Hij kon zijn schoenen wel non de knpstok hangen Amerikaanse zendelingen in Kongo mishandeld Meningen van anderen Herderlijk schrijven over Pools conflict met staat Vijfdaagse schoolweek nog niet noodzakelijk Amerikaans hoedenmiljonair tot priester gewijd Een kanttekening Gemiddelde voor SSK boven 10 per lidmaat Nieuwe taak voor geref. zending CHEFAROX Een woord voor vandaag Rapport Anof-commissie VERTROUWEN IN GULDEN TOEGENOMEN DE HERWAARDERING van de gulden kunnen wij onmiddellijk terugvinden In de daling van de prijs voor het buitenlandse geld. Een dollar kostte vóór 5 maart circa 3,80 en thans ongeveer 3,60, een Engels pond is gezakt van plus minus 10,60 tot circa 10,10, en een Franse franc van ongeveer 77 cent tot om en nabij 73 cent. Er zijn nu deskundigen, die elke verandering en ook deze verandering van de prijs, die voor buitenlands geld betaald moet worden, een gevaar voor de gulden achten. De handel moet kunnen rekenen op vaste omrekenings koersen, althans op koersen die door de werking van vraag en aanbod binnen nauwe grenzen blijven schommelen. Een verandering, zoals nu uit de reva luatiebus kwam, schokt echter het vertrouwen in de gulden en maakt bereke ningen op korte en lange termijn moeilijk, zo niet onmogelijk. Tegenover deze kritische stemmen staan de geluiden van hen, die zeggen dat het vertrouwen in de gulden thans juist is versterkt. De gulden was in 1949 bij de devaluatie te laag gewaardeerd en deze fout is nu hersteld door de gulden meer waarde te geven, door hem harder te maken. Dit moet de spaarders prikkelen bij hun besparingen. De hardere gulden geeft meer zekerheid, zij het geen absolute garantie, dat de spaarpenningen haar waarde in de toekomst zullen behouden. Maar dit geldt ook voor buitenlanders. Zij zullen er eerder toe gebracht wor den om hun geld in Nederland te investeren, om Nederlandse aandelen te kopen en om banksaldi in Nederlandse guldens aan te houden. Volgens deze theorie zal er extra buitenlands geld naar ons land stromen. Het is, nu de revaluatie nog maar zo kort achter de rug ligt, heel moeilijk om positief te verklaren, dat inderdaad het vertrouwen van het buitenland in de gulden is toegenomen. Wij kunnen hoogstens zeggen, dat het buitenland ons niet de rug heeft toege keerd. De verwachte wegvloeiing op grote schaal van buitenlands geld is tot nu toe uitgebleven. Dit kan opgemaakt worden uit de ontwikkeling van de koersen van belang rijke aandelen en uit de cijfers van de Nederlandsche Bank. De aandelenkoersen zijn ongetwijfeld gedaald, maar toch veel minder dan men bij een revaluatie van bijna 5% had mogen verwachten. Bovendien zijn de buitenlanders niet alleen als verkopers maar ook als kopers op de Amster damse effectenbeurs verschenen. Dit laatste kan zeker uitgelegd worden als een bewijs van vertrouwen in de gulden, al spreekt de groeikans van een be drijf, welks aandeel wordt gekocht, uiteraard ook een hartig woordje mee. Minstens even sprekend zijn de cijfers van de weekstaat van de Nederland sche bank van vorige week maandag. Deze staat is weliswaar geen open boek maar met enig deduceren en combineren Is er ten naaste bij toch wel uit te komen. Zo meenden wij te kunnen vaststellen dat onze deviezenpot ruwweg 50 mil joen aan buitenlandse valuta rijker is geworden. En dit door het feit, dat er dollars en Engelse ponden op de valutamarkt werden aangeboden door hen, die niet zoveel vertrouwen in die valuta hebben. Op grond van internationale overeenkomsten moet de Nederlandsche Bank nu deze valuta kopen, als de koers beneden een bepaalde prijs komt. Het was echter niet al winst wat de deviezenklok sloeg. Onze goudvoorraad heeft namelijk door de revaluatie een lagere guldenswaarde gekregen. Dit boekverlies is zo op het oog 260 miljoen maar rekening houdende met ver schuivingen in de deviezensector is het totale verlies op de goud- en deviezen reserve vermoedelijk op 290 miljoen te stellen. Dit verlies komt voor rekening van de schatkist: het rijk strijkt de winsten van de Nederlandsche Bank op maar het moet ook de revaluatieverliezen voor zijn rekening nemen. Daarom is die 290 miljoen ook afgeboekt op de post „saldo schatkist". Dat die post in feite maar 253 miljoen daalde, is weer te danken aan de belastingbetalers, die voor toestroming van geld zorgden. Trekken wij van het verlies van circa 290 miljoen de deviezenaanwinst van ongeveer 50 miljoen af, dan komen wij aan het saldo waarmee de totale voorraad goud en deviezen is teruggelopen, namelijk van 6114 miljoen tot 5875 miljoen, een achteruitgang derhalve van bijna 240 miljoen. Een vraag blijft natuurlijk, waarom er deviezen naar Nederland zijn ge stroomd. Alleen omdat er zoveel vertrouwen in de hardere gulden is geko men? Of omdat men de dollar en het Engelse pond wantrouwde? In het laatste geval is er uiteraard ook sprake van een voorkeur voor de gulden. Maar dit kan een tijdelijke voorkeur zijn, een vlucht in de gulden, die weer onge daan gemaakt wordt als de gulden andermaal revalueert dan wel de dollar en/of het pond devalueert. Het zijn louter speculaties van lieden die grote kapitalen bezitten en die munt trachten te slaan uit de onrust op de valutamarkt. Het ls voor de gulden en voor onze economie echter te hopen, dat deze op winst beluste vlucbtkapitalen geen onheil in ons land stichten, al realiseren wij ons dat Am sterdam als financieel wereldcentrum er zij bij spint. Eerst over enkele maanden kan gezegd worden of het buitenlandse vertrou wen in de gulden, dat de afgelopen week getoond werd, van tijdelijke of duurzame aard is. Laten wij het laatste hopen. Zes Amerikaanse zendelingen, onder wie kinderen, zijn vandaag per vliegtuig in Leopoldstad aan gekomen na weken van lijden en terreur in de provincie Kivoe. De Amerikanen bevonden zich op een afgelegen missiestation in Karna, toen de moord op Loemoemba de Kongolezen tot gewelddaden deed overgaan tegen blanken die in het gebied woonden. Maar zij zeiden, dat de berichten die de V.N. be reikt hadden dat een van de mis siezusters verkracht werd, niet waar zijn. Zij kwamen aan met zes andere vluchtelingen, allen Belgen. Onder de Belgen bevonden zich drie room-s-ka- tholieke priesters die nog de sporen van mishandeling droegen. Zij laten vier andere Amerikanen in Kivoe achter, die besloten hebben hun christelijk werk daar voort te zetten. Wij waren met ons tienen op het zendingsstation, aldus Frederick Vin- ton, 26, die met zijn vrouw, Lois en hun negen maanden oude zoon, Fre derick in Leopoldstad aankwam. Spoedig na de dood van Loemoem ba werden wij uit onze huizen ge sleept en door de plaatselijke politie in een vrachtauto gesmeten. Hij sprak met trots over zijn 57 jaar oude vader, Sam, die aan het hoofd van de Kama-zending stond, die uit gaat van de World Grace Testimony, een kerkelijke zending in de Verenig de Staten. Hij moest op de grond knielen en daarna sloegen de Kongo lezen hem met de geweerkolf. Maar hij schreeuwde nooit. Hij bad. alleen maar. Toen zijn vader zijn handen opstak om zijn hoofd te beschermen werd zijn arm door een klap gebroken. Wij mochten niet naar huis terug iets van onze bezittingen op te halen en wij maakten ons zorgen over de ba by, omdat wij geen tijd hadden gehad eten voor het kind mee te nemen. Toen wij in de vrachtauto werden ge smeten lieten de Kongolezen alleen Bet ty Frier, een 40-jarige verpleegster ach ter. Kongolezen zeiden dat zij haar no dig hadden, omdat zij verpleegster is. Vinton bracht verslag uit over een DE V.V.D. Enkele commentaren naar aanleiding van de rede van prof. nir. P. J. Oud op de algemene vergadering van de V.V.D. in Rotterdam. Het Vrije Volk schrijft: „De rede die prof. Oud heeft gehouden zou men met de woorden van onze. par- lementsredactie een vangnetrede kunnen noemen. De voornaamste zorg van prof. Oud is nl. nog steeds: „Hoe bestendig ik het moeilijke bestaan van het zittende kabinet". Het is voor de aanvoerder van de V.V.D., die in de oppositie lange jaren zulke ferme woorden heeft gesproken en die in verkiezingsdagen de straatwanden overdekte met gespierde leuzen, niet zo gemakkelijk alle duikelingen en kronke lingen van het kabinet-De Quay goed te praten. Vandaar waarschijnlijk, dat prof. Oud's rede zo'n voorzichtige en weinig positieve indruk maakt. Het is wat men noemt een diplomatiek betoog, waarin voortdurend wordt gezegd, dat men een probleem enerzijds van deze kant kan bezien, maar dat er anderzijds ook wat anders van te zeggen zou zijn. Dezerzijds vinden wij zulke betogen dan wat zwe vend. Zij bieden ons weinig houvast. Zo vernamen wij, dat progressiviteit tot het wezen van het liberalisme behoort. Maar anderzijds zei prof. Oud, dat de voor loons verhoging beschikbare ruimte in de eerste plaats moet worden aangewend om de loontrekkenden een redelijke compensatie te geven voor de verhoogde huur. Dat wilde volgens prof. Oud de regering en dat wil hij ook. Dat de regering de ruimte in de eerste plaats voor een huur verhoging wilde besteden, hadden wij uit de befaamde schermutseling over het loon- en huurkonijn niet begrepen, maar op gezag van prof. Oud nemen wij het aan. Als de instemming van prof. Oud betekent, dat wij in de toekomst een voortzetting van deze politiek moeten verwachten, kunnen wij wel mededelen, dat ons dit enerzijds van de V.V.D. niet verbaast, maar dat wij ons anderzijds er met kracht tegen zullen blijven verzetten." En dit schrijft het Algemeen Han delsblad: „Het was aan het slot van zijn boeiend betoog, dat de heer Oud zonder iedere nodige franje wees op de groei van de V.V.D. Deze groei der libe- ralen is inderdaad een der kenmerkend-te verschijnselen in de Nederlandse politiek. Hoe dikwijls heeft men niet de ondergang van het liberalisme voorspeld. De werke lijkheid heeft alle zwarte voorspiegelingen teniet gedaan. Daarvoor behoeft men slechts te kijken naar de groeiende liberale aanhang in de vertegenwoordigende licha men. Liberalisme, hoe zeer ook statisch in zijn beginsel aldus prof. Oud moet dynamisch blijven in zijn actieve politiek. Inderdaad, een liberalisme zonder progres siviteit zou gelijkstaan met verstarring. Hiervan zijn de vele jongeren, die, alle voorspellingen ten spijt, liberaal denken èn stemmen, in geen enkel opzicht gediend. VROUW EN AMBT Ds. IJ. K. Vellenga las in „Kerknieuws" het volgende be richtje, dat kennelijk uit een ge publiceerd kerkeraadsverslag stamde: ,Jiij de kerkeraad van Schie- broek-Hillegersberg-C. kwam een schrijven in van de echtgenote van een der ouderlingen, waarin deze op een vriendelijke, maar niet mis te verstane wijze uiting gaf aan haar misnoegen over het late uur van sluiten van de ker- keraadsvergaderingen. De ker keraad neemt zich ernstig voor zijn leven hier te beteren!" Naar aanleiding hiervan schreef ds. Vellenga in het „Ge reformeerd Kerkblad voor Dren te en Overijsel" het volgende: betreffende zuster mengde zich met haar schrijven, waar in zij op vriendelijke, maar niet mis te verstane wijze uiting gaf aan haar misnoegen over de lange duur der kerkeraadsvergaderingen, op niet mis te verstane wijze in het ambtelijk handelen van de kerkeraad. Dit deed zij niet in het openbaar, maar de kerkeraad maakte openbaar, dat zij het deed. Hij gaf kennis aan de gemeente, dat hij van een zuster der gemeen te een berisping had ontvangen en dat hij beterschap zou tonen. Hier rijzen enkele vragen. D -1 Hoe wist de zuster dat de ver- gaderingen bekort konden wor den? Het is niet de vraag of de vergaderingen lang duurden. Dat kon gecontroleerd worden door iedere buitenstaander, die op de stoep bleef drentelen tot het ogen blik, waarop de doorrookte broe ders naar buiten kwamen. Het gaat er over of de vergaderingen té lang duurden. Daarover kon geen buitenstaander een gewettigd oor deel hebben. Dit is immers niet af to 'ezen van de klok, maar slechts uit te maken naar de te behande len zaken. Om daarover te kunnen oordelen moest men ingewijde, in casu kerkeraadslid. zijn. Hoe kwam de zuster, zulks niet zijnde, tot naar oordeel, dat de vergade ringen metterdaad te lang duurden en nekort konden worden? 2 Waar de veronderstelling ge wettigd schijnt, dat de zuster contact heeft gehad met een der ingewijden en het even gewettigd mag heten aan te nemen, dat de ze persoon haar eigen man was, rijst de vraag of de achtergrond van het schrijven gevormd is ge worden door een echtelijk onder houd. hetzij in dezer voege, dat de broeder, op een laat uur thuis ko mende, zijn echtgenote met ont stemde blikken bij de koudgewor- den thee in de woonkamer wach tende. of wel verschrikt uit haar eerste slaap ontwakende in de slaapkamer trof, en nu enige minder vriendelijke woorden te horen kreeg over dat verwerpelijk lang vergaderen, dan wel in dezer voe ge. dat de thuiskomende broeder zijn vanwege het lange vergaderen opgehoopte gal over zijn geduldig wachtende en gedwee neerzittende echtgenote uitstortte. o Waarom heeft, aangenomen, dat de zuster ontstemd was. haar geattaqueerde echtgenoot de waardigheid van de kerkeraad te genover haar niet hooggehouden door haar bijvoorbeeld aan te zeg gen. dat de kerkeraad zelf heeft uit te maken hoe lang hij vergaderen zal, of waarom heeft de broeder, aangenomen, dat hij misnoegd was. zijn misnoegen niet aan de kerkeraad laten blijken en op zijn onthutste wederhelft afgereageerd? A Moet het bewuste schrijven dus aangemerkt worden als de spontane uiting van een zich in haar echtelijke rechten gekrenkt dan wel zorgen geroerd gevoelde zuster, of moet verondersteld wor den, dat zij tot het opstellen er van openlijk of verkaptelijk is aan gespoord geworden door haar man, die ter vergadering bleef zwijgen? r Waarom heeft de kerkeraad, aie voorgaande vragen mis schien wel onder ogen heeft gezien, maar hiervan geen mededeling ge daan. niet zelf kunnen bedenken wat de zuster hem voorlegde? Vreest de kerkeraad niet, dat naar aanleiding van de open baarmaking van zijn belofte van beterschap hetzelfde zou kunnen geschieden als waarvoor Memukan en consorten (Esther 1) vele eeu wen geleden vreesden? In een brede al-fresco stijl heeft de voor zitter van de V.V.D. tal van problemen der buitenlandse en binnenlandse politiek voor zijn hoorders doen leven. Prof. Oud houdt niet van ingewikkelde woordcon- structies, die zijn eigen geleerdheid moe ten bewijzen. Hij versmaadt eveneens vage aanduidingen, welke verre, ongekende achtergronden moeten suggereren. Zijn niet geringe welsprekendheid gaat recht op het doel af. Hij kent het politieke bedrijf met zijn hoogten en dalen, met zijn voetangels en klemmen als weinigen. Maar bij al zijn nuchterheid en vinnige strijdlust hoort men als „tussen de regeli dat voor hem politiek een eerlijke zaak is. Mits men zich eraan geeft met volle inzet van zijn krachten". daar enige tijd vastgehouden en hun werd medegedeeld, dat zij naar Stanley- stad overgebracht zouden worden en dat dat het einde voor hen zou betekenen. Maar in de plaats daarvan brachten de Kongolezen hen over naar Kindoe waar de Ver. Naties een voorpost hebben en een vliegveld. Mijn vader ging naar het ziekenhuis en toen de V.N.-troepen van ons hoor den, kwamen zij en namen ons onder hun bescherming. Weken lang hebben wij geprobeerd van de plaatselijke Kongolese autoriteiten vergunning te krijgen om de provincie te verlaten, al dus Vinton. „De Kongolezen wilden ons dwingen terug te gaan." Vinton schatte, dat slechts 3 procent van de Kongolezen in Kivoe blankenha ters zijn. Maar zij schijnen de rest van de bevolking onder de duim te houden. Hij vertelde tenslotte dat zijn vader en moeder besloten hebben in Kivoe te blij ven om hun christelijk werk voort te zetten. Ook Betty Frier, die in veilig heid is in Kindoe wil in de Kongo blij ven. Mevrouw Hope-Anderson verklaarde te geloven dat de Kongolezen milder wa ren voor de protestantse zendelingen in Kivoe. De Kongolezen associëren de rooms-katholieke missie met de Belgen en sommigen van hen hebben een ver schrikkelijke tijd gehad, zei zij. Uniecollecte De uniecollecte heeft de volgende bedragen opgebracht: in Onstwedde 285,25, Stadskanaal 725,Tjuchem 1.189,Leeuwarden 5.013,Lioes- sens 265,35, Metslawier 298,35, Oude- haske 254,09, Reitsum ƒ414,75, Schet- tens 131,22, Siegerswoude 121,—, Schoonebeek 1.205,90, IJsselmuiden 1.027,Epe 1.057,Gendringen 286,25, Tiel 1.078,31, Veenhuizerveld 157,27, Utrecht 2.970,87, Santpoort 425,—, Nieuwerbrug a.d. Rijn 458,82, Nieuw Lekkerland 506,Noordeloos ƒ204,96, Ottoland ƒ247,47, Rotterdam I 2.934,24, Rozenburg 210,06, Sassen- heim ƒ807,15. Totaal van 450 lokale comités: ƒ281.135,84; vorig jaar ƒ249.640,29. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Noord- en Zuid-Scherimer (toez.): J. E. van Veen, vic. te Termun- ten. Aangenomen naar Varsseveld: J. M. de Meij te Opperdoes, die bedankte voor Sexbierum; naar Wijngaarden: I. Boot, kand. te Utrecht. Bedankt voor Drachten: K. M. de Bruyn te Marrum. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg: C. J. Smelik te Veenendaal. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Bergum: G. H. de Jon ge te Leeuwarden. Prof. dr. L. H. Grondijs overleden Op 82-jarige leeftijd is dezer dagen in Den Haag overleden prof. dr. L. H. Grondijs, oud-hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. De heer Grondijs werd geboren in Pa- mekasan in het toenmalige Nederlands Oost-Indië. Hij volgde de h.b.s. in Soe- rabaja. In Nederland studeerde hij wis- en natuurkunde aan de universiteiten te Leiden en Utrecht, waar hij ook promo veerde. Aan de Sorbonne te Parijs pro moveerde hij later tot doctor in de let teren en wijsbegeerte. Na zijn studie te Parijs werd dr. Grondijs benoemd tot leraar aan de h.b.s. te Tilburg en de m.t.s. in Dordrecht. Van 1914 tot 1917 was hij in Rusland oorlogscorrespondent voor twee Franse bladen. Hij werd of ficier van het vrijwillige Russische Witte Leger. Van 1918 tot 1920 maakte hij deel uit van een Franse miitaire missie in Siberië. In 1939 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar en in 1944 tot gewoon hoogleraar aan de universiteit te Utrecht in de kerkelijke kunst en ico nografie. Van zijn hand verschenen een groot aantal publikaties. De teraardebestelling is bepaald op woensdag 22 maart om elf uur op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" in Den Haag. (Advertentie) Het Poolse episcopaat heeft een herderlijk schrijven opgesteld, waarin het zijn visie geeft op het conflict tussen kerk en staat Polen zoals in het weekeinde naar voren is gekomen door de aanval van partijleider Gomoelka en het antwoord daarop van kardinaal Wyszynski. Kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders wilden zich echter niet over de inhoud van het schrijven, dat in aanwezigheid van alle Poolse bisschoppen is opgesteld, uitlaten. Het zal in de komende twee weken in geheel Polen verspreid worden en waarschijnlijk op het hoogfeest van Pasen van de kansels der kerken worden voorgelezen. De giro-overschrijvingen voor de gere formeerde kerkbouwactie van S.S.K. komen niet meer met de gewone post bestelling, maar met de pakketpost bin nen. Nog altijd wordt rond de 100.000. per dag overgeschreven. Het gemiddelde is nog steeds meer dan 10,per ziel. Bijzonder hoog waren de opbrengsten van de acties in de volgende plaatsen nog niet alle kaarten zijn binnen, zodat ook deze bedragen nog aanzienlijk kun nen stijgen: Woerden (1660 zielen): ƒ26,217,30; Haarlem-Noord (4075): 50.830,10; Haarlemmermeer-Oostzijde 695): 11.184,55; Leeuwarden-West 2870): 33.100.—; Huizum (2653): 31.287,60; Ternaard (214): ƒ2.212,—; Sittard (325): ƒ4.781,— Ommen (2284): 20.008,50; Assen (3400): 38.750,— Naaldwijk (2046): ƒ34.065,Oegstgeest (1269): 21.300,—; IJsselmonde (1090): 17.189.33; Leiden (5258): 45.481,12; Overschie (1895): 23.497,10. Om enigszins een overzicht te geven hoe de verschillende provincies tot nu toe hebben gereageerd geven we de lijst van vorige week vrijdag: Friesland 183.150,43 Groningen 145.268,39 Drente 20.251,12 Overijssel 202.984,76 Gelderland 337.093,24 Utrecht 174.883,09 Noord-Holland 510.422.13 Zuid-Holland 882.601.91 Zeeland 124.654.01 Noord-Brabant/Limiburg 174.476,52 Dr. Y. Feenstra naar Kongo Generale zendingsdeputaten van de Gereformeerde Kerken hebben dr. Y. Feenstra, predikant van de Gerefor meerde Kerk van Rotterdam-Charlois aangezocht om een benoeming te aan vaarden als hoogleraar aan de Theolo gische Faculteit in EKsabethville in de Kongo. Dr. Feenstra heeft deze benoe ming aanvaard. Het is de bedoeling, dat dr, Feenstra ter beschikking wordt gesteld van de Evangelisch Presbyteriaanse Kerk van Roeanda, die participeert in de Theolo gische Faculteit in Elisabethville. Dr. Feenstra zal het vak dogmatiek doce ren. Dr. Feenstra. d'ie, wa'c zijn kerkelijke positie betreft, voorlopig aan de kerk van Rotterdam-Charlois verbonden zal blijven, hoopt in het najaar naar Roe anda te vertrekken, waar hij eerst ken nis zal hebben te nemen van het leven en de problemen van de kerk aldaar. Zoals bekend, zullen de Gereformeerde Kerken in het kader van de Société Beige de Missions Protestantes au Congo binnenkort een tweetal missio naire predikanten uitzenden, terwijl nog naar een jeugdleider wordt zocht. Door 'in te gaan op het verzoek van de Theologische Faculteit in Elisabeth ville hebben de Gereformeerde Kerken naast de 4 taken in West-Pakistan, Roeanda-Oerundi, Brazilië en Argenti nië er een taak bij gekregen. Van kerkelijke zijde werd verklaard, dat de kardinaal in de passietijd nog een aantal preken in Warschau zal hou den. Het is mogelijk, dat hij ook de verkiezingen, die volgende maand in Polen worden gehouden, in zijn preken zal betrekken. Betreffende het aanknopen van diplo matieke betrekkingen tussen West-Duits- land en Polen hebben Westduitse rege ringsfunctionarissen uitdrukking gegeven aan hun spijt over de voorwaarden die Gomoelka hieromtrent heeft gesteld. Ze betreuren de negatieve houding v.an Gomoelka, maar ze geven de moed nog niet op en zij hopen, dat gezond verstand het in de Poolse regering zal winnen. Nieuwe uitgave van „Boek en Vorming" „Boek en Vorming", het orgaan van de protestantse stichting tot bevorde ring van het bibliotheekwezen en de lectuurvoorlichting in Nederland, heeft vanaf het begin van dit jaar een nieuw omslag en een andere inhoud. Er werkt nu een redactie aan mee om de inhoud en de samenstelling van „Boek en Vorming" te begeleiden. In de twee nummers die tot nog toe in deze vorm zijn verschenen, komen verscheidene zeer interessante artikelen voor. In het laatste nummer is een opsomming van paas- en pinksterlectuur te vinden. „Boek en Vorming" is verkrijgbaar bij de Prot. Stichting tot Bevordering van het Bibliotheekwezen, Sweelinck- plein 40, Den Haag. Chef-staf overleden van Leger des Heils De 57-jarige Commissaris Norman F. Duggins, die in december benoemd is als chef-staf van het Leger des Heils, is van daag in een ziekenhuis te Paisley gestor ven. Duggins kreeg een beroerte nadat hij gisterenavond een vergadering van het Leger des Heils in Paisley toegespro ken had. Ambtsaanvaarding Door het uitspreken van een rede, ge titeld: ,.Het glazen celvenster, de ont wikkeling der microfysiologie", heeft prof. dr. J. Th. F. Boeles zijn ambt aan vaard van gewoon hoogleraar in de fy siologie aan de Universiteit van Amster dam. (Advertentie) Maagklachten? voor hlijvondc verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand De gelijkenissen die Christus kort voor Zijn kruisiging ge bruikte behandelen allemaal een tegenstelling. Gisteren schre ven we over de pachters die de hele dag en die maar een klein deel van de dag werkten en toch hetzelfde loon ont vingen. In Mattheus 21 vertelt de Heiland van de man met twee kinderen. De ene zei: „ja", toen hem iets werd gevraagd en deed het niet, de ander was veel eerlijker. Hij zei: „neen", maar bedacht zich en werd later toch gehoorzaam. Het sleutelwoord van deze gelijkenis is het „berouw" van de tweede zoon en de gehoorzaamheid die daarvan de vrucht was. Christus is wars van schijnheiligheid, wars van een „ja", dat geen enkele consequentie blijkt te hebben. We leven in de dagen van het belijdenis doen. Hoeveel „ja's" zullen er niet worden uitgesproken, die geen enkel gevolg zullen hebben? Christus is niet bang voor ons „neen", hoe fel dat ook wordt uitgesproken. Dat is tenminste eerlijk. Daar ligt ook de moge lijkheid van berouw, van het besef dat we verkeerd gehan deld hebben, van een opnieuw beginnen. In verband met het speciale ka rakter, dat de school als onder wijs- en opvoedingsinstituut in neemt, verdient het aanbeveling dat de te verwachten snelle ont wikkeling van de vijfdaagse werk week met de nodige bedachtzaam heid wordt gevolgd. Aangezien de noodzaak tot invoering van een vijfdaagse schoolweek thans soci aal noch pedagogisch aanwezig is, is het ook niet gewenst een aanbeveling tot algemene invoe ring te geven. Dit is een van de conclusies van de door de Algemene Nederlandse Onder wijzers federatie (Anof) ingestelde com missie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de consequenties van de vijfdaagse werkweek voor de school. De opdracht tot een dergelijke studie gaf de algemene vergadering van de Nederlandse Ondeiv wijzers Vereniging (Nov) in 1958 aan haar hoofdbestuur. Op verzoek van de Anof, waarvan behalve de Nov ook de rooms-katholieke- en protestants-christe lijke onderwijzersverenigingen deel uit maken, werd de Nov-commissie omgezet in een Anof-commissie. Suggesties In haar interim-rapport heeft de com missie de hoofdbesturen van de drie onderwijzersorganisaties met betrekking tot het lager onderwijs de volgende sug gestie gedaan: de invoering van de vijfdaagse werk week resp. schoolweek een vooruit strevende positie inneemt. 2 In verband met het speciale karakter, dat de school als onderwijs- en op voedingsinstituut inneemt, verdient het aanbeveling dat de te verwachten snelle ontwikkeling van de vijfdaagse werkweek met de nodige bedacht zaamheid wordt gevolgd. een 5-daagse schoolweek sociaal noch pedagogisch aanwezig is, acht de com missie het nu niet gewenst een aan beveling tot (algemene) invoering te geven. Dit oordeel berust op de tot nu toe beschikbare gegevens, maar houdt niet in, dat deze bij een verdere bestudering van de komende situatie gehandhaafd zal blijven. A Evenwel kunnen er zich lokale of regionale omstandigheden voordoen, waarbij de school zich zal moeten aan passen aan het daar heersende levenspatroon. De commissie geeft in dit geval in overweging: a. De invoe ring van een beperkt aantal vrije zaterdagen kort voor en na de zomer vakantie. b. Invoering van vrije zaterdagen gedurende het gehele zomerhalfjaar (half mei—half sep tember) heid van de invoering van vrije zater dagen acht de commissie het gewenst dat met de opvattingen van de ouders en de leerkrachten rekening wordt gehouden. z: De commissie acht de compensatie van de uren door verlenging van de schooltijden aan te bevelen boven het laten vervallen van de vrije woens dagmiddag. De hoofdbesturen van de drie onderwijzersorganisaties moeten zich over de conclusies van het interim-rapport nog beraden, waarna de Anog nader haar standpunt zal bepalen. Nadeel De commissie heeft bij de bestudering van haar opdracht vooropgesteld, dat de 5-daagse schoolweek op grond van sociale motieven ter sprake is gekomen en niet op grond van pedagogische en didac tische motieven, die uit het onderwijs zelf naar voren zijn gekomen. Dit be tekent volgens de samenstellers van het interimrapport dat er van de zijde van de school zwaarwegende motieven moe ten zijn om af te stappen van het alge meen gebruikelijke patroon van de werk indeling in de school en dat de even tuele bezwaren van pedagogische aard nauwkeurig gevolgd moeten worden. Daarbij voelt de commissie het als een Zaterdag is een Ame rikaanse hoedenfabri- kant, die miljonair is, priester van de R.K. Kerk geworden. De hoe denmaker, John Garvan Cavanagh (53) die tot de conclusie was gekomen dat het leven meer is „dan dollars op dollars stapelen" was een van 22 priesters, behorende tot een half dozijn natio naliteiten, die in de basi liek van Sint Jan van Lateranen in Rome toer den gewijd door kardi naal Traglia. Cavanagh, die voor de democraten zitting heeft Leven meer dan tlollars gehad in het huis van af gevaardigden van Con necticut, behoort tot de hoedenmakersfamilie Cavanagh uit Norwalk in deze staat. Hij is een van de rijkste mannen van de V.S., maar na de dood van zijn ouders in 1957 kwam hij tot de conclusie, dat „alles van korte duur" is. Hij gaf zijn positie van vice-president van de Hat Corporation of America en het filiaal Cavanagh Hats op om te gaan studeren aan het pauselijk Beda-seminarie voor late roepingen te Rome. Dat Beda-semina rie, wordt geleid door Engelse priesters. Zes van de in de Sint Jan van Lateranen gewijde priesters waren afkom stig van het Beda-semi narie, onder hen bevon den zich nog een Ameri kaan, de 50-jarige Lyle Kennedy, die volgens een van zijn professoren erf genaam van een fortuin aan onroerende goede ren is, en een voorma lige dominee uit Aus tralië. ernstig nadeel, dat over de aspecten, waarover wetenschappelijke gegevens de overwegingen zouden hebben kunnen steunen (zoals de vermoeidheid, het ren dement, het werkritme e.d.) onvoldoende gegevens aanwezig zijn. Uit de bij de commissie bekende gegevens valt even wel niet af te leiden, dat de 5-daagse schoolweek ongunstige invloeden zal uit oefenen op de werkmogelijkheden van de leerlingen. De commissie is er verder van uitge gaan, dat de school als maatschappelijk instituut rekening heeft te houden met de veranderingen die in het levenspatroon van de samenleving optreden. Rekening houdend met het feit, dat bij toeneming van de invoering van de 5- daagse werkweek op het in ontwikkeling zijnde levenspatroon grote invloed zal worden uitgeoefend, moet het volgens de commissie tot de mogelijkheden worden gerekend, dat de school zich vroeger of later by dit nieuwe patroon kan gaan aanpassen. Advertentie On gepoetste schoenen, afkeurende blikken, slechte indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, die langer blijft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2