Aan humanistische zorg bestaat geen behoefte Botwinnik staat gunstig bij afbreken eerste partij Revolutionaire Jaguar in Genève Minister Visser in Kamer: Twee KVP-moties ingediend lllilliaiSiilililii F rankrijk-België Mist spelbreker bij Jong Oranje: 1-0 Wereldkampioenschap schaken in Moskou -.vecssst Japan wil drie weken O.S. Zestien voetballers naar Portugal NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 16 MAART 1961 (Van onze parlemenferedactie) "jl/finister Visser (defensie) heeft zich gistermiddag in de Tweede Kamer bereid verklaard, humanistische geestelijke verzorging in de krijgs macht toe te staan „mits de verantwoordelijkheid van de ouders der min derjarige militairen er niet door wordt aangetast en mits aan die verzor ging een ernstige behoefte van zodanige omvang bestaat, dat voorzieningen gewettigd zijn". Aan deze bereidverklaring voegde de bewindsman on middellijk de opmerking toe, dat hem van een dergelijke behoefte tot dusverre niets was gebleken. Zolang dat het geval is, kan van toelating van humanistische geestelijke verzorgers naast de leger- en vlootpredi- kamten en de aalmoezeniers geen sprake zijn. De kwestie van de humanistische gees telijke verzorging werd op de laatste dag van het debat over de defensiebe groting ter sprake gebracht door de socialist J. Blom, die geen goed woord over had voor het ministeriële beleid op dit punt. De minister drukt naar zijn mening „de humanisten in een hoekje" door hen het recht op geestelijke verzor ging van geestverwante militairen te onthouden. Deze discriminatie van een serieuze beweging past niet meer in het beleid, aldus de P.v.d.A.-woordvoerder. Hij verwees de bewindsman naar diens meest vooraanstaande partijgenoot, de V.V.D.-leider prof. Oud, die het voor de radio wèl voor de humanisten heeft op genomen. De minister antwoordde op deze kri tiek met een uitvoerig en in vele op zichten voortreffelijk betoog. Veront waardigd wees hij het verwijt van „gees telijke onderdrukking" van de hand. „Ik sta", aldus de heer Visser, „principieel de vrijheid van gedachten, geweten en godsdienst voor". Dit betekent echter niet dat zonder meer humanistische geeste lijke verzorging in de krijgsmacht moet worden toegestaan. De wens om van de bestaande (protestantse en rooms-katho- lieke) verzorging te worden ontheven en in plaats daarvan humanistische bij stand te krijgen, moet uitgaan óf van de ouders van minderjarige diensplichtigen, óf van meerderjarige militairen. Van verzoeken in deze richting was de minis ter echter tot op heden niets of hoege- Een slal met SOO.OOO paarden Zelfs Barnum and Bailey, the Rreatest show on earth, heeft n zijn stallen geen 500.000 dele viervoeters staan. Want er bestaat geen stal en geen piste, groot genoeg om een nalf miljoen paarden te bergen. De kracht van een half mil joen paarden heeft Ruton al afgeleverd In de tientallen taren van zijn bestaan. Want ?uton bouwde meer dan een miljoen stofzuigers en elke stofzuiger heeft een motor van ongeveer een half pk. Voor U, Nederlandse huls vrouw, is het belangrijk dat Ruton al zoveel stofzuigers bouwde. Want dat betekent dat Ruton over een onschat bare ervaring beschikt. Die ervaring vindt U verwerkt in elke Ruton en Rutonnette die de fabriek verlaat. Ruton stof zuigers zijn doordacht, zijn aangepast aan Uw eisen. Tussen de vele goede stof- zuigermerken die er in Neder land zijn, neemt Ruton door zijn ervaring een aparte plaats In. Vraag dat eens aan een vakman. Ook hij zal-U ver zekeren dat Ruton gegaran deerd goed is. - *t.was Ruton - 't is Ruton 't blijft Ruton ElliillllllilIllllS RADOMA N.V. AMSTERDAM De interlandwedstrijd tussen Frankrijk en België, woensdagavond ten aanschou- we van 38.000 toeschouwers in het Pare des Princes te Parijs gespeeld, is geëin digd in een gelijkspel: 11. Bij rust leid den de Fransen met 10. De B-elftallen van Frankrijk en België hebben woensdag te Lille met 22 gelijk gespeeld. Bij rust leidden de Belgen met 1—0. Het Franse voetbalelftal, samengesteld uit spelers onder 23 jaar, heeft woensdag te Parijs met 31 gewonnen van België. Bij rust leidden de Fransen met 21. In een wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Eur. voetbalbeker voor clubs hebben Spartak Kralova (Tsjecho-Slowakije) en de Spaanse kam- pioensploeg FC Barcelona te Praag met 11 gelijk gespeeld. De eindstand was reeds bij rust bereikt. Aangezien Barce lona de eerste ontmoeting met 40 had gewonnen, gaat deze club over naar de halve finales. Eveneens voor de kwartfinales zege vierde de Hamburger Sport Verein op eigen terrein met 41 over FC Burnley (Engeland). De ruststand was 2—0. De Duitsers, die de eerste ontmoeting met 3i hadden verloren, hebben zich door een beter doelgcmiddelde geplaatst voor de halve finales, waarin zij zullen uit komen tegen FC Barcelona (Spanje). naamd niets gebleken. Hij had hierover nog gesproken met humanistische orga nisaties, maar ook die konden hem tot dusverre geen namen noemen van mili tairen. die per se humanistisch verzorgd wensen te worden. Onderzoek Daarnaast had de bewindsman, naar hij meedeelde, een persoonlijk onderzoek Ingesteld. Op een willekeurig moment was hij een tweetal kazernes binnenge vallen om zich op de hoogte te stellen van mogelijke bezwaren tegen de be staande geestelijke verzorging. In de ene kazerne bleken helemaal geen klachten te leven in de andere hadden vier man bezwaren, maar die sproten niet voort uit een sterke behoefte aan b.v. huma nistische verzorging, maar uit een nega tieve instelling. Zo verklaarde één van de vier militairen: „Ik ben katholiek opgevoed, weet van de mis en de biecht, maar wil nou wel eens wat anders". Al met al meende de minister de con clusie te mogen trekken, dat er geen doorslaggevende bezwaren bestaan tegen de huidige geestelijke verzorging Er heerst natuurlyk wel twijfel, maar gaat die ook niet vaak samen met diep ge loof? De vraag rijst intussen of het de uitdrukkelijke plicht van de overheid is geestelijke verzorging in andere dan christelijke zin mogelijk te maken zo ja, of dan voor het humanisme in dit opzicht een uitzonderingspositie moet worden gecreëerd. Er zijn immers nog andere geestelijke stromingen (Moham medanen, Jehova's Getuigen e.d.). die rechten zouden kunnen doen gelden. Het antwoord van de minister Het aan duidelijkheid niets te wensen over. „Met de bestaande gee^-telyke verzorging", zo zei hy, „richten w(j ons op het geeste lijk patroon van ons volk, te weten het Christendom. Maar Ik ben bereid ook andere stromingen aan hun trek te doen komen, wanneer daaraan een werkelyk grote behoefte bestaat en wanneer de verantwoordelijkheid van de ouders niet wordt aangetast". In dit verband beloof de de minister nog, de subsidie voor het vormingscentrum van het Humanistisch Thuisfront te zullen aanpassen aan de „gebleken incongruentie". Bij de replieken toonde de heer Blom zich allerminst overtuigd, al wilde hij niet tomen aan de oprechtheid van de bewindsman. De methode om door ge sprekken met enkele militairen te peilen wat in de krijgsmacht leeft, achtte hij volstrekt ondoeltreffend. De woordvoer ders van de regeringsfracties konden met het ministeriële betoog over het al gemeen zeer wel akkoord gaan. De a.r. Kieft had in eerste termijn de subsidië ring van de humanistische militaire te huizen volkomen verantwoord genoemd, omdat van een bedervende invloed van het humanisme op de christelijke zeden niets is gebleken. Na de rede van de minister verklaarde hij echter, dat zo lang ons volk in overwegende mate chris telijk is, voor de humanistische geeste lijke verzorgers in de krijgsmacht geen taak is weggelegd. De c.h. Kikkert meende, dat wanneer er werkelijk een grote behoefte aan hu manistische verzorging zou bestaan, de minister wel bestormd zou zijn met ver zoeken; wat beslist niet het geval is. Ook de liberaal Couzy sloot zich aan bij het standpunt van de regering, dat éérst de behoefte moet worden aangetoond voor dat maatregelen kunnen worden getrof fen. De S.G.P. Van Dis echter achtte de gronden, waarop de minister de toe lating van humanisten tot het leger af wijst. ondeugdelijk. Zijns inziens is het de plicht van de overheid, als dienaresse Gods, om op te treden tegen bewegingen, die het bestaan van God ontkennen. Moties Naast de geestelijke verzorging trok ken tijdens deze laatste etappe van het defensiedebat nog twee andere punten sterk de aandacht, t.w. de woningvoor ziening voor militairen en de kleding- toelage aan soldjj-genietenden dienstplich tigen, die de dienst verlaten. Over beide onderwerpen diende de K.V.P.-er Van Vliet een motie in. Vandaag zou er aan het begin van de vergadering over wor den gestemd. De eerste motie-Van Vliet is medeon- dertekend door om. de socialist Blom en de c.h. Kikkert. Ze spreekt uit, dat de bestaande regeling betreffende de uit kering aan dienstplichtigen voor het aan schaffen van burgerkleding onbevredi gend is en met ingang van het begrotings jaar 1962 moet wonden ingetrokken. Daarvoor in de plaaits dient een voor ziening te komen, op grond waarvan voortaan aan elke soldij-genietende dienstplichtige na het volbrengen van zijn eerste diensttijd een bedrag-Ineens wordt uitgekeerd en wel zo, dat de be trokkene voor elk in dienst doorgebrach te maand tien gulden kan opstrijken. Volgens de huidige (dit jaar nog ver beterde) regeling verdeelt de vereniging Steun aan Militairen een bedrag van f 530.000 over zg. „noodgevallen" (het maximum bedraagt f 200 per man). De beperking tot noodgevallen achtten de indieners van de motie onbevredigend, want discriminerend, en zij pleitten daarom voor een voorziening met een al gemeen karakter als in de motie voor gesteld. Minister Visser en staatssecre taris Calmeyer wilden daar echter niet aan. Uitvoering van de motie zou een bedrag van f 9 miljoen per jaar vergen en onder de huidige omstandigheden is dat niet verantwoord, zo zei de staats secretaris. De bewindslieden moesten de aanvaarding van het voorstel dan ook ontraden. De a.r. Kieft legde zich daar bij neer en de V.V.D.-er Couzy had aan de motie helemaal geen behoefte. De tweede motie-Van Vliet is mede- ondertekend door de heren Kikkert (c.h.), Couzy (lib.). Blom (soc.) en Kieft (a.r.). Ze brengt de ongerustheid van de indieners tot uiting over de slechte vooruitzichten voor de woningvoorzie ning van militairen. De motie vraagt de minister van defensie in overleg te tre den met zijn ambtgenoot van volkshuis vesting om op korte termijn zodanige maatregelen te treffen, dat van het wo ningbouwprogramma 1961 een redelijk deel ter beschikking komt voor de huis vesting van het militaire personeel. Mi nister Visser had tegen het gevraagde overleg geen bezwaar, maar staatssecre taris Calmeyer waarschuwde, dat in het beleid van minister Van Aartsen het toe kennen van aan afzonderlijk woning contingent niet mogelijk is. De staats secretaris was zich overigens ten volle van de grote behoefte op dit gebied be wust: in de komende jaren zullen per jaar 2000 woningen voor militairen nodig zijn. De heer Calmeyer Met ir. Van Dis (s.g.) weten, dat het nog te vroeg is voor voor spellingen over het resultaat van de werving van vrijwilligers, nodig om de diensttijd verkorting mogelijk te maken Over wat er de afgelopen dagen reeds aan verzoeken om inlichtingen is bin nengekomen. was de staatssecretaris overigens niet teleurgesteld. Hij las voorts ten gerieve van de so cialist Blom enkele schrifturen voor. waaruit bleek dat de Rooms-Katholieke Kerk noch de protestantse kerkgenoot schappen wijziging in de status van de geestelijke verzorgers bij de krijgsmacht begeren. Minister Visser wees nog een verzoek van de heren Kikkert ("c.h.) en Kieft (a.r.) om verhoging van de subsi die aan de militaire tehuizen af. Geweer Bij de behandeling van de begroting staatsbedrijf Artillerie-Inrichtingen vroe gen de heren Koersen (kath. v.) en Rit meester (lib.) om inlichtingen over het mislukte experiment met het Armalite- geweer. „ledereen kon zien, dat dit ge weer voor een gewone soldaat onbruik baar was. Het had bijvoorbeeld een plastic kolf en er kon geen bajonet op worden bevestigd", zo zei de heer Rit meester. Minister Visser moest het ant woord op deze vraag hoeveel het ex periment heeft gekost, schuldig blijven. Hij zei verder, dat de keuze van een nieuw geweer voor onze krijgsmacht nog niet is bepaald. Tijdens zijn komend bezoek aan de V S. zal de minister zich hieromtrent oriënteren. In Nijmegen tegen Duitsland Dichte flarden mist, die zich samen pakten boven het Goffertstadion in Nij megen, waren er woensdagavond de oor zaak van dat de wedstrijd tussen het elf tal van Jong Oranje, spelend onder de naam „Zwaluwen" en een Westelijk se- lectieteain van de Westduitse voetbalbond vyftien minuten na rust gestaakt moest worden. Op het moment dat de mist het voetbal tot een schimmenspel maakte, leidde Jong Oranje met 10 door een doelpunt van middenvoor Theunissen (DOS) in de twintigste minuut van de eerste helft. In de eerste helft was het zicht nog re delijk, hetgeen echter niet van het spel peil gezegd kon worden. Jong Oranje, dat dit seizoen in hetzelfde Goffertstadion een klinkende 41 overwinning op Frankrijk behaalde en uit tegen Tsjecho-Slowakije met 00 gelijkspeelde, kwam zelden tot goede combinaties. Het waren integendeel de Duitsers, die het beste van het spel hadden. Vrij onverwacht kwam Neder land toch aan een voorsprong. De hele maal naar rechts afgezwenkte linksbuiten Bouwmeester gaf een prachtige diagonale voorzet naar de links voor het doel vrij staande middenvoor Theunissen, die geen moeite had doelman Dresbach te passe- Jong Oranje trok zich op aan deze onverwachte voorsprong en verlegde het spel naar de helft van de Duitsers, maar doelpunten kwamen er niet uit voort. Ook in de tweede helft niet. toen door het slechte zicht elke combinatie in de mist verdween. Dat was voor scheids rechter Piet Roomer aanleiding de ont moeting vijftien minuten na rust te staken Ned. studenten klonten Haags amateurelftal Het Ned. studenten voetbalelftal heeft gisteravond op het VUC-terrein in Den Haag in een lichtwedstrijd een verdiende 31 overwinning behaald op het Haagse KNVB-amateurclftal. In het grote variététheater in Moskou is gistermiddag een begin gemaakt met de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen titelhouder Mikhail Tal en uitdager Mikhail Botwinnik. De partij werd na de veertigste zet van Tal, die met zwart speelde, afgebro ken. Botwinnik heeft zijn 41e zet onder couvert af gegeven. In deze eerste van de 24 partijen, die de twee kamp omvat, had Botwinnik bij het afbreken een gun stige stelling. De ontmoeting werd, nadat hoofdarbiter Stahlberg de klok had aangezet, door 1500 belangstel lenden in het totaal uitverkochte theater in Moskou met grote belangstelling gevolgd. Het is niet alleen maar een schakers bijgeloof, dat grote waarde aan de uitslag van een eerste ontmoeting doet hechten, de ervaring leert ook, dat de start van een toernooi of een twee kamp van vergaande invloed kan zijn op factoren als zelfvertrouwen en uithoudingsvermogen. Juist de 25 jaar oudere Botwinnik kan deze morele steun in de rug goed gebruiken. biedt Tal het loperpaar aan, in ruil voor enige voorsprong in ontwikkeling. 8 Pgl— f3 Het is duidelijk, dat de strijd om e5 zal draaien; Pe2, dat in soortgelijke stan- den veelal wordt gespeeld, schijnt daar om minder aanbevelenswaardig. 8 PbSc8 9 Pc3—b5 e6e5 10 Pb5xd6 Dd8vd6 11 d4xe5 Dd6xdJ 12 Kei xdl Pf6g4 13 Kdle2 Pc6ve5 Er is nu een zeer lastige stelling ont staan. Wit bezit het loperpaar, doch een emplooi voor dit bezit lijkt vooralsnog problematisch. Het zwarte paardenkop- nel belemmert voorlopig wit's ontwikke ling. 36 h3h4 Kg8—f8 37 Pe8d6 Lc4—fl Na 37 Le 6 is 38 Pb7, c4 39 Pc5 winnend. 38 g2g3 Kf8eT Natuurlijk niet 38 Lh3 wegens 39 Pb7 en zwart verliest de pionnen op de damevleugel. 39 Pd6xf5t Ke7e6 40 e3—e4 Ke6—e5 Afgebroken. De witspeler sloot de 41ste zet in couvert. Dat is pas je ware beleg: Sandwichspread van Calvé: smeuïg en vers uil de Het ziet er naar uit. dat Botwinnik met volle winst zal starten, zo mneili'1' lijkt de afgeb-"ken stand voor de wereldkam- olocn te zijn De onening 1. c4. had tot de Fturelse oartii kunnen leiden, doch mejie door wart's snel ontstond een Nimzo-Indiër Deze sneelwiize Is een nummer in de moderne toemooinra,r*i'k Grote ver rassingen waren wederzijds niet te ver wachten. Toch haarde het enig opzien, dat na vroertiidige dameruil reeds omstreeks de 15de zet soanningen 'aof?c •'e onen d-lijn ontstonden, die voor Tal Tunstig schenen te ziin Misschien valt deze opvatting met bewijzen te steunen indien diengaande analyses d° 'uirtheid van de mogelijkheid 18 Pfd7 zou den bevestigen Wereklkamoioeo Tal koos een voor de hand liggende opzet, die regelrecht naar overwicht scheen te lei den Zeer fijn tegenspel van Botwinnik toonde echter aan. dat Tal's plan onuit voerbaar was In deze fase weigerde de uitdager een remise-aanbod om vervol gens een kansriik eindsoel af te dwin gen. Vermeldenswaard Is overigens. dat Botwinnik niet in tijdnood is geweest Zelfs had hij tegen de helft van de speel tijd een voorsprong van tien minuten op zijn begaafde rivaal. De afgebroken partij zal indien Tal niet verder spelen afziet heien avond worden uitgespeeld. Wit: M. M. Botwinnik Zwart: M. Tal Nimzo-Indisch (verwisseling van zet ten). 1 c2c4 Pg8-ffi 2 Pblc3 e7e6 3 d2d4 Lf8b4 4 e2e3 De Rubinsteln-variani. speler expert ls. de wit- vacuiimpot: pssst... proef! U MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ! 4 0 5 Lfld3 d7—d5 6 a 2a3 Gebruikelijker ls 6 Pf3. waarna zwart veelal tot fianchetto van zijn dameloper overgaat. De tekstzet poogt in een gun stige variant van de Samisch-variant te geraken. In een ontmoeting tussen Pe- trosian en Unzicker ruilde zwart nu op c3, om vervolgens op c4 te slaan. 6 d5xc4 7 Ld3 x c4 Lb4d6 Hier was dus de ruil op c3, gevolgd door c5, mogelijk. Met de tekstzet Het Japans Olympisch Comité wil aan het Int. Olympisch Comité voorstellen de Olympische Spelen 1964 in de periode van 14 juni tot en met 5 juli te houden. Het I.O.C. zal over dit voorstel In de eerstvolgende zitting in Athene moeten beslissen. Voetbal Het Engelse voetbalelftal, samengesteld uit spelers onder 23 jaar, heeft woensdagavond in het White Hart Lanestadion te Londen met 4—1 gewon nen van West-Duitsland. De ruststand van de ontmoeting, die door 18.000 toe- •chouwers werd bijgewoond, was 1—1. (Van onze verkeersredacteur) TIE Internationale Automo- bieltentoonstelling te Genève, die vandaag ge opend is, kenmerkt zich door en opzienbare creatie. Ja guar toont er een nieuw mo del, dat een revolutionaire synthese vormt tussen een sportwagen en een klasse wagen voor groot-toerisme. De Jaguar, die „Type E" wordt genoemd, is een twee- zitter, die zowel in coupé als in cabriolet-uitvoering beschikbaar is. De produktie is al volop ter hand genomen. De „Type E" is uitgerust met de gebruikelijke „XK"- motor, die een inhoud van 3.8 liter heeft, en zes cilin ders met drie carburators bezit. Proeven hebben uitge wezen dat de topsnelheid rond de 250 kilometer per uur ligt. Zowel op de voor als op de achterwielen zijn schijfremmen aangebracht. Iets nieuws schijnt de zoge naamde Dion-achteras te zijn, waardoor de remmen guar bedraagt in Zwitserland achter onmiddellijk naast het 23.500 gulden, differentieel konden worden geplaatst. De prijs van de nieuwe Ja- De „Type E", het nieuwste snelheidsmonster van Jaguar. Op dezelfde Salon is de Duitse Mercedes 220 SA met rie present. Deze tweedeurs een geheel nieuwe carrosse- wagen is wat meer afgerond. minder hoekig dus dan de vorige modellen. Het dak be vindt zich acht centimeter dichter bij de grond dan voor heen. De 2,2 liter motor met zes cilinders kan de wagen een topsnelheid van 170 ki lometer per uur geven. Met lederen bekleding kost de nieuw gecarrosseerde Merce des (in Zwitserl.) 27.500 gld. Op de tentoonstelling wor den personenwagens, vracht wagens. motorfietsen, boten en accessoires getoond. Er zijn meer dan duizend inzen ders uit zeventien landen. Even buiten Genève is een s-teil stuk weg ter lengte van drie kilometer voor het ver keer gesloten. De nieuwe mo dellen worden hier voor ge- interesseerden voorgereden. Drie andere, reeds geanno- ceerde Europese wagens zijn nog niet op de Salon te zien. Het zijn de Britse Ford Cnn- svlette, de Italiaanse Fiat 1300 en de Duitse Volkswagen 1500. 14 Lc4d5 doet een beetje „vreemd" aan, doch na bijvoorbeeld Lb3 is niet de zwakte van veld d3 het ernstigst, doch de dreiging b6 en La6t met groot voor deel. 14 c7—cC 15 Ld 5e4 Lc8e6 16 Pf3d2 Beschermt de zwakke witte velden b3 en c4. 16 Ta8d8 De inleiding tot een plan, dat zwart perspectieven op de d-lijn schijnt te bie den. De hergroepering, die Botwinnik thans doorvoert moet als strategie van de hoogste orde worden aangemerkt Het bliikt niet alleen, dat wit de gevaren kan keren, doch tevens, dat hij het loperpaar zodanig kan gebruiken, dat een eind spelvoordeel resulteert. 17 h2h3 Pg4—f6 18 Le4c2 Td8—d7 In aanmerking kwam 18 Pfd7, om het paard naar c5 te brengen. 19 b2b3 Tf8—d8 20 Thl—dl Pe5d3 Zwart schijnt de druk maximaal te heb- ben opgevoerd. Wit komt nu echter met een fraaie tegenoombinatie, die op de kracht van de lopers gebaseerd is. 21 Lc2xd3 Td7xd3 22 Lel—b2(!) Td3d? Erkent het ongelijk. Na 22 Lb3:(?), 23 Lf6: wint wit een stuk. Bo vendien driegde 23 Ld4(!). De wereldkampioen bood, toen hij de toren moest terugtrekken, remise aan, hetgeen de uitdager weigerde. 23 Lb2xf6 g7xf6 24 b3b4 Le6—f5 25 Pd 2b3 Lf5—d3t 26 Ke2—el b7—b6 Zwart mag het paard natuurlyk niet op c5 toelaten. 27 Tal—cl Dwingt tot ruil der torens, waarna een eindspel ontstaat, dat gunstig is voor wit 27 Ld 3e4 28 f2—f3 Td7 xdlf Indien 28 Ld5 dan 29 Pd4 en de dreiging 30 e4 schijnt beslissend. 29 Tclxdl Td8 xdlT 30 Kei xdl Le4d5 31 Pb3d4 Een klassiek eindspel: actief paard tegen loper, met voor wit als plus de betere pionnenstelling. 31 c6c5 De dreiging 32 e4. met als gevolg spoedige oprolling van de zwarte dame vleugel. doet zwart tot deze concessie besluiten. 32 33 ?4 b4xc5 Pd4b5 Pb5—c7 Pc7e8 Indien 35 en nu: 1) b6xc5 a7a6 Ld 5c4 f6—f5 Lfl dan 36 Pf6:t, Kf8 37 Ph7:t, Kg7 Ke2 en wit wint; Kg7 37 Ph5T, ge- Pg5. Lg2: 39 2) 36 volgd door 38 Pf4. enz; 3) 36 Kh8 37 g4. Lh3: Ke2, met beslissend voordeel. Opgegeven Vroeg in de middag werd vandaag be kend, dat Tal de eerste partij van de twee kamp niet zal voortzetten. Hij heeft op gegeven, zodat de stand thans 10 voor Botwinnik is. DAMMEN Eindstanden competitie 1960/1961 van de LDDB L.D.V. R.D.C. A.D.C. L.D.C. D.C.L. D.V.N. H.D.C. O.G.B. K.W.Z. S.D.V. Zwammerdam L.D.V. W.D.G. K.D.C. Nooit ged. SS. Zegveld D.E.S. R.D.C. A.D.C. H.D.C. K.D.C. Zegveld S.S. W.D.G. R.D.C. Zwammerdam Hoofdklasse gesp. gew. rem. verl. pnt. 18 1 In dc eerste klas worden twee beslis singswedstrijden gespeeld om de tweede plaats tussen L.D.V. en W.D.G. De eérste werd gewonnen door L.D.V. met 119. De volgende wordt hedenavond gespeeld. VOETBAL Zestien spelers z(jn uitgenodigd voor het Ned. voetbalteam (1618 jaar), dat van 30 maart tot en met 8 april in Portu- gal zal deelnemen aan het international* jeugdtoernooL Het zyn: doel: Van Zoghei (DOS) en Van Leeuwen (Sparta). Achter: Monster (Hermes DVS), Ter Horst (Leeuwarden) en Veenstra (GVAV). Midden: Pierre (Feijenoord), De Vries (Ensohedese Boys), Van Buytenen (Her mes DVS) en Bunnig Leeuwarden). Voor: Van Straalen (Elinkwijk), Van der Graaff (Hermes DVS), Keizer (Ajax), Adelaar (Velox), Henk Hainje (Heeren veen), De Wit (Sp.Cl Enschede) en Jansen (ADO). De ploeg vertrekt in twee gedeelten en wel op dinsdag 28 en woensdag 29 maart van Schiphol Officials zijn: de voorzitter van de KNVB T. Schroder, L. Brunt, C. van Es en M. L. Wierema. Trainer is Jaap van der Leek. De eerste wedstrijd wordt op 30 maart in Braga tegen Roemenië gespeeld; de tweede tegen België op 1 april in Lissa bon en dé derde op 4 april in Porto tegen Duitsland. KATWIJK AAN ZEE Contactavond wijk „Noord- In de Oranjezaal van het Jeugdhuis hield gisteren de commissie van de wijk „Noord" van de „Vijfcentsactie" een con tactavond. Voorzitter C. A. van der Plas kon onder anderen ds. F. Offerings en de heer D. J Kleen, president-kerk voogd, welkom heten. Hij dankte de collectanten voor het werk dat in de af gelopen periode werd verricht De resul taten waren gunstig. Enkele voordrachten van Wijnde Mol vielen bijzonder in de smaak De toneel vereniging van de CJ.V. uit Rijnsburg voerde tot besluit van de avond het stuk „Het schip vaart uit" op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11