|licuun» (üimraitt PRIJZEN OMLAAG belooft regering fleXa Commentaar Jeanne d'Arc.... heleboel onzin Dichte mist eiste zes mensenlevens NIEUWS in één oogopslag Salon in de zon BON Ontvoerders in staat van beschuldiging Beroep op V.N. in Kongo geen stappen te nemen Man bij brand omgekomen HU Student veroordeeld (JUTAJ DONDERDAG 9 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaarpang no. 12120 CHR1STEL1JK-1SATIONAAL DAGBLAD „Stanttaitlcii is ahfblmfn m§n htrl la teefjenspatt" Aan de Noordzeekust Slag om de paasbedden Zie pagina 9 Het debat over de vraag welke de uitwerking zal zijn van de revaluatie van de gulden, is in volle gang. In de Tweede Kamer heeft de regering zich gisteren optimistisch getoond, ook wat betreft de uitwerking op de prijzen. Minister Toxopeus heeft een brief laten uitgaan aan de provin cie- en gemeentebesturen waarin hij zich bezorgd toont over de snelheid waarmee de vijfdaagse werkweek voor de betrokken ambtenaren wordt ingevoerd. Hij vraagt met klem matiging te betrachten en niet af te wijken van de door de rijksoverheid voorgestane regeling. Als een dichte wade ligt de mist over Nederland en zij eist haar tol aan mensenlevens. Vooral de onbewaakte overwegen blij ken bijzonder gevaarlijk te zijn: tot het ogenblik waarop dit blad ter perse ging, zijn zes botsingen met dodelijke afloop bekend geworden. In het gesprek tussen de Duitse bondskanselier Adenauer en de speciale afgezant van president Kennedy, ambassadeur Har- riman, is duidelijk geworden dat de Amerikaanse regering niet het plan heeft haar troepensterkte in West-Duitsland in kracht of in aantal te verminderen. Voor wie vanavond naar de televisie willen kijken: in de ru briek Ethergolven staat een uitvoerige voorbeschouwing over het toneelstuk dat de N.C.R.V. straks op het beeldscherm brengt. „U moet lachen en u ontspannen," is de conclusie, „op winding is verkeerd". WEER een van die Lon dense plaatjes waarvan je je afvraagt of het nu wel „echt" is. Of misschien alleen maar een reclamestuntje van kapper Kenneth van Finchly Road. De bedoeling is namelijk dat u dit gelooft: dat deze kapper, aangelokt door het mooie voorjaarsweer en de warme zonneschijn, zijn stoelen en spiegels buiten op het trottoir heeft neergezet en dat zijn klanten, blij dat ze in de zon kunnen zitten, nu ten aansohouwe van wie het maar zien wil, hun haar en nagels laten bijwerken. In een stad als Londen is veel mogelijk natuurlijk maar zelfs die gedachte neemt de twijfel niet hele maal weg! Ongewild hebt u zo een kijkje gekregen in de keu ken van de journalistiek. Van alle kanten komen op een redaotiebureau berich ten, foto's, mededelingen, verslagen binnen. Betrouw bare berichten dikwijls van gerenommeerde persbureaus berichten en mededelin gen ook die alleen maar ten doel hebben de journalist (en via hem de lezer) op een bepaalde manier te be ïnvloeden. Daar kan een commercieel tintje aan zit ten zoals in dit fotogeval, veel vaker nog worden be richten gespuid om politie ke doeleinden te bereiken. De krant is nog altijd een machtig middel om het poli tiek denken van miljoenen te beïnvloeden! In de doolhof van elkaar dikwijls tegensprekende be richten en communiqué's zoekt de redactie van een krant haar weg. Zij wikt en weegt, zo eerlijk en objec tief als het een mens maar mogelijk is, om tot een ver antwoorde en betrouwbare berichtgeving te komen. Daarin speelt natuurlijk ook de persoonlijke geaardheid van de journalist een rol het kan niet anders. De communistisch denkende journalist zal (6tel dat hij zo objectief mogelijk zou willen zijn in zijn bericht geving) een andere keuze doen dan de christen-jour nalist. Daarom is het ver- sohil in kranten zo groot en daarom is uw keuze van krant zo belangrijk! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewjjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: De ontvoerders van de vierjarige Erie Peugeot, Raymond Rolland en Pierre Larcher zijn gisteren na hnn voorgelei ding en verhoor door de rechter-com- missaris van het Palais de Justice in Versailles officieel in staat* van beschul diging gesteld wegens de ontvoering van een kind beneden de leeftijd van veer tien jaar. De drie anderen, o.w. de Deen se schoonheidskoningin Lise Bodin, zijn beschuldigd van medeplichtigheid. Een menigte van ongeveer driehon derd man had zich bij het gerechtsge bouw opgesteld toen de vijf beklaagden arriveerden. Kreten als „zij verdienen de doodstraf" en „ontvoerders de gevange nis in" werden geslaakt toen zij het zwaar bewaakte gebouw betraden. u is de prijsdirukikende werking der revaluatie zichtbaar in de verlaging van enkele levensmid del enprijzen (zuidvruchten, rijst, chocolade). Een zojuist toegestane prijsverhoging van 5 pet. voor be paalde olieprodukten (petroleum, gasoiie en stookolie) zal voorts geen doorgang vinden. Beide ministers verwachten, dat ons land z(jn concurrentiepositie op de bui tenlandse markt zal kunnen handhaven ondanks de remmende werking, die onze export van de revaluatie ondervindt. Zij vonden het wat overdreven om te sprc- |ken van „zware klappen voor onze uit- DE MIST die sinds dinsdag over ons land hangt, heeft tot. nu toe zes mensenlevens geëist. Vier maal werd een landbouwtractor op een niet beveiligde overweg door een trein gegrepen, waarbij de be stuurders om het leven kwamen. In Nieuwleusen kwam vanmorgen een tractor onder de trein, de 51-jarige H. Kragt uit Hulst kwam om het leven, zijn 14-jarige zoon werd zwaar ge wond. Tussen Hengelo en Oldenzaal kwam de 30-jarige G. Borghuis uit Deurnin- gen op dezelfde manier om bij Vught de 32-jarige F. van den Aker uit Esch en nabij Meppel de 36-iarige H. J. Broekman uit Koekange het slachtof- ambtenaar bij de rijkswaterstaat, de fer. Bij Ve^pendaal slipte de 37-jarige heer Verlaan uit Maarsbergen met zijn motor. Een achterop komende vracht auto kon hem niet meer ontwijken. De heer Verlaan was op slag dood. De 17-jarige L. Langrijs uit Beem- ster werd gistermiddag bij het over steken aangereden door een bestelwa gen. In het ziekenhuis overleed hij. In het hele land had het verkeer met moeilijkheden te kampen. Het wegver keer werd hier en daar ernstig gestremd, zoals bijvoorbeeld op de rijksweg Maas trichtRoermond, waar bij botsingen veel materiële schade ontstond. Tussen FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 48 VERFHANDEL FLEX* DEALER OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 Kesteren en Nijmegen reed een personen auto door de bomen van een ook met knipperlichten beveiligde overweg. Niet alleen het wegverkeer ondervond vertraging, ook het verkeer te water en in de lucht lag grotendeels stil. Gisteren werden in de loop van de dag alle veer diensten in Zeeland en het veer Enk huizen—Staveren gestaakt. In Rotterdam was het verkeer op de Nieuwe Waterweg beperkt, op het Noord zeekanaal waren het uitvarende Neder landse motorschip Ouwerkerk en de Duitse kustvaarder Hoffnung in aanva- ring gekomen. Gistermiddag is de veer boot Hoofdingenieur van Elzingen in Maassluis aangevaren door de kustvaar der Geestdam, die op radar voer. Zowel Schiphol als Zestienhoven zat potdicht. Gistermiddag verbeterde het zicht op Schiphol enigszins, zodat een vrij groot aantal vliegtuigen kon opstij gen. Geen enkel toestel kon echter lan den. Op de grote verkeerwegen in de Randstal en in het centrum van het land blijft de mist grote moeilijkheden ver oorzaken. Gisteravond was het zicht ner gens meer dan tien meter. Alleen het uiterste noordoosten van het land heeft geen last van mist. (Van onze parlermervtsredactie) DE MINISTERS ZIJLSTRA EN DE POUS hebben gisteren in de Twee de Kamer de (aanmerkelijke) voordelen en de (bepaald niet onover komelijke) nadelen van de revaluatie van de gulden nader toegelicht. Mi nister De Pous gaf een uiteenzetting over het drukkend effect van de maatregel op het binnenlandse prijspeil. Hij zei, dat de prijsverlagingen van uit het buitenland afkomstige grondstoffen en eindprodukten ten volle in de binnenlandse prijzen tot uiting moeten komen. Daaraan zal strikt de hand worden gehouden. Besprekingen met het bedrijfsleven zullen spoedig volgen. voer". Minister Zijlstra zei, dat de rege ring bepaald niet van plan Is voor de export van welke bedrijfstak dan ook bijzondere, compenserende maatregelen te nemen. Het c.h. Kamerlid Van de We tering had hierom gevraagd, maar de minister liet hem weten dat op zo'n manier het gunstig effect van de reva luatie weer voor een belangrijk deel verloren zou gaan. De bewindsman vam finanoiën wilde geen antwoord geven op de vraag of de revaluatie indirect de kans op invoering van de belastingverlaging per 1 juli aan zienlijk heeft vergroot. De regering is alleen tent die invoering bereid wanneer geen sprake is van conjuncturele over spanning. Diit standpunt is ongewijzigd. Weliswaar wordt van de revaluatie een matigende invloed op de conjunctuur verwacht, maar dit laat zich nu nog niet meten. Eind april begin mei zal de stand van de conjunctuur opnieuw worden be zien. Pp grond van de dan verkregen gegevens zal de regering over de belas tingverlaging een beslissing nemen. Het overschot op de lc4^>/ rekening van de betalingsbalans zal, naar minis ter Zijlstra verwachtte, tengevolge van de revaluatie met f 170 miljoen verminde ren, onvoorziene omstandigheden voorbe houden. Het boekverlies voor de Neder- landsche Bank zal boven de f 250 miljoen liggen. Over het totale budgettaire ef fect van de revaluatie kon de minister nog niets meedelen. Hij zou dit laten gaan en de Kamer schriftelijk van de resultaten van het onderzoek op de hoogte stellen. In ander verband merkte de minister nog op, dat het gesloten houden van onze kapitaalmarkt voor buitenlandse guldensleningen nu niet meer kan voortduren. De loonpolitiek blijft zich volgens prof. Zijlstra afspelen binnen de richtlijnen zoals die tot dusverre zijn gehanteerd. Wel heeft de revaluatie ons duidelijk gemaakt, dat de totale loonkostenont wikkeling (incl. arbeidstijdverkorting e.d.) zich geheel zal moeten voltrekken in het kader van de produktiviteitsont- wikkeling. De consequentie van de op waardering is, dat bij het toekomstige loonbeleid nog meer dan voorheen de grenzen van de loonkosten in aanmerking dienen te worden genomen. Het Kamerdebat over de revaluatie van de gulden was gisteren wel I ernstig maar niet droog, want de glimlach ontbrak ook nu niet. V.l.n.r. de ministers De Pous, De Quay en Zijlstra DE Kongolese leiders, die deelne men aan de rondetafel-confe rentie op Madagascar hebben de Ver. Naties gevraagd, geen actie in Kongo te ondernemen, voordat zij op de hoogte zijn van de resultaten van de conferentie. De tien gedele geerden, die achter gesloten deuren confereren, moeten het stellen zon der Gizenga, de leider van het re bel Lenbe wind in StanleystacL Vandaag zal gestemd worden over een door premier Tsjombe van Katanga in gediende resolutie, waarin de besluiten van de Veiligheidsraad van 21 februari beschouwd worden als een ontoelaatbare aanval op de onafhankelijkheid van de volkeren in Kongo en als in strijd met het V.N.-handvest. Hij drong aan op terugtrëkking van de V.N.-troepen uit Kongo. Intussen zijn de moeilijkheden van de V.N.-autoriteiten in Leopoldstad groot. Zij kunnen niet overgaan tot het be> zetten van de havenplaatsen Banana en Matadi, omdat de Kongolezen het ge bied strategisch volkomen beheersen. Alleen met parachutisten zou een aan val op de steden gedaan kunnen worden, maar die hebben de V.N. niet. Boven dien weigeren de 800 Marokkaanse mili tairen, die zich nog in Kongo bevinden, aan de bevelen van de V.N. te gehoor zamen. Zij bevinden zich op de basis Kamina in Katanga en wachten op vlieg tuigen, die hen naar Marokko terug zullen brengen. (Zie vervolg op pag. 9) De Tunesische troepen (600 man) die de gelederen van de V.N. moeten ver sterken, zijn gisteren per vliegtuig in Leopoldstad gearriveerd. Binnenkort komen daar ook ongeveer 4700 militairen uit India aan. Ook Indonesië, dat enkele maanden geleden al dreigde, al zijn troepen uit Kongo te zullen terug trekken, heeft nu aangeboden, nog een bataljon militairen te zenden. Bij een uitslaande brand in de Nieuw- stad te Doetinchem is gisteren de 75- jarige J. Kinnaer om het leven geko men. Het huis werd bewoond door drie zwagers en hun huishoudster. Twee van de mannen en de vrouw hadden de avond tevoren een feestje gehad. Een van hen, P. van H., was niet thuis. De hoofdbewoner, E. R., en zijn huis houdster zijn erin geslaagd het bran dende huis te verlaten. Toen de brand weer en de politie al vertrokken wa ren, herinnerden zij zich, dat nog iemand tot het gezelschap behoord had. Bij on derzoek werden de verkoolde resten van deze man gevonden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. TAE DAG VAN GISTEREN heef» ons een openhartige beraadslaging tussen re gering en volksvertegenwoordiging laten horen over het regeringsbesluit tot her waardering van de munt en deszelfs ver moedelijke gevolgen. Het was grotendeels nakaarten. Het be sluit zelf is genomen. Het ging over de gevolgen, en zoals er eenstemmigheid was over de noodzakelijkheid van de maatre gel zelf, zo was er ook eenstemmige on zekerheid over wat nu precies de gevol gen zullen zijn. Interessant is de vraag, in hoeverre de regering zelf, dus zonder medewerking van de volksvertegenwoordiging, tot het nemen van een besluit als dit gerechtigd is. Wie de grondwet ter hand neemt, kan daaruit de Indruk krijgen dat herwaar dering van de munt alleen kan geschie den langs de weg van Wetgeving. Met inschakeling dus van de volksvertegen woordiging. Op gelijksoortige wijze ge schiedt het trouwens ook elders, in Ame rika bijvoorbeeld. Een dergelijke proce dure lijkt ook voor de hand te liggen. Belastingen komen eveneens tot stand langs de weg van wetgeving. Devaluatie en revaluatie zij hebben de werking van een ingreep in ons geldstelsel. Enige inspraak daarin van de volksvertegen woordiging lijkt gerechtvaardigd. Hoe het zij, ten onzent plegen derge lijke ingrepen buiten de volksvertegen woordiging om te geschieden. Wel blijft uiteraard de regering ten overstaan van de volksvertegenwoordiging verantwoor delijk. maar het is een verantwoordelijk achteraf. Dat de volksvertegenwoordiging intussen wel geïnteresseerd is het de bat van gisteren heeft er ten overvloede de bewijzen van geleverd. Wat nu de gevolgen betreft, het Is al wel duidelijk, dat de nieuwe situatie werk-aan-de-winkel heeft meegebracht voor de bewindsman van economische za ken. De herwaardering van de guldcii heeft immers aan het streven naar prijs verlaging een nieuwe stimulans gegeven. Geen wonder, dat de minister, toch reeds op zijn qui vive, nieuwe mogelijkheden ziet. Dit mag zeker gelden als een gezonde economie, ook omdat zij mede ten profijte van de vergeten groepen strekt. De erva ring leert weliswaar, dat men voor wat betreft prijsverlagingen verstandig doet geen overdreven verwachtingen te koes teren, maar erkend mag worden, de kans zit erin. En reeds mochten de eerste ver lagingen worden geconstateerd. En zullen straks de belastingverlagingen voortgang kunnen vinden? De kans daarop lijkt wat groter, al heeft de noodzakelijk heid van de maatregel der herwaardering wel bewezen, hoe gevoelig onze economie nog is. De minister van financiën houdt nog slagen om de arm. Maar mag men van een verstandig bewindsman iets anders verwachten? Mist.... Vage schimmen duiken op uit dikke wattenlagen. Zicht vier meter! Automobilisten wordt verzocht overdag groot licht aan te steken, maar ze doen het nog niet allemaal. Rode achterlichtjes, trottoirban den en witte strepen op de weg zijn 's avonds hun wat vage' gidsen. De taxi-ritten duren eens zo lang en trams en bussen rijden met vertraging, soms de haltes voorbij. Wie-zou het deze wegkenners bij uitstek kwalijk nemen? Op de rivieren mono toon geluid van misthoorns. Schippers burggewachters met rode ogen van het turen. Onge lukken en lichte botsingen over al. Leven in de mist: trager, maar gevaarlijker. Doordat wij dichtbij het centrum van een hogedrukgebied liggen, is maar een zwakke luchtbeweging. Dit heeft weer tot gevolg dat er dichte mist- velden voorkomen, die met moeite of helemaal niet oplossen. Zo lag gisteren vrijwel geheel Nederland in de mist, be halve het noordoostelijk deel. Daar steeg bij zonnig weer het kwik in Groningen nog tot 14 graden tegen 7 a 8 graden in het westen van ons land. Vanmorgen kwam de dichtste mist voor in Zuid-Holland en Brabant, waar het zicht plaatselijk niet meer dan twin tig tot veertig meter bedroeg. In deze situatie komt voorlopig niet veel veran dering. Het hogedrukgebied blijft in de buurt, zodat de regenkansen ook deze tweede helft van de week zeer klein blijven. Alleen wanneer de zon erin slaagt in de middag door te breken, dan HET WEER IN EUROPA kan de temperatuur tot 10 a 14 graden ÏÏ'ïïi Mastot iïZTcXZ. m" K°PPor«» hedenmorgen zeven au. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Vannacht plaatselijk mist cn hier en daar nachtvorst. Morgen zonnig cn zeer Tendens: stationair Stand gisteren: 774 zacht weer. Zwakke wind uit zuidelijke station richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN D. Helder Ypenburg Vrijdag zon op 7.07, onder 18.35 uur; Vllss. maan op 2.20, onder 11.21 uur. Nieuwe maan 16 maart. De rechtbank van Groningen heeft vanmorgen de 26-jarige medische student J. M. D. uit Eygelshoven, tot een jaar en zes maanden m.a. veroordeeld, wegens zware mishandeling. Het beroep op noodweer of noodweerexces werd af gewezen. Verdachte had omgang gehad met de 28-jarige Z. B. Toen hij haar naar huis bracht, werd hij door de ex-echtgenoot en diens vriend aangevallen. D. raakte in paniek en stak in het wilde weg met een mes om zich heen en verwondde de ex-eohtgenoot dodelijk. De officier had vrijspraak geëist. Eelde De Bilt Twente Elndb. Zd.-Limb. Helsinki Stock h. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrlcb Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallnrca mist mist mist mist mist mist mist mist h. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. mist mist mist onbew. mist mist onbew. onbew. mist onbew onbew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. nno 4 windstil windstil windstil windstil windstil windstil windstil 18 gTEL U Jeanne d'Arc voor als een koningsdochter, aan wie met zorg is bijge bracht, hoe zij als vorstentelg moet denken en als een rid der moet vechten. Stel u voor, dat zij aan de brandstapel is ontsnapt, ge trouwd is en zonder in het oog springende moeilijkheden in vergetelheid zacht en kalm is overleden. Een Fransman en een Ame rikaan hebben zich dit voor gesteld en beweren, dat het inderdaad zo is geweest en dat zij het kunnen bewijzen. Hun theorie is vervat In ecu nieuw boek, Operation Shepherdess, dat de komende week in het Engels in het licht wordt gegeven. De auteurs zijn André Gué- rin, hoofdredacteur van l'Aurore en Frans geleerde van naam en Jack Palmer White uit Chicago, op he» ogenblik scenarioredacteur van MGM-films te Parijs. Zij nemen de algemeen aanvaarde geschiedenis van Jeanne d'Arc en scheuren die aan flarden. Volgens dat verhaal zou Jeanne in 1412 zijn geboren te Domrémy, een eenvoudige, ongeletterde schapenhoedster zijn geweest en ten slotte in 1431 te Rouaan op de brand stapel zijn gestorven. Alle maal onzin, beweren zij. Volgens hen was Jeanne in werkelijkheid de onwettige dochter van de hertog van Orleans en koningin Isabeau van Beieren cn is zij niet in 1412 te Domrémy, maar in 1407 geboren cn uitbesteed bij de d'Arcs. Zij was dus de halfzuster van hertog Karei, die in En geland gevangen werd ge houden. Haar zogenaamde njoeder, Isabel, was slechts „een min en gouvernante". Uit documenten hebben de schrijvers het beeld van ..de maagd van Orleans" gere construeerd als dat van een ontegenzeggelijk geletterde vrouw. Ouder dan de mees- ten dachten, stevig gebouwd en sterk, een brunette met een fris maar verweerd ge zicht. Zij heeft volgens hen zelfs geen dag schapen ge hoed en zou dit zelf hebben gezegd- Wat haar dood op de brand stapel betreft merken dc schrijvers op, dat zij voor de terechtstelling de laatste sa cramenten heeft ontvangen, iets wat dc rooms-katholieke kerk nooit ten deel liet val len aan „iemand die in ket terij was teruggevallen." Al les duidt er volgens hen op dat zij door de Engelsen is weggevoerd naar een fort aan het Kanaal en dat een andere vrouw in haar plaats gestorven is. De auteurs delen mede. dal nog maar kort geleden op hel Chateau de Jaulny bij Met/ door steenhouwers een vondst is gedaan, die steun geeft aan hun theorie. Het waren twee portretten, een van Robert des Armoises en een van Jeanne op 40-jarige leeftijd. Een klein graf in de kerk van Pulligny sur Madon ten zuiden van Nancy wordt al daar beschouwd als de laat ste rustplaats van Jeanne Nadat zij door het Vaticaan in 1920 heilig was verklaard, is de grafsteen volgens het bock weggenomen. In Orleans is in 1450 op getekend, dat Jeanne was „overleden". Zij zou toen vol gens de berekening van de schrijvers 43 jaar zijn ge weest. Zij houden staande, dat volgens de archieven van Rouaan, waaruit blijkt dat In die stad in 1430 en 1432 niel minder dan „400 heksen" zijn verbrand, geen melding wordt gemaakt van Jeanne, osfehoon zij geacht wordt daar in 1131 op de brandsta pel te zijn gestorven. „We kunnen nog een poosje verder gaan met knikkeren. Tommy. Je be hoeft voorlopig toch nog niet naar bin nen om te eten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1