Kampeerterrein in Katwijk inzet van een geschil Ontslag op staande voet opvarenden Dirkje Afscheid bij school te technische Katwijk Sir Thomas Beecham (81) overleden De Kroon zal beslissing moeten nemen WethouderL. D. M. moet niet zo erg overdrijven Toxopei Mr. E. H. opent Madurodam Drie danseressen vrijgelaten Alphen aan den Rijn C. DEELSTRA Piefer Floreszstr. 154 P. LUGTHART fl Groot verlies voor Engeland Sigareninrlustrie akkoord met betere c.a.o. ME UWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 9 MAART 1961 DE LIGGING v»n het kampeerterrein in Katwflk aan Zee la my een doorn ln het oog. Bet is een zomerpakhnis, waarvan de bezetting; nergens op ïykt. De ver wijdering van de faecallën geschiedde in een open beerput, nu ls er echter een riool gemaakt. De gevaren voor de drinkwatervoorziening zjjn door dit kampeer terrein zeer groot. Deze bonte uitspraak deed de Inspecteur van de volksgezondheid drs. M. J. N. Schuumna in de flateren gehouden openbare vergadering van de afdeling geschillen van het bestuur van de Raad van State, toen o.m. het beroep op de Kroon van de Leidsche Duinwater Maatschappij tegen het door Ged. Staten goedgekeurde uitbreidingsplan voor Katwijk aan de orde kwam. Wethouder mr. J. van der Plas, die namens het gemeentebestuur het door de raad op 28 mei 1858 vastge steld* uitbreidingsplan verdedigde, stelde met nadruk vast, dat het ge meentebestuur voor aanzienlijke be dragen belangrijke verbeteringen aan het kampeerterrein had laten aan brengen. De was- en toiletgelegenhe den zijn uitgebreid, het aantal vuil nisbakken is vergroot, terwijl het vo rig jaar een nieuw riool-pompgemaal- tje is gereedgekomen, waardoor de afvoer van afvalstoffen aanvanke lijk opgevangen in een gesloten riole ring, thans via een waterdichte pompkelder en een persleiding naar buiten het terrein in het gemeentelijk riolennet verzekerd is. Men mag niet overdrijven, zo liet mr. Van der Plas horen, toe» de directeur van de Leid- se Duinwaterleiding, de heer P. C. Lindenberg, de vrees had uitgespro ken, dat door een verontreiniging van het water besmettelijke ziekten zouden uitbreken. Ruim twee uren hebben de staatsra den zich met het Katwijkse uitbreidings plan bezig gehouden. De opgeroepen par tijen hadden zich de assistentie van de nodige hulptroepen verzekerd, terwijl bovendien grote tekeningen het betoog van een ieder illustreerden. Onderzoekingen hebben reeds uitge- iUS De officiële opening van de miniatuur stad Madurodam op 29 maart, zal ge schieden door mr. E. H. Toxopeus. mi nister va» binnenlandse zaken. Sindf de eerste opening op 2 juli 1852 heeft bet stadje reeds bijna 6 miljoen bezoekers ontvangen. Opvallend is het grote aantal volwassenen nl. 96 dat aantoont, dat in cijfers gesproken ieder kind twee volwassenen meebrengt De stijgende belangstelling van buiten landers blijkt uit de verkoop van gidsen en plattegronden. In 1955 21% in 1956 m%, in 1957 33 in 1958 39% en in het afgelopen seizoen ruim 43 In het afgelopen jaar kwamen 5783 tourwagens, waarvan 1535 uit het bui tenland. Het nieuwe seizoen brengt wederom vele aanwinsten, waaronder één, die de grootste stadsuitbreiding betekent sinds 1952. NOORDWIJKERHOVT Opdracht De firma Geör. Den Elzen te Noord- wjjikeihout heeft van de technische dienst van de Hoekse Waard namens B. en W. van Mynsheerenland een opdracht gekregen voor het verbeteren van Mid dendeel en Achterdoel en het dempen van sloten. Deze opdracht beloopt een bedrag van f 107.000. KATWIJK AAN ZEE Jongamclab De jongenaolub „Pax" van de CJ.V. had een ouderavond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Voorzitter J. Hoek hield een korte meditatie over Mattiheus 22 veins 1 tot 14. Enkele leden voerden het toneelstukje „De Toonkunstenaars" op. Na de pauze werden door ouders en Jongens gezel schapsspelen gehouden. In de pauze was er een verloting. Ouderavond De meisjesverenigingen „Lydia" en .Maria" hielden in de zaal bij de Oude Kerk een ouderavond. Ds. W. L. Tukker sprak een opwekkend openingswoord Leidster mejuffrouw T. van der Plas vertelde een Bijbelverhaal. Cok de Vreugd en Groetje van Duyn deelden een en ander over de vereniging mee De meisjes Annie den Hollander. Heleentje Duizend, Annie Guijt, Willy Ouwehand, Dickie van Duijvenbode. Adrie van der Marei, Lena de Vreugd en Martha de Boer lazen een gedicht voor. Neeltje van Duijn vertelde een ver haal uit de vaderlandse geschiedenis en Corrie de Jong had een opstel gemaakt, getiteld „Een middagje urit". Ook werd nog een gedichten- en vragenwedstrijd gehouden. Agenda Vanavond kwart voor acht vergadert de afdeling Katwijk van de Ned. Chris telijke Bouwarbeiderobond in het Her vormd Jeugdhuis. Bondspennlngmeester Hammink bespreekt problemen van de Bouwwereld. „Calvijn" vergadert Vanavond om half acht wordt in de Jtepel te Katwijk aan Zee de jaarverga dering van de mannenvereniiging „Cal- vijn" gehouden. Spreker is ds. Tukker. Hoog en laag water Vrijdag hoog water 8.25 uur, 30.59 uur; laag water 3.51 uur. 16.24 uur. wezen, dat d« aanwezigheid van het kampeerterrein bU het waterwingebied, een chemische en bacteriologische ver ontreiniging van het water tot het ge volg heeft, zo deelde de heer Linden- berg mede, die ook stelling nam tegen de voorgenomen bouw van een bezin ningscentrum voor de Soefi-beweging in de duinen. Verder maakte de heer Lin denberg bezwaar tegen de voorgenomen bouw van een oafé-restaunant in de Pan van Percyn. „Ja, maar", zo interrumpeerde wet houder mr. Van der Plas. „het gemeen tebestuur doet de nadrukkelijke toezeg ging, dat deze bouw zoveel mogelijk ten oosten van de weg zal plaats hebben. Bovendien wordt het geen groot café- restaurant, maar een gezellige thee- schenkerij Mr. H. W. Kramer als raadsman van de heer G. van der Does en anderen op tredend er waren niet minder dan 43 bezwaarschriften bij de Kroon binnen gekomen verzette zich tegen de gepro jecteerde weg door het overgebleven tuinbouwgebied van Katwijk, de Zan derij. Is het niet mogelyk deze weg ten noorden of ten zuiden van het tuinbouw gebied aan te leggen, zo informeerde hij. Verwonderd Wethouder Van der Plas toonde zich verwonderd over dit bezwaar van agrarische zUde. „Het gemeen tebestuur wil de tnlnders niet weg hebben", zo zei hU. „Ons stedebouw- kondig beleid is er juist op gericht, het tuinbouwgebied aan de rand der gemeente te sparen. Met het projec teren van de weg hebben wü hier mede dan ook rekening gehouden". ..Het door ons op te richten gebouw zal nauwelijks van enige invloed zyn", zo betoogde prof. dr. H. J. Witte veen als vlcevoorzitter van de stichting Marad Hassil, waarna hij benadrukte, dat het door deze stichting in erfpacht ontvan gen duinterrein van bijzondere beteke nis wordt geacht, omdat hier jaren ge leden de eerste bijeenkomst van de Soefi beweging in ons land werd gehouden. „Wij zyn bereid alle voorzieningen aan te brengen, die men ons vraagt", aldus prof. Witteveen, wiens argumenten nog eens werden onderstreept door mevrouw mr. J. M. Kunst. „Deze duinplek is ons dierbaar en voor ons onvervangbaar", zo besloot zy. Nadat drs. Schuursma zyn bezwaren tegen de aanwezigheid van het kampeer terrein had gehouden, merkte wethou der mr. Van der Plas op. dat het Kat wijkse gemeentebestuur de belangen van de Leidse Duinwaterleiding volmondig erkent Het gemeentebestuur wil deze belangen mede helpen beschermen. „Daarom heeft men Katwyk aan Zee niet in zuidelijke richting willen laten uitbreiden", aldus spr., die echter met nadruk vaststelde, dat men het kam peerterrein niet kan missen. Ook uit een sociaal oogpunt bekeken, kan men dit kampeerterrein niet missen. Er zijn wel eens suggesties gedaan het kampeer terrein te verplaatsen, maar ook dat ls beslist onmogeiyk. Niet overdryven „Men moet de bezwaren toch niet over dryven. De Leidsche Duinwaterleiding pompt toch evenals het Haagse bedryf rivierwater op", aldus spr. Mr. Van der PLas herinnerde er ver volgens aan, dat het kampeerterrein sinds 1930 al bestaat en sindsdien is uitgebreid. In 1947 to enook een uitbreidingsplan voor Katwyk aan Zee aan de orde kwam, heeft de Leidsche Duinwaterleiding geen bezwaren ingediend. De wethouder gaf toe, dat in het ver leden van een zekere overbezetting van het kampeerterrein kon worden gespro ken. Het gemeentebestuur heeft echter beperkende bepalingen gemaakt, waar door thans niet meer van een overdreven hoge bezetting van het terrein kan wor den gesproken. Ten slotte besteede de heer Van der Plas uitvoerig aandacht aan het bezwaar van de hoofdingenieur-directeur van het ministerie van volkshuisvesting en bouw- nyverheid tegen de geprojecteerde weg door de Zandery! „De verkeerssituatie in Katwijk mag niet worden beoordeeld aan de hand van het thans bestaande wegennet. De stormachtige ontwikke ling van het gemotoriseerde verkeer, de zeer snelle groei van de Katwykse be volking en de te verwachten ontplooi ing van de gehele Leidse agglomeratie, alsook in het kader van het rijkswegen- plan urgent geworden reconstructie van de provinciale weg Nr. 1. zullen in korte tijd een geheel nieuw wegenstramien noodzakelyk maken", aldus spr. „Het gemeentebestuur is van de nood- zakelykheid en de urgentie van de aan leg van de door de Zanderij geprojec teerde weg zodanig overtuigd, dat men vooruitlopende op het onherroepelyk worden van het uitbreidingsplan, met de eigenaren van de gronden reeds contact heeft opgenomen. Een contact, dat in principe tot de gewenste overeenstem ming heeft geleid", aldus spr. Na re- en dupliek deelde de vice-pre sident van de Raad van State prof. dr. L. J. M. Beel mede, dat men zich over deze zaak nog nader zal beraden en dat men later advies aan de Koningin zal uitbrengen. V isserijgolfjes T\E SCHIPPER en de dekbemanning van de treiler Dirkje Ro. 53 van de visserijmaatschappij N.V. Piscator zijn op staande voet door hun roder, de heer J. van Noort, ontslagen. Zij zouden zioh bij herhaling heb ben schuldig gemaakt aan misbruik van sterke drank, waardoor schip en bemanning in gevaar werden gebracht. Reder Van Noort heeft de be trokkenen telegrafisch van dit ontslag verwittigd. Een telegram, dat werd gevolgd door een aangetekende ontslagbrief. De reder noemt in deze brief onder meer de data 4 en 20 februari, waarop de dekbemanning niet in staat zou zijn geweest tot het verrichten van arbeid als gevolg van drank misbruik. Deze onverkwikkelijke affaire heeft Inmiddels in visserij kringen grote be roering verwekt. De schipper van de Dirkje staat niet ongunstig bekend. Hy heeft onlangs het commando overgeno men van schipper Jan Klinkenberg, die wegens ziekte aan de wail verblyflt. Hy heeft met de Dirkje een paar goede rei zen gemaakt. De laatete reis was finan cieel een teleurstelling. Het schip be- somde toen slechts 11.000 gulden. In vakbondskringen is men niet erg content met de behandeling van deze zaak. Een bestuurder van het C.K.V. heeft zioh in verbinding gesteld met het Bureau voor Arbeidsrecht in Den Haag om de Juistheid van hert ontslag aan een rechtskundig oordeel te onderwerpen. Na een aanvankeUjke heftige verwer ping van dit ontslag, wenste het C.K.V. zich later niet over de kwestie uit te laten. De ontslagen vissers hebben zich tot hun reder gewend met een verzoek om opheldering. Sommigen wijzen de be schuldiging van drankmisbruik van de hand. Het is niet onmogelijk, dat de stuur man van de Dirkje nu met het com mando over dit schip zaïl worden befast. Dit was er Twee treiler» acht loggers en kotters en een Zweedse kotter zorgden er woens dag voor, dat de IJmuidense visofslag werd voorzien van een totale aanvoer van 1400 kisten vense vis, 500 styve ka beljauwen en 6500 kilo tong Er waren 570 kisten haring, 650 kis ten haring van 45 kilo van de Zweedse kotter, 50 schelvis, 20 radio, 45 wyting, 220 gul en kabeljauw, 55 koolvis, 50 ma kreel, 70 diversen, 155 schol en 15 wolf. De treiiler Gezin a Geertruida KW 176 zorgde voor 30 schelvis. 90 gul en ka beljauw, 20 diversen, 1200 stijve kabel jauwen en 600 yskabeljauwen; de Voor loper VL 16 was er met 20 schelvis, 415 haring, 50 makreeü, 45 wyting, 80 gul en kabeljauw, 55 koodvis. 20 radio en 15 diversen. En vandaag? Voor de donderdagmarkt werd aanvoer van de logger- en kottervloot verwacht: tong, schol en wyting. Drie trcilcrs wa ren er voorts binnen. De Araidne IJM 13 met een vangst van 490 kisten diversen; Delft IJM 37 met 20 schelvis, 180 haring, 20 wyting, 20 gul en kabeljauw en 140 koo-lvis en de SCH 135 met 750 kisten diversen. Op zee Het weer bleef mooi om de Noord, maar de visserij matig, hoewel er iets meer werd gevangen dan voorgaande dagen. De treilers en grote loggers ga ven etmaaJvangsten door van 60 tot 200 manden makreel, koolvis en haring. De Brittenburg deed een trek van 60 man den koolvis en haring. Voor de kust vingen de loggers en kotters 80 tot 120 kilo tong en 7 tot 10 manden schol en wyting per etmaal, bij de P-boeien 150 tot 250 kilo tong en 10 tot 15 manden schol en by de Pittboei 120 tot 150 kilo tong en 10 tot 15 man den schol en wyting. De dichte mist maakte de visserij langs de kust gisteren tot een gevaarlyke be zigheid. Nog vijf aanhoudingen Naar aanleiding van de winkeldief stallen, die zouden zijn gepleegd door leden van het Nederlands Ballet, waar voor vorige week zeven aanhoudingen zyn verricht, zyn inmiddels vijf perso nen aangehouden. Zy zyn geen leden van het ballet, maar bevriend met of fami lie van de danseressen. Drie van de gearresteerde meisjes zyn inmiddels in vrijheid gesteld en gisteren weer opgetreden. De twee andere dan seressen, die nog in arrest zijn, zullen als zy berouw tonen, weer door het Ne derlands Ballet worden aangenomen. De Haagse recherche wilde nog geen by zonderheden verstrekken over de vyf personen, die zyn aangehouden. De politie heeft nog geen overzicht van de rol, die zy in het geheel van de winkel diefstallen hebben gespeeld. LISSE Tweede jeugdouderltag Aangezien de heer Vyfhuizen jeugdouderling een te zware taak heeft in de Herv. Gemeente, heeft de kerke- raad tot tweede jeugdouderling de heer Ph. van Hoven benoemd. Kongo-avond in Lisse Zaterdag wordt in Rehoboth een toneel, avond gegeven ten bate van Kongo. Op. gevoerd zal worden het toneelstuk „Het witte legioen", aanvang 8 uur. Gereformeerde Gemeente Het ledental der Gereformeerde Ge meente bedroeg per 1 jan. 1199, van wie 647 belijdende leden. RUkspostspaarbanlc By de Rijkspostspaarbank werd in fe bruari ingelegd f 60.552 en terugbetaald f 50.579. Uitvoering „Excelsior" De Chr. gemengde zangvereniging „Ex celsior" geeft vrijdagavond de jaarlijkse uitvoering in Rehobobh, aanvang 8 uur. Ook klein Excelsior zal medewerken. Al.KEMADE Woningbouw Architect J. P. van Ryn te Leiderdorp heeft het bouwen van een woonhuis aan de Floraweg opgedragen aan de firma G. Wesselman te Roelofarendsveen. De bouw geschiedt in opdracht van de heer P. v. d. Kamp. WOVBRUGGE Gemeente-architect Tot opvolger van de heer K. van Kee- ken is benoemd tot gemeente-architect van de combinatie Woubrugge en Kou dekerk de heer Kuipers, technisch ambte naar van de dienst gemeentewerken te Papendrecht. Cefa-voorstelling De laatste voorstelling van de plaatse- lyke afdeling van de Cefa heeft plaats zaterdag 11 maart in Het oude Raedthuys Vertoond wordt de komische film: Ri valen in de 6daagse. Aanvang 8 uur, toegang alle leeftyden. LEIDERDORP Woningen Volgens een ontwerp van het architec tenbureau Geels en Kamsteeg te Oegst- geast zal de heer N. Mol voor eigen reke ning twee woningen a .an de Bemhard- straat gaan bouwen. OEGSTGEEST Voorzieningen school aan Hoge Mors voorgesteld Het bestuur van de Vereniging tot op richting en instandhouding van Christe lijke scholen te Oegstgeeet heeft zich tot B. en W. van Oegstgeest gewend met het verzoek een aantal voorzieningen te treffen voor de Mr. Groen van Prin- stererschool aan de Hoge Mors. Het bestuur vraagt medewerking bU de aanleg van een toegangspad voor een achter de school te bouwen rijwielstal- Eng; bij de afscheiding van een toegangs pad tot het schoolplein aan de voor- en achterzyde-, het vernieuwen van vloeren in twee lokalen; verbetering van- bord stelling in een lokaal; de aanschaf van een vlaggestokhouder met vlaggestok; vernieuwing van plafonds en herstel van muren ln hal en voorgang en vervan ging van toegangsdeuren; vernieuwing van plafonds in drie lokalen; vernieu wing van de goten rondom het gebouw en de aanschaf van banken, een naai machine. stofzuiger en elektrische vloer- wrijver. Het College van B. en W. stelt de ge meenteraad voor in haar vergadering van 15 maant de gevraagde voorzieningen goed te keuren. Alphen aan den Rijn Stadhuis op stelten Een achttal CJ.V.-jongeren heeft gis teravond m „Jonathan" het wykcen- trum van de Hoornse gemeenschap een vrolyke satire gespeeldStadhuis od stelten (van Marue Verdenius en Hans Keuls). Zy hebben de talrUke. in hoofd zaak oudere aanwezigen een heel ple zierige avond bezorgd De heer J. Pont, voorzitter van de C.J.V. Jonathan zei, dat deze toneel avond gezien mag worden als resultaat van de groeiende samenwerking tussen de C.J.V.-afdelingen in Alphen aan den Ryn. Het was voor de tweede maal dat het groepje ,,'t stadhuis op stelten zette". Enige weken geleden bracht men dit vrolyke stuk in Naby over het voet licht, ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van C.J.V. „Onderzoekt de Schriften". Onder regie van de heer Jac. J. van j heer J. Visser, eveneens te Alphen aan Kettingbotsing Door de mist had gistermorgen een ket tingbotsing plaats op de Hereweg. Zes auto's reden in de richting Amsterdam. Vooraan een vrachtwagen met een snel heid van twintig km per uur. Daarachter vyf wagens met veertig km snelheid. De tweede auto merkte de vrachtwagen te laat op en reed er tegenaan, met het ge volg dat de personenwagen aan de voor- zyde totaal werd vernield en de vracht auto lichte schade opliep. De derde, vier de en vyfde wagen konden nog Juist op tUd tot stilstand komen, maar de zesde reed tegen de vyfde op en beide wagens kregen aan voor- en achterzyde flinke schade. Alle chauffeurs bleven ongedeerd Tien woningen Het bouwbedrijf P. Vonk Zn. te Al- £hen aan den Ryn zal aan de Jacob Cats- lan tien woningen voor eigen rekening gaan bouwen. De architectuur is van de Vrachtauto tegen truck Op de Steekterweg naby Zwammer- dam had gistermorgen een aanrijding plaats tussen een vrachtauto bestuurd door L. v. D. uit Koudekerk en een met betonpalen beladen truck met opleggec bestuurd door C. N. uit Zwammerdam De truck kwam van de Spoorlaan af de verkeersweg oprijden en draaide tegen de vrachtauto ln. De chauffeur kon de truck niet meer ontwyken. De wagens botsten, waarby de vrachtauto aan de voorzyde zwaar beschadigd werd. truck liep lichte schade op; persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Benoemd De heer C. Kohlenberg, hoofdonder- wyzer aan de Dr. de Visserschool (Gouw. sluis) is mei ingang van het volgende cursusjaar benoemd tot hoofd van de Da Costaschool (vacature J. v. d. Veen) te Alphen aan den Ryn. De heer Kohlenberg heeft de benoe ming aanvaard. Pannekoekenfuif De seniorleden van atletiekvereniging A.A.V. '46 te Alphen aan den Ryn heb. ben jaarlyks hun „snertfestyn", de jeugd doet het met pannekoeken. Een aantal dames had een enorme hoeveelheid ge bakken en in gebouw Rhenania werden die verorberd. Hier kregen zij, die op het sportveld minder goed mee kunnen komen, de kans op revanche. De strijd was spannend en de stemming opperbest. Nieuws van D.E.8. In de afdeling Leiden van de Neder landse Volleybalbond is er organisato risch nog wel eens wat mis. Zo kwam een damesteam van KVC maandagavond naar Alphen om tegen DES 1-dames te spelen, maar de Katwykse dames waren twee weken te vroeg Dinsdagavond gin gen de DES-dames naar Sassemheim om tegen Teylingen te spelen, maar er was geen scheidsrechter. Het Alphense team, dat kampioenskansen heeft, wilde niet spelen onder een onbekende Sassen- hetmse vervanger Men ging dus on- verrichterzake terug. De heren van DES 1 hebben de com petitiewedstrijd tegen ODD met 31 ge wonnen, maar DES 3-dames verloor met 3-0 van HVL. Agent van de Nieuwe Leidsche Courant is dè heer Abonnementen en advertenties worden gaarne door hem aangenomen. TER AAR Feestavond Vrydag wordt in zaal Van Acker een feestavond gehouden van de „Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid". Er is muziek en toneel en een hoofdbestuurder zal het woord voe ren. Dorpshuiscomité Vanavond (donderdag) wordt in het gymnastieklokaal een vergadering ge houden door het comité „Dorpshuis" met afgevaardigden van vrijwel alle vereni gingen in verband met de oprichting van een verenigingsraad. Deze vereni gingsraad zal in de toekomst de leden van het bestuur moeten kiezen van de stichting Dorpshuis. Het is daarom van belang, dat alle verenigingen, die daar toe zyn uitgenodigd, aanwezig zullen zyn. T\E HEER C. A. KRUYT heeft het voor- zitterschap van het bestuur van de chrlstelyke technische school te Kat wyk, dat hy sedert 1949 vervulde, over gedragen aan de heer D. Slotboom. In het overbiyflokaal van de school na men personeel en bestuur met bun da mes afscheid van de heer Kruyt en tevens van de heer J. Haasnoot, die sedert 1917 als leraar aan de avondschool was ver bonden. De heer Slotboom sprak een welkomst woord, waarna hij de loopbaan van de thans 75-jarige heer Kruyt naging. Vice- voorzitter N J. van Duyvenbode prees de activiteiten van de scheidende voor zitter, die in 1920 bestuurslid werd, in 1932 secretaris en in 1949 voorzitter. Hij nam het voorzitterschap indertyd over van de heer J. Houwaard. Bezoekt de exclusieve MEUBELSHOW v»n 11 tot en met 18 meert 1961 ZAAL „MUSICA", Emmeplein Vrij toegang ven WONINGINRICHTING Princestraat 22 -A m De vice-voorzitter vestigde er de aandacht op, dat de heer Kruyt de grote ontwikkeling van het technisch onderwijs in het algemeen en van de technische school Katwyk in het bij zonder, geheel heeft meegemaakt. Zijn aandeel daarin is zeer groot ge weest. Het nieuwe gebouw aan de Louise de Colignylaan was ten slotte de kroon op zijn werk. Directeur R. Rijkenboer sloot zich na mens het personeel bij de van waar dering getuigende woorden aan. HU overhandigde de heer en mevrouw Kruyt geschenken. De heer Haasnoot werd toegesproken door secretaris W. Dykdrenth. „U hebt zich al die jaren zeer verdiensteiyk ge maakt door honderden Katwykse jon gens vakbekwaamheid by te brengen" Een der oudste leraren die lange tyd met de heer Haasnoot heeft samenge werkt. de heer Van der Laken, bood namens de collega's een cadeau aan. De heer Kruyt dankte mede namens de heer Haasnoot voor de goede woor den en de mooie cadeaus. Vervolgens werd een film gedraaid en bleef men geruime tyd gezellig byecn. KATWIJK AA1S DEN KIJN Politie—marine Onder auspiciën van de Katwykse politiesportverenigLng hebben dertig Katwijkse politiemannen een klaver- jaswedstryd gespeeld tegen dertig man van bet marinevliegkamp Valkenburg. De ontmoeting had plaats m het pro testant* militair tehuis Als eerste vyf eindigden: De Jager (marine). Weyers (marine). Ten Delle (marine;, 't Manne tje (politie) en ZoetemelK (politie), ue heer Theunis kreeg een troostprijs. De leveranciers van het militair tehuis had den maar liefst twintig prijzen beschik baar gesteld. den Ryn. Bevrydlrgsmsrs op 6 mei De wandelsportvereniging „Semper Avanti" houdt op zaterdag 6 mei een „Be- vrydingsmars". Er zal worden gelopen over de afstanden 10. 15 en 25 km. De start en ook de finish zullen plaats hebben bij het terrein van de Martha-Stichting aan de Raadhuisstraat. Het startbureau wordt gevestigd in de Koningin Wilhelmina- school, eveneens op genoemd terrein. Gelet op het grote succes van vorig Jaar, toen byna duizend personen aan de jubi leummars van „Semper Avanti" deelna men, wordt ook nu weer op een grote deelneming gerekend. LEIMVIDEN T afeltennisnieuws Aan het feit, dat de Tor.ido-dames we gens tydgebrek het dubbelspel gewon nen gaven, dankte Play-Fair een 64 overwinning. Een prachtig resultaat als men bedenkt, dat de uitwedstrijd tegen Tonido met 100 verloren ging. Ida Heuzen, die toen niet aanwezig was, won nu 3 partijen. De 64 over winning, die ook de heren van Play- Fair 1 boekten op TCS 2, was vooral van belang voor ATTC 3 uit Alphen, welk team hiermede zijn naaste concur rent zag verliezen. Aan één overwinning hebben de Alphenaren nu genoeg om het kampioenschap van deze afdeling te behalen. Voor Play-Fair was het een mooi re sultaat Het zag er in het begin naar uit, dat het een monsteroverwinning zou worden want na de helft van de wed strijd leidde Play-Fair met 50, het geen vooral te danken was aan M. Ryk, die weer zyn 3 partyen won. Play-Fair 2 kon het tegen Tonido 1. dat aan de kop van de ranglijst staat, niet bolwerken. Het verloor, zU het eer vol, met 73. Hazersivoudp-Ri indijk Hotel geopend Burgemeester A. Smit heeft het hotel café-restaurant van de gebroeders A. en C. van der Voort (naby de Scheepjes- kerk) officieel geopend. De burgemees ter sprak met waardering over de acti viteiten van de heren Van der Voort; vooral de stichting van het hotel vond hy een belangrijke stap. Het aan nemingsbedrijf F. de Boer bouwde het ho- teL KOVDEKERK A. D. RIJN Grote plannen voor speeltuin „Robbedoes" Het bestuur van de speeltuinvereni ging ..Robbedoes" en het vakliedenco mité kwamen gisteravond byeen in het Verenigingsgebouw, teneinde de opbouw van het spelmateriaal te bespreken. Voorzitter Van der Ven zette uiteen, dat het bestuur rekent op de medewer king van vrijwilligers. Er gaven zich 25 personen op voor het werkcomité. En kele bedryven hebben ondertussen hun werkruimte en ook materiaal toegezegd. Het is de bedoeling, dat zowel de kleu ters als wat oudere kinderen tot 10 jaar hun vertier kunnen zoeken in de speel tuin, die zal worden uitgerust met veilig en modern speelmateriaal met een ma ximale hoogte van 2.50 meter. Er komt ook nog een speelweide en het terrein zal geheel worden afgesloten. Nieuwe directeur gemeente werken De commissie „Bouw. en woningtoe zicht WoubruggeKoudekerk aan den Ryn" heeft de heer J. Kuipers, thans technisch ambtenaar 1ste klasse te Pa pendrecht, benoemd tot directeur van de dienst voor gemeentewerken. Schaaknieuws Uitslagen van de wintercompetitie van de Koudekerkse Schaakclub: Groep I: J. de WitA. Hogeveen 1-0; J. van NicuwenhuizenJ. Colyn H. Boelee—R. Geerlof 1—0; H. van Vliet J. Rafain 10; L. van der WulpB. Corts 0—1; J. Corts—A. J Witte A. HogeveenJ. de Wit laH. van Vliet—J. Rafain 0—1; J. Corts—B. Corts 0—1; B. Corts—J. Corts 1—0; G. de Wit A. J. Witte 10; J. van Nieuwenhuizen L. van der Wulp 01. Groep II: A. SpeltA van der Mey- den 01; J. Kruit—C. Reyneveld 01; B. Groeneweg—P. Capello 1—0; P. de Jong—G. Snatersen 10; P. CapelloJ. van Egmond 01; A. van der Meijden A. Scheer la14; J. KruitL. Vyfhuizen 01; J. CokC. Reyneveld 10. BENTHVIZEN Ds. Vergunst bedankt Ds. A. Vergunst van Rotterdam-Cen trum, heeft bedankt voor het beroep, dat de Gereformeerde gemeente onlangs op hem uitbracht. Jaarvergadering „Waakt en Bidt" De onlangs opgerichte Hervormd-Gere- formeerde jeugdvereniging op Gerefor meerde grondslag „Waakt en Bidt" (door fusie van de J.V. „Onderzoekt de Schrif ten" met de M.V. „Eén Ding is nodig") houdt morgenavond haar eerste jaarver gadering in de hal van de Christelyke lagere school. Er is een gevarieerd pro gramma. Ds. W. A. S. Laurense, Hervormd predikant alhier, zal de avond openen. De vergadering begint om half 8. Boeken rullen In verband met de op vrydagavond te houden jaarvergadering van de jeugdver eniging „Waakt en Bidt", zal in plaats van morgenavond, zaterdagmiddag van half 4 tot 4 uur gelegenheid zyn om boe ken te ruilen, zoals gewoonlyk in de con sistoriekamer van de Hervormde Kerk. p ISTERNACHT is in <Un woning piotse- ling overleden de grote Engelse di rigent Sir Thomas Beecham. H(j bereikte de leeftyd van 81 jaar. Dit bericht zal de gehele muzikale wereld schokken. Beecham vertegenwoordigde een 'begrip, ?en norm en 7.yn cholerisch temperament was berucht èn beroemd! Hy werd als zoon van een rijk zaken man geboren in 1879 in St. Helen's. Lan cashire. Hy studeerde in Oxford, maar zyn belangstelling ging in de allereerste plaats naar de muziek uit. Wanneer hij maar even de gelegenheid kreeg, be studeerde my partituren en het beslis sende punt kwam. toen zyn vader als verjaarsgeschenk voor zijn zoon het Hallé-orkest engageerde, dat de toen 21- jarige Thomas dirigeerde. En zo opval lend goed dirigeerde, dat toen zUn loop baan vaststond. Hij nam privélessen Thomas Beeoham heeft nooit een con- servatroium bezocht werkte enorm hard en zo begon hy heel beschieden zijn carrière op te bouwen als assis tente irigent van een rondtrekkend ope ragezelschap. Toen ging hei snel om hoog. In 1905 dirigeerde hy voor het ee'rst het Queen's Hall Orchestra, in 1907 richtte hy hei New Symphony Orches tra op en sedert 1909 leidde hij opera voorstellingen, die alle aandacht op hem vestigde. Immers hy introduceerde de eerste Engelse uitvoeringen van Richard Strauss' Electra, Salomé en Rosenkava- lier, hy bracht de Boris Godoenow. de Khovantsjina en Iwan de Verschrikke lijke, waarin de grote Russische bas Chaliapin voor het eerst optrad. Hy haalde hei balletgezelschap van Djaghi- lew naar Londen waarbij hy zelf de toen wereldschokkende balletten van Stra- winski's Sacre du Printemps. Petroesjka »n van Ravel's Daphnis et Chloé diri geerde. Zyn poging om in 1922 een eigen Engelse opera te stichten, mislukte, maar zyn andere stichting in 1932, het Lon don Philharmonic Orchestra, is uitge groeid toi een van de best* orkesten ter wereld In 1932 werd hy ook de leider van de opera in Covent Garden, welke in stelling hy tot grote, internationale boogt» opwerkte. ZjJ» Held* tot de ope ra heeft hem nooit verlaten en de gram mofoonindustrie heeft by zonder mooie Interpretaties o.a. van Bizet's Carmen vastgelegd. Als orkestdirigent reisde hy de ge hele wereld rond en ook in ons land is hij enkele keren met het Concert gebouworkest en met het Residentie- Orkest opgetreden. uoor de moderne muziek kon hy geen waardering op brengen en zyn boutades over de he dendaagse composities gingen over de gehele wereld. Want hy was beroemd om zyn felle tong, om zyn ironiche opmerkingen. z'Jn „wit" en talloze anecdotes doen van hem de ronde. „Bek houden", schreeuwde hy eens te gen het pratende publiek tyden het spelen van een ouverture! Zo zal de dood van deze grote dirl- gent, die met zijn 81ste jaar heus niet van plan was het stokje neer ie leggen, een groot verlies voor Engeland bete kenen Hij stierj midden in het leven zo heeft hij, vitaal en vechtlutig ook gewild. (Van onze sociaal-economische redactie) Werkgevers en werknemers in de si- garenindustrie hebben een akkoord be reikt over een nieuwe cao. waarbij voor al aandacht is geschonken aan de verbe tering van een aantal secundaire arbeids voorwaarden De nieuwe overeenkomst gaat in met terugwerkende kracht tot 1 februari. De belangrUkste verbetering mag wor den genoemd de verhoging van de va kantietoeslag tot vyf procent. Tot dus verre bedroeg die toeslag vier procent, deels uit te keren by vakantie en deels rond de kerstdagen. De extra procent komt by het vakantiegeld. Naast een verbetering van de kortver- zuimregeling is men ook een verlenging van de (bovenwetteiyke) ziekengelduit kering overeengekomen. Voor alle ziek tegevallen geldt thans een periode van twee en een half jaar. Alleen in geval van tbc wordt over drie jaar uitgekeerd Ook is de afspraak gemaakt dat de één procent, die in verband met de bo venwettelijkheid van genoemde uitke ring, van de werknemers werd gevraagd, ten laste zal komen van de werkgevers. In de sigarenindustrle gelden minder wachtdagen dan wetteiyk is voorge schreven. Ook de uitkering ls hoger, na melijk 90 procent van het loon. Voor de circa 12.000 werknemers in de sigarenindustrle betekent de nieuwe cao een inkomensstijging van bijna vier pro cent. Verleden Jaar gingen de lonen reeds vier procent omhoog Het ligt in de bedoeling by de onderhandelingen voor de volgende cao, ingaande februari 1962. wederom de lonen als uitgangspunt te nemen. De thans bereikte verbeteringen zyn tot volledige tevredenheid van het hoofd bestuur van de Christelijke bond van sigarenmakers en tabaksbewerkers over eengekomen. zo vernamen wij van bonds voorzitter J An beek te Kampen Het College van Ryksbemiddelaars moet er nog zyn goedkeuring aan hechUa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7