Uw probleem is het onze Martinez Wie geen tijd heeft kan niet opvoeden VenkoJk Prov. kerkvergadering besprak kwestie-Smits Ds. P. ZANDT GISTEREN TE KAMPEN BEGRAVEN Enkele kanttekeningen Drs. J. W. van Hulst op bondsdag SUGGESTIES In Bennekom christ. verpleegstersschool KOEK Beroepings werk Een woord voor vandaag Cals dankt Enschede voor landgoed 2 BEJAARDEN DIE GEBREK LIJDEN JN WELY AREND Nederland leven nog duizenden bejaarden op of onder de minimumgrens van het levensonderhoud. Dit is een ernstige zaak, waar aan vorige week in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid, terecht aandacht is besteed, liet antwoord op de vraag, hoe hieraan iets gedaan zou kunnen worden, is echter niet zo gemakkelijk te geven. In het algemeen kan gesteld worden, dat de inkomsten van de bejaarden bestaan uit wat de algemene ouderdoms voorziening krachtens de Algemene Ouderdomswet oplevert en voorts wat er vla particuliere, ondememings- of bedrijfspensioenfondsen nog toevloeit. Dat deze uitkeringen thans in vele gevallen niet voldoende blijken, hangt sa men met het feit, dat voor vele ouderen geen of slechts zeer geringe pensioen voorzieningen zijn getroffen en deze voorzieningen bovendien in de loop van de jaren nog minder zijn gaan betekenen als gevolg van de geldontwaarding. Voor wat de A.O.W.-uitkering betreft, beeft men de geldontwaarding opge vangen, omdat bij stijging van de lonen en de prijzen, deze uitkering in ge lijke mate verhoogd wordt. Voor hen echter, die uitsluitend zijn aangewezen op de A.O.W.-uitkering, biedt deze voorziening ook onvoldoende bestaansmo gelijkheden. Het gaat hier om een bodemvoorziening, waarboven aanvullen- do voorzieningen noodzakelijk zijn. Bij de instelling van de Algemene Ouder domswet is de regering indertijd hiervan ook uitgegaan. Voor deze aanvullen de voorzieningen wordt op het ogenblik in de vorm van ondernemings- en bedrijfspensioenfonds over het algemeen ook wel gezorgd, maar hiermee zijn nu eenmaal de moeilijkheden niet opgelost voor degenen, die reeds tot de bejaarden gerekend moeten worden en voor wie in het verleden onvoldoende gezorgd is. Indien de omvang van de A.O.W.-uitkeringen nog eens kritisch zou worden bezien, zou ongetwijfeld deze groep van bejaarden de volle aandacht moeten hebben. Maar gelet op het karakter van de Algemene Ouderdomswet zal er toch slechts sprake kunnen zijn van een extra verhoging in zeer beperkte zin om het karakter van de verzekering als bodemvoorziening niet aan te tasten. Zij, die in dit opzicht verder willen gaan, dreigen de bestaande orde te verstoren. Het lijkt ons, dat er voor de bejaarden behalve vla de A.O.W. ook langs een andere weg nog wel aanvullende voorzieningen te treffen zouden zijn. A.O.W.: BODEMVOORZIENING QVER de waardevastheid der pensioenen wordt op het ogenblik door de Sociaal-Economische Raad een advies aan de regering voorbereid. Waardevastheid betekent, dat het bedrag van een uitkering zo vastgeste'd wordt, dat er steeds een zelfde hoeveelheid goederen voor gekocht kan wor den. Bij stijging van de prijzen zullen de uitkeringsbedragen dus ook omhoog moeten gaan. Wij weten niet, in welke richting de Sociaal-Economische Raad de regering zal adviseren om te komen tot een grotere waardevastheid van de pensioenen. Uit mededelingen In de Tweede Kamer en in de dagb'adpers is al duidelijk gebleken, dat er verschil van mening bestaat. Er gaan stemmen op, met name uit socialistische kring, die voor de toekomst de A.O.W.-uitkeringen nog maar eens drastisch willen verhogen. Deze uitkeringen zijn weliswaar reeds waar devast cn worden dus reeds verhoogd bij stijging van de prijzen, maar de niet-waardevastheid van de ondernemings- en bedrijfspensioenfondsen zou dan in deze extra stijging van de A.O.W.-uitkeringen opgevangen kunnen worden. De heer J. J. A. Berger heeft vorige week in de Tweede Kamer al voorgesteld de A.O.W.-uitkeringen met 50 te verhogen. Zo oppervlakkig gezien, lijkt dit voorstel wel aantrekkelijk. De bejaarden kunnen hiervan immers onmiddellijk profiteren en het hele ingewikkelde vraagstuk van de waardevastheid der pensioenen met alle financieringsmoei lijkheden zou uit de wereld geholpen zijn. Dit is echter maar een oppervlakkige conclusie. Aan een dergelijke maatregel zitten namelijk ook bijna onoverkomelijk grote nadelen vast. In de eerste plaats moet men niet onderschatten de zeer drastische verhoging van de A.O.W.-premie, die hiervan het gevolg zou zijn, vooral wanneer men let op de veroudering van onze bevolking. Uit verzekeringstechnisch oogpunt gezien is de premie reeds zeer hoog. In de tweede plaats verliest daardoor de A.O.W. zijn karakter van bodemvoorziening en krijgt men te maken met een min of méér volledig staatspensioen, waarboven de ondernemings- en bedrijfspen sioenfondsen al dan niet nog iets extra's kunnen doen. Deze pensioenfondsen worden dan echter duidelijk teruggedrongen tot een tweede of derde rang9 plaats en een waardevast maken van deze pensioenen zal men dan wel defini tief uit het hoofd zetten. Hiermede hangt samen het derde bezwaar van meer principiële aard. namelijk dat het bedrijfsleven wordt uitgerangeerd bij de vaststelling van dit belangrijke onderdeel van de arbeidsvoorwaarden. Het bedrijfseigene van het pensioen gaat verloren. VARIABELE PENSIOENPREMIE TT EN zeer drastische verhoging van de A.O.W.-uitkeringen, teneinde op deze wijze het hele vraagstuk van de waardevastheid van de pensioenen op te lossen, wijzen wij af. Wij zien hierin geen oplossing, maar slechts een ingreep in onze maatschappelijke structuur, die nieuwe problemen oproept. Wij zouden daarom nog eens aandacht willen vragen voor het rapport, dat enige tijd geleden onder auspiciën van het Convent van Chr. Sociale Orga nisaties, over dit onderwerp is uitgebracht. In dit rapport werd inderdaad een middel aangegeven om behalve voor de A.O.W.-uitkeringen ook voor de ondernemings- en bedrijfspensioenfondsen tot een waardevastheid te komen. Wij geloven, dat langs deze weg tot een veel bevredigender oplossing kan worden gekomen. De conventscommissic sprak zich uit voor de instelling van een pensioen premie, welke in ge'ijke mate met de lonen stijgt. De premiegelden zouden belegd moeten worden in waardevaste onroerende goederen en de rentewinst van de beleggingen zou bovendien aangewend kunnen worden om de gevolgen van geldontwaardingen tegen te gaan. Dergelijke maatregelen zijn naar onze mening gezonder, omdat hierdoor de initiatieven van het bedrijfsleven om te komen tot goede pensioenvoorzienin gen voor het personeel worden gestimuleerd. Dergelijke initiatieven worden echter ondergraven, indien de A.O.W. tot een onnatuurlijke grootte wordt opgeblazen. Het bedrijfsleven zelf heeft thans vrijwel over de gehele linie met uitzonde ring van een aantal restgroepen pensioenfondsen ingesteld. Wellicht dat de overheid deze laatste groepen nog een stimulans kan geven om binnen een bepaalde termijn tot een algemeen bedrijfspensioenfonds te komen. Een prachtig stuk sociaal werk van het bedrijfsleven kan dus als voltooid be schouwd worden. De onderneming?.- en bedrijfspensioenfondsen zullen er thans aan moeten meewerken, tot een grotere waardevastheid van de uitkeringen te komen. En daar waar de pensioenvoorzieningen nog maar gering zijn, daar zal men van werknemerszijde druk moeten uitoefenen om te komen tot verbetering. „Tussentijds" valt er zonder openbreking van de ca.o. in dit opzicht nog wel wat te regelen. (Van een onzer verslaggevers) „WIJ ZULLEN PROBEREN er zo'n dag van te maken, dat u met tegenzin de zaal weer verlaat!" Deze verzekering uit de mond van mevr. A. Vermet- de Ruiter te Haarlem kregen de talrijke dames te horen, die gis teren de grote zaal van Tivoli te Utrecht bevolkten, waar zij de bondsdag kwamen bijwonen van de Chr. Plattelandsvrouwen -meisjesbond. Al was de belang stelling uit de uithoeken van het land voor deze dag niet zo groot, tengevolge van de zeer zware mist in de ochtenduren, en al moest hierdoor de vergadering ver over tijd beginnen, een beste dag is het desondanks geworden. Ongetwijfeld werkte hieraan het pro gramma mee. dat o.a. een rede van drs. J. W. van Hulst te Amsterdam over de nieuwe opdracht van de christelijke opvoeding vermeldde. Een onderwerp dat de talrijke moeders en opvoedsters interesseerde. Want deze bondsdag was bestemd voor de z.g. B-leden, de vrou wen. De heer Van Hulst ging er van uit dat de nieuwe opdracht feitelijk de oude opdracht is, maar dan aangepast aan de veranderde omstandigheden. Want het zal ieder duidelijk zijn, dat de ge zinsverhoudingen zich gewijzigd hebben. Hieraan heeft de industrialisatie schuld. Vroeger koos een jongen een beroep en bij de uitoefening van dat beroep was. als hij later man en vader werd, zijn gezin betrokken. Vandaag komt het veel voor, dat moe der en kinderen van vaders beroep wei nig meer weten dan dat hij .,op het fabriek" werkt. Wat hij er precies doet weten zij niet. Hij heeft trouwens maar een heel klein onderdeeltje in het grote raderwerk van het fabricageproces voor zijn rekening. Hoe het allemaal in el kaar zit, weet hij zelf niet en het in teresseert hem weinig. Van belang is al leen het loonzakje. Je zou het zó kunnen typeren, aldus de heer Van Hulst: vroeger koos men een beroep, nu kiest men een loonzakje. Waar valt het meeste te verdienen? De materiële vraag gaat bij het beroep en in het gezin voorop. Christelijke opvoeding Een christelijke opvoeding maakt het echter nodig, dat de materiële vragen bij het kind pas op de derde of vierde plaats komen. Dit moeten zij van, hun oilders leren. De kin deren mogen niet ten offer vallen aan het welvaartsdenken van deze tijd. Dan zullen zij, als er straks een terugval in het maatschappelijk le ven komt, daartegen beter opgewas sen zijn. Niet opvoeden tot welvaart maar tot een nieuwe wijze van wel zijn. Wil het gezin conform de regel van Augustinus oase en vluchtheuvel zijn, dan zullen ouders de tijd moe ten nemen voor hun kinderen. Grondwet voor de paedagogie, al dus de heer Van Hulst, is: u>ie geen tijd heeft, kan niet opvoeden. Ook zal men bij alle spanningen in het gezin éérst aan de kinderen moeten denken. Men is bijna zijn leven lang volwassen, maar de kinderjaren duren erg kort. Daarom hebben de kinderen recht op vreugde, spel en rust. Niet dat de kinderen de dienst hebben uit te ma ken. Het gezag mag niet ontbreken. Maar geen opvoeding verkrijgt gezag Advertentïèn de sigaar waarmee men de saaiste wacht tevreden doorkomt... Vraag maar eens"! naar SANTOSA-de nieuwe 22 cents MARTINEZ! De •nrlle toeneming van het aantal srxaele misdrijven is besproken in de Eer ste Kamer cn de aenatoren hebben ban brzorgheid hierover niet onder stoelen ol banken geschoven. Aan de vele, in de Ka mer grnite suggeaties voegt het Alge meen Dagblad er nog een toe. Deae: „Ware er niet een regelmatige meldings plicht mogelijk voor mensen die veroor deeld aijn wrgena het plegen van een sexueel misdrijf, met name voor ben die veroordeeld fijn wegens het plegen van on tucht met minderjarigen? Trieste ervaringen hebben joist in de laalate jaren beweaen dat deze laatste groep een potentieel allergevaarlijkste ea- tegorie vormt, een voortdurende bedreiging voor ome kinderen. Wanneer deve mensen op vrije voeten komen na een straftijd c.q. een periode van verpleging dan ia, *o is na enkele malen aehtefeen belaas gebleken, het toeaieht op hun verder doen en laten te gering. Leg «leze mensen de verplichting Mt, eirh een keer per weck te melden bij de rrdenpolilie van hun woonplaat». Geef *e era boekje waarin elke week wordt aango takend dat lij zich inderdaad hebben ge meld. Zij gouden, ola een dergelijke maatregel word ingevoerd, veel Herker dan tot dus verre het gevoel krijgen dat sij voortdu rend in de gaten worden gehouden, dat er ten voortdurende bemoeiing ia met hun doen en laten. Dat werkt preventief. Bovendien rou de politie ook in werke lijkheid door een dergelijk systeem meer vat hebben op deze lieden. Enkele malen is juist de laatste tijd gebleken dat bet toe zicht op d«ve categorie schromelijk te kort geboot. Dit toezicht zon, bij een derge lijke maatregel, veel eenvoudiger en doel treffender kunnen worden.** Het Algemeen Handelsblad is bezorg'! over de ontwikkeling van de Utrechtse Jaarbeurs waarschijnlijk naar aanleiding van uitlatingen van de beer J. C. Bottenheim, voorzitter van de Neder landse Texticljaarbeur», waarvan wij giste ren melding maakten. Het Handelsblad houdt aan de directie van de Utrechtse beurs de ontwikkeling van het Westduitse jaarbeurswezen voor ogen en schrijft dan: Iu het kader van de groeiende Europese markt hebben de Wc*tduil«e Messen aldus ren duidelijke voorsprong behaald op ande re jaarbeurzen buiten de Bondsrepubliek. De middelen hierbij zijn naaat termijnaf spraken, de steeds scherpere concentratie van het aanbod, het streven naar interna tionalisatie en het verlenen van de grootst mogelijke „secviee" aan tentoonstellers en inkopers. Van niet te onderschatten beteke nis is voorts nog de zeer gunstige geogra fische ligging, van het land. Tenslotte trekt het de aandacht dat het streven met name in Frankfort erop is ge- riebt de z.g. „Sehleute" te weren, zodat het contact tussen exposant en inkoper zo ongestoord mogelijk tot stand kan komen. Wat gaat Utrecht hier tegenover «tellen om zijn partij in het internationale jaar- beurtorkest te blijven meespelen? De tijd dringt. De Utrechte# jaarbeur» mag niet verschrompelen tot een „nationale mani festatie" alleen. Het steeds urgenter wordende pro bleem dat ziekenhuizen over een onvol doend aantal kundige verpleegsters be schikken, heeft er toe geleid, dat door de Stichting Protestants Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom het initia tief is genomen tot de oprichting van een Verpleegstersschool. Uitgangspunt voor de daartoe in het leven geroepen afzonderlijke stichting is het rapport „Basisopleiding verpleeg sters" van de voorlopige Vërplegings- raad ingesteld door de Geneeskundige hoofdinspectie van het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Met de opleiding, die voor alle meis jes in ons land open staat, mits zij ten minste mulo of daarmede gelijkstaand onderwijs hebben genoten, zal reeds op 1 september van dit jaar wogden be gonnen. Vilie en vaart aijn de nieuwe directie toe gewenst bij het concipiëren van een jaar beurs, die ern nuttige functie als interme diair in het internationale bandeliverkeer blijft vervullen. Advertentie als zij niet wordt gedragen door de liefde voor het kind. Aan het slot van zijn betoog vroeg de heer Van Hulst speciaal aandacht voor de opvoeding van het meisje. Vooral haar positie is veranderd in de nieuwe maatschappij. Meer dan vroeger zullen ouders hun dochters met grote zorg moeten opleiden en haar op tijd bepaalde verantwoordelijkheden moeten leren. Bewoonbaar platteland Bij het begin van de middagvergade ring heeft de presidente met een enkel woord gewezen op het nut van de C.P.B. In deze tijd. De voorlichting op sociaal en cultureel gebied mag mis schien minder nodig zijn dan vroeger, omdat daarvoor ook andere organen zijn gekomen, maar de behartiging van plat- telandsbelangen blijft nodig. Het zijn de organisaties van plattelandsvrouwen, die moeten zorgen voor het bewoon baar blijven van het platteland. Daar toe dient ook het christelijk landbouw- hnishoudonderwijs, waaraan de C.P.B. haar medewerking geeft. Door een op peil blijvend platteland wordt de trek naar de stad voorkomen. De activering van de vrouw in en buiten haar gezin en de bezinning op de grondslag van de eigen organisatie behoort voorts tot de specifieke taken van de C.P.B. Wat er zoal gedaan wordt aan de ac tivering der vrouwen kwam naar voren in het interview, dat de vice-presidente, mevr. J. Cromwijk-Huisman te Lin- schoten van een viertal dames afnam en waarbij het o.a. ging over huishou delijke- en woningvoorlichting ten plat- telande, over zelfbescherming in oor logstijd en emigratie. Mevr. R. Woldinga-Veldman te De Bilt hield een causerie over het oecu menisch hulpwerk door Nederlandse plattelandsvrouwen aan de vrouwen van het dorp Vigla in Griekenland. Van de overige programmapunten melden wij de behandeling van jaar verslag en huishoudelijke zaken, waarbij de secretaresse, mej. M. Lugtigheid te Ede de hoofdrol speelde. De zangeres Dé van Oenen bracht een aantal liederen ten gehore. Riky Loo- man, „kampioene" bij declamatiewed strijden van de plattelandsjeugd, betrad ook het podium. Ds. G. Spilt, predikant te Utrecht en assessor van de generale synode der hervormde herk sprak het slotwoord op deze bondsdag. NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt: J. v. Drenth te Ooltgensplaat; te Varsseveld: J. M. de Meij te Opperdoes: te Steggerda (toez.): E. G. Boesenkool te Aarlanderveen; te Surnuisterveen: J. G. Eelderink, vica ris aldaar. Bedankt voor Waddinxveen: C. J. v. de Broek te Ridderkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Amsterdam-Slotervaart- Osdorp: J. G. Marseille te Groningen-N. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwaag-Westeinde: W. de Joode te 's Gravenhage-Z. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Rotterdam, derde pred. pl.J. W. Hilverda te Veenwou- den-Zwaagwesteinde. DE UNIECOLLECTE HEEFT OPGEBRACHT Appingedam 936.40, Baflo 600.--, Ezinge 397.50. Akkerwoude 347,75, Nlj-Beets 221,50, Deinum 203.50. Assen 1.727,15. Beilen 721,50. Balkbrug 498.09, Oldemarkt 473.50, Radewljk 129.25. Aalten II 439.18, Arnhem 4.132.75, Amersfoort 3.270.44, Breukelen 397.18, Eem- nes 91.69. Andijk 599,31. Landsmeer 450.--, Muiden 325,80, Barendrecht 685,—. Bleiswijk 805.50, Bodegraven 144,50, Goes 650,35. Hein- kenszarvd 240-, Dussen 98,50. Totaal van 375 lokale eomité's: 232.576,33; verleden jaar 203.896. De gelijkenis van het verloren schaap staat tweemaal in de bijbel. Mattheus verhaalt haar en Lucas, maar de achtergrond is totaal verschillend. In Lucas 15 vertelt de Heiland van het verloren schaap als mensen aanmerkingen maken op het j feit dat Hij zich zoveel bemoeit met tollenaars en zondaars. In Mattheus 18 wordt dit verhaal verteld in één adem met de waarschuwing tegen hen die de kleinen van het Koninkrijk i verleiden tot zonde. Ook als deze kleinen verleid worden trekt Christus er op uit om hen te vinden. In Lucas spreekt het schaap van de verloren en door de kerk vergeten eenling; in Mattheus is het een van de mensen die als de kinderen is geworden" en zich bekeerd heeft, maar weer afdwaalde. We zouden kunnen vragen: Wat bedoelt Christus nu? Heeft Mattheus gelijk of Lucas. Het antwoord is eenvoudig: beiden j hebben gelijk. Christus heeft evenveel liefde voor de vergeten zondaar als voor de verleide afvallige. Hij kwam immers op aarde voor hen, Hij leefde voor hen, Hij stierf voor hen, Hij overwon de dood voor hen! Om welke mensen bekommeren wij ons het meest? Om de nette burgers, de keurige kerkmensen, die van onze stand zijn? Of om de mensen die zijn afgedwaald van de kudde. Wat doen wij voor hen? Advertentiën Textiel stoffen met het FELISOL-etiket zijn kleurecht I Let U dus voortaan op FELISOL. FELISOL écht kleurecht De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland heeft zich vol gens een bericht in het „Gerefor meerd Weekblad" (uitgave Bout) in haar vergadering van 1 maart opnieuw beraden over haar roe ping tot het houden van opzicht over de dienaren des Woords, emeriti-predikanten, die haar wordt opgedragen in ordinantie 11 van de hervormde nieuwe kerk orde. Natuurlijk was de achter grond van deze bespreking de zogenaamde kwestie-Smits. De vergadering besprak de procedure die de generale synode van de Her vormde Kerk heeft gevolgd. Zoals men weet heeft de synode vorige maand besloten om deze hoogleraar, die zich zeer grof had uitgelaten over geloofswaarheden die de meerderheid van de hervormde lidmaten als essen tieel ziet. niet de rechten van emeritus predikant te ontnemen. Zij wees af een voorstel om thans nog tegen genoemde eervol van zijn ambt ontheven predikant met de rechten als van een emeritus een zgn. leertucht- procedure te beginnen, en wel op de volgende gemengde gronden. Ten eerste begrijpt de prov. kerkverga dering uit de publicaties van of over de laatste synodevergadering, dat de ze de procedure-Smits voorzover haar betreft nog niet definitief als afgeslo ten heeft beschouwd, daar zij de zaak heeft verwezen naar haar Raad voor de zaken van Kerk en Theologie. Ten tweede wil de prov. kerkvergadering de rechtsregel van het „non bis in idem" in het oog houden. Ten derde blijft de prov. kerkvergade ring van oordeel niettegenstaande zelfs gezaghebbende tegenovergestelde opinies dat de bepalingen betreffen de het opzicht over de dienst des Woords en de catechese niet van toe passing zijn op van hun ambt ontheven predikanten, doch hoofdzakelijk alleen op dienstdoende predikanten en cate cheten. De prov. kerkvergadering nam wel het besluit een voorstel tot wetswijziging in overweging te nemen met het plan dit voorstel voor te leggen aan de zo mervergadering der generale synode ter wegneming van onduidelijkhe den in de thans geldende kerkordebe- pallngen. Duizenden getrouwen bijeen (Van onze parlementsredactie) Tj^EN van de weinige wensen, die de overledene met betrekking tot zijn begrafenis heeft geuit, is, dat tijdens een samenkomst in een kerk het woord Gods gepredikt zou worden uit Openbarin gen 14 13." Dit zei dr. D. C. van der Ent Braat, Ned. Herv. pre dikant te Monster, tijdens de rouwdienst, die ter gelegenheid van het overlijden van ds. P. Zandt, voorzitter van de Staatkundig Ge reformeerde Partij, lid van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van de gemeenteraad van Delft, gister middag in de Broederkerk te Kampen plaats had. Na de rouwdienst begaf men zich naar het kerkhof te IJsselmuiden, waar het stoffelijk overschot in het familie graf zou worden bijgezet. Het was een lange stoet, een zwart lint, zich slinge rend door het vlakke veld. Velen groepten rond de groeve sa men. Urkers, Staphorsters, Zeeuwen en Veluwse boeren, allen in hun eigen karakteristieke kledij. Tussen hen ook leden van de Tweede Kamer, verte genwoordigend bijna alle fracties, de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland mr. J. Klaasesz, een delega tie yan het gemeentebestuur van Delft, talrijke predikanten. Ook de burge meester van Kampen, dr. W. P. Berghuis, gaf tijdens de begrafenis van zijn belangstelling blijk. Op het kerkhof sprak ds. Van der j Ent Braat nog een kort woord. Hij noemde ds. Zandt een getuige der waar heid. Zijn woord zal nog klinken, nadat hij gestorven is. Ds. Van der Ent Braat j sprak vervolgens hét apostolicum. Ten- slotte zongen de aanwezigen op het j kerkhof het derde vers van psalm 84: ..Welzalig hij, die al zijn kracht en hulp alleen van U verwacht." De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft in een brie! I aan burgemeester en wethouders van i Enschede zijn dank uitgesproken voor het besluit van de gemeenteraad van Enschede om het landgoed „Druner- loo", dat de regering de beste vesti gingsplaats acht voor een derde Techni-1 sche Hogeschool, te schenken aan het Rijk. Met waardering, aldus de minis- ter. heb ik kennis genomen van het spontane en bijzonder snelle aanbod van de zijde van het gemeentebestuur van Enschede, hulp te verlenen bij de eventuele verwezenlijking van de rege ringsvoorstellen inzake de hogeschool. „Zalig zijn de doden", zo luidt dit Bijbelwoord, „die in den Heere sterven van nu aan! Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid; en hun werken volgen met hen." Duizenden waren uit alle delen van het land naar Kampen gekomen om ds. Zandt naar zijn laatste rustplaats te be geleiden. De Broederkerk een van de grootste bedehuizen in de Hanzestad, kon de schare niet bergen. Velen von den daarom een plaats in de kerkge bouwen van de Gereformeerde Gemeen te en de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt), waar zij door middel van de luidspreker het in de Broederkerk ge sprokene konden volgen. Ir. C. N. van Dis, eveneens staatkun dig-gereformeerd Tweede-Kamerlid, sprak namens het hoofdbestuur van de SGP een kort woord ter nagedachte van de overleden partijvoorzitter. Hij memoreerde, hoevelen de laatste dagen hun waardering voor de overle den partijvoorzitter hadden geuit, ook vooraanstaande leden van partijen, die ds. Zandt zijn gehele leven heeft be streden. „Men heeft ds. Zandt wel eens ver weten, dat hij werd gedreven door haat jegens zijn rooms-katholieke land genoten. toen hij hen bestreed. Het aankweken van haat tegen wie dan ook was hem echter vreemd. Aan God alle eer voor wat Hij ons in ds. Zandt heeft gegeven. Zijn heengaan is voor ons een groot verlies, maar voor hem een onuitsprekelijk gewin", al dus ir. Van Dis. Hierna betrad de heer A. de Redelijk heid uit Ouderkerk aan de IJssel de kansel. Hij sprak namens de Hervorm de evangelisatie Elim te Zwolle, waar ds Zandt dikwijls heeft eepreekt. Ten slotte hield ds. Van der Ent Braat een Korte preek over de tekst uit Openbaringen 13. „Men kwam altijd on der de indruk van het moeitevolle be staan. dat ds. Zandt in zijn leven tors te. Onafgebroken voerde hij de strijd tegen de Antichrist. Nu mag hij rusten van zijn arbeid. Vreest God en geeft Hem de eer!" zo spoorde ds. Van der Ent Braat zijn gehoor aan. Vraag: Op een moquette vloerkleed is een flesje Oostindische inkt geval len. waardoor tevens vlekken zijn ge komen cp een cocos-vloerbedekking. Wij hebben de vlekken behandeld met melk en daarna met een persilsopje. Veel inkt is daardoor reeds verwijderd maar enkele grote vlekken zijn zicht baar gebleven Hoe moeten wij verder handelen? Antwoord: U kunt proberen de over blijvende vlekken te verwijderen door deze te betten met spiritus of alcohol en mogelijke resten te verwijderen met sop. Vraag: In december 1959 hebben wij een kanarie gekocht bij een verkoper, wiens vogels enige malen bekroond zijn geworden. Volgens de verkoper is de vogel van een broedsel van mei 1959. Na enkele dagen in mijn bezit te zijn geweest begon de kanarie in derdaad heel aardig te zingen. In juni I960 begon hij te ruien en dan spreekt het vanzelf, dat het zingen ophoudt. Maar in januari was de rui nog niet ten einde. In november leek het erop. dat de rui was afgelopen. Het zingen begon even opnieuw, maar tot heden raakt hij grote en kleine veertjes kwijt en het dier zit zich ziek te plukken. Wij geven hem zwart zaad. een lepel tje snoepzaad en Sluis' krachtvoeder. HIJ staat steeds ln de verwarmde ka mer op dezelfde plaats, ver van ra men cn deuren zodat hij geen kou kan vatten. Nu en dan hangen wij een doek je over de kooi om na te gaan of het beest ook luis heeft, maar wij vinden niets daarvan De kanarie zit maar stil in zijn kooi. eet graag en wast enkele malen per dag zijn kopje in het badje. Nu cn dan hapt hij alsof hij wil begin nen te zingen. Wat is het beste te doen? Antwoord: Inderdaad komen in uw brief enkele vreemde dingen naar vo ren. De vogel moet al door de eerste rui heen zijn, daar een kanarie van vijf maanden reeds zijn jeugdrui heeft gehad. Regelmatig zwart zaad geven is heel verkeerd. Er zijn in de vogelvoe- derhandel verpakte voeders, speciaal voor kanaries. Hierin zit alles wat de vogel nodig heeft. Koop direct een pakje knnaric-zangzaad van het door u aangehaalde merk. waarvan u ook het krachtvoer betrekt. Verder verdient het aanbeveling in de wintermaanden eens wat vitaminedruppels (bij de zaadhandel te verkrijgen» op het voer of in het drinkwater te doen. Verder moet u de vogel dagelijks wat groen voer geven. Dit is ook verpakt ver krijgbaar, ofschoon wij de voorkeur geven aan verse sla of geraspte wor tel. Mocht do vogel niet door de rui heenkomen, dar. kunt u de kooi eens afdekken met een doek en de vogel een paar dagen alleen geweekt brood en melk geven. Informeer eens bij de zaadhandel naar een middel tegen luis, maak de kooi eens terdege schoon. Vooral de zitstokken moeten met ko kend sodawater worden gereinigd en de kooi moet tot in de naden worden gezuiverd. Krijgt de vogel wel voldoen de licht? Verder neem ik aan. dat de vogel door het voortdurend geven van zwart zaad te dik geworden is, van daar het happen. Geef eens per week en niet meer dan één bakje met snoep zaad. Vraag: Kunt u mij een methode aan de hand doen om een meerschuimen pijp te reinigen? Ik ben in het bezit van een dergelijke pijp met barnste nen roer, maar deze is vuil. Ik wilde het eerst proberen door wat slaolie in het roer te druppelen teneinde het aangekoekte vuil zacht te krijgen. Antwoord: Men kan een pijp reini gen door een zgn. pijpreiniger, ge drenkt in spiritus. Wanneer het sap erg is aangekoekt, dan kunt u de natte pijpreiniger eerst enige tijd in de pijp laten zitten, opdat »»t vuil wat kan weken. Zo nodig moet men deze be werking enige malen herhalen. Ten slotte moet men met een droge pijpen- reiniger de pijp drogen en deze dan een dagje on de schoorsteenmantel la ten nadrogen. Vraag: Wij hebben koper gevernist met een kopervernis, maar het re sultaat is niet mooi geworden. Hoe vernis er weer Antwoord: Men kan de laag betten' met alcohol, blanke spiritus of eau de cologne. Zo nodig herhale men dit enkele malen. Vraag: Onze mooie grote wilgen zijn in 1953 door het zouie water dood ge- I gaan. Voorzover wij weten heten zij i „roodband" of „Kaspische wilg". De kleur van de bast is roodachtig, zoals de kleur van de achtcents postzegel. De ze boom bloeit vroeg, soms al in fe bruari. Waar zou ik deze wilgen kunnen i krijgen? Antwoord: De wilg, die het meeste aan uw beschrijving beantwoordt, is de Kaspische zandwilg, salix acutifolia, met dunne twijgen, zeer smalle bla deren, minstens zes maal zo lang als j breed, met kale, olijfbruine berijpte twijgen. Een andere wilg met rood hout en hoger groeiend dan de vorige is de salex alba calva. de cricket- batchwilg met purperbruine twijgen. Een rechtopgaande snelgroeiende boom. Terwijl de eerstgenoemde wilg alleen een hoogopgaande struik vormt, I groeit de tweede uit tot een hoogop gaande boom. S. alba calva is de laat ste jaren sterk op de voorgrond geko- I men. Deze is bij iedere goede boom kweker te krijgen. Vraagt u maar eens naar beide en probeert u beide bo men eens bij de kweker te zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2