Langs de rand van de afgrond Rode infiltraties in Latij ns-Amerika VN-TROEPEN MOETEN KONGO VERLATEN II AAK TA IR AC PeekgCloppenburg Ontploffing Chefarine4 e^cz<z^ OVERSCHOT BETALINGSBALANS NIEUW-GUINEA-RAAD KNIPPERBOLLEN VERDWIJNEN President Kasavoeboe Vriendschap met V.S. blijft voortduren Willy Brandt toch tevreden over de verkiezingsuitslag Visserij grenzen van 4 naar 12 mijl verlegd elke woensdag jongensmarkt KINDER JACKETS ee*t étaftfce \ij. Engelse spionnen door communisten gedwongen Boudewijn en Fabiola in Brussel terug Betere bestrijding van pijnen en griep! *ÊFrMTRU77777ïï7TFnTI7TTW mJHKZuSZSuBHL Opstand in Oran snel bedwongen Het overschot op de betalingsbalans bedroeg in 1960 1003 miljoen gulden (in 1959 f 616 miljoen). Het ovérschot op de lopende rekening ervan, dus het saldo van in- en uitvoer, dienstenverkeer en kapitaal renten, bedroeg in 1960 f 1308 miljoen (in 1959 f 1606 miljoen). Er had dus in 1960 voor een bedrag van f 305 miljoen aan kapitaalexport plaats (1959 f 990 miljoen). Minister Zijlstra heeft dit aan de Tweede Kamer medegedeeld. De bewindsman verstrekte afzonderlijk de cijfers van het vierde kwartaal van 1960. Het overschot op de lopende rekening bedroeg de laatste drie maanden van 1960 437 miljoen. Het kapitaalverkeer gaf echter een tekort te zien van f 192 miljoen. Een groot deel hiervan, namelijk f 126 miljoen, is het gevolg van een toegenomen aankoop van buitenlandse effecten door particulieren en de sterke bijdrage van de investeringen in de kapitaalexport. Het kapitaalverkeer van de over heid gaf een tekort van 63 miljoen te zien. Dientengevolge ressorteerde er in het vierde kwartaal een betalingsbalansoverschot van 245 miljoen. De goud- en deviezenreserves van de Nederlandse Bank vermeer derden in het vierde kwartaal van 1960 met 723 miljoen. De deviezen reserves van de deviezenbanken verminderden daarentegen met 443 miljoen. De heer A. Boendermaker is aangewezen als gemachtigde voor alge mene zaken bij de Nieuw-Guinea Raad. In verband hiermede is hem bij Koninklijk besluit met ingang van vijf april eervol ontslag verleend als directeur binnenlandse zaken in Nederlands Nieuw-Guinea en is hij benoemd tot buitengewoon lid van de raad van diensthoofden. Tot directeur van het binnenlands bestuur is benoemd de heer H. Veldkamp, thans adviseur belast met het bestuur van de afdeling Geel vinkbaai en centraal Nieuw-Guinea. In een Koninklijk besluit tot wijziging van het wegenverkeersregle ment staat dat de knipperbol nu binnen de bebouwde kom zal verdwijnen. Bestuurders van alle voertuigen, dus ook trams, zullen verplicht wor den op een officiële oversteekplaats aan voetgangers onbelemmerde door gang te verlenen. De voetgangers-oversteekplaatsen zullen door z.g. zebra s moeten zijn aangeduid. Voor voetgangers zal het verboden zijn, de rijweg over te steken binnen een afstand van 30 meter van een oversteekplaats. Deze nieuwe bepalingen zullen op een door de minister van verkeer en waterstaat te bepalen datum, ingaan. President Kasavoeboe heeft gisteren verklaard, dat het VN- leger zich met zijn wapens uit Kongo moet terugtrekken. De Kongolezen moeten op hun eigen wijze hun problemen kunnen op lossen, meent hij. Hij wil wel burgerlijke en economische hulp van de VN aanvaarden. En hij kondigde aan, dat van een terug keer van de VN-troepen naar de havenplaatsen Matadi en Bana na geen sprake zal zijn. Alle voor het VN-leger aangevoerde goederen zullen door Kongole zen worden gecontroleerd. Mili taire goederen zullen in beslag worden genomen. Volgens Kasavoeboe heeft het op treden van VN-leger in Kongo grote wanorde gebracht, omdat de mili taire leiders zich met burgerlijke zaken hebben bemoeid en deze in de war hebben gestuurd. Hij doelde voornamelijk op het optreden van de Indische diplomaat Dajal als per soonlijk vertegenwoordiger van Hammarskjoeld. Het gedrag van Dajal was inderdaad irriterend. Hij beschouwde Loemoemba en na diens dood Gizenga als de werke lijke leider van Kongo en deed, of Kasavoeboe (die als president door de VN werd erkend) en de anderen in Leopoldstad niet bestonden. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, heeft de christen-demo cratische minister van economische za ken Erhard voorgesteld te streven naar gemeenschappelijke verklaringen van de V.S. en Duitsland op politieke demar ches van de Sowjetunie. Brandt heeft de afgelopen tien dagen een bezoek aan de Verenigde Staten ge bracht en o.m. gesproken met president Kennedy. Hij was zeer tevreden over znn be sprekingen in de Verenigde Staten. Brandt voegde hier aan toe met be vreesd te zijn dat West-Duitsland de vriendschap van de Amerikanen zal verliezen, maar wel dat de invloed van de Bondsrepubliek zal verminderen. ,,Het immobilisme is geen antwoord op het Amerikaanse verlangen te zoe ken naar nieuwe wegen en de interna tionale spanning te verminderen en een einde te maken aan de koude oorlog. In het proces Eichmann zag hij een mqoie gelegenheid om te tonen dat de Sebeurtenissen van het verleden niet in e toekomst opnieuw kunnen gebeuren. Om deze gelegenheid te benutten moet elke vereenzelviging met het derde rijk worden vermeden. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt toonde zich tevreden over de uitslag van de verkiezingen ook al heeft de socialistische partij haar traditione le meerderheid in Noordrijnland-Westfa- len verloren. Zoals bekend verloren de socialisten in dit gebied ongeveer 100.000 stemmen, vergeleken met 1956. „De percentages, welke dc socialis ten behaald hebben, zijn een uitstekend uitgangspunt voor de komende campag ne voor de parlementaire verkiezingen", zo zei Brandt, die dit najaar bij deze verkiezingen de tegenkandidaat van Bondskanselier Adenauer zal zijn. De Christen Democratische Unie heeft de winst bij de gemeenteraads verkiezingen in twee staten uitgelegd als een „belangrijk vertrouwensvotum". De Duitse kiezer erkent dat het be leid van onze partij meer stabiel en betrouwbaar is, aldus een verklaring van de C D U. De Christen Democraten hebben ge steld dat de grote meerderheid van de Jonge kiezers, onder wie de opkomst r;eer groot was, besloten hebben om de C.D.U. te steunen. Intussen heeft generaal Moboetoe, die 'zes weken buiten Leopoldstad heeft vertoefd, op een persconferen tie verklaard, dat hij de politieke zaken weer aan de Kongolese lei ders heeft toevertrouwd. Hij voert thans slechts de bevelen van Kasa voeboe als staatshoofd uit. Zonder diens toestemming kan hij geen be sprekingen voeren .met generaal Loendoela, de leider van de rebel lerende militairen in Oostprovincic en Kivoe. Terloops deelde Moboe toe mede, dat op 27 februari 250 mi litairen van Loendoela door een misverstand door eigen mensen werden gedood, toen zij trachtten, Evenaarsprovincie binnen te trek ken. Binnenkort zal Moboetoe militaire leiders uit Elizabethstad (Katanga) en Bakwanga (Mijnstaat) ontmoe ten. Hiertoe werd onlangs op de conferentie van Tananarive beslo ten. De generaal zei, er op te zullen staan, dat er een nationaal Kongo lees leger komt, hetwelk onder zijn bevel zal staan. Vermelden we nog, dat de staf chef van het Soedanese leger in Londen heeft medegedeeld, dat Nas ser (van de Ver. Arabische repu bliek) zware druk op zijn land uit oefent om het transport van wapens en andere militaire goederen naar het gebied van de rebellen in Kongo toe te staan. Alle verzoeken werden totdusver geweigerd. F)E BELANGRIJKSTE Amerikaanse DOOR gebeurtenissen van de laatste tijd vonden plaats achter gesloten deuren. Onlangs keurde president Kennedy in JOSEPH ALSOP het Witte Huis een serie krachtige JWJtm HUJVI maatregelen goed om te voorkomen dat Laos in het communistische blok vloed kunnen hebi,en op de situatie in de individuele haarlotion op wetenschappelijke basis HAAR-TABAC is een individuele haarlotion op wetenschappelijke basis - bestemd voor de persoonlijke verzorging von Uw hoor. HAAR-TABAC wordt vervaardigd uit zuivere oTcohol, Vitaminen B-complex en ondere haor-opbouwende substanties. H AA R-TA B AC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roos vorming en hoofdjeuk. Regelmatige mossage met HAAR-TABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar Uw leven long. HAAR-TABAC werkt verfrissend en op wekkend. De individuele geur accen tueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Het werkzame HAAR-TABAC is gericht op individuele haorverzorging: HAAR-TABAC »DRYc speciool voor normooi tot vet hoor HAAR-TAIAC >0IU speciool voor droog hoor HAAR-TAIAC >SILVER< speciaal voor grijs en wit hoor. Hef corrigeert de geelachtige verkleuring en is verkrijgbaar In »DRY« en »01l«. HAAR-TAIAC in de doserende flacon Fl.3,50 Fl. 575 MAURER WIRTZ-STOLBERGIM RHEINLAND Het Noorse parlement heeft gister avond met algemene stemmen het wets ontwerp aangenomen om de visserij- grenzen van Noorwegen te verleggen van vier mijl naar twaalf mijl uit de kust. De verlegging zal in twee stadia gebeuren: van vier naar zes mijl per 1 april en van zes naar 12 mijl per 1 september. Het besluit viel na een debat van ze ven uur over de visrechten van de Noorse trawlers in de zone tussen de vier- en de zesmijlgrens. Door het aannemen van het wetsont werp zullen trawlers van minder dan 300 ton in de toekomst in deze zone mogen vissen, terwijl grotere trawlers met ingang van 1 oktober buiten deze grens zullen moeten vissen. in originele y.Nino-flex" poplin 6 leuke pasteltinten met grappige Nino-streepvoering Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 2 jaar 50 Kleine stijging per maat Een jongeman, die geheim agent van de communisten was geworden, heeft het communis tische plan voor gewapende op stand, stakingen en opstootjes in geheel Latijns-Amerika bekend gemaakt. Deze jongeman, Hugo E. Pagani Peralta genaamd, deel de mede, dat hij in de vier maan den gedurende welke hij is opge treden als een ingeschreven par tijlid, te weten is gekomen, dat het einddoel van de communis ten in Latijns-Amerika de om verwerping van de bestaande re geringen en haar vervanging door linkse regimes naar Cu baans model is. Hij deelde mede, dat hij herhaaldelijk contact heeft .gehad met de Cubaanse ambassade te Montevideo, waar hem gedrukt propagandamateriaal en geld voor de communistische partij in Uru guay ter hand werden gesteld. Uruguay heeft in januari de Cubaanse ambassa deur. Mario Garcia Inchaustegui en de eerste secretaris van de Russische ambassade, Mikail K. Samoilov uitge wezen op beschuldiging van onder mijnende activiteiten. Pagani, een telegrafist van 22 jaar deelde mede. dat hij had besloten lid van de partij te worden om achter de taktiek en de bedoelingen van de com munisten te komen. Hij had dit uit eigen beweging gedaan en sinds november van het vorige jaar de rol van een toegewijd communist gespeeld. Hij begon besloten communistische bijeenkomsten in zijn geboortestad Treinte y Tres in het oosten van Uru guay te bezoeken. Deze bijeenkomsten werden gehouden in de achterkamer van een boekenwinkel met name ,,Cla- ridad", waarvan de eigenaar, Adhemar Gomez, een heel bekend plaatselijk communistenleider was. Weldra vertrouwde men Pagani ge noeg om hem naar Montevideo te stu ren, teneinde zich in verbinding te stel len met de centrale autoriteiten van de partij. Hier kreeg hij een revolver en werd hij opgeleid in de taktiek van straatrelletjes. De weduwe van Clark Gable is gisteren beval len van een jongen die zeven ?ond en twee ons woog. Het kind werd in hetzelfde ziekenhuis ge boren als waar de film held Gable op 16 novem ber van het vorige jaar overleed. Gisteren 1s het Duitse blad Kontinent, een Europese tegenhanger van de Amerikaanse tijdschriften Newsweek en Time, uitgekomen. De Franse editie kwam enige dagen geleden uit. De directeur-generaal van de internationale ar beidsorganisatie, D. A. Morse, heeft gepleit voor een gezamenlijke actie ter bevordering van een „verbazingwekkende" e- conomische vooruitgang in Latijns-Amerika. O De filmactrice Eliza beth Taylor is reeds zo ver hersteld van haar ziekte dat zij zonder steun van een verpleeg ster wat rond mag lo pen in haar ziekenka mer. Waarschijnlijk mag zij volgende Aveek het ziekenhuis verlaten. President Soekarno heeft medegedeeld dat Djakarta de grootste moskee ter wereld zal hebben. De moskee zou ruimte bieden aan 25.000 mensen. Voorts zou op het moskeeplein nog plaats zijn voor 35.000 tot 40.000 mensen. Omdat een zes maan den oud jongetje van Nederlandse ouders niet op een paspoort was vermeld van een Neder landse familie die met het kind per K.L.M.- vliegtuig van Sydney naar Amsterdam zouden gaan, hebben de autori teiten geen toestemming verleend de baby te la ten vertrekken. I De Britse luchtvaart maatschappij BOAC heeft een plan bekend gemaakt om de lucht vrachttarieven tussen het Verenigd Koninkrijk en de Ver. Staten met 32 tot 76 procent voor sommige artikelen te verminderen, indien de luchtvervoerders voor 10 april geen overeenstem ming bereiken. In de periode van 1 mei tot 30 september zullen in de dorpskom men van West-Terschel ling en Midsland op Ter schelling geen brom fietsen mogen rijden tij dens de nachtelijke uren. Men wil hiermee liet verstoren van rust door jongeren te gengaan. Als gevolg van een nieuw bilateraal lucht vaartverdrag tussen Mexico en Nederland zal de K.L.M. haar lijn- vluchten van Mexico- stad naar Guatemala, San José. Curacao en Barranquila, per 1 april beëindigen. I Hij deelde mede, vernamen te hebben van gedetailleerde plannen voor ihet be zetten van electrische centrales, water- leiding-sinstallaties en productiecentra en het ontketenen van stakingen en ge wapende overvallen in verschillende delen van het land tegelijk. Pagani verklaarde, dat deze plannen klaar zijn om te worden uitgevoerd niet alleen in Uruguay, maar ook in alle andere Latijnsamerikaanse landen, die voor het westen zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de communistische partij in elk dezer landen, zodra Moskou het sein $ou geven, gereed zou zijn om gevech ten te ontketenen, verbindingen af te snijden en alle vormen van orde en rust te verstoren. Volgens Pagani werden hij en andere partijleden dagelijks aan de oevers van de Olimar, bij de stad Treinte y Tres, -geoefend in schieten, worstelen en guerrilla-oorlogvoering. wordt getrokken. De aanleiding voor deze conferentie was de terugkeer van de V.S.-com mandant in de Pacific, admiraal Feit. om ruggespraak te houden. Met uit zondering van de minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, die een ver tegenwoordiger had gezonden, waren vrijwel alle hoge functionarissen van de ministeries van buitenlandse zaken en van defensie aanwezig op deze be langrijke ontmoeting, die verscheide ne uren in beslag nam. Enkele van deze besluiten zoals het voorzien van de niet-communistische strijdkrachten in Laos met betere transportmiddelen en binnenlandse communicatiemiddelen) kunnen on middellijk resultaat hebben. Andere beslissingen, die vragen om de uitwer- king van veel ernstiger en krachtiger maatregelen, zullen ten slotte wellicht nog geen zichtbaar resultaat opleve ren. De plannen die nu voorbereid worden zullen later misschien als nut teloos ter zijde worden gelegd. Men moet inderdaad hopen, dat de ze plannen geen nut hebben gehad. De details van het programma voor het tegengaan van de communistische dreiging in Laos zijn nog niet bekend. En zij kunnen beter nog niet bekend worden ook. Maar het is duidelijk dat, als tot actie moet worden overgegaan de krachtmeting met de Sowjets grim mig en hevig zal zijn. Het programma kan slechts onder voorbehoud worden besproken, omdat de strijd in Laos zich in verschillende „ringen" afspeelt. In één ring hebben de anti-communistische leider in Laos, generaal Phoemi Nosavan, en de neu- tralistische ex-premier, prins Soevan- na Phoema, tot dusverre zonder resul taat getracht overeenstemming te be reiken om hun land te neutraliseren. Een andere ring bevindt zich in de wildernis van Siberië, waar de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Lle wellyn Thompson jr. besprekingen heeft gevoerd met de Russische pre mier Nikita Chroesjtsjef, die tamelijke moedgevende resultaten zouden heb ben bereikt. In weer een andere ring hebben de pro-communistische strijd krachten in Laos een offensief ge opend, gericht op een militaire over winning met verontrustende resul taten. Het ligt voor de hand dat onderhan delingen in elke afzonderlijke ring in dit excentrieke crisis-circus, grote in- Een van de vijf verdachten die in Londen terecht staan wegens spionage voor de Sowjetunie, de 55-jarige Henry F. Houghton, heeft gisteren verklaard, dat hij door de communistische agen ten met geweld tot spionage was ge dwongen. Houghton, die werkzaam is geweest bij de Britse marine, zei dat hij in februari 1958 benaderd werd door een contactman die zich „Nikki" noem de en die van hem eiste dat hij gehei me gegevens over het researchwerk op de onderwaterbasis in Portland zou le veren. „Toen ik niet voor een afspraak kwam opdagen kwamen er twee man nen naar mijn huis en gaven mij een hard pak slaag", zei hij. Houghton ver moedde dat het Polen, Tsjechen of Rus sen zijn geweest. De andere beklaagden in dit proces zijn, zoals bekend, de vriendin van Houghton, de 46-jarige Esther Elizabeth Gee, de 37-jarige Grodon Lonsdale, de 50-jarige Peter Kroger en diens 47-jari- ge vrouw Helen. De Krogers zijn door de Amerikaanse recherche in Washing ton geïdentificeerd als Moris Cohen en zijn vrouw, Lola. Amerikaanse burgers en voormalige bewoners van New York. 552) Wanneer een granaat ontploft kunnen we ons best voorstellen dat de stukken staal met zo'n kracht worden weggeslingerd, dat er grote gaten in stalen of betonnen pantse ring worden geslagen. Veel verbeel dingskracht is daarvoor niet nodig. Maar het wordt wat moeilijker ons in te denken dat ook een vrije spring lading die op enige afstand van een bepaald object tot ontploffing wordt gebracht, in staat is lagen staal en beton te doorboren. Hier is dus geen sprake van scherfwerklng waardoor schade wordt veroorzaakt. Maar wat is er dan aan de hand? De luchtdruk die we zouden mogen veronderstel len kan het ook niet zijn, want dan zou het object in zijn geheel worden weggedrukt en zouden er niet alleen op bepaalde plaatsen gaten ontstaan. We hebben hier inderdaad te maken met een verschijn sel dat wel even de aandacht verdient, want met behulp van zeer speciale toestellen is het ver loop van ontploffin gen van verschillen- stoffen fotogra fisch vastgelegd, waardoor het ver- IHSL loop tot in onderdelen kan worden bouw en bij het afbreken van gebou bolvormige ontploffingsgolf veroor zaakt, die dus naar alle kanten tege lijk werkt. Maar wanneer een ont ploffing slechts in cén richting wordt gewenst, betekent die bolvormige ex plosie een geweldig verlies aan ener gie. En nu moge het waar zijn dat onze generatie royaal Is met bommen en granaten, men ziet toch liever dat daarmee ook het hoogst rendement wordt bereikt. Om dit te bewerkstelligen zijn er kegelvormige holten in de bolvormi ge ladingen aangebracht, waardoor dc explosie geheel anders blijkt te ver lopen. Uit de kegelvormige opening spuit n.l. een straal gas die een snel heid kan krijgen van 20.000 m per se conde, dat is 20 maal zo groot als de snelheid waarmee een granaat de loop van een stuk zwaar geschut ver laat. Deze gasstraal, die ongeveer 70 pro cent van de energie van de lading heeft, is door de geweldige snelheid in staat ex tra dikke stalen of betonnen pantsering te doorboren. Men zegt dat van deze uitvinding be langrijke resultaten voor de mijn- gevolgd. Uiteraard wisselen de uit komsten naar gelang de hoedanigheid van de gebezigde springstoffen, maar in het algemeen kan toch wel wor den gezegd, dat de tijdsduur van een explosie ligt tussen 1/100 en 1/5000 seconde, In welk kort tijdsbestek de gevormde gassen ongeveer het vo lume behouden van de gebezigde springlading. Met andere woorden: iets wat een aanzienlijk groter volu me heeft (het gas) moet gedurende een klein tijdsonderdeel een veel te kleine ruimte innemen. De hierdoor ontstane druk veroorzaakt ontzaglijk hoge temperaturen. Nu Is gebleken dat een bolvormige springlading b(j een explosie ook een vorden verwacht. Dat klinkt vredelievend en het hangt er ook maar helemaal van af wat er wordt verstaan onder „gebouwen die men wenst af te breken". De stalen en betonnen pantsering waarvan mel ding werd gemaakt, sterkt ons niet in het vermoeden dat men hier het oog op normale sloperswerkzaam heden. Inmiddels gaan we vrolijk verder, want het zwartkijken heeft geen zin. En wanneer we het dan toch over zwart hebben maken we ons sterk dat u niet één voorwerp kunt noe men dat werkelijk zwart is. Daarover een volgende keer! de andere ringen. De uitkomst van de gesprekken tussen Phoemi en Soevan- na en tussen Thompson en Chroesjtsjef kunnen misschien voor Laos een status opleveren zoals die van Cambodja. In dit geval zullen de conferentie op het Witte Huis en de strijd in Laos beide ten slotte op niets uitlopen. Wanneer het rode offensief in Laos daarentegen succes heeft, zal het pro gramma dat goedgekeurd werd door Kennedy grote betekenis krijgen. De crisis in Laos. die veel gevaarlijker is dan de situatie in Kongo, voert ons langs de rand van de afgrond. Zij kan in de zeer nabije toekomst een hoop volle, maar ook een afschuwelijke wending nemen. Deze netelige situatie langs een ga pende afgrond is een adembenemende zaak. De toekomst van Laos zal be slissend zijn voor de toekomst van Zuid-Oost Azië en ons voor de keus plaatsen of er oorlog of vrede zal zijn. Dan zullen de niet-gepubliceerde be sluiten van de conferentie op het Wit te Huis van doorslaggevende beteke nis blijken te zijn. Dit is de ware aard van president Kennedy's aanpak van de ernstige problemen, die hij erfde van president Eisenhower. Toen Kennedy werd ge confronteerd met de verantwoordelijk heid. voor de Amerikaanse politiek in Laos, Kongo, Cuba en andere soortge lijke situaties, die nog met in het sta dium gekomen zijn van een open cri sis, had de nieuwe president zich ge makkelijk kunnen verschuilen achter de klacht: „Dit is een wereld die ik zo niet gemaakt heb". Met andere woorden, Kennedy had er zich op kunnen beroepen, dat deze gang van zaken reeds uit de hand was gelopen voordat hij aan het bewind kwam. En hij had kunnen beweren, dat hem niets anders overbleef dan het overnemen van de Britse politiek van de geruisloze overgave in Laos. Kennedy zou geen mens zijn ge weest, als hij er niet over gepeinsd had deze politieke koers te volgen. Hoe lang hij geaarzeld heeft, weet nie mand. Hij hield in ieder geval een poosje een slag om zijn arm, door zijn toevlucht te nemen tot plannen waar in hij voorstelde Malakka, Birma en Ca.mbodja verantwoordelijk te doen zijn voor de neutraliteit van Laos in de toekomst. Maar spoedig bleek, dat deze plannen niet konden worden uit gevoerd, zeker niet in Laos. Dit alles resulteerde in de conferen tie op het Witte Huis. Het toont ons, dat Kennedy bereid is buitengewoon hard te zijn en zich aan zware be proevingen wil onderwerpen om elke beslissende verstoring in het wankele evenwicht tussen de beide grote we- reldblokken te voorkomen. Koning Boudewijn en koningin Fabiola zijn gisteravond van hun „tweede huwe lijksreis" in Brussel teruggekeerd. Het Belgische koninklijke paar, dat op 15 december van het vorige jaar in de echt werd verbonden, brak begin januari de huwelijksreis af in verband met de sta kingen in België. Het heeft dertien da gen doorgebracht op het landgoed te San Calixto in Spanje. Zaterdag vertrok het met een militair vliegtuig naar Frank rijk, waar het twee dagen incognito heeft doorgebracht. De reis van Parijs naax Brussel werd per auto gemaakt. Vier merkelijk k helpen elkaar e Op grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van bet sinds tientallen jaren meest gebruikt* middel (e versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet belpen ook vaak dan, waaneer andere middelen (alen. T»gen pipen en gnep. SetdiiM «eer de gmoahgaH wnt die wmti txjcherrad door het besianddeel Chefara. 20 lebl 10.80. Voordelige gwiowerpakking 100 tt*. 115* In Algerije zijn gisteren nieuwe wanordelijkheden uitgebroken op het ogenblik dat de Franse en Algerijnse leiders zich voorbereiden op de ko mende vredesbesprekingen.In berich ten uit Oran wordt medegedeeld, dat enige duizenden Mohammedanen in botsing zijn gekomen met de politie in het nabije Mostagaram tijdens plechtigheden ter gelegenheid van de installatie van een nieuwe Franse gouverneur. Bij de onlusten zouden vier Moham medanen en een Arabisch meisje het le ven hebben verloren. Later werd het terrein schoongeveegd door de politie, die daarbij gebruik maakte van traan- gasbommen en ongeveer honderd arres taties verrichtte. Legereenheden met tanks en gevechtswagens uitgerust heb ben strategische stellingen betrokken in het centrum van de stad Oran toen de rust evenwel hersteld was. In Parijs hebben president De Gaulle en premier Debré een langdurig onder houd gehad met de minister voor Alge rijnse zaken die naar algemene ver wachting de leiding zal hebben bij de komende besprekingen. Ondertussen zijn de voorbereidingen voor de ontmoeting in volle gang. Zelfs Nederland levert een bijdrage door achtduizend tulpen en vijfduizend pollen viooltjes over te sturen die het terrein rondom het hotel waar het I gesprek plaats zal vinden op te vro lijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5