Bedrijfsleven krijgt zitting slagvaardig" bestuur in Scooters en brommers ook met de trein mee De Zon gaat op Reorganisatie JAARBEURS-TOP DE Prof. Holst wordt 75 jaar W£UWS "tteSUUTElSTA Spoorwegservice in vakantietijd OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien-dadrom GD SUNGLASSES Leidse Friezen over Obe Postma Bouw 228 woningen in Leiden-Zuidwest aanbesteed Ir. T. P. Huisman ridder in Orde Ned. leeuw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 VRIJDAG 10 MAART 1961 (Van een onzer verslaggevers) |E VAN 1916 daterende structuur van de Kon. Ned. Jaarbeurs behoeft dringend vernieuwing. Ontevredenheid binnen de organisatie zo wel als ondei; deelnemersgroeperingen hebben geleid tot deskundig on derzoek, dat wat het uitvoerend apparaat betreft, nog niet is afgerond. Het leidinggevend apparaat echter zal in zijn topstructuur zo gewijzigd worden, dat een vernieuwd, beperkter algemeen bestuur een ruim aantal vertegenwoordigers van het bedrijfsleven gaat omvatten. Dit bestuur zal geen bemoeienis hebben met de dagelijkse leiding van de Jaarbeurs, maar de grote beleidslijnen uitstippelen, De directeur van het instituut zal gro tere bevoegdheden krijgen. Julianahal wordt uitgebreid Dit was het reorganisatienieuws. dat ons gisteren in Utrecht tijdens de ge bruikelijke samenkomst met de bin nen- en buitenlandse pers werd me- jiegedeéld door de voorzitter van de Paad van Beheer dr. G. van der Wal en de nieuwe directeur drs. J. H. D. ran der Kwast. Nieuws van andere betekenis was roorts, dat de Jaarbeurs direct na de roorjaarsmanifestatie welke op 22 maart i.s. eindigt, weer gaat bouwen op het Croeselaanterrein. Nu zal de bestaande Julianahal zo worden verbouwd, dat deze jaat gelyken op de pas gereedgekomen moderne Marykehal, waardoor ca. 8400 m2 bruto extra expositieruimte zal wor- flen verkregen voor de Voorjaarsbeurs 1962. Afgezien wordt hierbij van hef oorspronkelijke plan tot overkapping van do Julianahal. Sprekende over de reorganisatie van de top-structuur van de Jaarbeurs, zeide drs. Van der Kwast o.m. dat het bedrijfs- Wit: Kgl, Db3, Ldl, pi g3 en h3. Zwart: Kf5, De4, Ld3, pi d4, d7 en e3. Een eindspelstudie van de compo- nist A. A. Safonov. Met zo weinig ma teriaal is de sleutelzet verrassend. De winst zit hierin dat of de zwarte ko ning in een matnet loopt, gehinderd door zijn voetvolk en officieren, óf de zwarte dame verloren gaat. Zwart is namelijk geheel machteloos als wit maar de goede zetten kiest! Opgave: wit speelt en wint Dam'Vraag 69 De stand van ons vorige miniatuur Zwart 8, 9, 13, 16, 17, 37. Wit 23, 28, 29, 31, 34, 42. Dit is de oplossing: 31-27, 37x48; 29- 24, 48x19; 23x19; 23x21, 13-19; 28-22! 19-23; 22-17, 23-29!; 17-12, 29-34; 12-7, j 34-40!; 4045; 1-6! en wint. Bridge Zuid speelt een contract van 4 I schoppen. (10 slagen) U zit Oost en na- dat West met schoppen 7 is uitgeko men, ziet u de volgende kaarten: V B 10 3 9V5 O A B 9 6 5 2 8 In slag 1 wordt in de dummy schop penvrouw gelegd. Welke kaart moet Oost nu bijspelen? Jack Diamond. 2 X 3 X 4 X 5 6 X 7 X 8 X 9 X 10 X 11 X 12 X Invul-puzzcl pluim van een vogel, hoog bouwwerk, zonnescherm, gebak. deel van het jaar. oogziekte, voorschrift, drukte, zwarte, giftslangetje, maand van het jaar. uniform. 13 X kleur. Gevraagd 13 woorden elk van 5 letters. Bij juiste invulling leest men op de kruisjes een zegswijze. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. berk, 5. made, 9. ara, 10. als, 11. dos, 12. raam, 14 Gent, 15. pienter, 19. ongel, 21. stelt, 22. leger, 23 Nesle, 26. beroerd, 29. paar, 31. doos, 33. Ada, 34. pen, 35. roe, 36. rest, 37. karn. Vert.: 1 bark, 2. era, 3. raap, 4. slang, 6. ader, 7. Don, 8. Este, 13. miölner, 14. geleerd, 16. enter, 17. telle. 18. ets, 20. ven, 24. sober, 25. spar, 26. baas, 27. Dora, 28. Asen, 30 adé, 32. oor. leven bij de oorspronkelijke oozet in 1916 onvoldoende bij het Jaarbeursbeieid werd ingeschakeld. De vanouds ingestelde ad viescommissies hebben te weinig invloed op het beleid en zijn niet alile voldoende representatief. B(j de motivering voor de moeilijk heden welke zioh in de laatste jaren ten opziohte van het beleid hebben voor gedaan dient voorts het voortdurend ruimtegebrek in het oog te worden ge houden. De in 1959 als oplossing hier voor aanvaarde splitsing van de Voor jaarsbeurs heeft niet aan de verwach tingen beantwoord en integendeel de beurs en haar deelnemers schade berok kend. Wat de bestuursreorganisatie aangaat, zal de Raad van Beheer de voorgelegde plannen nader uitwerken tot een con creet voorstel aan het bestuur. Uit het nieuwe algemene bestuur zal een klein college van gedelegeerden worden ge vormd waarmee de directie beleidsvra gen kan bespreken; ook zal dit college, waar nodóg, toezioht houden op de uit voering van het beleid door de directie. Adviescommissies Voor de zich „per branche" voordoen de problemen op het gebied van het beurswezen zullen adviescommissies, niet langer door dc Jaarbeurs maar door de branchegenoten zelf samengesteld, met de directie samenwerken. De commissies worden samengebracht in een Raad van Advies, doe gekend wordt in beleidszaken en ook betrokken wordit bij benoeming van leden van het algemeen bestuur. De commissies dienen gevormd te worden uiit exposanten en exponenten van het georganiseerde bedrijfsleven met ev. een vertegenwoordiging van bezoekers. Het Jaarbeursbestuur is er van overtuigd, dat met deze nieuwe struc tuur de dynamisch dienende taak van de Jaarbeurs weer tot recht kan ko men, zodat handel en industrie in de zich evoluerende Europese markt een slagvaardig beursapparaat ten dienste komt te staan, aldus de heer Vau der Kwast. In het kader van het verlangen tot nauwere samenwerking met deelnemers en het georganiseerde bedrijfsleven wordt voorts gestreefd naar samenwerking met de RAI, ter bevordering van de belangen van handel en nijverheid. Hiervoor zijr reeds contacten gelegd. Men wil streven naar het voorkomen van een overmaat van exposities, maar de Jaarbeurs ziet geen bezwaar in ge lijktijdige manifestaties in Utrecht, Am sterdam en/of andere steden (Rotter dam), wanneer het onderdelen van een samenhangend geheel betreft en er kan worden gezorgd voor doelmatige verbin dingen tussen de exposities. Voor zover er reële behoefte bestaat aan vakbeurzen wil de Jaarbeurs gaarne steunen, maar zij gelooft dat in ons kleine land concentratie van vraaf en aanbod in algemeen beursverbamd d* handelsbelangen het beste dient. In verschillende sectoren, aldus de heer Van der Kwast, komt men meer meer tot erkenning dat het toegeven aan bepaalde groepsbelangen welke tof verbrokkeling van het beurswezen leiden. op den duur het ailgemeen belang van handel en nijverheid zal schaden. De Voorjaarsbeurs die maandag be gint verheugt zich in een gunstig eco nomisch klimaat; in het algemeen kan men zeggen dat het ons land goed gaat. De toenemende welvaart heeft de om zetten in dc detailhandel doen stijgen en de handhaving van het prijspeil geeft reden tot tevredenheid. Remmend op de produktiecapaciteit werkt echter de spanning op de arbeids markt. Nog nooit was de arbeidsreserve zo laag en dat gerekend bjj de produk- tic-inspanning welke samenhangen moet met de onverwachte revaluatie van de gulden, schept consequenties welke voor verschillende bedrijfstakken nog niet tc overzien zyn. Hierover sprak ook dr. G. van der Wal. Deze merkte op dat aangezien Ne derland arm is aan grondstoffen, de re valuatie onze concurrentiekracht met 23 pet doet verminderen, omdat zij slechts over de door ons toegevoegde waarde behoeft te worden berekend. Waar echter ons exportpakket plm. 38 pet van de bedrijfsproduktie uitmaakt, heeft dit toch in totaal een belangrijk effect, ook al is door de regeringsmaat regel dit effect ten opzichte van onze belangrijke handelspartner Duitsland zelf niet direct beïnvloed. Het eigen prijspeil kan echter gunstig worden be ïnvloed door het feit, dat wij voor onze import, in guldens gerekend, relatief goedkoper uit zijn. Dr. Van der Wal zeide voorts dat men wel mag aannemen, dat de genomen maatregel tot enige vermindering van de export en enóige vermeerdering van de zal leiden. Er zullen ook ver schuivingen in het internationale goede- .-«.-nveraeer gaan optreden. Speciaal op de marginale markben zal de concurren tie extra worden versterkt. Concentratie van activiteit op de andere markten zal daarvan een gevolg zijn. Dit alles zal van het Nederlandse bedrijfsleven, aldus dr. Van der Wal, extra inspanningen eisen: alles dient te worden gedaan om de arbeidspro ductiviteit op te voeren en de op waartse druk van de kosten, normaal verschijnsel in een hausse zoals wij tot nu toe beleefden, tegen te gaan. fn zoverre kan de genomen maatregel ontnuchterend werken op de over spannen conjunctuurgevoelens. Was assitent bij prof Kam. Onnes te Leiden Prof. dr. G. Holst, de grondlegger cn eerste directeur van het natuurkundig laboratorium van Philips, wordt maandag 73 jaar. Prof. Holst, die zowel in als bul ten ons land wordt beschouwd als een van de pioniers op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de industrie, was na zijn aftreden in 1946- nog tien jaar lid van de raad van commissarissen van Philips. De be tekenis van het werk van prof. Holst werd reeds in 1933 tot uitdrukking ge bracht toen dc technische hogeschool te Delft hem sinds 1930 bijzonder hoog leraar te Leiden het eredoctoraat toe kende. Prof. Holst promoveerde in 1914 te Zü- ridh op een werk, dat hij in Leiden had verricht. Op 2 januari 1914 kwam hij als jong fysicus in dienst bij Philips, waar hij werd belast met het wetenschappelijk onderzoek op natuurkundig terrein. Prof. Holst is op 20 maart 1886 te Haar lem geboren. Na de HBS aldaar te heb ben doorlopen ging hij in Zwitserland studeren aan de technische hogeschool te Zürich. Zijn aanvankelijke keus was de werktuigkunde, maar de wis- en na tuurkunde bleken hem meer aan te trek- ken. Na zijn studies was hij tot 1909 as sistent bij prof. Weber. In 1910 keerde hij naar Nederland terug en na een ver blijf van enkele maanden te Delft werd hij assistent bij prof. Kamerlingh O nines te Leiden. Het was In 1911 dat in Lelden het ver schijnsel werd ontdekt van de superge leiding van kwik. De jonge Holst, bü deze experimenten belast met de weer standsmetingen, was de eerste die hel bijzondere en verrassende verschijnsel waarnam. Jaarvergadering c.h. unie Dinsdag 14 maart om 8 uur wordt in restaurant Van der Heijden de jaarver gadering gehouden van de Christelijk Historische Unie. Sprekers zijn gedepu teerde D. van der Kwaak en ds. A. Oer- lemans, Hervormd predikant te Dor drecht. Wederom brand in wagon Hedenmorgen omstreeks half vijf brak brand uit in een wagon van een trein met huisvuil die vanuit Den Haag op weg was naar Hoogeveen. De wagon werd in Leiden op het spooremplacement aan de Haagweg afgekoppeld waar de Leidse brandweer de brand heeft ge blust. De oorzaak is onbekend. Ook en kele maanden geleden brak er een der gelijke geheimzinnige brand uit in een spoorwagon die geladen was met huis vuil. Dit is een „aerocar" dus een vliegende auto of een autovliegtuig, zoals u wilt. Het voertuig kan als auto een kruissnelheid van 90 km. per uur halen en is gemakkelijk te veranderen in een klein vliegtuig, dat 160 km per uur haalt en een hereik van 500 km heeft. Ling-Temco Electronics in Texas (V.S.) gaat het unieke geval fabriceren als er voldoende belangstelling voor blijkt te bestaan. ER is goed nieuws voor de vele scooter- en bromfietsbezitters: binnenkort kunnen zij hun geliefd vervoermiddel in de trein meene men, wanneer zij met vakantie naar het buitenland gaan. De automobi listen kennen reeds lang dit voor recht: de z.g. „auto-slaaptreinen" vervoeren immers regelmatig reizi gers mèt hun wagens naar ver ge legen reisdoelen. Op de verleden jaar gehouden internationale spoor wegconferentie werd besloten deze service ook te verlenen aan de be zitters van scooter en brommer. POLAROID Als eerste vervoersonderneming in Europa hebben de Nederlandse Spoor wegen in samenwerking met Hotelplan een „scooterwagen" in hun dienst opge nomen Deze bagagewagen, voorzien van speciaal geconstrueerde rekken, zal van 17 juni tot 2 september van het station Hollands Spoor in Den Haag naar Ro senheim (dicht bij de Oostenrijkse grens) gaan rijden. Dit gebeurt iedere zater dag en op de zondagen vertrekt de ..scooterwagen" vanuit tegenovergestelde richting. De kosten voor een retour be dragen voor een scooter f 45 en voor een brommer f 35. De voertuigen worden in de bagage wagen in een, solide, stalen buisframe met inrijbalk geplaatst. Om de zitplaats (zadel of zitkussen) wordt een verstel bare band gedaan, waaraan touwen zijn bevestigd, die aan beide zijden van hel frame worden vastgeknoopt. De wagon beschikt over een goede véring en de scooter en brommer staan „muurvast'" het rek. De trillingen tijdens het vervoer worden geheel opgevangen. Men heeft uitgebreide proeven genomen, o.m. door flink tc rangeren met een „scooterwa gen". Men heeft touw voor de bevesti ging aan het frame gekozen, omdat dit het beste is gebleken. Nylon was te rekbaar voor dit doel met 't gevolg, dat het voertuig naar een kant trok. De tou wen zorgden ervoor, dat dit niet kan ge beuren. De „scooterwagen" vormt een onder deel van de Hotelplap-Express. Plaats van bestemming is Rosenheim, tussen München en Kufstein, een afstand van bijna 1000 km. Van hieruit kan de spor- nog dezelfde dag over de Brenner naar tieve reiziger met scooeter of brommer Italië of naar een vakantie-oord in Oos tenrijk of Zuid-Duitsland toeren. Enige voorbeelden Innsbruck: 110 km. Garda- Porgy and Bess voor Leidse militairen Sergeant-majoor H. Raat kon gister avond een bijna volle zaal in de man- schappenkantine van de Doelenkazerne verwelkomen bij de opvoering van Por gy and Bess door de opera-groep Les Bohémiens uit Den Haag, onder leiding van Suze Beumer. Deze moderne opera, waarin het ontroerende verhaal van de liefde van de invalide Porgy wordt ver teld, werd niet in zijn geheel opgevoerd. De heer S. van de Griend hield een korte inleiding, waarna hij telkens een scène vertelde, gevolgd door do bekend ste melodieën uit deze scène. De stemmen waren niet slecht, maar misten overtuigingskracht en diepte. Bovendien werd te weinig aandacht be steed aan het acteren, waardoor de sfeer zoek was. Na de pauze werd een selectie van me lodieën uit musicals en operettes uit gevoerd. Bekende stukken uit onder andere Oklahoma en Der Vogelhandier deden de solisten zich vrijer bewegen. Lof verdient de uitstekende begelei ding vaA de pianist Rudi de Heus. Lof verdient ook de Welzijnszorg, die een serieuze poging heeft gedaan beter amusement te brengen. Na afloop dankte de heer Raat de medewerkers (sters). Hij bood de dames bloemen aan. Benoeming BIJ beschikking van de minister van mderwijs, kunsten en wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar iste klasse voor de anorganisch-fysische scheikunde aan de rijksuniversiteit t« Leiden mejuffrouw W. Hofman, lerarei bij het middelbaar onderwijs te Den Haag. Zoekt u moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. meer: 335 km, Venetië: 460 km, Salzburg 80 km, Wenen: 390 km, Dolomieten: km. Voor bijvoorbeeld kampeerders, die snel in het buitenland willen zijn en daar zelf de streek willen verkennen kan deze manier van reizen heel aan trekkelijk zün. De douaneformaliteiten voor het scooter- en brommervervoer zijn eenvoudig. Voor vèrtrek van de Ho telplan Express de voertuigen kunnen alleen in Den Haag worden Ingeladen cn na aankomst van de trein is 1 douane aanwezig. Bagage mag, mits aan de normale eisen wordt voldaan, op het voertuig blijven. Onderweg is de scoo terwagen verzegeld. Arne bleef nog enkele dagen. Henriksson vond, dat hij geen haast had en het stond zo vreemd, als hij zo ineens weg ging uit het huis van zijn schoonouders. Judith maakte geen bezwaren. Zij vroeg niet meer dan hetgeen haar toekwam, zij maakte de bedden op en hield het vuur in haar ogen brandend. Dinsdagavond ging Arne naar het bakhuis om afscheid te nemen van de schoolmeester. Nu hoefde hij niet bevreesd te zijn, dat iemand de spot met hem zou drijven, want het sprak toch toen zij na de dood van Lap Nicke een week op !£i Ho» hü nno een en ander te bespre- Akkafjall geweest was. Zij waren licht en handig Met de Henrikssons was alles prima in orde. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH Vooruit maar, op die manier zou zij het boe renbloed wel kwijt raken. En niet alleen de boerin in haar moest dood Zij moest ook maar eens goed merken, dat zij zonder die ski's veel beter af zou zijn geweest. Want als zij die niet had gehad, zou zij niet op jacht hoeVen te gaan naar sneeuwhoenders, dan had zij lekker bij de warme kachel kunnen blij ven zitten. Imbers ski's werkten op Erland als een rode lap op een stier. Arne had ze voor haar gemaakt. wel vanzelf, dat hij nog een en ander te bespre ken had met zijn maaksman. Erriksson zat juist in een van zijn postiljes te lezen, toen Arne binnenkwam. Hij hield pas op, toen hij het hoofdstuk uit had. Arne had alle tijd zijn muts af tc zetten, zijn jas uit te trekken en een goede plek bij het vuur te kiezen. De schoolmeester gaf de jonge man in de loop van de avond een reeks wijze lessen. „De vrouw is een schepsel, dat met verstand behandeld moet worden", zei hij. „Als men haar hard aanpakt, slaat zij de verzenen tegen de prikkels, maar als men haar met zachtheid tege moet treedt, is zij kneedbaar als was". Verder zei hij, dat Arne moest oppassen, dat hij geen boeken in huis haalde, welker inhoud niet chris telijk was. De duivel was al ijverig genoeg bezig vanuit de stad en andere plaatsen des verderfs gif naar het platteland te brengen, dat hij romans en novellen noemde. Die waren niet alleen nut teloos, maar zelfs zeer schadelijk. Niet alleen, dat zij de mens weg lokten van het Woord Gods, maar deze getuigenissen van de zonde maakten zo nu cn dan zelfs, dat de mens ging twijfelen aan God en aan de hemelse dingen. Arne liet alle waarschuwingen rustig over zich heen gaan. Zoals de zaken nu stonden, was het gevaar, dat er romans en novellen op Akkafjall terecht zouden komen, beslist niet groot. Hij zelf zou even weinig kunnen lezen als de andere boeren; in het gunstigste geval zou hij hier en daar een woord kunnen spellen en voor de rest zouden boeken voor hem boeken blijven. Een boer uit de bergen hoefde immers niet te leren lezen! Arne moest hun groeten overbrengen, Akkafjall zou met Pasen op hun bezoek kunnen rekenen. Judith zou meekomen met de maaksmannen van Elof en dan zou zij op Akkafjall blijven tot een week voor de zonnewende. Erland gleed de berghelling af; hij had hel vel van een veelvraat bij zich. Hij gleed langzaam, want hij had een vermoeiende dag achter de rug. Sinds de vroege ochtend had hij achter de schurk aangezeten, die 's nachts zijn sneeuwhoenders uit de strikken gestolen had. Toen Erland beneden in het bos kwam. in het gebied van de sneeuwhoenders, sloeg hij naar rechts af om te kijken, of Imber de strikken had gecontroleerd, die zij hadden gezet tussen de kiezelstenen van de beekbedding. Voorzichtig koos hij zijn weg. Ja, hier was zij geweest! Hij zag duidelijk de sporen van haar ski's in de verse sneeuw. Hij bukte zich en onderzocht een van de strikken. Ja, daar viel niets op aan te merken. De lus was groot genoeg en hij gleed gemakke lijk. Nu ja, het werd ook tijd. De vrouw van een jager moest nog wat anders kunnen dan hooi optassen. Sinds nieuwjaar had Imber sneeuwhoenders ln strikken gevangen. Zij was al zwaar, maar nog niet zo zwaar, dat zij niet op ski's kon staan Als zij de berg op moest, kostte het haar soms wel veel inspanning, zo nu en dan hijgde zij naar adem, maar als Erland erbij was, kwam het niet in hem op het tempo te vertragen. Hij schepte er een grimmig vermaak m te zien, hoe zij op de ski's transpireerde. en gleden heel anders door de sneeuw dan Er- lands logge latten. Hij had al meer dan eens op het punt gestaan ze in een dolle bui in stukken te hakken. Maar daartoe had hij nu geen neiging meer. Imber kon de ski's houden, maar hij zou er dan ook voor zorgen, dat zij z.e gebruikte. Het was helemaal niet goed voor haar met de handen in de schoot te blijven zitten dromen van Akkafjall Eoen Erland thuis kwam, was het donker. Bij de hoek van het huis zag hij een vreemd ski- spoor en dat was voldoende om zijn bloed te la ten koken. Er was er maar één, die hier om het huis kon komen rondscharrelen en dat stuk vee zou hij vandaag of morgen wel krijgen! Wat had die vent hier te maken! Erland gooide het vel van de veelvraat op de grond cn hing zijn muts op aan een van de haken in de muur. Imber begon het eten op te doen: zijn wantrouwige blikken troffen haar als zweep slagen. Hij had een vaag gevoel, dat hij niet welkom was en dat gevoel was niet bevorderlijk om zijn woede te kalmeren. „Wie is d'r geweest? bromde hij verbeten. „Arne." „Die vent loopt de deur hier gewoon plat!" Imbers wangen begonnen te gloeien. Arne was zeker in twee maanden niet op Berkendal ge weest, zo iets kon je toch niet de deur plat lopen noemen. Het antwoord zinde Erland helemaal niet, maar hij kon de juistheid ervan niet ont kennen. „Wat had ie?" (Wordt vervolgd) Gisteravond kwam de Friese vereni ging Frysldn in de Turk samen. Deze avond stond in het teken van de Friese taal en letterkunde; één van de markantste dichters, tevens de oud ste, werd belicht door de heer Koel- stra, oud-voorzitter van de vereniging, namelijk Obe Postma. Postma werd in 1868 geboren te Korn- werd aan de Friese kust. Hij is een boe renzoon van vrijzinnige huize, bezocht het gymnasium te Sneek en kreeg daar reeds interesse voor de Friese taaL Hij onderging de invloed van P. J. Troelstra en de gebroeders Halbertsma te Grouw 'rimen en teltsjes verzen en verhalen) Aan de universiteit koos hij de studie van de natuurwetenschappen, speciaal dc wiskunde. Maar al spoedig zag hij in, dat deze wetenschappen geen oplossing bie- den voor de levensvragen. Zijn kritische geest deed hem het Christendom verlie zen en hy werd sterk beïnvloed door de wijsbegeerte van prof. Heiimans te Gro ningen. Hij begon Fries te schrijven. In 1893 werd hü leraar wiskunde te Tiel. De dichter wordt in hem wakker en hij zingt van het Friese land en het Friese leven, van het gezin, de familie, het vaderland (Friesland), van de natuur en vooral het boerenleven. Postma is ongehuwd gebleven en woont nu al meer dan 30 jaar in Leeuwarden Hü is nu 93 jaar, maar schryft cn dicht nog steeds. Hij is psychisch-monistisch. een wüsbegeerte, die nu reeds verlaten is. Mevrouw De Vries declameerde ver zen van hem. Postma blijft eenvoudig van taal en kent de grenzen van zijn taalvermogen. Hij zingt steeds van de Aarde en verwacht uiteindelijk een op gaan in het Heelal. Een eenzaam man. maar wys naar aardse maatstaf. Jong en Jolig en K. en G. spelen voor de blinden Op verzoek van het actiecomité voor Leiden en omstreken ten bate van de verstrekking van bandrecorders aan blinden zijn Jong en Jolig en het tam boer- en pijperkorps Kunst en Genoe gen bereid gevonden, geheel gratis in de Stadsgehoorzaal een avond te verzor gen, en wel op 26 april. Prijzen voor Litteris Het departement Bodegraven van de Maatschappü tot Nut van 't Algemeen hield een landjuweel. De eerste prijs voor de beste regie ging naar dc heer Hageman van Litteris. Deze vereniging mocht ook de prijs voor het beste sa menspel ontvangen. Als beste speelster werd Co Hageman-Verhagen, eveneens van Litteris. aangewezen. Als beste spe ler Herman Frentzen van de Leidse vereniging. Concert Collegium Musicum Ter gelegenheid van het vyfde lustrum geeft het Leids Studenten Zangkoor cn Orkest „Collegium Musicum" vrijdag 17 maart een concert in de Stadsgehoorzaal. Op het programma staan werken van Bach, Palestrina, Tartini, Galhia en Lilien Solisten zijn Betty van Woerden, so praan, Mies Wemelsfelder, alt, Gerard de Zwaan, bas en Leo van de Putte, viool. Dirigent is Huib Buurman. Modeshow voor Rode Kruis Het bestuur van de afdeling Den Haag van het Ned. Roode Kruis heeft een mo deshow aangegrepen om geld in te za melen voor de jaarlijkse boottocht voor chronisch invaliden. Deze show, geor ganiseerd door modehuis „Jean Pierre wordt dinsdag 21, woensdag 22 cn don derdag 23 maart gehouden in restaurant Van der Heyden aan de Brecstraat. Als mannequin fungeren leden van V.V.S.L. Jonge kok van KW 37 overboord geslagen en verdronken De 16-jarige kok J. Imthorn van de logger KW 37 is ongeveer 80 myl ten noordwesten van IJmuiden bij het halen an het net met zün been verstrikt ge raakt in het aan dc kuil van het net bevestigde touw en overboord geslagen HU kon niet worden gered cn zjjn lichaam werd niot teruggevonden. De jonge kok, die in Kaïtwük aan Zee woonde (Kortcnaerstraat 21), zou mor gen 17 jaar zün geworden. Dc KW 37 is gisteren te IJmuiden binnengelopen; het ongeluk gebeurde woensdagmiddag ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 9 maart Geslaagd voor het doel. ex. Ned. recht dc heer W Bosman tc Den Haag. Hedenmorgen heeft dc architect E. F. Groosman uit Rotterdam namens B. en W. van Lelden in het openbaar aanbe steed het bouwen van 228 woningen, 30 garages en 1 Omotorstallingen, nabü de Beetbovenlaan in Lelden Zuidwest. Voor dit werk schreven 24 aannemersbedrij ven ln. De hoogste inschrüfster was Aanne- mingsbedryf J. Ploegmakere N.V. te Ber- ghem met f 5.035.900 (met frankipaleiD en f 4.357.238 (vibropalen). De laagste waren: firma A. P. Kuyl te Voorschoten met f 3.833.000 en f 3.7G5.000; Aannemingsbedrijf Joh. Noorlandor en Zn., Leiden f 3.738.500 en f 3.720.000; N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf J. de Water Leiden, met f 3.665.550 en f 3.608.550 Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wouter Mario Adriaan zn van W. M. A. Kalkman en M. Bin nendijk; Geertruida Johanna dr van C. Bekooü en J. A. Brakhavcn: Theodora Maria dr van J. A. Strobbe en H. M. M. de Wit; Pierre Cornells zn van G. C. Pronk en P. P. M. J. van Dam; Gillian Isabella Erzebeth dr van C. ScfouLbs cn R. Olark: Mar- grefcha dr van K. B. Orchard en H. P. E. Koning. GEHUWD: W. H. van Veen en C. M. H. Geroete; J. Kraaikamp en M. E. van den Heuvel: J. E. L. van Mee- gen en W. P. M. Langezaal: J. H. de Bruin en E. A. Franke; H. Neute boom en J. Giesbert: W. F. Breddels en M. J. Tuytiboff: W. Hartevelit en M. van Daalen. OVERLEDEN: R. Luitjes, 3 maan den, zoon: A. de Mooij. 52 jr, echt- gen. van J. J. Jongedyk. Lik vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is. Maar als i het m() zouden vragen, had iedereen TELEVISIE van LIGTVOET. GANGETJE 12 (Van onze sociaal-economische redactie) Dc voorzitter van de vijf publiekrech- leUjke bedryfsorganen in de akkerbouw, ir. T. P. Huisman, heeft gisteren op een büzonder drukke receptie in Den Haag afscheid genomen uit zün functies. Bij die gelegenheid werd hem medegedeeld dat hij is benoemd tot ridder in de Orde van dc Nederlandse Leeuw. Minister Marljncn. die dc scheidende voorzitter de versierselen behorende bij de nieuwe onderscheiding, uitreikte, bracht de dank van dc regering over voor de wijze wdarop hij zijn taak steeds haeft vervuld Ir. Huisman was reeds officier in de Orde van Oranje Nassau. Ir. Huisman presideerde gistermiddag voor ae laatste keer een bestuursver gadering van het hoofdproduktschap. Aan het slot van die vergadering sprak hij een afscheidsrede uit. Namens dc bestuursleden sprak dc plaatsvervangend voorzitter, dc heer F. Verkadc. enige waarderende woorden tot ir. Huisman. De bestuursvergadering, die ook werd bijgewoond door do nieuwe voorzitter van het horfdproduktschap akkerbouw, dr. C. H J. van Beukenng, werd ge volgd door dc reeds genoemde receptie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7