Jlieuuie jTrihsrtjr (fiouronl Gemenebest bepleit ONTWAPENING Commentaar Algerijnen willen onderhandelen NIEUWS in één oogopslag- BON Wrakstukken opgehaald van bommenwerper (kta) Zuid-Afrika: sinaasappelen in plaats van olijven Liefde van een matroos Brits eiland al sinds Kerst geïsoleerd Leidse verfhandel „de Valk" n.v. itu 9( ZATERDAG 18 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7 50 per kwartaal; f 2,55 per maand; t 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12128 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dï. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „ftantvasticft Is gbfblmn mgn bert in teQtyeaspaet" Massawoonschip Zie pagina 7 De leiders van het Britse Gemenebest hebben zich o.m. uitge sproken voor een snelle ontwapening. Ook verzetten zij zich tegen het streven van de Sowjetunie om Hammarskjöld als secretaris-generaal van de V.N. te vervangen door een commissie van drie. Zij wijzen elke buitenlandse inmenging in Kongo af. Het is nooit de bedoeling van de V.N. geweest de Kongolese strijdkrachten te ontwapenen. Twee Afrikaanse diplomaten zijn naar Leopoldstad gegaan om president Kasavoeboe hier van te overtuigen. Het vliegveld van Coquilhatstad is weer open voor V.N.-vliegtuigen. In het noorden van de Portugese kolonie Angola hebben hon derden negers, gewapend met kapmessen, blanken aangeval len. Er zijn tientallen doden gevallen, onder wie vrouwen en kinderen, vooral op de plantages. De Algerijnse opstandelingenregering heeft het aanbod van pre sident De Gaulle aanvaard tot het openen van onderhandelin gen, welke moeten leiden tot een beëindiging van het Algerijnse conflict. Men verwacht dat de onderhandelingen volgende week zullen beginnen in de Franse vakantieplaats Thonon-les Bains. Prof. Oud heeft in de algemene vergadering van de V.V.D. o.m. verklaard tevreden te zijn over het beleid van het kabinet-De Quay. De liberale kritiek raakt niet de hoofdlijnen van dit be leid. Een Amerikaanse commissie van onderzoek heeft vastgesteld, dat de in de Noordzee opgeviste wrakstukken afkomstig zijn van de Amerikaanse straalbommenwerper, die sedert donder dagavond met drie man aan boord was vermist. "PkEZE matroos is een van de velen: ver zamelaars die hun hart verpand hebben aan de kleine, goed geboetseerde en mooi geverfde figuur tjes die het verleden in de herinnering roepen. Dat deze verzamelwoede vele aanhangers telt, wordt bewezen door het feit dat nu al voor de dertiende maal in Parijs een tentoonstelling kon worden georganiseerd door de „Vereniging van verzamelaars van histo rische figuurtjes". Deze matroos dan is een van de inzenders. Hij heeft zich gespecialiseerd in de krijgsgeschiedenis. In zijn rechterhand houdt hij een huzaar uit de tijd van Na poleon en in zijn linker een huzaar uit het tweede kei zerrijk, strijdvaardig geze ten op zijn steigerend ros. Inderdaad een kunststukje. Zonder twijfel een leer zame hobby die de beoefe naren dwingt zich te ver diepen in de geschiedenis. En kennis van de geschie denis is haast onontbeerlijk voor een goed begrip van de eigen tijd. Wie de ge schiedenis van Rusland niet kent, zal weing begrijpen van de verhouding tussen de machthebbers van het Kremlin en het Russische volk; en wie de geschiede nis niet kent van Amerika zal zich telkens weer ver bazen over de houding van het Witte Huis ten op zichte van jonge staten. Het is de geschiedenis die haar stempel zet. Met de geschiedenis al leen komt men er natuur lijk niet. Men zal de eigen tijd en de geestesstromingen in de eigen tijd al evenzeer moeten kennen wil men in dit leven zijn houding ten opzichte van al die vraag stukken die ons bezig houden, kunnen bepalen. Daarvoor is de krant on misbaar. Welke krant? Een goede, christelijke krant De 51 iniwoners van het eilandje Foula, dat al 72 dagen van contact met het Sohotse vaste land verstoken is geble ven, hebben vandaag een massaal gebed voor beter weer opgezonden. „Als wij onze boot maandag nog niet kunnen gebruiken", aldus een van de ei landbewoners in een telefonisch in terview ,,d'an worcft onze toestand wer kelijk kritiek". Sinds Kerst hebben de bewoners van Foula geen post ontvangen, geen kran ten gelezen en nu zijn de batterijen van hun radio's ook aan het einde van hun krachten. Het eiland heeft geen haventje, en we gens de hoge zeeën kon de tienmoter lange motorboot niet gebruikt worden. Foula liigt 320 kilometer, ten noordep van Schotlands vasteland. De diehtsbij- zijnde haven voor bevoorradingen ligt op de Shetland eilanden op bijna 5£» kilometer afstand. Nog twee met-blanke zuidafrikaan- se studenten, die naar Ghana zijn ge- vlucht, zullen in april op uitnodlga mg I van het Studenten Comité Zuid Afrika in Nederland komen studeren. D kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts>. Als bewijs van dankbaar heid awerzijds. ontvang Ik graag het boek ..Iip-Parade" op onderstaand adres: HET GEMENEBEST, dat 700 miljoen mensen vertegenwoordigt van de meest uiteenlopende politieke en godsdienstige overtuigingen en van velerlei ras, pleit voor een snelle beëindiging van de bewapeningswedloop, keert zich tegen het streven van de communistische landen Hammarskjöld als secretaris-generaal van de Ver. Naties te vervangen door een com missie van drie, betreurt elke buitenlandse inmenging in Kongo en spreekt de hoop uit, dat de oorlogvoerende groepen in Laos tot elkaar zullen komen en dat er een werkelijk onafhankelijk en neutraal Laos zal ont staan. De leiders van het Gemenebest zeg gen dit in het slot communiqué, dat gisteren na beëindiging van de tien daagse conferentie in Londen werd uitgegeven. Wat Zuid-Afrika betreft wordt slechts geconstateerd, dat dit land zijn aanvrage om als republiek van het Gemenebest deel te mogen blijven uitmaken, heeft ingetrokken. Ter definiëring van hun opvattingen met betrekking tot het ontwapeningspro bleem, zeiden de leiders van het Geme nebest in het communiqué het volgende: 1. Er is nu een gunstige gelegenheid om tot een akkoord over ontwapening te komen. 2. Gestreefd moet worden naar vol ledige afschaffing van middelen om oor log te voeren. 3. Alle nationale strijdkrachten moeten worden beperkt tot een peil, dat nodig is voor het bewaren van de binnenland se veiligheid. Ieder stadium van ontwapening Officiële dealer Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven van: Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend cngros LEIDEN. Tel. 33909 DE Algerijnse opstandelin.gen.rege- ring heeft gisteren het Franse aanbod aanvaard om onderhande lingen te openen, die moeten ledden tot beëindiging van de zes jaar oude bloedige opstand in Algerije. Met rustige, ^lijkmatige stem, las de Algerijnse minister van voorlich ting, Mohammed Yazid, een kort com muniqué in de Franse taal voor aan de circa 50 met spoed bijeengekomen verslaggevers. Het besluit van de opstandelingen schijnt alle obstakels uit de weg te ruimen, die tot dusver onderhande lingen onmogelijk hebben gemaakt. Hoewel tot nu toe door geen der par tyen over een begindatum is gerept, wordt in Tunis verwacht dat de onder handelingen tegen eind volgende week zullen beginnen in Thonon-les-Bains, een Frans vakantiecentrum vlak by het Meer van Genève. De opstandelingen delegatie zou dan haar basis kunnen hebben in Zwitserland, waar de leden volledige bewegingsvrijheid genieten, hetgeen bij het mislukte contact van vorig jaar in Metun niet mogelyk was. Wie in feite de onderhandelingen zul len voeren is officieel nog niet bekend gemaakt. Algemeen wordt eahter aan genomen dat aan Franse kant de minis ter voor Algerijnse zaken Louis Joxe de belangrijkste man zal zyn en aan Algerijnse kant Belkacem Krim, thans minister van buitenlandse zaken en de enige van de negen opstandelingen die destijds de oorlog begonnen en die nog in leven is. Hoewel aan beide kanten optimisme heerst worden de moeilijkheden door geen van beide kanten onderschat. Moeilijkheden zijn te verwachten over het aan olie en mineralen rijke Sahara- gebied en over garanties voor de circa een miljoen Fransen die thans temidden van de acht miljoen Moslims in Algerije wonen. Vele waarnemers geloven dat de onderhandelingen nog lange tijd zul len vergen ook al zou er binnenkort reeds een oplossing in principe worden gevonden. moet worden onderworpen aan inspectie en controle, totdat alle mogendheden hun verplichtingen zijn nagekomen. 5. De vernietiging van atoomwapens en andere wapens moet zo in fasen worden ingedeeld, dat geen enkel land militair voordeel kan behalen. 6. Op het juiste ogenblik moet een groot, goedbewapend V.N.-leger worden gevormd om agressie te voorkomen en voor naleving van het ontwapenings proces te zorgen. 7. De Ver. Staten, Engeland en de Sow jetunie moeten streven naar een snelle overeenkomst over het stopzetten van kernproeven, wanneer zij op 21 maart a.s. weer in Genève bij elkaar komen. 8. Communistisch China behoort be trokken te worden bij de besprekingen over een ontwapeningsakkoord. Zuid-Afrika Vermelden we nog, dafpremler Ver woerd morgen reeds naaf Zuid-Afrika terugkeert. In een radioboodschap heeft hU zyn lezing gegeven over de wijze, waarop hy zich genoodzaakt zag. af te zien van het lidmaatschap van het Geme nebest voor de republiek Zuid-Afrika. Uit verklaringen van andere staatslieden blijkt evenwel, dat Verwoerd een zeer eenzijdig beeld gaf van wat zich achter de schermen heeft afgespeeld. Een krant in Johannesburg publiceer de gisteren een verslag van een cynische verslaggever, die na twee dagen wik ken en wegen heeft besloten. Verwoerd te steunen. De verslaggever noemt als reden voor dit besluit: „Ik wil mijn gemakkelijke levenswijze helpen handhaven. Ik wil mijn plaats aan de top bewaren in een land, waar goedkope werkkrachten werkelijk goedkope werkkrachten zijn De rest van de wereld kan naar dc maan lopen. Ik wil de baas zijn". Een molen en een koeiekop kan het Hollandser? De molen is „De Valk" in Leiden en de koeiekop hoort bij een zwart bonte op de jubileumveeten toonstelling, die gisteren werd gehouden t.g.v. het 25-jarig be staan van de VEBO, de Vereni ging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijn en Duinstreek. Op de foto: Herman Vendng met de twee maanden oude Wimmie. De 22-jarige slagerszoon H. Vendrig uit Maarssen heeft gistermiddag na driemaal duiken een kind van twee maanden uit de Vecht gered. De baby, het zoontje van de familie J. Achterberg, was door zijn nichtje meegenomen naar de slager. Het meisje had de wagen voor de slagerswinkel neergezet, doch doordat het wegdek enigszins helde, kwam deze in beroeping en reed het water in. Een vrouw aan de over kant begon luidkeels te roepen, hetgeen de aandacht van Herman Ven drig trok. De kinderwagen lag op zijn kop in het water. Dank zij de snelle redding heeft het kind geen merkbaar nadelige gevolgen onder vonden. Gisteravond is zekerheid verkregen, dal de straalbommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht van het type Dou glas B-66 Destroyer, welke sinds donder dagavond kwart over acht werd vermist, is verongelukt. Deze zekerheid werd verkregen, toen een uit ongeveer twintig man bestaande Amerikaanse commissie van onderzoek, op de vliegbasis Leeuwarden een daar vanuit Den Helder aangevoerde en uit zee opgeviste landingsflap identificeerde een onderdeel van het vermiste vliegtuig. De commissie van onderzoek leidde uit het vinden van de landingsflap af, dat het toestel geheel vernield moet zijn. Vandaar dat ook de hoop werd orvgege- ven dat een of meer leden van de rime koppen tellende bemanning dit ongeluk zou hebben overleefd. Dit te meer, om dat een volle dag van intensief opspo ringswerk welk werk geschiedde on der ideale weeromstandigheden geen enkel resultaat had opgeleverd. Het zoeken naar eventuele overleven den geschiedde met inzet van veel ma teriaal. Toestellen van de Marine Lucht vaartdienst maakten in totaal zes vluch ten (waarvan enkele dubbele) naar het zeegebied in de omgeving van Terschel ling en Vlieland en voorts waren cxïk vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht en van de R A F. in de lucht. Flame out Schipper J. de Vlaming, van de Texelse kotter TX 48. Cornelia Martha, vond het eensit een wrakstuk van het vliegtuig, een landingsflap. Deskundigen veronder stellen dat deze landingsflap is gaan drij ven omdat ze met schuimrubber is op gevuld. Later meldde een Deens vaartuig dat het ook wrakstukken had opgevist. De Amerikaanse commissie van onder zoek tracht deze zo snel mogelijk in bezit te krijgen. De taak van deze commissie is nog, te trachten de plaats vast te stellen waar het vliegtuig onder water is verdwenen. Mocht men het wrak vinden dan zal zeker worden geprobeerd het te bergen. De mening van de onderzoek-commis sie over de oorzaak van het ongeval was, dat de bommenwerper vermoedelijk met zogenaamde dubbele „flame out" (een storing in beide motoren tegelijk) te kampen heeft gekregen. Op de hoogte waarop het toestel vloog (5000 voet of ongeveer 1650 meter) moet diit fataal zijn geweest. Beurs Goede Vrijdag dicht Het ministerie van financiën deelt me de, dat de beurzen voor de geld- en fondsenhandel op 31 maart (Goede Vrij dag) gesloten zullen zyn. Voor geldle ningen als bedoeld in afdeling V der beursvoorsohmiften1914 wordt die dag niet als werkdag beschouwd. TYE ENGELSE SOCIALISTISCHE partij behoudt haar interne moeilijkheden. Het is gebleken uit het ingrijpende be sluit van de fractie, waarbij vijf roerige leden werden buitengesloten. Deze vijf blijven deel uitmaken van het parlement, en te verwachten is, dat ze het daar hun mede-socialistcn nog lastig genoeg kun nen maken. De oorzaak van de problemen is niet nieuw. Als elders, verkeert ook in Enge land het socialisme in een niet benijdens waardige situatie; men heeft heel wat oude leerstellingen losgelaten. De erva ring heeft geleerd, dat de ontwikkeling der dingen een andere is dan door Marx voorspeld. Ook in Engeland gaat het goed onder een niet-socialistisch bewind. en velen vragen zich af, waarom zij dan so cialist zouden blijven of worden. Dit alles wekt binnen de socialistische gelederen onzekerheid. De partij zelf is, als bij ons, sterk van karakter veranderd. Het burgerlijk element gaat overwegen. Trouwens, aan te nemen valt, dat zij slechts op deze weg voor vele Engelsen acceptabel is. De oude strijdlust is komen te ontbreken. Het oude Marxistische dogma heeft plaats moeten maken voor incidentele en weinig gefundeerde kritiek op het fei telijk regeringsbeleid. Is dit een prijsgeven van de progres siviteit? Och, nog geen enkel socialist heeft duidelijk kunnen aangeven, wat nu eigenlijk progressief is. Wanneer men leerstellingen loslaat waaraan sinds lang is vastgehouden, is dat dan conservatisme? Of is het, om gekeerd, een aanwijzing, dat men bereid Is met zijn tijd mee te gaan en dat men zo juist progressief mag worden genoemd? Indien hier van een ontwikkeling spra ke is, dan blijkt tevens, dat niet allen haar kunnen meemaken. Deze zinden, dat de socialistische partij zo te weinig een eigen gezicht vertoont. En dan kan het tegelijk gebeuren, dat dezen, in hun drang naar een afwijkende politiek, program punten gaan formuleren die voor degenen die de ontwikkeling wel hebben kunnen volgen onaanvaardbaar zijn. Dit is dan de situatie in Engeland en daar niet alleen. De vijf, die men hetzij progressief mag noemen hetzij te conser vatief om te luisteren naar de eis de tijds, zijn nu aan de kant van de weg terecht gekomen. Uit de partij zijn ze nog niet gezet, nog slechts uit de fractie. Houden ze zelf van een radicale politiek, welnu, er is nu tegen hen zelf radicaal opgetre den. Een ingrijpend en tekenend besluit. Socialistische partijen beroepen er zich wel eens op, dat zij, anders dan de con fessionele partijen, de kracht hebben van de gemeenschappelijke maatschappijbe schouwing. Soms echter blijkt die kracht zeer betrekkelijk. „Gelooft u nou echt, dat bij de echte zeerovers hun moeders zich met hun zaken bemoeiden?" A.N.W.B. wil fouten üit gewoonte te lijf De A.N.W.B. hoopt in het najaar met een serie proeven te beginnen om te komen tot een systeem vaji vrijwillig voortgezette rij-opleiding voor bestuur ders van personenauto's, die reeds in het bezit zijn van een rijbewijs. De Kon. Ned. Toeristenbond beoogt hiermee de zgn. gewoonte-fouten bij het rijden op te sporen en deze tijdens die voortgezette opleiding te corrigeren, daarmee een positieve bijdrage tot de verkeersveilig heid leverend. A AN het bijzonder warme weer dat gistermiddag het hoogtepunt bereik te is een einde gekomen. De tempera tuur steeg hier in het westen tot 18 19 graden, in oost-Brabant en zuid-Lim burg werd 22 graden Celsius gemeten, De afgelopen week had een gemiddel de temperatuur die normaal zou zijn geweest voor midden-mei. Inmiddels is ons een koufront gepas seerd waarna de wind naar noord-west i* gedraaid. Hierdoor ligt de temperatuur reeds vandaag al ongeveer tien graden lager dan gisteren. Er zijn tijdens het weekeinde enkele buien te verwachten, afgewisseld door tf|7"T opklaringen en de temperatuur komt overdag niet veel hoger dan 10 graden Celsius. Tendens: dalend Stand gisteren: 764 WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot zondagavond: Wisselend bewolkt en plaatselijk en- kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde noord-westelijke wind. tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 6.46, onder 18.50 u.; maan op 8.17, onder 22.19 u. Maandag: zon op 6.44, onder 18.52 u.; maan op 8.47, onder 23.30 u. In 4000 jaar oude woonkuilen by Emmen zijn tijdens opgravingen s-tenen voor het malen van graan, aardewerk- vaten en graven aangetroffen, sporen var. afstammelingen van de hunnebed- bouwers. J-JET FEIT dat Zuid-Afrika 1 mei aanstaande repu bliek wordt, heeft de kwestie van de sinaasappelboom op het wapen van de provincie Oranje-Vrijstaat opnieuw ac tueel gemaakt. Deze sinaas appelboom moet namelijk, volgens geschiedkundigen en deskundigen op het gebied van de heraldiek een olijf boom zijn. De wijziging zal moeten worden voltrokken voordat de republiek Zuid- Afrika officieel wordt uitge roepen. Het oorspronkelijke wapen van de Oranje-Vrijstaat is door koning Willem III van Nederland ontworpen. Het bevatte een schild in wit met drie azuren horens en een oranje stroom waardoor het wapen horizontaal in tweeën wordt verdeeld. Dat was in 1856. De Vrijstaatse regering wijzigde dit wapen echter (met toestemming van de Koning) door de oranje stroom te vervangen door een bol met in het midden daarvan een olijfboom. Links van de boom werden scha pen, rechts ervan een leeuw- aangebracht, terwijl onder de boom een voortrekkers- wagen kwam. In de jaren negentig kreeg een vakman opdracht een aantal afbeeldingen van dit wapen voor het toenemende aantal landdrostkantoren te maken. Deze zou toen per abuis van de olijfboom een sinaasappelboom hebben ge maakt Het oorspronkelijke wapen werd in de tweede vrijheidsoorlog buitgemaakt door Lord Roberts, opperbe velhebber van de Britse troe pen. In 1937 werd het door zijn dochter aan de unie-re gering teruggegeven. Vllss Eelde Dc Bilt Twente Elndn. Zd.-Llmb Helsinki Stock h. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort MUnchen ZUMcb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. zw. bew. zw. bew. L bew! onbew. zw. bew. regen regen gh. bew. gh. bew. zw. bew onbow zw. bew. I. bew gh. bew. gh. bew. mist onbew. onbew. zw. bew. gh.bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew h. bew onbew onbew onbew. mist 1. bew. mist onbew. windstil windstil wnw 8 no 2 windstil windstil windstil nno 2 windstil ono 2 windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1