mr wm Aangifte wegens valsheid in geschrifte bij offerte f Elke week een hele voetbalwedstrijd GENIET VAN'N Schipper schuldig aan ramp van Sch. 21 Nieuwe scheuren in flat te Utrecht door heien Circusvriend contra het Jack London-Verbond De Zon gaat op HHP Hoofdambtenaar Van der Putten: Belgi Kaasimporteurs in ïië ontzet Kredietbanken in proces gehekeld Ook omroeppersoneel betrokken in het N.T.S.-conflict Brits tv. plan Helderziendheid 7 DINSDAG 21 MAART 1961 Dtsm-vraag 74 (Eerste publicatie) is 'PI Zwart: 9, 17, 18, 23, 24, 25, 26, 29, 35. Wit: 32, 33. 34, 37, 38, 39, 40, 45. In dit probleem ligt het accent niet op „diepe verborgenheid" de leuke bewerking, het moeilijk te verkrijgen slot, het juiste tempo en de dwang ge ven de doorslag. Opgave: wit speelt ien wint. Schaak-vraag 74 In het eindspel van Loewenton staan jde stukken aldus: Wit: Kd8, Pe7 en Ph5, pi e6. Zwart: Kc5, pi b3. I Wit wint aldus: 1. Pe7d5 (niet Pf4 wegens b2, Pd3+, Kd6 remise), 1 Kc5xd5; 2. Ph5—e4t, Kd5—e4; 3. Pf4 d3, Ke4xd3; 4. e6—e7, b3—b2; 5. «7e8D, b2blD; 6. De8—g6! en wint. Op 2Kd5d6 volgt 3. e6e7, b3b2; 4. e7—e8D, b2—blD; 5. Pe8— «7t, Kd6c66. De7—c7t, Kc6—b5; 7. Dc7—b8t en wint. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem 'dat u werd voorgelegd, is: pas! Kwets baar tegen niet kwetsbaar moet u niet met 5 schoppen uitnemen. U wordt zeker gedoubleerd, waarna u zich geen Illusies hoeft te maken, dat u het spel kunt winnen. Zo zijn o.a. uw harten- heer-boer van geen waarde, gezien West's hartenbod. In de praktijk bood Zuid tóch 5 schoppen, West doubleer de en het spel ging 2 down. Ziehier de kaartverdeling: 8 10 6 5 2 O 7 3 O A 5 4 2 A 2 H V 8 7 3 H B r 10 V B 9 6 4 West kwam uit met ruiten 7, welke Zuid met het aas nam. Hierna werd troef gespeeld. Oost won met schop penaas en speelde harten na, waarop West 2 slagen in harten maakte. La- iter verloor Zuid nog klaverheer, zodat Oost-West 500 punten op dit spel won nen. Het is grappig om te zien, dat 5 ruiten voor Oost-West onverliesbaar is, dankzij de gunstige verdeling van jde harten! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. nevel; 4. makker; 7. schraal; 8. zwemvogel; 10. voorzet sel; 12. koemestvocht; 14. meisjes naam; 16. kringvormig voorwerp; 18. Ierland; 20. motorschip (afk.); 21. eenmaal; 23. meisjesnaam; 25. zwem vogel; 27. opera van Verdi; 29. vreem de munt; 30. karakter; 32. de 11de maand bij de joden; 34. voorwerp ter verlichting; 36. plaats in Zeeland; 38. metaalhoudende delfstof; 40. honigbij; 42. scheikundig element (afk); 43. 'meisjesnaam; 45. sportterm; 47. opge geven werk; 48. niet goed doorbak- iken. De technische hoofdambtenaar van het ministerie van defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bussum, die van mening is dat hij uit zijn contro lerende burgerfunctie is weggewerkt omdat bepaalde hoofdofficieren hem een lastige dwarskijker zouden vin den, heeft na overleg met zijn raads man, mr. N. J. Geleijnse uit Amster dam, bij de Rotterdamse officier van justitie aangifte gedaan van valsheid in geschrifte, gepleegd door de carros seriebouwer J. P. J. van der B. uit Oudewater. Hij is de echtgenoot van de vrouw, die volgens de heer Van der Putten de hoofdrol had moeten spelen in een voor hem compromitte rende aanrandingsscène. De heer Van der Putten is van mening dat de carrosseriebouwer uit Oudewater in 1958 heeft geknoeid met de inschrijving voor een legerorder. In strijd met de waarheid zou hij op 6 juni 1958 schrifte lijk aan het ministerie van defensie heo- ben meegedeeld, dat bij zijn een half jaar eerder ingediende offerte voor het bou wen van laadbakken op negentien leger trucks het gehele schilderwerk was in- begrepen. Bij deze inschrijving is even wel uitsluitend sprake geweest van het schilderen van de laadbakken, zo meent de heer Van der Putben Rapport Aangezien twee andere inschrijvers dit onderscheid niet maakten zij ver meldden in hun offerte het schilderen NIEUW APPARAAT VOOR SNELHEIDSMETING De heer C de Gooljer, hoofdagent politie te Renkum, heeft een apparaat geconstrueerd om overtredingen van de maximum-snelheid te registreren. Hij noemde het apparaait cod egometer. Het wijkt van- de tot nu toe bestaande ap paraten af, doordat het geheel automa tisch werkt en men er geen rekentabel- len bij nodig heeft. Het apparaat regi streert de snelheid van alle voertuigen, die de controlepost passeren. Als het voertuig sneller rijdt dan de toegestane maximumsnelheid ter plaatse 'een snelheid waarop de meter is ingesteld) dan blokkeert de wijzer en gaat rode lamp branden, waarna de overtreder kan worden aangehouden. Amerikaanse vestiging te Heerenveen De raad van Heerenveen besloot tot verkoop van 9*4 ha te Oudeschoot voor de vestiging van een nevenibedrijf van een Amerikaanse maatschappij te Port- land, onder de naam Tektronix-Holland N.V. ter vervaardiging van elektronisch! optisohe instrumenten van hoge precisie met 200 en later 2000 arbeiders. De ver koopprijs is f 285 000, terwijl op grond en gebouwen f 1,9 miljoen hypotheek zal worden verstrekt of twee derden der stiohtingskosten na aftrek van rijks- premie. Verticaal: 1. soort onderwijs (afk.); 2. Aziatisch hoogland; 3. achting; 4. .scheikundig element (afk.); 5. bloed huis; 6. jongensnaam; 7. buisvormig in gewand; 9. voedsel; 11. vreemde munt; 13. stad in Frankrijk; 15. dienst bode; 17. zijtak Elbe; 19. zijtak Donau; 22. gem. in Noord-Holland; 24. han deling; 26. verdikking der opperhuid; 28. hetzelfde; 29. deel van een fornuis; 31. de heilige stier der oude Egypte- naren; 33. gem. in N. Brabant; 35. deel van een kachel; 37. droogoven tot het roosten van graankorrels; 39. kikker kuit; 41. dof; 44. pers. voornaamw. 46. boom. Oplossing vorige puzzel 1. palet, 2. aroma, 3. loven, 4. emelt, 5. tante, 6. veste, 7. enter, 8. Steen, 9. teems, 10. ernst. van het geheel, dus van laadbak cn chassis stelde de heer Van der Putten na kennisneming van de drie offertes als controlerend ambtenaar van het verbin- dingsbureau civiele automobielbedrijven van het ministerie van defensie een on derzoek in Hij kreeg toen van de heer Van der B. te horen, dat enkele office- ren hem voor het schilderen van het chassis een extra werkorder hadden toe gezegd, hetgeen in strijd zou zijn met de comptabiliteitsbepalingen De heer Van der Putten en een medewerker maakten hiervan een ambtelijk rapport op, waar na een intern onderzoek werd gelast. Dit resulteerde eerst in de corrigeren de brief van de heer Van der B. op 6 Juni 1958, waarna korte tijd later drie hoofdofficieren en een subaltern officier van het basiscommando in Den Haag die verantwoordelijk werden geacht voor vermeende ontoelaatbare handelin gen bij deze inschrijving van hun func ties werden ontheven en werden overge plaatst naar de parate troepen. Nadat deze overplaatsing een feit was gewor den heeft Van der B. volgens de heer Van der Putten in een brief aan het ministerie van defensie erkend, dat hij door een groep officieren tot deze vals- heid in geschrifte was aangezet. De brief van de carrosseriebouwer d d. 6 juni 1958 zou ertoe gediend hebben om het amb telijk rapport van de heer Van der Put ten als in strijd met de waarheid voor te stellen, waardoor groot nadeel voor hem als ambtenaar had kunnen ontstaan. Geen vervolging Hoewel de heer Van der Putten in zijn antwoordrapport zijn superieuren op do ontoelaatbare handelingen bij de offerte van Van der B, heeft geattendeerd, is een strafvervolging tegen deze carrosse riebouwer achterwege gebleven, zo meent de heer Van der Putten Ook werd hij niet uitgesloten van legerorders, hoe wel de heer Van der B. wel in overwe ging zou zijn gegeven zijn bedrijf „min der afhankelijk te maken van rijksop drachten". De officieren, die de heer Van der B. tot ontoelaatbare handelingen hebben aangezet, zijn volgens de heer Van der Putten dezelfden die enkele ja ren geleden onder meer zijn betrokken geweest bij het aan hem verleende (en na een onderzoek ongedaan gemaakte) ontslag en de vervalsing van zijn con duitelijst. Aan de officier van justitie in Rotter dam heeft de heer Van der Putten op 14 maart jl schriftelijk verzocht hem to verband met zijn aangifte zo spoedig mo gelijk te horen voor het opmaken van een prooes-verbaal. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart. de heer J. Metz. is van mening dat de schipper van de Scheveningse logger Arie van der Zwan (de Sch. 21) schuldig is aan het vergaan van dit schip, dat op 11 december j.l. op de kop van het zuiderhoofd bij Scheve- ningen strandde. Het was volgens de heer Metz vooral aan het manmoedig optreden van vijf Haagse politie-agen- ten en enige burgers te danken, dat 16 van de 17 opvarenden van de Sch. 21 konden worden gered. De 17-jarige reepschieter Evert Spaans kwam bij deze ramp om het leven. De hoofdinspecteur zei dit tijdens de behandeling van deze zaak voor de raad voor de scheepvaart in Amsterdam. Niettemin vroeg hij de raad de sdhipper, de 30-jarige P. niet te straffen, aangezien er volgens hem geen sprake was van grove roekeloosheid en omdat de schip per zich had laten leiden door zijn grote routine en ervaring. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de diepte van het vaarwater in de haven van SCheveningen op de dag van de ramp nagenoeg gelijk was aan de diepgang van het schip Enige leden van de raad vroegen zich met de hoofd inspecteur af of het daarom verant woord was dat de schipper de haven was binnengelopen. Tevens kwam de vraag aan de orde of schipper P. bij het binnenlopen goed gemanoeuvreerd had. Beide kwesties werden door de heer Metz in twijfel getrokken, maar hij achtte het I niet nodig door het eisen van een zware straf een duidelijk voorbeeld te stellen De hoofdinspecteur "zei met nadruk, dat de toestand van de Scheveningse haven en de havenpolitiek van Scheveningen absoluut niets met dit ongeluk te maken hebben. BEWONERS SCHRIJVEN RECHTBANK Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier van justitie, mr. J. Corsten gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 39-jarige vertegenwoor diger L. J van H. uit Kerkrade, we gens verduisteringen, oplichtingen en knoeierijen met financieringsovereen komsten van kredietbanken. In de laatste twee jaar zou hij zich ten nadele van familie, vrienden en ken nissen een totaal bedrag van f 120.000 hebben toegeëigend. De verduisteringen omvatten bedragen van ruim f 40 000 en bijna f 20.000, die verdachte in dienst bij tabaksfirma's in Heerlen en Geleen bij klanten zou hebben geïnd en niet afge dragen. Door knoeierijen in financierings contracten zou hij duizenden guldens voor gefingeerde auto-aankopen hebben verkregen. President, officier en verdediger heb ben in deze zaak verwondering en kri tiek geuit over de wijze waarop som mige kredietbanken zonder navraag gelden op financieringsregelingen uitbe talen, waardoor het bijvoorbeeld deze verdachte zo gemakkelijk werd gemaakt, zich wederrechtelijk grote bedragen toe te eigenen. Een groep bewoners van het flat gebouw aan het Utrechtse Tolsteeg plantsoen heeft zich in een schrijven tot de president van de Utrechtse rechtbank gericht naar aanleiding van dc heiwerkzaamheden die de ge meente Utrecht op het naastgelegen bouwterrein voor een gemeentelijk bejaardencentrum verricht. Deze werkzaamheden bezorgden de bewo ners van de flat een duidelijk ernsti ge overlast. Elke slag van het hei blok heeft het effect van een inslaan de bom: de ruiten trillen, het gehele gebouw dreunt op haar grondvesten, aldus het schrijven. Daar het heien ongetwijfeld nog vele dagen in beslag zal nemen, dient bij het handhaven van het tot dusver ge volgde heisysteem van een noodtoe stand te worden gesproken. In het schrijven wordt voorts gesteld dat tijdens het heien in alle tot het flatgebouw behorende woningen en trap penhuizen talloze, soms meterslange scheuren zijn opgetreden ln muren en plafonds, waardoor het aanzien van de woningen zeer ongunstig wordt beïn vloed. het advies van de deskundige opge- volgt toen het heien werd hervat, al dus mr. Keulen. De president zou vanmiddag vonnis wijeen. Nieuw plan De Belgische kaasimporteurs zijn ont hutst en bitter gestemd door de revalua tie. Zij beschouwen de maatregel als een beschaming van het goed vertrouwen dat zij in de Beneluxgenoot hadden. Hun ongamsatie heeft dit per brief doen we- tan aan het produktochap voor suuv»L De president van de Utrechtse recht bank. mr. Plugge, stelde vorige week lr. W. C. van Mierlo als deskundige aan, die in overleg met het bouwbedrijf een nieuw funderingsplan moest ontwerpen waardoor de overlast zou worden weg genomen. Toen dan ook vrijdag de werk zaamheden volgens instructies van ir. Van Mierlo. maar onder protest van het bouwbedrijf, weer begonnen, bleek dat het aantal scheuren weer toenam, waar op de bewoners de president verzochten de zaak opnieuw in behandeling te ne men. Op de gisteren gehouden zitting van de rechtbank werd door de architect van het flatgebouw en door de deskun dige, ir. Van Mierlo, nog eens verklaard, dat het heien inderdaad schade toe brengt aan het flatgebouw. Volgens de laatste zal een geheel nieuw funderings plan noodzakelijk zijn, maar dit kan men niet in een paar dagen bekijken. De raadsman van de gemeente, mr. Keulen, was van oordeel dat er geen causaal verband bestaat tussen het heien en het optreden van de scheuren in de flatwoningen. De gemeente heeft uit hoffelijkheid aan de burgerij Suriname te Washington vertegenwoordigd Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede dat in overleg met de rege ring van Suriname de heer L. A M. Lichtveld (Albert Helman) is toege voegd aan de staf van de Nederlandse ambassadeur te Washington waarbij hem bij koninklijk besluit de persoonlijke ti tel van gevolmachtigd minister is ver leend. De vertegenwoordigers van het N.T.S.- en omroeppersoneel hebben vanavond langdurig over de arbeidsvoorwaarden beraadslaagd met de hoofdbestuurders van de handels, en kantoorbedienden- bond Sint Williibrordus (kab), Mercurius (nvv) en de Christelijke beambtenbond (cnv) in een besloten bijeenkomst. Na afloop van de besprekingen werd een communiqué verstrekt, luidende als volgt: „De groepsraden van de N.T.S de pensoneelsvertegenwoordigers van de omroepinstellingen en van de televisie- sectie der omroeporganisaties, vertegen woordigend het totale N.T.S.- en om roeppersoneel hebben met instemming kennisgenomen van de uitgewerkte voor stellen van de drie vakorganisaties in zake herziening der arbeidsvoorwaar den. Deze arbeidsvoorwaarden zullen op dinsdag 21 maart met de leiding van de omroeporganisaties en van de NTS. in nnderfnandeling worden gebracht Bij de besprekingen werd de nadrukkelijke eis van het personeel tot uiting gebracht, dat de door de organisaties ingediende voorstellen onverkort moeten worden gehandhaafd." Uit dit communiqué blijkt, dat niet alleen de eisen van het N.T.S.-personeel, maar ook de verlangens en wensen van he4 omroeppersoneel, deel uitmaken van de onderhandelingen. Surinaamse actie voor onafhankelijkheid De zogenaamde kerngroep van de uit een tiental jongelui bestaande na tionalistische beweging Suriname heeft te Paramaribo een resolutie aangeno men voor algehele onafhankelijkheid van Suriname. Zij acht de datum van 1 juli 1963 de meest geschikte, daar op 1 juli 1863 de slavernij is afgeschaft en „het steeds in de bedoeling van de toen malige vrijheidsstrijders heeft gelegen de algehele onafhankelijkheid van Su riname te verwerven. Zij meent, dat de komende ronde-tafel-conferentie de juiste gelegenheid biedt om in vreedzaam overleg met Nederland de streefdatum vast te stellen. Een lid van de Surinaamse regering verklaarde dat ieder de regering net zo veel mag vragen als hij wil, maar dat de Surinaamse regering juist een r.tc. wenst omdat Suriname er naar ver langt in het Koninkrijk te blijven Ik zal rue tegen de regen dekken. SIVCR BUITENBIJTS Op al mijn hekken. Sir Stanley Rous, secretaris-generaal van de Britse voetbalbond, heeft een plan uitgewerkt om heel het seizoen door elke week een voetbalwedstrijd in zijn geheel op de televisie uit te zen den. BBC en ITA zouden dat dan om beurten doen Internationale ontmoetin gen en cup-wedstrijden zijn hierbij in begrepen. Dit worden uitzendingen op werkdagen. natura gaan ktJkcn. zegt men. en b(J regelmatige uitzendingen zullen na verloop van Hjd de tribunes voller raken dan ooit. De geiamenl(|ke Engelse voetbal bonden z|jn tot de overtuiging geko men. dat televisie In feite een mach tig propagandamiddel voor de sport is. Wie de smaak te pakken krijgt van het volgen van wedstrijden op de tv zal zeker ook naar wedstrijden ln Dit is wel een ander geluid dan tot iu toe in de meeste televisielanden heeft Commentaar HET WAREN maar weer verbluffende staaltjes pseudo-telepathie die de goochelaar Urkas gisteravond voor de geklonken, want gewoonlijk is daar K R O.-teltvisie in de Singerconcertzaal nogal geharrewar tussen televisie en Dit te Laren liet tevoren so zeer omst over de vraag, of helderziendheid nu bestaat of niet. In het eerste gedeelte van de uitzending trad Urkas, bijge staan door zijn ..impresario'', de heer Gosker, op. Hij keelc dwars door een zwarte zak heen, toverde met (etter- kaarten en pingpongballen en ga] een nummertje psychometrie weg dat ten slotte (en dat was de bedoeling) het bedrog duidelijk aantoonde. Na een toespraak door de heer Gos ker, waarin hij waarschuwde tegen be drog en vertelde dat er misschien tien procent echte telepathie (gedachten- overbrenging) kan bestaan, tegenover 90 procent bedriegerij, werd het aan gekondigde forumgesprek gehouden tussen twee van politie forumleden toonden aan, dat de para psychologische wetenschap na tachtig jaren nog geen voet aan de grond heeft gekregen, de twee anderen zetten daar zeer zwakke argumentatie tegenover. Op deze wijze bleef het een onvrucht baar gesprek, waarbij de gesprekleid- ster, mevrouw drs. Th. Govaert, haar kwaliteiten als Neerlandica wel nodig had om de zeergeleerde terminologie af en toe te „vertalen" voor de kijkers. Het programma, groots aangekondigd. bracht uiteindelijk niet veel nieuws en bleek pen wat minder spectaculaire herhaling te zijn van dat, wat de K R.O. drie jaar geleden met groot succes uit zond. Conclusie van het geheel: helde voetbalbonden over de kwestie van al den programma of niet uitzenden. Het plan van Sir Stanley wordt nu in de clubbesturen besproken, maar men twijfelt er niet aan of het zal overal een gunstig onthaal vinden. Met ingang van het volgende seizoen zou het plan dan gerealiseerd kunnen worden. vanavond De VPRO verzorgt vanavond na het NTS-journaal het filmprogramma, dat rtsen, een jurist-inspecteur om 8 20 uur begint met „The city", een een psycholoog. Twee reportage over het dagelijks leven van een arbeidersgezin in Calcutta. Dr. H. S. Visscher zal dan de hoofdfilm in leiden. Deze film, die om 9 05 uur be- gint, heet „Straat zonder uitzicht". IgpudCCfy rond Het strijkkwartet no. 6 van Hilding Rosenberg kunt u tussen 8 en 8-30 uur beluisteren in het KRCLprogramma, in een uitvoering door het Benthien- kwartet. Na een nieuwe les over demo- eralie volgt dan om 9 uur de tweede acte van de opera „Don Giovanni" van ïleniheid ra,t. moor mogelijk t d, ,fc,d,o.uitvo«- zijn er toch enkele maal verschijnselen -TR.rnapj *j*(. bestudering waard zijn. vaal verschijnseli wetenschappelijke Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier van justitie, mr. J. Corsten gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 39-jarige vertegenwoor diger L. J. van H. uit Kerkrade. we gens verduisteringen, oplichtingen en knoeierijen met financieringsovereen komsten van kredietbanken. In de laatste twee jaren zou hij zich ten nadele van familie, vrienden en ken nissen een totaal bedrag van f 120.000 heb ben toegeëigend. Voor de civiele Kamer van de Haagse rechtbank werden gistermorgen de plei dooien gehouden ln een zaak die was aanhangig gemaakt door de lieer H. J. Lijsen uit Overveen tegen het Neder, lands Jack London-Verbond. In 't zomer nummer van het Verbondsorgaan was vorig jaar een citaat opgenomen uit een van de boeken van de heer Hjsen, t.w. „zachtheid wordt door roofdieren niet gewaardeerd, aangezien ze dit aanzien voor zwakheid". De heer Lijsen. amateur-circusariist en bestuurslid van de Vereniging van Cir cusvrienden, betoogde bij monde van mr. J. A. P C. ten Bokkel uit Haarlem, dat dit citaat volkomen uit zijn verband was gerukt. Extra-beledigd was hij nog om dat dit citaat stond naast een foto-serie, waarop men een poema ziet en voorts een temmer die met opgeheven stok voor het dier staat. Het bovenste deel van de foto was afgeknipt en daardoor kon men niet zien dat het een stok was waar- op de temmer een stuk vlees had beves tigd voor het dier. Betoogd werd dat de tober. heer Lijsen een groot dierenvriend is, die nooit had beweerd dat de dieren mis handeld werden; hij had dit ook nooit gezien. Door deze publikatie zou ie heer Lijsen in de verkoop van zijn boeken voor f 5000 sohade hebben geleden. Mr. J. H. Willems, voor het Jack Lon don-Verbond pleitend, schetste hoe het Verbond vindt dat de lijdensweg van de roofdieren al begint bij het vangen en het transport. Jack London heeft gezegi dat het circus niet meer van deze tijd is en dat er wel degelijk mishandelingen voorkomen. Bovendien vindt men het belachelijk een wild dier te laten mooi zitten Dat de temmer in gevaar komt. is zijn eigen schuld; het is ook de enige attractie van zo'n nummer Pleiter ont kende de opzet de heer Lijsen te beledi gen; met heeft gewoon in het algemeen belang dit alles gesignaleerd. De foto's waren niet met opzet naast het citaat geplaatst, maar zelfs al zou dat 't geval zijn, dan zag pleiter hierin toch een zaak van algemeen belang. Uitspraak 20 ok- BEGIN ER NU MEE 46 Veertig kilometer ten noordwesten van het Ber kendal vocht het paard van Akkafjall zich een weg voorwaarts; het trok een zware last. Het knikte met de kop en trok. Van tijd tot tijd snoof het even, maar het gunde zich geen rust. Het volg de een ski-spoor en bleef vlak achter de man, die voor het paard uitging. Het was Olof, die zich een weg baande door de wegenloze wildernis. Hij gleed kalm en gelijkma tig voort, want de zware last op zijn rug maakte overbodige bewegingen niet aanlokkelijk. Hij hield zijn krachtige kaken vast op elkaar en ademde uit sluitend door de neus. Een kwalijke dood wachtte de man, die de nachtelijke koude met open mond inslikte. Zo'n man kon het gebeuren, dat hy in het voorjaar, als de warme lucht zijn bevroren longen ontdooide, het leven er uit moest hoesten. Er ver trok zich geen spier in het gezicht van de jonge bergbewoner. Het was hard en onbewogen als hout. Hij koesterde niet de geringste angst meer, want alle vreemde vrouwenrokken lagen al een hele dag achter hem. Over de gevaren van de ber gen dacht hij geen seconde. Hij werkte weliswaar het liefst in de aarde, maar de zomer bracht nu eenmaal dit en de winter dat. De tochten naar de markt in Noorwegen waren precies even nodig als het zaaien en het vullen der schuren. Tien pas achter de slede trok Arne een kleine slee. Hij had de riemen over de schouders gesla gen, want de last was zwaar, een goede honderd kilo, en de weg, gebaand door een paar ski's en twee glijders was niet gemakkelijk. Zo nu en dan moest hij zich tot het uiterste inspannen om niet te blijven steken op een steile plek, maar geen kreet om even te rusten kwam er over zijn lippen Hij vocht zich zijn weg even eigenzinnig vooruit als het paard dat deed, hij trok en transpireerde, alsof de wereld zou vergaan, als hij zich ook maar één minuut rust gunde. Arne dacht a8n Imber. Met de beste wil van de wereld kon hij nergens anders aan denken. Hij wist, wat een sneeuwstorm voor een vrouw in haar omstandigheden betekende. Zou zij hout kunnen krijgen? Zou zij iets te eten hebben? Hij dacht heel veel lelijks over Erland. Een fatsoenlijke karei zou zijn vrouw hebben meegenomen naar Akkafjall. Imber had immers geen vee of kinde ren, waarvoor zij moest zorgen. In Akkafjall zou in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH zij het goed gehad hebben. Als zij niet in staat was die twintig kilometers op ski's af te leggen, kon men haar ook niet een hele week alleen laten, zelfs al woedde er geen sneeuwstorm om het huis. Er waren er toch al zo velen geweest, die hun ver stand verloren hadden, als de storm als een woe dend roofdier door de wildernis stoof zodat zij hun oren dicht stopten en huilden als een wolf in een val. Men mocht eenvoudig niet verlangen, dat Imber dit alles aan kon, Het was niet haar be stemming alleen in een koude hut te zitten en tegen de honger te vechten. Er waren tijden, dat Arne probeerde de gedach te aan Imber van zich af te zetten. Wat had hij eigenlijk met haar te maken? Hoe dikwijls moest hij het nog in zijn stomme hersenen hameren, dat zij de vrouw van een ander was! Als zij het eens niet kon volhouden ach wat, zij was toch ze ker niet de enige! Er waren zoveel mensen, die dood gingen. Bij de Lappenkapel stonden de krui sen dicht genoeg bij elkaar. Daar legde men oude mensen in de hard-bevroren aarde, maar ook jonge werden er begraven, en er waren zelfs gra ven van kinderen, die nooit hadden gelopen. Als Imber in leven wilde blijven, moest zij weg uit de hut van de verhongerde Johan. Daar zou zij het nooit lang kunnen volhouden, want een vrouw met een nietsnut aan haar hals, kon daar niets goeds verwachten. Het was niet beslist nodig, dat een man harde knuisten had om een kerel te wezen. Dat zag men aan de Lap Thomas. Maar een nietsnut kon zich in de bergen en in de wildernis nooit staande houden Daartegen baatte geen ge weer en geen spies De volgende winter zou de nederzetting in het Berkendal weer leeg stsan. In de wildernis was geen plaata voor zwakkelingen. Imber. Arne knarsetandde. Zijn gezicht werd ineens woest: hij gleed sneller, zo snel, dat de punten van zyn ski's enkele minuten later tegen de lastslede botsten. Erland had de beste plaats in de trek gekregen. Zyn last was niet zwaarder dan die van Olof en voor hem was het pad al heel behoorlijk gebaand. Toch moest hij hard worstelen. Zijn hemd was drijfnat van het zweet. Hij ademde hijgend met open mond. Hij schold niét langer op die boeren, die hem naar het leven stonden. Zijn hersenen konden geen enkele gedachte meer vasthouden. Zijn slapen bonsden pn zo nu en dan beving hem een duizeling, die hij alleen maar dank zij de uiterste krachtsinspanning onderdrukken koa Hij wist, dat hij niet in de sneeuw mocht neerval len. Als hij viel, zou hy blijven liggen, want van die kerels daar was geen hulp te verwachten. Zij zouden niet eens merken, dat hij achtergebleven was. Die keerden zich nooit om zij trokken maar verder, verder net als dikhuidige ossen Erland had al een poosje als in een rode nevel gegleden, toen hij ineens ontdekte, dat hij nie mand meer voor zich had Hij bleef staan, zwaar leunend op zijn stokken De blik van zijn met bloed doorlopen ogen bleef aan een donkere rots wand hangen. Hij probeerde te roepen, maar bracht het niet verder dan tot een hese kreet, die onmiddellijk verstikt werd door het zwijgen van de wildernis. Met wankelende knieën schoof hij een paar meter vooruit, hij voelde weer vaste grond onder de voeten en werd zó bang, dat hij zijn tempo kon opvoeren. Het spoor boog om, het liep langs een paar klippen en toen had hij weer vrij uitzicht. Erland had de mannen van Akkafjall teruggevonden; als een paar donkere punten staken zij af tegen de door de maan over straalde hoogvlakte. De kolonist van Berkendal zou de moeilijkheden misschien gemakkelijker verdragen hebben, als de markt in Noorwegen niet zo'n paradijs was ge weest. Daar ontmoette men mensen. Daar hadden ze jenever, die zij in grote bekers ronddienden Tijdens de dagen in het paradijs had hij nauwe lijks één seconde aan Imber gedacht. Wat hem betreft, had de sneeuwstorm nog dagen lang mo gen voortwoeden. HU zou vroeg genoeg terug zijn in zijn hel. (Word vervolgd) ring onder leiding van Bernard Hal- tink. De AVRO zendt tussen 8.05 en 905 uur het amusementsprogramma „Een duit in het zakje" uit, u hoort o.a. Conny Stuart, Joop Dodercr. Kees Brusse en Rijk de Gooyer. Direct daar na tot 10 uur het 6pel „Hou Je aan Je woord". Vervolgens een uitvoering van de sonate in g. van Senaile door Nap de Klijn en Liesbeth Rumke-Hoppen en om ll uur voortzetting van de reeks „De symfonieën van Brahms", waarbij Bruno Walter het Columbia symfonie orkest dirigeert. Vanavond de ie sym fonie. Programma voor morgen WOENSDAG 22 MAART 1981 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram en act 8.00 Nws 8.18 Gram en act 9.00 Gym v d vrouw 9 10 Gram (9.359.40: Waterst). VPRO 10.00 Schoolradio, VARA: 10.SO V d vrouw 11.00 Dit ls uw leven 12.00 Orgel vlooi «n zang 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Voor het platteland, praatje 12.38 Gram 13.00 Nwi en tentoonstelllngsagenda 13» Lichte muz 13 45 Gesproken portret 14.00 Gram 14.35 Omr kamerork 15.00 Het splta- uur in dc winkel, toespraak 15.10 V d jeugd 17.00 Lichte muz 17.25 Amut muz 17.50 Regerlngsultz Het emlgratlepraatje van H A van Luyk. 18.00 Nwi en comm 18.» Regerlngsultz: Serie kies een loopbaan bij het onder wijs, 1 Vraaggesprek over de functie van leraar bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Gespreksleider: Jan Go- derie Deelnemers aan het gesprek: een leraar klassieke talen, een cursiste m.o. B moderne talen cn een a.s. eindexamen kandidaat 18.30 Lichte muz 18.55 VARA- Varla 19.00 V d kleuters 19.10 Ik hoor de roep toespraak 19.20 Act. VPRO: 19.30 V d Jeugd. VARA 30.00 Nws 30.05 Grem 20 10 Rep Interlandwedstr Nederland—Bel gi? (In de pauze gram) 22 05 Hammond orgel lezing 32.30 Nws Jazzmuz met comm 23. Hilversum II, 298 m. 100T ke/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gram 8.00 Nwe id Radiokrant 8.35 Gram 8.00 V d zieken 9.35 Gram 9 40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 11.00 Te voet van Jemen naar Jeruzalem, hoorspel 1150 Gram 12.05 Gram 13 30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Gram 13.63 Gram of act 13 00 Nws 13.15 Metropole-ork 13.65 Gram 14.35 Gram 15.00 Schoolora 1548 Gram 16.no V d Jeugd 17.» Gram 17.» Gram 17 40 Beursber 17 45 Gram. 18 00 Gemengd koor 18.20 Het spectrum, lezingen 18.35 Gram 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Plano recital 19 30 Radiokrant 19.50 Gram 20 15 Lijdenoverdenking 20 45 Koor en sol 21.» Gram 2140 Promenade ork 22.30 Nwi 22 40 Avondoverdenking 22.35 Disco-cau serie 23.40 Platennleuws 23.35—34 00 Nws. Televlsleprogr. NTS 17 00 Int Jeugd- Journ. KRO: 17.10—17.40 V d Jeugd. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VARA: 20.» Act 20.30 Documentair progr W.55 Dans- muz 21.25 Forum. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Woensdag 32 maart 19S1 ven 18uur: Marie (Berlin). Orkest Erwin Halletz: Lo ve Is a many spenlcndored thing (Fain). Idem; Exactly like you - Pasadena - On the sunny side of the street. Big Ben Ban- Jo Band; Shine on harvest moon - Pretty baby - You made me love you. Idem: I'm forever blowing bubbles - Let me call you sweetheart - I wonder who's kissing her now. Idem; Crying In the chapel )Glenn), Orkest Erwin Halletz: Maria from Bahia iMisrakl). idem; Who's sorry now - Tip toe through the tulips - Painting the clouds with sunshine. Big Ben Banjo Band; When you wore a tulpl - Jeepers creepers - I want a girl. Idem; On a slow boat to China iLoesser), Orkest Erwln Halletz; Sugar blues (Williams). Idem; Ptlou pllou hé (Amade), Gilbert Bécaud; Tom Pllllbl (Cour). Jacqueline Boyer; Ro mantica (Rascel). Orkest Franck Pourcel: Compagons de la Chanson; Valentlm. (Ither) Gloria Lasso; C'est Magnlflque - I love Paris - Goudkoorts - Clnco robles - Missouri waltz - Maria Marie-Calypso. Tha 3 Jacksons; Vente pa la nlna. vente (So lano). Ensemble José Greco; Sol subanlto (Frlere). idem; Pallto de run (Solano). Idem; The happy cha cha cha (Almeida). Ensemble Laurlndo Almeida; Pica pau (Almeida), Idem; Perfldla (Domlnguaz). Nat King Cole; El choclo (Schluger), Id Ansledad (Rodriguez), Idem; Un poclto de tu amor - Andalucla - Luna roeaa - Adlos muchachoa - Poema - Adlos pampa mla. The Hotcha Trio; My heart belongs to only you (Daniels). June Christy; Great scot (Klrkham). idem; Gat happy (Arlen). Idem; Sandy (Jackson). Milt Jackson Frank Wess. Hank Jones, Kenny Burrell) Percy Heath. Art Taylor; Ghana (Wll- klnsi Idem; Blues on my mind (Golson). Benny Golson Lee Morgan. Ray Bryant. Percy Heath. Philly Jor Jones Stable- mates (Golson), Idem; Calgary (Bryant) Idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7