Wereldraad in conferenties de ene Kerk van Christus? Nog geen voorschot voor alle gepensioneerden VetikcJe Pensioenraad werkt door een rijstebrijberg heen Chefariite 4 Baptistenzendeliiigeii vinden tocli een taak Verjonging beroepspersoneel dringend gewenst Statistiek over beurzen van studenten KOEK ANDERZIJDS Inkomen voor 135.000 mensen Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! IdBKZSjZQZaK Een woord voor vandaag Voor gcede defensie: REACTIE De Hervormde Kerk heeft be sloten dat „het gesprek met prof. dr. P. Smits zal worden voortge zet". Hierover heeft prof. dr. H. Ridderbos in het „Gereformeerd Weekblad" een artikel geschre ven. Volgens hem handelt de Hervormde Kerk zo uit vrees voor de gevolgen die de ontneming van de emeritaatsrechten van prof. Smits voor haar eenheid zou kunnen hebben, aangezien zij de eenheid van de empirische kerk boven de eenheid in Christus stelt. Naar aanleiding van dit ar tikel schrijft ds. F. H. Landsman in het weekblad .Jiervormd Ne derland" onder meer het volgen de. PROF. een H. Ridderbos heeft wel zeer grote verantwoorde lijkheid op zich genomen met de ze voorlichting van het gerefor meerde volk. Wij hebben zowel de besprekingen in het breed modera- men als in de generale synode van begin tot einde bijgewoond. Wij kunnen prof. Ridderbos daarom verzekeren, dat de overwegingen die hij de hervormde synode toe schrijft nooit enige rol in de besluit vorming hebben gespeeld. Het is eenvoudig niet waar. dat zou zijn gezegd: ..het is wel erg. wat die prof. Smits in zijn artike len beweerd heeft, maar laten we hem maar ongemoeid laten want anders krijgen we spul met onze linkervleugel, die toch óók tot de hervormde kerk behoort. En de eenheid van de hervormde kerk gaat ons boven de eenheid in Chris tus. Laat prof. Smits voortaan in een wat fatsoenlijker vorm de fun damenten der kerk aantasten, dan heeft hij van ons geen last meer!" Men kan natuurlijk bezwaar heb ben tegen het feit, dat in de her vormde kerkorde de ..leertucht" met zóveel zekeringen is omge ven, dat een lange weg moet wor den gegaan, dat de generale syno de zelf hierin nooit een initiatief kan nemen; dat er allerlei onze kerheden bestonden over de toe pasbaarheid van de ..leertucht-pro- cedure" op iemand die geen dienst doend predikant meer is; dat eerst een uitspraak van de generale commissie voor het opzicht aan de ze onzerheden een eind kon ma ken: dat de betrokken provinciale kerkvergadering nu misschien moei lijk meer, op grond van uitlatingen van twee jaar geleden, opnieuw een procedure kan beginnen; dat de sy node en haar breed moderamen daardoor niet anders konden han delen dan nu geschied is, enz. Maar dit alles geeft niemand het recht de synode bedoelingen aan te wrijven die in strijd zijn met de orde die de kerk zichzelf ge steld heeft, met haar belijdenis en met de Heilige Schrift! TV/TEN kan zeggen, zoals ook wel J-Tl gezegd is: laat die synode dan haar kerkorde maar eens doorbre ken en de Schrift boven de kerk orde stellen! Zo kan men echter alleen redeneren als men volstrekt de waarde van het recht en de be tekenis van de rechtsiekerheld in een menselijke gemeenschap, die de kerk ook is, loochent! Men zou nog enigszins recht van spreken hebben als de kerk, als de gene rale synode, onzeker was geweest in haar eigen getuigenis omtrent de waarheid Gods! Maar dit durft ook prof. R. niet te beweren. Dat de hervormde kerk geen ..leertucht" zou kunnen en eigen lijk ook niet zou willen oefenen, moet nog bewezen worden. Het feit. dat ze het nog niet gedaan heeft bewijst evenmin, dat ze he: niet wil, als het feit dat de gere formeerde kerken het één en an dermaal wél gedaan hebben, dat zij het ook kunnen! In 1926 hebben de gereformeer de kerken hun ..linkervleugel" af gestoten. Daarover hebben niet wei nig gereformeerden nu een slecht geweten. In 1944 stootten ze haar rechtervleugel af. Nu doet men krampachtige pogingen deze weer terug te winnen, maar tot nu toe tevergeefs. Deze mislukte gerefor meerde „leertucht" mag voor de hervormde kerk geen reden zijn zelf maar niet meer te proberen opzicht te oefenen over prediking en catechese. Wél om: a. de regels die ze zichzelf stel de óm het beter te kunnen doen niet omver te lopen; b. nu ze het doen kan, zich gees telijk daarop terdege voor te be reiden door een bezinning op het wezen van een reformatorische en tegelijk oecumenische handhaving van de belijdenis. waarom dat sma- over het ,,ge- SDrek"? Weet men als men dit doet nog wel wat een gesprek in christelijke zin is? Als de kerk het gesprek het pastorale gesprek zo hoog waar deert doet ze dit omdat ze het van de grote Herder der schapen ge leerd heeft. Het is niet het ge sprek dat eindeloos voortgaat ir het proces van de zelf-bezinning. Er is een Derde bij aanwezig, die het eerste èn het laatste woord heeft. Het loopt op een beslissing uit. Maar wie waagt het te zeg gen. dat het te lang duurt, zolang het Woord nog blijkt te werken en te helen? Het is daarover, dat wij bewo gen en verblijd mogen zijn. God weet wanneer de dag komt. dat de hervormde kerk tot één van haar dienaren zal moeten zeg gen, als haar laatste woord, dat hij, vervreemd als hij is van de waarheid Gods, buiten de kerk van Christus staande, de hervormde kerk niet langer mag dienen. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij als alle dingen naar orde en recht geschied zijn, dit ook zal durven zeggen, zonder terug te schrikken voor de consequenties daarvan voor haar institutaire eenheid en zonder zich te laten remmen door de misverstanden die er door zul len ontstaan in de „wereld". Maar het zal voor haar een dag van droefheid zijn en niet van vreugde. Ook dan zal zij zich moe ten blijven afvragen of zij wel vol doende geloof heeft gehad om de dwalcnden terug te kunnen bren gen. rpEN SLOTTE: A lend spreken Rapport aan de wereldraad over intercommunie T~\E oecumenische beweging is nog altijd niet van plan om eigen avondmaalsdiensten in te stellen tijdens oecumenische con ferenties, maar wel zal in de toe komst worden gestreefd naar een dienst op uitnodiging van een plaatselijke gemeente of gemeen ten. Dit was de slotconclusie van een conferentie van 29 Europese en Amerikaanse jeugdleiders en theologen, die de afgelopen week vier dagen in Genève bijeen wa ren. De conferentie was een ge volg van de jeugdconferentie van Lausanne, waar jongeren aan drongen op het doorbreken van de avondmaalsmuren. Het meest opmerkelijke is echter wel de vraag of men vergaderingen van de oecumenische beweging mag zien als een „tijdelijke openbaring van de ene Kerk van Christuö". Dc conferentie was opgezet door twee departementen van de Wereldraad van Kerken, namelijk het jeugddepartement en de commissie voor geloof en kerkorde. Gepoogd werd om tot een herziening te komen van de praktijk, zoals die gegroeid is na de conferentie van Lund, die in 1952 werd gehouden, waar in het bijzon der de plaats en functie van het Heilig Avondmaal ter sprake is gekomen. Daar werd indertijd besloten dat tijdens oecumenische bijeenkomsten open avond maalsdiensten zouden worden gehouden, waar mogelijk op uitnodiging van een plaatselijke gemeente. Het rapport dat werd .opgesteld tijdens deze besprekingen, bestaat uit twee de len. Het eerste gedeelte geeft een aan tal nieuwe formuleringen ter overwe ging over de algemene principes die ten grondslag liggen aan zulke diensten. Het tweede deel bevat een aantal vragen die voorgelegd worden aan de 178 bij de Wereldraad aangesloten kerken en aan andere oecumenische organisaties zoals de YMCJ. In het rapport wordt uitgesproken dat de spontane ontwikkeling van de afgelo- (Van een onzer redacteuren) Ïj^LK KWARTAAL wordt door de Pensioenraad aan 135.000 oud- J ambtenaren en nabestaanden van oud-ambtenaren hun inkomen uitbetaald. Een aantal personen gelijk aan het aantal inwoners van een grote stad. Evenals in een dergelijke grote stad is het aantal mu taties van allerlei aard in dc „Pensioenraad-bevolking" uitzonderlijk groot. Niet alleen verhuizing, huwelijk, overlijden, zelfs geboorte e.d., maar ook de simpele toeneming van de leeftijd van de gepensioneerde heeft vaak een ingrijpende administratieve behandeling tot gevolg. Van oponthoud bü al d?ze mutaties, zoals bijvoorbeeld de 6 a 7000 verhuizingen per kwartaal, die illemaal in de opdrachtkaarten voor elektronische rekenmachines moeten worden verwerkt merkt de gepensioneerde mits de mutaties maar tijdig bekend zijn vrijwel nooit iets. Ter illustratie diene. dat als er half vinden, de kaarten medio januari bij- ewerkt gereed moeten zijn om door erwerking via de machines de bcta- ilingsstukkcn te verkrijgen. Niet tijdig tekende mutaties, waardoor de kaarten t de gestroomlijnde bewerking moeten orden gelicht, geven somtijds niet te rmijden vertraging. En daar er elk vartaai ongeveer duizend mensen 65 ar worden die dan „afhankelijk" zijn an die raad. omdat hun pensioen in rband met het genot van algemeen uderdomspensioen opnieuw moet wor- berekend, is het begrijpelijk, dat "aling na- aar mate de datum van uitbeta _Tt. de betrokken afdelingen in het gro- j gebouw aan de Benoordenhoutseweg Den Haag onder hoogspanning naar o topdagen toewerken. Dat bij de met Eenden van procen- n rekenende administratie bij bijzon- ?re. algemene pensioen (toeslag) her- rekeningen (toeslagverhogingen, ver andering van de beperking) de elek- onische machines worden te hulp ge- oepen, is in deze zeer gecompliceerde naterie een noodzakelijkheid. De ingewikkelde apparaten echter kunnen veel berekenen en verwerken, maar tijdens een berekening een cor rectie toepassen kunnen ze nog niet. Bovendien moeten aan deze machines de juiste grondgegevens worden toege- gevoerd, en is het dus noodzakelijk op ?ze gegevens van te voren een in- nsieve controle toe te passen. Voorts »n van de machine in het algemeen slechts met vrucht gebruik gemaakt vorden als de tc behandelen gevallen een bepaalde gelijkvormigheid vertonen en een massa zijn. Individuele gevallen met bijzondere afwijkingen kunnen door de machine niet worden geaccepteerd. Deze gevallen moeten stuk voor stuk met de hand ten het hoofd) worden be cijferd. hoogd) eenzelfde pensioen ontvangen, draaien normaal door de „molen" heen. Een en ander is de oorzaak, dat on geveer 20.000 gepensioneerden korte lings een brief van de Pensioenraad ont vingen waarin werd medegedeeld dat als gevolg van de tijdrovende werkzaam heden verbonden aan de berekening van een in februari uit te keren voor schot op de pensioenverhoging, de uit betaling van die verhoging moest wor den uitgesteld. Het betreft hier een voor schot op de verlaging van de pensioen aftrek A.O.W. A.W.W. van 2 pet. op 1.4 pet per dienstjaar met terugwerken de kracht per 1 april 1960 en een voor schot op de verhoging van de algemene toeslag op de pensioenen, o.m. in ver band met de huurverhoging. Beide voor schotten zijn door de minister toege zegd. hangende het besluit omtrent de ze zaken in de volksvertegenwoordiging. Ons werd verzekerd dat de „handgeval- len" met de grootste spoed worden af gedaan. Advertentie Met hoofd en hand Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I 1 De vier geneesmiddelen van (hcfarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer I duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. De moeilijkheid is dus, dat er door een verhuizing, een beslissing van de nspecteur van belastingen, een plotse linge machtiging of een andere soort van verandering de kaart van de be trokkene basis voor machinale be werking moet worden gelicht en er opnieuw, maar dan met hoofa en hand een herberekening moet plaats vinden. n De andere kaarten van de overige gepensioneerden, die (al of niet ver-1 8Ü Beroepingswerk NED. HERV. KERK Broepen te Wilnis (toe.): L. Doppen- berg te Wilsum (Ov.). Aangenomen naar Amsterdam, Muider- kerk gem. a: W. Bartlema te Leeuwar den; naar LijnenBadhoevedorp: B. Dubbeldam, vic te 's-Gravenhage; naar Anjum (toez.i: M. Ruster, vic. te Zeist. Benoemd tot voorganger van de herv. evangelisatie te H'eiloo: P. J. v. Veen. a.s. em. pred. te Leeuwarden, die deze benoeming aananm. Bedankt voor Vriezenveen, vac. W. Bieshaar: W. Verwey te Zevenhoven. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijkerk: A. G. Kornet te O. en N. Wetering. Aangenomen naar Tienhoven: Tj. Doesburg, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Oostvoorne. Benoemd tot zendingspred. b(j de Hernhutter Broedergemeente (voor dc Hindoestaanse bevolking in Suriname): A. v. d. Deijl te Dalfsen, die deze be noeming aannam. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor BunschotenSpaken burg: H. van Ommen, te Loosdrecht UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Treebeek, als pred. voor de posten Heerlen en Sittard: B. Post humus te Rotterdam-Z. pen jaren noodzaakte tot een opnieuw be studeren van de besluiten van Lund. In het bijzonder wordt gewezen op uitspra ken van de jeugdconferentie van Lau sanne. Daar hebben de 1800 jongeren uit gesproken: „Wij gaan naar huis als christenen, die hebben ervaren wat het betekent dat we niet een kunnen zijn aan de tafel des Heren." Zij zeiden bij hun kerken en bij de Wereldraad te zul len blijven aandringen op een steeds wij der wordende kring van intercommunie. Het rapport spreekt uit „dat in dc oecumenische beweging de kerken een nieuwe situatie van elkaar erkennen hebben geschapen." De kerken worden dan ook opgeroepen om te zien hoe zij hun kerkordeHjke regels die het avond maal betreffen kunnen wijzigen, vooral waar het betreft de oecumenische con ferenties. De kerken wordt gevraagd of het niet mogelijk zou kunnen zijn om dergelijke samenkomsten van vertegen woordigers van de verschillende kerken te zien als een „tjjdeliike openbaring van de ene Kerk van Christus". Het rapport dringt op een studie aan van de theologische aard van de verga deringen van de Wereldraad en andere oecumenische conferenties. Niet isoleren Maar tevens werd nadrukkelijk ge steld dat het niet mogelijk is om de kwestie van het avondmaal tijdens oecun^nische bijeenkomsten los te maken van de intercommunie tussen de leden-kerken zelf. Daarom werd uiteindelijk uitgesproken, dat gestreefd moet worden naar één avondmaals dienst tijdens de vergaderingen, onder toezicht van een plaatselijke gemeente of gemeenten. Deze dienst blijft een dienst van die gemeente en niet van de conferentie. Tevens werd erkend dat wij in ons gescheurde christendom op het ogen blik nog niet zo ver zijn, dat alle leden van een dergelijke conferentie deel nemen aan een gemeenschappelijke avondmaalsdienst. De leiders van de conferenties moeten er dan ook op aandringen dat ook deze leden, die niet aan het open avondmaal kunnen deelnemen, in eigen diensten avond maal kunnen vieren, maar deze diens ten zullen zoveel mogelijk tot een mi nimum moeten worden beperkt. Bezinningsweek van Rotarv-international Rotary-International is een wereld organisatie die gevormd wordt door on geveer 11.000 Rotary-Clubs, verspreid over de hele wereld in 119 landen. De ze clubs hebben met elkaar ongeveer een half miljoen leden, die zich onder meer ten doel stellen ook op internationaal, gebied verdraagzaamheid, onderlinge' waardering en begrip voor eikaars pro blemen te bevorderen. De internationale leiding van Rotary- Clubs organiseert voor de week van 19 tot en met 25 maart een World-under- standing-week. Dit houdt in, dat in deze tijd acties zullen worden ondernomen om de verdraagzaamheid en saamhorig heid der volkeren te stimuleren. In het kader van deze acties schrijven de be sturen van deze Rotary-Clubs o.m.: „Daar in de huidige tijd de mensheid door de overheersing van het eigen be lang in de verhouding der volkeren, wordt bedreigd met vernietiging en on dergang, wil Rotary-International de aandacht van de wereld vestigen op de ernstige gevaren waaraan de mensheid bloot staat, wanneer geen beter begrip tussen de verschillende volkeren ont staat. Het is om die redenen, dat Ro tary-International speciaal in de week van 19 tot en met 25 maart een beroep wil doen op een ieder, tot meer ver draagzaamheid en om zich bewust te zijn van de dringende noodzaak meer begrip te hebben voor zijn mede-mens. daar dit immers een eerste vereiste is voor een verbetering in dc onderlinge verhoudingen der volkeren." Vele predikanten en geestelijken zul len op zondag 19 maart in hun prediking de aandacht op deze internationale ac tie vestigen. DE JAARBEURS De vorige weck aangekondigde plannen lot reorganisatie van de Utrechtse Jaar beurs hebben vele bladen tot commentaar geïnspireerd. Twee daarvan laten wij hier gedeeltelijk volgen. Het Algemeen Handelsblad schrijft o.m.: „Ongetwijfeld zullen een be tere coördinatie van dc diverse onderdelen van de leiding en een nauwer contact met liet bedrijfsleven dc taak van de Jaar beurs ten goede komen. Of deze poging tot coördinatie en de grotere zeggenschap in liet actieve bedrijfsleven in jaarbpurs- ngelegenhcdcn echter het algemene jaar beursgetij kunnen keren dient te worden fgewacht. Wij doelen hier op de toene ming van het aantal vakbeurzen van di verse bedrijfstakken, die waarschijnlijk niet alleen om organisatorische redenen zich hebben gedistaneieerd van de algeme ne jaarbeurs. Dc plannen van drs. Van der Kwast strekken er toe deze verdoolde kuikens weer onder moeders vleugels te brengen. Ze moeten onderdelen worden van een groter samenhangend geheel. Met name een samenwerking met dc R.A.I. staat de heer Van der Kwast voor ogen. Het lijkt ons, dat een dergelijke nauwe samenwerking ook weer op organisatori- iche moeilijkheden zal stuiten. De positie van het R.A.I.-gebouw is anders dan die van de Utrechtse Jaarbeurs. Het gebouw eigendom van een commanditaire ven- jtschap, waarvan Amsterdam stille ven noot, de Ver. R.A.I. de bekerende vennoot ia een afzonderlijke N.V., een juridisch tamelijk ingewikkelde constructie, die de R.A.I een grote stem geeft in het beheer. Zal de R.A.I. bereid zijn ter wille van de nieuwe Utrechtse plannen, van haar zelf standigheid voor een belangrijk deel af stand te doen? Wij missen in dc rede van de nieuwe di recteur ecu verwijzing neiir het interna tionale karakter van de Utrechtse beurs. Het moge zijn, dat hij in hoofdzaak sprak over dc reorganisatie van liet bestuur; wil de beurs haar internationaal karakter be houden en dit lijkt gezien dc ontwikke ling van het internationale jaarbcurswe- zen noodzakelijk dan dient de reorgani satie zich niet te richten naar nationale be hoeften en belangen". Uit de Volkskrant liet volgende ci taat: „Het jaarbcursbesluur zal liet nie mand kwalijk kunnen nemen, dat .de reor ganisatieplannen met welwillendheid voorlopia voor kennisgeving worden auuge- nomen. Wij wachten zij het hoopvol nu eerst maar even af, wat dc vernieu wing van de jaarbeur.-r-trueluiir in werkc- lijkhe-d zd gaan betekenen. Vanzelfspre kend heeft het zich vernieuwende en voor- De tweede teleurstelling die Jezus op weg naar Jeruzalem beleeft, krijgt Hij van Zijn discipelen. Als ouders hun kinderen naar de Heiland brengen, houden de leerlingen van Jezus hen tegen. Marcus zegt: Toen Hij dat zag, nam Hij het zeer kwalijk". Een dergelijke uitdrukking komt niet vaak in de evangelieën voor. Er zijn ogenblikken, dat Jezus toornt ey" Zijn luide „wee's" uitspreekter zijn. ogenblikken, dat Hij huilt. Maar men leest niet vaak, dat Jezus iemand iets kwalijl neemt. Die uitdrukking blijft gereserveerd voor Zijn eige\ leerlingen als zij Zijn werk in de weg staan, als zij ui de beste bedoelingen waarschijnlijk, omdat zij Hem tegei Zichzelf willen beschermen, want Hij is moe kinderen dii tot Hem willen komen tegen houden. Christus kwam voor de kleinen, voor de armen, voor de moeden, voor de zondaars, voor de verachten van hun tij4 en van onze tijd. Staan wij hen ook in de weg? De kerk ifj soms zo'n nette burgerlijke kerk geworden, die neerkijkf:l op al die mensen, die niet zo net zijn, of zo knap, of ztr- cultureel gevormd. Dan staan wij hen in de weg en moei Christus zeggen: „Verhindert hen niet". Hebben wij er nod wel oog voor, voor wie Christus op aarde is gekomen om tik lijden en te sterven? f\ Ook goede berichten uit Kongo De toestand in de Kongo is van dag tot dag aan zeer grote veranderingen onderhevig. 1 at vandaag moed geeft, kan morgeo een grote teleurstelling zijn en wat vandaag geen uitzicht biedt, kan morgen een bron van zegen zijn. Het is hierom dat ds. J. ter Braak, baptistenzendingspredikant in de Kongo een rapport dat een dezer dagen ge deeltelijk werd gepubliceerd in „De Christen" eindigde met: „Leven in de Kongo -s leven van de ene dag in de andere". De zendelingen in Kongo moeten op het ogenblik zoekend en tas tend hun weg gaan. Zij moeten steeds weer snel vanuit een andere situatie be slissen en handelen en alleen de Heili ge Geest kan hen hierbij leiden. Nog in januari leek het, alsof het met het werk der zending gedaan zou zijn in de Kongo. Zo besloot ds. G. van 't Wout toen om terug te keren naar Nederland. Hij kon in de Kongo totaal Advertentie Wees modern, verf met gemak. Neem Ceta-Bever CETALAC al moderniserende bestuur bij de uitvoe ring van zijn plannen recht op steun en medewerking, die dan vooral van het ex poserende bedrijfsleven moeten komen. Vormt het initiatief tot volledige reorga nisatie van de structuur van de Utrechtse Jaarbeurs een juist antwoord op de zware maar gerechtvaardigde kritiek, die hier en elders in de afgelopen jaren moest wor den geuit om het wegzinken van het natio nale instituut, dat dc jaarbeurs toch te voorkomen, het mag toch niet het enige zijn. Minstens zo belangrijk is dc samen werking te achten van de grote expositie instellingen elders in het land, waarbij van zelfsprekend in dc eerste plaats valt te denken aan de nieuwe R.A.I. in Amster dam. De activiteit in die richting lijkt nog wat terughoudend, maar aan goede wil ontbreekt het, althans bij de nieuwe directie van de jaarbeurs, gelukkig niet". (Advertentie) In het studiejaar. 1958/'59 ge noten ongeveer 8.300 studenten, d.i. 26% van alle studenten bij het hoger onderwijs (thans weten schappelijk onderwijs genaamd), een rijksstudietoelage in de vorm van een beurs, een renteloos voor schot of een combinatie van deze twee. Voor de mannelijke studen ten bedroeg dit percentage 28, voor de vrouwelijke 16. Dit wordt mee gedeeld in een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek: „Rijksstudietoelagen bij het hoger onderwijs, 1958/'59." Dit onderzoek toonde voorts aan, dat van de studenten, afkomstig van het platteland relatief een groot aantal een studietoelage genoot, nl. 33 pet. In de grote verzorgende centra bedroeg dit percentage 24 Als regel bleek het relatieve aantal bursalen waaronder in deze publika tie worden verstaan: allen die van rijkswege een beurs, renteloos voor schot of een combinatie van beide ont vangen onder de studenten die in de nabijheid van een universiteit woonden geringer te zijn dan onder veraf wonen- de studenten. Men zag dan ook. dat het Ttgtn pqnwi m «rits. Geschikt voor d« gtvMhgtlt mug, percentage studenten uit de provincies MO-MM M MMM CM.'.. I Noord-Holled - ubi. 10.80. Voerdiiig* guttmrpatttaf 100 Ubl. 13.60. ^rnmngrn, uirecru, noora-nouana en Zuid-Holland, dat van rijkswege finan ciële steun genoot (22 proc. tot 25 pro cent der studenten) in verhouding tot andere provincies gering was. In Lim burg, Friesland. Drente, Overijssel en Zeeland genoot meer dan een derde van alle studenten een toelage. Gezinnen Behalve een overzicht naar universi teit en naar studierichting vermeldt deze publikatie ook het sociaal milieu van de bursalen. Van de studenten uit het lager milieu ontving 58 procent een toelage, tegen 13 procent van 'le studenten uit het hoger milieu. Boven dien bleek het gemiddelde bedrag dat de bursalen uit het lager milieu als ondersteuning ontvingen aanzienlijk groter te zijn dan dat van de bursalen uit het hoger milieu. Tenslotte is in dit onderzoek even eens nagegaan de grootte van de gezin nen. waaruit dc bursalen afkomstig waren, en het inkomen van hun ouders. Wat gezinsgrootte betreft, bleek 26 procent van de bursalen te komen uit gezinnen met 1 of 2 kinderen, 35 procent uit gezinnen met 3 of 4 kin deren en 40 procent met 5 of meer kinderen. Van ruim de helft van alle bursalen hadden de ouders een inkomen bene den ƒ5000 en van een kwart der bur salen tussen 7500 en 10.500. De bur salen waarvan de ouders een hoger in komen hadden, waren overwegend af komstig uit gezinnen met 5 of meer kinderen. (Van een militaire medewerker) HET leger in Israël heeft een zeer goede naam en is tege lijk één van de jongste le gers wat de gemiddelde leeftijd betreft. Deze is bij de com pagniescommandanten (kapiteins) slechts 23 jaar (in Nederland 34) en bij de bataljonscommandanten (luitenant-kolonels) 32 jaar (in Nederland 46). Nu heeft Israël wel het voordeel een jong land met een pas opge bouwd leger te zijn. Maar zelfs op de generale staf is de gemiddelde leeftijd maar 33 jaar. Doch ook andere landen met reeds lang bestaande legers doen aan ver jonging. In Engeland kan een serge ant na 22 dienstjaren de dienst ver laten met een pensioen van 140,- per maand en een vergoeding in eens van 6600,-. Een majoor met 16 dienstjaren (dus 37 jaar) ontvangt 450,- pensioen per maand bij gedwongen dienstver- lating en een vergoeding ineens van 26.500,- Vergeleken met Nederlandse pen sioennormen (1% pet. voor ieder dienstjaar) is de uitkering aan de sergeant aan de lage en die aan de majoor aan de hoge kant. De moei lijkheid is echter dat in Nederland praktisch geen vervroegd pensioen wordt gegeven „Pensioeiiboerderij" Natuurlijk is het niet zo dat een jongere militair automatisch beter is dan een oudere. Maar gezien de zware physieke en geestelijke eisen dient wel naai het jong houden van het beroepspersoneel gestreefd te worden. Ook al om het z.g. „dood dienen", het blijven van beroepsmili tairen aie er niets meer in zien, te voorkomen. De strijdkrachten mo gen, om met een Amerikaans mili tair blad te spreken, geen „pensioen boerderij" worden ten koste van een goede defensie en van onze tiendui zenden dienstplichtigen. In de Verenigde Staten is men zeer consequent met vervroegde pensione ring indien iemand wat „afzakt" en niet tijdig wordt bevorderd. Bij de marine en de luchtmacht ligt dit probleem van het jong hou den, ook al door andere lichamelijke eisen, niet zo moeilijk als bij de landmacht, behalve dan voor de vliegers. Bovendien bieden de koop vaardij, het havenwezen en de bur gerluchtvaart plus gelieerde indus trie voor oudere krachten goede mo- gelijkheJen. Het gevolg van de ver vroegde aienstverlating bij de mari ne (en het jong zijn van de lucht macht) is weer een snellere promo tie, die overigens langzamer is dan in de civiele en ambtelijke sector. Het personeelsbeleid van de land macht had door de geringere moge lijkheden dus sterk afgestemd moe ten zijn op het jong houden van het korps beroepspersoneel. Vooral een vroegtijdig en eerlijk overleg met de betrokken personen is van groot belang i.v.m. de nood zakelijke voorbereiding. Ernstig Doch de praktijk was, dat vooral het argument van de kosten en ook de geringe wervingsresultaten aan leiding waren de uitstroming niet te versnellen. Maar in wezen ten koste van een goede defensie. De personeelssituatie bij de landmacht is dan ook veel ernstiger dan de cijfermatige tekorten (die geen gro tere uitstroming toelaten) doen ver moeden. Op een behoefte van 27000 man is een tekort van ongeveer 20 procent, doch hierbij moet men nog eens 20 procent tellen door het in dienst houden van personeel dat gees telijk of lichamelijk minder geschikt is of door gezinsomstandigheden niet veel van huis mag en daarom geen dienst bij de parate troepen doet, waar velen per jaar een 150 dagen en nachten van huis zijn. Deze min der validen betekenen een overbe lasting van het all-round geschikte personeel. Niettemin zal de personeelsleiding moeten doen wat zij kan om tot ver jonging te komen. Ongelukkigerwijs benoemt het de partement van defensie (en eveneens andere departementen, o.a. bij de BB) nog geregeld officieren met vol ledig pensioer. in diverse functies. We dennen o.a. aan een generaal met een hoog (tropen) pensioen, die bij de West-Europese Unie een func tie kreeg. Bovendien zal de personeelsleiding moeten beginnen met in de kleinere groepen van de hogere rangen een vervroegde vrijwillige dienstverlating te bevorderen, zodat ervaring wordt opgedaan en niet voortgesukkeld wordt in een oud systeem ten koste van de defensie-kwaliteit. Daarbij moet enerzijds voorkomen worden dat de besten weggaan en ook dat ts r A niets nuttigs meer doen naar zijn ge' voel, terwijl men hem in Nederland opperbest kon gebruiken. Hij reisde ter rug naar Nederland en nam tijdelijk zijn intrek L\ Stadskanaal, waar hij zicff' beroepbaar stelde. Hij zal nu de ge-ï> meente van Muntendam gaan dienenjo» Gelukkig vertoont de situatie in de, R Kongo nu een geheel ander beeld ertaa komen er ook uit de Oostprovincie ver«r blijdende en bemoedigende berichtenkoj De laatste brieven die de baptistenzen- q ding van haar zendelingen uit de Oost-^ provincie ontving, spraken van zegeiT o*"1 hun werk. Ook de laatste rapporteaj van de zendeling-verpleger S. Edens eif de zendingspredikant ds. Ter Braak, ge^ tuigden van dankbaarheid voor het werk u dat zij nu mogen doen. f- De verpleger werkt op het ogenblil^ 8 in een hospitaal in Primu. Zodra de jj staf daar uitgebreid kan worden, zal hij.o1 het opzicht krijgen over zestien uitdeel-L posten voor geneesmiddelen en boven)" dien in september mede worden belast met de opleiding van jonge Kongof® lese verplegers. pi Ds. Ter Braak is nu ingeschakeld bijMo het schoolwerk en is druk bezig met h*»t leren van de taal, zodat hij onmid-i dellijk in Irema aan de slag kan gaan wanneer hij er is aangekomen. He-j j laas is het hem nog steeds onmogelijkL. om Irema te bereiken, door alle onge-L. regeldheden in de Kongo. De gemeentel: in Irema kijkt met groot verlangenP" naar de komst der zendelingen uit; men v was er dan ook heel blij toen menPoj van ds. Van 't Wout hoorde dat de zen-jï delingen onderweg waren en het moetBua een enorme teleurstelling voor hen zijntel dat de zendelingen ze tot nog toe nietE» konden bereiken. Toen de gemeente van Irema het be-^ richt vernam dat de zendelingen zou-k den komen, schreef Banosenge Sebas-p tian, de opziener der gemeente: „Ik was zeer blij uw korte brief te ontvan-* gen. Nadat gij ons hier hebt verlaten heeft onze gemeente niet meer gezonU gen. Wij waren zeer bedroefd en ont roerd, maar wij verwachten dat God i hier weer zal brengen, om het werk van God te verrichten". En LofalangaP Simon schrijft: „liet is mij een vreug-l de een brief aar. u te schrijven, onzel blanken van Irema. Welk een vreug-P1 de, dat u tot ons komt om zich ween* met ons te verenigen in het werk. Hetl gaat goed in de gemeente. Wij hebbenjr God de Vader van Jezus Christus lief". „Dit zijn goede berichten uit de Oost provincie". zo schrijft ds. H. Sikkema, de s.ekretaris van de zendingscommis-l sie van de baptisten. „Laten wij oppas-C sen, dat de onzekerheid ons niet tot dé-f faitisme doet vervallen. Want dan lopenkj we een hele grote kans, dat wij straksP uit Kongo het verwijt te horen krijgen,L. dat de grote Indiër Din Dayal onlangsf heeft gericht tot de protestantse ker ken die eenmaal zendingswerk in Indiar" hadden, doch die zich hieruit hebbenr teruggetrokken. Hij vroeg deze kerkenP of zij het konden verantwoorden dat zij' hun werk zo maar in de steek had den gelaten, gezien de vele open deuren voor het evangelie in Indië en de vele ytnJuuUuunta*£ zij geen vergoeding ineens plus ee direct ingaand pensioen aangeboden krijgen. Voorwaarden En degenen die de dienst moeten! verlaten dienen onder zodanige pen sioenregelingen te vertrekken, datj zij er sociaal gezien niet op achter-i uit hoeven te gaan. Dat dit alles geld kost mag geen doorslaggevend argument zijn. In het verleden is dat ook steeds gezegd, hoewel men ieder jaar honderden miljoenen overhield in het betrok ken begrotingsjaar. En nu zitten we met een duur wervingsapparaat en hoge premies, die gedachten op roepen aan huursoldaten. Om de beroepsdienst aantrekkelij ker te maken is het departement van defensie een half jaar geleden overgegaan tot een iets snellere pro motie. Ook deze omstandigheid noopt tot een regeling voor vervroegde dienstverlating, want bij de infanterie bijvoorbeeld met zijn zware diensten vindt nu een ernstige achterstelling plaats ten opzichte van andere wa pens. Het militair personeelsbeleid is door te late en onvoldoende maatre gelen al jarenlang zeer tekort ge schoten, daarom is het te hopen dat niet langer wordt gewacht met maat regelen, die vooral nodig zijn, om de strijdkrachten in deze tijd met ziin vele veranderingen óók geestelijk zij zich niet misdeeld voelen omdat jong en fit te houden als in Israël.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2