Jlicmue £ditsd)c (fourani Maatregelen Indonesië Commentaar Schone Spaanse liet verstek gaan NIEUWS in één oogopslag BON Mr. Geertsema 1 april naar Wassenaar VELE VENLOSE VROUWEN WERKEN IN DUITSLAND Critv) Schokland waar ben je? DE LENTE IS ER na gesprek in Londen over Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Hereniging Duitslanden door vrije verkiezingen Nieuwe burgemeester van Amersfoort ZATERDAG 11 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12122 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRIST ELI JK-NATION AAL DAGBLAD „Stflntwastic!) Is gbtfclcoea mgn bert ia Icqljenspotf Zie zondagsblad De regering bestudeert de situatie die is ontstaan door het Indonesische verbod aan Engeland om langer de Nederlandse belangen in Djakarta te behartigen. Gedacht wordt aan de mogelijkheid het Internationale Rode Kruis in te schakelen. In een radio-interview heeft de Utrechtse hoogleraar in het volkenrecht prof. Bos de suggestie gedaan deze zaak bij de Veiligheidsraad aanhangig te maken. De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft laten weten dat hij een nieuw onderzoek naar de mogelijk heden van een tweede staalbedrijf onnodig vindt. Daarmee is niet een mogelijk initiatief van andere zijde (buitenlandse of een combinatie van Nederlandse en buitenlandse belangen) uitgesloten. De conferentie der Kongolese leiders op Madagascar schijnt vorderingen te maken. De oplossing van de crisis wordt ge zocht in de richting van een federatie, waarvan president Kasavoeboe steeds voorstander is geweest. In Overijsel is een jaar of acht geleden een fonkelnieuw dorp uit de grond gestampt: Scheerweide, tussen Steenwijk en Blokzijl. Dit kunstmatige planologische project blijkt een mislukking te zijn geworden een onzer verslaggevers doet ln dit nummer het verhaal van de zeventig huizen waar men sen wonen die er zich niet gelukkig voelen. i In juni zal in Praag een wereld vredescongres gehouden worden met als thema: „Vrede op aarde". In welke richting dit vre descongres zich zal bewegen, blijkt uit een brief die de Tsjechische Kerkelijke leiders gezonden hebben aan de Ver- Naties en waarin geëist wordt dat secretaris- generaal Ham- merskjoeld uit zijn functie zal worden ontzet. /"AVER het weer in Ne- derland ziou je een boek kunnen schrijven en je zou er een gedichten bundel over kunnen pu bliceren. Als dat boek een weten schappelijk boek zou zijn. zou het ieder jaar moeten worden bijgewerkt, want ieder jaar weer schijnen zon of wolken (of beide) nieuwe records te vestigen. Van de droogste zomer sinds jaren stap je zo maar over naar de natste zomer en dan weer naar het vroegste voorjaar. En als je er een gedichten bundel van maakt, noem die dan maar Capriolen, want van ons klimaat staat één ding vast: het is een grillig klimaat. Een klimaat vol verrassingenl Voor de een heeft die gril ligheid een grote bekoring, de ander kan er niet tegen. De een noemt dit een „land van mest en mist" en de an der zingt een lofdicht over de storm die ons kan beuken en de regen die ons kan striemen. En de eendjes, meer kin deren van de natuur dan wij mensen, trekken zich niets van dit alles aan. Omdat de zpn is gaan schijnen en de lente is gekomen sluiten zij hun eendenhuwelijk vroeger dan anders, zoeken zij zich een plekje tussen de nog wat kale takken om hun nest te bouwen. Ze weten niet wat mopperen is wel wat ge nieten is! Neen, laten we nu geen vergelijkingen gaan maken. Vandaag, nu het lente is, geen zwaarwichtig-diepzin- nig gepraat. Doe het vandaag maar gerust eens anders dan anders. Weet u niets? Doe dan bijvoorbeeld dit: neem onze krant, ga daarmee naar kennissen, die nog geen abonnee zijn en vertel hun dat u niet eerder de deur uitgaat voordat de bon is in gevuld. Misschien zullen ze u dan wat „grillig" vinden, maar wat geeft dat het is immers lente! Tijd om ie mand blij te maken (uzelf met Tip-Parade, uw kennis sen met onze krant en ons met een nieuwe abonnee drie vliegen in één klap!). U kant noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing. Is). Als bew(js van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: Mr W. J. Geert- sema, liberaal lid van de Tweede Kamer en raadslid van Den Haaig, is over ee n komstig de reeds geuite verwachtingen per 1 april benoemd tot burgemeester van Wassenaar. Mr. Geertsema, die in 1918 is geboren, stu deerde in Lei den en was van 1953 tot 1957 burgemeester van Warffum. Tot hij Ka- meillid werd, was hij daarna hoofd alge mene zaken van het toenmalige staats secretariaat van binnenlandse zaken, be zitsvorming en p.b.o. Hij is de opvolger van de (r.k.) dr. S. baron van Wijn bergen. (Van onze parlementsredactie) TAIEPGAAND overleg tussen de Engelse en de Nederlandse regering en waarschijnlijk een gesprek met de minister-president van India, Nehroe, zijn het gevolg van het Indonesische besluit, ook de laatste con tacten met Nederland te verbreken. Had minister Luns reeds vóór deze Indonesische stap het initiatief genomen tot een gesprek met de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, en de Maleise premier Abdoel Rakman, gisteren heeft de Nederlandse regering besloten tot een intensiever overleg in de Britse hoofdstad. Pas daarna zal zij een omlijnd standpunt bepalen. Morgen reist mr. Luns naar Londen. Gistermiddag heeft de tekst van de De Nederlandse regering heeft echter Indonesische nota aan Engeland, waarin wordt verzocht, het behartigen der Ne derlandse belangen in Indonesië te be ëindigen, Den Haag bereikt. De nota zal in ons land wellicht niet worden ge publiceerd. Zij is immers gericht aan Engeland. De ministerraad heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse bijeenkomst geruime tijd gesproken over de toekomst van de 12.000 in Indonesië aanwezige spijtoptan ten en de behoeftige Nederlanders, die ln Indonesië een Nederlandse uitkering ontvangen. Gedacht werd aan medewer king bijvoorbeeld van het Internationale Rode Kruis of een ander particulier or gaan. Tijdens een Interview voor de we reldomroep heeft prof. mr. dr. M. Bos, hoogleraar in het volkenrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, verklaard, dat er thans stappen kunnen worden on dernomen door de Veiligheidsraad zelf. Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend eugros LEIDEN. Tel. 33909 (Van onze speciale verslaggever) IS het in het hele land al moeilijk huishoudelijke hulp te krijgen, in Venlo en omgeving is het thans welhaast een onmogelijkheid gewor den. De Duitse industrie, die een veelheid van orders aan een ernstig tekort aan arbeiders paart, zit zó krap in haar werkkrachten dat ze uit het Nederlandse grensgebied ook elke vrouw blijkt te kunnen gebrui ken. De lonen, welke geboden wor den, zijn uitzonderlijk hoog, zodat ook vele gehuwde vrouwen weer aan de slag zijn gegaan. De zuigkracht, welke de Duitse in dustrie op het Limburgse arbeiders reservoir uitoefent, wordt met de maand strerker. Een jaar geleden, nadat er een korte, maar krachtige propaganda-actic was gevoerd, trokken drieduizend man nen en vrouwen uit Venlo en omgeving dagelijks de grens over om bij de oos terburen hun brood te verdienen. Op 't ogenblik is dit aantal al tot zevendui zend gestegen. De pendelaars, die met grote bussen bijna van hun huisdeur naar de fabrie ken -worden vervoerd, worden zeer gun stige arbeidsvoorwaarden geboden. De ongeschoolde arbeider of arbeidster ver. dient Ongeveer vijfentwintig procent meer dan in het eigen land, waarbij nog komt dat er 's zaterdags niet gewerkt wordt. Bovendien wordt niet alleen op Duitse, maar ook op Nederlandse feest dagen vrijaf gegeven, terwijl het dag loon gewoon wordt uitbetaald. Vrouwen, jong zowel als oud, die nooit een beroep hebben geleerd, kun nen met licht werk verpakken bijv. gemakkelijk negentig gulden per week schoon overhouden. Dit geld schijnt zo verblindend te werken dat steeds meer huismoeders hun kinderen bij familieleden onderbrengen, en, sa men met hun man, de grens overtrek ken. In sommige gezinnen wordt elke vrij dag een klein kapitaal op tafel gelegd. Als niet alleen de man en de vrouw, De Bredase recherche heeft de 22-ja- rige Bredase schilder H. V. aangehou den, die bekend heeft de afgelopen maan den in Breda verscheidene inbraken met brandstichting of pogingen daartoe te hebben gepleegd. Zeer waarschijnlijk heeft V. door middel van brandstichting de sporen van zijn daden willen uitwis sen. maar ook nog enkele kinderen in Duits land werken, kan men gezamenlijk aan vier. tot vijfhonderd gulden per week komen! ln het gebeurde geen aanleiding gezien, thans een beroep te doen op de Veilig heidsraad. Zij baseert haar standpunt allereerst op de formulering van de nota, waarin naar de kwestie Nleuw-Guinea wordt verwezen. Bovend-ien betwijfelt zij, of een staD bij de V-raad werkelijk zou kunnen bij dragen tot een grotere zekerheid over de toekomst van de spijtoptanten en de in Indonesië verblijvende Nederlanders. Juist hierom gaan de gedachten veeleer organisaties als het Internatio nale Rode Kruis. Uiteraard kan een orgaan als het Rode Kruis alleen bemiddelen in de zorg voor de duizend behoeftige Nederlanders. Voor het vertrek van de spijtoptanten zal naar een andere uitweg moeten worden gezocht. Wellicht bestaat de mogelijk heid, dat de Engelse ambassade in Dja karta voor deze categorie bij de Indo nesische autoriteiten uitreisvisa naar En geland vraagt en dat de spijtoptanten in de toekomst dus via Engeland naar Nederland reizen. Ook dit aspect zal maandag en dinsdag te Londen worden besproken. Voorjaar in het stadspark. De atmosfeer is een beetje vochtig ook als de mist opgetrokken is. De boomtakken zitten vol knoppen, die hier en daar al opengaan. Eenden zijn altijd wel ergens, en altijd is er ook wel een wandelaar die ze te eten geeft. (mr. J. de Wielt, Mliurg) Per 1 april is benoemd tot burgemees ter van Amersfoort mr. J. de Widt, thans burgemeester van Middelburg. Hij was o.m. burgemeester van Pekalongan op Midden-Java. In de oorlogsjaren was hij geïnterneerd in Japanse gevangenkam pen. Na zijn terugkeer in Nederland wero hij in 1946 benoemd tot burgemeester van Avereest. Zijn burgemeesterschap van Middelburg dateert van 16 febr. 1958. Mr. De Widt is Nederlands hervormd. Hij is geen lid van een politieke partij, maar beweegt zich in liberale kringen. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren op een persconferentie nog eens nadrukkelijk verklaard dat zijn regering zal blijven streven naar vrijheid voor Berlijn; vrije verkie zingen zijn volgens hem de enige Brachten we gisteren de foto van de Aerocar, die zowel kan rijden als vliegen, vandaag de Amphicar U raadt het al: een voertuig dat al' sinds de oorlog in het leger bestaat als amfibie wagen, maar nu in luxe uit voering en als zodanig interes sant zowel voor watersport vrienden als voor automobilis ten. Het voertuig kan op de weg 110 en in het water 11 km per uur halen. Prijs: 3000 dollar. Motor uit Engeland, carrosserie uit Berlijn, de proefrit/vaart werd deze week in Berlijn ge houden. Een politieboot houdt een oogje in het zeil. middelen om de beide Duitslanden te verenigen. „Wij zijn ervan overtuigd dat de be woners van de Russische zone voor vrij heid zouden stemmen, in plaats van on der communistisch regime te blijven", aldus de Bondskanselier. „Het is onmoge lijk dat wij. de vrije wereld, toestaan dat daar een blijvende nieuwe kolonie wordt gevestigd De verklaring van dr. Adenauer is volkomen in overeenstem ming met het duidelijke standpunt dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, innam tegen moge lijke nieuwe eisen van de Sowjets. Adenauer zei gaarne goede betrekkin gen met de Sowjetunie aan te willen knopen. Hij voelde er ook wel voor een vredesverdrag te ondertekenen, maar he laas kunnen de voorwaarden die in het memorandum, dat de Sowjetunie op 17 februari naar Bonn zond, niet worden aanvaard. (In dit memorandum werd ge zegd dat West-Berlijn een gedemilitari- Voor vervolg zie pagina 4 Ï7EN VAN DE altijd le weinige verheugende berichten uit de voorbij gegane week was het besluit van de jonge Amerikaanse president tot instelling van een „vredeskorps". Kennedy ontplooit niet maar een op merkelijke activiteit. Niet slechts verbaast hen door zijn werkkracht. Treffend is bo vendien de moed en voortvarendheid waarmede hij optreedt. Zijn aanpak is van een opmerkelijke frisheid. Daar Is bijvoorbeeld de instelling van dit vredeskorps. Hierop komt het neer. dat de Amerikaanse regering de uitzen ding wil bevorderen van jonge Amerika nen naar landen die daaraan behoefte hebben, opdat zij in den vreemde gedu rende twee jaar zonder loon of beloning gaan helpen. Reeds de gedachte zelf is belangrijk. Wij leven in een wereld, waarin, althans naar de af te leggen reizen, de afstanden weggevallen zijn. Bovendien worden zij, dank zij de ontwikkeling van de midde len die ons daartoe ten dienste staan, in tens ingelicht over de situatie waar ook. Wij zijn ons menszijn daardoor te sterker gaan ervaren en voelen ons betrokken bij wat er, waar ook, gebeurt. Maar bij het wegvallen van de afstanden naar plaats en tijd hebben wij temeer oog gekregen voor andere afstanden, namelijk in mo gelijkheid om het mens-zijn te beleven, aan dat mens-zijn gestalte te geven. Wij hebben oog gekregen voor behoef ten, zoals die nog in grote delen van de wereld bestaan, kijk verkregen op leert en nood en honger, zoals die nog op tal van plaatsen worden aangetroffen. Wij zullen nooit kunnen zeggen, dat we het niet geweten hebben. In dit alles wil Amerika gaan helpen. Niet met bijbedoe lingen. Maar in de overtuiging, dat er voor de mensheid een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid is en dat welvaart In feite ten doel heeft de medemens daar mede te dienen. In het verleden hebben rijke volken dit niet altijd ingezien. Maar van onze tijd, hoeveel kritiek daarop soms geleverd wordt, mag niettemin worden vastgesteld, dat dit inzicht is doorgebroken in brede kring. Is het Amerikaanse plan op zichzelf reeds verblijdend, hartverheffend is de weerklank die het bij het Amerikaanse volk gevonden heeft. Reeds zijn er twin tigduizend aanmeldingen, belangrijk meer dan aanvankelijk benut kunnen worden. Het ligt niet in de bedoeling, dat men zich met deze hulp aan anderen gaat op dringen. Zij zal hier en daar stellig met argwaan worden bezien. Er zal ook valse schaamte zijn, die weerhouden kan haar ln te roepen. Maar de gezindheid waardoor de hulp vaardigheid gedragen wordt zal ook hier winnen. Zoals het trouwens altijd in het leven op de gezindheid aan komt. „Hé, pap, weet je nog wel die familie, waar we vorige zomer kennis mee heb ben gemaakt en dat u toen zei: Als jullie nog eens in de stad zijn, moeten jullie vast eens langs komen...." /~hOK DE komende dagen zal het weer een voorjaarsachtig karakter houden. Vandaag kwam er eerst veel bewolking voor, maar een rug van hoge luchtdruk brengt opnieuw zonnige perioden. Door dat de wind naar westelijke richting is gedraaid, wordt er iets minder warme lucht van de Noordzee aangevoerd maar middagtemper atur en van ongeveer 12 graden Celsius zijn voor begin maart toch nog steeds boven normaal. Na zondag zal geleidelijk weer iets warmere lucht uit zuidelijke richting ons land bereiken. De eerste tien dagen van deze maand hebben een gemiddelde tem peratuur gegeven die normaal zou zijn geweest voor begin mei. Doordat de de pressies nog op grote afstand blijven, zijn de regenkansen de eerstkomende dagen HFT WFFR nog klein te noemen. LE/It Tendens: stijgend Stand gisteren: 774 IN EUROPA De Bilt verwacht tot zondagavond: Rapporten hedenmorgen seven uur Aanvankelijk veel bewolking, later opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Hogere middagtemperaturen. (Opge- maakt o mil.15 uur). Zon en maan Zondag, zon op uur; maan op 4.19, D. Helder Ypenburg .03, onder 18.38 viiss onder 13.20 uur. Maandag, zon op 7.00, onder 18.40 Twente uur; maan op 5.07, onder 14.53 uur. Eindn. Nieuwe maan op 16 maart. JJET SPROOKJE van de plaatselijk cafeetje voor het nie, die aanstaande was, Zigeuners uit heel Euro- dat ze echter kon worden bruiloft en de kroning eerst over de zigeunerkro- duurde het niet lang of hij pa zouden volgens hem naar gekroond, zou ze moeten van een nieuwe koningin mng gesproken en al gauw kreeg meer biertjes aange- Lonigo komen voorde brul- trouwen met Giovanni Ma van alle zigeuners is vervlo- bruisten de geruchten door boden dan hij op kon. Na loft en de kroning van een rocehin (Marokkaanse Jan) gen met de rook van de de stad als het bier uit de enige aandrang van de bur- beeldschoon Spaans zigeune- de 29-jarige zoon van wijlen kampvuren bjj het stadje bierpomp op de tapkast. De gers van Lonigo ontpopte hij rinnetje van negentien len- koningin Mimi Lonigo in Italië. Iedereen stamgasten spraken over een zich als de leider van een tes, die de grote Mimi Ros- vindt het jammer, vooral de eleeuner. die er hoofst be- froep van 200 rigeuners uit setto. de laatste aljeuner- Maar verder is het verhaal middenstanders van het stad- trouwbaar uitlas, en die in Joeenslavië. die ten noorden konlnsin op haar sterfbed ,,w„ je, die voor de aoveelste keer het cafeetje een stuk of wat van de stad hun kamp had- had aanjeweaen als haar op- «rkomen, want de scho lnet onbetaalde rekenincen rondjes taf. den opseslasen om voorbe- volcster. De naam van de "e SP""" kwam niet opda- zijn blijven zitten. Toen hij een woordje liet reidingen te treffen voor het Spaanse schone was Heroika &en en zigeuners zijn met Half februari werd in een vallen over de grote ceremo- feest. Guguranka Terkana. Voor- de noorderzon vertrokken. Zd.-Llmb. Helsinki Stock h. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxcmb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUncben ZUrlcb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorc* H|i3 Temper, gh. bew. gh. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew. gh. bew. zw. bew. gh. bew. gh.bew. gh.bew. 1. bew. m.regen zw. bew gh.bew. gh.bew. gh. bew. 1. bew. gh.bew. mist 1. bew h. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew zw. bew h. bew onbew. h. bew 1. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. wzw 1 windstil windstil windstil windstil windstil windstil w 4 veran. 1 windstil zzw 5 ono 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1