Meuure £eiJts d)e (tfouraiil Commentaar Zuid-Afrika breekt met het Gemenebest Particulier detective vond meer NIEUWS in één oogopslag Cubaanse diplomaten in Den Haag zeggen dienst aan Castro op BON Betere rechtspositie of anders staken we u hlis 60,- Het gaat gesmeerd Brand in Japanse mijn: 26 arbeiders opgesloten Televisiepersoneel dreigt: Emotionele sfeer in Hilversum 19» DONDERDAG 16 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12126 „Slantaastlch it qhcbltseti mjn bert ia Wqfienspwf Minister Visser en het humanisme Zie pagina 11 ■^■kkSZHSBBSSS De Zuidafrikaanse premier Verwoerd heeft de aanvraag om lid van het Britse Gemenebest te blijven, als Zuid-Afrika straks een republiek wordt, ingetrokken Hij wenste niet mee te wer ken aan een veroordeling van de apartheidspolitiek door de Gemenebest-leiders. In een officiële verklaring na de Franse kabinetszitting van gisteren wordt gezegd, dat de Franse regering bereid is via een officiële delegatie te onderhandelen over de voorwaarden voor zelfbeschikking voor het Algerijnse volk. Generaal Loendoela, die de situatie in de Kongolese Oostpro vincie en Kivoe beheerst, heeft de regering in Leopoldstad voorgesteld onderhandelingen te beginnen ter regeling van de Kongolese kwestie. De besprekingen zullen gaan over de toe treding van beide provincies tot de Kongolese federatie. Minister Visser is in principe bereid humanistische geestelijke verzorging in de krijgsmacht toe te staan. Uit een «vnderzoek is hem echter van een behoefte hieraan niets gebleken, zodat er voorlopig geen humanistische geestelijke verzorgers zullen komen. In een nachtvergadering van het televisie-personeel van de N.T.S. en de omroepverenigingen in Hilversum is felle kritiek geleverd op de arbeidsvoorwaarden. Er is een groot aantal eisen gesteld: 12 procent salarisverhoging, een prestatie marge van 50 procent, betere regeling van de werktijden en een vijfdaagse werkweek. De gehele Cubaanse diplomatieke missie in Nederland heeft ontslag genomen. Men kan niet langer werken voor het regime van dictator Castro. Toen bekend geworden was dat de Cubaanse diplomatieke missie in Nederland gebroken had met Fidel Castro, deden een paar jongens er gisteravond in Den Haag een schepje boven op. Voor de ambassade aan de Ruychroklaan staat het bord „Niet parkeren, gereserveerd voor de Cubaanse ambassadeur' erboven kwam: „Weg met Fidel Castro" te staan. Inzet: ex-ambasadeur dr. lgnacio Fiterre. Veelszins kunnen wij instemmen met de kritiek die Zuid-Afrika op andere landen binnen het Gemenebest heeft. Daarin echter ligt nog geen verontschuldiging voor eigen beleid. Thans is Zuid-Afrika in zijn beoefening van de apartheids politiek ook apart gaan staan van het Gemenebest. Behalve dat dit een ernstig besluit is. schept het een betreurenswaar dige situatie. Ons dunkt, niet in de laat ste plaats voor Zuid-Afrika zelf. Vormde immers tot dusver de Gemenebest ook voor Zuid-Afrika een beschermende band binnen een onrustige wereld, ook binnen een onrustig Afrika, en fungeerde het ook voor Zuid-Afrika als een brug, ditzelfde Zuid-Afrika is nu in een positie van iso lement beland. Het is een isolement, waar in wij, tot ons leedwezen, voorshands voor ons broedervolk weinig mogelijk heid tot kracht menen te moeten bespeu ren. £4 Héél zeldzaam ziin die ge lukjes... Juist op het ogen blik dat u f 60,- hebt uit te geven en erover denkt bin nenkort een goede regenjas te kopen, komt hier zo n prachtkans, 'n Speciale aan- aanbieding, die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS U HEBT GELUK, ALS f 60,- U NU SCHIKT (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „lip-Parade' op onderstaand adres: (naam) (woonplaats) 'ZUID-AFRIKA, op de conferentie te London van het Gemenebest voor de beslissing gesteld, heeft het ernstige be sluit genomen het Gemenebest te ver laten. De HUISVROUW, dde 's ochtends man en kinderen moet helpen aan de meeneem-boter- hammen, weet ervan mee te praten dat brood snij den en smeren een ver velend karwei is. En mis schien heeft ze zich wel eens afgevraagd hoe dat moet gaan in een kinder tehuis waar honderden boterhammen besmeerd en belegd dienen te wor den. Maakt u zich geen zorgen altijd zullen er mensen zijn die al denkend en knutse lend zulke problemen oplos sen. Een broodsnijmachine is er al lang denk maar aan het verpakte gesneden brood en een boterham- smeermachine was er ook al. Maar op een internationale voedselbeurs in Noord-Duits land is nu het nieuwste van het nieuwste te zien: een smeermachine die per uur 3500 sneetjes kant en klaar kan afleveren. Opdat u zich goed de snelheid realisere: dat zijn zo'n drie broden per minuut, bijna een boter ham per seconde. Dat lijkt iets heel bijzon ders maar die snelheid zinkit weer in het niet bij die van een rotatiepers die in een uur vier tot vijfmaal zoveel kranten kant en klaar aflevert. Voordat de knop wordt ingedrukt is er niets dan lood, massale rollen pa pier en bakken inkt en enkele minuten later kan uw krantenbezorger op weg met de keurig bedrukte en gevouwen kranten in zijn tas. Er blijft echter deze over eenkomst: die boterham- smeermachine kan de sneet jes met niets anders be smeren dan met datgene wat erin gestopt wordt de krant kan met niets anders bedrukt worden dan met datgene wat de redactie er voor geschreven heeft. Het mechanisme, hoe snel ook, is maar hulpmiddel het komt aan op de mensen die erachter staan. Maar dat wist u al en daarom hebt u gekozen voor onze krant. Maar weten uw vrienden en kennissen dat ook al? Voor hen is de bon bestemd. U kunt noteren als nieuwe abonnee: Door de sterkere nachtelijke afkoeling kwam hier en daar nachtvorst voor, maar de dag-temperaturen werden door het zonnige weer nog iets hoger. Zowel in Zuid-Engeland als in Frankrijk werden gisteren temperaturen van 20 tot 22 gra den gemeten. Langs de kust bij zeewind komen echter lagere temperaturen voor. Morgen zal het in ons land opnieuw zon nig en zeer zacht weer zijn, maar in de nacht en ochtend blijft er kans op plaat selijk mist. Mistbanken boven zee kunnen ook overdag op enkele plaatsen de kust binnendrijven. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tendens: bestendig Stand gisteren: 770 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur onbew. onbew. onbew. onbew onbew mist onbew. zw. bew. gh bew I. bew. zw. bew. h bew onbew. h. bew zw. bew. onbew mist mist onbew. h. bew mist 1. bew gh bew gh bew onbew onbfw. mist TIET HOGEDRUKGEBIED, dat al da- gen lang het weer in onze streken bepaalt, verplaatst zich nu iets naar het oosten, maar blijft het weer nog beïn vloeden. De mistvelden in het hogedruk- gebied namen in omvang af. J^EN BRITS particulier de tective heeft gisteren verklaard, dat hij in een paar boekensteunen een be drag van 4000 dollar aan baar geld heeft gevonden bij een huiszoeking in de villa van het echtpaar Kroger dat thans, met nog drie beklaag den, in Londen terecht staat op verdenking voor de Sow- jetunie gespioneerd te heb ben. De detective verrichtte de huiszoeking ruim vier weken nadat agenten van de Brit se inlichtingendienst het huis van onder tot boven hadden doorzocht. Behalve de bankbiljetten vond Holbrooke-Bowers ook twee paspoorten in de voe ring van een leren aktentas. Deze paspoorten, ten name van een zekere Thomas Wil son en een mejuffrouw Ma ry Smith heeft hij bij de po litie ingeleverd. De officier van justitie deelde de jury mee dat de belde paspoor ten later aan hen zullen worden getoond. Dit duid' erop dat de foto's in d< paspoorten waarschijnlijk die van beklaagden zijn. Tot de beklaagden beho ren Harry Houghton (55) en mejuffrouw Ethel Gee (46), beiden employés van het marinestation in Port land waar zeer geheime do cumenten van de Britse ma rine aanwezig waren. worden ervan beschuldigd documenten tc hebben door gegeven aan Lonsdale die ze door het echtpaar Kroger naar Moskou liet seinen Een radio-expert van de Britse marine verklaarde voor de rechtbank dat de zender die in de kelder van de villa van de Krogers was aangetroffen het ver mogen had om Moskou te bereiken. Dc zender kon automatisch, door middel van een geperforeerde band, worden bediend waarbij met een snelheid van 240 woor den per minuut kon worden geseind. ,,Dat betekende dat ze slechls zeer kort behoefden te zenden waardoor de kans op ontdekking veel geringer was", aldus de expert. ZUID-AFRIKA heeft met het Britse Gemenebest gebroken. Na vijftien uur van ijioeilijk overleg tussen de Commonwealth-premiers in Lon den, trok premier dr. Hendrik Verwoerd gisteravond de aanvraag van Zuid-Afrika om het lidmaatschap van het Gemenebest te behouden in. Reden hiervoor was het compromis, dat een meerderheid van de premiers had voorgesteld: Zuid-Afrika i n de Britse 1 an dengemeenschap, maar dan een openlijke distanciëring van de rassendiscriminatie door het Ge menebest. Dr. Verwoerd kon zich hiermee niet verenigen. Een ernstig besluit, zo herhalen we. Het Gemenebest vertoont een merk waardige structuur. Men vindt er tal van landen, volken cn rassen in bijeen. Vol ken, destijds door Engeland gekoloniseerd, hebben er na de verwerving van de zelf standigheid prijs op gesteld, op enigerlei wijs met Engeland verenigd te blijven. Uit het vroegere Britse imperium is zo een samengaan-in-vrijheid gegroeid als. in deze eeuw van vergeefs zoeken van de ander, een voorbeeld heten mag. Zuid-Afrika gaat nu dat Gemenebest verlaten. Vanuit het Gemenebest is na melijk de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek veroordeeld. Zuid-Afrika ziet geen reden om in deze politiek verandering te brengen. Het is bovendien van mening, dat enkele landen binnen het Gemenebest niet de aangewezenen zijn tot het leveren van kritiek. Waarbij het, dunkt ons, voor bijziet aan het feit, dat in Zuid-Afrika de apartheidspolitiek de officiële rege- ringspolitiek is. Men kent ons standpunt over de apart heidspolitiek in zoverre deze een discri minerend karakter draagt. En in de mate waarin zij aan anderen wordt opgelegd, draagt zij reeds een discriminerend ka rakter. Wij achten haar verwerpelijk op grond van het democratisch burgerschap, verwerpelijk nader uit overwegingen om trent het mens-zijn, verwerpelijk in het bijzonder vanuit onze christelijke levens overtuiging die ons verbiedt onszelf uit - nemender te achten dan de ander. Dwang tot apartheid kan voor de medemens een belemmering worden om tot Jezus te naderen. station U. Helder Vpen burg VHM. Eelde De Bilt Twente Emdn Zd.-Llmb Helsinki Stockb Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Parits Bordes u* Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zuncb GenCve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon Door een tweede mijnramp binnen een week zijn gisteren in Japan 26 mijnwer kers en opzichters van de buitenwereld afgesneden. In de mijn brak plotseling brand uit, waarschijnlijk door het niet I goed functioneren van een kichtcom- pressor. Dit was ook de oorzaak van de mijnramp van verleden week, waarbij 71 mensen omkwamen. Reddingsploegen trachten door rook en dampen de inge sloten mijnwerkers te bereiken. In Oost-Algerije zouden duizend Al gerijnse rebellen zijn bevrijd uit een Frans concentratiekamp in Sakiet. Zij zouden naar Tunesisch grondgebied zijn overgebracht Zuid-Afrika's premier liet het te rugtrekken uit het Gemenebest ver gezeld gaan varn een waarschuwing. „De gang van zaken op de bijeen komst van vandaag, is naar mijn mening het begin van het uiteenval len van het Gemenebest", zo zei hij. „Dit vrije verbond van staten mag niet hopen te blijven voortbestaan als, in plaats van zich te wijden aan samenwer king in kwesties van gemeenschappelijk belang, de Gemenebest-premiers door gaan met zich te mengen in eikaars bin nenlandse aangelegenheden en als hun (Van onze sociaal-econ. redactie) Twaalf procent salarisverhoging, een hetere regeling van de werk tijden, een prestatie-marge van 50 procent en een vijfdaagse werkweek. Dat zijn in het kort de voor naamste eisen, die het televisie-per soneel van NTS en omroepvereni gingen vannacht hebben gesteld op een emotionele vergadering in Hil versum. Worden de eisen niet op korte termijn ingewilligd, dan is de kans op een algemene staking bij de televisie groot. „Wij zijn in staat Nederland zonder televisie te laten zitten", zei VARA-re- gisseur Milo Anstadt. „We hebben recht op een goede cao", vond Nico van Vliet (AVRO). „Er heerst rottigheid in onze gezinnen", riep Gijs Stappershoef (VARA) uit. Stuk voor stuk kregen deze en andere opmerkingen een donde rende bijval van de honderden geprik kelde televisiemensen, die op uitnodi ging van de drie beambtenbonden (aan gesloten bij NVV, CNV en KAB) naar hotel De Karseboom waren gekomen om uiting te geven van hun ongenoegen over de slechte rechtspositie. De vergadering, die ook werd bezocht door vele ongeorganiseerden en die tot bijna drie uur in de morgen voortduurde. had een rumoerig verloop en de stem ming was geladen. Daarom wisten de bondsbestuurders niet te voorkomen dat hun werd opgedragen de eisen van het televisiepersoneel nog deze week voor te leggen aan de omroepdirecties. De bestuurders accepteerden deze opdracht met kennelijke tegenzin, omdat de eisen op sommige punten de reeds in bespre king zijnde voorstellen doorkruisen. Maar of zij wilden of niet, zij moesten wel. Ter vergadering werd door verschillende sprekers duidelijk gesteld dat anders de bonden de rug zou worden toegekeerd en een eigen organisatie van werknemers bij radio- en televisie in het leven zou worden geroepen. Vrijdag zullen de bonden de verlan gens van het televisiepersoneel ter tafel brengen bij de werkgevers tijdens een reeds eerder vastgestelde vergadering van overleg met de omroep-directies. Maan dag willen de groepsraden en televisie secties van NTS en omroepen op de hoog te gebracht worden van de resultaten, die vrijdag eventueel worden geboekt. Er zal nog tot 1 april geduld worden ge toond. Zijn de eisen dan niet ingewil ligd, dan wil het personeel machtsmid delen gaan aanwenden. (Zie ook pagina 9) bijeenkomsten tot gelegenheid worden ge maakt om mede-landen aan te vallen." Behalve Macmillan heeft de Australi sche premier Menzies nog een poging ge daan Zuid-Afrika en zijn tegenstanders te verzoenen. De Canadese premier Diefenbaker ver zette zich echter tegen elke poging om de verklaring over de gelijkheid van ras sen te wijzigen. Hij werd hierin gesteund door alle afgevaardigden van Afrikaanse en Aziatische landen. Een woordvoerder van de Zuidafri kaanse delegatie verklaarde na afloop van de bijeenkomst bij het verlaten van Lan caster House: „Het schijnt dat wij heb ben verloren. Zuid-Afrika trekt zich uit het Gemenebest terug." Het besluit van dr. Verwoerd om zich terug te trekken, heeft tot gevolg dat de Unie gevaar loopt belangrijke handels-, belasting- en andere voorrechten, die ver bonden zijn aan het lidmaatschap van het Gemenebest te verliezen. Zuid-Afrika zet het grootste deel van haar fruit- en landbouwprodukten in En geland af en geniet het voordeel van de lage tarieven, die binnen het Gemenebest gelden. Het is de tweede keer in de geschiede nis van het Britse Rijk, dat een onafhan kelijk lid zich heeft teruggetrokken. De vorige maal was in 1949 toen de Ierse republiek zich uit de gemeenschap losmaakte. (Zie ook pagina 5). Cuba nationaliseert deviezen en effecten De regering van Castro heeft alle in woners van Cuba bewogen hun buiten landse geldmiddelen te verwisselen te gen pesos en hun banktegoeden in het buitenland op te geven. Alle aandelen en obligaties moeten zij bij banken in bewaring geven en deze zullen „ter be schikking van de banken" staan. Een dramatische foto uit Lon den: Zuid-Afrika verlaat het Gemenebest. Langdurig verga deren mocht niet baten. Pre mier Verwoerd (links met tas), de Engelse minister van buiten landse zaken Lord Home (mid den) en de Canadese premier Diefenbaker (rechts) verlaten Lancaster House Telefoto (Van een onzer verslaggevers) AP ONS BELLEN wordt niet openge- daan. Binnen rinkelt de telefoon on- ophoudelijk. Door de voordeurruit kij kend, zien wc de kapstok: leeg op een zwart jasje temidden van lege kleren hanger* na. Alle gordijnen van het grote hoekhuis aan de Haagse iluychrocklaan hoek Van der Woertstraat zijn gesloten. De garage is leeg. Het bord op het trot toir „Niet parkeren voor de Cubaanse ambassade" en de krijtletters op het as falt „Away with Fidel Castro" zijn de stille getuigen van het besluit van de Cu baanse diplomaten in Nederland, die de regering van Fidel Castro hebben laten weten, dat ze zich niet langer konden verenigen met zijn regime en daarom ontslag hebben genomen. De ambassadeur dr. lgnacio Fiterre, in januari I960 naar Nederland geko men, stuurde een telegram naar Cuba, na rijp beraad. In diplomatieke krin gen in Den Haag was het bekend, dat hij het niet eens was met de huidige politieke manoeuvres van zijn oude vriend Castro, met wie hij samen in 1953 wegens revolutionaire activiteiten in de gevangenis heeft gezeten. Samen met hem ondertekenden ook de ambassaderaad dr. M. A. Campos, con sul-attaché mevrouw Piedad Anduza en In de nacht en ochtend hier en daar mist en morgen overdag op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig verande ring in temperatuur. Matige tot zwakke wind In hoofdzaak tussen west en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 6.51, onder 18.47 uur; maan op 7.23, onder 19.49 uur, E.K. 24 maart. Het bellen aan het huis van de ambas saderaad dr. Campos aan de vol met auto's geparkeerd staande Bachstraat 21 werd wel beantwoord. Twee Spaans spre kende dames deden open en vertelden, dat meneer met griep te bed lag en me vrouw was niet thuis. Verder wisten ze van niets, zeiden ze aarzelend glim lachend. In de grote flat aan de Kanaalweg woont mevrouw Anduza, wier man de heer Krijnen via de microfoon aan de voordeur liet weten, dat hij en zijn vrouw geen commentaar op dit besluit wilden geven. „U zult het wel kunnen begrijpen," aldus de onzichtbare spreker. Daarop werd de verbinding verbroken. (Zie vervolg op pagina 9) „Ik ga wel vast vooruit om de aard appelen op te zetten". de oonsuls in Rotterdam, de heren Ro driguez Léon en M. F. Fraga, en zij tele grafeerden: „Wü zullen streven naar en strijden voor een nieuw Cuba, met ge rechtigheid voor allen, vrijheid voor al len en waardigheid voor allen". (JUTA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1