Felle strijd ontbrand in „slag om paasbedden" Zonder revaluatie misgegaan was het Produktschap niet tegen filled-milk s s „Politie", satyre op de dictatoriale staat De Zon gaat op WM Smtm ft j NE Badplaatsen doen gooi naar nieuw record Pri j s ver la g in gen voor ingevoerde levensmiddelen Ook vredeskorps uit Nederland Instemming van Tweede Kamer Beter gesprek 9 DONDERDAG 9 MAART 1961 Dam-vraag 69 (Eerste publicatie) m m' W; "W- Zwart: 8, 9, 13, 18, 17, 37. Wit: 23, 28, 29, 31, 34, 42. Een niet te moeilijk miniatuur met een nauwkeurig eindspel. Daarom nut tig voor beginners. Opgave: wit speelt en wint Schaak-vraag 89 De driezet van B. Prikyl had de volgende stand: Wit: Kf2, Dfl, Tc7 en Td6, Lc6, Pc3, pi a3 en f4. Zwart: Kc5, Tb8, Lb3, Pd4, pi a5 en e7. De oplossing luidt: 1. Dfl-e2 met als dreiging 2L onverschillig. Men knjgt nu drie hoofdvarianten: l.Dfl-e2, Pd4xe2; 2.Lc6-e8f, Kc5xd6; 3.Tc7-c6 mat: De tweede: l.Dfl-e2, e7xd6; 2.De2-c4|, Lb3xc4; 3.Pc3-a4 mat. (Na 2Kc5xc4 volgt 3.Lc6-b5 mat en na 2Kc5-b6 volgt 3.Pc3-d5 mat). En de laatste: l.Dfl-e2, Kc5-b6; 2.De2-a6t, Kb6xa6; 3.Lc6-b5 mat. (Na 2....,Kb6xc7 volgt 3-Td6-d7 mat en na 2Kb6-c5 volgt 3.Pc3-e4 mat). Op 1Kd6: volgt uiteraard 2.De5 of De7: mat. U ziet het: in één probleem drie fraaie dame offers, enkele torenoffers en diverse aftreHschaakjes met mat. Let ook op de prachtige functie van het witte paard! Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem van gisteren is als volgt: Oost moet een kleine ruiten naspelen! Bij ruiten-naspel kan Zuid het spel niet meer winnen en gaat één down. De kaartverdeling was op dat mo ment namelijk zó: Sch. Ha. H 8 Ru. A B 9 7 I KI. V Sch. 8 Ha. 2 Ru. 4 KI. A H B 10 9 Speelt Oost ruiten na, dan legt Weet ruitenvrouw welke Zuid wel met het aas moet nemen. Hierna krijgt Oost nog altijd hartenaas en ruitenheer! Toen het spel in de praktijk voorkwam, speelde Oost klaveren na. Zuid maakte 5 klaverslagen, in Noord gingen 4 rui ten weg en speelde harten na. Oost kreeg nog slechts hartenaas en Zuid won het spel! Jack Diamond. K ru Itwoordpuzzel Horizontaal: 1. boom; 5. kaasworm; 9. vogel; 10. voegwoord; 11. opschik; 12. venster; 14. stad in België; 15. schrander; 19. talk; 21. stok met voettrede; 22. krijgsmacht; 23. plaats aan de Marne; 26. ellendig; 29. twee tal; 31. kan men iets in bewaren; 33. meisjesnaam; 34. puntig voorwerp; 35. stok; 36. overschot; 37. boterton. Verticaal: 1, vaartuig; 2. tijdreke ning; 3. knol; 4. kruipend dier; 6. bloedhuis; 7. rivier in Rusland; 8. plaats ten Z. van Padua; 13. de ha mer van Thor; 14. met kennis toege rust; 16. éénjarig kalf; 17. pasgang van een paard; 18. gravure; 20. meer tje; 24. matig, karig; 25. boom; 26. iemand die knechten onder zich heeft; 27. meisjesnaam; 28. de 12 machtige goden der Germanen; 30. vaarwel; 32. lichaamsdeel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. Marne, 5. alsem, 9. Mete- ren, 11. dg, 13. Essen, 14. ml, 15. Orel, 17. tram, 19. col, 20. aat, 22. Ino, 23. tien, 24. eend, 25. met, 26. sen, 28. dos, 30. Aser, 32. keet, 33. A.K., 14, Oeral, 37. R.O., 38. Tegelen, 40. netto, 41. smeer. Vert.: 1. medoc, 2. R.M., 3. Neel, 4. ets, 5. are, 6. Lent, 7. Sn, 8. Mal- mö, 10, Esla, 12. grotesk, 14. man doer, 16. elite, 18. rinde, 20. Ans, 21. terv.25. Maarn, 27. Eire, 29. stoer, 31. roet, *32. klem, 35. ego, 36. als, 38. t.t., 19, Ne. Jongetje verdronken. Gisteren is in de Rijn ;e Alphen a. d Rijn het stoffelijk overschot gevonden van de vijf-jarige André van Zomeren. Het jongetje werd sinds gistermiddag half vier vermist. Na het verlaten van de kleuterschool is hij niet thuis gekomen. (Van een onzer verslaggevers) EDERLANDS KUST itmai weer voor een toeristeninvasie. Al zijn de nog slechts op papier staan de vakanties nog ver: eerder dan vorige jaren stromen de hotel- en pensionaanvragen binnen bij de logies- en informatiedienst van het A.N.V.V. in Den Haag. De „Slag om de paasbedden" is zelfs al in volle hevigheid ontbrand. Oorzaak van deze nogal erg vroegtijdige zomerplannen: de vele teleurstel lingen, die toeristen' vorige jaren hebben moeten tncaseeren bij hun vraag naar onderdak n de grote en kleine badplaatsen. De belangstelling richt zich met na me op de centrale kuststreek d.wi. het gebied tussen Scheveningen en Zandvoort. Maar ook tem noorden en ten zuiden daarvan worden dit jaar veel toeristen verwacht, aan de Noord hollandse kust, op de Waddeneilanden en in Zeeland. Het hoogtepunt valt dit jaar in de 1 en de eerste twee omdat in deze weken t ders beneden en boven de grote 1 het personeel van de toeleverlngsbearö- ven, een belangrijk gedeelte van de sche de arbeiders uit bet Duitse indus triegebied Noord-Rijnland-Westfalen (een toeristenbron van betekenis) met vakan tie gaan. Daarom juicht het A.N.V.V. de tendens van vervroegde logiesbespreking toe. omdat hierdoor in het topseizoen meer toeristen minder teleurstellingen zullen hebben bij het overbruggen van de kloof tussen zoeken en vinden van een dak. waar gaat men eerst met Pasen de balans opmaken, maar op het ogenblik is toch wel globaal vaat té stellen dat de eiland- stranden ook deze zomer weer vol zullen ■tin. Kampeerterrei nen By de kampeerterreinen is moeilijker een overzicht te krijgen. Doorgaans wordt hier eerst een maand voor het seizoen aangevraagd, al heeft men nu wel het vermoeden dat het weer dringen zal wor den. Dat komt dan voornamelijk door het gebrek aan ruimte voor de kampeerders die hun vakantie bij strand en duinen willen doorbrengen. Er zijn nog steeds té weinig terreinen, waarop zij terecht kunnen. Deviezen Mét de toeristen zullen ook de devle- sen Nederland binnenkomen. De „zim- mers, Teams en chambres" zullen de ver huurders goed geld opbrengen, al liggen de prijzen dan in de meeste gevallen niet se euherbltant hoog als wel eens wordt eweerd. In leder geval slaat Nederland - uitzonderingen daargelaten in ver rijking met het buitenland nog geen ngimzttg figuur. "Wel meet worden toegegeven, dat als gevolg van het steeds stijgende aanbod ook de huurprijzen omhoog gaan, maar Méér Méér toeristen dit jaar. Dat is over het algemeen wel de verwachting van de V.V.V.'s aan de kust. Hoewel op het ogenblik nog geen percentages kunnen worden verstrekt over hotel- en pension bezetting. ziet het er wel naar uit dat Nederlands badplaatsen een gooi willen doen naar een nieuw record. Nu al nog bij het scheiden van de winter is dat te merken aan het aan tal toeristen, dat ons land bezoekt. Voor al Amerikanen, die gebruik maken van de goedkope seizoenfaciliteiten van vele vervoersmaatschappen o.m. van de K/L.M. De typisch Hollandse attracties zijn er ondanks het vroege jaargetijde al, of komen binnenkort; de bloeiende bol lenvelden en de Keukenhof. Tweemaal zoveel ,,'t Blijft stromen", zegt Zandvoorts V.V.V. „Als de aanvragen blijven bin nenkomen zoals tot nu toe het geval is geweest, krijgen we deze zomer twee maal zoveel toeristen als vorig jaar." Per dag worden er nu zo'n slor dige honderd genoteerd, voorname lijk van Duitsers. Zandvort, vorig jaar zomer nog voor tachtig procent Dulta, zal dit Jaar dan ook waar schijnlijk wel negentig procent van z(jn gasten uit ons oostelijk nabuur land zien komen. Zandvoorts V.V.V. heeft één grote zorg: zullen alle aan vragen kunnen worden geplaatst? Mocht dit niet het geval zijn, dan staan altijd de omliggende plaatsen als Haarlem en Bloemendaal nog klaar om da stroom op te vangen. In Noord-Holland is de situatie vrijwel hetzelfde. Ook in Egmond aan Zee. een de grotere badplaatsen, is al twee maal zoveel gereserveerd als 'vorig jaar omstreeks deze tijd en voor de maand augustus is men al voor de helft bezet. En dan zijn er nog de kleinere bad plaatsen Camperduin, Schoorl. Groet en Bergen aan Zee, die weliswaar over een wat beperktere accommodatie beschik ken dan de grotere badplaatsen, maar toch al voor een belangrijk gedeelte zijn volgeboekt voor de komende zomer. Koortsachtig wordt hier gewerkt aan de uitbreiding van accommodatie, door de bouw van nieuwe vakantiehuisjes en bungalows. Domburg, het Zeeuwse toerlstenbol- werk, heeft eveneens al meer aanvragen genoteerd dan vorig Jaar. Van de 200 beschikbare zomerhuisjes zijn er voor de maand augustus al 195 geboekt. De Waddeneilanden maken op deze be langstelling geen uitzondering. Wells- Grootwinkelbedrijven in de levens middelensector hebben de prijzen voor sommige artikelen verlaagd. Zij lopen daarmee vooruit op het effect, dat de herwaardering van de gulden voor de import uit bepaalde landen zal hebben Eén van deze bedrijven deelde mee. dat voor een groot aantal importartike len de prijzen met 5 procent zijn ver laagd. Deze maatregel geldt ook voor de reeds in de magazijnen en winkel aanwezige voorraden. Van de zijde van een ander bedrijf werd meegedeeld, dat de gevolgen van de herwaardering van de gulden voor lopig nog niet zichtbaar zullen zijn maar dat ook dit bedrijf op voorhand toch een aantal prijzen van geïmpor teerde artikelen met rond 5 procent ver laagt. Als artikelen, die voor deze prijs verlaging in aanmerking komeii werden genoemd vruchtenconserven. gedroogd» zuidvruchten, rijst en enkele chocolade- produkten. De directie van een groot warenhuis deelde desgevraagd mee, dat op dit ogenblik de kijk op de gevolgen van de herwaardering van de gulden nog to beperkt is om er conclusies aan te kun nen vastknopen Er zit, aldus de woord voerder van dit bedrijf, een theoretische mogelijkheid van prijsverlaging in. In de kring van de Nederlandse jeugd gemeenschap is het initiatief genomen an in de geest van het Amerikaanse vredeskorps" jonge mensen als vrijwil ligers uit te zenden naar achtergebleven gebieden in de wereld. Het gaat hier aldus de N J.G. niet zo zeer om hoog gekwalificeerde krachten, maar veeleer om een groep dienstvaardige jonge mensen, die bereid zijn opgenomen te worden in de klei nere en grotere gemeenschappen in de betrokken landen en daar samen met andere jongeren te werken en te leven. Het N.J.G.-bestuur heeft al contact opgenomen met de regering. Arrestaties bij vroegere Ned. maatschappij De president-directeur en de directeur van de vroegere Nederlandse import maatschappij voor auto's Fuchs en Rens. zijn volgens Antara te Djakarta gear resteerd. Hun namen worden opgegeven als „A.B.D." en „R.S. alias Z." De zaak was onlangs gesloten op beschuldiging van manipulaties met deviezen, doch er mocht worden doorgewekt onder toe zicht van de regering. De maatschappij zou thans geheel in Indonesische han den zijn. boven het plafond, waar de fancy-prijzen beginnen, komt men toch maar weinig. Verscheidene V.V.V.'s hebben overigens richtlijnen gegeven aan kamerverhuur ders, al zijn deze niet bindend. In Egmond aan Zee bijvoorbeeld zouden de prijzen in de zomermaanden voor de verschil lende categorieën moeten liggen tussen 150 en 500 gulden, 300 en 900 gulden en 400 en 1000 gulden per maand. In Ber gen aan Zee tussen de 500 en 1500 gulden al naar gelang van het comfort, dat huisje, flat of bungalow biedt. De bui tenlandse toerist wil de prijzen graag betalen. Hij is ze veelal in eigen land niet lager gewend. En bovendien: de Nederlandse kust is een geliefd vaxantie- oord, dat ieder jaar meer in trek blijkt te komen en dat ook nu weer klaar staat om die steeds stijgende stroom op te vangen! Mr. Geleijnse verbaasd over uitspraak in zaak Oudewater De Amsterdamse advocaat mr. N. J. Geleijnse heeft met grote verbazing kennis genomen van het feit, dat de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde-west, mr. W. J. Smits, geen straf vervolging zal instellen in de zaak Oudewater. De heer Geleijnse die als juridisch adviseur van de Christelijke bond van overheidspersoneel de belan gen behartigt van de technische hoofd ambtenaar van het ministerie van de fensie, de heer F. H. van der Putten uit Bussum, is van mening dat naar aan leiding van hetgeen de auditeur-mili tair heeft meegedeeld, enkele feiten in een nader commentaar moeten worden gememoreerd en enkele vragen gesteld. De heer Geleijnse vroeg waarom de zaak van 27 januari 1960 tot ongeveer midden december niet onderzocht werd, en waarom niet de officier van justitie, doch de procureur-generaal het onder zoek leidde. Hoe kon de auditeur-mili tair concluderen dat van enig door een militair gepleegd strafbaar feit geen sprake is Mr. Geleijnse zou graag de conclu- e van de officier van justitie vernemen. Als ook de burgerlijke rechtbank geen blijken ziet van een gepleegd misdrijf, zou dit dus betekenen, dat de heer Van der Putten en de Oudewaterse dame ge logen hebben, toen zij aangifte van een geënsceneerde aanranding deden. (Vervolg van pagina 1) J~^E twee ministers ZUUtra en De Poua wezen er gisteren in het Kamerdebat over de revaluatie meer dan eena op,dat de herwaardering van de gulden en het volgen van het Duitse voorbeeld nood zakelijk was om Inflatie in ons land tegen te gaan. Reeds jarenlang verkeren wjj ln een situatie van groeiende funda mentele onevenwichtigheid. Door de maatregel van de Bondsrepubliek la die toestand plotseling scherp en duidelijk, als door een bliksemstraal, voor ogen komen te staan", zo zei minister Zijlstra. HU voegde daaraan toe, dat wanneer wij niet de gulden zouden hebben gere- valeerd, wij in een loon- en prijsspiraal terecht zouden zijn gekomen. Zonder re valuatie zouden wij genoodzaakt geweest zijn een stukje structurele onevenwich tigheid op te vullen door loon- en prijs stijgingen die uitgaan boven de produk- tiviteitsontwikkeling. Zonder revaluatie zou ook de opwaartse druk op de gulden buitengewoon sterk zijn geworden en het voeren van een conjunctuurpolitiek uiterst moeilijk. De doelstellingen van het regerings beleid ondergaan door de revaluatie geen wijziging, zo betoofede prof. Zijlstra met nadruk Het beleid blijft onveranderd gericht op het stabiliseren van de prijzen, het bevorderen van de export en de in dustrialisatie, het kweken van een zeker overschot op de betalingsbalans enz. Wel is meer strakheid in het beleid nodig. De feitelijke gevolgen van de geno men maatregel laten zich volgens de minister moeilijk bepalen. Dit geldt ook voor het te verwachten afkoelend effect op de overspannen conjuncturele situa tie. Elke kwantificering loopt het risico er nogal naast te zijn. Onzekerheid be staat met name ook over de vraag of, en zo ja in hoeverre, de stijging van de sanbodprijzen afgewenteld kan worden op de buitenlandse markt. Prijzen Minister De Pous bekende, dat het hem zonder de revaluatie niet zou zijn gelukt de inflatoire druk op de prijzen tegen te gaan. Hy gaf toe. dat de maat regel een zekere discriminator karakter heeft, omdat bepaalde seotoren extra lasten opgelegd krijgen. Het leek hem overigens twijfelachtig, dat ons export volume belangrijk zal teruglopen. Onze concurrentie-positie op de buitenlandse markt zal na de revaluatie dezelfde zijn als die van 1954, welk jaar algemeen evenwichtig is gekenmerkt. De bewinds- had het vaste vertrouwen, dat het Nederlandse bedrijfsleven bereid en in staat zal zijn de noodzakelijke grotere krachtsinspanning op te brengen. De prUsverlagende tendenr.en van de revaluatie vormen volgens minister De Pous een krachtig tegenwicht tegen de prijsverhogende tendenzen, die ln onze economie aanwezig zyn en die voor dit jaar op 1'i pet. werden becijferd. HU verzekerde de Kamer alles ln het werk te zullen stellen om de prUsdrukkende werking van de genomen maatregel tot gelding te brengen. De revaluatie van de gulden bleek gis teren de instemming te hebben van de overgrote meerderheid der Tweede Kamer. Ook de woordvoerder van de P.v.d.A.-oppositie had geen essentiële kritiek. Opposanten tegen de regerings beslissing waren de communisten en in mindere mate ook de V.V.D.-er Van Leeuwen. Diens pessimisme werd ech ter geneutraliseerd door zijn fractiege noot prof. Korteweg, die de regering prees om haar duidelijk en consequent beleid. Ondanks hun globale instem ming met de revaluatie wilden alle sprekers wel iets meer vernemen over de te verwachten gevolgen, maar zoals gezegd konden de ministers hierop geen gedetailleerd antwoord geven, omdat de ontwikkeling nog niet in alle opzichten valt te voorzien. Minister Zijlstra voldeed echter onmiddellijk aan het verzoek van zijn partijgenoot Van Eijsden (a.r.) om met de Staten- Generaal overleg te plegen over de toekomstige gang van zaken. Overleg In antwoord op verschillende vragen zei de minister van financiën nog, dat overleg met E.E.G.- en Benelux-par'.ners over een maatregel als de revaluatie van de gulden op zichzelf wenselijk en ook voorgeschreven is, maar dat daarvoor zaterdag en zondag geen tijd meer was Wel is tussen de centrale banken van Nederland en België overleg gepleegd, terwijl maandagmorgen telefonisch con tact heeft plaatsgehad tussen minister Zylstra en zijn Belgische en Luxemburg se ambtgenoten. Laatstgenoemden acht ten toen intensief overleg niet nodig. Over de Duitse revaluatie zei prof Zijl stra. dat vooroverleg daarover in E.E.G.- verband beter zou zijn geweest, maar anderzijds dient men te bedenken, dat een wijziging van de wisselkoers een be sluit is, dat op zeer korte termijn moet worden genomen. De minister ontkende verder, dat Amsterdamsebankknngen zich eerder van de consequenties van de Duitse stap voor de gulden bewust zijn geweest dan de regering. VANAVOND OP DE T.V. Het is een vrij kort spel, dat de Werkgroep Haagse Comedie vanavond voor de NCRV op de beeldbuis gaat brengen. Het begint om kwart over 9 en duurt niet helemaal een uur. En in dat kleine uur zult u dan een spotternij zien op „de dictatoriale staat", waarin de politie de touwtjes zó vast in handen heeft, dat niemand meer tegen de regering en haar voorvechters de politiemannen is. Deze nonsens spelen zich dan af in een niet met name genoemd land. De schrijver. Slawomir Mrozek, is dach/tmakviigen en achterdocht, van een Pool en het Poolse toneel heeft dit wantrouwen en beschuldigingen „9atyrisch blijspel" van hem opge- voerd, zonder dat er „politie" (maar dan de echte) aan te pas kwam. De auteur is wel zo slim geweest. zUn dwaas verhaal niet als reële zelf spot te lanceren, want „de politie", die zichzelf door haar koen optreden alle werk uit handen heeft genomen, lijkt niet op de Poolse staatspolitie en er Ls nog een soort monarch aan de re gering, de oom van de „infant", een titulatuur, die men in Polen niet kent. Aldus vermomd gaat de zelfspot niet al te ver en kon men hot in Polen gewoon als een grapje be schouwen. Want de politie in dit ni et-ge noemde land, dat natuurlijk dictatoriaal wordt geregeerd, zit met de handen in het haar omdat er niet alleen niemand meer valt te arresteren, maar ook omdat, wanneer het stuk bagunit, zelfs de gevangenissen leeg zijn. De laatste oproerling, die tegen de staait ageerde, heeft er zijn tien jaar gevangenisstraf opzitten en als hij weer buiten komt blijkt hij „bekeerd" te zijn. Ook hij onderwerpt zich nu braaf aan „de politie". Dat begint de ijverige politie dan zo te verdrieten, dat zij zelf de mensen gaat provoceren, in de hoop anti-rege- nngsuiiöingen te vernemen, zodat mer. weer aan net arresteren kan slaan. Alles eohter tevergeefs en om uiteindelijk tooh werk te krijgen, of fert een sergeant van politie zich op als peeudo-opstandige. Nu slaat men fiks aan het verhoren maar dan ra a kit alles bij de politie zelf in de klem. Het wordt een kluwen van ver- Com mentaar totdat de politicmannen elkaar gaan arresteren. En het resultaat is dat de sengeant heel anders over de dmgen gaat denken. Maar enfin, hoe dat alle maal gaat moet u zelf maar horen en Jongeren in actie De NCRV geeft met deze opvoering de jongeren van de Haagse Comcdic een kans voor de televisie. Niet. dat zü die anders nooit zouden krUgcn, maar het is toch een welkome handreiking. De Werkrgroep wordt nl. gevormd door jongeren, die hierin eigen presta ties kunnen laten zien. De groep treedt regelmatig op en één van de stukken die zij presenteren is „Politic". U zult in deze opvoering Carl van der Plas zien als de commissaris van politie, Bas ten Batenburg als de cx- gevangene en John Koch als de wacht meester die gaat provoceren. Camille de Vries speelt zijn echtgenote, Wim de Haas een generaal en W:ebe Brands- ma een podifie-agent. Peter Holland voert de televisieregie. Hot is de bedoeling, dat u zich van avond amuseert, dat u lacht om de onmogelijke situaties en dat u dus vooral niots voor ernst neemt. U moet zich bepaald niet voorstellen dat u nu eens ziet „hoe het in zo'n politiestaat toegaat", want zo gaat het écht niet. Ook moet u zich niet engeren aan de listen en lagen die de politiemannen elkaar loggen. U zoudt het doel van de schrijver voorbijschieten, wanneer u zich ook maar érgens in ernst over op windt. Integendeel: u moet lachen en u ontspannen. T.V.-muziek Aan de opvoering gaa.t vooraf een nieutue deelnemers te kiezen voor de televisierubriek „De kring", waarin telerecording van de Vlaamse televisie een aantal Nederlandse auteurs probis- en wel van het programma „Tv maakt men rondom het boek bespreekt. Zon- muziek". Dit is een in België regel- der iets af te doen aan de kwaliteiten matig terugkerende uï' nding, die waarover het overige team, dat drie- daar grotelijks door de kijkers wordt maal voor de camera's kwam, beschikt, gewaardeerd hebben we toch moeten opmerken dat Dat de NCRV er nu eens een stuk- dif er niet in slaagde een werkelijk je van jaat zien, is aardig, want nu gesprek over ten bepaald onderwerp te kunt C1CP„ smaak „eisen aan houden. Niet iedere schrijver is ook een debater. Maar het team dat gisteravond optrad, kon dat wel. Wij zagen en hoorden nu Harriet Freezer, G. K. van 't Revo, Gabrièl Smit en gespreksleider H. A. Gomperts. Het moeilijke onderwerp „on verbloemde taal in de literatuur" kon natuurlijk niet grondig worden behan deld, maar er werd tenminste zinnig en puntig over gesproken. Dit was een echt gesprek, zonder de wat plechtige forum allure. Men zet de meningen tegenover elkaar, men ging na in hoeverre onver bloemde taal nodig, maar ook zondig kan zijn en men sprak in doodgewoon, voor iedereen verstaanbaar Nederlands, geanimeerd en spontaan. Zulke „kring gesprekken" willen we graag meer ho- In het voorprogramma van de A.V.R.O. zagen we een filmpje over de voedsel- verstrekking in Kongo van voortreffe lijke kwaliteit en heel apart van beeld. Dit was gemaakt door de A.V.R O.-me dewerkers Ed van der Kam en Huib de Vries. Als toegift en vcrrassuig voor de sportliefhebbers kwam er na tien uur nog in Eurovisie een reportage van de voetbalwedstrijd Barcelona—Sparta (Tsjechoslowakije)Beeld en geluid wa ren verrassend goed. die van het Vlaamse publiek. Ge bruikelijk is, dat in dit programma enkele gasten worden ontvangen, die hun kunst presenteren. vanavond litie". (Van onze soc.-econ. redactie) Het bestuur van het Produkt schap voor Zuivel is in meerderheid van mening dat de Nederlandse zuivelindustrie niet afzijdig kan blijven bij de produktie van zoge naamde „filled-milk". Aldus zal het 36 De volgende dag ging Arne naar Johannes Eriksson. Een vrouw kreeg men ten slotte niet op de manier, waarop men een koe kocht. Men moest het zo doen, dat de mensen konden zien: ja, die man weet, hoe het hoort, al komt hij dan ook van een heidense hoeve. Eigenlijk had hij twee maaksmannen naar Henriksson moeten sturen, om Judiths hand namens hem te vragen, maar hij was van mening, dat één schoolmeester evenveel tot stand moest kunnen brengen als twee boeren samen. Als Henriksson zou vinden, dat dit te armetierig was en neen zou zeggen, dan moest hij maar armetierig blijven. Hij had in elk geval laten merken, waarom hij gekomen was en dat was voor het ogenblik het belang rijkste. Eriksson had er niets tegen als maaksman op te treden. Voor zijn moeite was hem een wolfs- vel beloofd en omdat het juist zondag was, ging het er om geen tyd te verliezen. Hij kam de zorgvuldig zijn haar, trok zijn jas van hon denbont aan, nam zyn muts en wanten en hink te met een ernstig gezicht naar de hoeve van Henriksson. Arne wachtte intussen in het bak huis op het antwoord. Hij bladerde in de dikke postilje van de schoolmeester, spelde moeizaam enkele woorden, maar hij was toch eigenlijk te opgewonden om voldoende aandacht voor de zaak te hebben. Telkens weer keek hij door het kleine raam. Uit de schoorsteen van Henriks son steeg de rook omhoog, verder leek het dorp plotseling uitgestorven. Meer dan een uur ging voorbij; Arne begon al heimelijk te hopen, dat Eriksson afgewezen was. Niet, omdat hij iets tegen Judith had, maar hij had toch liever nog een beetje de tijd gehad. Als Henriksson de maaksman eenmaal een toezegging had gedaan, kon hij niet meer terug. Toen het begon te schemeren, kwam Eriksson terug. Uit zijn gezicht sprak zachtmoedigheid en tevredenheid. Hij had een wolfsvel verdiend en bovendien genoot hij van het prettige gevoel een goede daad verricht te hebben. Toen de schoolmeester binnen kwam, stond Arne van zijn stoel op. „En?" vroeg hij, toen de ander niet direct iets zei. Eriksson trok op zijn gemak zijn wanten uit in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH en legde zijn muts op tafel. Hij scheen er een genoegen in te scheppen de jonge vrijer op de pijnbank te laten liggen. „Ja, tijdens de midzomer-feesten wordt de bruiloft gevierd." Arne kromp van schrik ineen! Zoveel haast had hij allerminst. Maar hij zei niets, want wie zijn zaak in de handen van een maaksman heeft gelegd, heeft zelf niet veel meer te zeggen. Hij had de touwen los gegooid en moest nu de boot laten gaan. De schoolmeester hield zijn jas aan. De Hen rikssons hadden hem gevraagd Arne te gaan halen en de avond bij hen door te brengen. Deze grote gebeurtenis moest worden gevierd. Maar met Arne was hij nog niet klaar. Hij sprak over zijn onderhandelingen met Judiths ouders. Het vlees was nog niet eetbaar, omdat het in de pan lag. Pas het vuur maakte het, wat het wezen moest. En de man van Akkafjall moest zich niet inbeelden, dat met een wolfsvel goed betaald was voor een klein karweitje. Arne was bijna boos geworden. Was die oude maar een beetje kariger geweest met zijn woorden, dan zouden de Henrikssons misschien een poosje be denktijd hebben gevraagd. Het nieuws verspreidde zich snel door het dorp, de vrouwen waren er zeer verheugd over. Geen van haar was zeker van haar eigen man, zolang Judith vrij door het dorp liep. Die had iets, dat elke man het hoofd op hol bracht en dat hun deed vergeten, dat zij eerzaam bloed in hun aderen hadden en een huis vol kinderen. Einde lijk zou men weer vrij adem kunnen halen en op Akkafjall zou zij wel wat anders te doen krij gen dan de mannen het hoofd op hol brengen. Arnes aanzoek door bemiddeling van een maaks man had de plannen van Judiths moeder danig in de war gestuurd. Nu kon er geen sprake meer zijn van een simpele uitwisseling van vrou wen met Akkafjall. Elof kon eenvoudig niet achterblijven bij Arne, hoewel het natuurlijk de reinste onzin was één of zelfs twee mensen een reis van honderd kilometer te laten maken om een paar over bodige woorden te wisselen. Het jonge paar was het toch al eens en de ouders op Akkafjall konden er niets op tegen hebben. Elof was een goede partij. En toch was zij wel blij, dat er een maaksman naar de hoeve was gekomen, want dat was het bewijs, dat zij echte boeren waren en geen arme drommels, die dankbaar moesten zijn, omdat een vrijer bij hen te land kwam. Een ongetrouwde dochter was een zware last in de hut der armen. Met een zekere bitterheid dacht zij er aan, dat er bij haar ouders geen maaksman was gekomen. De vader van Henriks son was op den dag langs de nederzetting ge komen en had haar meegenomen naar Granvik. zoals men een geit meeneemt. Zij had als meid moeten werken, en ten langen leste had zij bewezen, dat zij niet alleen het vee kon verzorgen, maar ook kinderen kon krijgen en toen pas waren zij naar de dominee gegaan. Maar een beetje wraak had de vrouw van Henriksson toch genomen als vergoeding voor de onverwachte maaksman. Dat was haar voor stel, dat Arne en Judith al deze zomer zouden trouwen. Voor die tijd kon wel niet alles klaar zijn, maar men moest nu eenmaal maar op zijn goede gesternte vertrouwen, als men in de voet stappen van de grote boeren wilde treden. Af gezien daarvan, dat er voor Judith weinig te doen viel. Die zou wel terecht komen, als zij maar eenmaal op de plek van haar bestemming was. Een ongetrouwde vrouw is een gesel Gods en zij bezorgt haar ouders weinig eer. En nu was de buurvrouwen tegelijk de mond gesnoerd. Iedereen zou nu immers wel moeten toegeven, dat Judith een goede party was. Een maaksman kwam alleen op hoeven, waar geen slechte vrou wen waren. (Wordt vervolgd) de minister van landbouw laten weten, zo heeft het gisteren be sloten. „Filled-milk" is een produkt dat ge maakt wordt uit magere melkpoeder en plantaardig vet. Het wordt reeds gerui me tijd in andere landen, bijvoorbeeld de Ver. Staten, de Philippijnen en Enge land, gefabriceerd De calorische waar de is ongeveer gelijk aan die van ge condenseerde melk. De prijs ligt even wel veel lager. Nu sinds enige tijd een Friese zuivel fabriek zich belangen heeft verworven in de produktie van „filled-milk" op de Philippijnen, is plotseling de vraag ont staan of de fabrikage van deze surro- gaafcmelk wel toelaatbaar kan worden genoemd. De Philippijnen voeren magere melkpoeder in en vermengen dat met lokaal gewonnen cocosve*. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft zich gisteren op ver zoek van minister Marijnen intensief met de kwestie bezig gehouden. Wil Neder land namelijk sommige markten niet verliezen dan zal onze zuivelindustrie zoveel mogelijk moeten deelnemen aan ae produktie van „filled-milk" elders. Waar bUvoorbeeld op de PhillppUncn de produktie van „filled-milk" In 195a een omvang van 60.000 ton bereikte, liep de Invoer van condens dienovereenkom stig terug. Maar wil Nederland op der- gelUke markten magere melkpoeder af zetten, dan dient er een wijziging te worden gebracht In de wettelijke voor schriften met betrekking tot de uitvoer van melkproduktcn. Vastgelegd Is name lijk dat die produkten geen andere vet ten of oliën mogen bevatten dan die van melk afkomstig zUn. Over hert algemeen bleek men in het bestuur van mening dat Nederlandse deelname aan de produktie elders toe laatbaar moet worden geacht. Of het produkt ook in Nederland moet worden bereid (voor export) liet men nog in het midden Eerst zal een nader onderzoek ngesteld moeten worden naar de vraag of hierdoor de reputatie van de Neder landse zuivel niet zal wonden geschaad Het bestuur was het er wel over eens dat vooralsnog van produktie van „filled-milk' voor binnenlandse afzet geen sprake kan zijn. De wen selijkheid werd voorts uitgesproken dat dit laatste ook zal gelden voor de andere EEG-landen, die de pro duktie ter hand nemen. 0 Het televisiespel dat de NCRV van avond om 9.15 uur uitzendt is „Po- een satyrisch spel van Sla- Mrozek. Na het NTS-jour- naal begint het NCRV-programma om 8.20 uur met „Memo", daarna volgt de filmrubriek en om 8 50 uur een lelerecording van de Belgische televisie: „Tv maakt muziek". Ds. O. Jager spreekt in de dagsluiting. vanavond 0 Om 8 uur gaat in de NCRV studio het rode licht weer branden voor de steravond, een programma met veel muziek en zang. met de school- quiz. ditmaal tussen Emmen en Dordrecht en nieuwe avonturen in het dorp Last. Om 10 uur begint een concert dat William Tinker geeft op het orgel in de Maranatha- kerk te Amsterdam; hij speelt drie werken van Sweclinck. Pianower- ken van Chopin, gespeeld door Adam Harasiewicz, hoort U tussen 11 en 11.25 uur. De AVRO .sluit U om 8.15 uur aan met het Concertgebouw in Amster dam. waar het Concertgebouwor kest, gedirigeerd door Eugen Jo- chum, werken van Martin, Schu bert (onvoltooide). Badings en Hin- demith speelt. Solisten zijn Phia Berghout, harp. Janny van Wering, klavecimbel en Madeleine Fransscn- Higny, piano. In de pauze, om ca. 9 10 uur. is er een studiogesprek over „Pocket en jeugd' Om 11.10 uur kunt U dan nog luisteren naar platennieuws. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. 116 kc/s. VARA 7.00 Nws 7 10 Gym 7.20 Gram en act 800 Nws 8.18 Gram cn act 9.00 Gym v d vrouw 9 10 Gram 9.35 Waterst 9 40 School radio. VPRO 10 00 Dit cn het andere, gc-sprek 10 05 Morgenwijding. VARA 10 20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.15 Fluit cn plano 11.40 Orgelspel. AVR 12 00 Lichte muz 12 20 Rcgcringsult.' V d landb 1230 Land- en tulnbouwmeded 12 33 Sport cn prognose 12 50 Carillonbespeling en draal- orgelmuz 13 00 Nws medcd en beursber 13.30 Lichte muz 14.00 Orgclrecltal 14.20 Voordracht 14.40 Gevar progr. VARA 16 00 Muzikale lezing 16 30 V d zieken 17.00 Tijd voor teenagers 17.53 Act 18.00 Nws 18.15 Polit lezing 18 25 Lichte muz 18.50 De puntjes op de 1, praatje 19 00 V d kleuters 19 10 Meisjeskoor VPRO 19 30 De slad nu lezing 19 45 VPRO-nws 20.00 Nws 20 05 Vryheld ln de opvoeding, lezing 20 20 Op het eerste gezicht, proatje 20 30 Viool cn plano 20 50 De wereld vergadert, lezing VARA 21.00 Quiz 2150 Droom, van huid en hart, hoorspel 22 15 Euitcnl wcek- overz 22 30 Nws VPRO 22 40 Zorg om de men», gesprek VARA 23.00 Soc nw» ln Esperanto 23.10 Europ knmplocnsch bil jarten 23.15 Muzikaal gesprek 23 5524.00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nw s cn SOS-h. r 7 10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7 40 Gewijde muz 8.00 Nws 8 15 Radiokrant 8 35 Grom 9 00 V d zieken 9 35 Gram 9 40 V .1 vrouw 10 10 Gram 10 15 Morgendienst 10 45 Tenor en plano 11 IS V d oudere luisteraars 12.00 Gram 12 20 Idem 12 30 Land- en tuln bouwmeded 12 33 Dubbel kwartet 12.48 Gram of act 13 00 Nws 13 15 Instr kwintet 13 40 Gram 14.05 Schoolradio 14.25 Utrecht» Conservatorium-.-rk het Cons, rvatortum- koor cn sol 15 3i Grnm 16 00 Duizendschoon, vraaggespr 18 15 Gram 18 30 Pianorecital 17 00 Voordracht 17.20 Lichte muz 17.40 Beursber 17 45 Gram 17 50 Aerordeonspcl. 18.20 De Hangmat 18.50 Regerlngsultz: Scne studeren cn student zijn. II Enige praktische raadgevingen door mr B Hoek stra, studenlcndekaan van de gemeente lijke universiteit te Amsterdam 19 00 Nw» cn weerber 19 10 Op de man at. praatje 19 15 Gram 19 30 Radiokrant 19 50 Sprook jesensemble 20 15 Gevar progr 2130 Ge wijde muz 22 oo Kongo tussen hoop cn vrees, rep 22 15 Gram 22 30 Nws 22 40 Int oriëntatie In kerk zending en oeku» mene 23 00 MU ork 23.30 Gram 23 55—21 00 Nws Televisieprorr. NTS 20 00 Weekjournaal. VARA 20 30 Act 20 45 Kunstrubriek 2115 TV-flIm 21.40 Toen lk byna twintig was, eenacter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9