De gulden omhoog, de Nescafe prijzen omlaag! Vondel verdient een eerlijker kans Er gaan 43 geurige koffiebonen in elk schepje Nescafé Voormalige boerderij aan Korte Vliet Leids jeugdcentrum "Agenda voor Leiden en Den Haag Leids kantongerecht Belangrijke voorzieningen in het Leidse slaehtlmis Joseph in Egypten in Leiden Ter Haarkade krijgt verbinding met de Haagweg Leids subsidie voor Residentie-Orkest NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 14 MAART 1961 VE«LA4C« NESCAFÉ 2S l f. US 200 S bltk O, nescafé 50 g f. *ESC*EÉ cot PNlJ2E*, normaal 50 f f. 1.92 f- 6.9S E*T«A Stationsplein, 7 uur n.m Vertrek ■CReisV naar Weense IJsrevue, Den laag. I Stadsgehoorzaal, 8 uur: Pianist Ludwig •lshansky. IAnitomus clubhuis, 8 uur: De Timde- erclub met „Er woei een frisse wind", Lor F. H. M. Kok. "^Rijksmuseum van Oudiheden, 8 uur; Igpevrouw dr. H. A. L. E. Bijvanck-Qixar- ,,ues vain Ufford over: „Romeins zilver in icJJederlarKi". gej Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met enjoseph in Egypten, van VondeJ- de Restaurant Van der Heyden, 8 uur: enfaarvepgadering Christ. Hist. Unie, spre- er«a« D. van der Kwaak en ds. Oliemans, -nhordrecht. ^"Oegfltgeest; 2ijzaal W. de Zwijger- sHerk, 8 uur: Huish. en gezinsvoorlichting, ;e5wvTouw H. Smit-Goeman over „Wat '|joen wij met ons interieur?" ,e. Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13, >r0 uur: afd. Leiden van de Geref. Bond, V N. Kleenmaiker van R'dam over „In li# strijdperk van d'Lt leven". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Zwerverstrouw" een>i Antigone". as. Gebouw voor K. en W., 7 uur: Mat- joJiaus Passion door zangvereniging Toon- runst en Residentie-Orkest o.Lv. Frans bijfaoonen. iet Hokij, 8 uur: Weense ijsrevue. 'adc Woensdag [e' Rapenburg 10, 8 uur-, Chr. plattelands- J "vrouwen- en meisjesbond, W. D. van jj'Öijk over leveneverzekerinigsbedorijf, met g3 Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Sleoht- ?nfcorenden, verkeersavond :n- Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 ctbur: Dr. A. C. van der Leeden over: jn 'ekenaans onder de Samarokena, noord- et iust Ned. Nieuw-Guimea. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Vijfde concert e"teidsche Kunstkmnig „Voor Allen", lURuimtetote Maria Claire Jamet. jSJ De Turk, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde. Academisch ziekenhuis, 12.501.20 uur: iiizebijeenltoomst. Oegetgeest, gemeentehuis, 7-30 Raadsvergadering. Bovenzaal Geref. kerk, 8 uur Zuster over Israël. Den Haag: Gebouw voor K. en W., 815 Residentie-Orkest o.l.v. Anrtal Do- rjati, solist Samson Francois, piano. Kon Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie Dona Diana. Hokij, 8 uur: Weense ijsrevue. Donderdag uur: Residentie- solist; Niilkiita Magaloff, piano. Pieterskerk, 7.15 uur: Openbare be- tends. Boshuis, 8 uur; Jaarvergadering hriste«vrouwenbond Leiden-zuadwest. Oegetgeest: Het Witte Huis, 8 «r: Jaarvergadering cJh. kiesvereniging, - Koer ten over „De regels in het ver- Den Haag: Kon Schouwburg, 8 uur: Comedie met Een mal meisje. Gebouw voor K. en W., 8 uur: Ned. ■j.ypeno met ,4'Elisir d'amore" van Doni- Hokij, 8 uur: Weenee ijsrevue. Vrijdag Lakenhal, 8 uur: Vereniging „Oud- dr. W. D. van Wijngaarden over schoonheid in het Nijldal". 10 uur: Opening paas- door mr. J. Drijber, 8 uur: Concert Leids Zangkoor en Orkest „Colle- Musicum" tg.v. vijfde lustrum. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Centrale kiesvereniging, prof. mr. W. F. de Fortman over „Onze taak ten op- van de onderontwikkelde ge- Foyer Gehoorzaal, 8 uur: K. en O- Ontmoetingen met mens en door K. van Zwieten. 7.45 uur: Schoolavond lyceïstenvereniging Amicitia et Ani- Juncti; toneelstuk „Om Nausicaa". Leiderdorp: Dorpshuis, 7.45 uur: harmoniekapel. Schouwburg, 8 uur: met „Marius". 8 uur: Ludiwig Olshansky, Hokij, 8 uurWeense ijsrevue. i" Zaterdag Volkshuis, 8 uur: Culturele filmavond. Eind 1958 heeft de gemeente Leiden de eigendom verkregen van een voor malige boerderij, gelegen aan de Korte Vliet nabij de Voorschoterweg. B. en W. hebben zich nu beraden over de vraag, of aan de boerderij voor de resterende jaren van haar bestaan een nuttige be stemming kan worden gegeven. Zij me nen een goede mogelijkheid te hebben gevonden door de boerderij te doen in richten als jeugdbuitencentrum. Door haar ligging in een fraaie landelijke om geving en de open waterverbinding met de Vliet is zij voor dit doel biizonder geschikt. De opstallen (de boerderij en de bijbehorende loods) verkeren in een redelijke staat, zodat zij met betrekkelijk weinig kosten .voor het jeugdwerk ge schikt kunnen worden gemaakt. De Stichting Leidse Jeugdverblijven heeft voor de inrichting van de boerderij een plan opgesteld. Volgens dit plan is een gedeelte van het hoofdgebouw be stemd voor vaste bewoning door een klein gezin, waarbij de gedachte is, dat de bewoners enig toezicht op het gebruik van het complex door het jeugdwerk uit oefenen. Een deel van het bijgebouw kan worden gebruikt voor het bergen' van materialen van de afdeling plantsoenen van de dienst van gemeentewerken. De overige ruimten (de achterkamer van het woonhuis, de aan het woonhuis gren zende stal met zolder, de garage en de achterstal, beide met zolder) kunnen het gehele jaar intensief voor het jeugdwerk worden gebruikt. Gedacht wordt aan Nieuwe landbouwschool in Leidenaanbesteding op 28 maart De Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gevestigd te 's-Gravcnhage, lieeft B. en IV. van Leiden een dezer dagen bericht, van het Rük thans toe stemming te hebben ontvangen voor de bouw van een lagere landbouwschool in Leiden. Het betreft hier een perceel bouwter rein groot ongeveer 2500 m2, gelegen langs de zuidoostzUde van de Boer- haavelaan. Naar het hoofd der school, de heer Duursma, ons meedeelde, zal de aanbe steding plaats hebben op 28 maart. Clubhuis, Zuiderkwartier, 3 uur. Film- mididag voor de jeugd. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leuge naar". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.Lv. Bernard Ha tank, solist: Paul Ba dura Skoda, piano. Hokij, 8 uur: Weense ijsrevue. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Propaganda-uit- voering damesgymnastiekvereniging Con cordia. Apotheken Geopend Doeza-apotheekDoezastraat 31, tel. 21313, en Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. Films Casino (2.30, 7 en 9.15): De Saint in actie (14 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Klokslag middernacht (14 jaar). Luxor (2.30 7 en 9.15 uur): De miljo- nairsdoohter (14 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tot de laatste vuurstoot (14 jaar); donderdag: Bittere rijst (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mes (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 915 uur): De held van Marathon (14 jaar) Tentoonstellingen Trappenhuis academie, schilderijen van Jan van Goethem, Jacques van der Heijden en Jean Leering (tot 1 april). Lakenhal, Tentoonstelling groep Atol (tot 27 maart). permanente huisvesting van twee water- sportgroepen en aan het in wisselend gebruik onderbrengen van hobbyclubs en verschillende andere jeugdgroepen De zolder boven de stal die aan hei woonhuis grenst, is bedoeld als eenvou dige overnachtingsgelegenheid. Voorzieningen De voorzieningen die aan de gebouwen moeten worden getroffen om het plan te kunnen realiseren, omvatten, naast het nodige sloop-, herstel- en vernieuwings- werk, o.m. het maken van enige tussen wanden, kasten, trappen e.d. het aan brengen van enigg sanitair, en het aan brengen van enig sanitair, en het aan schaffen van brandblusmateriaal. De kos ten belopen naar raming een bedrag van f21.800. Het ligt in de bedoeling, dat de verschillende jeugdgroepen die in het complex worden ondergebracht, zelf voor de nodige inventaris zorgen. Met het hierboven omschreven plan van de Stichting Leidse Jeugdverblijven kunnen B. en W. zich ten voile verenigen. Het komt hun gewenst voor, dat. indien tot uitvoering van het plan wordt over gegaan, het beheer en de exploitatie van Subsidie sociografisch onderzoek in Leiden Ten behoeve van het sociografisch buurtonderzoek, dat onder auspiciën van de Instelling voor Sociografisch Ondèr- zoek in deze gemeente heeft plaats ge had, is gedurende een aantal jaren een gemeentelijk subsidie toegekend. Een aantal gegevens, in het eerste sta dium van dit onderzoek verkregen, als mede enkele daarop gebaseerde conclu sies, zijn vervat in een in 1955 verschenen tussenrapport „Van Woningnood tot Sociale Sanering". Het eindrapport, waarmede de werk zaamheden zullen zijn afgesloten, is thans gereed. Nu het onderzoek, waarvan de resultaten voor het gemeentebestuur van veel betekenis zijn, tot dusverre voor een belangrijk deel door de gemeente is ge financierd, komt het B. en W. rationeel voor, dat ook de kosten van publikatie van het eindrapport voor rekening van de gemeente worden genomen. Deze kos ten bedragen naar raming f 3.400. Ge tracht zal worden ook van andere be langhebbende instanties een bijdrage in de kosten te verkrijgen. Pachtonthinding voor tuinland aan Kam. Onneelaan Zoals bekend moet de gemeente, un verband met de uitvoering van werken aan het toekomstige plein voor het sta tion Lammensohansweg, op korte termijn de beschikking krijgen over een onge veer 880 m2 groot deefl van het aan de heer P Star tort 31 december 1961 ver pachte terrein aan de Kamerlingh On- nesüaan. De met de paohter gevoerde onder handelingen hebben ertoe geleid, dat hij bereid is mede te werken aan de onmid dellijke ontbinding van de pacht van bedoelde grond, tegen betaling van een schadeloosstelling van ƒ4000, vermeer derd met de eventuele belastingschade. het jeugdbuitencentrum aan de Stichting Leidse Jeugdverblijven worden opgedra gen, zoals ook ten aanzien van de andere In gemeentelijke gebouwen gevestigde jeugdverblijven is geschied. In verband met het geraamde nadelige exploitatiesaldo van f 5.633, zal het sub sidie aan de stichting met dat bedrag moeten worden verhoogd. Met het oog op een te zijner tijd wellicht nodige spoe dige ontruiming van het complex is aan het in beheer en exploitatie geven de bepaling te verbinden, dat het verblijf te allen tijde door het college aan het be heer van de stichting kan worden ont trokken en dat de stichting, op aanzeg ging van het college, binnen drie maan den voor ontruiming dient zorg te dragen. Het programma van de Leidse kanton rechter vermeldde bijna uitsluitend ver keersovertredingen. Er stond een 18-ja- rige kelner, wonende in Leiden, terecht. Deze had met een auto te Noord wijk door de Douzastraat gereden, terwijl die straat in zijn rijrichting gesloten was verklaard. Aan de Nieuwe Zeeweg gekomen, nam hij de bocht onjuist, waarbij hij een wiel rijder raakte. Vervolgens reed hij naar de rechterzijde van de weg en kwam hij tegen een pand tot stilstand. Ter zitting bleek, dat verdachte de auto van zijn vader een dag had geleend. Nadat hij zijn kunsten te Noordwijk had vertoond, was hij uit de auto gestapt en had hij even gekeken of de auto beschadigd was. Toen dit nogal meeviel, was hij weer in gestapt en weggereden. Dit feit was voor de ter zitting aanwe zige wielrijder aanleiding hem te zeggen hoe hij over deze handelwijze dacht. De kantonrechter brak het debat af met de mededeling dat zij dit ter zitting van de Rechtbank wel kunnen voortzetten, waar de Leidenaar zich ook zal hebben te ver antwoorden. en wel voor zijn wegrijden De wielrijder verklaarde een schade te hebben geleden van 9. Verdachte was bereid de schade direct te vergoeden. Hij voegde de daad bij het woord, zodat deze kant van de zaak was geregeld, voordat de officier straf tegen hem had geëist. De officier was overigens slecht te spreken over de gedragingen van de kelner en hij eiste in totaal 120 of 24 dagen hech tenis en de ontzegging van de rijbevoegd heid voor één jaar. Ook de kantonrech ter sprak van bijzonder onverantwoorde lijk rijden. In verband met het feit, dat deze de ontzegging van de rijbevoegdheid op één jaar wilde handhaven, vermin derde hij de boete tot 30 of 6 dagen hechtenis. Een 18-jarige Leidse kok stond te recht omdat hij met een bromfiets op het Levendaal een snelheid had bereikt van 40 kilometer per uur. De officier merkte op dat dit niet de eerste overtreding van de kok was. Daarom was de eis nu 25 of 5 dagen. Het vonnis werd 20 of 8 dagen hechtenis. Een 54-jarige veehouder uit Noordwü- kerhout had er geen zorg voor gedragen dat zijn vee niet op gronden van anderen kwam. Ter zitting was een viertal gedu peerden verschenen. De geëiste schade vergoedingen bedroegen respectievelijk 300; 400; 500; 155 en 70,40. Daar deze bedragen te hoog zijn om er op de strafzitting over te oordelen, komen deze later nog eens ter civiele zitting. Alleen het laatstgenoemde bedrag kon in aan merking komen voor behandeling. Ten aanzien van de feiten verklaarde verdachte dat zijn schuur goed is afgeslo ten. Hij wilde niet direct de jeugd de schuld geven van het openmaken van de deur, maar hij dacht toch aan een kwaad persoon die hem de kool stoofde. In af wachting van het gemelde vervolg werd het vonnis, na een eis van 25 of 5 dagen hechtenis, 15 of 3 dagen en toewijzing van de eerste vordering van 70,40. B. en W. van Lelden stellen de laatste jaren pogingen in het werk om de nanciële positie van het Openbaar Slachthuis door het aantrekken van nieu we bedrijven te versterken. Sinds geruime tijd wordt, in verband met de omstandigheid, dat geen varkens meer worden geslacht voor vleeswaren- fabrieken, van de capaciteit van het var kensslachthuis slechts voor een klein deel gebruik gemaakt. B. en W. menen, dat er thans een mogelijkheid is-om aan deze ongewenste situatie een einde te maken. Onlangs is de directeur van het Open baar Slachthuis in overleg getreden met een in de omgeving gevestigd bedrüf. dat zich o.m. bezighoudt met de export van varkensvlees. Dit bedrijf is bereid ge bleken alle varkensslachtingcn op het Openbaar Slachthuis te verrichten. Hoe wel de verwezenlijking van deze bereid verklaring mede afhankelijk Is van enige factoren (o.a. de vaststelling van invoer quota door het buitenland), waarop de gemeente generlei invloed kan uitoefe nen, menen B. en W„ dat deze kans om de bedrijvigheid en de rentabiliteit van het Openbaar Slachthuis te vergroten met beide handen moet worden aange grepen. Hiervoor is het evenwel noodzakelijk dat de outillage van het varkensslacht huis wordt verbeterd en gemoderniseerd. Te dien einde is door de directeur een plan opgesteld, dat o.m. voorziet in het vernieuwen van de slachtinstallatie in de varkenshal en van de vleestransport- installatie in het varkensslachthuis, het voorkoelhuis en het koelhuis van vlees, zomede de aanschaffing en modernise ring van verschillende weegschalen. Het betreft hier voorzieningen, die, naar het oordeel van terzake deskundigen, in een modern goed geoutilleerd slachthuis niet mogen ontbreken. In de eerste plaats zal door uitvoering van het plan het varkensslachthuis ge schikt Worden gemaakt voor het op ef ficiënte wijze verrichten van varkens slachtingen op grote schaal. B. en W. koesteren de hoop, dat hierdoor in de toekomst nog meer bedrijven kunnen worden aangetrokken. Bij het opstellen van het plan is er rekening mede ge houden, dat het t.z.t nodig kan blijken nog verdere uitbreiding aan de slachtge- legenheid te geven. De uitvoering van het plan zal voorts tengevolge hebben, dat het interne transport op meer rationele wijze zal kunnen plaatsvinden, dat de verkoop- „Maer ziet die Jongelingk daar uit zijn kamer stappen. Hoe zweemt hij naar de deught en al haer eigenschappen! Nu luistert wat die wijze en heldre mont ons zeit, En hoe voorzichtigh 't hart zich tot den strijt bereit." Wanneer deze regels niet'door de prins onzer dichters, Vondel, ge schreven waren, zouden we zeggen: Wat een misselijk ventje! We zeggen het toch maar. Halen we Vondel hiermee van zijn voetstuk? Helemaal niet, want uit diezelfde ganzeveder komt even later het bekende: „Sluit voor Begeerte uw graegh [gezicht, Zij loert, zij loert om in te vaeren, Sluit d'oogen, vensters van het licht, Indien ghij wilt uw hert bewaren Het bewijst dat Vondel wel een lyrisch dichter is maar geen dramaturg; al houdt hij zich nog zo angstvallig aan de eenheid van tijd, plaats en handeling, daarmee wordt een toneelstuk niet ge red. Dat eist een dramatische spanning en die mist men. Jozef bereidt zich helemaal niet tot de strijd; die is bij voorbaat al gewonnen. Dat Johan de Meester zich geroepen voelt de mensen Vondel te doen horen, is te waarderen, maar we vragen ons af, of dit de manier is. Men laat de mensen niet de sterkste kant van Vondel zien, al zijn er ook betere stukken dan dit en zijn er ook in zijn drama's prachtige ge deelten. „Joseph in Egypten" vinden we be horen tot Vondels zwakste toneelwerken. Als onderwerp heeft het de geschiedenis van Jozef en de vrouw van Potifar, dus wel een zeer korte episode van Jozefs verblijf in Egypte Als motto zou men kunnen nemen: „schijn bedriegt"; bin nen in de mooiste appel zit een worm. Als we het stuk lezen en vooral zien dan zijn Jempsar, Potifars vrouw en de „voester" de meest menselijke personen, althans voor onze tegenwoordige begrip pen. Jozef maakt in de scène met Jempsar de indruk van een brave zedepreker, die maar praat en praatin plaats van wegloopt. Dat komt op die plaats het duidelijkst uit. maar in feite is het zo het hele stuk door. Dat weerspiegelde zich ook in de regie. Bij Jozef kwamen de bewegingen, zijn gebaar en expressie, niet van binnen uit, maar waren ze kennelijk het resultaat van de regie. Door al dat gepraat werd de scène tussen Jozef-en Jempsar ook onnatuurlijk; daar was geen spel meer mogelijk en daardoor kreeg het zelfs iets potsierlijks. Wat het spel betreft brengen we graag hulde aan Ellen Vogel voor de ingetogen wijze waarop ze haar rol speelde, zonder tegenspel van Tom van Beek, die de rol van Jozef speelde, te kunnen krijgen. Het is bepaald niet een rol voor Tom van Beek om er succes mee te behalen. Hij faalde niet en dat vinden we in deze rol al belangrijk. Hij zal ook wel niet erg in deze Jozef, die alles op deze wijze beleeft, hebben kunnen geloven, want niet het feit van zijn weigering is absurd, maar de ellenlange beschouwingen, die hij houdt tegen Jempsar. Lous Hensen speelde de rol van voester goed; ze wist er echt nog iets van te maken en bovendien was ze degene die het best de tekst de zaal in krppg Aan volume ontbrak het de meesten niet, aan klank in de stem ook niet, maar wel aan transparantheid in de tekst. Het was soms pen rij van woorden. Zo luchtig als de staatjoffers waren (gekleed is wat eufemistisch), zo dik waren de engelen gekleed. Zeer stoffe lijke wezens, die eerder aan herders met hun staf deden denken dan aan gedien stige geesten. Op een groter toneel zal het decor van Wim Vesseur wel een betere ruimte werking hebben dan gisteravond bij deze abonnementsvoorstelling door de Neder landse Comedie het geval was. Lex van Delden schreef er goede mu ziek bij, door prominente kunstenaars uitgevoerd, maar die het zuiver door komen van de tekst nu en dan belem merde. Onder leiding van Johan de Meester heeft men er misschien het beste van gemaakt, maar voor Vondel, ook voor de dramaturg, is gelukkig een beter pleidooi te houden. Aan Ellen Vogel en Lous Hensen wer den bloemen aangeboden. Nog even een opmerking naar aanlei ding van hetgeen Anton van Duinkerken in het programma schrijft. Hij schrijft daar: „Twee mensen, tevens twee cul turen worden door Vondel in zijn treurspel Joseph in Egypten" aan elkaar getoetst in een toestand van crisis." We begrijpen niet wat met die twee culturen wordt bedoeld. Wat was de cultuur van Jozef, de He breeër. en wat was dan in deze aan gelegenheid de cultuur van de Egyp tische? Men kan niet eens nauw keurig de tijd bepalen, hoe wil men dan over de cultuurspreken? Juist in deze eeuwen was er nogal wat wisseling in Egypte. Ook op deze manier moeten we Vondel maar niet verklaren of verdedigen. Als het erop aankomt, verdedigt hij in de twintigste eeuw zichzelf nog, maar wij moeten hem een eerlijke kans geven A. C. Bouwman Voorzieningen gymlokaal Maresingel Het is gewenst, dat aan het gymnastiek lokaal aan de Maresingel de volgende voorzieningen worden getroffen: a. het maken van een bergruimte in de oude brandpoort; b. het verbeteren van de verlichting en de gasverwarming; c. het aanbrengen van akoestische tegels tegen het plafond; d. het maken van twee lichtkoepels in de gang die naar het lokaal leidt. De kosten hiervan worden in totaal geraamd op f 18.503 gelegenheid voor vleesgrossiers een ver betering zal ondergaan en dat de koeling minder kosten zal vergen. In dit ver band delen B. en W. nog mede, dat thans een plan in studie is tot een ingrij pende modernisering van de gehele koel installatie. De directeur heeft voorgesteld om vooruitlopend op de algehele modernise ring en uitbreiding van de koelinstalla tie reeds thans over te gaan tot het inrichten van een gedeelte van het be-» staande vleeskoelhuis, dat tengevolge van de uitvoering van het eerstgenoemde plan ter vrije beschikking zal komen, tot koelruimte voor de koel- en vries- afdeling, dit met het oog op de omstan digheid. dat er momenteel zóveel be hoefte bestaat aan koelruimte, dat bij de huidige capaciteit van het koel- en vries- bedrijf aan de vraag niet kan worden voldaan. De voorzieningen zullen naar raming in totaal een bedrag van f 250.000. vergen. In verband met de woningbouw ter plaatse is hot nodig te beginnen met het realiseren van het noordelijke gedeelte van het partiële uitbreidingsplan „Lei- den-Zuidwest, herziening 1959", nabij de Haagweg. Daartoe dient de Ter Haar kade naar de Haagweg te worden door getrokken. Voor het maken van deze aansluiting behoeflt de gemeente vergun ning van het Rijk. Ter verkrijging van deze vergunning zal de Haagweg moe ten worden gereconstrueerd Ln dier voe ge, dat hier twee gescheiden rijbanen ontstaan. Verder is reconstructie van de Ter Haarkade nodig. De Boshuizerkade zal door middel van een dam met dui ker Ln de langs de Toussaintkade lopen de sloot met de Ter Haarkade worden verbonden, waardoor het verkeer van de Boshuizerkade en omgeving een betere verbinding zal verkrijgen dan thans, via de Da Costakade en de oostelijk daar van gelegen straten, het geval is. De Boshuizersluis zal worden vervan gen door een duiker met schacht, waar in een schuif is opgenomen. De verhoging ter plaatse in de Haagweg komt dan te vervallen. Het bestaande riool in de Ter Haarkade verkeert in een slechte toe stand, zodat dit door een nieuw riool dient te worden vervangen Op dat riool zullen de in aanbouw zijnde woningen worden aangesloten. De kosten van uitvoering dezer wer ken worden begroot op f563.000. Jaarwedde Leidse wethouders De burgemeester van Leiden stelt de gemeenteraad voor, Ged. Staten mee te aelen, dat z.i. de jaarwedde van de wet houders op 15.000 behoort te worden bepaald, met ingang van 1 januari 1961. Het is hem gebleken, dat een zodanig besluit de instemming van God. Staten zou hebben. Het bestuur van de „Stichting Het Residentie-Orkest" heeft zich tot B. cn W. gewend met het verzoek een jaarlijks subsidie te mogen ontvangen, in het bij zonder ten behoeve van de serie abon nementsconcerten, die het orke%t zelf re gelmatig in deze gemeente organiseert. Uit de overgelegde exploitatie-begro tingen blijkt, dat ondanks aanzienlijke subsidies van het Rijk en de gemeente 's-Gravenhage, jaarlijks nog een belang rijk tekort overblijft, dat tot nu toe door extra subsidies van de gemeente 's-Gra venhage is gedekt. De stichting merkt op. dat, mede gelet op de nog steeds toenemende nadelige exploits tie-saldi, Den Haag zeker niet bereid zal blijven de tekorten van de in Leiden gegeven concerten voor zijn rekening te nemen. Daarom wordt de vrees uitgesproken, dat de stichting gedwongen zal zijn haar activiteiten ten aanzien van de gemeen te Leiden te beperken tot de enkele con certen, die op uitkoopbasis via de Stich ting Leidse Volksuniversiteit K. en O, worden gegeven. Als alternatief stelit de stichting het verlenen van een jaarlijks subsidie door de gemeente Leiden, waardoor de eigen serie behouden kan blijven. B. en W. zouden het in hoge mate be treuren, als tengevolge van de nadelige uitkomsten daarvan, de serie concerten, die het Residentie-Orkest al jaren in onze stad geeft, zou moeten worden be ëindigd. Dit zou een ernstig verlies zijn voor het Leidse culturele leven. Zij achten het alleszins verant woord dit te voorkomen door het ver lenen van een subsidie uit de gemeente kas. Een bedrag van f500 per concert komt B. en W. in deze redelijk en aan vaardbaar voor. Daar verder het Resi dentie-Orkest het enige orkest is, dat een serie concerten te Leiden pleegt te geven voor eigen rekening, zijn B. en W. van mening, dat consequenties ten aan zien van andere concerten uit deze sub sidiëring niet behoeven voort te vloeien. Zie voor stadsnieuws ook pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3