Hij werd zo rood als een kreeft! Kennedy nu eerst naar Chroesjtsjef? Gladde rokken schijnen afgedaan te hebben Plan voor samenwerking van geheel Amerika 7.ft een. doftóe >iy, Theorie van een nog duivelser monster L. i Openingen tussen rails Rb-47 neergehaald door Russische raket van een V.S.-type? Israël gaat naar de stembus nieuw Xratten- muizen>upasta VLOKKEN epeda slapen Agenten stalen uit havenopslagplaats Smokkelaars kregen zware straffen BOEKENHOEK Je-V"'" s HOGERE MARGES MELKHANDEL? Om te bepalen of het juist is, de handelsmarges van de melkdetailhandel te verhogen wil staatssecretaris Veldkamp eerst kennisnemen van het rentabiliteitsrapport over deze sector van de middenstand, waaraan momenteel door het Economisch instituut voor de middenstand wordt gewerkt, gereed is. De staatssecretaris is bereid, zijn conclusies dan over te leggen aan de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer. De bewindsman schrijft dit in antwoord op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid Peschar. Deze stelde de vragen naar aanleiding van de berekening van het produktschap voor zuivel, dat de huur- en loonsverhogingen van 1 april 1960 voor de zelfstandige melk detailhandel een kostenstijging van veertig cent per honderd liter melk hadden veroorzaakt. VACATURE HOGE RAAD Na het vertrek van de president van de Hoge Raad mr. dr. J. Donner heeft binnen de raad een opschuiving plaats gehad. Het gevolg was, dat thans moet worden voorzien in de vacature van een raadsheerplaats. De Hoge Raad heeft hiertoe een voordracht aan de Tweede Kamer gezonden. Op deze voordracht komen voor in numerieke volgorde 1. mr. C. A. de Meyere, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag, 2. mr. O. W. van Ewijk, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie, 3. prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de vrije universi teit en raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam, 4. prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogleraar aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam, 5. mr. J. Hollander, advocaat te Den Haag en 6. mr. J. Peters, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. ZA AK VAN DER PUTTEN Mr. Kranenburg (soc.) lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van justitie vragen gesteld over de gang van zaken bij de zaak-Van der Putten. Onder meer vraagt hij hoe de toezegging van de minister om de procu reur-generaal bij het Haagse Gerechtshof desnoods meer personeel te verschaffen, is te rijmen met de verklaring van de laatste dat hij de klacht van de hoofdambtenaar van defensie Van der Putten wegens een tegen hem gerichte mise en scène geruime tijd heeft moeten laten liggen wegens personeelsgebrek. Ook vraagt hij naar de mededeling van de heer Van der Putten, dat hij voor zijn gegevens over een affaire geen belangstelling bij een inspecteur van de rijksrecherche vond. Mr. Kranenburg wil weten of dit dezelfde inspecteur was die zonder bevredigend resultaat zich met de schroot- fraudes heeft bezig gehouden. Tenslotte vraagt hij de zaken die primair bij een officier van justitie thuis horen, maar over wie de Haagse procureur-generaal en de inspecteur hun bemoeiingen hebben uitgestrekt, onder verantwoordelijkheid van een officier van justitie opnieuw te laten uitzoeken. Volgens het blad Newsweek heeft de Amerikaanse inlichtingendienst ontdekt, dat de Russen een doeltreffende warm- te-zoekende luchtdoelraket van het ty pe van de Amerikaanse Sidewinder be zitten. De Rb-47 die op 1 juli 1960 boven de Barendszee neergeschoten werd is door dit type raket getroffen, zeggen zij. In een ander bericht over de Rb-47 zegt Newsweek, dat de Russen het vlieg tuig in een voortreffelijk voorbereide hinderlaag hebben laten komen. ,,De Russen wisten van tevoren tot in details hoe de Rb-47 van de basis Brize Norton in Groot-Brittannië zou vliegen: zij hadden van elk bemanningslid zelfs een volledig dossier", aldus Newsweek Het Israëlische parlement heeft gisteren met algemene stemmen zich uitgesproken voor nieuwe verkiezingen. Een commissie zal nu uitmaken wanneer de verkiezin gen zullen worden gehouden. De bedoe ling schijnt te zijn in augustus, na afloop van het proces tegen Eichmann. Het hui dige parlement werd 3 november 1959 voor vier jaar gekozen. De regeringscrisis heeft de ontbinding nodig gemaakt. Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT Witte japon met geborduurde grijze noppen. Het lijfje heeft een over- pand, dat door de a-symetrisch doorgehaalde ceintuur in het middel vastgehouden wordt. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meldt dat de Rus sische premier en partijleider zou willen, dat president Ken nedy hem in de Sow jetunie zou bezoeken. „Newsweek" meldt van betrouwbare zijde te hebben vernomen dat Chroesjtsjef in zijn recente ontmoeting met de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Thompson, zou hebben gezegd: „Waarom zou ik weer naar de Verenigde Staten gaan, die ik reeds heb bezocht? Het zou beter zijn wanneer de nieuwe Amerikaanse president de Sow- jetunie zou broeken." FERRY OFFERMAN, couturier en confectionair, heeft ditmaal een collectie samengesteld, die zeker verkoopbaar zal blijken, maar waarbij het moeilijk is van een vaste lijn te spreken. Nu eens ligt het accent op de rok, dan weer werkt hij met losse panden of maakt een ingewikkelde verwer king van het lijfje. Van de Franse ontwerpers was het vooral Ballenciaga, waarop voor copieën zijn keuze viel. De gewone gladde rok, die zoveel ja ren stand heeft gehouden, schijnt toch wel definitief vervangen te zijn door de meer-banenrok. Allereerst zagen we de vierbaansrok, zonder zijnaad. Dus een smalle voor- en achterbaan en twee bre dere zijbanen. Ballenciaga, naar wiens voorbeeld deze tailleur was gemaakt, geeft nog werkelijk de taille aan en dit soort tail leurs, dat in donkerblauw, wit en zacht- bleu verscheen, is bijzonder elegant. Verder rokken met overslag; met schuingeknipte banen; met iets klok kende banen; met diepe opzij ingelegde plooien, kortom met alle mogelijke va riaties die loopwijdte geven. We zullen bij het kiezen van derge lijke modellen weer als van ouds niet alleen rekening moeten houden met het al dan niet breed maken van het fi guur. maar ook met de mogelijkheid dat die rokken een neiging tot uitzak ken zullen vertonen. Ze blijven alleen mooi met materiaal van uitstekende kwaliteit. Het middel zat meestal wel op de normale plaats, maar er waren heupstukjes, waardoor toch de indruk van een verlaagde taillelijn werd gege ven. De deux-pièces bestonden meestal uit een vrij hoog opgeknipte rok met een jakje, dat van achteren sloot en pre cies tot de taille reikte. Hoe dat nu moet wanneer we ons normaal bewe gen. weten we niet. Het is zo ongeveer verboden om naar de bovenste kastplank te reiken, want dan komt er een vreem de onbeklede zone in het middel. De janonnen hadden dikwijls geplis- Seerde lijfjes; dan weer rondom, dan weer in de rug of alleen van voren ge- plisseerd. Ook driehoekige overpanden, die met een punt in de taille eindigden; panden, die vanaf de schouders flad derden en losse rokpanden waren vari aties, die soms elegant soms meer on rustig waren. De mantels waren veelal ruim maar recht, dikwijls met een ovale naad in de rug, die met de korte aangeknipte mouw een cape-effect gaf. Bijzonder fraai was een grijze wollen mantel ge voerd met witte wollen jersey, die ook de voorpanden omzoomde. Er behoor de een grijze rok met witte jersey blouse bij. Veel zijde ottoman, voile, georgette en ook linnen, liefst gegarneerd door open zoompjes. De dessins in rembrand- tieke kleuren: goudbruin, groen, vaag rood en blauw. Als effen tinten naast wit en zwart, donkerblauw, rose, abri koos, zachtbleu en champagnekleur. De 30-jarige M. Jansen uit Venray is gisteren op de Rijksweg in Horn (Limburg) om het leven gekomen door dat de auto, waarmee hij met drie vrienden van een carnavalsoptocht in Maaseik (België) terugkeerde uit de bocht vloog. Hij zat naast de bestuurder, Volgens „Newsweek" zou Kennedy er niet veel voor gevoelen om de Sowjet- unie te bezoeken, doch sommige van zijn raadgevers zouden er bij hem op aan hebben gedrongen de mogelijkheid van een dergelijke reis te overwegen De New York Herald Tribune schrijft vandaag, dat het „officiële Washington" premier Nikila Chroesjtsjef geadvi seerd heeft, bij een volgend bezoek aan New York zijn schoenen aan te houden, Verder schrijft het blad, dat dr. Walt W. Rostow, buitengewoon medewerker voor veiligheidszaken van president Kennedy, voorgesteld heeft „dat de heer Chroesjtsjef bij een eventuele ontmoe ting met de president een hoge hoed draagt." Dr. Rostow, die drie weken na de verkiezing van Kennedy naar Moskou ging, heeft zijn sarcastische aanbeve lingen neergelegd in een vertrouwelijk memorandum, dat hij na zijn terugkeer aan de president overhandigde, aldus het blad. Proces in Madrid tegen acht intellectuelen - negen jaar geëist De openbare aanklager in Madrid heeft gisteren tegen acht intellectuelen, die in Parijs besprekingen hebben ge voerd met de republikeinse regering in ballingschap en die hebben gesproken over „bevrijding" en „pacificatie", ne gen jaar gevangenisstraf gevraagd. Hun verdedigers drongen aan op vrijspraak. Tot de verdachten behoort de dichter Dionisio Ridruejo, die aan Duitse zijde tegen de Russen heeft gevochten en oud-propagandachef van de Phalange (fascistische partij) is en bovendien dichter van het partijlied. Ook Fran cisco Herrera Oria, broer van de bis schop van Malaga en een der oprich ters van de Ceda, indertijd de katho lieke partij, stond terecht, evenals pro fessor Enrique Tierno Galvan, hoogle raar in de politieke wetenschappen. In Frankfort aan de Main werd een modeshow speciaal gewijd aan het wereldberoemde borduurwerk van het Oostenrijkse Vorarlge- bergte. Deze geborduurde tas met bijpassend, eveneens geborduurd, hoedje, was een der successen van de show. Amn,;i,oo«co nrnciftonl heeft staten voldoende fondsen beschikbaar De Amerikaanse president neett steiien om het tienjarenplan tot gisteravond een beroep gedaan op de Latijiis-Amerikaanse lan den om een bondgenootschap met de Verenigde Staten te sluiten voor de gemeenschappelijke ver wezenlijking van een tienjaren plan. Kennedy kwam met zijn voor stel op een bijeenkomst van de Latijns-Amerikaanse landen, waarop Cuba en de Dominicaanse republiek echter ontbraken. „Ons bondgenootschap is een verbin tenis van vrije landen en het doet de tyrannie verdrijven van een halfrond waarop de tyrannie geen rechtmatige plaats heeft", aldus de president. „La ten wij daarom speciaal onze gevoelens van vriendschap ten opzichte van het volk van Cuba en van de Dominicaanse republiek tot uitdrukking brengen en de hoop uitspreken, dat zij zich spoedig weer zullen aansluiten bij de maatschap- ij van vrije mensen". Kennedy zegde toe dat de Verenigde Groot spionageproces met vijf verdachten in Londen begonnen In Londen is gisteren het grootste spionageproces sinds vele jaren be gonnen, en wel tegen een vijftal be klaagden die ervan beschuldigd worden geheimen van de Britse marine te heb ben uitgeleverd aan de Sowjetunie. De beklaagden zijn dc 55-jarige Har- ry Houghton en zijn 46-jarige verloofde Elizabeth Gee, die werkzaam waren bij de etablissementen voor geheime on derwaterwapens van de Britse marine in Portland, de 37-jarige Londense za kenman Gordon Lonsdale, die over een Canadees paspoort beschikte doch vol gens de openbare aanklager Russisch onderdaan zou zijn en die de geheimen van Houghton en Elizabeth Gec zou hebben gekocht, en tenslotte de 50-ja- rige boekhandelaar Peter Kroger en zijn 47-jarige vrouw Helen, die voor de ra diografische overbrenging van het ge kochte materiaal naar Rusland zouden hebben gezorgd. Het vijftal werd in januari gearres teerd. De eerste zittingsdag was gewijd aan de openingsrede van de openbare aanklager, sir Reginald Manningham- Buller die ter staving van de aanklacht een uitvoerige omschrijving gaf van in beslaggenomen materiaal en van gehei me ontmoetingen tussen de vijf be- Advertentiën Wogemans Sc Van Tuinen NV Fabrikante ran Artifort meubelen en Epeda matrossen C Zes Antwerpse politiemannen zijn gis teren tot gevangenisstraffen van zes tot vijftien maanden veroordeeld wegens diefstallen uit de Antwerpse havenop slagplaatsen. Voor het vervoeren van de gestolen goederen maakten zij ge bruik van een patrouillewagen van de havenpolitie. Restanten van het gesto- lene werden in hun woningen aangetrof fen. Twee nachtwakers maakten even eens deel uit van het complot. Zij wer den wegens heling tot voorwaardelijke straffen veroordeeld. I Uit een villa van een Amerikaanse industrieel te Cap d'Antibes aan de Franse Rivièra zijn in de nacht van zondag op maandag juwelen ter waarde van 550.000 nieu we franken (ongeveer 420.000 gulden) gestolen. i In de V.S. wordt van 3 tot 10 april een natio nale lachweek gehouden. Zij is een programma punt van de „nationale lachondernemingen", een in 1945 gestichte organi satie, die ten doel heeft het nationaal gevoel voor humor te bevorderen. I Een marktbezoeker uit Kampala (Oeganda) heeft een handelaar bij de rechtbank aange klaagd omdat deze hem 150 gulden onder valse voorwendsel zou hebben afgetroggeld. Dc man had een vrouw te koop gevraagd, waarop de handelaar hem beloofde zijn wensen te zullen in willigen als hij hem 150 gulden gaf. Hij was zijn belofte echter nooit na gekomen. I In de Johannesburgse „kijkgrijpzaken" (zelf bedieningswinkels) heeft men veel succes geboekt met het stimuleren van de verkoop var Neder landse produkten door Hollandse liedjes via luidsprekers ten gehore te brengen. Een Italiaanse oudheid kundige expeditie heeft in de grotten van Acca- cus in Libië wandteke ningen van dieren ge vonden, daterend uit de periode van 5000 jaar voor de jaartelling. In dezelfde grotten werd vorig jaar de mummie van een meisje gevon den, die minstens 7000 jaar oud moet zijn. De Noorse constrncteur Arne Stausland heeft een slot voor benzine leidingen van auto's ver vaardigd, waardoor autodiefstaUen kunnen worden voorkomen. Het slot, dat binnen in de auto moet worden om gedraaid (waarvoor een sleutel nodig is), kan namelijk de benzinetoe voer afsluiten. Don Jaime de Mora y Aragon, broer van Ko ningin Fabiola, heeft be sloten van beroep film artiest te worden. Op het ogenblik speelt hij een bijrolletje van drie minuten in de miljoe nenproduktie „Het laat ste oordeel" van Vittorio de Sica. l Het experimentele Mo- hole-boorschip Cuss 1 heeft 29 km uit de kust van San Diego (Califor- nië) kernen van bezink sel uit de Oceaanbodem naar boven gebracht, waarin zich fossielen be vonden, die vermoedelijk tussen 11000 en een mil joen jaren oud zijn. De operatie Mohole heeft ten doel rond de hele aardkorst in de „mantel" van de aarde te dringen. I De vorming van een vrouwenkorps voor het Indonesische leger is mislukt. Militaire autori teiten leiden daaruit af, dat de Indonesische vrouwen „niet krijgs haftig zijn". een succes te maken. Hij stelde voor ter uitwerking van het plan de Intera- merikaanse economische en sociale raad bijeen te roepen. Een smokkelaarsbende van negen le den, Nederlanders en Belgen, heeft gis teren voor de Antwerpse rechtbank straffen van vier maanden tot twee jaar tegen zich horen uitspreken. De bende heeft in korte tijd meer dan 10.000 kg Nederlandse boter naar Bel- f:ië gesmokkeld. De veroordeelden zul- en voorts een bedrag van 3.5 miljoen Belgische franks (245.000 gulden) moe ten betalen. Bezinning op menselijke verhoudin gen, door J. P R. van den Eeden. Uit gave Paul Brand N.V., Hilversum. Lady Chatterley's minnaar, door D. H. Lawrence. Vertaling J. A. Sandfort. Uitgave Contact, Amsterdam. Als het begon te lichten, door Jo van Dorp-Ypma en ds. A. T. W. de Kluis. Tweede druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Gewoon mens of door ds. A. T. W. de Kluis en mevrouw J. M. van Wal- sum-Quispel. Tweede druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Bloedbad in Sharpeville, door Ambro se Reeves, bisschop van Johannesburg. Vertaling Bert Stoop. Met een voor woord van Albert J. Luthuli. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Vijf gebrandmerkte vrouwen, door Ugo Pirro. Vertaling J. F. Kliphuis. Uitgave De Boekerij N.V., Baarn. Eén ding doe ik, door ds. G. N. Lam mens, Uitgave N.V. Gebr. Zomer Keuning. Wageningen. Wat doe ik met mijn geld?, door J L. van Hedel. Handleiding voor belegging en vermogensbeheer. Tweede druk. Uit- iden. Personeel krijgen en behouden, door A. Goudvis. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. IN de ogen van de Engelsen was het grote, onzichtbare drama van de afgelopen weken de weloverwogen en na langdurige studie gemaakte keu ze, welke president Kennedy heeft ge daan tussen twee concurrerende sys temen van Russische duivelachtigheid. Het verworpen systeem, dat nog al tijd in Parijs en Bonn populair is, is gebaseerd op de theorie van de on toegankelijkheid van het Kremlin. Vol gens deze theorie snijden de Sowjets een tegenstander de keel af, ook al doet hij suikerzoet, als ze maar dur ven, en zijn zij beleefd tegen degenen, wier kracht zij vrezen, al treedt men ook nog zo bruut tegen hen op zoals zij Hitier netjes behandeld heb ben, totdat hij de Sowjetunie binnen viel. Volgens deze theorie doet het er nauwelijks toe, hoe men het Kremlin behandelt. Het enige wat belangrijk zou zijn, is de Russische belangstelling voor het machtsevenwicht. Als de pre sident deze visie zou hebben aanvaard na zijn lange bijeenkomsten in het Witte Huis, dan zou hij zich bijna uit sluitend op de defensie hebben gecon centreerd. In plaats daarvan aanvaardde Kenne dy de theorie van het monster, dat nog duivelser kan worden, een visie welke in het Britse ministerie van buitenlandse zaken wordt aangehan gen. Volgens deze theorie is het Krem lin helemaal niet zo ontoegankelijk als wel wordt beweerd, al zal het in de eerste plaats de rechtsverhoudingen in het oog houden. Een verkeerde aan pak door het Westen kan het Sowjet- monster nog duivelser maken, een goe de aanpak een beetje minder duivels. In dit licht bezien is de wijze, waar op de Sowjetunie zal worden benaderd inderdaad van groot belang. IN de afgelopen twee jaren hebben de Britse en Amerikaanse ambas sades in Moskou de sterkste argumen ten voor de theorie van het nog duivel ser monster geleverd. De Britten heb ben deze theorie zelfs in haar meest extreme vorm verdedigd. De Britse ambassadeur in Moskou, Sir Frank Roberts en zijn staf zijn er in feite van overtuigd dat Chroesjtsjef met al zijn fouten vermoedelijk de laatste goede kans is voor een gunstig resul taat van besprekingen tussen Oost en West. Zij hebben gewaarschuwd, dat als het Westen Chroesjtsjef voor het hoofd stoot, als het vierkant weigert, recht streeks met Chroesjtsjef te onderhan delen, de Russische premier zal wor den vervangen door een nog veel on plezieriger figuur. Deze vervanger kan Chroesjtsjef zelf zijn, maar dan verbitterd door de weigering van het Westen en op wraak belust. Hij kan ook een nieuw supermonster zijn, dat aan de macht is kunnen komen, omdat Chroesjtsjefs zogenaamde ge matigde buitenlandse politiek bank roet heeft geleden. De Amerikanen hebben deze visie wat minder sterk naar voren gebracht. Zij hebben niet zoveel nadruk gelegd op de mogelijkheid van een interne machtsstrijd in het Kremlin. Maar wel heeft ambassadeur Thompson gewe zen op de mogelijkheid dat de theorie van de niet-onvermijdelijke oorlog, dit jaar op het 22ste partijcongres wel eens radicaal losgelaten kan worden. Een schijnbaar onopvallende veran dering in de partijlijn, een vaststel ling dat oorlog waarschijnlijk, hoe wel nog niet onvermijdelijk is, zou dramatische gevolgen kunnen hebben. Zij zou in de Sowjetunie en com- munistisch China tot actieve oorlogs voorbereidingen kunnen leiden en zelfs tot semi-mobilisatie. De kans op oor log zou daardoor geweldig toenemen. Dit is de reden, waarom ambassadeur Thompson gezegd schijnt te hebben, dat 1961 het jaar van het 22ste par tijcongres een beslissend jaar zal zijn. l-JET bittere ideologisch e dispuut tus sen de Chinezen en de Sowjets heeft de visie van de Britse en Ame rikaanse ambassadeurs duidelijk ver sterkt. De tegenargumenten worden (Advertentie) U0S deie week jIETS »«len 546) De anecdote vertelt, dat Geor ge Bizet tjjdcns een spoorreis door de provincie op het denkbeeld kwam de stoten die de wielen van de wa gons op de spoorrails maakten, te be zigen voor de metrische constructie van de „Habanera", het in 2/4 maat geschreven Spaanse danslied uit de opera „Carmen". Het Is algemeen be kend dat spoorrails niet nauwkeurig aansluiten, omdat rekening is gehou den met de uitzetting van het ijzer op warme dagen. De gelijkmatige sto ten nu, die bij het overspringen van die openingen door de wielen wer den veroorzaakt, leverden Bizet de maat voor zijn compositie. Dit is misschien wel een aardig verhaaltje, maar het zegt ons wer kelijk geen steek. Noch aangaande de maat van de „Habanera", noch omtrent de openin gen in de rails. Want, al naar gelang de omstandigheden, kan uit het stoten der wielen vrijwel elk melodietje wor den gehoord. We kunnen het ook an ders zeggen: het lied van Bizet kon alleen op deze wjjze ontstaan omdat de componist met een bepaalde snel heid over bepaalde rails reed en bo vendien nog op een bepaalde plaats zat in een bepaalde wagon. Laten we duidelijker zijn. net rhytme der stoten wordt niet alleen bepaald door de lengte van de rails en de snelheid van de trein, maar bo vendien door de verdeling der wielen over de wagons en de plaats waar de waarnemer zich bevindt. Deze laatste hoort immers het meest nabije wiel het sterkst en van de afstand der na burige assen zal het dan afhangen, welk rhytme hjj te beluisteren krijgt. Uit de maat van de „Habanera" zou den we willen concluderen dat Bizet in een wagon met twee assen heeft gezeten en wel In het voorste gedeelte van de wagon. Maar ja, dat is nu toch niet meer na te gaan. De ruimten die tussen de rails zijn opengelaten voor de uitzetting op warme dagen lijkt een overdreven voorzorg wanneer we horen dat de uitzetting van het ijzer slechts 0,011 millimeter per graad per meter be draagt. De openingen hier in Neder land van gemiddeld 7 mm, lijken dan ook wel erg ruim, doch bg een rail- lengte van 18 m en een temperatuur van 35° is theoretisch van deze royaal schijnende ruimte, niets meer overgebleven. In Midden-Europa en in de Verenigde Staten moet tussen de rails dan ook een heel wat grotere ruimte worden open gelaten, bijv. 12 mm, omdat daar de tem peratuursverschillen zoveel groter en bovendien de rails vaak aanzienlijk lan ger zgn. Nu rest nog steeds de vraag waarom de rails van stads trams wèl aanéén gelast kunnen worden en spoorrails niet. Het ant woord is elgenlgk vreselijk simpel. De stadstrams rjjden met zoveel bochten, dat de bij uitzetting optre dende spanningen gemakkelijk door de krommingen van de rails worden vereffend. Over tramrails sprekend, kunnen we ook wel even vertellen, dat er planten zijn, die bij vorst met pekel werken, gelijk het gemeentelijk tram bedrijf. Daarover een volgende keer. JOSEPH ALS0P gevonden in gebieden als Kongo, Laos en Berlijn. In elk geval ondanks de herleving van de Russische agita tie rondom Berlijn is het duidelijk, dat president Kennedy de theorie van het nog duivelser monster op juistheid wil beproeven. Hij hoopt on getwijfeld het monster minder duivels te kunnen maken. Zowel in Parijs als in Londen gelooft men, dat hierin de betekenis ligt van de terugkeer van ambassadeur Thompson naar Moskou met een persoonlijke brief van Ken nedy aan Chroesjtsjef .Deze brief wil kennelijk de baan vrijmaken voor hernieuwing van ernstige onderhande lingen. De Engelsen met hun ongeschokt enthousiasme voor topconferenties zijn hier blij mee. Wel is er een vermoe den, dat Kennedy eerst Chroesjtsjef al leen wil ontmoeten. Zelfs als deze ont moeting slechts bedoeld is om beide staatslieden in staat te stellen elkaar „op te nemen", dan nog zal zulk een ontmoeting aanvankelijk in Lon den en Parijs de nodige bezorgdheid wekken. Advertentie Ongepoetsteschoencn,afkeurende blikken, slechte Indruk weg zelfvertrouwen! U kunt zich geen ongepoetste schoenen veroor loven. Daarom Erdal: in 1 minuut een mooiere glans, die langerblijft. De beroemde Erdal-pelikaan geeft goede raad poets uw schoenen elke dag met Erdal klaar in 1 minuut! Amerikanen naar Rood- hina als Formosa wordt verlaten Communistisch China heeft verklaard geen bezwaar te hebben tegen toelating van Amerikaanse journalisten mits de Amerikaanse troepen van Formosa wor den teruggetrokken. Eerder was van Amerikaanse zijde medegedeeld dat communistisch China een nieuw „praktisch" voorstel voor de uitwisseling van journalisten van de hand had gewezen. De Chinezen verwijten echter de Ame rikanen dat de verwerping van hun eis aantoont r'at de Verenigde Staten geen oprecht verlangen koesteren om de Chi nees-Amerikaanse betrekkingen te ver beteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5