Werkelijkheid en wensen voor echt goed wonen Algehele reorganisatie van p.b.o. in de akkerbouw? Textieljaarbeurs wil internationale groei Indon. helikopters voor landingsoperaties Nederland leed grote nederlaag: 12-0 Revaluatie is harde slag voor pluimveehouderij Pluimveehouders mogen 1500 kippen houden Tiendaagse is weer in zicht Ned. Credietbank breidt uit Nieuwe stap van V.W.-importeur tegen N.V. Kost Min. Beerman breekt lans voor werk van psychiaters Leidsche Schaakbond Utrecht te eng geworden? NA Wereldtitel ijshockey Spurs en Leicester C in halve finales SER bestudeert de mogelijkheden Twee titels voor Parlevliet London combination komt niet Duitsers faalden tegen Belgen NIEUWE LEIDSCHE COURANT II DONDERDAG 9 MAART 1961 VOORJAAR is nu eenmaal synoniem met vernieuwing, ook in huis. Daarom volgt de Stichting Propaganda Woninginrichting (SPW) haar goede traditie om ook dit jaar weer in de lentemaand haar „Tien daagse voor de woninginrichting" te houden. Van 16-25 maart a.s. zal dan weer in het gehele land allerlei propaganda voor en toelichting op dit onderwerp aan bod zijn, via tentoonstellingen, lezingen, forumbijeenkom sten, welvoorziene etalages en het demonstreren van modelwoningen. Ter inleiding op dit alles werd giste, ren in Amsterdam een persconferentie gehouden, waarbij ditmaal vooral de nadruk werd gelegd op de combinatie woning en huiselijk wonen. Hierover spraken dr. D. de Jonge, die promoveerde op het proefschrift ..Mo derne woonidealen en woonwensen in Nederland" en prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, buitengewoon hoogleraar in de volkshuisvesting te Delft. Dr. De Jonge verhaalde van resulta ten van door hem verrichte onderzoe kingen, die leidden tot de conclusie dat het differentiëren van woninggrootte toch niet zo ideaal is als het wel lijkt. De stelling, dat jonggehuwden het wel met een tweekamerwoning kunnen stel len en dan bij gezinsuitbreiding telkens verhuizen, wordt door de financiële zijde van dat verhuizen aangevochten. Juist een jong, groeiend gezin kan zich niet gemakkelijk de rompslomp en de kosten van verhuizingen permitteren. Beter is het dus, wanneer jonggehuwden direct een relatief niet zoveel duurdere wo. ning betrekken, die meer ruimte biedt en een gezin kan huisvesten. Gebleken is. dat er meer behoefte bestaat aan middelgrote woningen, zo met vier of vijf kamers. Hoogbouwbezwaren Tegen hoogbouw zijn ook bezwaren in te brengen: men denkt dan wel ruimte aan oppervlakte te winnen, maar de Bij de Nederlandsche Credietbank zijn in 1960 de debiteuren met 30% toegeno men tot f 107 miljoen, waarvan gewone debiteuren met 35% tot f 88 f vorig jaar 65) min., deposito's met 32.5% tot f 47.8 min., gewone crediteuren 26.5% tot f 132.9 min., het totaal der toevertrouwde mid delen met 28% tot 180,7 min., het balans totaal 25% tot boven de f 200 min., de bruto-ontvangsten met f 1,6 min. tot f 9.2 min., waarvan renterekening tot f 4.3 (3,6) min., provisie f 4.9 )3,9> min,, kos ten met f 800.000 tot f 4,8 min., winst voor afschrijving, reservering en belas tingen met f 828.000 tot f 4,4 min. De kostenstijging was vrij fors vooral door toeneming van personeelskosten, mede doordat het aantal beambten van 427 tot 463 vermeerderde. Reeds voorgesteld is 12 (12)% dividend op aandelen A en 10 (10)% op aandelen B. waarvan 2% in aandelen B uit de agio- reserve, waardoor het geplaatste kapitaal met f 204.000 toeneemt. De kosten zullen verder stijgen door de verkorte werkweek en veel zal af hangen van overheidsbeperkingen. doch onder dit voorbehoud worden redelijke resultaten verwacht. De importeur van de Volkswagens In ons land. Pons automobielhandel in Amersfoort heeft de rechtbank in Utrecht gevraagd garage Kost in Amsterdam te veroordelen tot een boete van f 10.000 voor elke dag dat dit bedrijf nog het Volkswagen merk op zijn showrooms, wegwijzers of auto's voert. De rechtbank in Utrecht heeft deze zaak dezer dagen behandeld. De raadsman van de Volkswagenimporteur, mr. L. J van Apeldoorn, stelde dat in de algemene dealersvoorwaarden die ook garage Kost bekend zijn nadrukkelijk staat dat de dealer na afloop of ontbinding van het dealerscontract zich verplicht zich te onthouden van elk gebruik, welke dan ook van naam en merken van de Volks wagen. Deze bepaling, aldus mr. Van Apeldoorn, is algemeen gebruikelijk In de dealerscontracten van andere merken. De raadsman van garage Kost, mr. Ed Spanjaard, meende dat garage Kost op regelmatige wijze V.W.-onderdelen koopt en verkoopt en dat het te dwaas zou zijn wanneer dit bedrijf deze produkten niet zou mogen aanduiden. Hij zei dat de Im porteur bij de toewijzing van zijn eis geen enkel belang heeft omdat men zelfs een vergroting van omzet krijgt door de activiteiten van garage Kost. De rechtbank zal vrijdag 21 april von nis wijzen. In januari is volgens het Centraal bureau voor de statistiek voor f 463.3 (vorig jaar 351) miljoen aan nieuwe levensverzekeringen gesloten, waarvan f 243,7 (172,4) min. kapitaals-, f 196.6 (160) min. rente- en f 23 (18,6) min. volksver zekering. hoge gebouwen moeten om zon te kun nen vangen en om speelplaatsen voor de kinderen en parkeerplaatsen te kun nen aanleggen, wijd uit elkaar staan en dat rooft ook oppervlakte. Hoogbouw acht dr. De Jonge nuttig, indien deze incidenteel wordt toegepast langs par ken. aan pleinen en aan randen van steden. En hoe wordt het in de toekomst? Zul len dan in alle delen van het land de woontorens het aspect gaan bepalen of zullen wij de oplossing kunnen vinden in tuindorpen? Spr. kantte zich tegen al teveel voor schriften voor hoogbouwwoningen, die op zichzelf al niet zo erg gewenst worden door de meeste Nederlanders. Voor schriften die bijv. zo ver gaan, dat het ophangen van bepaalde gordijnsoorten verboden wordt, acht hij uit den boze. Want de woning moet toch in de eerste plaats een eigen, beschut plekje zijn, waarin men naar eigen smaak zijn privéleven kan leiden. Hierover weidde prof. Van Beusekom nog meer uit: hij pleitte ook voor rui mere gezinswoningen, die langer aan de eisen kunnen voldoen. Deze woningen dienen meer flexabiliteit te vertonen en moeten zo worden gebouwd, dat zij de bewoners „privacy" bieden, beslotenheid en buitensluiting van alles wat de ont plooiing van het eigen gezinsleven kan hinderen. Deze woningen, waarvan verreweg het grootste deel als massaprodukt zal worden gebouwd, hetgeen onvermijde lijk leidt tot een grote mate van unifor miteit, zullen alleen dan zo goed moge lijk aan de eisen voldoen, wanneer zij de bewoner gelegenheid bieden door inrichting, stoffering en meubilering een eigen sfeer te scheppen. De praktijk Hoe dat dan in de praktijk kan zijn. werd besproken door een forum, waarin behalve deskundigen op het gebied van woninginrichting ook huisvrouwen zit ting hadden. Hier kwam het gezellig- maken van de woning en haar een eigen karakter geven aan de orde. Er is op het ogenblik zoveel keus In meubelen en in stoffering, in dessins en kleurencombinaties, dat het niet moei lijk is uiterlijk eenvormige woningen van binnen totaal van elkander ver schillend te maken. K.N.C.G.V. lieeft ruim 70.000 leden Het Kon. Ned. Chr. Gymnastiekver- bond heeft dezer dagen de 70.000 leden overschreden. Op het bondsbureau van het K.N.C.G.V. in Rotterdam staan nu 70.971 leden te boek die verdeeld zijn over 253 verenigingen. Vorig jaar het jubileumjaar telde het K.N.C.G.V, 67.774 leden, verdeeld over 240 verenigingen. Obligatie-emissie Viliamij De N.V. Verenigde Industrie- en Han- delmij. Vihamij. zal binnenkort 2,5 mil joen 4*'«% 15-jarige converteerbare obli gaties a pari uitgeven, met inschrijvings- recht voor 4000 aandelen op een obli gatie van 1000. Een prospectus volgt. Voorgesteld wordt 9 (vorig jaar 9) dividend over 1960. De aandeelhouders vergadering wordt in april gehouden. Tengevolge van de revaluatie zijn de goud- en zilvernoterlmgen volgens H. Drijfhouts Edelmetaalbedrij ven verlaagd tot f 4100—4150 (tevoren 4200—4340) per kg fijn voor veredeLingsgoud, f 4250 (4440) binnenlands goud en f 107—112.50 (110,90—116,40) voor zilver. Ned. Aanneming MIJ.: Dividend paald op 18%. be- (Van onze parlementsredactie) Minister Beerman heeft gisteren in de Eerste Kamer een lans ge broken voor de psychiatrische behandeling van ter beschikking gestelde misdadigers. Nadat dinsdag bij de behandeling van de begroting van justitie door een aantal senatoren een strengere bestraffing, met name door middel van gevangenisstraffen, van levensberovingen, gepaard gaan de met sexuele afwijkingen was gevraagd, antwoordde de minister giste ren, dat men niet kan volstaan met te zeggen: „Sluit deze mensen levens lang op, of castreer ze". Ook verwachtte de bewindsman weinig preventie ve werking van strengere bestraffingen. In klasse III B van He Leidsche Schaakbond won Voorschoten II van Leithen II. In klasse III C moet Katwijk II met lede ogen gadeslaan hoe Sassen- heim I twee gladverloren hangstellin- gen tegen Zwarte Pion I uit het vuur sleepte, en de wedstrijd tegen alle ver wachtingen in nog won. Hieronder volgen de standen in alle afdelingen met overal nog een ronde te spelen. Eeerste klasse: 1. Philidor II 5-7-28%; 2. L.S.G. III 5-7-28x; 3. Voorschoten I 5-6-25x; 4. Boskoop I 6-5-29: 5. Bode graven I 5-4-25;: 6. Philidor III 5-4-23: 7. Noordwijk I 5-3-20%. Tweede klasse A: 1. Alphen I 3-5-21; 2. V.T.L. I 3-5-17; 3. Hazerswoude 4-4-19%; 4. Leiderdorp II 3-2-13%; 5. Nieuwkoop I 3-0-9. Tweede klasseB: 1. Alphen II 5-10-29; Katwijk I 5-7x-31xx; 3. Philidor IV 6-6-32: 4. Leiderdorp I 5-5x-29xx; 5. Leithen I 5-5-26%; 6. N.Z.H. 5-2-18; 7. Philidor V 5-0-12%. Derde klasse A: 1. Koudederk I 5-8xx- 28xx; 2. Nieuwkoop II 5-7-25%; 3. Bos koop II 6-7-32%; 4. Aarlanderveen 5-6xx-27%xx; 5. Alphen III 5-4-25: 6. V.T.L. II 5-2-23; 7. Koudekerk II 5-0- 16%. Derde klasse B: 1. L.S.G. IV 5-9-33x; 2. S.P.W. 5-9-30; 3. Roelofarendsveen 5-7-33x; 4. Voorschoten II 6-7-31x; Leithen II 5-2-17%xx; 6. Voorschoten III 5-2-16%; 7. Valkenburg 5-0-17. Derde klasse C: 1. Sassenheim I 5-8-30%; 2. Katwijk II 4-6-21%; Noordwijk II 4-5-21; 4. Zwarte Pion I 4-3-19%; 5. Warmond 5-2xx-21%xx; 6. Sassenheim II 4-0xx-15x. Wij mogen dankbaar zijn voor de psy chiatrische mogelijkheden, aldus mr. Beerman. Natuurlijk mogen de psychia ters de ter beschikking gestelden niet behandelen als particuliere patiënten. De mogelijkheid tot ontsporing, die bij de psychiatrische behandeling aanwezig is, wordt ingeperkt, zegde de bewinds man toe. „Men mag erop vertrouwen, A het ter perse gaan van ons blad is in Utrecht de perscon ferentie voor de komende Voor- jaarsbeurs gehouden. Verwacht werd, dat hierin van bestuurszijde belangrijke mededelingen zouden worden gedaan omtrent ruimere in ternationale ontwikkeling van de Utrechtse beurs. Zoals bekend is, kan de textiel- groep zich niet langer tevreden stellen met de naar haar inzicht be perkte buitenlandse belangstelling op de beurs en wil zij ook haar eigen beursactiviteiten op interna tionaal niveau belangrijk uitbrei den, redenen, waarom de Textiel jaarbeurs zich mogelijk van de al gemene beurs zal afscheiden. Op de gisteren in Arnhem gehouden persconferentie van de Textieljaarbeurs heeft de voorzitter, de heer J. C. Bot- tenheim, zich niet willen uitlaten over hetgeen het Jaarbeursbestuxtr toen nog moest meedelen en waarvan wij u dus ook morgen pas verslag kunnen doen. Wel zeide hij: ,Jiet instituut van Kon. Ned. Jaarbeurs gaat ons zeer ter harte en wij zouden het betreuren, wan neer niet dié maatregelen zouden wor den genomen die een nieuwe periode van bloei en groei van het instituut en haar deelnemers zouden kunnen in luiden". Hiermede doelde hij dus op het be zwaar dat in textielkringen is uitge sproken tegen de Jaarbeurs, als zou deze belangrijk hebben ingeboet in be tekenis als internationaal centrum voor handel en industrie. Daarom heeft de textielgroep zich una niem uitgesproken voor volledige inter nationalisering van het aanbod, hetgeen een veel levendiger interesse van het buitenland ten gevolge zal hebben. Ne derland, zo zegt men In textielkringen, heeft met zijn centrale ligging zeker kan sen cn de textielindustrie kan zelf ook wel iets. „Daarom moeten wij het klimaat voor die ontwikkeling zelf maar eens gaan scheppen". Tevredenheid Over het geheel heeft de Nederlandse textielindustrie reden tot tevredenheid wat produktie en export betreft. Voor de tricot- en kousenindustrie was 1960 een gunstig jaar. De omzet groeide met DE COMMANDANT van de Indonesische mariniersoplei'ding te Soera- ba ja, majoor Sumardd, heeft medegedeeld dat de mariniers eerlang de beschikking zullen hebben over helikopter-afdelingen. De mariniers zullen zowel in Indonesië als in het buitenland een opleiding krijgen in het vliegen met deze toestellen. Hierdoor zuilen de mogelijkheden bij lan dingsoperaties verbeterd worden. Volgens Sumardi zouden te Soerabaja jaarlijks duizend militairen kunnen worden opgeleid tot helikoptervliegers. De Indonesische minister van verdedi ging, generaal Nasution, en de chef van de marinestaf, schout bij nacht Martadi- nata, zullen in de tweede helft van april een bezoek van vijf dagen aan Australië brengen. Sukarno zal op 12 mei voor een privé- bezoek in Brazilië aankomen. President Quadros heeft er op gezinspeeld te willen toetreden tot de neutralistische club. waartoe Sukarno, Tito, Nasser en Nehroe behoren. Tito heeft reeds een uitnodiging tot een bezoek aan Brazilië aanvaard en voelhorens zijn uitgestoken voor bezoe- fcan aan Brazilië bij Nehroe, Nasser en leiders van nieuwe neutrale Afrikaanse staten. De woordvoerder van het Indonesiahe ministerie van buitenlandse zaken libeft de „Nederlandse berichten" dat Sukarno moeilijkheden heeft met zijn voorgeno men reizen naar Oost- en West-Duitsland „pure leugens" genoemd. Er was name lijk gemeld, dat de uitnodiging voor een bezoek aan WestrDuitsland was afgelast naar aanleiding van Sukarno's voorge nomen bezoek aan Oost-Duitsland. Vorige week sprak Harsono tegen, dat de reis naar West-Duitsland afgelast was onder Nederlandse druk op Bonn. 9 pet tot een bedrag van f 338 miljoen; de export groeide van f 55 tot f 63 mil joen. Verwacht wordt, dat de produktie dit jaar weer met 6 pet zal toenemen. In de tapijtsector steeg de export verleden jaar maar liefst met 27 pet en ook in de andere sectoren van de wol industrie stegen omzet en uitvoer en is de orderpositie vrij gunstig, evenals dit het geval is bij de KRL-industrie. Wel laat zich in deze bedrijven het gebrek aan voldoende arbeidskrachten voelen. Op het gebied van katoen, rayon en linnen stijgt tengevolge van sterks binnenlandse vraag echter ook de im port. Daarom Is, aldus de heer Bot- tenhelm, het voorkomen van ai te lan ge levertijden voor de binnenlandse markt, ten zeerste geboden. Heisas echter is het niet gemakkelijk hierin de weg te wijzen. Aan de komende Textieljaarbeurs, die van 1318 maart a.s. in de parterre van de Vredenburggebouwen te Utrecht wordt gehouden, zullen ca 60 firma's, onder wie enkele Belgische, deelnemen. dat niet op lichtvaardige gronden proef verlof zal worden verleend." Onjuist is het om aan werkelijk psy chisch gestoorden alleen maar gevange nisstraffen op te leggen. Dit werkt ave rechts. De minister voelde dan ook wei nig voor een aanschrijving aan de leden van het openbaar ministerie, meer ge vangenisstraffen te eisen. Over een eventuele gratieverlening aan Lages c.s. zei de minister, niet te willen zeggen, dat de kans op vrijlating groot is. noch te willen betogen, dat deze vier Duitsers nooit in vrijheid zullen wor den gesteld. Het is allerminst zo, dat de oorlogsmisdadigers in het kader van het verdrag met Duitsland, de „General- berelnlgung" hun vrijheid moeten her krijgen. Men kan pas tot een definitieve uit spraak komen, als alle omstandigheden, waarin de betrokkenen uiterlijk en in nerlijk verkeren, volledig bekend zijn „Kern men ze?" vroeg de minister met name aan mr. Cammelbeeck (soc.). „Gra tie", zei hij bewogen, „is een zaak van ernstig wikken en wegen". De heer Beerman vroeg zich vervol gens af, of het wenselijk is, de straf maxima voor verkeersovertredingen te verhogen. Zelden worden heden ten dage de hoogst mogelüke straffen geëist. Dat in hét Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort chaotische toestonden zouden heersen, wees de minister pertinent van de hand. H(J ontkende de juistheid van de geruchten over de brandkastkraak en het grote personeelsverloop bU de in richting. De minister zal aandacht schenken aan de verlaging van de minimumleeftijd voor toelating tot de rijkspolitie en de vrijstelling van de militaire dienstplicht voor aspirant-rijkspolitiedienaren. Wat de vrijstelling betreft, hiervan moet zo weinig mogelijk gebruik worden ge maakt. Pluvier: Bij de emissie van f 1.5 mil joen aandelen zijn nagenoeg alle in- schrijvingsrecbten gebruikt. Europese voetbalbeker weer naar Spanje De eerste wedstrijd voor de kwartfina les van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs tussen F. C. Barcelona en Spartak (Kralova) uit Tsjechoslowakije. die gisteravond in Bar celona werd gespeeld, is met 4—0 (rust 20) gewonnen door de Spaanse club. De eerste wedstrijd tussen de Portu gese club Benfica en Aarhus (Denemar ken) in Lissabon i6 geëindigd in een 3—1 zege voor Benfica Tennis. In de derde ronde van het heren-enkelspel van het internationaal tennistoernooi, dat in Cannes wordt ge houden zijn onze beide landgenoten Piet van Eysden en Willem Maris uitge schakeld. Van Eysden verloor met 6—4 6—0 van de Italiaan Antonio Maggi en Maris werd met 6—4 6—2 door de Hon gaar Istvan Gulyas verslagen. In groep c van het toernooi om het wereldkampioen schap ijshockey behaalde het Roemeense team de vier de overwinning in successie. Gisteravond werd het Nederlandse ijshockeyteam hiervan het slachtoffer. Met niet minder dan 120 (40, 40, 40) werden onze landgenoten van het ijs gespeeld. Snel, beweeg lijk en met korte strakke passes gleed de puck van stick tot stick en hoewel de Nederlanders zich aan een vrijwel verdedigende taak hielden waren ze hiertegen niet opgewassen. Reeds na 5 minuten opende Szabo de score en vn de 7e, 10e en 18e minuut waren het respect ie völ ijk Cazan, Szabo en Hollo die de stand op 40 brachten Ook dc tweede periode gaf hetzelfde beeld te zien. Een machteloze Neder- landse ploeg en een scorend Roemeens team, die door Szabo, Varga. Biro en Triao de stand op 80 brachten. Ook in de eindfase van de strijd moes ten onze landgenoten nog vier treffers, gescoord door Hoik). Biro. Szabo en Fe- renczi, toestaan. De wedstrijd werd ontsierd door on nodige ruwheid waardoor vele malen een speler naar het strafbankje werd verwezen, named ijk Hoogervorst, Fe- renczi, Varn Dijk, Szabo. Van Dommelen in de eerste periode Smit, Hendriks, Biro en Ferenozi in de tweede periode en Vanga, Bakker en Fercncai in de derde speeltijd. Zuidslavië won met 10—2 van België. Engels voetbal De replay voor de zesde ronde van het toernooi om de F.A. Cup tussen Totten- ham Hotspur en Sunderland is geëin digd in een 50 zege voor Tottenham. De Londenaren komen in de halve fi nales uit tegen Burnley. In de halve fi nales komt ook Leicester City, dat Barnsley versloeg met 2—1. Eerste divisie: Wolverhampton Wan derersNewcastle United 2—1tweede divisie: Leeds UnitedLuton Town 1-2. (Van onze sociaal-economische redactie) DE REVALUATIE van de Nederlandse gulden wordt voor de Nederlandse geacht. Niet zozeer voor de elerafzet ah pluimveehouderij een ernstige bedreiging wel voor de export van geslaoht gevo gelte Tot op heden werd al ernstige con currentie ondervonden van het Ameri kaanse slachtplulmvee met name op de Zwitserse markt. De Nederlandse prijs voor het slachtplulmvee lag ongeveer 15 cent per kg hoger (voor het panklare produkt) thans na de revaluatie Is dit prijsverschil verdubbeld en is het Ame rikaanse produkt dertig cent goedkoper geworden. Verwacht wqrdt dat deze laat ste verhoging van de Nederlandse prijs ten gevolge van de revaluatie van de gulden voor de slachterijen net de alag zal zijn, die te veel is. De mensen zullen de moed verliezen en investeringsplannen afbreken of opgeven. Met name moet hier gedacht worden aan de grote pluim- vee-exportslachterUen. Op korte termijn kan voorts verwacht worden dat het Amerikaanse slachtplulm vee ook vrij op de Westduitse markt zal worden toegelaten Overigens zal men wat de eieren betreft grotere concurren tie in Duitsland gaan ondervinden van de Deense en Poolse eieren. (Van onze soc.-econ. redactie) „Ik geloof dat in het belang van dc betrokken bedrijfskolommen de vier produktschappen in de akker bouw hun status moeten behouden. Zou men ze onderbrengen in een centraal orgaan, dan komen beslis singen in handen van een bestuur dat veel te ver afstaat van de be langen, die bijvoorbeeld bij een verordening in het geding kunnen zijn. Wel vraag ik mij af of het nodig is dat de besturen van de schappen zio omvangrijk blijven". Zo denkt ir. T. P. Hulsmsn, scheldend voorzitter van de vijf publiekrechtelijke bedrijfsorganen die de akkerbouw kent. over een eventuele reorganisatie van de P.B.O. in deze sector van het bedrijfs leven. De v(jf organen zijn: het produkt. schap granen, zaden en peulvruchten, het produktschap veevoeder, het pro. duktschap aardappelen, het produktschap landbouwzaalzaden en hel overkoepe lende hoofdproduktschap akkerbouw. Vandaag heeft ir. Huisman uit zijn functies afscheid genomen tijdens een receptie in het I grote kantoor gebouw van de schappen aan het Stadhou dersplantsoen in Den Haag. Hij wordt mor gen namelijk 65 jaar en heeft daarom zijn zetels beschik baar gesteld. Op de valreep beeft hij ons zijn mening ge geven over de opbouw van de PH.O. In de akkerbouw. Volgens ir. Huisman is er momenteel een discussie gaande over de vraag of het werk van de produktschappen en het hoofdproduktschap niet wat meer geïntensiveerd en gecoördineerd kan worden. In de praktijk blijkt het hoofd produktschap op het gebied van extern en intern beleid maar weinig te doen te hebben, terwijl zijn andere taken gering zijn en evengoed gedecentrali- seerd zouden kunnen worden. Voorts blijken de besturen van de vier produkt schappen te groot te zijn om vlot zaken te kunnen doen. In de dagelijkse besturen van de schappen is reeds over een eventuele reorganisatie van gedachten gewisseld De mogelijkheden om een andere opzet in te voeren, zijn besproken. Voorts js de Sociaal-economische raad van de huidige taken van het hoofdprodukt schap op de hoogte gebracht. De S.E.R. zal namelijk advies moeten uitbrengen over de wenselijkheid van een reorga- nisatie. Naar ir. Hulsman ons zei. zijn er ver schillende mogelijkheden voor een ge. wijzigde opzet. Het hoofdproduktschap kan worden opgeheven en al of niet door een samenwerklngscommlssle uit de vier schappen worden vervangen. Anderzijds zouden de vier schappen in het hoofdproduktschap kunnen opgaan onder Instelling van commissies voor de diverse produktengroepen. Een derde mogelijkheid Is beperking van de taak van het hoofdproduktschap. Beter contact Gevraagd naar zijn persoonlijke me ning, bleek ir. Huisman allerminst te voelen voor opheffing van de vier pro- duktsohappen en instelling van een centraal orgaan. Hij meende dat het be- stuur van een dergelijk orgaan nooit zo de belangen van de diverse groeperingen zal kunnen behartigen als dat in ds schappen mogelijk is. Veel meer zou de scheidende voorzit, ter er voor voelen de schapsbesturen in te krimpen onder handhaving van de huidige status en «en samenwerkingsor gaan in het leven te roepen dat het hoofdbedrijfschap vervangt In de co- ordinerende taak. Dat orgaan zou kun- nen worden samengesteld uit de dage- lijkse besturen van de vier produkt schappen. Ir. Hulsman sel te menen dat da achapsbaaturen meer dan tot nu toe be trokken zouden moeten worden bjj het voorbereidend werk. Een deel van de besturen sou regelmatig da beaprekin. gen met het bedrijfsleven moeten bij wonen en aldus beter in contact moeten komen met de problemen die aan de or de zijn. Dat zou het werk zeer ten goe. de komen. Waar het in de akkerbouw meestal om zeer technische problemen gaat, zou het pariteitsbeginsed in de bestuurssa menstelling niet altijd een wet van Meden en Perzen behoeven te blijven. Overigens bleek ir. Huisman alle waar dering te hebben voor het aandeel dal de werknemers in de arbeid van de schappen leveren. Loopbaan Ir. Huisman is zijn loopbaan begonnen als secretaris van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, na In Wagenin- gen economie van de landbouw te heb ben gestudeerd. Later werd bij betrok ken bij de eerste overheidsbemoeiing met de landbouw :n de functie van di recteur van de Hollandse tarwe-organi- satie. In de oorlog was hij voedselcom- missaris in Zuid-Holland, Brabant en later Utrecht en uit dien hoofde heeft hij veel gepresteerd in het belang van de hongerende bevolking. Na de oorlog werd h(j eerst verbin dingsofficier b(j het Engelse leger in West-Duitsland en later landbonw-atta- ché in Bonn. In deze tUd leverde hy een belangrijk aandeel in de economi sche wederopbouw van ons land. Zo kwam door zijn toedoen de allereerste import-transactie (het was roggezaad) tot stand en kreeg Nederland zijn aan deel In de Marshall-hulp. Tijdens zijn tienjarig voorzitterschap van het hoofdproduktschap heeft hij ons land in verschillende internationale or ganen vertegenwoordigd Daaronder was onder andere de Internationale Tarwe- raad en de F.A.O., de voedselorganlsatie van de V.N. Ook heeft nlj zijn beste krachten gegeven aan de totstandkoming van de E.E.G. Over de Euromarkt zegt hij: „On danks alle optimistische uitlatingen, ben ik geneigd steeds pessimistischer te worden. Er wordt nooit meer over idealen gesproken. Eigen belangen en voordelen prevaleren steeds meer. Zo doende worden niet altijd even cor rect* maatregelen getroffen." In het bestuur van het produktschap voor pluimvee en eieren zag men giste ren de zaak ernstig in. De voorzitter, de heer Garrelds had reeds een gesprek gehad met de minister van landbouw. Hij achtte het uitgesloten dat de regering bereid zou zijn op de pluimveeproduk- ten bij export een subsidie te gaan verle nen, omdat dan nog veel meer landbouw producten zullen komen Hij meende dat de pluimveesector met een concreet plan bij de minister zal moeten komen Een andere grote teleurstelling, die een domper zette op de stemming in het bestuur van het schap, was het verzoek, van West-Duitsland bij de Europese Com missie om de invoerrechten voor eieren in West-Duitsland aanzienlijk te ver hogen. Frankrijk heeft zich bovendien zelf ook al gedekt tegen de Euromarkt - gevolgen door minimumprijzen in te stel len bij de invoer van eieren. De heer Garrelds vroeg zich af wat er nog van de plannen van de Europese Commissie tot integratie van de Europese landbouw terecht zal komen indien lauden als Duitsland en Frankrijk op deze wijze tegenwerken. West-Duitsland wil op grond van art. 16 van het EJE.G.-verdrag het douane tarief bulten werking stellen en daarvoor in de plaats hogere invoerheffingen (c stellen. Voor de E.E.G.-landen zouden de heffingen komen op 18 en 13 pet en voor de landen bulten de E.E.G. op 20 en 14.4 pet. Deze percentages waren tot nog toe voor de E.E.G.-landen 12 cn 4 pet en voor de nlet-E.E.G.-landen 13% en 4% pet. Deze drastische verhoging van de invoerrech ten gaat zelfs nog boven de geplande toekomstige buitentarieven uit. Boven dien handhaaft Duitsland de omzetbelas ting op eieren. Als motief voor deze maat regelen geeft Duitsland op, de te lage eierprijs in dit land. Het is niet helemaal uitgesloten, dat de voorstellen nog het politiek tintje hebben, de Duitse land bouwbevolking met het oog op de ko mende verkiezingen gunstig te stemmen Het produktschap zal alles In het werk stellen om de Duitse voorstellen tegen te houden. De stand in groep C is nu: 1. Roemenië 2. Frankrijk 3. Zuidslavië 4. Nederland 5. België 6. Zuid-Afrika Het Oostduitse 60-4 30-19 13—30 342 9-45 zege- 4 0 0 3 0 0 4 3 0 1 4 10 3 3 0 0 3 4 0 0 4 0 ijshockeyteam vierde gisteravond in groep A met 65 (22, 13, 30) over Amerika. In de zelfde groep won Zweden met 121 van West-Duitsland. De tussenstanden wa ren 30, 31, 60. Tennis Gisteravond zijn In de Houtrusthal ln Den Haag de finales van de kampioen- schappen van Nederland voor tenn'.s- leraren gespeeld. De uitslagen waren: Enkelspel: S. G. Parlevliet—H. Hem mes 6—1, 6—0, 6—2; dubbelspel: J. de Mos en S. G. Parlevliet—W Hemmes en Th. Dekkers 7—5. 7—5 en 6—1. Motorsport. Naar wij vernemen is de internationale motorcross te Boekei, die op Tweede Paasdag zou worden ge houden. uitgesteld tot een nader te be palen dag in mei. Het staat nog niet vast of het voor lopige Nederlandse elftal, volgende week nog een oefenwedstrijd zal spelen. Mocht dit wel het geval zijn, dan echter niet tegen de London combination, maar tegen een nog nader te bepalen tegen stander. Het is namelijk voor de Engelse officials onmogelijk gebleken op zo korte termijn contact op te nemen met de betrokken Engelse clubs. Povere zege: 1—0 Het Duitse voetbal elftal heeft na een ■lechte en teleurstel lende wedstrijd in het Waldstadlon te Frankfort met 10 gewonnen van Bel gië. Het enige doel punt, een gelukstref fer van linksbuiten Doerfel, werd na 33 minuten spelen ge scoord, nadat de Bel gische spil Lejeune In eerste Instantie de bal onvoldoende had weggewerkt. Het werd vooral voor het Duitse team een teleurstellende wedstrijd omdat de Duitsers negentig minuten lang met solospel de Belgische defensie trachtte te doorbreken. Van goed opgezette combinaties viel weinig te ontdekken. De ruim 65.000 toe schouwers die zich al die tijd op de tri bunes zaten te verbijten, uitten hun teleurstelling met een hard fluitconcert aan het einde van de strijd. Dc „generale" van het Duitse voetbal elftal voor de wedstrijd in de voorrond* van het wereldkampioenschap tegen Ierland en voor de in mei te spelen landenwedstrijd tegen Chili, heeft laten zien dat er aan het teamverband nog heel wat ontbreekt. Dart in het begin de Duitse defensie en middenlinie nog enigermate tot samenspel wist te komen was een gevolg van het feit, dat de Bel gen slechts langzaam in hun spel kwa men. Er was slechts een man tevreden Dat was de Belgische coach v. d. Stock. Hij vond het spel van zijn pupillen van goed gehalte en was zeer te spreken over de jonge ploeg. (Van onze sociaal-economische redactie) pLKE NEDERLANDSE pluimvee- houder zal voortaan niet meer dan 1500 volwassen hennen mogen houden. Tot voor enkele dagen gold nog de pluimveeregeling 1961 van het produktschap voor Pluimvee cn Eie ren waarin werd bepaald, dat de pluimveehouders maximaal 600 kip pen mochten houden tenzij men een uitdrukkelijke ontheffing van het produktschap had gekregen. Het Col lege van Beroep voor het Bedrijfsle ven heeft zoals wij reeds schreven, de betrokken bepaling uit de pluimvee regeling onverbindend verklaard en nu moest het produktschap nieuwe maatregelen treffen, waartoe het gis- ♦eren is overgegaan. Hot College vsn Beroep kwam tot deze uitspraak naar aanleiding van een be roep dat door negen pluimveehouders te gen de pluimveeregeling bU het College aanhangig was gemaakt. Het College sprak het onverbindend uit. omdat het meende dat het produktschap hier vesti gingsbeleid voerde waartoe het niet ge rechtigd is. Het produktschap heeft nu gisteren een nieuwe verordening goedgekeurd die waarschijnlijk ook gistermiddag nog door de minister van landbouw ls bekrachtigd en waarbij het maximaal aantal te houden kippen is verhoogd tot 1500 stuks De verordening is zo geformuleerd, dat er naar de mening van het produktsohap geen beroep bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven mogelijk i3. Er is namelijk geen ontheffingsmogelijkheid geschapen. De voorzitter, de heer H. H. Garrelds vertelde nog als bijzonderheid dat er op het ogenblik ook een aantal beroeps zaken nog loopt tegen de oude pluim veeregeling bij de economische rechter. Zou deze rechter het produktschap in het gelijk stellen .dan zou er naar zijn me ning nog een interessante discussie mo gelijk worden over de tegenstrijdige uit spraken van het College van Beroep en de economische rechter. De heer Garrelds geloofde overigens, dat de juridische vak bladen ook thans al wel de uitspraak van het College druk zullen bespreken. Per soonlijk vond hij de uitspraak nogal vrij moedig. Het bestuur besloot voorts de gewraakte pluimveeregeling 1961 in te trekken. De nieuwe situatie, die thans ontstaat wordt door de deskundigen van het produktschap bestudeert. Er zal naar verwacht wordt, wel anderhalf jaar voor nodig zijn om het effect van de nieuwe maatregel duidelijk te kunnen vaststel len. Voorlopig geldt de nieuwe verorde ning tot 1 januari 1962 Een aantal van t500 hennen noemde de heer Garrelds voldoende voor specialisatie cn mechani satie van het pluim veebedrijf De voor zitter waarschuwde tegen een te mas saal uitbreiden van de pluim veestapel. De eierprijs komt dan ln gevaar en het jaar 1962 zou dan wel eens slecht kunnen worden. De meest opgewekte toon liet de heer J. M. Verkol! (Vereniging van Rroede- r()en ln Nederland) horen, die vond dat er no eindelijk in Nederland een modern pluimveebedrUf wordt mogelijk gemaakt. Zj) die van het produktschap al toestem ming hadden tot het houden van meer dan 1500 kippen, behouden deze onthef fing. maar nieuwe ontheffingen z(jn niet meer mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11