Loendoela wil nu onderhandelen KWATTA Verwoerd isoleert Zuid-Af rika RUILBUREAU Boskluizenaar wil zijn hut niet verlaten Zelfs in koude leven Geweld brengt geen oplossing Overeenstemming E.V.A.-Finland ija. c&n dofifce lij, „Een onheilspellende stap Zo'n heerlijke reep cadeau R l voor 10 Kwatta-soldaatjes DE JAM VOORMANNEN ZWAARDEMAKER Advertentiën GEEN GOEDKOPERE ZUIVEL De herwaardering van de gulden zal niet leiden tot een verlaging van de binnenlandse prijzen van zuivelprodukten. Dit is de consequentie van het gistermiddag door het Produktschap voor zuivel genomen besluit om niet over te gaan tot wijziging van de ïnleveringsprjjzen voor zuivel produkten onder invloed van de nieuwe monetaire situatie. Het bestuur nad aan deze kwestie een (besloten) extra vergadering gewijd. WIJZIGING DRANKWET De regering zal nog voor de Kamer deze zomer op reces gaat een wij ziging van de drankwet voorstellen, aldus heeft de voorzitter van het be drijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken gistermid dag medegedeeld. De heer Platenburg zei dat de regering voornemens is de werkingsduur van de noodwet weer te verlengen. DRANKWETVERGUNNINGEN Het Tweede-Kamerlid mevrouw De Roos-Oudegeest (soc.) heeft minister Van Rooy gevraagd of het juist is, dat op een groot aantal verzoeken van gemeentebesturen om het aantal volledige vergunningen op grond van artikel 6 van de drankwet te verhogen, in de afgelopen maanden gunstig is beschikt, niettegenstaande het feit, dat gedeputeerde staten in meerdere gevallen een met redenen omkleed afwijzend advies hebben gegeven. Indien dit zo is, kan de minister dan ook mededelen op welke gronden is afgeweken van de door gedeputeerde staten gegeven adviezen en is de minister niet van mening, dat dit afwijken van adviezen, die afwijzing van de verhoging behelzen, met het oog op de volksgezondheid zo min mogelijk dient te ge schieden? BIETENTEELT BEDREIGD? Het lid der Tweede Kamer de heer Schagen (soc.) heeft minister Marijnen gevraagd of het hem bekend is, dat organisaties van suikerbietenverbouwers zich tot het Landbouwschap hebben gewend met het verzoek een zodanige teeltbeperking te bewerkstelligen, dat de produktie meer in evenwicht wordt gebracht met het quantum, waarvoor de prijs is gegarandeerd en dat het Landbouwschap heeft besloten geen maatregelen te nemen. Is de minister niet van oordeel, dat door deze gang van zaken, mede gelet op de aanwijzingen, dat ook in 1961 op een groot areaal suikerbieten moet worden gerekend, de financiële uitkomsten van de bietenteelt ernstig worden bedreigd? Overweegt de minister maatregelen te nemen, welke kunnen leiden tot een evenwichtiger bouwplan en een rendabele suikerbietenteelt?, aldus volgende vragen. AMBONEZEN STAATLOOS? De leden van de Tweede Kamer, de heer Meulink (a.r.), mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.), de heren Van Rijckevorsel (kath. v.). Scheps (soc.) en Van de Wetering (c.h.) hebben minister Luns gewezen op hetgeen hij op 9 februari 1960 bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken in de Kamer heeft gezegd, nl.: Ik ben echter bereid te overwegen of er gevallen zijn, waarin Ambonezen als staatlozen moeten worden ingeschreven dan wel de oorspron kelijke inschrijving als Indonesiër in staatloze moet worden gewijzigd. Ik zal mij daartoe met mijn bij deze materie betrokken ambtgenoten in verbinding stellen. „Zij voegen daaraan toe de vraag, of de minister aan de Kamer het resultaat van zijn overwegingen en zijn overleg met zijn ambtgenoten wil mededelen. PASSENCONTROLE Het lid der Tweede Kamer de heer J. M. Peters (kath. v.) heeft minister Luns de vraag gesteld, of het hem bekend is, dat op bepaalde plaatsen langs de binnengrenzen der Beneluxlanden door de Koninklijke Marechaussee personencontrole wordt uitgeoefend. Acht de minister dit in overeenstemming met het. bepaalde in artikel 2 van de overeenkomst tussen het Koninkrijk der Nederlanden, het Koninkrijk België en het Groothertogdom Luxemburg inzake de verlegging van de personencontrole naar de buitengrenzen van het Bene- luxgebied, van 11 april 1960? Indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan bereid om zodanige maatregelen te nemen, dat bedoelde overeenkomst wordt uitgevoerd?, aldus de heer Peters. Zuidslaviseli schip aangehouden Volgens een bericht van het Zuidsla- vische persbureau Tanjug heeft de Fran se marine gisteren het Zuidslavische vrachtschip Srbija in de Middellandse zee aangehouden en, nadat 31 Franse mariniers onder commando van een of ficier aan boord waren gekomen, op dracht gegeven op te stomen naar O- ran, Tanjug meldde, dat het Franse oorlogsschip op ongeveer 75 kilometer ten noorden van de Algerijnse kust, in de internationale wateren, het vuur opende op de Sbrija en deze tot stoppen dwong. Volgens Tanjug maakte het schip een normale reis naar de Verenigde Sta ten. Kennedy wil gesprek over ontwapening eerder beginnen President Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij de Sowjetunie heeft voorgesteld, uiterlijk in augustus de ontwapeningsbesprekingen te hervatten, nadat hij eerst september had genoemd. Het overleg zou moeten worden voort gezet in de tien-mogendhedencommissie of in een dergelijk orgaan. Onder lei ding van John Mccloy, de voornaam ste adviseur van de president op ont- wapeningsgebied, wordt thans gewerkt aan het opstellen van het Amerikaanse standpunt. Het zou wellicht tot de zo mer duren voordat men hiermee klaar Minister Luns moest heel diep in zijn tas duiken om de papie ren te vinden, die hij nodig had voor het passeren van de doua ne, toen hij op Schiphol van zijn bezoek aan Londen was terug gekeerd. De particuliere secre taris van de minister, mr. Ph. W. van Heusde, hield geduldig de tas vast, terwijl de bewindsman ijverig zocht. STAAT WEER VOOR U OPEN Van nu af aan ontvangt U de plaatjes voor het boek „Zo leeft de Hoge Veluwe" niet meer van Uw leverancier. Hoe U ze wel krijgt? Elk pakje Rama is voorzien van een zegeltje met een hertekop. Deze hertekopjes kunt U inwisselen tegen plaatjes bij het ®RAMA RUILBUREAU postbus 99 - Rotterdam Een ruilformulier, dat U bij Uw Rama leve rancier krijgt, kimt U hiervoor gebruiken. Dit formulier dient ook voor het inwisselen van plaatjes die U dubbel hebt. Zo zal het U niet moeilijk vallen de serie plaatjes voor het prachtige boek snel compleet te krijgen! RA 1101.125.144 Generaal loendoela, bevelhebber van de loe- moembistische troepen in Oost provincie en Kivoe, heeft de regering te Leopoldstad voorge steld, onderhandelingen te be ginnen ter regeling van de Kon golese kwestie. Volgens premier Ileo zullen de besprekingen gaan over de toetreding van genoemde twee provincies tot de Kongolese federatie, die vorige week op de Madagascar- conferentie werd opgericht. Hij merkte op, dat generaal Loen doela de situatie in de opstan dige gebieden schijnt te be heersen. Ileo, die herinnerde aan het feit, dat Gizenga (de leider van het rebellen- bewind in Stanleystad, de hoofdstad van Oostprovincie) niet op de confe rentie van Madagascar is verschenen, zeide van mening te zijn, dat Loen doela een meer gematigd standpunt inneemt dan Gizenga. Zoals men weet, De Europese Vrijhandels Associatie I en Finland hebben gisteren in Genève overeenstemming bereikt over de tekst r van een overeenkomst voor associatie van de zeven landen van de E.V.A. aan de ene en Finland aan de andere kant Het voornaamste grrfhd'be^insel van de j nieuwe overeenkomst is een nieuw vrij-: handelsgebied te vormen, waarbij men uitgaat van het principe, dat Finland j* dezelfde rechten en verplichtingen zal hebben als de EVA-landen tegenover elkaar hebben. De overeenkomst voor ziet derhalve in een geleidelijke afschaf fing van douanerechten en kwantitatieve invoerbeperkingen in overeenstemming met de EV A-conventie. Voorts zijn de overige voorzieningen van de EVA-con- ventie op commercieel en economisch gebied in de overeenkomst aanvaard. Stationering Russische troepen in W.-Berlijn? Volgens de Berlijnse correspondent van de Amerikaanse omroep Mutual broadcasting system, die zei dit „uit zeer betrouwbare bron" te hebben ver nomen. bereiden de Russen een plan voor om Sowjettroepen in West-Berlijn te stationeren als eerste maatregel in het kader van hun voornemen van Ber lijn een vrije stad te n aken. De Russen zullen dit binnenkort aan de geallieerde bezetters in West-Berlijn voorstellen, zo meldde de correspon dent. Norman Gelb. die van autoriteiten in Oost-Berlijn vernomen zou hebben dat Chroesjtsjef de kwestie Berlijn nog 4it jaar uit de wereld wil hebben. hebben geruchten de ronde gedaan, dat Gizenga door Loendoela zou zijn afgezet Ileo verklaarde nadrukkelijk, dat Oostprovincie en Kivoe niet buiten de voorgestelde confederatie zullen worden gelaten. De Kongolese premier verklaarde, dat zijn regering ernstige bezwaren heeft tegen de komst van nieuwe VN- troepén. Vandaag arriveerde een groot deel van het Indische contingent (4700 man in totaal), dat waarschijnlijk op de basis Kamina in Katanga zal wor den gelegerd. Ileo deelde mede, dat Kongolese troepen in de belangrijke havenplaats Matadi zullen blijven en daar niet opnieuw VN-troepen zullen toelaten. Hij gaf echter als zijn me ning te kennen, dat de Kongolese autoriteiten en de VN ten slotte tot een regeling van hun problemen zul len komen Intussen is de Indiër Dajal, persoon lijk vertegenwoordiger van Hammar- skjoeld in Kongo, in New York aan gekomen. Hij verklaarde, dat Ham- marskjoeld moet beslissen of hij naar Leopoldstad zal terugkeren en hij voegde hieraan toe: „Als de resoluties van de Veiligheidsraad worden uitge voerd kan de toestand in Kongo ver beterd worden. Een oplossing, geba seerd op geweld, is echter onmogelijk". Internationaal Geref. Congres in Cambridge Van 11 tot 18 augustus a.s. wordt in het Newnham College te Cambridge het eerstvolgend driejaarlijks Internationaal Gereformeerd Congres gehouden onder auspiciën van het Internationaal Refor matorisch Verbond. Het thema van het congres is: „Het gezag van de Bijbel in onze tijd". Het programma omvat lezingen over de volgende onderwegen: Het Nieuwe Testament over de Bijbel: De Bijbel en het gezag van de menselijke rede; De Bijbel en het gezag van de kerk; De Bijbel en het gezag van de staat; Het gezag van de Bijbel in het leven van alle dag. Voorts lezingen over De En gelse hervormers en martelaren en over het Internationaal Reformatorisch Ver bond. Sprekers zijn: Dr. Pierre Ch. Marcel, voorzitter van het I.R.V., Frankrijk; Prof. Dr. Roger Nicole, Gordon Divinity School, U.S.A.; Rev. Herbert M. Carson, Cambridge, Engeland; Dr. James I. Packer, Oxford, Engeland; Dr. Philip E. Hughes, vice-voorzitter van het I.R.V., Londen, Engeland; Rev. D. W. B. Ro. binson, Moore Theological College, Syd ney, Australië; Prof. Dr. A. M. Donner, Luxemburg. Programma's met volledige bijzonder heden en aanmeldingsformulier zijn ver krijgbaar bij het secretariaat van het Internationaal Reformatorisch Verbond, BorssenDurg 4. Amstelveen. In de gemeentebossen van Deurne, hij niet voornemens is om te vertrek- - r.TZii ,„0r/4 reoH, ..rHpr onder het plaatsje Liessel, woont al sedert een maand of zes de 58-jarige Friedje van Heugten. De man heeft zich in het bos een hut gebouwd van takken en deze dichtgelegd met plag gen; hij brengt daar zijn leven door „omdat hij vredig wil leven". Over dag haalt hij zich wat veldvruchten bij elkaar en kookt die in een potje. De dag brengt hij door met sprokke len van hout en zoals hij zelf zegt „genieten van de natuur". Aangezien dit gevaar van bosbrand oplevert de hut van de man stond eens in brand, die door de holbewo ner zelf met de grootste moeite kon worden geblust wil de gemeente aan deze toestand een einde maken. Reeds eerder heeft men zulks met al lerlei zachte middelen getracht. Door de Sociale Dienst werd hij in een pen sion en daarna in een zusterklooster on dergebracht. De man hield het nergens uit. Thans heeft het gemeentebestuur de man gesommeerd zijn hut te verlaten. Tot vanmiddag heeft hij gelegenheid om uit eigener beweging te vertrekken; daarna zal de gemeentelijke overheid maatregelen nemen. Gistermiddag werd de man nog door een adjudant van de rijkspolitie bezocht, doch het schijnt dat ken. Hij werd reeds eerder verdreven uit de bossen, doch toen hulde de man zich in plastic en legde zich in een dro ge sloot ter ruste. Friedje van Heugten trok op 18-jarige leeftijd naar Canada, huwde daar doch liet vrouw en drie kinderen achter en ging aan het zwerven. Twee jaar gele den keerde de man naar ons land terug. Hij heeft nog steeds bezittingen in Ca nada, in welk verband hem maande lijks een vast geldbedrag wordt overge maakt op een bankinstelling te Deurne. Soevanna Phoenia gaat naar Sowjetunie Prins Soevanna Phoema, de in balling schap levende oud-premier van Laos. zal op uitnodiging van de Russische regering een bezoek aan de Sowjetunie brengen. Hij voerde een neutralistische politiek. Miljard passagiers met Parijse metro De Parijse metro heeft in 1960 een Europees record voor het personenver voer gevestigd. Het net met een totale lengte van 160 km vervoerde in totaal 1.166.000.000 pas sagiers. Op de tweede plaats kwam Mos kou. waar het net echter slechts 70 km lang is. Daar maakten 1.022.000.000 per sonen gebruik van de vervoersmogelijk- heid. Op de derde plaats volgde Londen een net van 388 km met 675 miljoen I Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in januari 4590 tegen 4480 in januari vorig jaar. Het aantal levend geborenen steeg van 19.007 in januari 1960 tot 20.100 in januari '61. Het aantal overledenen steeg van 7804 tot 8476. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 febru ari 11.565.670. Friedrich Schoefer, een socialistisch lid van de Westduitse bondsdag heeft becijferd dat d« oprich ting en uitrusting van een Westduitse strijd macht van 350.000 man 100 miljard D.M. zal kos ten in plaats van de 52 miljard, die de regering aanvankelijk geraamd had. I Aan de voet van het standbeeld van keizer Julius Caesar bij het Fo rum Romanum in Rome, lag gisteren een tuiltje viooltjes. Het was de sterfdag van de grote keizer, die 44 jaar vóór Christus overleed. Jaren achtereen wordt er nu al op de 15d« maart een boeketje aan Caesars voe ten gelegd, maar wie er zó attent is, is niet be kend. I De financiers van de Amerikaanse musical My Fair Lady, die daarin 400.000 dollar inves teerden, hebben sinds de eerste voorstelling op Broadway in New York op 15 maart 1956 een winst gemaakt van bijna acht miljoen dollar. I Zaterdagmiddag 25 maart sal ia het verenigingsge bouw te Veere een spe ciale bijeenkomst worden gehouden, waarin het ge meentebestuur van Veere afscheid zal nemen van de Veerse vissers. Zoals men weet wordt de ha ven van Veere als ge volg van de uitvoering van het Delta-plan afge sloten. Het initiatief ls uitgegaan van de stichting oecume nische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht Sir de Villiers Graaff, leider van de Zuidafrikaanse Verenigde (oppositie-)partij, is van mening, dat de uittreding van Zuid-Afrika uit het Gemenebest een grote, plechtige en onheilspellende stap is. „Thans moet het iedere Zuid-Afrikaan wel duidelijk zijn hoe alleen en geïsoleerd ons land is komen te staan als gevolg van het regeringsbeleid in de afgelopen 13 jaar", zei hij. „Onze uittreding uit bet Gemenebest kan verdere tragische consequenties hebben. Onze critici zullen thans ongetwijfeld aangemoedigd worden nieuwe gebeurtenissen te ontketenen, die ten nadele zullen zijn van ons land en ons volk." Indien dr. Verwoerd zijn positie in het Gemenebest met zijn informele sfeer onmogelijk acht, moeten wij ons zelf afvragen of er nog enige organisa tie in de wereld bestaat, waarin hij Zuid-Afrika's lidmaatschap kan hand haven. De mogelijke gevolgen zijn voor Zuid-Afrika onmeetbaar. Dr. Verwoerds besluit betekent niet al leen een tragische dag voor Zuid-A frika maar misschien ook het begin van het einde van het Gemenebest zelf, omdat een precedent geschapen is. De Verenigde Partij is sterk ge kant tegen het uittreden van Zuid- Afrika uit het Gemenebest. MISLEID „Wij zijn ervan overtuigd, dat ons volk deze desastreuze ontwikkeling nooit overwogen heeft en dat het thans berijpt, dat d'e Verenigde partij het bij het rechte eind had toen zij waar schuwde voor de gevaarlijke conse quenties door de ontijdige en over haaste uitroeping van een repu bliek. waardoor ons lidmaatschap van het Gemenebest uiteraard ernstig in gevaar gebracht werd. Bij de Volks stemming in oktober sprak een over weldigende meerderheid van de kie zers zich voor de republiek uit in het Jeloof, dat wij in het Gemenbest zou- en blijven. Dat geloof was een gevolg van de herhaalde verzekeringen van de mi nister-president en zijn partU, dat Zuid-Afrika in het Gemenebest zou blUven en dat ons blijvende lidmaat schap niet anders dan een formali teit zou zijn. Het volk is ernstig mis leid. Thans eis ik uit naam van het volk van Zuid-Afrika. dat dr. Verwoerd op de dwalingen zijns weegs terugkeert en ons lidmaatschap van het Gemene best alsnog redt Indien hij volhardt in zijn verlangen om Zuid-Afrika uit het Gemenebest de wildernis in te leiden, behoort hij dit besluit door middel van een referendum aan het oordeel van het volk te onderwerpen. Ik daag hem uit dit te doen. Het volk van Zuid-Afrika eist het recht zijn eigen lot te bepalen". VERKIEZINGEN In Johannesburg heeft het nieuws verbazing, ontsteltenis en wrok teweeg gebracht. Talrijke Zuidafrikanen waren reeds ontstemd dat hun land op de conferentie van premiers van de Ge menebest-landen „een zondebok" was geworden. Men acht de openlijke aan vallen op Zuid-Afrika juist daarom verwerpelijk omdat bepaalde andere Gemenebest-landen niet volledig vol doen aan de criteria voor een demo cratische staat. Onder de tien miljoen niet-blanken die de Unie bevolken zal het resultaat van de conferentie in Londen waar schijnlijk weinig reacties opwekken. Deze kwestie is te veel van academisch belang om de gemoederen in beweging te brengen. Politieke waarnemers verwachten dat Verwoerd binnen enkele maanden ver kiezingen zal uitachrUven. Wanneer taU opnieuw voor vijf jaar een mandaat krijgt zal hU naar alle verwachtingen de apartheidspolitiek verder ten uitvoer (Advertentie) Kies bt) Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Blskle (20 ct) 548 Waarschijnlijk heeft u ook wel eens afbeeldingen gezien van kale met sneeuw bedekte berghellingen of vlakten van Groenland, Spitsber gen of Noord-FIniand, waar alle le ven uitgestorven schijnt en ook hier gedurende de korte zomer een rijk biologisch leven, dat de beschouwer van de zojuist genoemde afbeeldin gen voor volkomen onmogelijk zou hebben gehouden. In ongelooflijk korte tijd schieten hier fel gekleurde bloemen nit de grond, bloemen die u binnen de poolcirkel zeker niet gezocht zoudt hebben. Margrieten, goudgele papa vers, de purperen steenbreek en een overvloed van geu rende grassen zou den ons eerder doen denken aan een tuintje in mei in de gematigde streken, -dan aan de wonderbaarlijke ontplooiing van het plantenleven in het barre Noorden. Geweldige muggen zwermen dansen als het ware boven de Pool, maar ook vlinders verto nen zich, en hommels die de bloe men bezoeken om de honing te drinken cn de bevruchting van plant tot plant te bewerkstelligen. Dan vertonen zich ook de grotere dieren, die hier alleen maar te gast zijn, want de robben en zeevogels trek ken bj) het naderen van de winter weer naar het zuiden. Slechta enkele soorten, zoals de sneeuwhaas en de poolvos kunnen het een geheel jaar in sneeuw en U» uithouden. Uiteraard kunnen we niet veron derstellen dat de insectengeneraties die in onze streken gewoonlijk vele maanden voor hun ontwikkeling no dig hebben, In de poolstreek deze ontwikkeling in slechts enkele zo merse weken zouden kunnen door maken. Integendeel, door de voort durende onderbreking van de lange winterperiode, hebben de Insecten by de Pool vele jaren nodig om van larve tot volwassen insect uit te groeien. Uit dit veeljarige verbiyf aan de Pool biykt In leder geval wel, dat het grootste deel in staat ls de hevige Poolkou te doorstaan. Het betiekkeiyk welige karakter van het planten- en die renleven gedurende de korte zomer in het poolgebied, geldt alleen voor de Noordpool, want het Zuidpoolgebied ls aanzleniyk armer aan leven, omdat het land daar byna geheel onder ge weldige ijsmasa's is begraven. O Ja, cn nu we het toch over Us hebben, zoudt u zich eens moeten voorstellen dat u zich op een volko men gladde Usbaan bevindt waarop schoenzolen, noch schaatsen, noch enig snder voorwerp enig hoevsst hebben. De vraag Is dan. hoe komt u ooit van die Usbaan af? Daarover een volgende keer! brengen, cn toenadering zoeken tot landen buiten het Gemenebest, met name West-Duitsland en Japan. De laatste algemene verkiezingen werden gehouden in april 1958, waarbU het uitroepen van de republiek het belangrijkste punt was. De Nationale partij heeft een meerderheid van 50 zetels op de Verenigde party. REACTIES De „Times" meent dat, indien Zuid- Afrika niet had besloten uit het Ge menebest te treden, de eenheid hier van ernstig zou zyn bedreigd. Het blad spreekt de hoop uit dat er eens een tyd zal komen, waarop het mogelUk zal zUn een opvolger van premier dr. Verwoord in de familie van het Ge menebest te verwelkomen. De „Guardian" noemt het uittreden van Zuid-Afrika „het verwijderen van een ongezond lid uit het Gemenebest". Het blad meent verder, dat het Zuid afrikaanse uittreden kan leiden tot een verandering in het Zuidafrikaanse apartheidsstreven. „Wanneer dit gebeurt zal Zuid'-Afrika waarschijnlijk niet behoeven te vragen om toetreding tot het Gemenebest als repufbliek, doch zal het worden uitgenodigd dit te doen. De „Daily Mali" voorziet onheil voor de zwarte cn gekleurde bewoners van Zuid-Afrika, „nu zU zUn beroofd van de bescherming door het Gemenebest." De Algemene Vergadering van de Ver. Naties zal vandaag eveneens over de ras senpolitiek van Zuid-Afrika spreken. Re kening wordt gehouden met de mogelUk- hcld, dat het land na zUn uittreding uit het Britse gemenebest thans ook de Ver. Naties de rug zal toekeren. De Algemene Vergadering zou van middag een resolutie in stemming bren gen, waarin het ZuicP-Afrikaanse beleid in Zuid-West Afrika afgekeurd wordt. Vast staat, dat deze resolutie een over weldigende stemmenmeerderheid! zal krijgen. In de lopende zitting zullen nog twee andere zaken met betrekking tot de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek aan de orde komen. Als gevolg daarvan vra gen vele gedelegeerden zich thans af of Zuid-Afrika thans gevolg zal geven aan het reeds enkele malen gemaakte dreigement om zich uit de Verenigde Naties terug te trekken. In 1955 verliet Zuld-Afrlka de algeme ne vergadering uit protest tegen ver meende Inmenging ln zUn binnenland se aangelegenheden. Voor de rest van die zitting har-dhaafdc het slechts een symbolische staf op de hoofdzetel van de wereldorganisatie. Dc kwestie Zuid west Afrika wordt thans beschouwd als een eerste toetsteen voor het toekom stige V.N.-beleid van het land. Strauss: Ontneem geen A-wapens aan NAVO De Westduitse minister van defensie Strauss heeft in de Bondsdag gewaar schuwd tegen het ontnemen van tacti sche atoomwapens aan de strijdkrachten van het NAVO-schild. Strauss zei „hevig te zUn geschrokken" van suggesties om een conventionele aanval op de NAVO met conventionele middelen af te slaan. Dit zou nameiyk aanvallen van beperkte omvang en met beperkte doelen in de hand verken, aldus Strauss. De bewinds man keerde zich eveneens tegen voor stellen om afzonderlijke hoge comman do's voor conventionele en atomaire strijdkrachten in te stellen. Dit zou on- overkomeiyke coördinatiemoeilijkheden geven. Rusland wil onderzoek naar gedragingen van Albanese „kameraden" De communistische partijen van Oost-Europa hebben van het centrale comité van de Russische communisti sche partij opdracht gekregen het ge drag van de Albanese „kameraden" te bestuderen. De aanleiding hiertoe ls de arrestatie van twee ambtenaren van het ministe rie van buitenlandse zaken van Albanië, die ervan verdacht worden voor de Sowjetunie te hebben gespioneerd. Zij zouden betrapt zijn na een bespreking met een Russische attaché in Tirana, die geheime docümenten van hen zou hebben gekregen. De verdachten zouden dag en nacht verhoord worden. Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije zouden Rusland om maatregelen tegen Albanië hebben gevraagd. In het Amerikaanse ministerie van defensie zyn 32 personen aangehouden die ervan worden verdacht een onwettige loterij te nouden. waarin het ging om be dragen van 250.000 tot 500.000 dollar. Advertentie neemt vaker

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5