J. Schoneveld veertig jaar woningbouwvereniging „Eensgezindheid" bij Ballet voor onderwijzers uit inspectie Leiden Sterk spel van Ensemble in de Huisbewaarder 29?5 Agenda voor Leiden „LUCIENNE" Kundig veteraan gaat jubileren Beheer en onderhoud vormen zijn specialiteit REEDS VELE RESULTATEN VAN ONDERZOEK BOL EN BLOEM MEERPOEL Husqvarna NAAIMACHINES ttisso Tachtigjarige doet vandaag in Leiden doctoraal examen INDRUKWEKKENDE FILM TOONT HET MODERNE ISRAËL Leidse verhuizer, die brokken maakte, beriep zich vergeefs op zijn transportverzekering RONYFELT WONING TEXTIEL Leiden spaart intens MEL'WE LEIDSCHE COURANT s VRIJDAG 10 MAART 1961 Vrijdag Oud-Kabh. Kerk, 8 uur: Oecumenische gesprekskring, „Eenheid in Christus". Restaurant Van der Heyden, 3 uur: Wo- ningbouwveren. Meerburg. Den Haag, Kurhaus, 8 u.: Couture RiëL Show Printemps 1961. Schouwburg, 8 u.: Toneelgroep Ensemble met „De huisbewaarder", van Harold Pinter, voor K. en O. De Doelen, 5.30 u.: Rijnlandse club van Prot.-Chr. werkgevers, ds. C. Aalders over „De kunst van het luisteren". Pieterskerk, 7.15 u.: Avondgebed. Remonstrantse kerk, 8 u.: ds. J. Th. Mackenzie over „De mens en zijn ge meenschap". Zaterdag De Burcht, 8 uur: D.O.B. met „Gieren op 't veilig nest", van H. McPherson. Leidse Volkshuis, 8 uur: Otto Sterman met „Ebbenhout", voor Geref. Jeugdver- band. Gulden Vlies, 3 uur: Diploma-uitrei king aan jonggezelzebters en -drukkers. Films Casino (2.30, 7 en 9.15): De Saint in actie (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Klokslag middernacht (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De miljo- nairsdoohter (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tot de laatste vuurstoot (14 jaar); donderdag: Bittere rijst (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mes (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De held van Marathon (14 jaar). Aootheken Geopend apotheek Van Driesum, Mare 110, teL 20406. Tentoonstellingen Trappenhuis academie, schilderijen van Jan van Goethem, Jacques van der Heijden en Jean Leering (tot 1 april). Lakenhal, Tentoonstelling groep Atol (tot 27 maart). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. (Advertentie) „SETTER LAINE" JUMPERS EN VESTEN Exclusieve Damesconfectie Botermarkt 17 Telefoon 32765 I^EN VETERAAN in do Leidse woningbouwwereld gaat jubileren. Het is de heer A. J. Schoneveld, voor wie het op 22 maart aanstaande veertig jaar geleden is, dat hij in het bestuur van de woningbouwvereni ging „Eensgezindheid" werd gekozen, en wel in de functie van tweede penningmeester. Het bestuur van deze vereniging heeft besloten, op 8 april van 3 tot 5 uur gelegenheid te geven hem met dit jubileum geluk te wensen. Dat gebeurt in „De Harmonie" aan de Breestraat. Dit zal tevens een afscheid worden, want de heer Schoneveld heeft de wens te kennen gegeven het secretariaat over te dragen. De gemeentelijke Woningstich ting, waarvan hij secretaris-penningmeester is, hoopt hij nog enige tijd trouw te blijven. De federatie van woningbouwverenl- gingen deed op hem in 1927 een beroep om het voorzitterschap te aanvaarden. Hij is dat tot 1933 geweest. Van het metaal bedrijf ging hij in '33 naar de sociale raad, welke omschakeling hem nood zaakte zich in een geheel andere materie Wie met de heer Schoneveld serieus over woningbouwaangelegenheden praat, moet er wel een uurtje voor uittrekken. Maar hij komt dan wel wat aan de weet. Schoneveld weet namelijk waarover hij praat. In de kring van zijn vereniging en die van de gemeente heeft zijn woord dan ook gezag. Hij zegt zijn mening al tijd weloverwogen .rechtstreeks en zon der onnodige bijkomstigheden. Hij weet wat hij wil en gaat niet zo gauw uit de weg voor tegenargumenten. Wedijver De heer Schoneveld heeft van j volkshuisvesting eigenlijk een soort „hobby" gemaakt. En een goed hobby-ast wedijvert met gelijk-geïnteres- seerden graag in kennis en geestdrift. Welnu, op zijn terrein heeft Sohoneveld dat ook gedaan. Hij zat ten tijde van zijn •verkiezing In de gemeenteraad. Het was hem al meer malen opgevallen, dat in de kring van de sociaal-democraten met zo'n gemak over woningbouw en alles wat daarmee samenhangt, werd gesproken. „Toen dacht ik: die kennis moet jij je ook eigen zien te maken". Hij verliet vjeliswaar na anderhalf jaar het raadscollege maar de volkshuisvesting liet hem bepaald niet los. Op 9 mei 1923 werden zijn activi teiten in deze richting gehonoreerd met de verkiezing tot secretaris. Gehonoreerdis eigenlijk het juis te woord niet, want zo'n Junctie kan van alles betekenen, behalve dat zij honorair is. Kortom: wie secretaris is van een bouwvereniging en zijn werk ernstig neemt, weet wèl wat hij te doen heeft. Lauweren zijn er niet bij, althans niet zulke dat je er op kunt gaan rusten. Schoneveld nam kennis van tal van publikaties op dit gebied en wist zich op deze wijze op te wer ken tot een man, naar wie wordt geluisterd als het over woningbouw zaken gaat, niet alleen om zijn ge detailleerd kennen van de historie der sleutélstedelijke volkshuisves ting maar ook om zijn beoordeling van wat er nu aan de orde is als mede om zijn nuchtere visie op wat er in de naaste toekomst moet ge beuren. Lezing voor Nijverheid en Handel De export van bloembollen is voor de streek tussen Haarlem en Leiden een be langrijke bron van inkomsten. En niet alleen voor dit gebied, maar ook voor heel Nederland. Er wordt voor onge veer 250 miljoen gulden omgezet, waar bij West-Duitsland met een bedrag van 58 miljoen gulden de eerste plaats in neemt De Verenigde Staten komen op de derde plaats met ruim 47 miljoen, na Engeland dus, dat voor 50 miljoen af neemt. De Skandinavische landen beste den 34 miljoen gulden aan bollen, ter wijl de overige 63 miljoen over vele andere landen Is verdeeld. Aldus prof. dr. ir. J. P. H. van der Want directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, die tijdens een gemeenschappelijke koffie maaltijd in de Vergulde Turk gister middag voor de leden van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een voordracht hield. Aangezien er dus grote bedragen en een goede naam voor de Nederlandse bloembollencultuur op het spel staan, is het begrijpelijk dat steeds aan de ver betering van de produkten wordt ge werkt Omstreeks 1880 kwamen de gezamen lijke kwekers tot de conclusie, dat er een centraal instituut moest komen, dat de ziekteproblemen van de gewassen (in die tijd voornamelijk de geelziekte bij hyacinten) zou bestuderen cn onderzoe ken. Dit streven resulteerde in de op richting van het laboratorium te Lisse (dat een onderdeel is van de Landbouw hogeschool te Wageningen), waar prof dr. E. van Slogteren in 1917 begon met het onderzoek van stengelaaltjes in nar. cissen en hyacinten. Hij bereikte opzien barende resultaten Eindprodukt De bloembollencultuur draait om het eindprodukt: de bloem. Om die zo ge zond, mooi en sterk mogelijk te krijgen bestudeert het laboratorium de ontwik keling van de bol en onderzoekt hij of de bol ziekte-vrij is. Het eerste is heel belangrijk in ver band met de export naar de landen, waar het in een andere maand voor jaar is dan tn Nederland. Door proeven van bloeivertraging (door het koel hou- Puzzelprominenten 1. W. Raaphorst, Googstraat 5, Oude Wetering; 2. Jac. Stapper. Emmalaan 84, Alphen aan den Rijn; 3. mej. J. van Beelen. B:n- neweg 40, Noordwijk aan Zee. den van de bol) is men erin geslaagd de bloeitijd van de bolgewassen te verschui- van en uit te breiden: van november tot mei kunnen tulpen, hyacinten en narcissen nu in bloei staan. Dat door het uitkomen van de bloemen in Neder land omstreeks Kerstmis de aantrekke lijkheid voor de kopers vergroot wordt is wel duidelijk. Pas in februari en maart worden bol len naar het Zuidelijk halfrond gezon den, waar zij in de meest geschikte tijd (juli en augustus) tot bloei komen. Toch wordt bij deze „remmingen" geen schade aan bol en bloem toegebracht. Het onderzoek naar de ziektekiemen in bol en grond, die de aaltjesziekte ver oorzaken (voornamelijk bij tulpen) is in volle gang. Resultaten van in het vorig jaar begonnen proeven zijn nog niet be kend, maar men hoopt spoedig de juiste bestrijdingsmethode te vinden, aangezien de ziekte zeer ernstig is en de naam van Holland als (bol)bloemeniland er zeer direkt bij betrokken is. Chemische stoffen Bestrijdingsmethoden zoals die op het ogenblik worden toegepast bevredigen niet geheel: de warmwaterbehandeling (zoals bij hyacinten en narcissen gebrui kelijk) kan by tuipebolflen niet dan met zeer grote bezwaren worden toegepast, terwijl het diepdelven en braak laten liggen (vooral voor de zware klei van West Friesland cn de Haarlemmermeer) een niet ideale oplossing is. Men bestu deert nu in het laboratorium, waar een vijftigtal mensen aan verbonden is, de verdelgingsmethoden door chemische stoffen. Na de interessante uiteenzetting van prof. Van der Want stelde de voorzitter, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, de leden in de gelegenheid vragen te stellen over ddt onderwerp. (Advertentie) Alleen bij BREESTRAAT 171 - LEIDEN ALLE SOORTEN VRIJE ARM ƒ398,- in te werken waardoor hij het federatie- werk- losliet. Vlucht Om een beeld te geven van de groei van de bouwvereniging „Eensgezindheid" mogen wij hier wat cijfers geven. Toen Schoneveld kwam, had deze vereniging 268 woningen in beheer, te weten 232 aan de Zijlsingel en 36 in de Kooi. In 1926 kwamen er 92 aan de singel bij en 22 in de Kool. Het jaar 1930 bracht een uit breiding van 27 huizen aan de Zijlsingel en vier jaar later kwamen er daar nog eens 20 bij. Vóór de oorlog was het be zit ongeveer 430 woningen. De gemid delde huurprijs in die tijd is op f 5 f 5,50 per week te stellen. Als wU ons tegenwoordig iets niet kunnen indenken, dan is het dat cr woningen zomaar leeg staan, als het ware voor niks gebouwd. Schoneveld herinnert zich nog wel, dat de vereni ging met dat verschijnsel vooral in de jaren 1935 tot 1938 heeft te maken ge had. Toen werd van overheidswege de particuliere bouw sterk gestimuleerd. In 1938 werd het anders. Stonden er op 1 januari 1938 nog 23 Eensgezind, beid-woningen leeg, op 15 september daaraanvolgend was dit aantal geredu ceerd tot slechts 1. Dat was het resul taat van een huurverlaging. In de oorlogsjaren muntten de jaarver slagen uit door kortheid. Er gebeurde op het punt van de uitbreiding van woning- bezit dan ook niets. Pas in 1950 liet Eens gezindheid weer van zich spreken door een expansie van 88 woningen in de om geving van de Meerburgerkade. Spoedig (in 1951) gevolgd door 116 aan de over kant (IJsselkade). Drie jaar later kwa men er in het Haagwegkwartier 256 hui zen bij en in 1957 werd het plan van de 252 in de omgeving van de Titus Brands- malaan aanvaard. Op het ogenblik heeft de vereniging 1141 woningen in beheer. Maatschappij Er is geen werker in het domein van de Leidse volkshuisvesting, die niet een positieve instelling tegenover de woning bouw van na de bevrijding heeft. Soho neveld zal men ook allerminst van nega tivisme verdenken. Toch hebben wij uit zijn woorden wel kunnen afleiden, dat, om zo te zeggen, de „charme" van het werk der woningbouwvereniging voor hem wat is verbleekt. Je kon het vroeger allemaal beter overzien. Het werk was ook meer persoonlijk gericht. De woning bouwvereniging anno 1961 is eigenlijk een soort woningbouw-exploitatie-maat- schappij geworden. Een bedrijf, dat een doortastende en volledig ter zake kun dige directie vereist Dat betekent een nog veel grotere ver antwoordelijkheid. De bouwverenigin gen moeten rich instellen op het moder- ne woningbeheer. Overigens heeft de heer Schoneveld wel de indruk, dat zij diit aankunnen. Maar er zullen naast het vrij willige weak mensen moeten worden aangesteld om met name het opzicht naar behoren te kunnen blijven uitvoe ren. De verstandhouding tot de gemeente moet uiteraard goed zijn. Een pas inge stelde adviescommissie is symptomatisch voor een vruchtbaar contact tussen de corporaties en de gemeente. Vroeger was het zo: gemeente en architect ontwierpen een plan. men ging bouwen en na een paar maanden moest toch wel eens een antwoord worden gegeven op de vraag naar welke bouwvereniging het plan zou gaan. Nu er een commissie van vijf man uit de federatie, die het gehele proces van het begin af volgt. Men denkt en spreekt méé. Typering Als wU de specialiteit van de heer Schoneveld in zyn arbeid voor de Leid se woningbouw moeten aanduiden, menen wy met twee woorden te kun nen volstaan, namelijk: beheer en on derhoud. Wij hebben de indruk, dat hU zich met name dürvoor heeft ingezet. In opdracht van het bestuur van zijn vereniging maakte hij reeds In 1933 een rapport over het eigen-beheer systeem. Enkele besluiten waren daar- van het gevolg. Met het onderhoud kreeg Schoneveld nog intenser te maken nadat hij op 1 april 1957 de functie van secretaris-pen ningmeester bij de gemeentelijke Wo ningstichting had aanvaaod. Deze stich ting heeft ongeveer 1100 huizen in be heer. Men vindt ze vooal achter de Mare- en Herensingel en in het Haagwegkwar tier. Speciaal de administratie van de stichting en het onderhoud der wonin gen vroegen en kregen zijn aandacht. Genoeg over dit alles. Schoneveld gaat jubileren en er zullen straks nog wel méér aspecten van zijn veelkantige arbeid voor de Leidse woningbouw worden belicht. Er zal ook wel iemand zijn wiens jubi- leumtoespraak de zin bevat dat Schoneveld niet gemakkelijk was maar dat hij zich ten volle heeft ge- qeven aan wat hij als zijn taak aan vaardde. Wij zijn van mening, dat deze zin in dit geval bepaald niét als cliché of frase kan zijn bedoeld Eenvoudig omdat de jubilaris-van- straks die taak inderdaad, nooit ge makkelijk heeft opgevat en ervoor wilde stadn. VOLOP BLOEMEN en gezonde planten met Bloemervmestkegeltjes leilstoflenmengjel 6-13-18. Ontheffing nr. 513 Nationale inzameling Leger des Heils De jaarlijkse nationale inzameling t.b.v. het wenk van het Leger des Heiis in Nederland vindt voor de gemeenten Leiderdorp, Noordwijkertiout en Voor hout plaats in de week van 13 tot 19 maart a.s. Met toestemming van de gemeente lijke autoriteiten wordt in deze gemeen ten gedurende die week een huis-aan- huis-collecte gehouden. VOOR DE middagvergadering van de onderwijzers(-essen) in de inspec tie Leiden, had men het Nederlands Dans Theater uitgenodigd. Van het zestal balletten waren er vijf door eigen medewerkers gecreëerd. Dit alleen reeds maakte het programma interessant. „Giovinezza" zowel als „Four times six" had de jeugd als middelpunt en inspiratiebron, doch ook het jazzballet „Klaar af" kan men ertoe rekenen. Het eerste van deze drie, tn choreografie van Rudi van Dantzig, vonden we het minst geslaagd. In tegenstelling met de choreografie van Benjamin Harkarwy in „Four times-six" verliep die van Rudi van Dantzig wat traag en zwaar, te zwaar moedig. Daar kwam nog bij dat in dit ballet, dat als eerste gedanst werd, met name de jongeren in het begin slordig de bewegingen afwerkten en de lichaams- beheersing wel eens wat te wensen overliet. Het keerpunt kwam met de 7VT7ET dan na lang aarzelen heeft K. en O. het Toneelgezelschap Ensem- ble uitgenodigd in Leiden enige voorstellingen te komen geven van het stuk van de jonge Engelse auteur Harold Pinter, De Huisbewaarder. Bij de in Amsterdam gegeven opvoeringen is gebleken, dat het publiek öf een duidelijke afkeer van het werk toonde, öf er enthousiast over was. Dezelfde reactie lijkt ons in Leiden voor de hand te liggen, al is het altijd verstandig moderne schrijvers te nemen zoals ze zijn, zonder achter de inhoud van het stuk allerlei diepzinnigheden te zoeken die er niet zijn In de Huisbewaarder gaat het om drie zaamde, zielige Aston, een als genezen personen. In de eerste plaats de vereen- Vanmiddag om half vier was voor de oudste student van Nederland, de 80-jarige Oegstgeeste- naar W. E. Blom het grote ogenblik aan gebroken, dat hjj aan de Leid se universiteit het doctoraal examen In de Slavische talen en Ietteren koD gaan afleggen. Dit examen zou worden afgenomen door prof. dr. P. Hendrix, prof. dr. A. H. Kuipers en prof. dr. K. van het Reve. De heer Blom, over wie we al eens eerder schre ven in ons blad, sluit hiermee een zeven jarige noeste studie af; al zjjn tentamens heeft hij zonder mankeren gepasseerd. De heer Blom heeft zyn hele leven overi gens al bljjk gegeven van een grote be langstelling voor talen hjj beheerst er 17 en denkt er nu al over Chinees te gaan studeren. In Amsterdam heeft de heer Blom een antiquiteiten winkelt je tot zijn 53ste jaar werkte liU b(j een grote handelsmaatschappij als hoofdcorrespon dent maar tijdens de crisisjaren werd I hi) ontslagen. „Shalom" voor K. en O. Temidden van een omgeving, die zich vervuld van haat op het borelinkse wierp om het tq wurgen gebeurde een wonder: de staat Israël werd ge sticht. Om precies te zijn: op 14 mei 1948. Het'jonge Israël vocht met kracht terug tegen de machten, die de ondergang van de nieuwe staat wilden. Met de moed der wanhoop maar het hield stand. In de vol gende jaren stroomden de immigranten het Heilige Land binnen, in tien jaar tijds bijna een miljoen mensen uit alle windstreken der aarde. Onder leiding van Herbert Viktor heeft een Duitse filmploeg een kleuren- documentaire gemaakt, die zeldzaam boeiend is geworden. Het is een dwars doorsnede van het leven en het harde werken in dit door de zon geblakerde land, waar elke naam van een berg, een pas of een landstreek herinnert aan an dere tijden, aan het Oude Testament en aan de rondwandeling van Jezus op aar de. Op bijzondere wijze zijn beeld en ge luid van de film „Shalom", die gister avond voor de leden van K. O. in Ca sino werd gedraaid, erin geslaagd op in dringende wijze de toeschouwer onder de ban te brengen van het grote werk. verlovingsringen mandersloot donkerstede '4 Een Leidse verhuizer liad aangenomen de inboedel van een familie over te bren gen van een woning aan de Maredijk naar de Burggravenlaan voor f 175 in clusief inpakloon. Toen de inboedel was overgebracht, weigerde de familie be taling, verklarende dat sommige meu belstukken door het transport waren be schadigd. De verhuizer nam deze nlet- betallng niet en wendde zich door tussen komst van een deurwaarder tot de Kan tonrechter te Lelden. Hij voerde aan dat tijdens het transport wel enkele goederen lichtelijk waren be schadigd, doch dat hij onmiddellijk zijn assuradeur hiervan in kennis stelde, aangezien de verhuizing volledig was verzekerd. Deze assuradeur had vergeefs getracht een regeling te treffen en de verhuizer was van mening dat zijn klant het aan zichzelf had te wijten, dat hij geen schadevergoeding van de verze kering kreeg. De verhuisde familie, voor het kan tongerecht vertegenwoordigd door de praktizijn Th. J. van der Heijden te Lel den, voerde aan dat van een lichte be schadiging geen sprake was: een piano leinservies waren een kopje en een dek sel gebroken, beeldhouwwerk en lijsten van schilderijen waren beschadigd enz. Hij was van oordeel dat de verhuizer zijn taak niet behoorlijk en evenmin vakkundig had uitgevoerd. Op die grond betwistte hij de gehoudenhcid van zijn cliënt tot betaling en vorderde zijner zijds ontbinding van de verhuizingsover eenkomst met schadevergoeding. De expert van de verzekering van de verhuizer vond de schade niet zo erg. Hij meende dat voor f 146 alles zou kun nen worden hersteld. De verzekering zou wel bereid zijn geweest dit bedrag te be talen, doch de verzekeringsman had geen kans gezien tot een akkoord te komen Ten slotte had men niets uitbetaald. De kantonrechter benoemde na getui genverhoren de heer T. Beeuwkes tot deskundige. Deze begrootte de schade op f395. Rekening houdend met het uitgevoerde transport, dat f 175 had moeten kosten, veroordeelde de kantonrechter de verhui zer tot betaling van f 220 met rente, wees de vordering tot betaling van verhuls- kosten af cn veroordeelde de verhuizer zat vol krassen, van een kostbaar porse-1 bovendien tot betaling van proceskosten. dat alle levens in dat deel van de we reld beïnvloedt. Geen land is aan dit land gelUk, zegt pater Bonifaclus, en de makers stonden voor de zeer zware opgave in hun werk ook de onschatbare Christelijke waarden te verwerken, die door de Jonge staat Israël worden behoed, zo goed als zl) de wereld van de Islam niet konden ver onachtzamen. Wellicht nergens dringt de gespletenheid van deze wonderlijke wereld zich zo sterk aan de toeschou wer op als in de opnamen van Jeruza lem: „heilig de Joden, heilig de Christe nen, heilig de Mohammedanen", zoals de film zegt. Na de prachtige maar drukke opnamen van de vreemdelingenker7nis in het oude eerbiedwaardige Nazareth en de opnamen van het Jeruzalem der diplomaten en van het moderne verkeer, geeft de ca mera een ontroerend beeld van het Je ruzalem dat de belijders van drie gods diensten zo heilig is. De camera zoekt dat „andere" Jeruzalem, het ligt aan gene zyde van een barse prikkeldraad versperring, de Moskee der Hemelvaart. Gethsémané. de Olijfberg, de Calvarie berg. Maar dan spreekt de priester („ik ben hier geboren") het woord, dat alle tegenstellingen overbrugt in een der ont roerendste momenten van deze film. Door een zeer eigen wijze van ca meravoering. montage en gesproken tekst krijgt de toeschouwer de indruk, dat hij als het ware de camera zelf bedient: niet de cameraman zoekt het antwoord, maar de toeschouwer zelf „Shalom" is een film, die „anders is dan alle andere", een film die de beste elementen van een documentaire ver enigt met de goede eigenschappen van een speelfilm. (Advertentie) diverse kleuren voorradig. W. J. ZIRKZEE VAN T HOFFSTRAAT 7 LEIDEN TELEFOON 24610 MIDZA Otto Sterman in Lcids Volkshuis In het Volkshuis zal Otto Sterman za terdagavond proza en poëzie uit „Eb benhout' voordragen. Deze avond wordt gehouder voor het Gereformeerd jeugd verband. Aanvang 8 uur. uit een krankzinnigengesticht ontslagen man. Dan een louche zwerver, buiten gewoon dom maar behept met een soort boerse slimheid, profijt trekkend van iedere nieuwe situatie. Tenslotte Mick, jongere broer van Aston, een figuur met nozemachtige trekken maar toch ook weer een dromer, zonder duidelijke ka- rakterinhoud. Handeling zit er bijna niet in. De hele inhoud kan in enkele woorden worden samengevat: Aston biedt de dakloos ge worden oude man een onderkomen aan. deze maakt misbruik van de zachtheid van Aston, probeert de tiran uit te han gen, wordt op zijn beurt in een hoek ge dreven door brber Mick en moet dan het veld ruimen als de eigenlijke bewoner van de rommelzolder waar alle taferelen zich af spelen. Aston, de situatie niet meer aankan en zwerver Davies de deur wijst. Dat Pinters werk, ondanks het gebrek aan handeling, toch boeit moet worden toegeschreven aan zijn talent levende mensen te scheppen, al toont hij een dui delijke voorkeur voor menselijk wrak hout Toch worden ons hier geen mensen voorgezet zonder dat iets van hun ver- leden ons duidelijk wordt De lange mo noloog van Aston in het tweede bedrijf is op zichzelf genomen een fantastische pertatie van Pinter. In eenvoudige, aangrijpende zinnen schetst hij hier de ervaringen van een klinisch geval, met al de daaraan verbonden menselijke tra giek. Maar ook zwerver Davies geeft, al zwetsend, een onthullend beeld van zijn lege innerlijk. De schijn ophoudend een mens met een door papieren gedekte naam te zijn, moet hij in feite worden beschouwd als 'n egoïstische, sluwe in trigant, die op domme manier poogt de broers tegen elkaar uit te spelen, om onmiddellijk tot diep-tragische nietsnut ineen te schrompelen wanneer hij tegen stand ondervindt. Jongste broer Mick wordt nog het meesi scneismatig aangeduid. We neuoen hier te doen mei een van grote piannen oezieide jongeman, die de nractn mist ze in de pranujk te realiseren en daarom uitbarst in viegeiacnuge sirenen tegen oe weerioze Davies, die in zyn nart Hem meer bewondert dan Aston, aan wie hy veei meer te aannen neelt. Het is bepaald geen gesneden koek wat oe scnouwourguezoener nier te ver werden Kreeg. Den pasmare oplossing vvorot niet gegeven, ïeuer moet maar uit manen wat ny in net stun ziet. Welnu, wij zien er een knappe karak- tei ten-ciuiig ui, met oe miuuaascne acn- tergrono die veie mensen van vanuaag stern aanspreem. Daarom heen K. en u. geujn genad net Leiose puDiien niermee te laten Kennis manen, ai nan men te recht een afneer Koesteren van net uit- nuiuuic van ue neie Situatie, waarin geen sprankje doordringt vaa noup oi geloof. De gisteravond geleverde spelprestaties stonuen op een uuitengewuim noog pi vjuus neimus gal uavies gesiane up een wyze die eine scnouwourgoezoener nog lang moet DijDiyven. Hy was die wezen loos oabbeide oude intrigant, een cnciie- uiidruKKing, wy geven net toe, maar is er een oetere omscnryving te geven: Dn was eenvoudig lantasuscn Knap spei mei een mernwaardig strak volgenouaen ou- oemannenmimien, die soms een ai te ko mische werking bieek te ne"boen. Ingetogen spel zagen we van Henk van Ulsen als Aston. De schimmige wereld waarin hij leefde moet meer worden aangeduid door détails dan werkelijk ge speeld. Terecht heeft de regie van Karl Guttman hierop alle aandacht gevestigd. Maxim Hamel tenslotte slaagde erin de onberekenbare broer Mick tot een levend mens te maken, een niet geringe presta tie wanneer men bedenkt dat we van zijn verleden juist het minste kregen te horen. De vertaling van G. K. van het Reve was zeer goed aangepast aan het Neder lands taaleigen, en het decor van Joseph Carl bezat precies de juiste sfeerwerking. Een voorstelling derhalve, die wij niet graag hadden willen missen. G. Tulp opkomst van Jaap Flier cn Gérard Le- meitre. Zij wisten inspiratie te brengen en het danspeil steeg onmiddellijk. Harkarvy is veel blijer en onbezorgder en heeft ook in „Four times six" een moderner idioom. Dit ballet werd met vaart en expressief gedanst. Hans van Manen tekende voor de choreografie van „Klaar af". Hij heeft geen franje, gaat recht op de man af. De bewegingen zyn veel minder roman tisch soepel, ze zijn strak, soms zelfs wat hoekig, hier en daar houterig, waar door de uitvoerenden iets te veel als poppen aandoen. In de twee pas-de-deux van Milly Gramberg en Gérard Lemaw tre (Twee-spalt) en Hannie van Leeu wen met Jaap Flier (Dubbelgangers), viel dit bezwaar volkomen weg. Dit door het strakke ribme soms enigszins obscederende ballet, met een navrante inslag, is een belangrijke aanwinst. We zullen het graag nog eens zien als het wat meer gedanst is. In „Legende" toont Aart Verstegen zich een choreograaf, die de kunst verstaat boven het dansen van een verhaal uit te komen en het een al gemeen menselijke inhoud te geven. Zelf danste hij als de houthakker voortreffelijk. Licht en soepel. Milly Gramberg en hij wisten teveel ro mantiek te vermijden. Zij maakten de dans tot een voortreffelijk samenspel van lijnen en bewegingen. Dat stuk rood gaas, dat gehesen werd om aan te geven dat de geest van de cour tisane zich ging manifesteren, had men beter weg kunnen laten. Het was onnodig. Van Marius Pelipa danste men uit Doornroosje de pas-dc-deux „De blauwe vogel". Alexandra Radius en Gérard Le- maitre zijn uitstekende solisten. Tech nisch was de uitvoering heel goed, maar vederlicht, wat deze pas-de-deux zeker moet zijn, was zij niet. Er was veel te genieten, maar we ontkwamen niet aan de indruk, dat deze groep teveel moet dansen om het hoofd boven water te kunnen houden. Dat is jammer. Men heeft kortgeleden in de N.L.C. kunnen lezen over de moeilijkheden die dit niet-gesubsidieerda ballet heeft. Wij hopen, dat men die alsnog te boven zal komen en dat een mogelijkheid wordt gevonden om deze groep met zoveel uitstekende krachten, oudere zowel als jongere, rustiger te laten werken. Om volledig te zyn, moeten we nog meedelen, dat in de morgenvergadering als bestuurslid werden gekozen mejuf frouw L. Flipse en de heer P. J. Mul uit Rijnsburg. A. C. Bouwman Zie voor stadsnieuws j ook pagina 7 j Nog nooit werd onder normale omstan digheden zo'n groot spaaroverschot ge kweekt als de afgelopen maand. De voor uitgang van het spaarderstegoed bedroeg niet minder dan f 958.000, tegen f 635.000 in februari 1960. In totaal werd inge legd f 2.630.089,59 cn terugbetaald 1.671.836,29. Het aantal nieuwe boekjes was 562 cn het aantal afbetaalde boekjes 309. Op 6.525 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 161.216 bijges. meven. Er werden 1.181 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlij' in houd van f 31131.10. Het tegoed der 47.796 inleggers bedroeg aan het einde :vaa de maand f 41 £63-254.11. 'n Grandioze aanbieding ln de uitmuntende Stefano-regenjassen. Voortreffelijk van stof en uitvoe ring. Normale verkoopprijs Nu, met en zonder ceintuur, zo lang de voorraad strekt, slechts Telefonische of schriftelijke orden kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudeiestngel Katendr. Lagerijk hk. Dorpiweg West-Kruiskade 35.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3