Ondernemende Botwinnik heeft winstkansen Verrassend goed spelend Reva verlqor met ere Studenten missen goede sportaccomodaties Prachtig positioneel spel in derde partij Roemenen moesten vechten voor zege Spanjaard leidt in Veenendaal Knappe tekenfilms in Leiden uit Joegoslavië Klokken voor Leidens tweede beiaard aangekomen Plaquettes en penningen voor Leidse bloeddonors Goederenopslagboot in Oude Rijn gezonken Leidse Zeeuwen hadden toneelavond Goede voorjaarscollectie van modehuis De Groot Vijf Rivièra's in één (NRV)-film MEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 21 MAART 1961 (Van een speciale verslaggever) OCHAAKSPELERS kennen de term „een volle partij". Ze bedoelen er een op hoog peil staande combinatie van strategisch en combinatoir spel mede, dat door de opponenten wederzijds met groot vakman schap wordt geëtaleerd. Zo'n partij is de ontmoeting van gisteravond geweest. Reeds in de opening bleek, dat de uitdager een winstpoging wilde ondernemen. Hij kwam met een ondernemend nieuwtje, 9 b4, en te oordelen naar het tempo waarin hij de volgende zetten deed was op de diverse complicaties, die er 1113 e4 (dat steeds in de stelling zat) zouden kun nen ontstaan, terdege voorbereid. Het uitstel van de rochade, dat nivel lerend had kunnen werken, duidde Dp ondernemingslust. Door middel van een aardige paardmanoeuvre kreeg Botwin nik definitief vat op Tals spel. Rondom de 20ste zet ontweek hij herhaling van zetten (reglementair remise), om on danks het feit, dat de combinaties onder zeer dunne dekens sluimerden met klassieke vasthoudendheid op het stra- oegisohe stramien verder te borduren. Tal kreeg geen gelegenheid zijn tacti sche bekwaamheden aan de orde te stel- len. De verdediging kostte hem veel tijd. Hij bleef echter minder staan. Misschien had Botwinnik met 33. f4 een scherpe winstpoging kunnen ondernemen. Zoals hij nu voortzette bleef het voordeel gehandhaafd moest zwart een pion offeren. Bij het afbreken had de uitdager enige be denktijd over. De positie moet als gun stig voor hem worden beoordeeld. Wit: dr. ir. M. M. Botwinnik Zwart: M. TaL Nimzo-Indisch 4. e2— c2c4 Pblc3 d2—d4 Pg8—f6 e7—e6 Lf8b4 0—0 d7d5 d5 x c4 Lb4d6 Pb8cfl Lfl— d3 6. a2a3 7. Ld3 x c4 8 Pglf3 8. b2—b4 Een nieuwe zet. In de eerste partij be streed wit de Ragosin-manoeuvre met 9. Pb5. In de loop van de tijd is geble ken, dat de zetten 9. e4 en 9. Lb5 weinig opleveren. 9e6e5 10. Lel—b2 Lc8g4 Indien 10. e4 dan 11. Pg5 (in aanmerking komt ook 11. Pd2) en nu bijv. 11. Lf5 12. Dc2, De7 met moeilijk spel. Kennelijk heeft Botwinnik het gehele variantencomplex tot de 12e zet voorbereid. Hü speelde althans a tem po. 11. D4d5 Pc6e7 Indien nu 11. e4 dan 12. Pe4:, 12. h2h3 Lg4d7 Ha 12. Lf3: 13. Df3: staat wit vrijer. Op 12. Lh5 13. g4, Lg6 14. Ph4 heeft hij sterk overwegend spel. 13. Pf3g5 Pe7—g6 Na 13. h6 14. Pe4. Pe4: 15. Pe4:, f5 16. Pd6:, cd6: 17. Db3 verdient het wit te spel vermoedelijk de voorkeur. Men lette er overigens op, dat het motief van een wit stuk op e4 steeds een rol speelt, ook nog in het directe vervolg. 14. Pg5—e6 „Une petite combinaison", om met Ca- pablanca te spreken. Onder de kijkers werkte de zet als een bominslag. Het maakte tevens duidelijk, dat Botwinnik door het uitstellen van de rochade dit ondernemende spel scheen te kunnen ontwikkelen. 14. f7 x e6 15. d5 x e6 Kg8—h8 16. e6 x d7 Dd8 x d7 De poging om met 16 De7 tijd te vinden voor het sterke 17. Tad8 lijdt vermoedelijk scHipbreuk op 17. Pd5. 17. 0—0 Dd7—f5 18. Pc3—d5 Pf6—g8 Minder aanlokkelijk is 18. Pd5: 19. Dd5: en de dreiging 20. Ld3 ziet er onvriendelijk uit. 19. Ddlg4 Df5c2 Het eindspel zou voor wit gunstig staan. 20. Dg4e2 Dc2—f5 21. De2—g4 Df5c2 22. Dg4—e2 Dc2—f5 De mogelijkheid 23. Dg4 leidt tot remise door herhaling van zetten. 23. e3-e4 Een belangrijke beslissing. De strijd ge raakt nu in het tactische vlak. Wit ge looft dus op winst te kunnen spelen. 23Df5d7 24. Tal—dl Ta8d8 25. De2—g4 Grote opwinding veroorzaakte de mo gelijkheid 25. f4. onder het talrijke pu bliek. De analyse ziet er verder als volgt uit: Men analyseerde 25. f4, ef4: 26. e5, Tde8 27. Pc7: met grote, voor wit gunstige, complicaties. Maar de varianten, begin nende met 25. Pf4: zijn minder overtuigend. De uitdager gaf de voor keur aan het positioneel versterken van zijn stand. 25. Dd7e8 26. g2—g3 Zet de insnoering voort en brengt een eventueel f4 naderbij. 26. Pg8—h6 27. Dg4—h5 Nu dreigt f4. omdat dan ef4: met Dh6: kan worden beantwoord. 27. Ph6—g8 28. Dh5e2 Pg6—e7 29. Pd5e3 Pg8—h6 30. Pe3g4 Ph6xg4 31. h3xg4 Wit is weer een stap verder gekomen: De tijd van Tal begon hier kort te den. 31Pe7c6 32. Kglg2 Ld6e7 33. Lc4d5 Sterker schijnt direct 33. f4. 33. Pc6d4 Het enige tegenspe'. dat zwart kan ontwikkelen. 34. Lb2xd4 e5xd4 35. Ld 5c4 Zie opmerking bij de 33ste zet van zwart, slaan op b7 is na c5 minder vasthoudend. 35c7—c5 36. b4b5 Le7—f6 37. f2—f4 Tal's vlag stond hier op vallen. Bot winnik had nog een kwartier bedenktijd. 37. d4d3 Een noodzakelijk pionoffer, anders komt e5 met onhoudbaar spel. 38. Tdlxd3 Td8d3 39. Lc4xd3 Lf6—d4 40. e4—e5 Dreigt directe winst door 41. De4. 40g7—g6 41. Tfl—hl Kh8—g7 42: De2e4 b7—b6 Afgebroken. De partij is in de volgende stand af gebroken: Wit: Kg2. De4, Thl, Ld3, pionnen: a3 b5, e5, f4. g3 en g4. Zwart: Kg7. De8, Tf8, Ld4, pionnen: a7, b6, c5 ,g6 en h7. De tweede wedstrijd, die de Nederlandse volleybalkampioen Reva voor het toernooi om de Europese volleybalbeker gisteravond in Doetinchem speelde, moge dan door de Amsterdammers met 03 zijn verloren, het is geen roemloos verlies geworden. Reva speelde een klasse beter dan zaterdagavond In Amsterdam, waardoor de Roe meense kampioensploeg Rapid alle zeilen moest bijzetten om winst te behalen. Een onbedreigde zege is het wel geworden, doch Rapid vorig jaar tweede ln het toernooi heeft in iedere set verbeten moeten vechten. De wedstrijd heeft precies één uur en één minuut geduurd, waarvan de hveede en mooiste set 24 min. Toen steeg Reva tot grote hoogte en het was jammer, dat aan het einde van deze set de opslag drie maal achter elkaar door Reva in het net werd geslagen. Waarschijnlijk «hadden de Rapid-spelers anders een set moeten prijsgeven. In de eerste set ging het aanvankelijk gelijk op. Wel wist Reva op 42 te ko men, doch spoedig daarna was het ge lijk: 44 Het werd ook 66, doch toen greep Rapid zijn kans. Het liep tot 610 uit. doch de Amsterdammers herstelden zich en twen het 910 werd, moest een time-out Rapid redden. De redding kwam juist op tijd. De Roemenen konden uit lopen tot 913 en wisten met 1015 te winnen. In de tweede set was er nauwelijks an verschil in speelsterkte sprake. Wel was de verdediging van de Amsterdam mers zwakker, doch voor het net deden de partijen niet voor elkaar onder. Na 44 nam Rapid een 48 voorsprong, doeh veilig was deze allerminst Want Reva sloeg terug: 89 en de coach van de Roemenen wist opnieuw niets beter te doen dan een time-out aan ie vragen. Ook deze hielp, want Rapid liep daarna uit tot 912. Reva was echter niert ont moedigd en toen 't even later zelfs gelijk werd: 1212 ging een applaus in de Doe- tinchemse markthal op, zoals daar ze ker nog nimmer een heeft geklonken. Toen kwamen de fatale foutieve opsla gen bij Reva en Rapid won met 1315. Ook in de derde set nam Reva een voorsprong: 42 en weer werd het 44 gelijk. Zelfs kon Reva met 64 de lei ding nemen, doch door gaten in de Reva- verdediging konden de Roemenen de balans weer in evenwicht brengen: 66. Hier dacht Botwinnik enige tijd na. De puniten werden duur: 77 en 88. Houding Academische Senaten hecritiseerd TAe houding van de Academische Senaten is mischien wel niet geheel gunstig voor een voorspoe dige wasdom van het sportwezen aan de academie." Deze woorden sprak prof. dr. L A. Diepenhorst gistermiddag ln Amsterdam tijdens een door de Nederlandse Stuten- ten Sportstichting gehouden universitair sportsymposion. Prof. Diepenhorst wees er verder op, dat de belangstelling van universitaire zijde voor sport eerst na de tweede wereldoorlog was ontstaan. Toen viel er geen groei, zoals elders met name in de Angelsaksische landen te constateren. Pijnlijk blijft Inmiddels, al dus prof. Diepenhorst, de aanwezigheid van een grote achterstand ln de accom modatie. Slecht» één grote universitaire sport hal (Delft) is gereed, al beoogt men op korte termijn andere tot stand te bren gen. De meeste universiteiten hebben ook verder gebrek aan sintelbanen, vel den. overdekte zwem ruim ten en wat dies meer zij. Mogelijk uit afkeer voor gelijkstelling tussen oefening van de geest en oefening van het lichaam, hel len sommige docenten nog over tot af wijzing van een goed geregelde acade mische sport, opgenomen in de univer sitaire leerplannen. Deze problematiek is in elk geval nog niet in alle kampen volledig doordacht en vraagt om nadere bezinning, aldus prof. Diepenhorst. Dr. J. R. de Wijn, plaatsvervangend directeur van het voorlichtingsbureau voor de voeding, vroeg aandacht voor de regelmaat van de voeding bij de stu dent Er ontstaat een gespannen toe stand als door training en studie deze regelmaat in het gedrang komt Spreker plsitU voor de invoering van lunchpak ketten, wanneer de student des morgens heeft getraind en des middags college moet lopen. Sfeer belangrijk De ontplooiing van de universitaire sportbeweging hangt af van de bereid heid van de student, aldus dr. W. van ZijLl. die er verder op wees. dat bijzon der veel afhangt van de totstandkoming van de benodigde accommodatie om van onze universiteiten en hogescholen leer-, werk- en speelgemeenschappen te ma ken. Hoewel in dit opzicht grote plan nen bestaan, aldus spreker, doet zich de vraag voor of uiteindelijk voldoende accommodatie te realiseren zal zijn zon der grootscheepse hulp van het bedrijfs leven. zoals deze reeds daadwerkelijk is verleend ten bate van de Technische Hogeschool in Delft. Dr. J. W. Hingst maakte enkele ge neeskundige opmerkingen over de sport beoefening en wees op het grote belang van een volledige lichaamskeuring n stens eenmaal per jaar voor de aanvang van de training. Voorts gaf hij het ad vies bij het kiezen van een tak van sport rekening te houden met de lichaamsbouw en de geaardheid van de kandidaat. Ten slotte sprak mevrouw mr. J. M StoffelsVan Haaflen, die het betwij felde of de vrouwelijke studenten min der aan sport doen dan de mannelijke Volgens spreekster behoeft de manne lijke student zich zeker niet superieur te voelen boven de vrouwelijke. Vooral met het oog op de toekomst van de vrouwelijke student, die vaak een com binatie wordt van huisvrouw en buiten huis werkende vrouw, dient de tegen woordige studente zich te trainen taais volharding. Toen echter deed de vermoeidheid zich vooral bij Reva gelden waaruit de Roe menen profijt trokken: 811. Toch bleven de Amsterdammers doorvechten: 1012 en 1214, doch daarna was het bekeken; 12—15. Weer had Rapid met 03 gewonnen, doch dit maal had het de zege niet cadeau gehad. Integendeel! Ritme ester toernooi De uitslagen van de tweede ronde van het Ritmeester-schaaktoernooi luiden: CortleverVan den Berg Tan- Van Scheltinga >4"6; DonnerSpan jaard 01 De stand ziet er na twee ron den als volgt uit: 1. Spanjaard 1% punt; 2 t/m 5 Van Scheltinga. Cortlever, Tan en Van den Berg ieder 1 pnt; 6. Donner Vz pnt. L.S.B.-wedstrijd in Seinpost Gisteravond heeft in Seinpost te Noord- wijk „Daniël Noteboom" gespeeld tegen „Voorschoten". De voorlopige uitslagen zijn: J. Sleeboom („Daniël Noteboom") G. P. Sluiter („Voorschoten") 01: J. Turkdr. T. van Schaik 10. P. Bedijn K. A. Waasdorp 10. J. J. BiesotK. S. van der Kooy afg., T. AdmiraalJ. G. Braggaar sr. 10. A. van den Berg— B. Maat 10. J. HoogeveenJ. van Os 1—0, F. Hoek—J. Braggaar jr. Vfe—'4. H. MeijersK. M. van Renswou 01, ds. K. C. de LangeJ. Boxman (res.) 1—0. De voorlopige eindstand is 6',4214. TAE LEDEN van de filmstudie kring van K. en O. hebben gis teravond in het academiegebouw tekenfilms gezien van een zo hoog artistiek gehalte en van een zo grote oorspronkelijkheid, dat men ernstig moet betreuren, dat de fijne, kunstzinnige produkten van de Joe goslavische tekenfilmindustrie in ons land nog steeds niet in roulatie worden gebracht. Dit was eens iets anders dan het traditionele geren en gevlieg van luidbulkende grappige poppetjes, waarop men meestal in de bioscopen wordt vergast. De mensen van de Zagreb-film hebben hun prachtige ideeën zo knap in beeld gebracht, dat men van de ene verbazing in de andere valt en men zo gauw niet Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, reikte gister avond in de aula van het academisch ziekenhuis aan respectievelijk 45 en 75 donors van de bloedtransfusiedenst van de afdeling Leiden en omstreken de Landstelner-plaquette c.q. de Landsteiner penning nlt. Prof. Gaillard zei hierbij, dat het het bestuur een vreugde is zoveel pla quettes en penningen uit te reiken. Het wordt zich op deze avond bewust, dat vele mensen helpen en dart helemaal uit eigen vrije wil, want hert Nederlandse Rode Kruis betaalt de donons niet, zoals sommige landen wel gebeurt. De laatste jaren is er veel veranderd in de ontwikkeling van het toedienen van'bloed. Vroeger moest het bloed di rect van de donor aan de patiënt worden overgebracht. Dit gebeurt nu lang zo vaak niet meer, want het bloed moet nauwkeurig worden onderzocht en dirt s zeer belangrijk als men kans wil heb ben op een gunstig resultaat. Het lijkt daarom ook of het werk onpersoonlij ker geworden is en dat is ook zo, maar ook veel doeltreffender en dat is toch de hoofdzaak. Films Hierna reikte prof. Gaillard aan alle donors de penningen en de plaquettes uit, waarna er twee films werden gedraaid. In „Uw reddend bloed", zag men. wat er met het bloed wat de donors geven wordt gedaan. Het wordt soms direct gebruikt, maar uit het grootste gedeelte worden de rode en witte bloedlichaamp jes gehaald, zodat het bloedplasma over blijft. Dit wordt dan gedroogd, zodat het jarenlang bewaard kan worden. In de tweede film, zag men een hoorn- vliestransplanitartie. Vroeger werden de blinden vaak aan hun lot overgelaten, maar tegenwoordig is dat heel anders. De blinden kunnen nu lezen, jnuziek maken. enz. En blinden, die hoornvlies- vertroebeling hebben, kunnen nu gene zen De transplantatie wordt nog maar in enkele ziekenhuizen in Nederland ver richt. De blinden kunnen alleen maar geholpen worden als de donor in een ziekenhuis sterft, want anders is het te laat en helpt de transplantatie niet. Vele blinden worden zo weer volwaar dige mensen in de maatschappij, maar er zijn nog vele patiënten die reeds jaren op hun beurt wachten. De Landst'einer-plaquette is toegekend aan: Alphen aan den Rijn: J. A. Verhoef. Katwijk aan Zee en aan den Rijn: P. C. van Andel, H. A. Kuipers, A. G. Seln- stra. J. Verloop. P. de Vries, C. de Vries, mej. H. L. v. d. Weerd. Leiden H. C. F. de Greef jr., mevr. A. v. d. Ham-Lambooy, mevr. P. M. Hel- leman-v. d. Linde, A. Heijkoop, mevr. W. G. Koelewijn, mej. A. M. H. Kriek, mej. H. H. Krol, mej. E. C. Lenshoek, W. A. C. Ligtvoet, D. A. Louwerse, A. v. d. Luit, J. Mourits, J. Neuteboom, C. D. den Os, J. J. Pollman, G. Reinders A. Stouten, mevr. S. A. TegelaarBekooy, G. M. Tros. N. v. d Tuin, J. Th. Witte. Leiderdorp: C. J. Kop, Nieuw Vennep: W. Nederveld. Noordu'ijk Binnen: C. N. van Bohe. mcn. F. H. Smit. Noordwijkerhoul A W. J. de Haas. Oegstgcest: P. A. D. v. Berge Hene- gouwen. Oud Ade: W. Hartog. Oude Wetering: P. A. van Egmond. Roelofarendsveen: mevr. J. M. Heems kerk-Denkers. Rijnsburg: C. P. Borsboom. Sassenheim: R. Duiker. Warmond: P. Vogelezang. Wassenaar: mevr. V. van Batenburg- Schouwenburg, mej. A. G. P. Zonne veld. Zoeterwoude: J. A. Detmers, A. Knul. De Landsteiner-penning ontvingen: Alphen aan den Rijn: W. A. Wolswijk. Benthuizen: A. v. d. Bosch, P. Sprui- tenburg. Hazerswoude-dorp: D. Boesveld, mevr, v. Driel-de Bruyn, J. v. Ofwegen, A. .Luijken. Hazerswoude: mevr. M. J. M. Panne- koek-Hoogeveen, mej. N. Pennings. Katwijk aan Zee: mej. A. S. Bakker, C. Guijt, mej. N. Vooys. Koudekerk aan den Rijn: J. Etman. Leiden: H. W. Bokma, mej. E. de Deugd, T. Dijk, A. Gottmer, W. J. de Gunst, A. J. v. d. Heijden, G. A. v. d. Hout. F. van Kan, D. H. A. Kolff, mej. A. M. H. Kriek. me<j. H. J. Lagerberg, A. N. Mank, J. J. Oranje, Frater Ray. nald, A. B. Rottier, F. v. d. Schaaf, mevr. S. A. Tegelaar-Bekooy, D. Tuit- hof, J. H. v. Veen, mej. A. A. in 't Veld, W. A. M. Wamelink, J. M. v. d. Werf, mevr. A. C. v. d. Wijngaard-Bruné. Leiderdorp: F. P. J. van Straaten. Leimuiden: mevr. E. Woudsma-Mali- paard. Lisse: C. G. M. Langeveld, mej. M. J. A. Onderwater. Noordwijk: J. P. Barnhoorn Pzn., mej. C. M. M. v. Dcursen, F. H. v. d. Graas, B. C. Hooijbeng, C. L. Kortekaas, A. G. v. d. Ploeg, mevr. C. E. Weenk-Bal. Noordwijkerhout: C. C. Broekhof, mevr. A. G. v. Wierinigen-Hensbengen, J. J. v. Wieringen. Nieuw Vennep: H. P. Loogman. Oegstgeest: C. Hortensius, S. W. Tromp. Oudewetering: W. F. van Dam. Roelofsarendsveen: mej. J. M. Spie renburg. Rijptoëferinp; mevr. H. C. Bakker. Menken. Rijnsaterwoudemej. M. M. Spijker. Sassenheim: J. Bruinsma, P. van Duin, A. Hogewoning, L. W. Passchier, mej. G. J. v. d. Speld, C. W. Went, Th. H. L. Witteman. Voorhout: F. C. van Dam, Broeder Jozef. Voorschotenmej. J. Boonstra, N. H. Schijf, mevr. A. M. H. Valkenburg- Boeken. Wassenaar: mevr. A. Ph. A. M. An- cion-Valkenberg. mevr. V. v. Batenburg. Schouwenburg. P. P. Eijs, mevr. T. T, v. d. Heijden-Polstra. W. Odijk. Zoeterwoude: N. Minnaard. Bouw aan Lammermarkt Namens W. P. Segaar te Leiden werd het bouwen van een bedrijfsruimte mei kantoren aan de LammermarktLange Scheistraat opgedragen aan de firma Stouten te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 20 maart R IJ k»unl versteelt - Gealaagd voor het doet. ex. Ned. recht, mej. W E Bal te Rotterdam. Giste; middag zyn in Leiden bij de Lodewykskerk aan het Steenschuur de achttien klokken voor het caril lon van de Jacobstoren aangekomen. Leiden krijgt daar z'n tweede klok kenspel. Vanavond zal in de kerk een bijeenkomst worden gehouden ter wydlng van de klokken. Morgen wordt met het ophangen begonnen, Vervolgens moet de verbinding met het manuaal tot stand worden ge bracht. Op paaszaterdag zal het ca rillon in tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten in gebruik wor den genomen. Foto N. van der Horst. G. Hendriks heropende na verbouwing Ongeveer 2',jaar geleden, begon de heer C. Hendriks met de exploitatie van wat voorheen Biesiots banketbakke rij annex lunchroom was in de Donker- steeg. Gisteren waren de lang gekoester de verbouwingswensen van de heer Hen driks verwezenlijkt hetgeen op een re ceptie tot uitdrukking kwam. De heer Hendriks heeft zelf in sa menwerking met de uitvoerder, het aan nemingsbedrijf Proper c.v. uit Oegst; geest, het ontwerpplan gemaakt. Gelijk vloers is er een winkel met een lunch room. Op de eerste étage bevinden zich een intiem restaurant en de keuken met de bakkerij. Geheel aan de eisen des tijds aangepast zijn de moderne ijskas ten, gekoelde werkbanken en ovens. De uitvoering van het schiderswerk en de muurdecoraties waren in handen van hert schidersbedrijf W. J. B. Ziegelaar en Zn. te Leiden. Velen kwamen hun gelukwensen aanbieden, die vaak verge zeld gingen van bloemen en geschen ken. weet, wat het meest te moerten bewon deren: de aparte vormgeving, de mooie kleuren, de functionele toepassing van het geluid, de karakteristiek; figuren, de warme menselijkheid. Regisseur Zelimir Matko gaf een toe- lichting. De betrokken Joegoslavische tekenfilm-industrie is uit de nood gebo ren. Jonge kunstenaars die te weinig van hun werk verkochten om ervan ie kun nen leven, sloten zich aaneen en richtten de Zagreb-film op. Thans is men met meer dan honderd man en hun methode is niet een bepaalde figuur voor een hele serie avonturen te creëren, maar precies andersom: eerst een goed idee. daarna daarbij passende figuren. In primitieve tekeningen, die hun fleur krijgen door de beweging, en zonder teksten of gesproken woord ontstaan zo doende prachtige filmpjes, die door praktisch iedereen kunnen worden be grepen. Dikwijls zijn menselijke hebbe lijkheden het uitgangspunt. Heel mooi vonden wij de film van Du- san Vucotic en Ivo Urbanic over een bladzijde uit een schetsboek, die door midden wordrt gescheurd om er een vlieg tuigje van te maken. Daardoor worden de op het blad getekende jongen en meis je gescheiden. Met behulp van allerlei tekeningen op ramen, deuren, schuttin gen en muren vinden zij elkaar terug. Kostelijk waren ook de strijd tussen een ouderwets treintje en een moderne diesel en de burenruzie, die leidt tot een wedstrijd in wie het meeste lawaai kan maken. Rake typeringen gaf te zien de eerste opvoering van een opera, obsede rend was de uitbeelding van de barre eenzaamheid van een mens in een ge automatiseerde wereld. In het water van de Oude Rijn ter hoogte van de Kaasmarkt is gisteravond omstreeks negen uur door onbekende oorzaak een goederenopslagboot van de expediteur J. Roodenburg uit Gouda ge. zonken. De Leidse brandweer heeft gis.| teravond tevergeefs getracht de boot leeg] te pompen en te lichten. Vandaag zal een particuliere onderneming proberen als nog de boot leeg te pompen. Gemeentereiniging vierde koperen jubileum In het Antonius-clubhuis aan de Mar« vierde de personeelsvereniging van d< Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst gisteravond ter gelegenheid van het 12M:-jarig bestaan van de ver eniging feest. Voorzitter C. Vermeer kon in zijn wel-| komstwoord onder anderen mr. J. Drij- ber, wethouder, de heer H. Hoorn, direc teur van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst en vertegenwoor- diginig van zusterverenigingen uit Den Haag en Endegeest welkom herten. Hij maande de leden tot grotere ac tiviteit in het verenigingsleven. De heer L. A. Bisschop, voorzitter van de Reinigingsharmonie uit Den Haag bood de jubilerende vereniging naast zijn gelukwensen een enveloppe met in-! houd aan. De voorzitter van de perso neelsvereniging van de Reinigingsdienst van Endegeest, de heer C. Spiering, wenste het bestuur veel voorspoed in[ de toekomst. Hierna volgde een cabaretprogramma onder leiding van Kees Verhulst. Het was een programma vol variatie met hel mondaccordeontrlo „De Gromaldy's". een tweetal zingende meisjes en het Zuid- Amerikaanse trio Mexico". De Vereniging van Zeeuwen Luctor et Emergo" te Leiden e.o. hield haar jaarlijkse toneelavond in „Den Burcht". Het is opmerkelijk hoe deze vereniging altijd overvolle zalen weet te trekken. Zeer zeker is dit een aanmoediging voor de Zeeuwen om met hun op hoog peil staande avonden door te ga^an. Na 'n enigszins stroef begin, kwamen de spelers meer en meer in hun rollen en wisten zij deze op voorbeeldige wijze te vertolken. Baes Jewannes (N. L. van Dalsen) zijn zaak is teruggelopen door de vestiging van twee nieuwe moderne winkels ln het dorp. Hij is vrijgezel gebleven en drijft met Siemen (G. v. d. Graaf) de „winkel". Veel wordt er niet verdiend, maar de neven en nichten denken dat oom nogal aardig in de duiten zit. Hij heeft ook nog wel wat overgeboerd, maar dit uitgeleend aan een vroeger buur meisje; Tannetje Coppoolse (mej. E. v. d. Graaf) wier zaak in „ellegoed" irt de Wieringermeer niet erg floreerde. Als-oom met zijn fiets valt komen de nichten, Tonia (mej. M. de Kok), Dina (mevr. E. H. Potappel-Scholte) en Kle- zien (mej. P M. Boogert), gevolgd door de neven, Gerrit (J. C. v. d. Graaf), Wil lem (G. J. Rietmulder) en Andries (M. de Jonge), hun medeleven tonen. Ze hopen hierdoor in 'n goed blaadje te komen bij oom, om zodoende de „erfe nis" in de wacht te slepen. Oom en Sie men hebben dit door en met behulp van Tannetje zullen ze deze azende familiele den eens flink op hun nummer zetten. Na allerlei verwikkelingen, bedacht door Siemen komt ten slotte dc ontknoping: Siemen krijgt de zaak, Baes Jewannes Die kennissen van beneden, die de vorige week op bezoek waren, zag ik toevallig net by LIGTVOET. Die denken ook direct maar goed doen. trouwt met Tannetje. De nichten en neven komen bedrogen uit. Goed spel van de oudere, zowel ah de jongere spelers maakte deze auond tot een succes. De mooie costuums -uit Walcheren, Zuid-Beveland en Axel doen het toch wel erg goed, vooral wam de originele kleding op zo voorbeeldige wijze wordt gedragen. De fleurige doe-' ken en beuken, de grote en kleine mut sen, de schoudervleugels, de zilveren broekstukken en gouden knopen geven in het goed verzorgde décor een prachtig beeld van de Zeeuwse klederdracht. Het is een verdienste van deze ama teurs, dat ze rekening houden met de vele niet-Zeeuwen, die in de zaal aan- wezig zijn. Door duidelijke articulatie en rustig spel proberen ze ^.e gehele zaal mee te nemen, wat hun altijd wonderwel gelukt. De avond kenmerkte zich ook nu door een prettige sfeer. Een welverdiend applaus werd de spe lers aan het eind van de avond door de vele aanwezigen gebracht. Hierbij werd ook mej. R. A. Wondergem, die als souf- fleuse fungeerde niet vergeten. In de pauze werd afscheid genomes van mevr. v. d. Meyden, die als bestuurv lid de vereniging op voortreffelijke wijze enige tijd heeft gediend. Het Leidse ka merorkest verleende zijn medewerking. GANGETJE 18 Modehuis De Groot komt dit jaar uit met een nieuwtje voor Neder- land: de Provencerokken. Gezellige wijde rokken, in de taille aangerim- peld, gemaakt van een stof die bedrukt is met bonte patronen. De dracht is ongeïnspireerd op de Provence, een streek in Frankrijk die door veel vakantiegangers wordt gewaardeerd, en dat kan men ook zienmen zou de rok een Franse boerinnerok kunnen noemen. Gecombineerd met een overhemdbloes en een tas van dezelfde stof als de rok, maakt het geheel een aparte vakantieachtige indruk. Gisteren werd dit nieuwtje tijdens de broderie anglaise met geelzijden modeshow in restaurant Van der Heijden getoond. De Groot heeft een uitgebreide collectie dameskleding, waarin vooral de deux-pièces een grote plaats innemen. Wij zagen ze in marineblauw, pastel- ruiten en wit, alle van het zo lang zamerhand klassiek geworden „rechte" model. Ons viel een wit gebreid exem plaar op, dat door eenvoud van lijn een bijzonder chic effect sorteerde. De mode staat trouwens over het aLgemeen een voudige modellen voor. Afgebiesde over slagen en zakomslagen Lieten ook hier zien, dat de Parijse ideeën tot ln Neder land navolging vinden. De Groot toonde gisteren veel strakke rokken, een enkele plooirok onder een rechtvallend jasje, een aantal geplis- seerde in combinatie met zijden bloesjes In mooie kleurstellingen en wijde aan- gerimpelde aan de zomertoiletjes. Deze japonnetjes hebben bijna alle een laag uitgesneden rug, evenals de cocktail japonnen. Zwart, wit, abrikoos, marine en licht bruin zijn favoriet. In eerstgenoemde kleur was er een korte avondjapon van ring, een aparte combinatie. Liohtbruin werd veel verwerkt in kleine en iets grotere ruiten van wollen stoffen. Voor al de deux. of trois-pièces in deze tint deden het goed. De accessoires waren goed gekozen: apvallen/d in dit opzioht was een licht grijze gestreepte plooirok met wit truitje, aangevuld met handschoenen en sjaal in een helderrode tint. De hoeden (evenals dc handschoenen van Messcher's Modehuis) stonden recht op het hoofd en hadden brede randen (soms van voren opgeslagen) of hadden het cloche-model. Vele waren van grof stro en tule. De voiletjes doen hun best er weer in te komen. Het traditionele bruidstoilet ontbrak op deze show, doch één van de witte pakjes in jersey of gebreid van katoe nen garens, eventueel afgebiesd in een afstekende kleur, zouden voor het bruidje-ln-clviel wel geschikt kunnen zijn. A lmet al dus een show. die veel mooie en chique modellen toonde. De Nederlandse Reisvereniging heeft gisteren in dc foyer van de Stadsge hoorzaal een filmavond gehouden onder de titel „Rivièra's van Europa". Dat de belangstellenden veel zonnige vakan-i iieoorden aanschouwden, behoeft geen betoog. De eigen filmdienst onder lei ding van C. H. Groen en met cameraman L. Willemstein zorgde voor een briljante kleurenfilm, die niet alleen van vakman schap maar ook van artistiek inzicht ge tuigt. De unieke reis start in Barcelona, een miljoenenstad, waarna de eerste Rivièra, de Costa Brava, wordt geprezen. Dit ge bied wordt tot aan de Franse grens ge volgd met zijn ketting van vriendelijke dorpen, grijze rotsen, groene pijnbomen en kleine strandjes. Niet alleen de kust strook, maar ook het interessante ach terland met de uitlopers van de Pyre neeën werd door de camera gevangen. De beroemde Franse Rivièra is de tweede van deze serie vakantieoorden. Namen als St. Tropez, St. Raphaël, Can nes, Antibes, Monte Carlo, Nice en Men ton zijn begrippen geworden. Meer het binnenland in kwamen gebieden als het Massif des Maures, het Estérelgebergte en de Gorges du Loup in het beeld, waarna de ItaliaansFranse grens werd overschreden. Een heel andere wereld: blauwe zee, blanke rotsen, ruime stranden en over weldigende hoeveelheden bloemen vor men de aantrekkelijkheden van de Ri vièra dei Fiori, die een onderdeel vormt van de Rivièra di Ponente. Plaatsen als San Remo, Imperia, Diano Marina, Alas- sio en andere vormen ideale oorden van luieren, zwemmen en zonlicht. De Rivièra di Levante begint bij Ge- nua. Santa Margherita, Portofino en Ra-1 pallo zijn kleine juweeltjes in de wat steile kust. Langs de Rivièra Adriatica deed de I filmploeg de laatste verrukkelijke beelden j op van het natuurschoon, dat op vele plaatsen in Europa is te vinden. De N.R.V. heeft met deze film voor een prettige avond gezorgd. Vijftien jaar „Jan van Galen" Ter gelegenheid van het vijftienjarig j bestaan van de zeeverkennersgroep „Jan van Galen" is een gestencild gedenkboek verschenen op initiatief van de ouder commissie. De lotgevallen van de groep worden in de verslagen verhaald, mede om uiting te geven aan dankbaarheid jegens de leiding van voorheen. De groep bestaat op het ogenblik uit: horde-24 welpen ;troep27 verkenners: Stam9 loodsen. De vele aspecten van het zeeverkennen maken het de leiding mogelijk het verkennerspeil 1e combi neren met de watersport .De groep heeft de beschikking over een schouw, tjotter, zeilvlet, roeivlet en roeiboot. Plannen staan op stapel voor een nieuwe motor- vlet. Loting Zilveren- Molentornooi L.F.C. De loting van de wedstrijden van het Zilveren-Molentornooi van L.F.C. heeft heden plaatsgehad. De progranimainde- ling is als volgt: Woensdag 29 maart L.F.C.—Wassenaar: woensdag 5 april Gouda—Quick Boys; woensdag 12 april S.H.S —Blauw Zwart. De aanvangstijden van de wedstrijden I zijn 20.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4