KRONIEK Qir. beroepskeuzewerk vraagt meer subsidie Vijfdaagse werkweek bij gemeenten geleidelijk Schrijver Seerp Anema in Zeist overleden Nederlandse scholier voor Amerikaanse tv Nijverheidsonderwijs zoekt nieuwe wegen ABDIJSIROOP Minister Toxopeus ongerust Gratis cursus voor blinden Bescherml RDTER5EPT Een woord voor vandaag BOEKENHOEK s MUTATIERAPPORT In het hervormde maandblad ,J)e Kerkvoogdij" benadert prof. dr. ir. H. G. van Beusekom het mutatierapport en de maatrege len die er het gevolg van kunnen zijn vanuit het standpunt der kerkvoogden. Hij schrijft onder meer het volgende: LIET MUTATIERAPPORT spreekt 11 vooral over gevaren, die de predikant en zijn gezin bedreigen, al schemeren telkens ook gevaren voor het gemeentelijk leven door. Wij wijzen slechts op hetgeen ge zegd wordt over het preken, over het huisbezoek, over het routine- Werk, over achteruitgang van het kerkbezoek. Is het echter niet zo. dat de gevaren, waarover hier ge sproken wordt, niet alleen de pas torale opbouw der gemeente betref fen, maar ook rechtstreeks de taak van de kerkvoogd raken? Ds. Vossers wijst er in „Diako- nia" op. dat de opgesomde bezwa ren zich gelukkig nooit tegelijker tijd in één gemeente voordoen. Nu eens komt deze, dan weer die scha duwzijde naar voren. Maar is het niet zo. dat de bezwaren, die wij hier noemden routinepreken. ver slapping van het huisbezoek, slech te kerkgang nog al eens tegelij kertijd voorkomen en dat deze het juist zijn, die de zorgen van de kerkvoogd vergroten? Wanneer deze gevaren werkelijk heid worden, loopt onvermijdelijk de opbrengst van het levende geld in de gemeente terug. En wordt het dan voor de kerkvoogden van jaar tot Jaar niet moeilijker, de eindjes aan elkaar te knopen? Verschillende uitgaafposten ne men toe: het predikantstraktement, de aanslagen en de quota. Wanneer hier nu dalende inkomsten tegen over staan, moet er bezuinigd wor den. Waarop? Op het onderhoud van de kerk en de pastorie, op de telefoon of de vervoervergoeding van de predikant, op wie weet wel ke noodzakelijke uitgaven meer? Voor zover deze bezuinigingen het gezin van de predikant of zijn huis vesting raken, maken zij de onder linge verhouding ook al niet beter. Verwaarlozing van het onderhoud van gebouwen betekent voorts ka pitaalverlies. Bovendien betekent een verveloze en anderszins ver waarloosde kerk, dat het met de gemeente niet in orde is. Zijn het niet juist deze verschijnselen die verkondigen aan een ieder, die het zien wil: hier is een gemeente, die op haar retour is? JYTATUURLÏJK KAN dit verschyn- 1 s sel ook andere oorzaken heb ben. Het kan zich ook voordoen in een gemeente; die in zielental ach teruit gaat. doordat het bewuste dorp economisch niet meer meekan en de jongeren wegtrekken om el ders een bestaan op te bouwen. Zulke dorpen, waar alleen de oude ren overblijven en ondanks toege wijde pastorale arbeid de achteruit gang niet te keren is. vinden wij in oepaalde delen van Groningen en elders. Dit is een probleem op zich zelf. Wanneer echter in een gemeente, waar het economisch leven in or de is, nochtans de kerk kwijnt en de troosteloze aanblik van kerk en pastorie dit naar buiten demonstre ren. dan is er bepaald met de pas torale zorg iets aan de hand en is er aanleiding om de vraag onder ogen te zien: zou mutatie hier geen verbetering kunnen brengen? Wanneer wij ons in beginsel vóór een mutatieregeling verklaren, zien wij niet voorbij, dat mutatie niet onmiddellijk helpt. Wanneer het in een gemeente, die door de boven vermelde oorzaken in verval is ge raakt, gelukt, een nieuwe en meer passende bezetting van de predi kantsplaats te vinden, dan blijkt vaak. dat de sporen van de af braak eerst na vele jaren zijn uit te wissen en dat eerst na lange tijd het kerkbezoek weer op peil is en het gemeentelijk leven weer op gang is gekomen. Het duurt dus lang. voordat de herleving zich voor de kerkvoogden demonstreert in een stijging van de inkomsten uit levend geld. NU ZEGGE men niet. dat kerk voogden mensen zijn, die al leen maar over geld kunnen pra ten. En men verwijze niet naar ..Diakonia", dat niet wijst op de zorgen voor de diakenen, maar op de maatschappelijke zorgen in vele pastorieën, die zouden kunnen wor den opgeheven, wanneer de predi kant maar een andere gemeente kon krijgen. De persoonlijke moeilijkheden van de predikant, die samenhangen met de geografische ligging van de gemeente, de onderwijsgelegenheid voor de kinderen, de taak van zijn vrouw in een ouderwetse, moeilijk te bewerken pastorie, en zovele din gen meer, wij zouden gaarne mee werken aan mutatie om deze din gen tot een oplossing te brengen. In vele gevallen zal mutatie van evenveel of nog meer belang voor de predikant dan voor de gemeen te zijn. De kerkvoogdij is gebaat, wanneer de predikant met opge wektheid zijn dienstwerk verricht en niet door persoonlijke of huise lijke moeilijkheden wordt geremd. En de predikant is gebaat, wan neer de kerkvoogdij voor haar werk zich kan wenden tot een le vende en bloeiende gemeente. Na 40 jaar geen gelijkstelling (Van onze sociaal-economische redactie) £R ZIJN in Nederland jaarlijks nog duizenden jongens en meisjes, die de lagere, middelbare of andere school verlaten en daar na dikunjls op volkomen toeval lige wijze een bepaald beroep kiezen. Niet, dat dit dan altijd een verkeerde keuze is, maar talrijk zijn toch de gevallen, waarbij de keuze achteraf minder gelukkig genoemd moet worden. Zich laten voorlichten over de beroepsmoge lijkheden is altijd gewenst en daarnaast zal het in vele gevallen nog aan te bevelen zijn, dat het meisje of de jongen rekening houdt met het oordeel van psy chologen. Over het jaar 1959 had den 75.000 van dergelijke onder zoekingen plaats, een reeds ver heugend aantal, maar toch nog niet voldoende. Een prot. chr. organisatie, die op dit terrein voortreffelijk werk verricht, is de Christelijke Psychologische Centrale Advertentie De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) jagen die gevaarlijke gricphoest weg uit uw gezin. GOEDE BEURS Minister Zijhtra'a moeilijke besluit tot revaluatie van de gulden heeft niet alleen een goede pers gehad maar ook een goe de beura - en dat zal aijne excellentie minstens aoveel plezier gedaan hebben! Dit schreef De Volkskrant over de reacties ter beurze: „Minister Zijlstra kan voor zijn zware beslissing van zon dagnacht onmogelijk een betere morele ruggesteun hebben verkregen, dan hij dinsdag van de Amsterdamse Effecten beurs beeft ontvangen, door het beslist optimistische korrsbeeld, dat de handel na de schorsing van een dag vertoonde. Uit het meer dan meevallende koersverloop, het nagenoeg ontbreken van omvangrijke verkopen en de daar tegenover staande redelijk goede vraag naar binnenlandse industriële fondsen, klonk een vertrouwen door over de slagkracht van de Nederland se industrie, dat te opmerkelijk is om er stilzwijgend aan voorbij te gaan." En dit schreef De Telegraaf: „Uit de koersreactirs kunnen twee conclu sies worden getrokken: 1. Aangezien de koersdaling niet om vangrijk was en van geringere omvang dan het percentage der revaluatie, blijkt de beurs van mening, dat het met de nadelige gevolgen der herwaardering wel zal loslopen, rc*pectievelijk deze in ieder geval niet bijzonder ingrijpend zullen zijn. 2. Dn koersdaling die er op neer komt dat men voor een lager bedrag een aan deel kan kopen, kan ook v.orden gezien als een weerspiegeling van de gestegen waarde van het geld. Aan deze conclusies zou nog een derde kunnen worden toegevoegd, namelijk dat aU de markt voor eindprodukten even vrij aou zijn als de effectenmarkt, uit het bui tenland ingevoerde goederen spoedig in prijs zouden moeten dalen. De noodzaak van een vrije concurrentie en de nadelige invloed op het prijspeil van produktschap- pen en andere organisaties die de vrije mededinging belemmeren, is eens Ie meer aangetoond". Het Algemeen Handelsblad is al evenmin optimistisch over de invloed van de revaluatie op het loon- en prijs peil. Het blad schrijft: „De invloed van de revaluatie op het loonpeil is nihil. Men kan zeggen dat tegenover het buitenland ons loonpeil plotseling met circa 3 pro cent is verhoogd (behalve ten opzichte van Duitsland). Het looninkomen is internatio naal meer waard geworden. Of de arbei ders dit ook werkelijk rallen bemerken in hun kosten van levensonderhoud is iets wat moet worden afgewacht. Minister De voor School en Beroep. Deze centrale bestaat reeds veertig jaar en op 18 maart a.s. hoopt zij in een feestelijke jaarvergadering dit jubileum te Utrecht te vieren. Prof. dr. J. Waterink. die al tijd veel bemoeienis heeft gehad met het werk van de centrale (hij was vele jaren tweede voorzitter), hoopt dan te spreken over wat in het verleden met de beroepskeuze bereikt werd en over de perspectieven voor de toekomst. De Christelijke Psychologische Cen trale houdt bij haar werkzaamheden re kening met de normen, die voor het christelijk leven gelden. Door het hele land kent de centrale op het ogenblik bureaus waarvan ieder gebruik kan ma ken. De kosten van de onderzoekingen worden zowel afgestemd op de omvang van het onderzoek als het inkomen van de opdrachtgever. De tarieven variëren van enkele guldens tot maximaal 68. De totale subsidie die op het ogenblik genoten wordt van de verschillende ge meentelijke en provinciale instanties en het Rijk, bedraagt niet meer dan onge veer een kwart van de werkelijke kos ten. De C.P.C. kan er op bogen, dat bij elk onderzoek van enige omvang niet alleen de beroepskeuze-adviseur te pas komt maar ook de psycholoog. In door snee moet de centrale weliswaar een iets hogere prijs in rekening brengen dan bij gemeentelijke onderzoekingen via het Gemeentelijk Arbeids Bureau het geval is, maar kwalitatief is het onder zoek dan ook eerder beter dan slechter. Het blijft echter het streven van de C.P.C. om vla een betere subsidierege ling ook tot lagere tarieven te komen. Op het ogenblik wordt hieraan gedok terd door een commissie, die door de minister is Ingesteld. De C.P.C. vraagt geen 100 pet. subsidie, daardoor zou men te veel met handen en voeten aan het rijk gebonden worden, maar men vraagt wel een subsidie, die het moge lijk zal maken tarieven te berekenen ongeveer gelijk aan die van de arbeids bureaus. Het beroepskeuzewerk van de arbeids bureaus wordt namelijk onder financi eel veel gunstiger omstandigheden ver richt, zodat de tarieven hier ook lager kunnen zijn. Wat betreft het werk van de beroepskeuze kan dus nog moeilijk gesproken worden van gelijkstelling, zo verklaarde ons gisteren de heer A, Schreuder, ln een vraaggesprek naar aanleiding van het aanstaande jubileum van de Christelijke Psychologische Cen trale, waarvan de heer Schreuder voor zitter Is. Samen met de beide andere organisa ties van beroepskeuze, de r.k. centrale en de algemene vereniging, die even eens veertig jaar bestaan, wordt op 6 en 7 april a.s. een beroepskeuze congres gehouden, waaraan ook het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze in Den Haag, dat ook al veertig jaar bestaat, zijn medewerking verleent. Het congres heeft plaats in Scheveningen. De opening zal geschieden door de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de burge meester van Den Haag zal een be groetingswoord spreken en vervolgens zal prof. dr. H. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft in een circulaire aan de gemeenten en de provincies met klem het ver zoek van de regering herhaald om slechts in zeer bijzondere en uiter mate knellende gevallen af te wij ken van de door de rijksoverheid voorgestane regeling met betrek king tot de invoering van de ar beidstijdverkorting en de vijfdaag se werkweek. In zijn circulaire herinnert de minis ter aan de eerder rondgezonden mede deling aan de gemeenten en de provin cies van 4 januari 1961. waarin de bij de overheid gevolgde gedragslijn Inza ke de Invoering van de arbeidstijdver korting en de vijfdaagse werkweek werd uiteengezet en waarbij een zeer drin gend beroep werd gedaan zoveel moge lijk deze gedragslijn te volgen. In het bijzonder houdt deze in. dat met de vijfdaagse werkweek door ar beidstijdverkorting en werktijdverschui ving, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, niet voor 1 mei 1961 een begin wordt gemaakt en voorts, dat slechts dan de volledige vijfdaagse werkweek voor 1 mei 1961 (maar niet voor 1 mei 1961) kan worden ingevoerd, indien -de situa tie op de arbeidsmarkt in de betrokken gemeente dit noodzakelijk maakt. Dit laatste houdt in. dat indien in de be trokken gemeente een zodanig hoog percentage der in het vrije bedrijf wer kende werknemers de volledige vijf daagse werkweek genieten, dat het voor de gemeente redelijkerwijs onmogelijk is om achter te blijven. De minister heeft inmiddels kennisge nomen van verscheidene berichten, waaruit blijkt dat de lagere organen zich niet altijd houden aan de terzake door de regering in het landsbelang ge geven richtlijnen en maar al te dikwijls overgaan tot een onmiddellijke invoe ring van de volledige vijfdaagse werk week m.i.v. 1 mei a.s. of eerder, zon der dat deze versnelde invoering geacht kan worden door de feitelijke situatie, waarin de betreffende gemeente zich bevindt, te zijn afgedwongen. deze invoering verbonden wijzigingen in de arbeidstijden regelen, vergezeld van de voor die besluiten aangevoerde mo tieven. Indien zodanige besluiten nog niet zijn genomen wenst de minister te worden ingelicht omtrent eventueel bestaande voornemens, voorzover die betrekking hebben op de invoering van de volle dige arbeidstijdverkorting voor het ge meentelijk personeel of groepen daar van met ingang van een datum liggende voor 1 mei 1962. Beperken De bewindsman toont zich in zijn circulaire hierover zeer ongerust en verzoekt dan ook met de meeste kiem slechts in zeer bijzondere uitermate knellende gevallen af te wijken van de door de rijksoverheid voorgestane regeling. Met aandrang verzoekt dc minister eventuele rege lingen te beperken tot een geleldelij- Pou» hc*ft weliawaar mei de maatregel invoering van de vijfdaagse werk- beoogd een verdere Duitse overspoeling te keren, maar men kan er zeker van zijn dat met name door de oppositie verlangd zal worden dat de prijzen zullen dalen, wanneer verdere looneisen worden afgewe zen op grond van bet feit dat de gulden meer waard is geworden." Een bekende instelling op het gebied van het schriftelijk onderwijs te Leiden maakt het blinden met ingang van 1 september aanstaande mogelijk gratis een cursus handelscorrespondentie Frans. Duits. Engels en Nederlands te volgen De cursus wordt in braille uit gevoerd. Overw ln de to sussen op de band. week door met ingang van 1 mei a.s. te beginnen met een vrije zaterdag om de veertien dagen. Voorts wijst hij er op. dat hem gebleken, dat sommige gemeenten ook voor het administratieve personeel, dat reeds nu niet langer dan 41 uur per week werkt, aan de vijfdaagse werk week een arbeidstijdverkorting verbin den. waardoor het wekelijkse aantal werkuren tot 40 of wellicht nog minder wordt teruggebracht. Met nadruk wijst de minister er op, dat dit geheel tegen de door de rege- zaken it beidstijdverkorting inkorting van de werktijden van het personeel, dat reeds minder dan 46^4 uur. respectie velijk 45 uur per week werkt, in de hui dige situatie niet kan worden toegestaan. In verband met het vorenstaande ver zoekt de bewindsman de gemeenten hetT| op korte termijn In kennis te stel len van alle besluiten, die betrekking hebben op de gedeeltelijke of totale in Advertentiën rcu> met uuiik (ROTER) hiivemum Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Gasselternijveen (toez.): Th. M. Loran, vic. te Meppcl. maart tot 1 mei. Aangenomen naar Almelo (toez.), vac. J. Vuyst: J. Monteban. predikant in al gemene dienst te Driebergen. Bedankt voor Wierden (toez.): L. Dop- penberg te Wilsum (O.) GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Roermond: Th. W. A. Rij per te Viancn. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Examens: de classis Kampen heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard: K. B. Holwerda te Kam pen. kandidaat aan de Theologische Hogeschool aldaar. Joodse organisatie voor bijbelstudie nu 20.000 leden De Israëlische bijbelstudieorganisatie heeft een dezer dagen haar twaalfde verjaardag gevierd. Terwijl zij werd ge sticht met dertig leden en drie studie groepen in Jeruzalem, Haifa en Tel Aviv, heeft zij thans 20.000 leden die verdeeld zijn over 400 studiegroepen De bijbel studie geschiedt als vrijetijdsbesteding en als zodanig is de Israëlische organi satie de belangrijkste. Zij streeft er met verschillende studiemethoden naar dat ieder in Israel kennis heeft van de bijbel. De studiegroepen die de basis van de organisatie vormen komen eens in de veertien dagen bijeen bij de leden thuis. Een van de vaste deelnemers is David Ben Goerion en een vrouwenclub komt tezamen bij de echtgenote van dr. Jit- schak Ben Zwi de president van Israel. Voorbereidingen worden getroffen voor de stichting van een Bijbelcentrum. Deze bibliotheek zal alle boeken bevatten die over de bijbel geschreven zijn en afde lingen met literatuur over bijbelse die ren, planten en kunst. VU-dagen op 5 en 6 juli in Groningen De jaarlijkse vrije-universiteitsdagen zullen ditmaal in Groningen worden ge houden op 5 en 6 juli. Op 5 juli is de wetenschappelijke samenkomst en de vergadering van de Vrouwen-V.U.-hulp. Op 6 juli zal de Jaarvergadering wor den gehouden van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag. Promotie. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde, op een proefschrift getiteld: „Over prolapsus funiculi": de heer L. E. Couvreur te I Voorschoten. Promotor was prof. dr. W. Plate. Hebben we beschermengelen? De meeste theologen zullen 1 voor een dergelijke vraag de schouders ophalen. En toch spreekt Christus over engelen als Hij het heeft over de klei- I nen van het Koninkrijk in Mattheus 1810. We mogen hen j niet verachten. „Want", zegt Christus, „Ik zeg u, dat hun I engelen in de hemelen voortdurend het aangezicht zien van I Mijn Vader." Daar staat duidelijk „hun engelen". Opmerkelijk is ook dat als Jacob in het veld ligt te slapen j en de open hemel ziet met de ladder, hij de engelen ziet I opklimmen en nederdalen. Wij zouden de volgorde van die beide woorden precies anders om nemen. Ze dalen neder en'1 klimmen dan weer op. Neen, zij zijn bij ons, klimmen op tot God en dalen weer naar ons af. En de schrijver van de 1 Hebreeënbrief zegt: „Zijn zij niet allen dienende geesten, die uitgezonden worden ten dienste van hen, die het heil zullen beërven?" Wij stellen ons de engelen soms voor als vreemde wezens, die niets anders doen dan „Halleluja" zingen voor de troon 1 van God. Maar deze teksten uit de bijbel wijzen er op dat zij wel degelijk nog een andere taak te vervullen hebben. Zij zijn er voor ons. Hoe? Ik geloof dat geen theoloog daarop kan antwoorden, maar het blijft waar dat zij in de ogen blikken van de meest intense eenzaamheid bij ons zijn, om ons te dienen, zoals zij Christus dienden in Gethsemane. R. Wijngaarden in een >L fbven op de toe- referaat zijn visi komstige ontwikkeling van de beroeps keuzevoorlichting. Prof. dr. J. P. Kruyt spreekt over het belang van de beroeps keuzevoorlichting in de economische en sociale ontwikkeling van Nederland en voorts wordt nog een forumgesprek ge voerd over actuele problemen op het terrein van de beroepskeuze en de be roepsvoorlichting onder leiding van prof. dr. H. C. J. Duyker. Ds. O. Elseman overleden In Bergen op Zoom is gisteravond plotseling overleden de hervormde pre dikant van die gemeente, ds. Olivier Elseman. Deze predikant was slechts 42 jaar oud. Ds. Elseman werd in Dord recht geboren en studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam in het laatste orlogsjaar werd hij kan didaat gesteld en aanvaardde hij op 15 maart 1944 de benoeming tot hulppredi ker in de Noordoostpolder. Zijn eerste gemeente was Marum waar hy in 1945 werd bevestigd. In 1949 kwam hij naar Bergen op Zoom. Hij diende ook de wijkgemeenten van Bergen op Zoom in Halsteren en Nieuw-Vossemeer. Ds. Elseman die gehuwd was en vijf kinde ren heeft, was tevens verbonden als leraar godsdienstonderwijs aan de Rijks- h.b.s., de m.m.s., Mollerlyceum en de ambachtsschool. In het Zeisterziekenhuis is op 85-jarige leeftijd te Zeist overle den de bekende calvinistische schrijver Seerp Anema, die zich vooral grote faam heeft verwor ven door zijn roman „In 's levens opgang", die een vernieuwing van de christelijke literatuur tot ge volg had. Hij was een van de laat ste „Tachtigers" die echter begre pen had dat de literatuurbeschou wing van de „Nieuwe Gids" van indertijd niet te rijmen was met de calvinistische levens- en wereldbe schouwing. Hij werd een fel be strijder van de geest van „80" en trok de lijn der antithese conse quent door op het terrein van de kunst. Seerp Anema was tevens dichter. Hij begon met de uitgave van een bundel verzen, „Poezië" die in de studenten wereld gunstig werd ontvangen, maar waarop sommige critici afstoven, zoals Anema het zelf eens uitdrukte als „een dol geworden stier". De kritiek ging veeleer tegen de inleiding, die de titel Een 17-jarige scholier uit Groo tebroek bij Hoorn, Maarten Eng- wierda, die Nederland vertegen- oordigt op een jeugdforum in New York,* is deze week opgetre den in een programma van het WCBS-televisie station aldaar. Met drie scholieren uit Frankrijk, Duitsland, en de V.A.R. besprak hij economische en politieke pro blemen in het programma, dat heette „Young Worlds 1961". Advertentie Verdrljl dl* ondragelijke Rhenmatlek alt Uw lil! Begin toch Mk 'n Kraachen Knar. wie regelmatig 's morgens de kleine dosis Kruschen neemt voelt zich allengs van z'n pijnen verlost. Dat doet de bloed zuiverende samenstelling van Kruschen Niet minder dan 5 minerale zouten zetten Uw organen de kracht bU om weer Jeug dige kracht te kunnen ontwikkelen en zo de onzuiverheden uit te drijven, die nu Uw pijnen verwekken. Kruschen wordt verkocht bij Apothekers en Drogisten, al tientallen Jaren over de gehele wereld.. Rooms-katholieken en protestanten, open brief aan de voorgangers en le den van de Rooms-katholieke kerk, door ds. W. F. C. van Helsdingen, Wil lem de Zwijgerlaan 61, Voorschoten. Scheikunde in theorie en praktijk, door ir. B. H. Mensink, leraar schei kunde. Uitgave De Technische Uitge- verij H. Stam N.V., Haarlem. De betekenis van de kinderbijslag en haar invloed op de bevolkingsaanwas. Uitgave Stichting Bevolkingsbeleid, Van Heemstralaan 35. Baarn. Aannemen.... Huizen! Uitgave Partij van de Arbeid, Tesselschadestraat 31, Amsterdam. De samenwerking tussen rooms-katho lieken en protestanten in Nederlands en Europees verband, referaten Arjos-con- ferentie. Uitgave J. H. Kok N.V.. Kam pen. Aftrekposten bij de inkomsten- en vermogensbelasting, door B. Schippers en J. L. van HedeL Editie 1961. Uit- Kve Nederlandsche Uitgeversmij. N.V., iden. Wissewasjes, kinderversjes om op te zeggen en voor te dragen, door Elisa beth Wijnands, met vragen en opdrach ten van F. H. Ch. Jothmann. tekenin gen van Jan Sjoers. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Paspoort voor moord, oorspronkelijke Nederlandse detectiveroman, door Pim Hofdorp. Uitgave N.V. W. van Hoeve. 's-Gravenhage. Zes zaken voor rechter Tie, zes Chi nese detectiveverhalen, door Robert van Gulik, met zes afbeeldingen door de schrijver vervaardigd in Chinese stijl. Uitgave NV. W. van Hoeve, 's-Gravenhage. Het geheim van de rode powow, door Hein Kray. Met tekeningen van de schrijver. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag Mot gesloten deuren, door J. Freme- ry Kalff. oud-commissaris der zedenpo litie te^ Amsterdam. Tweede druk. Uit- Maarten werd door het ministerie vao o. k. en w. uitverkoren om Nederland te vertegenwoordigen op het jeugdforum, dat jaarlijks door de New York Herald Tribune wordt gehouden in samenwer king met Pan American World Arways. die in december j.l. middelbare scho lieren uit 22 landen naar New York bracht. De jeugdige gasten logeren bij Amerikaanse families in New York, New Yersey, Long Island en Westchester County. Zijn verkiezing had Maarten te dan ken aan -het feit, dat hij het beste opstel over de Verenigde Staten had ingezon den. Gedeelten daarvan zijn inmiddels in de New York Herald Tribune afge drukt. Hij is zoon van een arts in Grootebroek, die nu bijna twee jaar ge leden is overleden en hij zit in de zesde klasse van het Westfriese Lyceum in Hoorn, „De economische en politieke samen werking van enkele landen in West-Euro pa is voor mij een bewijs, dat in de wereld een nieuwe periode aanbreekt waarin ook Europa als leider een rol kan spelen," zei Maarten in de discus sie, die hij voor de t.v. met de drie de jongens de vraag of zij economische eenheid in Europa mogelijk en nuttig achtten. „Weten jullie, dat als alle West- europese landen economisch zouaen sa menwerken de Europese markt twee maal zo groot zou zijn als die van de Verenigde Staten, die thans nog de groot ste is?" vroeg hij. Daarna zette hij uiteen, dat de Bene- lux-gedachte in Nederland groeit en dat zij de Nederlanders een bredere Het is te verwachten, dat het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen in de naaste toekomst tot onderwijsvernieu wing zal overgaan in de voorbe reidende klasse van het nijver heidsonderwijs voor jongens, waar bij mogelijk gebruik zal worden gemaakt van de resultaten, die be reikt zijn in de proefklassen van de lagere technische scholen in Veendam en Hoofddorp: Dit werd gisteren meegedeeld op een regio nale vergadering van het werkver band jongensnijverheidsonderwijs, in Haarlem gehouden. In vier steden (Hengelo. Assen, Breda en Haarlem) zijn in de afgelopen week voering van de vijfdaagse werkweek, j gave Bert Bakker/Daamen N.V., Den alsmede van alle besluiten <üa dn aan'Haag. Advertentie) Echt gebeurd, zegt Loriot. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. De dame met de lamp, door J. D. Degreef. In Heldenseric. voor jongens Uitgave en meisjes van 11 tot 16 jaar. Helmond. Helmond. Opdracht uitgevoerd, en Vlucht uit Kongo, beide door Klaas van der Geest. Twee delen in de ATO-reeks. Met illus traties van G. Gremmen. Uitgave G. F. Callenbach N.V.. Nijkerk. De voorlichting in de opvoeding, door H. M. Dresen-Coenders. In serie Twee- licht. Uitgave Paul Brand N.V.. Hilver droeg „Over de roeping der poëzie van het gelovige bewustzijn onzer dagen", dan tegen dë verzen zelf. Later verscheen een bundel verzen „Van Hollands Kus ten". Anema vond veel waardering voor zijn werk, vooral voor zijn jeugdwerk. Hij een militante figuur, die door zijn iyistisch werk en zijn polemieken veel verzet opriep bij de niet-calvinisten, maar ook wel bij zijn geloofsgenoten Anema zocht een positieve calvinis tische literatuur en geen andere. Hij was de overtuiging toegedaan dat alle letter- kundige produktie zich dient te sohar«v rond de Heilige Schrift. Duidelijk kwam dit uit in zijn eerste roman „In 's levens opgang" en in polemische werken als I „Moderne kunst en ontaarding" (1926) en „Bijbelstof en belletrie" (1934). Grote aandacht en vooral veel verzet trok het vierdelige werk dat een schil dering geeft van het leven van Salomo, namelijk „Jeroesjaleem verloren". Popu lair werden deze delen niet. Maar er is j zeer veel studie aan ten grondslag ge- i legd. Anema werd op 31 oktober 1875 in Minnertsga geboren. Hij volgde een j onderwijzersopleiding en behaalde daar- de akte Nederlands m.o. Eerst was hij werkzaam als onderwijzer, later leraar aan een h.b.s. In 1924 werd hij be- j noemd tot schoolopziener in de inspectie Amsterdam. Dit ambt legde hij op 65- jarige leeftijd neer. Zijn meeste werken leverde hij in de I jaren tussen de beide wereldoorlogen, maar ook na 1945 publiceerde hij nog. Zo verscheen in 1950 nog een metrische be werking van het Hooglied en twee jaar h later het „Hooglied in de eeuwigheid". Met Anema is een van de laatste pioniers van de calvinistische letterkunde heen gegaan. bijeenkomsten gehouden voor directeur ren en leraren, werkzaam op het terrein van het openbaar en neutraal bijzonder nijverheidsonderwijs, nadat in november van het vorig jaar in Utrecht een lande lijke conferentie was belegd. Tijdens een gisteren in Haarlem gehou den persconferentie heeft de heer K. Su- zenaar, voorzitter van het werkverband, waarin samenwerken het ..Paedagogisch Centrum" van de Nederlandse Onderwij zersvereniging en de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs verklaard, dat zestig procent van de leerkrachten op de hoogte is gesteld van hetgeen in de experimenteerklassen onder auspiciën van het „Nutsseminari- um voor Paedagogiek" van de Gemeen te Universiteit te Amsterdam is verricht. Het doel van de bijeenkomsten was niet alleen de leerkrachten een inzicht te geven in hetgeen bereikt is, maar ook om ze op te wekken tot samen- 1erking fn de toekomst. De heer Suzenaar merkte op, dat de proef ge nomen wordt op niet-confessionele scholen, doch dat de christelijke en de rooms-katholieke scholen met belang stelling de resultaten volgen. Men hoopt langs experimentele weg een leerplan te vindendat de algemene vorming van de jongens stimuleert en tegelijkertijd een voorbereiding geeft op de eisen, die techniek en maat schappij in de ruimste zin aan de toe komstige werkers stellen. De leider van het experiment, drs E. Velema, die verbonden is aan het „Nuts- seminarium". verklaarde, dat in 1958 be- Sonnen is met dit experiment en dat aarbij werd samengewerkt met de lera ren van de scholen. De resultaten waren van dien aard, dat ze verdienden ln rui mere kring bekend te worden gemaakt. De opzet van het experiment is jongens zodanig te vormen, dat ze in de hogere klassen efficiënt zullen kunnen optreden Ze moeten zelfstandig kunnen optreden en onder meer op eigen initiatief hout. metaal en andere materialen kunnen be werken kijk geeft. „We denken niet alleen meer aan ons eigen land," besloot hij. „De Bene lux is een begin, mear ik ben er van overtuigd, dat er in de verre toekomst een verenigd West-Europa zal zijn, mis schien over 15 jaar." Op 26 december j.l. vertrok Maarten met een straalvliegtuig van de Pan Ame rican World Airways naar New York- Hij zal daar ruim 3 maanden blijven en volgt lessen aan middelbare scholen. Op 15 april wordt hij op Schiphol terugver wacht. Lector benoemd aan Vrije Universiteit De directeuren der Vrije Universiteit j te Amsterdam hebben drs S. van Popta r te Beverwijk, die sinds 1 januari 1961 is belast met een leeropdracht in de facul teit der economische wetenschappen voor het onderwijs in de economische |1 politiek, met ingang van 1 juli benoemd tot lector in de staatshuishoudkunde, in het bijzonder belast met het onderwijs in de economische politiek en de prijs- h theorie. Het onderwijs in de economische poli- I tiek werd voordien verzorgd door prof. dr. T. N. van der Kooy, aan wie op zijn verzoek ontheffing van deze opdracht in de economische faculteit is verleend. De heer Van Popta werd in 1913 ge- boren. Na verschillende middelbare on-!, derwijsakten te hebben behaald begon I' hij in 1933 aan de Vrije Universiteit de studie in de economie. In 1956 legde hij het kandidaatsexamen, in 1960 het doc toraal examen af. Belde examens ver wierven het predikaat cum laude. Tot 1940 was de heer Van Popta werk- [i £fam bij de cementfabriek IJmuiden N.V., van 1940-1946 was hij verbonden aan het secretariaat en de economische afdeling van de Koninklijke Nederland- 1 sche Hoogovens en Staalfabr.ekcn N.V. 1 in 1955 trad hij in dienst van R. Dooyes' Confectiefabrieken N.V. te Amsterdam. I Van de hand van de heer Van Popta verschenen verschillende artikelen op economisch-wijsgerig gebied. Eerste miljoen voor S.S.K. De S.S.K, actie voor gereformeerde kerkbouw heeft de eerste miljoen gulden overschreden, hoewel in de meeste steden, en dorpen van ons land de totale op brengst van de actie nog lang niet be kend is. Zoals bekend wordt voor deze actie, die zeven miljoen gulden moet opbrengen gevraagd om een procent van het inko men. De volgende bedragen zijn reeds bekend, zij zullen echter nog aanzienlijk groeien, omdat in de meeste plaatsen nog slechts de helft van de kaarten met op gaven binnen zijn. Tussen haakjes is het aantal zielen van de plaatselijke kerk geplaatst: Nieuwkoop (230) 4000; Dirks- h°rn <410> 4000; Bodegraven (1388) 16.000; Schraard (150), al twintig jaar y&W."0* Molonaarsgraaf, Brandwijk (304) 3464.50; Vries in Drenthe (270) 2700; Enschede (2989) 18 000: Nieuw- Vennep (1299) 14.510.51; Nieuw-Loos- drecht (637) 6324: Breukelen 72 kaar- Mening verdeeld over tientallig stelsel Engeland is verdeeld in twee kam pen, de helft van de bevolking is voor stander van het tientallig stelsel voor het muntwezen, de andere helft is er tegen. Het Engelse systeem van een pond a 20 shilling en een shilling a 12 pence is voor de Britten tot een tweede natuur geworden, maar blijft voor bui tenlanders dikwijls een mysterie. De gesprekken over een overgang naar het decimale stelsel in het parle ment vinden een gewillig oor bij het bedrijfsleven, maar de gewone man Is er niet zo mee in zijn schik, volgens een opinieonderzoek van de Daily Mail, dat gisteren is gepubliceerd. D( mening van de Britten is nu als volgt: voor een verandering 50 pet., tegen 42.8 pet., geen mening 7.2 pet. De hogere klassen en de middenstand zijn in het algemeen voor wijziging. Meer mannen dan vrouwen zijn er voor, waarschijnlijk omdat de vrouwen vre zen voor hun transacties met de krui denier een geheel nieuw systeem te moe ten leren. Nieuw-Guinea krijgt nog 5 goeroe-scholen Nog dit jaar zullen in Nieuw-Guinea vijf opleidingsscholen voor dorpsonder. I ten brachten 'reeds V 8025 op- Oosternii- wijzers worden geopend, waarvan er kerk 5430 en in Delft is nu de helft drie aan de zending en twee aan de van de kaarten binnen en reeds toe- r-k. nueeie toegewezen. Igezegd J 34.000.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2