Senaat is verontrust over van misdaden golf Westen schiet achting voor te kort in „de rest' Brief uit kolonie Russische Estland Gebak voor de zomer ligt al klaar Strengere bestraffing heeft afschrikwekkende invloed Bollenexport lijclt gevoelig verlies door revaluatie Mr. J. Meynen, directeur van de A.K.U.: Gewest Lisse: nog nooit waren er zo weinig werklozen Amateurconcours nieuwe leiüsche courajnt 9 WOENSDAG 8 MAART 1961 (Van onze parfementsredactie) VANUIT de Eerste Kamer is gisteren, ter gelegenheid van de behan deling van de begroting van justitie, aangedrongen op een strenger optreden tegen het toenemend aantal zedenmisdrijven. Mejuffrouw mr. J. Zeelenberg (soc.) vroeg mininster Beerman, aan het openbaar minis terie een circulaire te zenden, waarin wordt aangespoord tot het eisen van gevangenis straffen in gevallen van levensberoving, gepaard gaand met sexuele afwijkingen. Ook prof. mr. I. A. Diepenhorst (a.r.) meende dat men bij het optreden tegen de bedrijvers van dergelijke misdaden zich niet moet laten leiden door een verwekelijkte menselijkheid, die te spoedig concludeert tot mindere toerekeningsvatbaarheid. „De straf moet afschrikkenOok mr. J. van Bruggen (c.h.) vroeg strengere straffen en nauwkeuriger controle. TRIOLEN van toorn werden op het hoofd van minister Beerman uitgegoten, toen het spijtoptantenbeleid ter sprake kwam. Baron De Vos van Steenwijk zei scherp, dat h(j daden wilde zien. Mr. Cammelbeek vond het zeer onbevredi gend, dat de minister, tegen de wil van de meerderheid in het parlement, de toe latingsnormen niet verruimt. Prof. Diepenhorst, ook enigszins onge rust, bepleitte een menselijk beleid. Ook mr. Van Bruggen drong aan op een rui mere toelating, hoewel hij daarbij zijn waardering voor 's ministers belangstel ling voor de nood van de spijtoptanten niet verborg. Jhr. Van Meeuwen bleef niet achter met zijn kritiek op het spijt optantenbeleid. Soortgelijke wensen kwamen naar vo ren bij de bespreking van het vluchtelin genbeleid. Voor hen. die in ons land asyl zoeken, mogen niet in de eerste plaats financiële argumenten leiden tot uitwij zing, aldus prof. Diepenhorst. Ook hier is menselijkheid nodig Mr. Cammelbeeck constateerde, dat het toelatingsbeleid onder de socialistische voorgangers van mr. Beerman ruimer was De maatschappeiyke achtergronden van de criminaliteit werden niet buiten be schouwing gelaten. Er is misleidende reclame, er zyn van misdaden doorspek te films. Niet in de laatste plaats moet men veel jeugdcriminaliteit stellen op rekening van zelfzuchtige en onverstan dige ouders, aldus prof. Diepenhorst. Tal van senatoren, sprekend over dit onder werp, wensten ook een scherper optre den tegen de verspreiding van prikkel en misdaadJectuur. Zo byvoorbeeld mr. R. H. baron de Vos van SteenwUk (lib.), mr. Van Bruggen, die met name het fil men op de Amsterdamse walletjes gisp te, en jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen (kath. v.). Hoewel de gevangenissen geen sana toria mogen zijn, dient toch een persoon lijke behandeling aan de veroordeelden ten deel te vallen, meende prof. Diepen horst. Het gaat erom, vulde mejuffrouw Zeelenberg aan, dat de misdadiger niet alleen gestraft, maar ook genezen terug keert. Bij dergelijke misdrijven dient echter het zwaartepunt niet allereerst bij de psychiater te liggen In de huidige situatie verdient het straf element de meeste nadruk Sinds minister Beerman in het open baar enig medelyden heeft getoond voor het lot van de vier nog zittende tot levenslang veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers Lages, Fischer, Ko- tella en Aus der Funten, staat het gra tiebeleid in het middelpunt van de belangstelling. Niet alleen van de zijde van de socialistische oppositie, maar ook uit de liberale hoek kwam de eis, dat de bewindsman zou verklaren, af te zien van een verdere gratieverlening aan deze oorlogsmisdadigers. Fel was het betoog van mr. G. J. P Cammelbeeck (soc.). Het ligt volkomen in de Hjn, dat wordt uitgesproken, dat dit viertal niet verder wordt gegratieerd, meende hij. Zelfs memoreerde hy de be voegdheid van het parlement, met een motie van afkeuring tegen het ministeri eel beleid te komen' Door prof. Diepen horst, prof, mr. W. F. de Gaay Fortman en jhr. Van Meeuwen werd daarentegen gesteU, dat een minister niet mag zeg- gea, dat in de toekomst ondeT geen en kele omstandigheid gratie kan worden verleend Ook mr Van Bruggen huldigde deze mening; wel bleek hy tegenstander van gratiëring. Echtscheiding DE Senaat heeft aangedrongen op een actieve aanvaibting van het echitschei- dingsvraags'.uk. Er liggen nu drie aan knopingspunten voor de discussie ter ta fel: een nooit uitgevoerde wet tot het te gengaan van lichtvaardige echtscheiding, een rapport van de liberale Teldersstich- ting en een advies van de commissie Briët, de door de minister van Justitie ingestelde gespreksgroep. Juist dit laatste rapport is vooral van confessionele zyde waardevol genoemd. Mr. P. J. Witteman (kath. v.) achtte de oplossing, die in dit rapport wordt voor gesteld, haalbaar. Zonder concessies over en weer komt men er echter niet, meen de hy. Zo zal men van christelyke zyde moeten berusten in enige uitbreiding van de echtscheidingsgronden, hetgeen overi gens zo erg niet is, omdat onder de be staande wetgeving in feite een volkomen echtscheidingsvryheid bestaat (grote leu gen). Aan niet-christelijke zyde zal men moeten instemmen met een „afkoelings periode" de verplichte termijn, die ver loopt tussen de eis tot echtscheiding en de voltrekking ervan) van twee jaar aldus mr. Witteman Het rapport van de Teldersstichting had een termyn van één jaar genoemd. Tegen een korte termijn verzette zich ook mr Van Bruggen. Met de heer Wit teman kantte hij zich bovendien tegen een andere, in dit rapport voorgestelde echtscheidingsgrond, namelijk de ont wrichting van het huwelijk Zou de rech ter werkelijk kunnen beoordelen of van ontwrichting sprake is? Baron de Vos van Steenwyk steunde de gedachtengang In het rapport van de Teldersstichting Prof. dr I Samkalden (soc.) meende, dat er haast gemaakt moet worden by de oplossing van het vraagstuk Stakingsrecht blika/tie van het rapport over het sta kingsrecht, door vier hoogleraren in het arbeidsrecht op verzoek van de voor malige minister van Justitie Samkalden opgesteld, aan dit onderwerp veel aan dacht geschonken. Prof. De Gaay Fort man. een van de leden vam de commissie, meende, dat bij de civielrechtelyke be nadering van het vraagstuk door de Hoge Raad blykens het arrest uit 1960 een wettelyke regeling gewenst is. Hij prefereerde echter een arbeidsrech telijke benadering, mede in het licht van de huidige maatschappeiyke struc tuur. waarin collectieve arbeids overeenkomsten en collectiviteiten van arbeiders, georganiseerd in de vakbe weging, normale verschynselen zijn Nu daarby vooral de laatste tyd tal rijke publiekrechtelyke en privaatrech telijke organen zijn ontstaan, die sta kingen hebben weten te voorkomen of bij te leggen, is het de vraag, of een wettelyke regeling van het stakings recht nog wel papt in deze tyd, aldus prof. De Gaay Fortman. Prof. Samkal den, thans Kamerlid, zei te hopen, dat zyn opvolger Beerman het vraagstuk niet zal laten rusten Nieuw B.W. A LGEMEEN heeft men minister Beei- man op het hart gedrukt, vaart te maken met zijn wetgevende arbeid. Met name bedoelde men hierbij de totstand koming van het nieuwe Burgerlijk Wet boek. Zelfs 's ministers geestverwant, de heer Van Bruggen betreurde de trage gang van zaken. Prof Diepenhorst legde de nadruk op nog enkele andere gewens te wetten: herziening van het militair straf- en strafprocesrecht, herziening van het kinderstrafrecht, regeling van het vreemdelingenrecht en van het cassatie recht. De voetbaltoto heeft maar een zeer be scheiden plaats ingenomen in dit debat. Prof Samkalden gebruikte hem om te wyzen op de zwakheid van het beleid van de heer Beerman. Dat drie socialis tische woordvoerders nodig waren om hun kritisch licht over de politiek van de bewindsman te laten schynen, en dat in zeer langdurige redevoeringen, wekte wel eens de schyn, of men van de zyde van de oppositie een filibuster wenste te ontketenen Minister Beerman, die last heeft van een ernstige verkoudheid, zou vandaag de kritiek en de overige opmer kingen van de senatoren beantwoorden. De tien Kamerleden, die gisteren in totaal zeven uur met hun vragen, opmerkingen en uiteenzettingen heb ben gevuld, brachten uiteraard nog vele andere onderwerpen ter sprake, soms zeer spitsvondige, zoals past in een juridisch debat. Als voorbeeld een probleem van prof. Diepenhorst: ,,Wat te doen tegen hem, die in een advertentie tegen betaling van een rijksdaalder een oplossing aanbiedt op de vraag: Hoe kom ik af van het scheren, en na ontvangst van de rijksdaalder antwoordde: De baard laten staan De bollenexporteurs hebben maandag morgen, bij het vernemen van het be richt dat de gulden met 5 To was gere valueerd, niet de vlag uitgestoken. In tegendeel: in Treslong in verband met de damesbeurs in Haarlem was Treslong voor één keer als de maandagse bollen- tempel uitverkoren heerste onder de exporteurs duldelyk een mineurstem ming. „Het kost ons handenvol geld", klonk het van links en rechts en In alle toonaarden. Het bollenvak is een vak dat altyd veel uitstaande posten heeft. Vooral In de landen met een zgn. broeiershandel als Engeland bijvoorbeeld De broeien hebben de minder feestelijke gewoonte hun bollen pas te betalen als ze de bloe men hebben geoogst van de bollen die men ln september uit Holland ontving. Ook de exporteurs op Amerika hebben hun geld nog zeker niet helemaal bin nen. Op al die uitstaande posten moet men dus een veer van 5% laten. Maar er is nog veel meer. „We rif fen nu middenin het verkoopseizoen. (Van een onzer redacteuren) In ons land zijn duidelijk twee typen gebieden gegroeid. In de eerste plaats, wat men noemt „het westen", met een zo grote economische acti viteit, dat ondanks de snelle bevolkingsgroei ter plaats een tekort aan arbeidskrachten is ontstaan en immigratie uit andere delen van het land op vrij grote schaal plaats moet vinden. In de tweede plaas „de rest", waarvan een groot deel door de regering als „ontwikkelingsgebied" is aangewezen, waar dus de industrialisatie met overheidshulp wordt be vorderd. De grenzen van „het Westen" zijn moeilijk aan te geven. Veelal ver staat men er onder Holland plus Wes telijk Utrecht. Het lijkt echter 'meer in overeenstemming met zijn econo mische functie „het Westen" gelijk te stellen met het Nederlands Deltage bied plus de achterwaartse verlen ging daarvan langs onze grote rivie ren. De opmerkingen zyn van mr. J. Mey nen, directeur van de AKU te Arnhem. Hy maakte ze in de rede. die hy dins dagmiddag hield voor de leden (en een groot aantal genodigden) van de Kamer >an Koophandel en Febrieken voor Rotterdam. Deze rede was getiteld: Prak tische aspecten van de industrialisatle- Iiolitiek, en in de inleiding besteedde mr. Meynen grote aandacht aan het vraag stuk van de ruimtelyke ordening. Aantrekkelijk Wat is nu zo vroeg hij de aan- rekkelijkheid van ..het Westen" versus lie van „de rest" voor de particuliere >ndernemer? Voor de overheid wordt ie kostenkant ongunstiger als een In dustrie zich im „het Westen" vestigt en (Van een onzer verslag gevers) tl ET gebak en het sau- cijzenbroodje voor de toerist van de komende zomer ligt nu al klaar Althans, zo is het in een cafetaria van een van Nederlands in de zomer drukst bezochte kust plaatsen. De eigenaar ervan is reeds thans be gonnen met de produktie voor het komende va kantieseizoen, welke wordt bewaard in spe ciaal daarvoor vervaar digde koelinstallaties Naar verwacht wordt, bestaat de kans dat dit initiatief ook door an deren en wellicht ook door de banketbakkers zal worden nagevolgd. Dit bevriezingssysteem op grote schaal zal met het oog op de voorspelde drukte voor de eigenaar va» het cafetaria een belangrijke werkontlas- ting betekenen (vooral 's zomers moet dikwijls dag en nacht worden doorgewerkt om de voorraad op pe te hou den) en bovendien een snellere service aan de klanten. Al geruime tijd is het bevriezen van brood en gebak een vraagstuk dat in b okkerskringen het onderwerp van gesprek vormt. Vele grote be drijven passen het in Oostenrijk, België en Duitsland gebruikte sy steem al toe Met name voor de weekeinden, waardoor nachtarbeid aanzienlijk kan worden bekort. Ook verscheidene klei nere bedrijven zijn er echter al toe overgegaan, zij het dan op veel be scheidener schaal omdat het aanschaffen van de benodigde installaties een Vrij kostbare inves tering is. Maar dat voor een half jaar tegelijk wordt geproduceerd in Nederland vrij uniek, al wordt wél verwacht dat dit in de toekomst meer zal kunnen worden gedaan. Vooral de klant heeft tot nu toe nogal huiverig tegenover dit nieuwe systeem gestaan, maar een belangrijk gedeelte van deze terughoudend heid is al weggenomen door de verklaring van officiële instanties, dat bevriezing per se geen kwaliteitsvermindering tetekent. De toerist van de ko mende zomer zal ir ieder geval dat staat wel vast zijn vijf, zes maanden oude broodjes nog helemaal in verse staat en zonder bijsmaak kunnen verorberen. Mr. J. MEYNEN kritiek op revaluatie aaarom is haar beleid er op gericht ves- .igin-g in de ontwikkelingsgebieden te stimuleren door middel van subsidië ringsmaatregelen. By het kiezen van een vestigingsplaats geefit veelal de arbeidsvoorziening de ctoorslag. In zijn algemeenheid mag men stellen, dat het arbeidsaanbod ln „de rest" ruimer is dan in „het Westen" en aat dit wel de belangrykste reden ge weest is by het vestigen van vele van Je nieuwe bedryven buiten de randstad Maar niet alleen de kwantiteit van de oeschikibare arbeid speelt een rol, ook de kwaliteit kaai van beslissende invloed zyn. En ik geloof, aldus mr. Meynen lat speciaal ten aanzien van deze kwa- .iteit de voordelen van „hert Westen" dik- wyls worden overschat. De arbeidersbe volking in het Westen des lands is meer aan industrie-arbeid gewend en beschikt over een grotere industriële ervaring dan in „de rest" het geval is. Doch dank zy de moderne opleid ings- en omscholings methoden zyn deze nadelen voor „de rest" binnen relatief korte tyd te onder vangen Ook afgezien van de arbeidsvoorzie- ningsproblematiek heeft „de rest" voor de ondernemer aantrekkelyke kanten De bodem is niet, zoals in ..het Westen' slap, de industrie-terreinen behoeven niet te worden opgespoten en daardoor zijn de investeringen in terreinen be langrijk lager. By een grondaankoop van 25 ha voor een middelgroot bedryf kan verschil in investering met „hel Westen" wel vyf miljoen gulden bedra gen. Omdat de fundering in de zandstre ken minder eisen stelt is zy belangrijk goedkoper en liggen ook de bouwkosten lager. En de verschillen in transportkosten hoeven in tegenstelling tot hetgeen algemeen de indruk ls nauwelijks in vloed te heobrn by het kiezen van d* vestigingsplaats van een nieuw bedryf Myn indruk is, aldus mr Meynen. da' velen in „het Westen" in hun waarde ring voor „de rest" als industriële ves- ::gingsplaats tekort schieten Vestigingen In het tweede deel van zyn redi be paalde mr. Meynen zich tot de vestiging van buitenlandse bedryven in ons land en tot de buitenlandse deelneming ln onze Nederlandse ondernemingen. Hij was van oordeel, dat ten aanzien van buitenlandse vestigingen meer re serve in acht genomen moet worden dan de regering voorstaat. Joint ventures kunnen in bepaalde gevallen zeer aan trekkelijk zyn. Ze zün verre te verkiezen boven 100 procentige buitenlandse vest!- gingen. Er is geen reden om deze laatste in het algemeen aan te trekken. Met voortvarendheid en schrander in dustrieel inzicht heeft de jonge chemi sche industrie in Nederland zich de laatste jaren ontwikkeld en door ver- nt-vi h :,sfe fusionering zich intern ver sterkt. Het geeft daarom te denken, dal 'wee grote Amerikaansche chemische concerns zich met 100 pet dochters bij Dordrecht hebben gevestigd en een groot Engels concern een investeringsprogram van duizend miljoen gulden over tien jaar verdeeld, dus gemiddeld honderd miljoen per jaar, reeds nu in het voor uitzicht stelt. Dat dit voor de ontwik keling van onze Nederlandse chemische industrie zeer vèr strekkende gevolgen kan en zal hebben is zonder meer dui delijk, zo betoogde mr. Meynen. Aan het slot hield mr. Meynen nog een klemmend pleidooi voor een snellere opleiding van de toekomstige leidingge vende figuren in het bedrijfsleven. Revaluatie Mr. Meynen kritiseerde in het begin van zijn rede de regeringsmaatregel tot revaluatie van de gulden. Zy kan, zei hy, niet anders worden gezien dan als een biyvend servituut op onze exportslagvaardigheid, zowel bin nen de E.E.G. als daarbuiten. Dat de re gering met deze revaluatie onze export- wapenrusting blijvend verzwakt heeft kan ik bepaald, juist op lange zicht ge zien. niet toejuichen. Het is nog te vroee om de regeringsmaatregel op al zyn con. sequenties in detail te beoordelen, doet1 als eerste reactie mag ik rustig vaststel len, dat dit voor de moeizaam opge bouwde exportpositie van de Nederland se industrie een ernstige schok betekent Het is, zei mr. Meynen, wel merk waardig. dat dit juist op een momen' geschiedt, waarop achter het grote accres van de industriële produktie ove* het gehele jaar 1960 gerekend, een dui delijke verlangzaming van het expansie tempo school, die omstreeks midden 1960 begon. „Het Westen" eindigt dan in Lobith Waarom dan moest nu juist ons kleine land met zijn kleine thuis markt dat zich nog maar recentelijk een behoorlijke exportpositie ver worven heeft, met een dergelijke maatregel voorop gaan? „En dan daarbij nog het zuiver em pirische gegeven, dat ik in al mijn langjarige ervaring van valuta-reva luaties nooit grote successen heb zien komen." Is het overdreven te veronderstellen dat de helft van de beschikbare bollen reeds is verkocht? Ejdie zijn ge plaatst tegen prijzen, waarin de be wuste 5% niet is gecalculeerdDU impliceert, dat we de rest van de bol len moeten verkopen tegen prijzen, die 5% hoger liggen. Hoe dat zal gaan in een vak als het bollenvak. waarin de concurrentie niet zelden moordend is blijft voorlopig nog een open vraag", aldus enkele exporteurs. Onder normale omstandigheden met een redelijk aanbod had de binnenland se markt moeten reageren Dan zouden de binnenlandse prijzen op een bericht van revaluatie een dalende tendens moe ten vertonen. Daar is maandag op de bollenbeurs niets van gebleken. Het ls echter wel verklaarbaar. Het aanbod ls in de laatste jaren al erg krap geweest. Vraag en aanbod waren niet met elkaar in evenwicht Ondanks de uitbreiding van de cultures en de goede zaken van het vorige jaar blijft het weer de on zekere factor. De kwekers beweren nu dat er veel bollen zyn „verzopen" terwijl de expor teurs menen dat er geen reden is voor een paniekstemming. De waarheid zal wel in het midden liggen. Hoe het ook is: de bollenexporteurs zyn het kind van de revaluatie-rekening ook al wijst men zo hier en daar op het wonderlijke aanpassingsvermogen dat de bollenexporteurs immer aan de dag heb ben gelegd En wellicht wordt de soep dus niet zo heet gegeten als ze wordt op gediend. In het rusthuis Avondzon te Rijns burg, dat nog niet zo lang geleden door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland plechtig werd geopend, herdenken twee echtparen in deze maand hun 55-jarig huwelijksjubi leum. De beide echtparen namen in december van het vorige jaar hun intrek in Avondzon en hebben er reeds veel genoegen beleefd. Zij zijn tevreden en dankbaar voor hetgeen directrice en staf voor hen deden en nog doen, zo zeiden zij. De heer en mevrouw A. van de Wal de Groot (links) zijn respectievelijk 76 en 75 jaar en vierden op de eerste dag van maart hun jubileum De heer en mevrouw J. Vos-Wever zijn vandaag 35 jaar getrouwd en 77 en 76 jaar Hei echtpaar Van de Wal kwam uit Voor schoten. De heer Van de Wal heeft ziqh in Den Haag, na enige tijd in het 'immervak werkzaam te zijn geweest, iertig jaar lang aan het kruideniers vak gewijd Het echtvaar Vos trok vanuit Leiden, waar de heer Vos in Het boerenbedrijf werkzaam was, naar Avondzon. Vandaag brachten zij de dag door bij hun kinderen in Leiden (Foto N. van der Horst) RIJISSBVRG Jaarvergadering A R. kiesvereniging Vrydagavond houdt de A.R. kiesver eniging haar jaarvergadering in Con cordia De heer T. Kralt zal spreken over: „Hoe moet in de naaste toekomst het beleid van het gemeentebestuur zyn?" Jeugd-EIIBO Onlangs is in ons dorp een cursus jeugd-EHBO begonnen, die wordt ge volgd door ruim vyftig leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Cursusleiders zijn de heer en mevrouw Van der Mark uit Oegstgeest, de heren De Boer en Van Wyk en enkele Ryns- burgse BB-ers. Ook dokter J Timmer verleent als toezichthoudend arts zyn medewerking. De cursus staat onder auspiciën van het comité Jeugd-Rode Kruis. Dat be staat uit de heer Groeneveld (voorzit ter), de heer Schuurman (secretaris), mevrouw De Mare (penningmeesteresse) en de heer Mul, alg. adjunct. Burgeriyke stand GEBORENTheo, z v H van Iterson en M. Zandbergen. Noordeinde 28. ONDERTROUWD: J M. de Groot, 28 j„ Noordwijk, en M. P. W. Zandbergen, 26 j., Kwakelsteeg 1. Stand der bevolking INGEKOMENJ. J. Postmus, van Lei den naar Kanaalstraat 17; C Tintel, ev. F. L. Zwaan, van Nieuwveen naar Iris- senstraat 18; C. N. van Duivenvoorden met echtgenote en 2 kinderen, van Haar lem naar Vliet Z.Z. 1. VERTROKKEN G. Noppen, ev. Vin Egmond, van Burchtstraat 13 naar Kat- wyk; A Kromhout, ev Van Egmond, van Kloosterschuurweg 1 naar Oegst geest; D. Schuurman, van Hofstraat 46 naar Alphen aan den Ryn. LfSSE Feestavond van Jeugd Lisser Boys Wat tegenwwiaig bijna geen vereni ging meer gelukken wil, kan Lisser Boys nog wel, n.l. een stampvolle zaal krijgen ter gelegenheid van de feestavond van Jeugd Lisser Boys. Het was meer dan vol. De voorzitter van de jeugdcommissie, de heer Hoenders, was er in het byzonder verheugd over dat zovele ouders opge komen waren om deze feestavond mee te maken. Het is de vereniging niet mo gelijk, aldus de voorzitter, dure arties ten naar Lisse te laten komen, maar ge nen het enthousiasme waarmede de -u»-» van T.iss?" Bivs ze'f aan werk is gegaan om een avond in elkaar te vvj ei .uit n.ea t ve'e unwe- t o to .„«nsen Schetsjes van allerlei aard werden ten tone.e gubracht. Mooi was ook het bal- 'ebnummer. Het Lisser Jazzclub;c „The Rocking Boys" deed zijn best Men oogstte by de 'eugd een warm applaus. De conferen cier vonden we nu niet op zyn best Er waren flauwe grappen Over één mop ontstond diuidelyk misnoegen. o VOORHOVT Er was maar een kleine kring C.H.U leden maandagavond op de jaarvergade ring aanwezig. De kas van oenmngimeester A. Dekker sloot met een batig saldo. Hy heeft be sloten zijn functie als penmimameeoteir neer te leggen De heer P Timmers zal deze functie overnemen. In een andere besrtuursvacature werd de heer G van de Tang gekozen. Tevens werd er be sloten een intensievere propaganda te voeren. Op het Gewestelyk arbeidsbureau te Lisse registreerde men deze week een record. Begin maart had men in het gewest Lisse 270 werklozen Ingeschreven Dat wil zeggen: 105 in de bollenstreek en 165 in het rayon Katwyk. Onder di' 170 bevonden zich 52 gehandicapten plus 100 vissers van wie er 85 op de visserü school zün en die dus in feite niet al* werkzoekende kunnen worden aange merkt. Nog nooit, zo zei de heer Maas. hebben we zo weinig werklozen gehad en ik mag zonder 'overdryving sor»ke> van een laagterecord. In percentages uitgedrukt: 1,2 pet van de manneiyk> beroepsbevolking was werkloos. Neemt men byv. de sector van d« land- en tuinbouw (en dus in hoofdzaak de bloembollenbedrijven), dan ziet men een aanbod van 20 mensen Verleden laar had men begin maart in de bloem bollensector nog 136 werklozen, in 195P 392 en in 1958. toen men nog sprak over een recessie, telde men er 342. Kyia QEJSCRLAHL' L MMMXéCH HUWCHÊN REPAkriON \rtCucHMeit tie&KPK' mit sauumgns DE Münchner Merkur heeft steeds een vyand van het kolonialisme en een vriend van de nationale vryheid een brief gepubliceerd, die va„ a]]e v0iiteren. blad heeft ontvangen uit dit Reval (Tallinn), de hoofdstad van Estland, dat thans door de Sowjetunie is geannexeerd. De envelop, die wij hierbij afbeelden, laat een toren van het Kremlin zien en een Russische raket. TAE opmerkelyke brief luidt: Uw krant U is mij bekend door vrienden in de Bondsrepubliek. Zy stuurden mij dit jaar twee knipsels Ik neem de vryheid u te vragen deze brief te publiceren De op 5 december 1960 in Moskou be ëindigde conferentie van de leiders van het internationale communisme, heeft in haar slotcommuniqué onder meer ver klaard, dat het doen instorten van de kolonialistische slavernij tot de be langrijkste taken van het communisme behoort. Soortgelijke verklaringen van de Sowjetmachthebbers krijgen wij haast elke dag te horen De communisten noe men zich zelf zonder schaamte de groot ste tegenstanders van het Kolonialisme TK ben Estlandcr en ken heel goed de *- geschiedenis van de destijds vrye Baltische staten en hun iniyving in de Sowjetunie in 1940, met behulp van pantserwagens, terreur en bedrog. Daar om valt het mij en veel andere Est- landers moeilijk onze verontwaardiging in woorden uit te drukken, als wij van de „strijd der communisten tegen het kolonialisme" horen. Chroesjtsjef her haalt overmoeibaar: de Sowjetunie was TVTATUURLIJK heeft ook het commu- nisme een moraal. Maar ik vraag u: hoe lang nog kunnen volwassen en normale mensen dergelijke hemeltergen de leugens aanhoren? Ronduit zou ik Chroesjtsjef willen vragen: Waarom moeten de heren kolonialen wel uit Afrika verdwijnen, maar niet uit Tal linn, Riga en Vilnius? Waarom onaf hankelijkheid voor Kongo en niet voor Estland. Letland en Littauen? Waarom onafhankelijke Afrikanen in de Verenig de Naties, maar geen enkele vertegen woordiger van de souvereine landen Estland, Letland en Littauen? TK zou wel willen, maar ik kan Chroesjtsjef deze vragen niet stellen Wij hebben ook kinderen Daarom is het minste wat ik doen kan, schrijven aan een vrije krant in een vrij land En Ik verzoek u begrip voor het feit dat Ik niet mijn eigen naam en adres noem. 'T'EN SLOTTE: kan het westen niet *- eens eindelijk begriipen. dat het met dezelfde energie op het communisme moet slaan als het communisme dit op Het westen doet? Wanneer begint het democratische westen een grote wereld omvattende campagne tegen het Sow- iet-kolonialisme' Wanneer begint het doeltreffende offensief van de vrije we reld in de Verenigde Naties' Wij wach ten er op met gloeiende harten en knarsende tanden. Hoogachtend, A. S. Is het een wonder dat de ondernemers in het bollenvak nu vrywel uitsluitend vast personeel vragen? Een deel der losse arbeiders is niet bereid zich vast te ver binden, dat is een groep werknemers die "aak van baas tot baas gaat, overal „aan genomen werk" verrichtend en zo een nkomen verdient, dat menigeen zou ver bazen. Men kan veilig stellen dat nu, oegin maart, vrijwel alle reserves voor iet bollenvak zyn uitgeput. Mede in verband met het streekplan ziet de directeur van het arbeidsbureau le toekomst wat somber In. Als men voor de gewone man goen huizen bouwt, waar blijft hy dan? Iiy zoekt werk in en gebied waar men hem naast werk en woning aanbiedt. Voor de werkende vrouw zyn er even- ■nin problemen Er was vraag naar 226 vrouwen en daar stond een aanbod van '26 tegenover Met de scholen zal con tact worden opgenomen Men tracht een groot aantal jeugdigen te werven voor le komende „bollenslag". maar er zyn Haaien op de kust. Ook industrieën pro- neren een deel van de scholieren aan te •rekken, teneinde in de zomermaanden lun produktie op gang te houden Wat betreft de Friese arbeiders deelde le heer Maas ons mede, dat de zgn. ^-regeling (rijkssubsidie voor werkloze landarbeiders als ze elders te werk wor- ien gesteld) ook dit zal worden gecon tinueerd. De bollenbedrijven dienen er ■chter rekening mee te houden, dat de -ubsidie lager zal liggen dan in 1960. Het Huisvestingsprobleem is een zaak van de organisaties Over de subsidie zyn nog onderhandelingen gaande tussen het ministerie van Economische Zaken en het ministerie van Landbouw. De WV Lisse deelt ons mede, dat de finale van het amateurconcours thans is vastgesteld op zaterdag 29 april, 's avonds om half acht in de „Bloemlusthal" van het H.B.G.-gebouw te Lisse. Er zaJ op zaterdag 22 april en waar- sohynlyk ook op zaterdag 15 april een selectie-avond voor dit concours worden gehouden in het KA B -gebouw aan de Schoolstraat te LiS6e. De aanvang van deze seleotie-avonden is gesteld op 8 uur. Deelneming staat open voor alle ama teurzangers, zangeressen, zang-ensem bles, orkestjes, accordeon-, mondharmo nica-solisten. duo's, trio's, amateurgoo chelaars, jongleurs, sneltekenaars, paro- disten e.d. uit de gehele bollenstreek en omgeving. Inschrijfformulieren en nadere Inlich tingen zijn verkrygbaar bij de WV- Lisse (Inlichtingenkantoor Vierkant 229, tel. 4262). Van 20 maart af zullen daar ook kaarten in voorverkoop verkryg baar zyn voor de selectie-avonden en/of de finale. Jaarvergadering „Volksbelang" Maandagavond werd in het KAB-ge- bouw de jaarvergadering van de woning bouwvereniging „Volksbelang" gehou den. Voorzitter M. Hordijk memoreerde in zyn openingswoord een byzondere ge beurtenis uit het afgelopen jaar toen de goedkeuring afkwam voor de aanbe steding van 99 woningen in hoogbouw. Toch zag dc voorzitter de toestand voor Lisse wat het woningbouwpro- bleem betreft somber in, het aantal wo ningzoekenden is. net als elders, nog on rustbarend groot. Administrateur J. Zancveld merkte in zijn overzicht op dat de vereniging thans 648 huizen in exploitatie heeft met een totale grondoppcrvlakte van 10 ha. De waarde der bezittingen beloopt ruim 7.5 miljoen, waartegenover een schuld staat aan dc gemeente van bijna 7.5 miljoen. Secretaris Van der Voort gaf een overzicht van alle objecten en verbete ringen die het bestuur wil aanbrengen. Voorts zei hij dat de vereniging alleen woningen wil bouwen indien deze be taalbaar zyn, als men een huur van f 14 tot f 18 tenminste nog betaalbaar acht. Bij de bestuursverkiezing werden alle bestuursleden herkozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9