|licuuic £dftsdje (Couraitl Indonesië verbreekt laatste contacten Gizenga onttroond door Loendoela? B. Haitink ontving K.L.M.-insigne NIEUWS in één oogopslag- Wederzijdse boycot tabaksgrossiers en sigarenfabrikanten Wat een geluk.... BON Brand in Japanse mijn: 71 dóden KOELKASTEN Vorderingen op Madagascar BULTHUIS VRIJDAG 10 MAART 1961 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Pr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIOJSAAL DAGBLAD .Stantmsticfi Is ghtbltota myn bert ia tegljcnspoct" Eenenveertigste jaargang no. 12121 Wie geen tijd heeft kan niet opvoeden Zie pagina 2 Indonesië heeft de toch al heel dunne officieel-diplomatieke band met Nederland nu radicaal doorgesneden: het is Engeland niet meer toegestaan de Nederlandse belangen in Djakarta nog langer te behartigen. De maatregel is in strijd met alle inter nationale gebruiken de weinige nog in Indonesië aanwezige Nederlanders en vooral de spijtoptanten kunnen er de dupe van worden. Gizenga, opvolger van Loemoemba en destijds vice-premier in zijn regering, schijnt aan de kant geschoven te zijn door de vroegere opperbevelhebber van het Kongolese leger Loendoela. Als het waar is, is er weer enige hoop voor Kongo, want Loen doela schijnt bereid te zijn tot samenwerking met Kasavoeboe. Een mijnramp in Japan heeft aan 71 personen het leven gekost. Vorig jaar werd dezelfde maatschappij door een ramp ge troffen waarbij 67 mensen het leven verloren. Er wordt nu een diepgaand onderzoek ingesteld. De provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland heeft zich opnieuw beraden over artikel 11 van de Hervormde (nieuwe) kei-korde achtergrond dus de kwestie prof. Smits. Besloten is een wetswijziging voor te leggen aan de synode, ter weg neming van onduidelijkheden in de thans geldende bepalingen. Het bestuur van de Utrechtse Jaarbeurs, waarop de laatste tijd van vele zijden kritiek was geoefend, zal worden gereorgani seerd. De directeur zal grotere bevoegdheden krijgen, de grote lijnen zullen worden uitgezet door een (beperkter) algemeen bestuur dat een ruim aantal vertegenwoordigers van het be drijfsleven zal omvatten. De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft in een rede in Groningen betoogd, dat reclame-tv niet strijdig is met ons cultuurpatroon. „Reclame is niet iets wezensvreemd en schadelijks voor ons culturele bestel". TTE hebben er een feest van gemaakt daar in Parijs! Jean-Louis Va- ryze en zijn bruid Annie Gallliot zuilen het zioh, als ze dlie mogen bele ven, op hun gouden bruiloft nog herinneren. Want door een bijzonde re omstandigheid werd hun bruiloftsdag meer dan een „gewone" feest dag! Dit jaar voor het eerst wordt de grote 'huishoudten- toonstelling waar heel vrou welijk Parijs pleegt heen te gaan, gehouden in Puteaux, een van de aan Parijs ge groeide voorstadjes, 's Och tends werd de tentoonstel ling geopend en bijna op hetzelfde ogenblik gaven Jean-Louis en Annie elkaar hun jawoord voor de amb tenaar van de burgerlijke stand. Dat was bekend na tuurlijk toen ze buiten kwamen was er dan ook al gezorgd voor een oude, door paarden getrokken bus, vol gepakt met feestgangers, die bruid en bruidegom mee voerden naar de tentoonstel ling. Jean-Louis zou geen Fransman geweest zijn als hij zich niet onmiddellijk in de blijde situatie had kun nen verplaatsen: onder luid gejuich gaf hij zijn jonge vrouwtje een zoen en een flink stuk van de dag werd besteed aan bezichtiging en (uiteraard) het in ont vangst nemen van cadeaus! Waarschijnlijk komt het echtpaar Varyze nooit meer „in het nieuws", zal er nooit meer van hen een foto in de kranten staan wèl zullen de kranten van deze dag zorgvuldig bewaard worden en keer op keer vol trots ge toond aan kinderen en kinds kinderen. Want „de krant" en vooral: je eigen 1 ant is een dagelijkse vriend met wie je vertrouwd bent en die je niet wilt missen, je hele leven niet. Ze tekent immers het beeld van het leven dat ook je eigen leven is. En als hel goed is ook het beeld van je eigen levenssfeer! D kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaata) Betaling geschiedt per week/ maandkwartaal/per giro (Doorbalen wat niet van toepassing tal Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag het boek Tip Parade" op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) Eenenzeventig mijnwerkers zijn gis teren om het leven gekomen bij de zwaarste mijnramp in Japan sinds de tweede wereldoorlog. De politie deelde mee, dat de brand in de schacht was ontstaan, doordat een oververhitte lucht- compressor plotseling vlam vatte. Er bevonden zich op dat ogenblik 91 man in de mijn. Twintig van hen wisten zich te redden. Na achttien uur hard werken werden de 71 lijken naar boven gebracht. Zij die ontsnapten slaagden daarin, doordat zij dicht genoeg bij de uitgang waren om de benen te nemen toen het signaal „gevaar" weer klonk. Reddingsbrigades vari de omliggende mijnen stroomden het gebied binnen samen met bezorgde familieleden. De ramp is de vierde in dit jaar. Bij de drie andere mijnongelukken vonden zes personen de dood. De directeur van de maatschappij heeft meegedeeld, dat de 71 gezinnen onderhouden zullen wor den. Verleden jaar gebeurde in een mijn van dezelfde maatschappij een ramp die 67 mijnwerkers het leven kostte. Visser verdronken. Op de Noordzee is woensdag een van de opvarenden van de logger Katwijk 37 overboord geslagen en verdronken. Het was de 16-jarige J. Imthonn uit Katwijk aan Zee. (Van onze parlementsredactie) "E^NGELAND mag de Nederlandse belangen in Indonesië niet langer be- hartigen. Een eis hiertoe bereikte gisteren de Engelse regering te Londen. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde vandaag, dat dit besluit, dat onmiddellijk van kracht wordt, is genomen, „omdat Indonesië niets meer met de Nederlan ders te makcD wil hebben." Onafhankelijk van deze Indonesische stap ontplooit minister Luns een grote activiteit. Maandag en dinsdag zal hij te Londen spreken met de eerste minis ters van een aantal landen van het Britse Gemenebest. De premiers van het Gemenebest confereren momenteel in de Britse hoofdstad. In elk geval is in een ontmoeting voor zien met de premier van Malakka, tcng- koe Abdoel Rahman, die zoals men weet, vorig jaar reeds heeft willen bemidde len tussen Nederland en Indonesië, maar zijn pogingen heeft gestaakt op grond van de houding van het laatstgenoemde land. Wellicht zal mr. Luns ook met de premiers van India. Pakistan, Ceylon en Australië het Nieuw-Guineavraagstuk bespreken. Op een andere stap van de heer Luns. namelijk zijn poging om een ontmoeting te hebben met president Kennedy, vóór- Mat president Soekarno in de Verenigde Staten aankomt, heeft gisteren de Indo nesische minister van buitenlandse za ken Soebandrio ernstige kritiek geuit Het voornemen van mr. Luns is, aldus Soebandrio, sleahts in het belang van het kolonialisme. De Indonesische minis ter sprak de hoop uit, dat de Amerikaan se president dit zal doorzien. voor iedere keuken en iedere beurs in prijzen vanaf 225,bij AALMARKT 4 Telefoon 32176 VOLGENS nog onbevestigde be richten zou Antoine Gizenga, tot dusver leider van het rebellen- bewind in Oostprovincie, afgezet zijn door Victor Loendoela, de vroe gere opperbevelhebber van het Kongolese leger, dje thans aan het hoofd staat van de Loemoembisti- sche troepen in Oostprovincie en Kivoe. De geruchten vonden een voedingsbo dem. toen 200 mensen voor ondervraging werden gearresteerd en Gizenga niet zijn aangekondigde reis naar Madagascar maakte. De zegslieden, die voor deze berichten verantwoordelijk zijn, ver wachten dat de nieuwe leiders in Stan- leystad gematigder zullen zijn en be reid zullen zijn met president Kasavoeboe in Leopoldstad samen te werken. De Rus sen zouden hun veto hebben uitgesproken over het plan van Gizenga. het linkse bewind op de rondetafelconferentie op Madagascar te vertegenwoordigen. In tussen is men het er op bedoelde ronde tafelconferentie over eens geworden, dat er in Kongo staten zijn, die de jure of de facto bestaan. In beginsel werd be sloten tot erkenning van de staten die op de conferentie vertegenwoordigd zijn. Vandaag zal worden gesproken ovef handhaving van de orde in Kongo en morgen wordt de nodige aandacht ge schonken aan de positie van Kongo ten aanzien van de V.N. en het buitenland. Voorts hebben de Kongolese leiders een telegram gezonden aan president Nkroemah van Ghana, waarin zij hem het recht ontzeggen, in naam van geheel Afrika te spreken. Zij vragen hem, zich voortaan niet meer in te laten met de Kongolese binnenlandse aangelegen heden. Men heeft nog steeds geen overeen stemming kunnen bereiken over de te rugkeer van de V.N.-troepen naar de havenplaatsen Banana en Matadi. Er is echter vooruitgang geboekt, omdat de leiding van de V.N. heeft laten blijken, dat zij met dreigementen niets verwacht te zullen bereiken. De tijd gaat dringen, want het V.N.-leger gaat de uitwerking van de Kongolese greep op haar vitale verbindingslijnen al voelen. In de ko mende drie weken worden 33 schepen met allerlei voorraden verwacht Naar verluidt zou een overeenkomst zijn gesloten over een gemeenschappelijk beheer van het luchtvervoer van de Verenigde Naties, waardoor een der hin derpalen voor de terugkeer van de V.N.- troepen naar Matadi en Banana zou zijn weggenomen. Het bericht werd echter niet bevestigd. Met name de spijtoptanten, die in In- donesië waohten op toelating in Neder land, gaan een onzekere toekomst tege moet als gevolg van de Indonesische eis. dat Engeland zijn activiteiten ten bate van ons land zal staken. Hetzelfde geldt, in wellicht nog sterkere mate, voor de ongeveer duizend behoeftige Nederlan ders, die in Indonesië wonen en maan delijks een uitkering ontvangen om in hun bestaan te voorzien. Een woordvoerder van het Nederland se ministerie van buitenlandse zaken heeft dan ook verklaard, dat de Indo nesische houding in dezen volkomen in gaat tegen alle diplomatieke gebruiken. Het is een inbreuk zonder precedent. De ministerraad, die vandaag zijn wekelijkse vergadering houdt, heeft zich beraden over de mogelijkheden, die de Nederlandse regering nu nog open staan om aan de belangen van de Nederlanders en de spijtoptanten in Indonesië tegemoet te komen. Intussen -tekent het verschil in optre den tussen Nederland en Indonesië zich steds duidelijker af. Terwijl Indon. maat regelen toepast, die in de geschiedenis hun weerga met vinden, ontplooit mi nister Luns een toenemende activiteit om in het buitenland begrip te wekken voor de Nederlandse houding in Nieuw- Guinea. Deze initiatieven sluiten aan bij de wensen, die in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken zijn geuit. (Voor vervolg zie pag. 13) Zo wordt Adolf Eichmann (links), beschuldigd van massa- moord op Joden, als het ware geconfronteerd met het teken dat hij haatte; de Davidsster, het symbool dat alle Europese Joden onder het Hitlerbewind op de jas moesten dragen en dat nu op de Israëlische vlag prijkt. De tele)foto werd genomen in het fort Taggart bij Nazareth: de eerste opname sedert Eich- manns gevangenneming in Ar gentinië. Eichmann werd ver hoord door de rechter van in structie, mr. A. Bach uit Haifa. De overige mannen zijn be wakers. Zuid-Afrika's premier dr. Hendrik Verwoerd, een van de architecten van de apartheidspolitiek in zijn land, reikt de federale premier van Nigeria, Sir Abubakar Tafawa Balewa, de hand. Beide Afrikaanse leiders ontmoetten elkaar op de Britse Gemenebestconferentie in Londen (zie ook pagina 5). TUSSEN de sigarenfabrikanten I Limburgse grossiers. De boycot breidt ,r jzich hoe langer hoe meer uit. De omzet en de tabaJasrossien, ,n Neder- ïan sigaren gaat voor procem vla de land is een conflict ontstaa-n. Als grossier en voor 30 procent direct aan de gevolg daarvan worden twee fabri-1 detailhandel. kanten door de grossiers geboycot en I zijn tweeënveertig grossiers door de fabrikanten uitgesloten. De oorzaak van het geschal is een extra-korting die de fabrikanten verlenen aan de taillisten, die rechtstreeks van de fa briek afnemen. „De grossiers ontvan gen deze korting niet en kunnen deze dus niet aan hun afnemers doorge ven", aldus de landelijke organisatie van tabaksgrossiers, TAGON. Een nieuwe regeling die op 1 januari is ingegaan verleent de sigarenwinkeliers, die rechtstreeks bij de fabrikant bestel len, op sigaren van 27 cent of duurder en senoritas van 15 cent of meer één procent korting extra. De grossiers zijn het hier niet mee eens, omdat zij deze extra kor ting niet aan de winkeliers mógen ver strekken. In Zuid-Limburg zijn enkele grossiers begonnen de produkten van twee sigarenfabrieken niet door te ver kopen aan de detailhandel. In antwoord hierop hebben de sigaren- fabrikanten besloten de betrokken kros- siers geen sigaren meer te leveren. De TAGON verklaarde zich solidair met de (Zie vervolg pag. 13) TAE INDONESISCHE REGERING weet niet, hoe de breuk met Nederland nog volkomencr dan volkomen te maken. De afkeer van Nederland moet blijkbaar tot in het alleruiterste worden gedemon streerd. Niet tevreden met de verbreking van de diplomatieke banden, tot welke verbreking de Indonesische regering reeds in augustus van het vorige Jaar was over gegaan. schijnt nu ook een einde gemaakt te moeien worden aan de behartiging van de wederzijdse belangen althans door andere landen. Eigenlijk is dit alles in hoge mate zie lig. Hier treedt een heilloze verharding aan de dag. Er valt werkelijk niet aan te nemen, dat Indonesië het zal laten ko men tot een staat van oorlog met Neder land, maar dat is dan ook vrijwel liet enige dat aan de situatie nog ontbreekt. Wij hebben reeds eerder een poging ge waagd om het Indonesische gedrag al thans enigermate psychologisch te ver klaren. Daarbij hebben wij voorspeld, dat, naarmate de bevolking van Nicuw-Gui- nea naar zelfstandigheid en onafhanke lijkheid zou toegroeien, de verbetenheid van de Indonesische machthebbers zou toenemen. Welnu, nog luttele weken en te we ten op de vijfde april aanstaande de Nieuw-Guinea-raad, het eigen vertegen woordigend lichaam van de Nieuwguinese bevolking, zal worden geïnstalleerd. Ook dit jongste besluit van de Indones'sche regering is intussen teleurstellend. Het is hinderlijk voor een tamelijk grote groep mensen die nog leeft als op de grens van Indonesië en Nederland. Het is bovendien van een beledigende strekking. Overal ter wereld, waar men nog enigszins hangt aan de diplomatieke gebruiken, zal men voor d't besluit weinig waardering kun nen opbrengen. Te noodzakelijker is. dat onze eigen regering met betrekking tot Nieuw-Gui- nea activiteiten ontplooit. Wij kunnen met onze voornemens voor dit gebied voor de dag komen. Hetgeen wij voor de be volking van Nieuw-Guinca voorstaan is een goed dat in onze dagen internatio naal hoog genoteerd staat het eigen recht der bevolking om zijn toekomst te kiezen. Welnu, van onze regering mag worden verwacht, dat zij voert een beweeglijk beleid, aangepast aan de situaties en met benutting van alle kansen, daarbij intus sen het doel van het beleid zelf onafge broken in het oog houdende. Op ander terrein maar waarom niet ook hier? zouden we spreken van „pu blic relations". Op de beoefening daarvan komt het nu aan, en temeer naar de mate waarin de Indonesische regering ons het volvoeren van ons beleid bemoeilijkt. Wij achten het doel van onze politiek een eerlijk fegemoet treden van de pro blemen waard. J-Jet grote hogedrukgebied bouen Euro- pa is aan de noordzijde in betekenis afgenomen waardoor de hoogste lucht drukwaarden thans boven Zuid-Frankrijk het Alpengebied en het westelijk deel van de Middellandse zee worden aan getroffen. Tengevolge hiervan zal een zwak front, behorende bij een langs IJsland naar het noordoosten trekkende depressie, over de Noordzee en ons land naar het oosten opdringen. De winden ruimen daarbij tijdelijk naar het westen waardoor vooral in het oosten van het land de middagtemperaturen morgen lager zullen zijn. Het front brengt tijdelijk meer bewolking maar bijna nergens regen. Over de Golf van Biscaye nadert ver volgens een nieuwe rug van hoge lucht druk, welke zich over West-Europa zal uitbreiden. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Tijdelijk veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. In het binnenland lagere middagtem peraturen. (Opgemaakt om 11.15 uur)- ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 7.05. onder 18.36 uur; maan op 3.23, onder 12.16 uur. Nieuwe maan 16 maart. Tendens: stijgend Stand gisteren: 772 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station gesteld b SS iz ■%E 3» Sjf s i| 6- y M 15 Vijftien personen hebben het leven verloren en 23 zijn zwaar gewond door dat bij Soerabaja een goederentrein en een bus met elkaar in botsing kwamen. (Advertentie) -KROON IMPERIAL—i een kwaliteits KARPET van de K.V.T. 140 x200 139.— 170 x 240 204.— 200 x 300 295.— 225 x 310 344.— pracht dessins, nieuwe kleuren. Vrijblijvend zichtzending. BOTERMARKT 23 de vertrouwens zaak van de betere Woninginrichting. D. Heldet Ypenburg Vliss Eelde Do Bilt Twente Etndn. Zd.-Llmb Helsinki Stock h. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxcmb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrlcb Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Lissabon Mallorca mist Tbew onbew gh. bcw. gh. bew. mist onbew. onbew h. bew I. bew. mist mist onbew. onbew mist onbew. mist mist onbew onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. windstil windstil windstil windstil windstil nw 1 ono 2 ono 2 windstil windstil windstil DE DIRIGENT van het Concertgebouworkest Bernard Haitink, die overi gens helemaal niet van vlie gen houdt, is gisteren in het Concertgebouw te Amster dam door de K.L.M. onder scheiden. Onderdirecteur R. J. Vogels benoemde hem tot „Skipper of the Flying Dutchman", een internatio nale club, waarin tot nu toe door de K.L.M. vierhonderd leden uit tachtig landen zijn opgenomen. Deze onderscheiding viel de heer Haitink, die slechts enkele malen en dan nog noodgedwongen, van een vliegtuig gebruik heeft ge maakt, dus niet ten deel, wegens zijn liefde voor de luchtvaart, maar meer omdat het Concertgebouworkest in de gehele wereld de naam van ons kleine land zo hoog houdt. De statuten van de „World society of skippers of the Flying Dutchman" houden in, dat het lidmaat schap „op beperkte schaal wordt toegekend aan diege nen, die steun verlenen aan de ontwikkeling van het transport van mensen over de gehele wereld". De K.L.M. benoemt de leden om hun in dit opzicht haar dankbaarheid te betuigen. „Wij moeten er voor wa ken", zei de heer Vogels in zijn toespraak, „dat Neder land elders wordt voorge steld als een volk van alleen maar aardige mensen, die op knusse bordesjes in extase naar carillons zitten te luis teren of pijpen rokend op versierde fietsen rond wind molens rijden. Recente on derzoekingen hebben uitge wezen, dat men zich in het buitenland nog maar al te vaak een volslagen verkeer de voorstelling van Neder land maakt". De heer Vogels reikte ten slotte de dirigent de bij de onderscheiding behorende versierselen uit: een certifi caat, een lidmaatschaps kaart, een lijst van leden en een speciaal glas waaruit de skippers een oorlam kunnen gebruiken. In zijn dankwoord zei Ber nard Haitink oa.: „Ik zal uit dit glas op de gezondheid van de K.L.M. drinken, want daarmede hangt straks onze eigen gezondheid ten nauwste samen". „De stijgende kosten van het levens onderhoud hebben het nodig gemaakt om de prijs van een dubbeltje op een kwartje per uur tc brengen. Als je tenminste wilt, dat ik een vol uur uit de buurt blijf...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1