FLEUR! Welvaart weerspiegelt in sortering en kwaliteit i m_m m m m m m i e Jaarbeurs begon levendig Europeanen in Kongo weer mishandeld „Zesde etagebeeld van het Parijse volksleven Psychiatrisch onderzoek van dokter O. voltooid De Zon gaat op 9*M m m m K. R. van Staal overleden Produktie van de K.L.M Ds. Zandt herdacht in Prov. Staten Gemeentesecretaris van Mill ontslagen ethergolvc Vanavond op uw scherm „De Jantjes" Donderdag voortzetting proces 7 DINSDAG 14 MAART 1961 Dani-vraag 71 (Eerste publicatie). Zwart: 7, 8, 9, 10, 12, 10, 17, 19, 23, 24, 29, 36. Wit: 18, 26, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 50. Er is in het probleem met veel ma teriaal gewerkt maar óók met een schijnoplossing en een reuzenslag. Er blijft één wit stuk over, een naturel dus! Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 71 Dit was de stand in de partij tussen Klasups (wit) en Gipslis: Wit: Kh4, Dg4, Tc2 en Tc6, Lc3, pi a2. d5, e3, f2, g3 en h2. Zwart: Kg8, Dfl, Ta8 en Tbl, Lc5, pi «7, d6, e7, f7, g6 en h6. U weet dat zwart speelde Dfld3 in de hoop zo te winnen. Dit mislukte de winstweg was deze: 1Dfl g2; 2. h2h3, Tblhl en de drei ging g5t is wit nu te machtig gewor den. Tc8t helpt niet wegens Kh7. Nu hield wit remise. Aldus: 1 Dfl—d3; 2. Dg4c8t, Kg8—h7; 3. Dc8 Xa8, g6g5t; 4. Kh4—h3, Dd3—f5t; 5. Kh3g2, Df5—e4f; 6. Kg2—h3, De4 f5t met remise door eeuwig schaak. Duidelijk blijkt dat wit op de tweede en derde zet niet met de toren de zwarte toren mag veroveren, want dan blijft het mat er in zitten: 2. Tc8|, Kh7; 3. Ta8.\ g5f; 4. Kh3, Dfl mat of 4. Kh5, Dg6 mat. Gedachten over winstkansen voor wit na 1Dd3 gaan te ver. Bij voorbeeld: 1Dd3; 2. Tc8t, Kh7; 3. Df3, g5t; 4. Kh3, f5; 5. Ta8:, g4f; 6. Kh4, gf3:; 7. Kh5 en zwart kan het mat slechts voorkomen door een dame offer. De foutieve redenering schuilt in de vijfde zet van zwart: hij moet niet g4f spelen maar Dflt dan is verlies voor wit niet meer te voor komen! BRIDGE De kaartverdeling van het U voor gelegde 4-schoppenspel was na de le slag als volgt: B 10 3 C V5 O AB9 6 5 2 1 52 9 H 9 7 O H 8 3 H 6 4 2 Hoe kan Zuid aan slag met schop penaas 11 slagen maken, luidde de vraag. Ziehier de oplossing- In slag 2 maakt Zuid ruitenaas en troeft een ruiten af. Met schoppenboer wordt hierna de dummy bereikt en een 2e ruiten ge troefd, waarna Zuid klaveraas incas seert en een klaveren aftroeft met schoppen 3. Vervolgens wordt met schoppen 10 de laatste troef gehaald en met de 3 vrije ruiten in Noord maakt Zuid nu 5 aan trek! Jack Diamond. Kruiswoord'puzzel (Van een onzer verslaggevers.) Bedekte lucht, bakken vol lentebloemen, een stroom van internationale auto's, ijverig dirigerende verkeersagenten en een geweldige volte bij het stationdat was gisterochtend het beeld van Utrecht tegen het uur waarop de Voorjaarsbeurs, op Vredenburg- en Croeselaanterrein, haar poorten gting openen. Utrecht, zich koesterend in de allure van wereldstad met zóveel verschillende landslieden in haar opgepropte straten Maar het was dan weer zover: de halfjaarlijkse manifestatie voor industrie en handel begon en al vóór negenen stelden de eerste bezoekers zich op aan de loketten. De algemene indruk, welke de nu weer samengevoegde verbruiksgoederen- en technische beurs wekt. is die van wel vaart, van grote sortering en van kwa liteit. Het opschrift boven menige stand zou kunnen luiden: „Ziet U het kon nog beter en rijker Vergelijken we deze beurs met die van kort na de oorlog, dan zijn we toch wel enorm vooruitgegaan Toen: eenvoudige artikelen, nieuwtjes die nog half en half surrogaat waren Daarna: verbetering van kwaliteit, toe passing van nieuwe stoffen, intrede van plastics op allerlei gebied En nu zo langzamerhand het beste van het beste. Ziet u daar bijv. eens de Textieljaar- beurs in de parterres van het Vreden burg. Men gelooft nauwelijks aan een handelscentrum, wanneer men hier bin nenstapt: het lijkt meer een kunstten toonstelling. Want ook dit is winst van de laatste jaren: steeds grotere kleuren rijkdom. Nu niet meer grillig en opzet telijk, maar in wonderlijke harmonie van strikte tegenstellingen. Die Textieljaarbeurs moet u eigenlijk zelf gaan zien We hebben jaren gekend, dat deze afdeling doodvermoeiend was, omdat ze zo opgetuigd was: nu is dat allemaal niet meer nodig, want wat er aan stoffen, huishoudgoed, confectie, bad kleding. dekens en woningtextiel voor handen is, betekent versiering op zich zelf. FRAAIE KLEUREN Ter vergelijking met de kleurigheid en de soepelheid in toepassing van de nieuw ste kunstvezels, zijn er ongelooflijk aar dige stands gemaakt met huiselijke tafreeltjes-,.vroeger en nu", op het gebied van babyverzorging, schoonmaak, uit gaan, badleven, ja wat al niet. De moeite waard om te zien! En dan b(jv. de linnenkast. Van al dat „smetteloos wit" van vroeger ls ln feite niets meer over. Na een periode van schelle kleuren zUn we nu hij de fraaiste kleureffecten voor' huishoudgoed, handdoeken, bedla- kens, tafellakens het Is alles vro- lijk en warm van kleur en meestal zeer goed van l(jn en motief. Lingerie is één rijk feest voor het oog. Een weelde van zijde-achtige weefsels met kant en strookjes, met strikken en draperietjes. het kan niet op. Een nieuw tje: badjasjes met bijpassende badhand doeken voor op het strand of voor ge zellig thuis in de badkamer. Aan zonnepakjes is er een overvloed van grappige dwaasheidjes. aan strand- hoeden al evenzeer. Alles onder het motto: niets is nu te gek. VOOR PLEZIER Een sfeer van welvaart vindt men ook op andere wijze in het geëxposeerde. Zo wordt er bijv. zeer veel aandacht be steed aan reizen en trekken. Er zijn ter beurze allerlei benodigdheden voor goed en beter kamperen, o.m. een nieuw soort slaapzakken, en dan iets wat misschien wel „het" nieuwtje is van het Vreden burg: een kampeer-w.c., opvouwbaar met een flinke zitting en inplaats van een pot een stevige plasticzak. die na gebruik met één hand kan worden verwijderd, automatisch dichtgeplakt en dan begra ven kan worden. Talloos zijn de variaties in reiswiegen en reis-babywagens. we zagen er zelfs één die als een koffer kan worden opge vouwen en meegenomen. Ander aspect van welvaart: steeds mooier wordende dekens, steeds kleuriger bedspreien, nog meer woningtextiel en fraaie, doelmatige vloerbedekking. Uit dit alles spreekt de gedachte van „knap eens wat op in uw woning, het kan im mers lijden"? Of wat denkt u van de in hun ge heel opgebouwde Zweedse keukens, helemaal niet zo bijzonder groot, maar voortreffelijk en praktisch In gericht met een Ijskast halverhoogte de wand, zodat men er niet zo voor behoeft te bukken, en met een leuke opkiaptafel, waarvan een keurige cethoek kan worden gemaakt? Zweden is het land bij uitstek voor mooie en vooral doelmatige huishoude lijke apparatuur, voor prachtig stalen gebruiksvoorwerpen en al even mooie serviesgoed van originele vorm. Uit dit alles spreekt een zekere luxe. waaraan de huisvrouw langzamerhand wel toe is. Heel veel nieuwtjes biedt de Voor jaarsbeurs niet, meer vervolmak in gen en verfraaiingen van wat al eerder werd gelanceerd. Ook het speelgoed wordt telkens fraaier en solieder. Al krijgen de poppen hun zoete gezichtjes van vroeger niet meer terug, ze krijgen wél altijd maar mooier nylonhaar en altijd maar beeldi- ger ogen en jurkjes en hoedjes. De bouwdozen blijven het doen en zijn nu weer uitgebreid met stukjes tuin en nog weer andere constructiesteentjes en er zijn hele landschappen om speelgoed treintjes doorheen te laten lopen. De houten en de opblaasbare speel goedbeesten winnen nog terrein en vooral dc figuren uit bekende film- en televisieverhalen doen het best. De poppen-stapelbedjes compleet met een trapje en, wat lang niet gek is en een halve eeuw eerder had moeten worden uilgevonden, een poppendraagzak voor zien van een beugel, die aan de arm hangt. Voor de huisvrouw zijn er koelkasten, kookapparaten en verwarmingstoestellen te kust en te keur, en voor meneer zijn er nu zélf colbertkostumes. doorgeweven met lurex, het fijne, glinsterende goud draadje Ten slotte is het voor de vakman een dorado op de Croeselaan, waar aandacht wordt gevraagd voor talloze technische apparaten, instrumenten en machinerieën, waaraan ook van alles verbeterd is in de loop der jaren en waarbij menige nieuwigheid belangstelling trekt. Een belangrijke vondst op technisch gebied is de ter beurze gedemonstreerde luchtververser, die geen lucht van buiten inblaast, maar gebruikte lucht door een vernuftig (Amerikaans" systeem werke lijk geheel ververst en die ook in huis te gebruiken is. Leopoldstad, waar men het resul taat van de conferentie van Mada gascar aJs een overwinning voor pre sident Kasavoeboe beschouwt, be reidt zich voor om hem morgen op grootse wijze in te halen. Er zal een grote parade worden gehouden, die tevens dient als demonstratie van goede discipline in het leger. Ook in Elisabethstad werden Kasavoeboe en de andere Kongolese leiders enthou siast door dc bevolking ontvangen. Dat de weg van Kongo van niu af ech ter bes bist nog niet over rozen zal gaan, blijikt uit de houding, die de verzoenings commissie van óe Ver Naties voor Kon go aanneemt. Zij bepleit een nieuwe top conferentie van Kongolese leiders, die geen vervolg mag zijn van due op Mada gascar. Konigo zou een federale en geen confederate structuur moeten krijgen en het Kongolese leger zou gereorganiseerd moeten worden. Horizontaal: 1. kade; 3. maand van het jaar; 4. boom; 6. optelling; 7. groente; 9. gem. in N. Brabant; 11. mu zieknoot; 12. vreemde munt (afk.); 14. afkorting op visitekaartjes; 15. schei kundig element (afk.); 17. ontkenning (Eng.); 19. spil van een wiel; 20. voor zetsel; 22. oude inhoudsmaat (afk.); 23. staafje om een rad vast te zetten; 25. spoedig; 27. telwoord; 29. onderricht; 30. tevens; 31. bosgod. Verticaal: 1. twijg; 2. duikereend; 3. patroon; 5. bedekt bloeiende plant; 7. muzieknoot; 8. bijwoord; 9. neven schikkend voegwoord; 10. stapelmeter (afk.); 11. mens; 13. soort; 14. nacht gewaad; 16. ontkenning (Eng); 18. voorzetsel; 19. telwoord; 21. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.); 22. familie lid; 24. vis; 26. latwerk; 27. boom; 28. zuster. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. landhuis, 2. eeuwfeest, 3. ertsader, 4. ringworm, 5. deurknop, 6. aardhars, 7. melkboer. De gemeente in Zuid- Holland is Leerdam. Volgens een Cubaans persbureau heeft een „piratenschip" de genationa liseerde Texaco-olicraffinaderij in San tiago beschoten en daarna zijn toevlucht genomen op de Amerikaanse marinebasis in Guantanamo. De raffinaderij werd be schadigd. Een Cubaanse matroos kwam om het leven. Sukarno voelt niet voor padvinderij De New York Times schrijft over Sukarno's besluit om de padvinderij te ontbinden en zelf een organisatie te stichten: Sukarno Is ontevreden omdat slechts weinig Indonesiërs lid zijn van de padvinderij en omdat zijn zoon daarbU niets anders geleerd heeft dan schreeuwen, knopen leggen en woud lopen. Sukarno heeft wellicht gelijk wat be treft de geringe belangstelling im In donesië. Zelf heeft hij de reputatie verworven van een der schreeuwerig ste sprekers in Azië. Wie weet zou het knopen leggen een goede voorberei ding zijn om de politieke warboel te onitrafeleniets wa-t zelfs boven de macht gaat van de handige president. Woudlopen kan nuttig zijn op onge baande wegen naar de holen van de in het bos verscholen opstandelingen.. Intussen komen uit de door loe- moembisten boheerete provincie K<- voe berichten binnen over bestiali teiten tegenover blanken, die aan de terreur en de willekeur van Kongo lese soldaten zijn overgeleverdÉen Amerikaanse zendelinge en enkele nonnen werden herhaalde malen ver kracht, andere nonnen werden letter lijk en figuurlijk blootgesteld aan de meest schandelijke handelingen en tientallen mannen werden zwaar en langdurig mishandeld. Een twintigtal Europeanen is gisteren door bemid deling van de V.N. naar Leopoldstad overgebracht. Uit New Delhi ia vand&ag een contin gent van 150 man troepen per vliegtuig naar Kongo vertrokken Zij worden ter beschikking van de V.N. gesteld. De bekende oud-verzetsman Karei R. van Staal is gisteren. 71 jaar oud, in een Haarlems ziekenhuis overleden. Nadat hij in 1945 uit Duitse gevangen schap teruggekeerd was. werd hij direc teur van de Haarlemse drukkerij Boom- Ruygrok, een functie die hij tot vorig jaar bekleedde. In de oorlog was hij lid van de Vor- rink- en Paroolgroep. In 1943 belandde hij in het concentratiekamp Buchenwald. Jarenlang was hij na de oorlog de cen trale figuur van het Nationaal comité tot bestrijding van het concentratiekampsy steem. Bovendien was de heer Van Staal vice-voorzitter van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen tuit de bezettingstijd» en redacteur van Aan treden. Hij was lid van de Belgische Kroon orde, droeg het Legioen van Eer en het Nederlandse verzetskruis en was ridder in de orde van Orsnje-Nassau. (Vervoly van pagina 1) Er is een open situatie ontstaan, aldus de heer Aler, nu de door de I.A.T.A. af gesproken vrachttarieven over de Noord-, Midden- en Zuidatlantische routes met ingang van 10 april zijn vervallen. H(J betreurde dat geen overeenstemming over de tariefverlaging was bereikt. Vandaag hebben wij de structuur van ons prijsbe leid gedeponeerd en we realiseren ons, dat anderen „over onze schouders mee lezen". Binnen korte tijd zal men inzien, dat geen enkele partij er in deze situatie zijde bij spint. Het vorig jaar gingen er 23.500 Neder landse emigranten door de lucht naar hun nieuwe land. De gevolgen van de revaluatie zag de heer Aler niet somber in. terwijl hij voorts zei dat de Air-Union-partners het dezer dagen zijn eens geworden en dit zonder schokkende gebeurtenissen weldra zal blijken. Over hervatting van besprekingen om trent de landingsrechten in Houston ver achtte de heer Aler binnen korte tijd geen berichten, zolang het Amerikaanse luchtvaartbeleid nog door een commissie In opdracht van de regering wordt be studeerd. (Van een onzer redacteuren) In de vanmorgen gehouden buitenge- tone zitting van de Zuidhollandse Pro- inciale Staten heeft de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz, ds. P. Zandt, die een reeks van jaren lid was van het Prov. bestuur, herdacht. „Ds. Zamdit was de nestor van uw col lege in de dubbele zin van het woord". ei de commissaris der Koningin. „Hij was niet alleen de oudste in jaren maar bovendien was hij meer dan 30 jaar lid van hert Prov bestuur Bij zijn begrafe nis is wel duidelijk gebleken welke grote plaats ds. Zandt in het hart van velen tm. Terwijl de natuur op zijn begra fenisdag straalde, hoorde men in de verte het geweld van de kanonnen waarmee rie militairen aan het oefenen waren. Het was, zo vervolgde de commissaris, of de stem van ds. Zandt nog klonk. De man die jaren waarschuwde en vocht voor zijn beginselen. Wij hebben alle'ri in hem een goede vriend verloren die wij bot in lengte van jaren in hoge eer bied zullen herdenken, zo besloot de commissaris der Koningin. Naar eerst gisteren békend is gewor den, heeft de gemeenteraad van Mill en Sint Hubert vrijdagavond besloten de gemeentesecretrais te ontslaan Reeds eerder besloot de raad de secretaris te schorsen. Aanleiding hiertoe was een reeds geruime tijd tussen de burgemees ter. de heer G H, M. Hofmans. en de gemeentesecretaris, órs J, P. van de Geijn, bestaande moeilijkheden. Het ontslag werd verleend met het predikaat eervol. De raad besloot hier toe met algemene stemmen, na vijf kwartier in gesloten zitting te hebben gediscussieerd 0 De 58-jarige loodbrander M. Raay- makers uit Arnhem is gisteren in de Oranjewachtstraat in Arnhem om het leven gekomen toen hij met zijn motor in botsing kwam met een vrachtwagen. Het is bijna drie jaar geleden, dat de VARA het Franse stuk „Zesde etage" van Alfred Gehry op het beeldscherm bracht. Ook toen ging het, vanwege de lengte, in twee delen. Men maakte er destijds een tele- recording van „voor later". Dat „later" is nu gekomen: de VARA kon niet slagen met een opvoering voor a.s. donderdag en greep toen in het archief om er „Zesde etage" tiit op te duiken. Was u drie jaar geleden ook al te levisiekijker, dan zult u zich dit spel ongetwijfeld herinneren. Wij hebben het toen hartelijk kunnen prijzen om het beeldend vermogen van de schrij ver en om het uitstekende spel van de Nederlandse acteurs. U zult zich dan ook wel herinne ren. dat dit echt geen voorstellingen zijn voor kinderen, rekent u daar dus mee. wanneer „Zesde etage" voor u nog nieuw is? „Een immoreel stuk", schreef mij in 1958 na de opvoering voor de VARA een lezer. Hij was de enige, maar dat Commentaar' TJAN DE VARA kregen toe gistcr- avond een kostelijk stuk volks toneel te zien. fris van de lever, met een lach en een traan, oude Jordaan- romantiek die ook al niet meer be- KewPest van Alfred Gehry. Hiermee doet er niet toe, wellicht zullen ook anderen dat zo hebben gevoeld. Daarom vooraf een kleine toelich ting op dit lange spel. Dit is geen lief, afgerond verhaal met een intrige die netjes tot het eind wordt gebracht, maar een greep uit het volle leven, zoals het zich afspeelt ergens op een etage van die talloze woonblokken in Parijs, bereikbaar via schemerige, mor sige binnenplaatsen en houten, versle ten trappen. Hier huizen de verarmden die betere tijden hebben gekend, de naaistertjes, het artistencchtpaar dat niet voldoende emplooi vindt, kortom, het zijn kleine gemeenschappen van mensen die een hard bestaan leiden en niet bijzonder gecultiveerd zijn in optreden en spreekwijze. Er wordt openlijk over de dingen gesproken, er is ruzie, er zijn ver zoeningen. Er gebeuren dingen die op duizenden plaatsen in duizenden sleden ter wereld gebeuren, in zo'n gedwongen kleine samenleving die men zelden of nooit aan de binnen kant ziet. Dit aan te tonen, hiervan een onver bloemd beeld te geven, is de bedoeling staat. Een brok drama van de bovenste heeft hij in vele landen enorm succes plank. Bouber's successtuk „de Jan- gehad Want. al doet humor u soms tjes", duizenden malen opgevoerd, ver- in dp jacll schieten. het is helemaal filmd en weer op het toneel gebracht gecn sjuk om te lachen, het is bittere zonder dat er ooit iets aan werd ver- ernst ai blijft het optimisme anderd. De toneelopnamen uit de de ,nenscn helpen, het hoofd boven „Kleine Comedie" in Amsterdam, waar water te houden. Bep Nooy een prachtige Na Druppel Wilt u het stuk uit dit oogpunt bezien, dan zult u er kennis van nemen als van een levend schil derij. Maar ziet u op tegen onver bloemde taal, tegen de pijnlijke werkelijkheid van het leven en te- specldc, kwamen heel behoorlijk over, al was er wel af en toe moeilijkheid met het gcluidsvolume. In elk geval zat er vaart en leven tn en zal een zeer groot kijkerspubliek de VARA dankbaar zijn geweest voor dit vertier. Want nog altijd wordt er har- teM meneltfld mat de tognM** Wen-am-het-leven-zelf en niet van Dolle Dries, Blonde Greet (een frisse ml van Kitty Janssen) en Louche als nastrevunig van hogere dingen Lcendcrt, van de schele en de blauwe kijkt u dan liever niet. cn al die andere oude Jordaners, een maal door Herman Bouber tot leven gebracht. In de pauze brachten we allen teza men een camera-bezoek aan Herman Bouber. die ziek te bed ligt en de voorstelling op het beeldscherm volg de. Tezamen met zijn vrouw vertelde hij aardige herinneringen uil de tijd dat het stuk ontstond en Louis Davids er de liedjes en de muziek voor schreef. Uit die eerste jaren, toen drie gezel schappen tegelijk „de Jantjes" speel den. door heel het land. Zo'n inter- ann het ziekbed zien we niet Kennedy en Nixon delen t.v.-piijs De Bond van Amerikaanse radio- en televisieverenigingen, die elk jaar een prijs toeken: voor de beste uitzendin gen van beide media, hoeft besloten dit jaar de televisieprijs gelijk te ver delen onder president Kennedy en zijn rivaal voor het presidentschap Nixon. De Bond acht hun optreden voor de televisie In de serie politieke discus- Bles tegen de verkiezingen het meest vaak. maar Herman Bouber vond het spectacilia|r cn meent terecht, dat fijn en daar ging het ook om. deze uitzendingen de grootste belang. i stelling hebben getrokken. i/i 1 (Van onze speciale verslaggever) De rechtbank te Leeuwarden zal donderdag de behandeling voort zetten van dc zaak tegen de uit Bcr- kel afkomstige arts J. F. A. M. O. Dc officier van justitie eiste elf maanden geleden levenslange gevan genisstraf tegen hem, omdat hij 40 Overdag had zij wel wat anders te doen dan ha ren te knippen. Zij had zich nu eenmaal vastge beten in de gedachte, dat de zwarte haardos van de man het vuur in moest, voordat zij naar bed ging. Aarzelend ging de man zitten. Tot nog toe was hij nooit met een mes „geschoren". Hij opperde nog allerlei bezwaren. Imber stelde hem gerust. Zij zou het wel netjes in orde maken. Als hij naar gezicht zag men de verbeten" pijn. Bevroren han den maakten een mens tot een hulpeloze kreu pele, en de vrouw van een kolonist moest van alles kunnen aanpakken. Zij had een paar wanten onder haar omslagdoek, maar zij trok ze niet aan. Een strik, die niet met de blote hand werd ge knipt, deugde nergens voor. Het was een slechte vangst. Het had 's nachts gesneeuwd, zodat Imber de strikken hier en daar - uit de sneeuw moest uitgraven. Drie sneeuwhoen- Noorwegen ging, moest hij maar eens een schaar f JJfffrrrrf ders zaten er in haar weitas, het was niet veel. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH meenemen en dan mocht hij vooral niet vergeten om wol mee te brengen. Zij moest toch iets maken voor het kind. Imber deed zelfs geen poging Erlands haar eerst uit te kammen. Zij greep een pluk en zaagde het mes was niet scherp genoeg bezeten, alsof zij bang was, dat zij het niet los kon krijgen. Toen zij het bosje haar los in haar hand had, werd zij iets kalmer. Daf w^s een opluchting! Zij gooide het haar in het vuur. Het knetterde en sprankelde Toen wierp zij zich met hernieuwde kracht op de haardos van de man, zij deed helemaal géén moeite om hem geen pijn te doen. „Trek toch niet zo hard!" Imber hakte. „Stil zitten, anders snijd ik je," waarschuwde zij hem. Het ene bosje haar na het andere verdween in het vuur. Erland transpireerde, maar hij moest het mes wel laten razen. Hij kon niet half-ge- knipt naar Noorwegen trekken. Ook Imber had het niet direct koud. Haar handen trilden van ijver en het was meer geluk dan wijsheid, dat zij hem niet in de huid sneed. Het duurde slechts een paar minuten, voordat Erland zijn lange pruik kwijt was. Imber sneed het hier en daar een beetje bij, maar zij deed geen bijzondere moeite het echt gelijk te krijgen. Zij zou het wel bijwerken, als zij een schaar had. „Zo zullen wij het dan maar laten", zei zij. „Erland betastte zijn hoofd. Er viel niet veel te tasten. Zo kort was zijn haar sinds zijn school jaren niet meer geweest. Hij mopperde dat Imber cr te veel had afgehaald. Imber bekeek hem; het drong niet tot haar door, dat hij er met zijn kaalgeschoren hoofd nogal gek uitzag. Zij voelde zich alleen maar enorm opgelucht. Nu kon zij rustig gaan slapea Zij veegde het haar, dat op de grond was gevallen bij elkaar en gooide het in het vuur. Haar mocht men niet buiten weggooien, want kwalijk zou het de man vergaan, van wiens haar de vogels nesten bouwen. Erland vermoedde wel, dat hij er niet bepaald knap uitzag, maar hij had geen spiegel om zich daarvan te overtuigen. Zijn tabaksdoos, die een spiegel in het deksel had, had hij op een van zijn tochten door de bergen verloren. Hij kamde zich, hetgeen heel gauw gebeurd was, want de kam ondervond niet de geringste weerstand van de korte stoppels. Hij wilde zijn muts opzetten; die zakte tot ver over zijn oren door. „Hoe moet dat nou?" Imber zei, dat zijn haar er nu veel beter uit zag dan eerst. Zij was tevreden over haar werk. Erland zag er met het korte haar uit als een ander mens nu kon alles weer een beetje goed worden, nu ze niet meer tegen dat zwarte warrige hoofd behoefde aan te kijken. Imbers vingers waren verstijfd van de kou. Zij knielde bij een van de strikken in de sneeuw cn blies in haar handen. Haar warme adem steeg als kleine witte wolkjes omhoog in de voor jaarslucht. Het was nog niet helemaal dag. Het bleke licht van de schemering lag als een blauw waas over de bergen. Imbers vingers prikten, alsof zij ze gebrand had, toen zij naar de volgende strik liep. Op haar Zij klom hoger. Erland had vlak bij de bos grens tussen de kreupelberken nog een stuk of dertig strikken gezet. Het kostte Imber heel wat inspanning om naar boven te klimmen. Ondanks de koude stroomde het zweet haar over het gezicht. Een paar plukjes haar. die onder haar muts uitkwamen waren stijf berijpt. Zij bleef bij eei) rots staan en blies even uit. Haar hart bonkte, zij drukte haar handen tegen de borst, alsof zij het kloppen wilde doen bedaren. Plotseling hield zij de adem in, zij bleef stok stijf staan. Op een meter of vijfentwintig afstand van Imber sjokte een lelijk zwartbruin dier. de snuf felende kop ging van links naar rechts, van rechts naar links. De veelvraat ontdekte de vrouw en rende de berg op naar de kale heide boven, de sneeuw spoot hem om de sterke achterpoten. Imber gilde het uit. zij kon weinig anders doen Zelfs als haar lichaam haar niet gehinderd had en als zij een geweer bij de hand had gehad, was de kans op een geslaagde jacht gering geweest Slechts zelden slaagde een vrouw erin af te re kenen met deze beul van de bergen. De jacht op een veelvraat kon een man een hele dag en een nacht kosten en dan bestond er nog de kans, dat hij geen succes had. Heel rustig kon een veelvraat de jager laten wachten op een of ander onhoudbaar punt, waar hij geen houvast had voor zijn voet en waar hij was prijs gegeven aan de gemeenste winden. Imber hijgde zwaar, toen zij eindelijk bij Er lands strikken kwam. (Wordt vervolgd) der achtereen geobserveerd schuldig werd geacht aan de vergif tiging van zijn medegevangene A. Lodder. Dc rechtbank gelastte een nader psychiatrisch onderzoek, dat thans gereed is gekomen. O was reeds tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Hij verbleef in de Leeuwarder strafgevangenis wegens moord op z'n vrouw in september 1952 te Berkel en Rodenrijs. Op 5 februari 1958 vond men Lodder die eveneens wegens moord op z'n vrouw levenslang had gekregen, dood in zijn cel. Hij was vergiftigd door cyaan kali. die O hem als een medicijn ln poe- dervorm had toegediend, zoals hij op een naast zijn lichaam gevonden briefje geschreven had. ook nog een andere brief, waar. in Lodder stelde de moordenaar van me vrouw O. te zijn geweest. Volgens de officier van justitie had O. deze brief in een soort rechtbankspel aan Lodder ge dicteerd. In de laatste zitting kon niet worden vastgesteld hoe de cyaankali, die Lodder de dood indreef, de gevangenis was bin nengesmokkeld. Duidelijk werd echter wel dat O. diverse mensen om toezending van dit vergift had gevraagd, teneinde, zoals hij steeds weer naar voren bracht, proeven te nemen, die ziin onschuld in zijn eerste zaak motsten bewijzen. In 1954, toen O voor de Haagse recht bank stond, is er door professor Carp een psychiatrisch rapport over O. uitge bracht. Hierin werd hij volledig toereke ningsvatbaar verklaard. Opgeroepen als getulge-deskundige veranderde professor Carp echter enigszins van mening O. moest volgens hem als verminderd toe rekeningsvatbaar worden gezien. Noch dc Haagse rechtbank, noch (later) het Haags Gerechtshof, heeft met dc ver anderde mening van de 'psychiater reke ning gehouden De Leeuwarder rechtbank oordeelde echter dat haar niet voldoende gegevens ten dienste stonden ter beoor deling van de geestelijke gesteldheid van de verdachte, zoals zijn geestelijke be gaafdheid. de mate van zijn overwicht op anderen en de werkelijke graad van zijn toerekeningsvatbaarheid. Prof. dr. mr. P A H. Baan werd dan ook verzocht een nader psychiatrisch on derzoek in te stellen. In de Groningse kliniek van de laatste is O. enkele maan- getest. vanavond Na het NTS-jourrtaal vanavond geen film, maar herhaling op tclerecordmg 'van het in 1958 voor de VARA opge voerde stuk „Zesde etage" van Al fred Géhn. Niet geschikt voor kin deren. Vooraf: de rubriek „Achter het nieuws". anavond De Amerikaanse cellist Albert Ca- toll treedt tussen 8 en 8.30 uur op voor de KRO in een programma met werken van Beethoven, Bloch, Heif- man en Ohopin. De piamist Gerard van Blerk begeleidt hem. Na het college over democratie begint dan om 9 uur de uitzending van het eer ste deel van Mozart's opera „Don Giovanni". Het is, zoals wij u reeds meldden, een studiouitvocniing onder leiding van Bernard Haitink. Om ll 05 uur gaat de Zwitserse pianist Frunz Joseph Hirt werken van Liszt cn Hindemith spelen. De AVRO houdt weer de intelligen tie -quiz „Kom er maar eens uit", waarin Jan Boots de vragen stelt U kunt er naar luisteren tussen 8.05 cn 10 uur. Direct daarna een half uursconcert, te geven door het Ita liaanse vocale sextet Luca Marenzio cn om ll.30 uur nog wat „studenten haver". Programma voor morgen WOENSDAG 15 MAART 1961 Hllv rrsuni I. 402 m. 746 kc/S. VARA 7 00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8 00 Nwi 8 18 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 Gram (9.35—0.40 WaterstIVPRO: 10.00 Schoolra am VARA 10 20 V d huisvrouw 11.00 Ge- var progr 12 00 Lichte mui 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 V h platteland 12.38 Gram 13.00 Nws en tentoonstclllngsagcnda 18.20 Kopcrork 13.45 Gesproken portret 14 no Jmgdconc 14 45 Volksmuz 15 00 Hoe gaat het op sociaal terrein?, lezing 15,10 V d Jeugd 17 00 Vrouwenkoor, strljkensem- ble cn sol 17 15 Gram 17.25 Roemeens ork 17.50 Regeringsuitz JeugduiU Suriname'» bergen en hun namen, door C Butner. 18.00 Nws en comm 18.20 Act 18.30 Dans- muz 19 00 V d kind 19.10 De Christen op de barricaden, toespraak. 19 20 VARA-Va- Dlt ls uw leven 21 45 Gram 21.55 Strijktrio 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing 23.14 Radlophllharm ork 23.55—24 00 Nws. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/S. NCRV: 7 00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gram 8.00 Nwi 8.15 Radiokrant 8 35 Gram 0 00 V d zieken 9.35 Gram 9 40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10 45 Gram 10.50 Tweede Va derland. hoorspel (herh) 12.00 Gram 12.10 Vloolduetten 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12.33 Gram 12.53 Gram of act 13.00 Nws 19 15 Volksmuz 13.40 Gram 13.50 Gram 14.55 Gram 15 30 Muzikale lezing 18.00 V d Jeugd 17 2(1 Gram 17.40 Beursber 17.45 Gram. 18 00 Dc koorzang onder de loep. muzik lezing 18 20 Het Spectrum, lezingen 18 35 Leger des Hellamuz 19.00 Nws cn weerber 1910 Op de man af, praatje lb.15 Lichte muz 10.30 Radiokrant 19.50 Gram 20.15 LU- dentoverdenking 20.45 Vocaal ensemble cn sol 21 05 Pianorecital 21 20 Gram 21.45 Mu zik lezing 22.30 Nws 22.40 Avondoverden king 22.55 Nws 23.25 Platennleuws 23.55— 24 00 Nws. Televlsieprogr. NTS 15.15—17.00 Voet balwedstrijd om de Europs Cup te Priag "A 17.00 V d kind. NTS 17.30—17 40 r Verrekijker 20 00 Journ en weeroverz. •"~r?V 20 20 Pas geperst 20.50 Licht progr 21 50 Meisjeskoor en lnstr ensemble 21 40 Attentie 22.10 AvondwtJdlng.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7