 1957: 168.738 kg; 1958: 2.080.243 kg; 1959: ■039.553 kg: 1960: 4.513.378 kg. Een verheugende stijging dus. De heer Sj. Vriend van de proeftuin in faaldwijk. gaf een verslag over de 7de assenproef in het veilinggebied Leiden. Na een pauze sprak dr. ir. L. Braven- oer, eveneens van het proefstation te T faaldwijk. over gewassenbeschadiging lie Us gevolg van het gebruik van bestrij- ingsmiddelen en de wettelijke aanspra- elijkheid van opdrachtgever en uitvoer- er. Zeer interessant was het vraag- en ant- woordenspel tussen de aanvoerders en de ■eurmeester van het U.C.B, (Uitvoer- lontrole-Bureau), de heer J. Krul. Het ing erom hoe het mogelijk was, dat een wtij spruiten in Leiden niet voor ex- art geschikt werd geacht en elders bij en veiling wel. De heer Krul stelde zich >P het standpunt dat een Leidse spruit 'nder alle omstandigheden de toets der ritiek in het buitenland moet kunnen loorstaan. Leiden heeft zich door de >aliteit van zijn spruiten ver over de trenzen een prima naam verworven. Ex- gn-Pofteiirs en commissionairs verstrekken n.ïonder schroom hun opdrachten in Lei dden; laten we het zo houden in het be- zal s"? van teler, handelaar en veiling, ildus de heer Krul. Studenten als mannequin T TET was een goede gedachte van het bestuur van de afdeling Den Haag van het Nederlandse Rode Kruis de eerste lentedag te besluiten met een modeshow van voorjaars- en zomermodellen. De show werd georgani seerd door Jean Pierre, die hierin zijn visie weer gaf op de komende mode. Als mannequins fungeerde een zevental leden van de Vereniging Vrouwe lijke Studenten te Leiden, die hun taak niet onverdienstelijk vervulden. De ouverture werd gevormd door een reeks pretentieloze hoogzomerjapon- netjes. Zij waren alle recht van lijn, mouwloos en voorzien van sportieve zakken. De ruimte in de rok werd verkregen door grote splitten. De finishing touch vormde een tas van de japonstof, bevestigd aan bamboe stokken. Spreekbeurt Morgenavond 8 uur hoopt in gebouw Vossensteeg 17 ds. Sm ink een spreek- Voorts toonde Jean Pierre zijn collec tie zomerjaponnen en mantels. Heel dik wijls kwam hierin de lijn uit de twin tiger jaren naar voren, de verlaagde taille en de sluike hemdjurken. Geluk kig waren er ook zomerjurkjes met wij de zwierige rokken, vlotte japonnetjes, die heel goed draagbaar zijn. De mou wen reikten veelal tot aan de elleboog, een enkele keer zag men een laag in gezet kort pofmouwtje. Dat ook een couturier niet kan ont komen aan de eisen van de moderne vrouw, bleek wel uit het naar verhou ding vrij grote aantal chemisiers. De stoffen, die waren gebruikt, bepaalden in hoofdzaak de exclusiviteit van deze japonnen. Men zag een tweetal somber gedessineerde japonnen, een ander heel aardig exemplaar was gemaakt van een bloesemdessin en er was o.m. een witte chemisier met steenrode suède ceintuur en knopen. De mantels had Jean Pierre, ondanks de heersende tendens deze kraagloos te maken, toch alle voorzien van een kraag. Dit heeft het voordeel, dat de mantel klassieker van snit wordt en dus langer te dragen is. Heel apart, niet bepaald om altijd te dragen, was de mantel met dwarsnaad op heuphoogte, waaronder de mantel in stolpplooien viel. Zowel bij de naihiddagjaponnen als bij de cocktail- en avondtoiletten viel het accent op de rug. Jean Pierre blijkt een meester te zijn in het uit vinden van originele en dikwijls zeer gewaagde rug decolleté's. Kunstig aangerimpelde losse banen, v-vormig gedrapeerde rugdecolleté's, blousen- de rugpanden, plissé's, toonden aan welke mogelijkheden er op dit gebied liggen. Heel chic De cocktail japonnen vormden het hoogtepunt van de show. Zij waren meestal strapless. Er was veel gebruik gemaakt van asymmetrische draperie- en, de rokken zijn niet overmatig wijd en vallen bollend over de heupen. Heel chic was gevoerd met witte zijde. Bij de avondjaponnen was dezelfde lijn aange houden. Door de stoffen werd de nadruk gelegd op het feestelijk karakter van deze kleding. Natuurlijk werd ook deze show besloten door een lieftallig bruidje in een zeer apart toilet. De hoeden waren afkomstig van Toon Smit. Chique hoeden met hoge bollen, vervaardigd van stro en luchtige zomer- materialen. De moderne byoux in een goed verantwoorde vormgeving waren van juwelier Du Pon. Van Dongen had de zorg voor het schoeisel op zich geno men. De hakken zijn nog steeds hoog, de leest puntig, de kleuren velerlei. Een nieuwtje waren de pumps met brede band over de wreef. De kapsels van kapsalon Westen wa ren aangepast aan de gelaatsvorm van de draagsters en gaven geen bepaalde modelijn weer. In de door Le Jardin Exotique feeste lijk versierde tearoom Van der Heyden zal deze show vanavond en morgenavond worden herhaald. Voor de aanvang van de show sprak mr. J. B. Everwijn nog een kort woord over het doel van deze show. De baten zullen geheel ten goede komen aan de jaarlijkse boottocht voor chronisch invaliden. Leidsche schaakbond De voor een tientallencompetitie waar lijk ongekende spanning in de eerste klasse heeft z>idh eindelijk grotendeels opgelost; als men een blik werpt op de huidige stand v,an zaken bevindt men dat Philidor TI op de drempel van het kampioenschap staat, terwijl Noord wijk I in ieder geval en Boskoop I of Bode graven I zullen degraderen. Maandag werd de wedstrijd Philidor IIBodegra ven I afgebroken bij een 4%4% stand; de hangstelling lijkt ons beslist gunstig voor de Leidenaren toe, al hebben beide partijen winst geclaimd; trouwens, met een remise is Philidor II reeds kampioen. Dat dit laatste mogelijk was, was te dan ken aan de onverwachte nederlaag van L.S.G. III tegen Philidor in, dat hier mede niet alleen zijn collega-tiental een beslissende dienst bewees, maar zelf door een formidabele eindspurt van drie gewonnen wedstrijden achtereen niet al- was het donkerblauwe complet, be- leen de degradatie ontglipte, maar zelfs staande uit mantel en japon, de mantel l naar de derde plaats steeg! Gisteren kwam een aantal leden van de Kamerkringvereniging Leiden der C.H.U. in het gebouw „Nabij" te Alphen aan den Rijn onder voor zitterschap van de heer D. van dor Kwaak voor het houden van de jaar lijkse werkvergadering bijeen. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter er zijn spijt over uit, dat zo weinigen slechts enkele tientallen waren aanwezig door him aanwezigheid op de middagvergadering blijk gaven van hun belangstelling voor het werk van de Christelijk-Historische Unie. Gelukkig kan geconstateerd worden, dat de Jongeren in dit opzicht een voorbeeld geven, aldus de heer Van der Kwaak; immers steeds meer jongens en meisjes treden toe tot de jongerengroepen van de C.H.U. Toch zullen de ouderen de jongeren tot voorbeeld moeten blijven; de marsroute blijft ook nu evenals in het verleden ongewijzigd, namelijk in een één- richtingverkeer op naar het Kruis, zulks in het belang van ons volk. Het jaarverslag werd uitgebracht door' secretaris M. A. van den Have, burge meester van Valkenburg. De penningmeester, K. van Diepeningen burgemeester van Leiderdorp, gaf een financieel overzicht over het afgelopen jaar waaruit bleek, dat een batig saldo van f 913,83 kon worden overgeboekt. Dc aftredende bestuursleden de heren D. van der Kwaak, J. de Geus, J. van den Oever. P. de Pater en J. C. Vogelaar werden allen herkozen. Tijdens de rondvraag wertl uitvoerig van gedachten gewisseld, over de wo ningbouw, waarbij burgemeester Van Diepeningen het onjuist noemde, dat var regeringszijde de grondprijs voor wo ningwetwoningen op hoogstens f 3000,— per woning wordt gesteld, waarvoor tal van gemeenten beslist deze huurwonin gen niet meer kunnen bouwen. Hierdoor komen de woningzoekenden met de z.g. smalle beurs steeds achterop. De heer Van der Kwaak stelde, dat in de vrije sector reeds per 21 maart jl. aanvragen zijn ingediend voor 1800 wo ningen. Voordat het jaar om is, mag wor den verwacht, dat dit aantal ruimschoots wordt verdubbeld. De heer Van der Kwaak bleek een voorstander van streek plannen omdat er voor elke stad een tijd komt, dat de grondprijs eenvoudig niet meer te betalen is. Als voorbeeld noemde spreker gemeenten in het West- land, waar men met warenhuizen be bouwde tuingrond slechts voor tonnen gelds per ha kan bemachtigen. Wanneer men daarbij dan nog bedenkt, dat wordt verwacht, dat in 1980 het inwoneraantal in het westen met één en een kwart miljoen zal zijn toegenomen, is het be grijpelijk, dat deze bevolkingsaanwas adembenemend wordt genoemd. Daarbij moet worden bedacht, dat in het westen met 5 pet. van de totale grondoppervlakte van Nederland reeds nu 37 pet. der be volking woont Na nog te hebben ge sproken over de Kinderbijslagregeling voor minder begaafde kinderen en de wet op de bouw van kerken met de daar bij behorende subsidieregeling gaf het bestuur te kennen te zullen overwegen volgend jaar deze jaarvergadering op za terdagmiddag te zullen houden. Hierna werd deze middagvergadering gesloten Industrialisatie In de avonduren was er een openbare bijeenkmnst, waarin een tweetal inlei dingen werd gehouden, betrekking heb bende op de industrialisatie en de land bouw. Allereerst sprak de heer B. J. Udink over het onderwerp „Industrialisatie, een noodzaak". De inleider, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, gaf een heldere uiteenzetting over dit probleem. Er wordt veel ge sproken over de snel toenemende uit breiding van het gebied, dat voor de in dustrie nodig is. maar wanneer we de cijfers gaan bekijken, dan valt dit wer kelijk nogal mee. De totale industrie in Nederland beslaat momenteel een ge bied van 12000 ha, dat is ongeveer de grootte van het eiland Walcheren. De uitbreidingsplannen voor de In dustrie in alle gemeenten van ons land betreffen een oppervlakte van 10.000 tot 15.000 ha cn wanneer dit ln het jaar 2000 zal zijn verwezenlijkt, dan nog beslaat het industrie-terrein slechts anderhalf procent van ons land. Het gebied, dat voor het agra risch bedrijf wordt gebruikt ls 200 maal zo groot; daarentegen is de bij drage aan het nationaal Inkomen van de agrarische bedrijven drie en een half maal zo klein als die van de Industrie. Er zijn verschillende punten aan te voeren voor de noodzaak van de in dustrialisatie in ons land. Allereerst is daar de bevolkingsaanwas, die ongeveer 100.000 per jaar bedraagt, en die voor al len een plaats in de maatschappij opeist De voornaamste soorten zijn de metaal- en de chemische industrie; deze geven de vooruitgang aan. welke dan weer wordt gevolgd door de bouwnijverheid en de kledingindustrie. De plaats, waar de industrieën gevestigd moeten worden, wordt bepaald door het transport, en daarom zal ook het grootste deel in het westen van ons land worden geprojec teerd. Zeer belangrijk bij de vorming van nieuwe industrieën is natuurlijk het be nodigde kapitaal; van 1957 tot 1959 werd alleen voor de zware industrie een be drag geïnvesteerd van 2.3 miljard. Ar beidskrachten zouden er volgens spreker wel voldoende zijn, maar het is de vraag of de kwaliteit wel gelijke tred houdt met de kwantiteit, waarvoor het weer nodig zal zijn, het onderwijs ln de tech nische factor belangrijk uit te breiden. Aan het slot zei de heer Udink, dat Ne derland als zeer klein land tussen enkele grote mogendheden een moeilijke positie inneemt, maar dat de Nederlandse in dustrie zeer zeker een redelijke kans van slagen heeft. Landbouw Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. T. Hellema, hield daarna een inlei ding over het onderwerp „Landbouw en Industrie, géén tegenstelling". Spreker gaf hierbij een historisch overzicht van de positie van de landbouwer, en diens moeilijkheden. Zeer intensief ging de heer Mellema, die zelf uit landbouw- kringen stamt, in op het persoonlijke gesteldheid van de boer. Landbouw cn industrie moeten zeker niet tegenover elkaar staan, maar kunnen heel goed naast elkaar leven. Wel moet reke ning mee worden gehouden, dat de in dustrie zich niet gaat vestigen in dc specifiek agrarische gebieden. Een fo rum onder voorzitterschap van de heer D. van der Kwaak, en bestaande uit de beide inleiders en de heer H. W. Tilanus, beantwoordde daarna enkele vragen. Aan het eind van deze bijeenkomst werd de dagsluiting verricht door ds. G. J. van Embden, Hervormd predikant t« Zoeterwoude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3