BOEIEND VIOLONCELCONCERT IN DE LAKENHAL Modeshow Futura: vrolijk en charmant Revaluatieverlies voor landbouw 100 miljoen Agenda voor Leiden TIJDELIJK: BIJ 4 STUKKEN PALMOLIVE ÉÉN STUK GRATIS Hoe Leiden Koninginnedag gaat vieren Goed Paasvee naar Leiden Bioscopen in Delft gaan weer open Deviezenreserves adergelaten met driehonderd miljoen Wallstreet sloot verdeeld Onderwijsmensen waren heden in Leiden bijeen Revaluatie trof Scholten Foxhol Opwekking tot leven, in Luxor NIEUWE LEIDSCHE COURANT Donderdag Rehoboth, 8 uur: Veron, praatje over werk op 2 m-band. Restaurant Van der Heijden, 8 u.: Modeshow Futura. Prytaneumzolder, 12.15 u.: LAK-zolder- toneel. De Turk, 8 uur: Selskip „Fryslan", G. jKoelstra over Friese dichter Obe Postma. Vergulde Turk, 12.30 u.; Koffie maaltijd Mij voor voor Nijverheid en Handel, prof. dr. J. P. H. van der Want over „Bevordering van bloembollen export i.vm. onderzoekingen op het laboratorium". Casino, 7 u.: Filmserie K. en O., Shalom, van Herbert Viktor, Schouwburg, 8 u.: Toneelgezelschap Ensemble met „De huisbewaarder", van Harold Pintor, voor K. en O. Doelemkazerne, 8 u.: Gezelschap Beumer met Porgy en Bess. Stadsgehoorzaal, 9.30 uur vun. Alge mene vergadering Vereniging van on derwijzers en onderwijzeressen in inspec tie Leiden. Vrijdag Oud-Ka bh. Kerk, 8 uur: Oecumenische gesprekskring, „Eenheid in Christus". Restaurant Van der Heyden, 3 uur: Wo- I ningbouwveren. Meerburg. Den Haag, Kunhaus, 8 u.: Couture Riêl, Show Printomps 1961. Filmzaal aoadiemie, 12.20 u.: LAK- pauzefikns. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: „Margriet"- modeshow. Gulden Vlies, 2.30 u.; Ned. Vereniging van Huisvrouwen, mej. W. Knottenbelt over: „Het gezin in de beeldende kunst". Schouwburg, 8 u.: Toneelgroep Ensemble met „De huisbewaarder", van Harold Pintor, voor K. en O. De Doelen, 5 30 u.: Rijnlandse club van j Prot.-Chr. werkgevers, ds. C. Aalders I over „De kunst van het luisteren". Pieterskerk, 7.15 u.: Avondgebed. Remonstrantse kerk, 8 u.: ds. J. Th. Mackenzie over „De mens en zijn ge meenschap". Zaterdag De Burcht, 8 uur: D.O.B. met „Gieren 1 op 't veilig nest", van H. McPherson. I Leidse Volkshuis, 8 uur: Otto Sterman i met ..-Ebbenhout", voor Geref. Jeugdver- band. 1 Gulden Vlies, 3 uur: Diploma-uitrei king aan jonggezelzettors en -drukkers. Films Casino (7 en 7.30 uur): zal wind erven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mes (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Pearl Har bour - Hiroshima (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met maandag: De vijand kwam 'snachts (14 jaar); dinsdag tot en met donderdag: Ik en de kolonel (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De ballade 'van een soldaat (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote bedrieger (14 jaar). Films van vrüdag af Casino (2.30, 7 en 9.15): De Saint in actie (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Klokslag middernacht (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De miljo- nairsdoohter (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tot de laatste vuurstoot (14 jaar); donderdag: Bittere rijst (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mes (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De held van Marathon (14 jaar). Apotheken Geopend apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Tentoonstellingen Trappenhuis academie, schilderijen van Jan van Goethem, Jacques van der Heijden en Jean Leering (tot 1 april). Lakenhal, Tentoonstelling groep Atol (tot 27 maart). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot ball 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 105 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.t woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerknof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en vin 2 tot 5 uur •liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. WAARDE 3 2ct TTET IN februari uitgestelde con- -L-l- cert van de cellist Jules Eskin en de pianiste Tan Crone kon gister avond in de Grote Pers van de La kenhal doorgang vinden. Een niet onbevredigend aantal K. en O.-leden had zich, ondanks de mist, naar het stedelijk museum begeven om een afwisselend en waardevol program ma te beluisteren met werken van Barber, Bach, Debussy, Don Banks. Tsjaikofski en Ravel. De beperktheid van de literatuur voor cello en piano maakt het. niet zo ge- makkelijK een programma samen te stellen, dat een niet gespecialiseerd pu bliek een avond boeit; de nog jeugdige Amerikaan Jules Eskin was hier gro tendeels wel in geslaagd, ook al had hij de betekenis van de sonate op. 6 van Samuel Barber, waarmee hij begon, mis schien wel wat overschat. Het is een stuk dat niet slecht klinkt, doch dat ook wel door een leerling van C. Franck had geschreven kunnen zijn en dat in elk geval te lang en te een tonig is in verhouding tot de thematiek. Cellist en pianiste hadden bovendien nog niet helemaal het juiste klankeven- wicht gevonden, ook al werd wel dui delijk dat beiden over opmerkelijke mu zikale en technische mogelijkheden be schikken. De vijfde solosonate van Bach, in c, is een uiterst moeilijk stuk muziek, al lereerst technisch, en hierop bleek Es kin zeker berekend. Zijn sonore, even wichtig vibrerende en zowel hoog als laag expressieve toon, zijn soepele streek- techniek, stellen hem in staat van dit werk een uitstekende vertolking te geven, doch om de toehoorder werke lijk steeds te blijven boeien, moet men helemaal boven de stof staan en dat deed hij vóór de pauze nog niet. Na de pauze was dat wel het ge val, een prachtige vertolking van De- bussy's meesterlijke cellosonate be wees, dat de beide musici niet alleen elk op zichzelf over concertwaardige hoedanigheden beschikken, doch dat ze tevens een bijzonder gelukkige eenheid vormen. De uiterst moeilijke Sérénade et finale werd, op een en kele aarzeling na, tot een hoogtepunt van het recital. Naast de zeer gevoelige en subtiele voordracht van de cellist dient hier ze ker ook het doorzichtige, bescheiden doch warme pianospel van Tan Crone te worden geprezen. „Three Studies" van Don Banks, min of meer in seriële stijl geschreven, bewezen dat men voor cello en piano, ondanks een cerebraal idioom, boeiende en uitdrukkingsrijke muziek kan schrijven mits men binnen bescheiden afmetingen blijft. De com ponist, wiens bestaan ons volmaakt on bekend was, weet bovendien goed voor cello te componeren. De Rococo-variaties van Tsjaikofski behoren naar ons gevoel tot de beste concertmuziek die hij schreef, het briljante, elegante en toch niet frivole speelmuziek, waarin het solo-instru ment alle gelegenheid krijgt zijn sonore mogelijkheden te demonstreren. Eigen lijk is het werk bedoeld met orkestbege leiding. Deze klinkt bepaald beter dan een pianobewerking, de solist wordt dan tevens wat meer gedekt bij zijn vaak halsbrekende toeren. Niettemin ver diende deze vertolking veel lof, de cel list sloeg zich schitterend door de vele moeilijkheden heen en bereikte, afge zien van een enkele aarzeling, glorieus het stralende slot. De pianiste maakte ervan wat mogelijk was. Het uitbundige applaus der toehoor ders bewoog de concertgevers tot een toegift, en wel de Habanéra van Ravel, die een waardige afsluiting vormde voor deze interessante avond. Dr. J. van der Veen (Advertentie) Zoekt U een GOUDEN RING dame of heer v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ruime keuze in alle prijzen. Draagbare zomerjaponnetjes, vrolijk en charmant, toonde Modehuis Futura gisteravond in de tearoom Van der Heyden. Een vijftal manne quins, verschillende leeftijdsgroepen vertegenwoordigend, gaf een beeld van de komende zomermode. Er was extra zorg besteed aan de garderobe van de wat oudere dame, die haar keuze moet maken uit de grotere maat japonnen. tooiden dit geheel. De décolletsé's zijn Een eerste vereiste voor deze kleding is een goede kwaliteit stof in een niet zo felle kleurschakering. Vooral stoffen met kleine motieven en abstraote in elkaar lopende dessins doen het hierbij goed. Wanneer men dan bovendien nog door detailverwerking het accent op de lengte legt, krijgt men de ideale japon. Een lange tot in de taille doorlopende shawl- •kraag, bescheiden toegepaste asymme trische draperieën, gesierd met een bijou geeft het zo verlangde slankmakende ef fect Modehuis „Futura" had vele van di/t soort japonnen in zijn collectie. De japon met jasje is ook zeer geliefd, een goed voorbeeld hiervan was een ensemble, ge maakt van beschaafd bedrukte bruihe jacquard op een wit fond. Voor de jonge vrouw waren er lente-japonnetjes. De populair geworden chemisier werd dit maal vertegenwoordigd door een snoe zige roze piqué japon. Heer aardig stond ook een zwart-wit pakje in pied-de-coq- ruit, dat a la Chanel met zwart was af gebiesd. Een paar halflange handschoe nen en een sjieke zwarte strohoed vol- De viering van de Koninginnedag zal dit jaar in Leiden over twee dagen worden verdeeld: zaterdag 29 april en maandag 1 mei. Zo deelde de voor zitter van de vereniging „Koninginne dag", dr. ir. P. C. Lindenbergli, gis teravond in De Turk mee, waar de jaarvergadering werd gehouden. Op zaterdagmorgen om 8.15 uur wordt de aubade met politiemuziek gehouden (Stadhuisplein), gevolgd door een kin derfeest .jn de Gehoorzaau (9 uur). De aivond van zaterdag brengt een „konin- ginneconcertlfc in de Gehoorzaal door het Ned. Madrigaalkoor met vier solis ten. Het programma voor maandag is: 7 uur, reveille door bands. 9 uur, militaire mars. 9.30 uur, kinderspelen op het terrein Zoeterwoudsesingel. 9.30 tot 12 uur, vier poppenkastvoor stellingen in de Burcht 10 uur, carillonbespeling. 10 uur, prijsuitreiking aan oranje dra gende kinderen. 12 uur, receptie B. en W. in de Bur gerzaal. 2 uur, matinee circus. 2 uur. Oranje-wandeltocht van Burcht af. 2 uur, waarschijnlijk sportmiddag in de Hout. 4 uur, openluchtconcert Van der Werfpark. 4 uur, muzikale rondgang. 4.45 uur, wandelaarsdefilé (eindpunt Burcht). uur, muzikale rondgang. Verkeersavond slechthorenden De Vereniging tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden, afdeling Leiden, zal met medewerking van de verkeerspolitie te Leiden woensdag 15 maart 8 uur in „Rehoboth" een verkeers- avond houden. Bij de projectie zal ge sproken worden over „Het verkeer". Deze avond is ook toegankelijk voor niet-leden slechthorenden. Een geluids installatie is in de zaal aanwezig. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Sonja Jannetje, d v J de Raad en J v Rossum; Maria Johanna Cornelia Antoinette, d v A J Slats cn M M C Ruiter; Riohard, z v J J Beij en F Gorree; Robert Leonard, z v D Verheijen en L Visser; Maria, d v C v Dijk en N v Duij ven voorde; Marga- retha Alida, d v S W Bierman en A A Caspers; Johannes Petrus Adria- n-us Maria, z v H L Verdel en M T C Appelman; Robert Arie Isaac, z v J de Feij en H C v Dop; Engellna Meta Frouke, d v J A Sjaardema en H M Nagtegaa-1; Mar tin us Gerardus Hendriekes, z v L Lens en E C v Zoen. Overleden: E H de Bruljn, 67 J., man; J C v d Metf, 31 j., echtgen. v W C v BerkeL 8 uur, openluchtdansen Stadhuisplein. 8 uur, circusvoorstelling Schutters veld. In zijn jaarverslag herdacht de heer Lambermont, secretaris, de heer C. J. van Leeuwen, die vijftien jaar bestuurs lid is geweest. De heer Voorbij, penning meester, deelde mee, dat er bijna leden zijn. Het batig saldo is f4468. De kascommissie bestaat uit de heren Jansen, Barentsen en Van den Burg. De heren Lambermont en Lau werden als bestuursleden herkozen. Gekozen wer den mr. De Clercq en de heren Crab- bendam, Mentink, De Gast en Meerpo;l. Na de pauze vertoonde wethouder Jongeleen zijn dia's van Leiden en Rome. Gouden doctoraat Vrijdag 10 maart a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. F. H. baron de Vos van Steenwijk (genaamd Van Es sen), geboren te Zwolle en thans wo nende te Windesheim, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Promoties Gisteren promoveerde tot doctor in de faculteit der geneeskunde, de heer J. J. H. Lamers. geboren te Venlo in 1925 en thans wonende te Schaeberg, op een proefschrift getiteld: „De waarde van de eenvoudige röntgenografie der long- vaten bij cardiologische patiënten". De heer Lamers is sinds 1959 als ra dioloog verbonden aan het St. Jozef Ziekenhuis in Heerlen. Promotor was professor dr. J. R. von Ronnen. Bij 270 cardiologische patiënten werd een on derzoek ingesteld met betrekking tot de vraag in hoeverre op de routinelong- foto en het tomogram de longvaten zichtbaar zjjn en het vaatkaliber ons een inzicht verschaft in haemodynami- sche stoornissen. Het blijkt, dat op het tomogram de longvaten steeds goed af gebeeld zijn in tegenstelling tot de ge wone longfoto. De veranderingen van het vaatkaliber staan in nauw verband met de druk en de doorstroming van de longcirculatie. Het tomogram biedt de mogelijkheid controle-onderzoeken op eenvoudige wijze te verrichten. Gisteren promoveerde tot doctor in de faculteit der geneeskunde de heer J. Masereeuw, geboren te Amsterdam in 1927 en thans wonende te Voorburg, op een proefschrift getiteld: Het Lies- gebied. Een ontleedkundig onderzoek en een analyse van de betekenis hier van voor de breukchirirgie. Promotor prof. dr. J. M. F. Landsmeer. niet zo diep uitgesneden en ovaalvormig. Een kort mouwtje geeft de nodige pittig heid aan de japonnetjes. Voor de teenager was een apart plaatsje ingeruimd. Naar de gezel lige niemendalletjes van vrolijk be drukte stoffen, voorzien van één of meer zakken, liefst aan de zoom, zal het hart van iedere tiener wel uit gaan. Opvallend waren de japonnen met pofmouwtjes, afgezet met een koket kantje. De rokken hiervan zijn wijd On danks dat Parijs een sluikvallende rok voorschrijft, zal het jonge meisje ook dit seizoen geen afsfëffti willen doen van de wijd uitwaaierende rokken en petti- coates. Natuurlijk liet modehuis „Futura" op deze show ook verschillende produkten zien uit zijn afdeling bonneterie. Be halve de unikleunge twinsets bracht het enkele nouveauté's op dit geDied. Heel leuk was de witte jumper met kort mouwtje, die werd opgesierd door één enkele bloemtak. Een originele vondst was de tweekleu rige twinset bestaande uit een witte jum per met polokraag, waarover een marine blauw vest met v-vormige halsuitsnijding werd gedragen. Gecompleteerd door een witte rok. maakte dit een vlotte indruk. De finishting touch gaven de hoeden van modehuis Caprice. De bollen waren hoog, het cloche model is nog steeds fa voriet. Als materiaal was veel stro ge bruikt, dat het vereiste zomerse cachet gaf. G. de Vries-Haarbrink De VEBO te Leiden houdt, zoals be kend, op 17 maart a.s. voor de elfde maal een Paasveetentoonstelling. Ditmaal valt deze tentoonstelling in het jaar waarin de VEBO haar 25-jarig bestaan herdenkt, (augustus). Ook deze keer belooft de Paasveeten toonstelling iets goeds te worden. En dat is heel belangrijk. Immers de rundveefok kerij in ons land ontleent haar betekenis aan twee produktierichtingen: melk en vlees. Komt in het midden van het jaar de VEBO met het fokvee naar voren, voor Pasen is het het slachtdier, dat de aan dacht vraagt. Op deze tentoonstelling zul len onze mesters laten zien waartoe zij in staat zijn. Het bestuur van de VEBO hoopt, dat de bevolking van de Randstad kennis gaat nemen van de prestaties van onze beste vleesproducenten. Het aantal inzen ders is weer groot, vooral het gemeste kalf is goed vertegenwoordigd. Bij het groeiende aantal inwoners van de Rand stad is er „vlees" nodig. Gezien de hogere levensstandaard is de vraag naar vlees waren toegenomen. Op 17 maart a.s. zul len 125 runderen, 40 kalveren en enige var kens en schapen op het tentoonstellings terrein op de veemarkt te Leiden te zien zijn. Dat er velen een kijkje komen ne men. Meisje voncl f 4.000 en kreeg f400 In het politiebureau te Bos koop verscheen eergisteren een man met een bijzonder bedrukt gezicht. Het was de Boskoopse boomkweker B., die aangifte kwam doen van het verlies van zijn portefeuille met een waardevolle inhoud: f 4000 aan bankbiljetten. De boomkweker was nog bezig met zijn relaas toen de deur van het politiebureau weer open werd geduwd. De bouw vakarbeider Hornis kwam binnen met zijn 12-jarig doch tertje Anneke. Stijf onder de arm geklemd droeg dit meis je de door -haar op straat gevonden welgevulde porte feuille. De blijdschap over zijn weergevonden bezit maakte de boomkweker heslist niet krenterig. HU telde zijn geld na, pakte f 400 van het stapel tje en zei tot het verbou wereerde meisje: ..Alsjeblieft vrouwtje. 10 procent voor jou, de eerlijke vindster en heel, heel hart.elök bedankt.!" Sempre Avanti kreeg weer vele uitnodigingen Het christelijk mandoline- en toneel gezelschap „Sempre Avanti" te Lelden heeft voor de maanden maart, april, mei en juni weer heel wat afspraken ge maakt. Op 16 maart treedt men op voor de christelijke Oranjevereniging „Juliana" te Aalsmeer met muziek en toneel. Op 24 maart speelt de toneelgroep in het Hervormd jeugdgebouw te IJmuiden voor de afdeling van de Ohr. Metaal- bedrijfsbond. Voor de afdeling Koude kerk aan den Rijn van deze bond heeft men op 11 april een toneelavond in het verenigingsgebouw gereserveerd. Op 18 april muziek en toneel voor de C.M.B. te Alphen aan den Rijn, in het gebouw „Nabij". Op 20 april toneelavond voor de afdeling Leiden van de C.M.B. ln het Antonius-clubhuis. Op 6 mei speelt Jong en Jolig in de Doelenkazerne voor de personeelsvereniging. Op 2 juni gaat Jong en Jolig naar Arnhem ter opluistering van het landelijke congres van de C.M.B. Er lopen nog onderhandelingen met Dordrecht, Voor schoten en Boskoop. Op 26 april om 8 uur zal samen met. K. en G. in de Stadsgehoorzaal een con- cert gegeven worden waarvan de op brengst is bestemd voor de gemeente lijke Blindenwerkinrichting in de Groe- nesteeg. Bij dichte mist *s nachts: avondverlichting In verband met de zeer dichte mist van gisteravond is do straatverlichting op verzoek van de politie in de afgelo pen nacht voluit blijven branden. Nor maal begint 23.30 uur de nacht ver lich ting. Expogé Leiden De vergadering van het district Leiden van Expogé, waarin mevrouw S. Go os- se nsSteelink, adjunct-directrice van de Stichting Ned. Federatie voor Vluchte lingenhulp, een causerie hoopt te ver zorgen over het vluchtelingenvraagstuk, wordt niiet gehouden op dinsdag (zoals het secretariaat bij vergissing aankon digde), maar op maandag 13 maart. DONDERDAG 9 MAART 1961 Morgen gaan de Delftse bioscoop theaters. die negen weken gesloten zijn geweest, weer open. In een communiqué van de Neder landse bioscoopbond werd meegedeeld, dat de bond zich ter plaatse nader heeft georiënteerd, en dat uit informaties ten gemeentehuize is gebleken dat „de ern stige ongerustheid bij de Delftse bios coopexploitanten door een aannemelijk misverstand is ontstaan". Het is de bond duidelijk geworden dat het gemeente bestuur van Delft een open oog heeft voor de specifieke moeilijkheden van het bioscoopbedrijf en het voornemen heeft in dit licht het percentage van de vermakelijkheidsbelastingen te bezien, indien en zodra in de moeilijke financiële positie van de gemeente door een rede lijke subjectieve verhoging van de rijks bijdrage een verbetering is gekomen. Daar de verontrusting dan ook plaats heeft gemaakt voor vertrouwen, heeft de Nederlandse bioscoopbond zijn leden in Delft geadviseerd om hun bedrijven weer op de normale wijze te exploiteren. Thomassen cn Drijver zal aan de aan deelhoudersvergadering in de tweede helft van april over 1960 20(vorig jaar 20Vo, waarvan lOVo desgewenst in aan delen) dividend voorstellen op de oude en 10°/o op de nieuwe aandelen. DE VOORZITTER van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, raamt het nadeel van de landbouw door de herwaardering van de gulden op f 100 tot f 125 miljoen, namelijk een daling van één procent van de uitvoer naar West-Duitsland of f 14 min. en van dirie procent voor de uitvoer naar andere landen of f 99 miljoen. Op de Wesbduitse markt zal namelijk de concurrentie van de niet-revaluerende landen toenemen. Van de produktie van land- en tuin. bouw wordt 40 procent uitgevoerd of f4700 min., waarvan f1400 min. naar Duitsland, dat 23 pet. van onze uitvoer van vlees en slaohtpluimvee kocht, 20 pet. van die van zuivel, 80 pet. van eieren, 15 pet. van groenten, fruit en aardappelen. 30 pet. van aardappelmeel en siergewassen. Minder sterk getroffen zal worden de uitvoer van veredelde buitenlandse produkten. Het is niet onmogelijk, dat de heffingen op voedergranen omhoog gaan. Het grootste nadeel zullen groen ten en fruit ondervinden en de op brengst van suiker, handelsgewassen en ook zuivel zal dalen, zodat er meer nodig is voor betaling van de garantieprijs voor melk. Sommige ingevoerde grond stoffen. zullen, goedkoper worden Het produktschap zuivei heeft we gens de herwaardering de toeslag op boteruitvoer van 52.5 tot 68 cent de kg verhoogd, de heffingen bij invoer van boter en magere melkpoeder verhoogd en de minimum-prijzen van kaas bij uitvoer naar Engeland gewijzigd. kent een verlaging van de dollarwaar de met anderhalve cent en venhoging van de guldenswaarde met eveneens an derhalve cent. De minister-president van Slee9wnk- Holstein verklaart dat door de revalua tie enkele onderhandelingen over bui tenlandse opdrachten aan Westduitse werven afgebroken zijn. De Deutsche Bundesbank moest de dollar steunen door aankoop van 50 mil joen dollar dinsdag en 25 miljoen woensdag. Te New York zijn de mark en de gul den gisteren gestegen, de laatste van 27,52 tot 27,70 dollarcent, terwijl het pond daalde. De bekende deskundige Franz Piek schat de verliezen aan goud- en wis selreserves voor Nederland op 1300 miljoen. De regering van de Nederlandse An- tillen heeft gisteren de koers vai Amerikaanse dollar bepaald op naf. 1,87 inkoop en 1,90verkoop, van de Nederlandse gulden op f 100 naf. 51/ inkoop en naf. 52,50 verkoop. Dit bete- De New Yorkse effectenbeurs sloot gisteren verdeeld met zeer grote handel. De opening was verdeeld en levendig en in hei begin van de namiddag kwam een daling, waarop in het laatste uur een verbetering kwam zodat bij het slot de markt verdeeld was. De meeste prijsveranderingen liepen uiteen van enkele centen tot een dollar in beide richtingen. Speciale fondsen boekten goede winsten, chemische fond sen, koper, enige staalwaarden. auto's, olie, spoorwegen, luchtvaartmaatschap pijen en rubber daalden, tabak en elek tronische fondsen waren verdeeld. Van de 1294 verhandelde fondsen slo ten 548 hoger, 545 lager en 201 onveran derd. Er waren 90 hoogtepunten en 2 laagtepunten voor 1960/61. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen daalde 0,03 tot 63,44, van Ass. Press voor 60 aandelen daalde 0,80 tot 238,30, van Dow Jones voor 30 in dustriëlen 0,99 tot 666,15 punten. De omzet van 5,91 miljoen aandelen was de grootste sinds 26 september j 955. In de Stadsgehoorzaal te Leiden hield vandaag de Vereniging van On- derwijzers(-essen) in de inspectie Leiden haar 64ste jaarvergadering. De gangen en zalen waren niet alleen bezet door opvoeders der jeugd, maar ook door stands van uitgevers, die de nieuwste snufjes op pedagogisch en didactisch gebied exposeerden Een keur van uitgavij lokte tot nadere kennismaking en velen lieten zich op de hoogte stellen van de voordelen, die elke nieuwe methode heeft. Dat is een niet te verwaarlozen zijde van zo'n inspectievergadering. Geschiedenisonderwijs Toen de inspecteur, de heer Alb. Boo gaard de vergadering opende, kon hij in de volle zaal onder meer welkom heten: de heren J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs, dr. J. M. Roosenschoon, chef der afdeling onderwijs, B. Swanen- burg, gemeentelijk inspecteur van het L.O., J. Roggeveen, consulent lichame lijke opvoeding, de oud-inspecteurs B van Julsingha en J. Machielsen en niet in de laatste plaats de spreker, dr. mr. K. de Vries, directeur van de Chr. Kweekschool. Verder waren nog aanwezig school artsen, vertegenwoordigers- van plaat sen in de omgeving. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de heer W. van Veen, die eind vorig jaar plotseling overleed. Ondanks het feit, dat in het afgelo pen jaar 16 permanente lokalen gereed kwamen, is er nog steeds gebrek aan schoolruimte. De gymnastieklokalen vor men ook nog een probleem. Om elke klas twee lessen van drie kwartier te geven, zijn er in de inspectie 63 gym nastieklokalen nodig. Er zijn er slechts 21 goede en 20 onvoldoende. Nog steeds zijn er te volle klassen niettegenstaande de vele tijdelijke en boventallige leerkrachten. Toch is de toestand in deze inspectie niet zo slecht. Op 16 januari was er slechts één niet vervulde vacature. Geschiedenisonderwijs In de morgenvergadering sprak mr. dr. K. de Vries, over het onderwerp: „De zin an ons geschiedenisonderwijs". Geschiedenis is niet een kwestie van kennen, Is het verleden kenbaar? Neen. het is alleen benaderbaar. Geschiedenis wordt beoefend vanuit het toeschou wersstandpunt maar we zijn spelers. We willen ons er in leven. En wat doen wij nu, mensen van de opleidings school? Het examen is voor ons, een voorwerp van aanhoudende zorg. Doch wat men niet liefheeft, onthoudt men ook niet Memoriseren - repeteren - kreperen dat kan de invloed van het examen op het geschidenisonderwljs op de oplei dingsschool zijn. De geschiedenis moet dienen ter ver sterking van het historisch besef. Wie zich bezig houdt met geschiedenis wordt kritisch, en wordt wars van elk „isme" Zün onze jongens cn meisjes daar rüp voor? Historisch besef Is geen kwestie van het hoofd, doch van het hart. Maar het op aankomt Is de ontwikkeling van de kiem van het historisch besef, jongeren van deze tijd hebben dit besef verloren. In deze tijd van massificatie is het aankweken van dit besef ver loren. De jeugd heeft geen derde dimen sie meer. Wat maakt nu een groep tot volk? Niet de taal, niet het bloed, maar de tijd. In dit verband wees spreker op de samenbindende kracht van het Oranje huis. Zijn we met vaderlandse geschie denis bezig dan zijn we niet alleen met het verleden, maar ook met de toekomst bezig. Arnhemsclie Hypotheekbank voor Ne derland: Bedrijfswins' m I960 f581.767 (vorig jaar 543.118, gesloten Hypotheken f7.25 (5.6) min., afgeiost f7.32 (7.32) min., totaal 37.1 min.pandbrieven en schuld bekentenissen daalden met f428.450 tot f34.5 min gemiddelde hypotheekrente (4,461 )°o; betaalde rente 3.168 (3,441)%; voorgesteld word* f 231.567 re- servering belastingen, 1 iou.000 toevoe ging aan extra-reserve. f250.200 voor a (5) rente op onverplichte stortingen en 27 25) V» dividend. Op de jaairvergadering van W. A. Schotten Foxhol onto rak het quorum voor de statutenwijziging, waarbij het kapitaal vertioogd wordit van f 20 tot f 30 miljoen, zodat een tweede vergade ring noddg is. Preside rut-directeur G. F. Dalenoord zeide, dat door de revaluatie de voor uitzichten belangrijk minder gunstig zijn geworden en dat de netto-opbrengsten belangrijk lager zullen zijn, daar een belangrijk deel van de grondstoffen af komstig is van de Nederlandse land bouw en niet venkoohit kan worden tegen lagere prijzen. Het Zweedse be drijf zal waarschijnlijk verschillende produkten moeten op-vangen, die andens uit Nederland verstuurd worden. Het concern is in staat een deel van de ach teruitgang goed te maken. Voor de Nederlandse landbouw zal het uiterst moeilijk zijn de internationale positie te handhaven. De Nederlandse boer is niet in staat aardappelen te produceren tegen een prijs, dde lonend is voor de fabrikant. Het Nederlands aardappelmeel is bezig zich uit de internationale markt te drij ven, zodat men op andere grondstoffen moet overgaan. Volgend jaar zal aard appelmeel achteruitgaan ten opzichte van onder zetmeeL Het dividend werd bepaald op 10V« contant en 10»/. agiobonus. Het bestuur werd gemachtigd tot een obligatielening van f 2,06 miljoen. Geen onzekerheid, leefl Dit is de titel van de zondagmorgen bijeenkomst op 12 maart a.s. half elf in het Luxortheater, Stationsweg 19. Het is een opwekkingssamenkomst in de meest letterlijke zin van het woord. Alle medewerkers, vooral medewerk sters a.s. zondagmorgen, willen iedere bezoeker toeroepen: leef, heb geen on zekerheid. Deze opwekking komt voort uit de overtuiging dat de Bijbel ons de enige blijvende zekerheid biedt. Niet als boek maar door het leven cn het werk van Jezus, dat daarin wordt verteld. Op het witte doek van de bioscoop worden tekeningen van het leven en werk van Jezus, afkomstig van Chinese kunstenaars, geprojecteerd. Dr. P. L. Schoonheim geeft daarbij een korte toe lichting. Mevrouw A. W. Koekkoek, bij velen in Leiden bekend als „Tante Wil", zal over levensvragen spreken, met behulp van kleurige symbolen. Zij heeft veel ervaring in het beantwoorden van veler- 15' ,v,ragen- °nlan88 werkte mevrouw Koekkoek mee aan een grote Evangeli- satie-aktie in Pennsylvania. Treffend is vooral de eenvoud waarmee zij zowel voor jongeren als ouderen over het ge loof weet te spreken. Dit mag als een gave van God aan haar worden be schouwd. Er is zondagmorgen ook veel zang Het zangkoor Do Zaaiers, o.l.v. me i-rouw L. van der Reijdcn zingt bekendt geestelijke liederen. Ook de bezoekers kunnen zingen. Bij het binnenkomen wordt een liederenblad voor de samen zang uitgereikt Een gevarieerd programma, dat zich echter ook nu concentreert op de bii- belse boodschap. P U

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3