Mcuttte feihsctft (üimraitl Algerije-gesprek nu in beslissende fase Commentaar „Zuid-Afrika uit het Gemenebest Luchtreis mocht niet meer baten NIEUWS in één oogopslag Ontmoeting van Luns met Gemenebest-premiers BON Tram en sigaret Toch nog terreur in Algerije Nkroemah en Nyerere: De tas werd opgehaald VERVOfK EN..P*" 1 - Brandt Leiden 26380 MAANDAG 13 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand: f 0.59 per week. ADVERTENTIES: t 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DY. 5. DIEMER CHRIST ELI JK-N A T ION AAL DAGBLAD vStantt««llcl| it 9bcbit«en tngn bert la ttgljeospotf Eenenveertipslc jaarganp no. 12123 Minder Amerikanen naar Europa Zie pagina 5 Het ziet ernaar uit, dat nu zeer binnenkort de officiële Frans- Algerijnse onderhandelingen zullen beginnen op Zwitsers grondgebied. De delegatieleden van beide partijen zouden reeds zijn aangewezen. Aan het eind van de conferentie van Kongolese leiders in Ma lagasy (Madagaskar) hebben zij de Ver. Naties verzocht de resolutie van de Veiligheidsraad te schrappen, volgens welke de V.N.-troepen in Kongo werden gemachtigd zonodig geweld te gebruiken om de orde in het land te handhaven. President Nkroemah van Ghana en zijn collega van Tanganyika. Juliu Nyerere, hebben de premiers van het Britse gemenebest laten weten, dat hun landen het Gemenebest zullen verlaten. indien Zuid-Afrika vanwege zyn apartheidspolitiek niet wordt uitgestoten. Minister Luns krijgt enkele drukke dagen in Londen, waar hij ontmoetingen zal hebben met enkele premiers van het Britse gemenebest over de laatste ontwikkelingen in de verhouding van Nederland en Indonesië. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, die vandaag met president Kennedy een gesprek zou hebben, heeft ver klaard niet te verwachten, dat de eerste maanden een nieuwe crisis om Berlijn zal ontstaan. Misschien later in het jaar wèl. Naar verwachting zal dit jaar het aantal Amerikanen, dat een bezoek aan Europa zal brengen, minstens een derde minder zijn dan vorig jaar. Dit is een gevolg van de voorschriften minder geld buiten de Ver. Staten te besteden. U kunt noteren als nieuwe (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maandkwartaal/per giro (Doorhalen wat olet van toepassing la) Als bewUs van dankbaar held awerzUds ontvang tb graag het hnefc rtp l'arade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) A CH JA, dat roken In Denemarken tobt men er ook mee. Daar zijn de sigaar en de siga ret al niet minder in trek en daar doen ook de vrouwen dapper mee. Net als overal ter wereld trouwens im Denemar ken met dit verschil dat de sigaar-rokende vrouw hélemaal geen uitzonde ring is. Als u in Dene marken komt, verbaas u er dan niet over dat me vrouw tegenover u in de tram haar sigarenkoker tevoorschijn haalt en rus tig de brand steekt in een forse havanna! De Denen zijn er ook niet verbaasd over de niet-rokers ergeren zich er wel aan dat ze niet rook vrij met tram of bus kun nen gaan. En dus hebben ze een actie-comité ge vormd. Tot wering van het roken in openbare ver voermiddelen. Die actie heeft uiteraard tot tegen actie geleid en zo kwam deze foto tot stand: een tram die er een (geschil derd) sigaretje bij heef! opgestoken. Een delicate zaak die moeilijk oplosbaar lijkt. Is het eigenlijk zo moeilijk? Het gaat hier om het in termenselijk verkeer, het zichzelf beperkingen op leggen terwille van de an der en het vergevensge zind staan tegenover de zwakheid van de ander. Men kan het ook nog an ders zeggen en dan komt het op een ander plan: het gaat erom de naaste lief te hebben als zichzelf. Dat is Góds regel voor het Inter menselijke verkeer! We weten niet of de Ko- penbaagse dagbladen par tij gekozen hebben in deze actie en tegenactie. Wèl weten we dat juist de krant een grote invloed heeft op dat intermense lijk verkeeT. En dat juist een christelijke krant dat „Hebt uw naaste lief als uzelve" dagelijks in prak tijk zal trachten te bren gen! Hoewel ln Frankrijk druk gesproken vordt over komende stappen van de Fransen en de Algerijnse opstandelingen om een einde te maken aan het bloedige conflict ln Algerije, zijn gisteren weer ln verscheidene delen van het land ter reurdaden gepleegd. Door een handgranaat, dde door een opstandeling iin een diruk bezootot café te Constanline geworpen werd, werden elf personen gewond. Van een hunner is de toestand ernstig. FRANKRIJK gaat een moeilijke week tegemoet De onrust is gisteren al toegenomen, nadat bekend was geworden, dat vertegenwoordigers van de Franse regering al sinds 20 februari j.l. met afgevaardigden van de Algerijnse „regering in ballingschap" onderhandelen over de toekomst van Algerije en dat vandaag het gesprek op hoger niveau zal worden voortgezet, onder leiding van de Franse minister Louis Joe. Voorts doen geruchten de ronde, dat donderdag of vrijdag a.s. het overleg zijn geheime karakter zal verliezen en een officieel karakter zal krijgen en dat ter ge legenheid daarvan gevangen genomen Algerijnse verzetsleiders als Ben Bella zullen worden vrng^laten. Daar komit nog bij, dat morgen naar schatting een miljoen Franse ambtenaren in staking gaat (voor 24 uur) en dat nog andere stakingsacties voor deze week in het verschiet liggen. In verband met dit alles heeft de prefectuur van politie ii TWEE Afrikaanse leiders hebben gewaarschuwd, dat hun landen het (Britse) Gemenebest zullen ver laten, als Zuid-Afrika lid blijft van deze volkerengemeenschap. Dit dub bele dreigement kwam van Nkroe mah (president van Ghana) en Julius Nyerere (premier van Tanganyika). Naar verwacht wordt zal vandaag over deze kwestie een beslissing worden genomen door de leiders van het Gemenebest, die in Londen bij een zijn. Het is de vraag of het de Britse premier Macmillan. die in het afgelopen weekeinde de uitstoting van Zuid-Afrika uit het Gemenebest heeft getracht te voorkomen, zal ge lukken, Nkroemah en Nyerere tot andere gedachten te brengen. De waarschuwing van Nkroemah werd verhuld, maar onmiskenbaar gegeven Hij lief de correspondent van de Britse persvereniging weten, dat hij niet in een Deze gibbon-mama uit de West- berlijnse dierentuin poseert met haar jongste dochter, die daar mee haar cameradebuut maakt. De baby werd 11 februari geboren maar de moeder weigerde tot voor kort aan wie dan ook toe te staan, haar spruit te naderen. Hemming was om een compromis te sluiten over de apartheidspolitiek in iuid-Airika. Het dreigement, dat geul: werd door de zeer gerespecteerde Nye rere, wond er geen doekjes om. In een boodschap aan de premiers verklaarde Nyerere. dat hun houding inzake Zuid- Afrika de toekomst van het gehele Ge menebest zou beïnvloeden. Landen zoals Tanganyika zouden ernstig moeben over wegen, of zij nog wel in dat Gemenebest souden kunnen blijven, als Zuid-Afrika laarvan als republiek lid zou blijven uitmaken. GEEN VERZOENING Tezelfdertijd verklaarde dr. Abel Hert. zog, de Zuidafrikaanse minister van posterijen:: „Dit is niet de tijd voor ver zoening of lafheid. Nu moeten wij stand vastig zyn, zoals onze voorvaderen. Niets zal ons kunnen vernietigen. Iedere con cessie ls een teken van zwakte en de inboorlingen zullen de eerbied voor de blanken verliezen." Intussen heeft ook de anglicaanse bisschop van Southwark, dr. Mervyn Stockwood. in een predikatie gepleil voor uitstoting van Zuid-Afrika uil het Gemenebest. „Zuid-Afrika brengt schande over het Gemenebest. Nog er ger is, dat de regering van dit land die zegt christelijk te zijn, door haar gedrag het evangelie en de kerk met haar duivelse politiek vereenzelvigt" Vermelden we nog, dat het Interna tionale Verbond, van Vrije Vakveren.- gipgen een beroep op de leden van de Ver. Naties heeft gedaan, economische sancties tegen Zuid-Afrika toe te passen Parijs alle betogingen cn bijeenkomsten, die verband houden met Algerije, ver boden en de veiligheidsmaatregelen ver- soherpt. OPTIMISTISCH Vandaag zouden ook de leiders van de Algerijnse nationalisten in ballingschap (in Tunis) bijeenkomen om de jongste ontwikkelingen met betrekking tot Al gerije te bespreken. Volgens niet beves. tigde berichten zijn zij vrij optimistisch over de goede afloop van de besprekin gen met Frankrijk, al realiseren zjj zich, dat er nog heel wat moeilijkheden over wonnen moeten worden, voordat een ak koord kan worden gesloten, dat beide partijen kan bevredigen, zo moet er op de een of andere wijze een eind worden gemaakt aan de strijd in Algerije, zolang de onderhandelingen duren. De Fransen hebben lang volgehonden, dat een overeenkomst over een wapen stilstand gesloten moet worden, voordat de officiële onderhandelingen een aan vang kunnen nemen. De nationalisten hebben hier terecht tegenovergesteld, dat een dergelijk bestand geen voor waarde. maar een resultaat van Frans- Algerijnse besprekingen moet zijn Een derde mogelijkheid is, dat een wapen stilstand resultaat zal zijn van een stil- zwijgende overeenkomst, zoals vorig jaar al het geval was bij de Inleidende (mislukte) besprekingen in Melun Dan zijn er problemen als de politieke souvereiniteit over de Sahara en de ex ploitatie van de olie- en aardgasbronnen, die zich daar bevinden, de eventuele handhaving van Franse bases in Algerije onder Franse souvereiniteit en ten slotte de organisatie van de openbare macht in Algerije gedurende een overgangsperiode punten, waarvan wij in de afgelopen weken al enkele malen uitvoerig melding hebben gemaakt. Volgens de New York Times heeft pre sident Nasser van de Ver. Arabische Re publiek de Algerijnse leiders geadviseerd, besprekingen met De Gaulle te voeren en zich niet te verzetten tegen de vre despogingen van president Bourguiba van Tunesië Bourguiba zou vandaag in zijn land terugkeren. Hem is een grootse ontvangst bereid. Vier Oergoeklimmers zijn er voor het eerst in geslaagd, des winters de besneeuwde noordhelling van de Eiger in de Berner Alpen te be stijgen. De vier mannen die hier gefotografeerd zijn bij het bereiken van hun doel, zijn de Duitsers Toni Hiebeler (31), een schrijver, Andreas Mannhardt (22) die in een houtzagerij werkt en Walter Alm- berger (28), mijnwerker, alsmede de Oostenrijkse timmerman Anton Kirchhofer (27r De Franse militaire attaché in War schau. kolonel Amédée Mauer, moet voor woensdag Polen verlaten hebben, daar Frankrijk kortgeleden een Poolse mili taire attaché ongewenst heeft verklaard. Minister mr. J M. A. H. Luns is gisteren in Londen aangekomen, waar de premiers van het Britse Gemenebest bijeen zijn. Dinsdag zal de Nederlandse bewindsman van buitenlandse zaken besprekingen voeren met premier Nehroe van India, premier Abdoel Rahman van de Maleise federatie, de Engelse minister van buitenlandse zaken, lord Home en premier Diefenbaker van Canada, over Nieuw-Guinea en het nieuwe In donesische optreden tegen Nederland. Over dit laatste zei hij voor zijn ver trek: „Deze stap van Sukarno (de ver breking van het diplomatieke contact dat over de ambassadeurs van Engeland en de Verenigde Arabische republiek liep) is een ongekende en onbegrijpe lijke maatregel. Zelfs in tijd van oorlog onderhouden landen toch altijd nog enige vorm van vertegenwoordiging." Vanavond krijgt minister Luns op een receptie van de Lord Mayor van Londen de gelegenheid vrijwel alle Gemenebest premiers te ontmoeten, maar van be sprekingen zal dan geen sprake kunnen zijn. Vandaar dat er afzonderlijke be sprekingen zijn gearrangeerd. Die met Diefenbaker zal over kwesties van de Noordatlantische Verdrags-Organisa*ie gaan. Het vertrek van minister Luns werd bijna gestagneerd door het feit dat hij zijn tas in Den Haag had laten liggen Een andere auto word er op uit gestuurd deze te halen. Alle passagiers zaten a) in het toestel toen de tas met documen ten (onder meer de pas van mr. Luns) op Schiphol arriveerde. ZON EN MAAN Dinsdag zon op 6.58, onder 18.42 uur; maan op 5.48, onder 15.50 uur. 16 maart nieuwe maan. QVER KONGO hebben wij. althans In deze commcntaarrubrfek, enige tijd gezwegen. Er was daarnaast zoveel dat de aandacht vroeg en bovendien bleef het beeld dat Kongo vertoonde, weinig con creet. Thans echter is er duidelijker nieuws, en de veronderstelling lijkt gewettigd, dat we on dit ogenblik het begin beleven van een Kongolese staatsvorm die tegen de eisen van de toekomst enigszins kan zijn opgewassen. Die staatsvorm is er een van een federatie. Het Belgische koloniale bewind had in een administratieve regeling gebieden bij eengehouden, die niettemin een eigen aard vertonen. Het wegvallen van het Belgi- sohe bewind deed deze gebieden als zelf standige grootheden naar voren treden. Met het gevolg, dat van een Kongolese eenheid niet veel te bespeuren viel. Thans wordt kennelijk gestreefd naar een fede ratieve staatsvorm. Dit is stellig een gelukkige vondst. Zulk een staatsvorm kan op harmonieuze wijze in zich verenigen elemen'cn zowel van eenheid als van verscheidenheid. Men denkt zich de structuur blijkbaar als van zelfstandige staten, echter welker poli tiek op daarvoor in aanmerking komende terreinen bijvoorbeeld de verhoudin gen ten aanzien van het buitenland wordt gecoördineerd. Het is bekend, dat Nederland destijds ook voor wat betreft Indonesië een der gelijke federatieve staatsvorm voor ogen heeft gehad. De verwezenlijking ervan is helaas door het eenheidsstrevcn vanuit Djakarta verijdeld. Voor Kongo rijst de vraag, of de fede ratieve staatsvorm voldoende gezag zal kunnen opbrengen om de zo verscheiden gebieden metterdaad bijeen te houden. Reeds is gebleken, dat in dat wijde land sterke middelpuntvliedende krachten werkzaam kunnen zijn. Belangrijk is al terstond, wat de nog wat afzijdige Gi- zenga (S'anleystad) zal gaan doen. Hij was bij diens leven een volgeling van Loemocmba, van w'e bekend is, dat hij een eenheidsstaat Kongo heeft voorge staan. Aan de andere kant zal, bij de reeds bereikte aaneensluiting van al die anderen, Gizcnga moeilijk alleen ter zijde kunnen blijven. Aanwijzingen zijn er al, dat onder de nog zo jonge staatsvorm Kongo aan on- afhankeijkhcid wint tegenover de Ver enigde Naties. Er is binnen de Kongo een streven om hef nu verder zelf op te knap pen. Bijna dreigt men er te vergeten, dat de Verenigde NaMes, alle moeilijkheden ten spijt waarvoor deze daar werden ge plaatst, iets geschapen hebben van de sfeer waarbinnen dan thans de federatieve staatsvorm kon onts'aan. Deze staatsvorm is er overigens nog slechts op papier, gestalte moet zij nog krijgen. (juta) „Ik weet nou, hoe de mazelen er uit zien. Tommy heeft ze en ik heb ze eens goed van dichtbij bekeken." Advertentie Onze méér dan 60-jarige ervaring op verhuis- gebied waarborgt U een veilige overkomst van Uw bezittingen 20389 20271 Oude Varkenmarkt 5 EDURENDE het weekeinde trok een in diepte toenemende depressie over het noordelijk deel van de Noordzee cn midden-Scandinavië naar West-Rusland. De depressie veroorzaakte in het Noord zeegebied krachtige tot harde zuidwes telijke tot westelijke winden, welke vochtige en zeer zachte lucht aanvoer den. In deze lucht kwamen in de nacht van zondag op maandag in ons land mi nimumtemperaturen voor van 8 tot 10 graden. Een koufront van de depressie drong tot vlak b(j ons land door hetgeen voornamelijk in de noordoostelijke pro vincies enige regen en motregen bracht. Onder invloed van een nieuwe oceaan depressie, welke langs IJsland naar het noordoosten trekt verwijderde dit front zich echter vanmorgen alweer van ons land. Daar voorts de luchtdruk bonen Frankrijk en de Golf van Blscaye hoog blijft zal de aanvoer van znchte en uoch- tige lucht naar ons land btyuen voort duren, waarbij de kans op enkele op klaringen wat groter wordt en de neer- slagkansen weer verminderen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Over- Tendens: bestendig wegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER LN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur J£EN IJSLANDSE moeder is zaterdag in haar woning te Reykjavik teruggekeerd na de treurigste reis, die ze in haar leven ooit gemaakt heeft. Haar 11-jarig doch tertje, Jona Arnorsdittir, is ondanks alle moeite die ge daan ls om haar te redden in een ambulance waarin zij van Schiphol ijlings naaf hef Wilhelminagasthuis in Am sterdam werd vervoerd, over leden. De kleine Jona was zeer ernstig ziek. Zij kon alleen nog door een snelle hersen operatie worden gered, die op IJsland zelf niet kon worden uitgevoerd. Na telefonisch overleg met een Deense chirurg werd besloten, dat ze terstond naar Kopenhagen zou worden vervoerd. Er was geen regelrechte verbindinp >sn daarom werd Jona op een brancard in het lijntoeste' van de IJslandse luchtvaart maatschappij Loftleidir naar Londen gelegd. Van daar ui* zou zij met een and«»r vlieg tuig de reis voortzetten. Toen de machine, een DC- 5b echter vrijdagochtend bo ven Londen arriveerde, hing daar zo'n dikke mist, dat hef 'ocstel onmogelijk kon lan den. De gezagvoerder be sloot ten slotte, dat hji naar Nchiphol zou uitwijken. Ra- iiotelefonisch werd aan de 'irma Aerotrans, die op de Vmsterdamse luchthaven alle 'oestellen van de Loftleidir ifhandelt, opgedragen ervoor te zorgen, dat Jona snel naar Kopenhagen zou kunnen doorrelvn Intussen werd bet meisje in het vliegtuig zo goed mogelijk verzorgd door baar moeder en de IJslandse irts Björn Juliavsson, die sa men haar vergezelden. Ze lag in 'n afgesloten ruimte voor in het toestel. Dertig andere nassagiers leefden geheel met mevrouw Arnorsdottir mee. Tot overmaat van ramp verergerde onderweg van Londen naar Schiphol de toe stand van Jona, die buiten bewustzijn raakt»» en bijna niet meer kon ademhalen De stewaH»»s«' haalde een zuurstoffles te voorschijn en Assisteerde de dokter, die het meisje de zuurstof toediende. De toestand werd zo precair dat de dokter de gezagvoer der liet doorgeven, dat Jona onmiddellijk na aankomst op Schiphol naar een ziekenhuis In Amsterdam moest worden gebracht. Daar moest dan Nederlands chirurg proberen lona nog te redden, maar on derweg naar het Wilhelmina- 'asthuls stierf zij. 's Middags keerde de troos teloze mnerf-r met de dokter 'n dex»»iM» machine terug oaar Londen. D. Hcldei Ypenburg Vllss Ec-lde c Bilt Twente Eln.ln Zd.-Limb Helsinki Stockh Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Part)» Bordeau» Grenoble Nice BerU) n Frankfort MUnchen Züncb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome A)accio Madrid Malli.rca Lissabon Weers- - o cestcldh ca 7 5 Is la till; gh. bew. gh.bew. gh. bew m. regen gh. bew regei regen m.regen sneeuw onbew onbew. h. bew regen h. bew gh. bew gh. bew regen gh. bew mlat zw. bew 1. bew zw. bew gh. bew. gh. bew gh. bew 1. bew gh. bew regen gh. bew. onbew onbew mist onbew onbew onbew onbew wnw 5 wnw 1 wlndsUl ono 3 windstil windstil ono 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1