Grote moeilijkheden bij staken hulp V.S. KWiTTk Adenauer tevreden over gesprek met Harriman Algerijnse regering blijft bereid tot onderhandelen Regeriiigsprogram van de Vlaamse Volksbeweging Een korte tij d duurt lang Spaak pleit Europa voor Zo'n heerlijke reep cadeau l voor 10 Kwatta-soldaatjes Patrick Henry in Britse wateren TOCH IS HET ZO! f Dit is Katharine Worsley, de dochter van Sir William Worsley, en de verloofde van de 25-jarige Hertog van Kent. Katherine is 28 jaar. (Telefoto) Minister Visser in Kamer: (Van onze parlementsredactie) Minister Visser meent, dat onze defensie zonder de mili taire hulp van de Ver. Staten in grote moeilijkheden zal komen. In de Tweede Kamer verklaar de hij gisteravond: ,,Ik zal met alle mij ten dienste staande middelen de Amerikaanse auto riteiten ervan trachten te over tuigen dat het niet aangaat de u hulpverlening aan ons land abrupt te beëindigen." GEEN RECHT Dinsdagavond had de Kamer reeds haar ongerustheid uitgesproken over de nieuwe Amerikaanse bezuinigings- politiek, waarvan inmiddels onze Star- fighter-plannen de dupe zijn geworden. Vice-admiraal Moorman (kath. v.) zei toen, dat de K.V.P.-fractie alleen met de huidige Nederlandse defensieprojec ten kan instemmen, wanneer de Ame rikaanse hulp op een redelijk niveau gehandhaafd blijft. Minister Visser zei dit te kunnen voelen. De eigen inspanning en de hulpverlening der V.S. zag hij als de twee pijlers van ons defensiebeleid. Helaas is de Amerikaanse hulp geen recht, maar een onzekerheid. Ze moet van jaar tot jaar worden vastgesteld. Het staat nooit van tevoren vast wat we zullen krijgen. Voor het lopende jaar zijn er echter nog geen moeilijk heden Van de regering der V S. is de schriftelijke verzekering ontvangen dat ze ons over deze periode 260 miljoen zal betalen. Dit bedrag is mede bestemd voor de 25 Starfighters die Amerika destijds beloofde te financieren. GEEN SCHULDIGE Ir. Visser kon geen bepaalde schul dige aanwijzen voor het Parijse Star- fighter-drama. Het ligt aan het systeem van hulpverlening zo zei hij, tot op het laatste moment bestond geen definitieve zekerheid, dat de V.S. ons 118 Star fighters zouden schenken. Maar eerst in Parijs bleek, dat Amerika niet ver der wilde gaan dan 25. ..In de toekomst zal ik proberen meer zekerheid te krij gen over de Amerikaanse hulp dan ik toen had", aldus minister Visser. Hij hoopte dat de Amerikanen zullen ko men tot een planning van hun hulp verlening over een langere termijn. De minister herhaalde nog eens. dat de opslag van kernwapens in ons land geen geringere, maar ook geen grotere gevaren met zich brengt, dan de opslag van conventionele munitie. De moge- ^Europees Parlement is voor verbetering van positie landarbeider Het Europese Parlement heeft zich woensdag in een met algemene stemmen aangenomen resolutie uitgesproken voor verbetering van de sociale positie der landarbeiders in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. De resolutie was opgesteld door de Ne derlandse afgevaardigde C. J. van der Ploeg ikvpi. na een debat, dat het Europese Parlement in januari aan de ze kwestie had gewijd en waarbij de heer Van der Ploeg was opgetreden als rapporteur van de sociale commissie. Het Europese Parlement constateert in de resolutie, dat de sociale positie van de landarbeiders in loondienst in het al gemeen ongunstiger is. dan die van de industrie-arbeiders, ook al zijn er te kenen die op verbetering wijzen. In be ginsel dienen de lonen van landarbei ders vergelijkbaar te worden met de lonen in de industrie. Op een trailerkamp in Coulsdon in Engeland .s gisteren een vliegtuig neer- Ïestort. De piloot kwam cr zonder leerscheuren af en werd met slechts lichte verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. In het kamp werd nie mand geraakt. Mr. W. F. Lichtenauer, Eerste Ka merlid van de C.H.U.-fractie, heeft gis teren in het Europese parlement in Straatsburg gepleit voor spoedige uit werking van een gemeenschappelijk vervoerbeleid voor de zes E.E.G.-lan- den. lijkheid van een toevallige ontploffing van niet-op-scherp-gestelde kernwapens kan gevoegelijk worden uitgeschakeld. Dit is aangetoond door Amerika'anse proefnemingen, waarbij men op de meest ruwe manieren met kernwapons is omgegaan, zonder dat het tot een explosie kwam. Ten behoeve van de veiligheid rond de opslagplaatsen zijn ook in Nederland uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. NIEUW-GUINEA Minister Visser veilde niet in het openbaar antwoord geven op de vraag van de heer Wierda hoeveel begrotings- geld voor de verdediging van Nieuw- Guinea wordt besteed. Oneens was hij het met de redenering van de socialist, dat een groot deel van dit geld onnuttig wordt besteed waar het is bestemd voor de stationering van jachtvliegtuigen en luchtdoel artillerie op Nieuw-Guinea. Die strijd middelen hoeft men niet tegen infiltra ties in te zetten en een grootscheepse aanval van Indonesië is volgens minis ter Luns niet te verwachten, zo meen de de heer Wierda. De minister hield hem voor, dat een eenzijdige gerichtheid van de Nieuw- Guinea-defensie op infiltraties militair onverantwoord is, omdat dit de kans op een grote agressie juist zou vergroten. Over de Navo was de minister niet zo pessimistisch gestemd. Het bond genootschap heeft tekortkomingen, maar van een crisis kan beslist niet worden gesproken. Aan Amerika's trouw aan de Navo kan na de uit latingen van president Kennedy niet meer worden getwijfeld. De Kamer zal volgende week de be handeling van de defensiebegroting voortzetten. Vandaag is ze, in verband met de begrafenis van de vorige week overleden S.G.P.-fractieleider ds. Zandt, niet bijeengekomen. Conferentie topfiguren Paul Henri Spaak heeft bekendge maakt, dat hij van plan is een vergade ring bijeen te roepen van Europese per soonlijkheden om een nieuwe stoot te geven aan de Europese idee. Spaak verklaarde dit gisteren in een toespraak aan een formeel diner van de Europese stichting voor internationale uitwisseling. Hij is van plan deze conferentie te houden na de algemene verkiezingen in België van 26 maart. ..Koester nog geen illusies. Europa is er nog niet. Sedert de verdragen van Rome en de Euromarkt is geen nieuwe stap gedaan. De toekomst behoort aan de grote gemeenschappen. De Sowjet- Unie en de Ver. Staten zijn er het beste bewijs voor en India en China zullen misschien morgen het bewijs zijn", aldus Spaak. „Wat mij betreft, ik ben niet tegen een Europees referendum en als ik in stem met de idee van een Europese federatie, is dat omdat ik ervan over tuigd ben dat wij vroeger of later de status van een federaal Europa zullen bereiken". „Het is jammer dat de zaken vast blij ven zitten", zei hij zinspelend op de ge schillen tussen de Euromarkt en de kleine zeven. ,,Ik zou willen, dat Enge land begrijpt, dat het noodzakelijk is te beginnen de Europese vraagstukken vanuit een nieuwe hoek te bespreken. De grote fout van de kleine zeven is niet begrepen te hebben dat de verdragen van Rome niet alleen uit een economisch aspect bestaan, maar dat zij alleen maar een stap zijn in de richting van een ver enigd Europa". Geen devaluatie van het pond sterling De Britse minister van financiën, Sel- wyn Lloyd, heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat de Britse regering niet voornemens is tot devaluatie van het pond sterling over te gaan. De mi nister zeide dit in commentaar op be richten in de buitenlandse pers, waar in werd beweerd dat mogelijk tot de valuatie van het pond sterling zou wor den overgegaan. De Britse minister voegde hier nog aan toe dat de rege ring niet van mening is dat het pond sterling overgewaardeerd wordt, uitge drukt in andere valuta's. Advertentie Van parterre tot het dak. Een huis vol kleur AftBMEVFI IVPF Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) Dollarprobleem in Rome aangesneden gIJ de besprekingen die de West- duitse Éondskanselier Adenauer heeft gevoerd met de reizende am bassadeur van Kennedy, Averell Harriman, is gebleken, dat zowel aan Duitse als aan Amerikaanse zijde, enkele misverstanden heb ben bestaan over de defensievraag stukken. In een slotcomjmuniqué dat aan het einde van de driedaag se onderhandelingen werd uitge geven, verklaarde Adenauer dat deze misverstanden volkomen uit de weg zijn geruimd. Volgens Adenauer zijn de besprekin gen een uitstekende voorbereiding ge weest voor het onderhoud, dat hij in april met de Amerikaanse president zal hebben, en zij hebben bij hem de over tuiging gevestigd, dat de Verenigde Sta ten een volledig begrip hebben voor de betekenis van de N.A.V.O. en die van Europa voor het behoud van de wereld vrede en de vrede in Amerika. Ook tijdens de begrotingsdebatten in de Westduitse Bondsdag heeft Adenauer deze zaak aangeroerd. Hij verzekerde de parlementsleden dat de opvattingen van president Kennedy ten opzichte van Amerika's verplichtingen jegens N.A.V.O. en de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Europa even vastbera-1 den zijn, zo niet meer, dan die van de regering-Eisenhower. Ongerust Daarna ging de kanselier abrupt over tot de binnenlandse kwesties. Het was bekend dat hij zich ongerust maakte over de buitenlandse politiek van Ken nedy, speciaal wat betreft de Sowjet- De voorlopige Algerijnse rege ring zegt in een te Tunis uitgege ven verklaring: „Wij zijn en blijven bereid officiële en rechtstreekse onderhandelingen, zonder vooraf gestelde voorwaarden van welke aard ook aan te vangen". De verklaring zegt verder, dat men overtuigd is dat de regeringen en vol keren van Noord-Afrika achter de voor lopige regering staan, „zoals wij ook de onvoorwaardelijke steun genieten van alle Arabische landen, Afrika, Azië en van alle volkeren die voor vrede zijn." De regering zegt, dat slechts zij die te gen onderhandelingen zijn gekant voor deel hebben van verwarring en tegen spraak en het is niet moeilijk te raden, aldus de verklaring, waar deze cam pagne haar oorsprong heeft gevonden. „Zij die van een oorlog in Algerije pro fiteren, de imperialisten, hebben niet ontwapend. Zij stellen alles in het werk om zich te verzetten tegen de wil van de grote massa van het Franse volk, dat onmiddellijke en rechtstreekse on- Advertentie) RUSH - de formidabele Simca motor met 5-maal gelagerde krukas. Geeft belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder ver bruik. (Olie verversen om de 4.000 km!) Maak proefrit metde 4-persoons Simca Aronde en de 6- persoons Simca Ariane, uitgerust met RUSH en RUSH SUPER motor bij IrF" H i OV~Al L SIMCA DELFT - Garage J. H. Preuninger -01730-25775 SIMCA DORDRECHT - Garage Th. J. van Duren - 01850-7777 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. - 070-720153 SIMCA LEIDEN - Gaiage Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM - J. H. Willemse Autoservice N.V. - 010-131688 SIMCA VLAARDINGEN - Autobedrijf C. van Roon 010-69896 SIMCA ZWIJNDRECHT - J. van Namen's Garagebedrijf - 01850-6666 derhandelingen wil." De verklaring zegt tenslotte, dat aan de operatie „verwarring" thans de ope ratie „kletspraatjes" is toegevoegd, die gaat over beweerde verschillen van me ning in de voorlopige regering van de republiek Algerije. Zelfbestuur maar met Britse controle Een commissie van de Britse rege ring heeft in een rapport aangedrongen op het verlenen van zelfbestuur aan Malta, maar beveelt tevens met klem aan de controle op de defensie en de buitenlandse politiek van het eiland Engelse handen te houden. In het rapport wordt voorgesteld in Malta een parlement van 5 leden op te zetten, algemeen kiesrecht in te voeren en de V.N.-verklaring van de rechten van de mens in de nieuwe grondwet van het eiland op te nemen. De Amerikaanse atoomonderzeeër Pa trick Henry, de eerste die in buitenland se wateren kruist met een volledige lading polaris raketten, is gisteren in Holy Loch binnengevaren en heeft langs zij 'het depotschip Proteus afgemeerd. De Patrick Henry is de eerste van een vloot van tien Amerikaanse polaris- onderzeeërs die gebruik van de nieu we basis gaan maken. Vier van de zes jongelui die gepro beerd hadden een demonstratie uit te lokken toen de Proteus de vorige week aankwam, zijn gisteren weer in de weer geweest één in een kano en drie in een roeiboot. Zij werden echter door bo ten van de Britse marine en politie op veilige afstand gehouden. De kanovaar der. de 30 jaar oude Londenaar Lau rence Otter, kreeg een hoeraatje van de opvarenden van de Patrick Henry dat hem wel als hoongelach in de oren geklonken moet hebben, tenslotte klom een Britse kikvorsman op zijn kano en zette Otter in een motorboot. Hij zal zich moeten verantwoorden wegens het verstoren van de openbare rust. unie en het Atlantische bondgenoot schap. De vrees bestond dat dc Ameri kaanse troepen in West-DuitsL».d zou den worden verminderd, maar Harri man heeft de kanselier verzekerd dat dc troepen op hun huidige kracht ge handhaafd zouden blijven. Ten slotte zou Adenauer de wens te kennen heb ben gegeven dat Kennedy een meer ac tieve leiding in dc internationale zaken zal nemen. Na zijn vertrek uit Bonn bracht Har riman een kort bezoek aan West-Ber- lijn. De reizende ambassadeur ver klaarde hier bij zijn aankomst dat Ken nedy zich absoluut niet gebonden voelt door het standpunt van de vorige rege ring bij onderhandelingen over Berlijn. „Wij koesteren het vertrouwen dat de Berlijnse bevolking in staat zal zijn haar verlangen te verwezenlijken om in vrijheid te leven", zo zei hij. Italië Na ampele besprekingen in de vroegere Duitse hoofdstad is Harri man gisteravond op zijn reis door West-Europa op het vliegveld Fiumi- cino bij Rome aangekomen. Hij werd ontvangen door functionarissen van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken en van de Ame rikaanse ambassade. De Italiaanse autoriteiten hadden zich reeds voorbereid op het bezoek van de ambassadeur. Ze verwachtten namelijk dat Harriman het probleem van de dol lar aan zal snijden en ze zijn bang dat Amerika grotere financiële offers zal vragen. Harriman had persoonlijke brie ven van president Kennedy bij zich voor president Gronchi en premier Fanfani. Hij zei dat hij geen plannen had om paus Johannes XXIII te bezoeken. Naar federalisatie van België (Van onze speciale verslaggever) 70DRA DE verkiezingen in België achter de rug zijn 26 maart zal de Vlaamse Volksbeweging de in formateur een eigen regeringspro gram voorleggen. De bedoeling is te komen tot een grondige struktuurher- vorming van de Belgische staat, en wel in federale zin. De V.V.B. wenst deze hervorming echter niet te base ren op voorbijgaande conjuncturen of op theoretische bespiegelingen. Zij moet op de huidige Vlaams-Waalse verhoudingen geënt zijn, en langs de weg van stelselmatige federaliseren de maatregelen verwezenlijkt wor den. De Vlaamse Volksbeweging werd in 1956 opgericht als democratische pres siegroep. Zij ontstond na epn lange pe riode van zwijgen van de zijde der Fla minganten. in wie het vertrouwen door collaboratie met de bezetter zwaar was geschokt. De V.V.B. is noch een cultu rele organisatie, noch een sociale orga nisatie, noch een politieke partij, doch een beweging van en voor het Vlaamse volk, ongeacht de levensbeschouwelijke overtuiging. Bijna vijftig Vlaamse ver enigingen steunen haar, evenals tiental len parlementariërs en burgemeesters. Voorstellen In het regeringsprogram, dat de Vlaamse Volksbeweging heeft opge steld, en dat zij als de eerste stap op de lange weg naar strukturele her vorming van de Belgische staat ziet, komen o.m. de volgende voorstellen voor: 1. De definitieve afbakening van de taalgrens, of wel de vorming van on schendbare taalgebieden. 2. De instelling van een Rijksstatuut voor het hoofdstedelijk gebied. 3. Een billijke verdeling van de over- heidsbenoemingen, de investeringen en de subsidies in verhouding tot de be volkingsaantallen en de behoeften. 4. De verlening van autonome macht aan Vlaamse en Waalse gezagsorganen voor economische expansie. 5. De splitsing van alle instellingen met een culturele opdracht, in het bij zonder van het ministerie van openbaar onderwijs. 6. De opbouw van een volwaardig en gesplitst ministerie van culturele zaken, teneinde de coördinatie en de stimule- Met één Van Nelle's Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES g een danie hij. De Parijse première van John Forde's stuk „It is a pity she is a whore", die gisteravond zou plaatsvinden, is uit gesteld omdat de hoofd rolspeelster Romy Schneider naar een zie kenhuis moest worden gebracht om een blinde darmoperatie te onder gaan. In Chili hebben 30.000 havenarbeiders gisteren hun staking voor hogere lonen hervat, nadat po gingen om het geschil door tussenkomst van het ministerie van ar beid te beëindigen, op niets waren uitgelopen. Voor de eerste maal zal president De Gaulle moeten beslissen of een vrouw onder de guilloti ne zal sterven. Het is madame Berthe Borg- niet, die ter dood is ver oordeeld omdat zij een schuur in brand stak waarbij haar neef ver brandde. Van 1887 tot 1941 is geen vrouw in Frankrijk geguilloti neerd. Tussen 1941 en 1949 werden tien vrouwen onthoofd we gens oorlogsmisdaden. Daarna werd de traditie hersteld dat de straf van ter dood veroordeelde vrouwen in levenslang werd veranderd. De Amerikaanse atoomonderzeeër Patrick Henry heeft op weg naar de nieuwe polarisbasis Holy Loch een wereld record gevestigd door 66 dagen en 22 uur onder water te blijven. Het oude record van 66 da gen en 10 uur stond op naam van het zuster schip, George Washing ton. Met ingang van 4 april zal Eindhoven wor den opgenomen in het vrachtgoederen-ver voersnet van de lucht vaartmaatschappij Sa bena. De heli-haven krijgt daardoor doorlo pend douane-faciliteiten. I 542) Het is merkwaardig, dat on aangename gewaarwordingen vaak veel sterker tot het bewustzijn door dringen dan plezierige dingen. De tfjd die bijvoorbeeld nodig is om een lucifer volledig te laten opbranden, zal ongetwijfeld door iedereen kort worden genoemd. De dag is één lange aaneenschakeling van duizen den van deze perioden, doch slechts weinige van die momenten laten een spoor in ons bewustzijn achter. Maar neemt u nu eens een zilveren gulden tussen duim en wijsvinger en vraag aan een vriend de uiterste rand van de gulden met de vlam van een lucifer te verhitten, waarbij u over eenkomt, dat de gulden voor u is indien u erin slaagt het geldstuk vast te houden gedu- rende de tijd dat de lucifer brandt. Moet u de munt loslaten, dan ver valt het geldstuk aan uw vriend. Dit geeft de zekerheid, dat uw vriend zal trachten de lucifer zo lang mogelijk brandende te houden; zo zijn vrien den nu eenmaal. Maar goed, wanneer u na afloop van het experiment de pijnlijke plekken aan uw vingertoppen be voelt, zult u zich met ongekende duidelijkheid kunnen realiseren hoe geweldig lang de kortstondige le vensduur van een lucifer ons kan toeschijnen. Door het pijnlijke ge voel in onze vingertoppen is bij wijze van spreken elk tjjdsdeeltje dat de lucifer brandde tot ons bewustzijn doorgedrongen en volkomen beleefd, vandaar dat dit korte momentje zo'n langdurige Indruk op ons maakte. En wie wel eens kortere of lan gere tijd in gevangenschap heeft doorgebracht, weet uit bittere erva ring hoe een nacht van onzekerheid en kwelling een volle week schijnt Ie duren, hoe enkele dagen de tijds duur van maanden kunnen krijgen. Niet op de kalender, maar in het bewustzijn. Want hoe meer prikkels tot het bewustzijn doordringen, hoe meer we beleven en hoe langer dc tijd voor ons duurt. En omgekeerd, wanneer het bewustzijn geen. of onvoldoende prikkels ontvangt, schijnt de tijd korter te duren. 's Morgens kunnen we opstaan met het gevoel of er sedert het inslapen nauwelijks enige tijd verstreken is. terwijl er toch 7 of 8 uren verlopen zijn. En iemand die geruime tijd bewusteloos is geweest kan zich vaak in het geheel niet voorstellen, dat er uren, misschien wel dagen ver streken zijn na het moment dat hij de narcose kreeg, of door andere oorza ken buiten kennis raakte. Geen enkele prikkel van de bui tenwereld is ln die tjjd tot zijn bewust zijn doorgcdlrongen. met het gevolg dat de sindsdien verstreken tjjd voor hem eenvoudig niet herft bestaan. Er zijn talrijke gevallen bekend van mensen die uit een langdurige be wusteloosheid bijkwamen en het gesprek voortzetten precies bij het woord dat werd afgebroken toen de bewusteloosheid intrad. In de dagen die sedertdien waren verlopen had den zij wel geleefd, maar niets be leefd. En juist dit laatste appelleert aan ons gevoel voor tijd. Nu moeten we het nog 6leeds hebben over dieren die In een zelfde tijdsbestek langer leven dan wU. maar die door deze inleiding later aan bod komen dan we hadden beloofd. Maar waarheen we thans willen, zult u Inmiddels wel ver moed hebben. Daarover een volgende keer! ring van een dynamische cultuurpoli tiek voor de beide gemeenschappen langs eigen organen mogelijk te maken. 7. De budgettaire splitsing van dc be groting voor culturele zaken en onder wijs naar gelang de grootte der bevol kingsgroepen. 8. De splitsing van alle overheids diensten, semi-overheidsbedrijven etc. in Vlaamse en Waalse sec'ies, ook en vooral op de hogere niveaus. 9. De instelling van een wettelijk ge sanctioneerde eentaligheid 111 dc ver schillende taalgebieden, in 't bijzonder in de sector van het bedrijfsleven. 10. De aanpassing der Kamerzetels aan de werkelijkheid, zonder dat er dus sprake van kleine kiesdistricten in het Waalse en grote kiesdistricten in het Vlaamse land mag zijn. Luchtmacht beheert ruimteprogramma De Amerikaanse luchtmacht heeft met enige kleine uitzonderingen dc ver antwoordelijkheid gekregen voor het Amerikaanse ruimteprogramma. Dit blijkt uit een order die dc minister van defensie, Robert Mcnamnra, gisteren heeft getekend. De bedoeling van deze instructie is? het ruimteprogramma te verbeteren door een betere organisatie en duidelijker verantwoordelijkheids verdeling. De marine blijft verantwoordelijk voor de lancering van transit-satellieten voor navigatiedoeleinden, terwijl het le ger belast blijft met dc ontwikkeling van de advent-satelliet. die voor de ver bindingen zal worden gebruikt De luchtmacht zal verantwoordelijk zijn voor 91 procent van dc uitvoering van het ruimteprogramma. Hiervoor is op de huidige begroting een bedrag van 850 miljoen dollar (ruim drie miljard gulden) uitgetrokken. V.S. wil Sowjetunie atoomhommen lonen De New York Times meldt dat de regering Kennedy overweegt het Con gres toestemming te vragen om de Sowjetunie enkele verouderde Ameri kaanse atoombommen te tonen, die zul len worden gebruikt bij proeven om kernontploffingen buiten de Amerikaan se grenzen vast te stellen. De Amerikaanse regering acht het mogelijk dat een dergelijk gebaar te genover de Sowjetunie bij de besprekin gen over een staken der proefnemingen met kernwapens te Genève, die deze maand zullen worden voortgezet, wen selijk is. Het Congres moet hiervoor echter zijn toestemming geven, daar een Ame rikaanse wet bepaalt dat het verboden is andere landen bepaalde inlichtingen op het gebied der kernenergie te ver strekken. Het Congres kan bepalen dat deze wet op de verouderde atoombom men, waar het hier om gaat, niet van toepassing is, of het kan in dit geval ten bate van de Sowjetunie een uitzon dering op deze verbodsbepaling toe staan. Toestand in Angola niet op V.N.-agenda? Meer dan honderd Portugezen hebben president Thomas een boodschap ge zonden, waarin zij zich geheel achter de eisen plaatsen, die drie leiders van de oppositie de president de vorige maand hebben gesteld. De onderteke naars protesteren tegen de aanvallen op de drie politici door medestanders van de regering en door bladen, „die voor de pressie van de regering zijn gezwicht". De censuur heeft tot nu toe verhinderd, dat deze politici de aanval len konden beantwoorden. Intussen heeft de Portugese delegatie bij dc V.N. bij de voorzitter van de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen het verzoek van Li beria om de toestand in Angola op de agenda van de raad te plaatsen. Diplomatieke stappen na nieuwe acties Op een strategisch wegenkruispunt 60 km ten zuiden van Loeang Prabang hebben de regeringsstrijdkrachten van Laos een nederlaag geleden in een ar tillerie-duel met de pro-communistische rebellen. De troepen van het koninklij ke leger hebben grond moeten prijs ze ven in Sala Phou Koun. Het is niet dui delijk hoe ver ze teruggedreven werden, maar er zijn aanwijzingen dat de si tuatie ernstig is. In de ziekenhuizen van Vientiane zijn 27 gewonden opgenomen en nog meer gewonden wachten op evacuatie in het gevechtsfront. Als Sala Phou Koun in handen komt van de rebellen, zou hiermee de ver bindingsweg over land tussen Vientiane en Loeang Prabang worden verbroken en dc regering van premier prins Boun Oum die in Loeang Prabang zetelt in een benarde positie komen. Er is een reeks diplomatieke stappen aan het ontwikkelen. Dc Amerikaanse ambassadeur Winthrop Brown vertrok gistere i naar Bangkok om te confere ren met Johnson, de nieuwe Amerikaan se staatssecretaris voor oostelijke aan gelegenheden. Gen. Phoumi Nosavan, vertrekt heden naar Cambodia om daar de vroegere neutrallstische pre mier Souvana Phouma te ontmoeten. Opstandelingen gedood door regeringstroepen Volgens een communiqué vrn het In donesische leger, hebben afdelingen der regeringstroepen in Midden-Sumatra 64 opstandelingen gedood, onier wie een „minister van volksgezondheid" van de opstandelingen. Een „generaal-majoor" van de opstandelingen, Mohammad Ali Sjufri, zou gevangen genomen zijn en volgens het commun.qué, bij een ver hoor hebben meegedeeld, dat hij procu reur-generaal was en president van h< t militaire gerecht hof van de „revolu tionaire republiek".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5