„Laat stichtingskosten niet op huren drukken Gunstige regeling voor langdurig zieken ^ethergolverP Commerciële televisie in België blijft uit Vlakverdeling kenmerkt het nieuwe silhouet De Zon gaat op 99 Tweede-Kamerlid J. van Eibergen: Slechte bouw gevolg van experimenten Ziekenfondsen zullen helft van verpleegkosten dragen WOENSDAG 8 MAART 1961 Schaak-vraag 69 Meer dan de meeste problemen zal onderstaande driezet ook de wed strijdschakers kunnen bekoren, vooral dank zy de vele offers. Het is een (heel moeilijk!) probleem van B. Prikyl. Wit: Kf2, Dfl, Tc7 en Td6, Lc6, Pc3, pia3 en f4. Zwart: Kc5, Tb8, Lb3, Pd4, pi a5 en e7. Opgave: wit geeft mat in drie zetten. Dam-vraag 68 De stand in dit probleem was: Zwart 11, 17, 19. 29, 35. 36, 37. Wit 25. 27, 28. 38, 44, 47, 48, 50. De oplossing luidt: 48-42, 37x48; 44-40, 35x44; 50x39, 48x34 (gedw.); 47-41, 36x47; 27-22, 47x33; 28x30; 17x28; 30-24 en wint. Bridge Zuid speelt een contract van 3 Sans-Atout (9 slagen), na het volgende biedverloop: Noord 2 ruiten (zwakke twee) - Zuid 3 klaveren - Noord 3 harten - Zuid 3 Sans-Atout. U zit Oost en nadat West met schoppen 3 is uitgekomen, ziet u de volgende 'taarten: Sch. 10 9 Ha. H 8 6 3 Ru. A B 9 7 5 2 KI. V Sch. B 5 2 Ha. A V B 4 Ru. H 8 3 KI. 7 6 2 7 In slag 1 speelt Oost schoppenboer, welke Zuid neemt met het aas. Zuid vervolgt met harten 10. In Noord wordt gedoken. Oost wint met harten boer. Oost speelt schoppen 2 na. Zuid speelt laag, West neemt met schoppen vrouw en speelt schoppen na, door Zuid genomen met de heer. Hierna speelt Zuid harten 9. Wederom wordt i in Noord gedoken, Oost neemt met hartenvrouw. Wat is nu het beste tegenspel? Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. zijtak Seine; 5. plant met bittere blaren en bloemen; 9. dorp in Gelderland; 11. gewicht (afk.); 13. stad in Duitsland; 14 middelbare ieef- tijd (afk.); 15. stad in Rusland; 17. ver voermiddel; 19. bergpas; 20. bastaard uitgang; 22. myth, figuur; 23. telwoord; 24. zwemvogel; 25. voorzetsel; 26. vreemde munt; 28. opschik; 30. zoon 'an Jacob; 32. zoutziederij; 33.' alge neen kiesrecht (afk.); 34. bergketen >p de grens van Europa en Azië; 37. radio omroep (afk.); 38. gem. in Lim burg; 40. zuiver gewicht; 41. vettige zelfstandigheid. Verticaal: wijnsoort; 2. adellijke titel op Java (afk.); 3. verouderde meisjes naam; 4. gravure; 5. vlaktemaat; 6. dorp in Gelderland; 7. scheikundig element (afk.); 8. stad in Zweden; 10. zijtak Douro; 12. potsierlijk; 14. opzichter over 'Werklieden (Ind.); 16. keur, kern; 18. eikenbast; 20. meisjesnaam; 21. voor zetsel; 25. gem. in Utrecht; 27. Ierland; 29. stevig; 31. schoorsteenzwart; 32. na druk; 35. ik (Lat.); 36. voegwoord; 38. geheel de uwe (afk.); 39. scheikundig element (afk.). Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. patat; 4. Deens; 7. le ver; 9. kolonel; 11. Imam; 13. noga; 15. Jen; 16. lel; 17. ons; 18. men; 20. kea; 22. aren; 24. bits; 25. genegen; 28. re net; 29. Delos; 30. samen. Verticaal: 1. polis; 2. alom; 3. tel; 4. den; 5. eren; 6. staal; 8. voornemen; 9. *an; 10. lol; 12. meter; 14. gemet; 18. paand; 19. neg; 20. kin; 21. Assen; 23. Nero; 24. beta; 26. nes; 27. ges. „Wij komen" lieeft nu fl,5 min. gespaard j Volgens een opgave van de Rijkspost spaarbank hadden op 1 maart de deel nemers aan het spaar- en reisfonds „Wij komen" ten behoeve van emigranten- ouders en hun kinderen, voor een bedrag [van 1.050.000 aan reisgeld gespaard Dank zij dit spaarsysteem konden reeds (500 ouders naar hun kinderen in de ^migratielanden vertrekken. Ondanks het opnemen van spaargelden voor deze reizen bleef de inleg met ongeveer 100.000 per maand stijgen. Met de bij vele gemeentelijke en particuliere spaar banken ingelegde bedragen, it het totaal nu gestegen tot 1,5 miljoen. (Van onze sociaal-ecoai. redactie) HET is niet juist de stichtings kosten van woningen geheel op de huren te verhalen. Wil men de huren drukken, dan zal een deel van die kosten door de overheid gefinan cierd moeten worden uit de alge mene middelen. Ik denk daarbij bij voorbeeld aan het aanleggen van straten, riolering, verlichting, groen stroken, speelruimten en dergelijke." Aldus de mening van de heer J. E i b e r g e n( lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Neder landse Christelijke bond van werk nemers in de hout- en bouwnijver heid (N.C.B.). De heer Van Eibergen acht dit een belangrijk aspect voor een evenwichtige huurpolitiek, die hij overigens niet los wil zien van een soepel loonbeledd. Zoals bekend heeft de Soclaal-eeono. mlschc raad onlangs advies uitgebracht over het te voeren huurbeleid op lan gere termijn. Een deel van de raad sprak bjj die gelegenheid uit, dat geen enkel huurbeleid kan slagen wanneer het niet gepaard gaat met concrete maatregelen van de rijksoverheid om een bouwkos tenverlaging te bewerkstelligen. In dit verband hebben wU ons tot de heer Van Eibergen gewend met de vraag hoe die bouwkostenverlaging ten gun ste van de buren tot stand zou moeten komen. In zijn antwoord wees Tweede-Kamerlid op het onderscheid dat gemaakt moet worden tussen bouw kosten en stichtingskosten van wonin gen. De stichtingskosten bedragen ge middeld zo'n drie tot vierduizend gul den per woning. In tegenstelling tot de bouwkosten stijgen ze voortdurend als gevolg van het oplopen van de grond prijzen. Via de meterprijs van de grond wor den de stichtingskosten namelijk voor een belangrijk deel (tenminste 20 procent) bepaald door factoren als de in de aanhef genoemde aanleg van stra ten, plantsoenen, verlichting en riole ring. Maar ook de grondwerken, bijvooi- beeld ophoging van terreinen, worden er in omgeslagen, evenals dat soms ge beurt met de aanlog van secundaire we. gen. Voorts speelt ook de grondbelas ting, straaïbelastiög en rioolbelasting een roL Er valt een tendens te bespeu ren om de straabbelasting nog te ver hogen. Kostenverlaging Een deel van al deze kosten wil de heer Van Eibergen uit de algemene mid delen halen, inplaats van uit de huren. Overigens tekende hij hier bij aan dat deze zaak al in studie is genomen door een commissie, die is ingesteld door de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid. Doch er zijn nog meer fac toren, die de aandacht zouden moeten krijgen, wil men streven naar een kos tenverlaging. Meer dan tot dusver zal men efficiën tere bouwplannen moeten toepassen en repeteren. Eerder uitgevoerde objecten, die voldoen, zouden elders nogmaals uit gevoerd kunnen worden. De stedebouw- kundlge zal meer rekening moeten hou- den met het kostenvraagstuk. Verschil lende diensten In de bouwwereld wer. ken nog teveel separaat. Welstandscom missies bijvoorbeeld, willen nog wel eens eisen stellen, waardoor de kosten opgedreven worden. De vraag moet ge steld worden of de arbeid van al die verschillende diensten niet wat meer gecoördineerd kan worden. wordt benut. Als straks bijvoorbeeld de vrije zaterdag wordt Ingevoerd (de aan vraag is ingediend), dan Is overleg met het personeel de aangewezen weg om te trachten eventuele verliezen te voor komen. Experimenten Toepassing van systeembouw kan ook veel voordelen opleveren. Maar hierbij is wel enige voorzichtigheid geboden, meent de heer Van Eibergen. gezien de vele klachten van de laatste tijd over de kwaliteit van de opgeleverde woningen. Overigens wijt het Kamerlid de slechte bouw niet alleen aan knoeierij. In vele gevallen zjjn de klach ten een gevolg van experimen ten met nlenwe materialen of andere con structie wijzen. Vaak gaat het om noviteiten, die nog niet in de praktijk zjjn beproefd. Dat kan ook moeilijk, want in de bouw blijkt eerst na tien tot twintig Jaar of een nieuwe, ar beidsbesparen de methode eigenlijk wel voldoet. En goedkopere materialen kunnen pas op J. van eibekgün hun kwaliteit worden getoetst als ermee gewerkt is, dus als het huis er enige tijd staat. Misschien dat de fabrieksmatige bouw in de toekomst nog wel meer toepassing zal kunnen vinden, aldus de heer Van Ei'bergen. Hierbij moet wel bedacht worden dat het bouwbedrijf in feite ai industrieel is. Vele werkzaamheden zijn reeds gemechaniseerd en tal van onderdelen komen van de fabriek. Het ambachtelijke is er al voor een belang rijk deel uit Concurrentie Dat het bouwbedrijf zich van am bacht tot industrie heeft ontwikkeld, is echter nog niet te merken aan de prij zen. Ongetwijfeld houdt de grote saam horigheid, die onder de aannemers te constateren valt, hiermede verband, ook al bestaan er geen prijsafspraken. De heer Van Eibergen had de indruk dat de aannemers over het algemeen goede winsten maken, al moet gezegd worden dat hun risico's ook vaak groot zijn. Van invloed op de bouwkosten van woningen is volgens de heer Van Eibergen ook het algemene prijspeil in de bouw. Waar harde concurren tie nog ontbreekt en fabrieken en gebouwen vaak tegen hoge prijzen wonden gegund, is dit van betekenis. Slechts bij een volkomen evenwicht in vraag en aanbod kan sprake zijn van een werkelijk drukken van de kosten. Veilig verkeer: hogere straffen voor rijden onder invloed nodig Het hoofdbestuur van het Verbond voor veilig verkeer heeft zich schrifte lijk tot de minister van verkeer en wa terstaat gericht. Het dringt in zijn brief aan op het stellen van hogere straf maxima voor bestuurders van motorrij tuigen, die onder de invloed van sterke drank verkeren. In vele gevallen blijven hierdoor ver oorzaakte ernstige ongevallen niet uit. Bij de bestrijding mag geen middel on beproefd worden gelaten, aldus het Ver bond. Zo stelt veilig verkeer voor, bij een eerste veroordeling terzake van het genoemde misdrijf de delinquent de rij bevoegdheid voor ten hoogste tien Jaar te ontzeggen en bij recidive deze voor het leven te ontnemen. Verder wordt door veilig verkeer aangedrongen op het geven van een wet telijke basis aan de vaststelling van het bloed -alcoholgehalte. Dr. P. A. M. van Philips, de Surinaam se oud-minister van economische zaken heeft van waarnemend gouverneur dr. C. Nagtegaal de versierselen van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw ontvangen. Hij is gisteren met de Oranje stad van de K.N.S.M. naar Nederland vertrokken, waar hij benoemd is tot lec tor te Amsterdam. Samenspel Van belang is volgens de heer Van Eibergen ook een goede organisatie op de bouwplaats. Aan dit aspect wordt nog te vaak voorbijgezien. In vele gevallen kan de samenwerking met de architect veel beter zijn. Meer dan tot nu toe zou normalisatie aangewend kunnen worden om voordeliger te bouwen. Voorts acht de neer Van Eibergen een zo groot mogelijke continuïteit in de bouw noodzakelijk. Opdrachten dienen regelmatiger af te komen en vergun ningen moeten sneller worden verstrekt. Gestreefd zal moeien worden naar het wegnemen van meerdere verliezen als gevolg van klimaat en organisatie. Onontbeerlijk Is blerbi) dat er een goede teamgeest aanwezig ls op de bouwplaats. Alleen een goed samenspel van leiding en personeel kan bevorde ren dat de werktijd zoveel mogelijk (Van onze parlementsredactle De ministerraad heeft besloten tot de invoering van een regeling voor de ver pleging van verplicht verzekerde lang durig zieken, die op medische indicatie in verpleeginrichtingen zijn opgenomen. Bepaald is, dat de ziekenfondsen gedu- rende één jaar, 50 pet. van de verpleeg, kosten zullen vergoeden tot een maxi mum van f7.50 per dag. De regeling zal ln de loop van dit jaar van kracht wor den. Minister Van Rooy heeft dit gister middag in de Tweede Kamer meegedeeld bij de voortgezette behandeling van de afdeling volksgezondheid van zijn be groting. De minister zei voorts te hopen, dat het aan de gang zijnde overleg tus sen het ziekenhuiswezen en de zieken fondsorganisaties spoedig zal leiden tot een regeling, die een basis zou kunnen vormen voor een 'nieuwe prijsbepaling van de ziekenhuisbedden. „Mochten de gesprekspartners geen oplossing vinden, dan heb ik nog altijd een stok achter de deur", zo voegde hij eraan toe. De minister verwachtte, dat in het centraal overleg binnen afzienbare tijd spijkers met koppen zullen worden ge slagen voor wat betreft de bezoldiging van de verpleegsters. Er wordt in het overleg o.m. aandacht besteed aan de mogelijkheid te komen tot een grotere rangdifferentiatie in het verpleegsters- korps, zodat meer promotiekansen wor den geschapen. Over het vraagstuk van een nieuwe ziektekostenverzekering en de wijze waarop die geregeld zal moeten worden, is een nota bij de ministerraad inge diend. De regering zal de S.E.R„ de Zie kenfondsraad en de Centrale Raad voor de Volksgezondheid om advies vragen over wat naar haar mening de nieuwe Ziekenfondswet zal moeten behelzen. Vanuit de Kamer was er bij minister Van Rooy op aangedrongen het advies- vragen nu te staken en knopen door te hakken. De bewindsman wees er echter op. dat de wet hem tot het inwinnen van adviezen verplicht, maar wel wilde hij beloven met deze materie de nodige snelheid te zullen betrachten. De fluorisering van het drinkwater kan volgens de minister „met gematigd optimisme" tegemoet worden gezien. De drinkwaterbedrijven tonen hiervoor be langstelling en als enkele grote bedrij ven ermee beginnen, dan zullen de an. dere wel volgen. De minister zei verder te hopen, dat binnen afzienbare tijd een wetsontwerp inzage het technisch toe- zicht op de hygiëne in bad- en zwem inrichtingen kan worden ingediend. Aan het slot van het begrotingsdebat aanvaardde de Kamer zonder hoofde lijke stemming een motie over de drink watervoorziening, ingediend door de so cialist Van Ltenden en medeonderte- kend door alle leden van de vaste com missie voor volksgezondheid. In de mo tie wordt er bij de regering op aange drongen zeer spoedig een beslissing t« nemen over de totstandkoming van een subsidieregeling voor de zg. superon- rendale aansluitingen op de drinkwater leiding. De beslissing behoort volgens de motie op een zodanig tijdstip te V/orden genomen, dat de werkzaamheden, nodig voor de uitvoering van genoemde sub sidieregeling, in aansluiting op het bin nenkort voltooide Tienjarenplan voor de onrendabele gebieden, ter hand kunnen worden genomen. Minister Van Rooy had geen enkel bezwaar tegen de motie. Hij dankte de Kamer zelfs voor de steun, die zij hem met deze uitspraak heeft willen geven. In zijn dupliek deelde de bewindsman ten slotte mee. dat hij nog deze maand een definitieve beslissing hoopt te ne- men over de aanstelling van vrouwe lijke assistenten bij de sohooltandver- zorging. Tailleur van beige wollen stof van Hol thans. Nu er in vrijwel alle Westeuropese televisielanden van enige betekenis over het opzetten van een tweede programma waarbij aan commerciële televisie wordt gedacht, zijn ook in België stemmen opgegaan om zulk een stap te doen. Hiervan zal echter voorlopig niets komen, want van overheidszijde is geantwoord, dat België te klein is voor een derde pro gramma en dat de grote adverteerders geen interesse tonen voor com merciële televisie. Nu is het een feit, dat in België de kaarten geheel anders liggen dan ln Nederland. De landen mogen elkaar ln afmeting en de kijkersaantallen in totaal-mogelijkheden benaderen, de si tuaties echter verschillen dermate, dat geen vergelijking is te trekken. België heeft n.l. de handicap van tweetaligheid en dus bestaan er in feite van het begin af aan al twee programma's: een Nederlands en een De Belgen die in de grensgebieden wonen kunnen al meekijken naar de Duitse en de Luxemburgse reklame. Zouden Nederland en Frankrijk nu ook reklame gaan uitzenden (u weet, dat er in Frankrijk al bijna een jaar lang over mogelijke invoering van een al dan niet commercieel tweede program ma wordt gepraat) dan zou België een „reklameloos eiland" worden. In dat geval ziet de Belgische over- Frans. Deze. verdeeld over een gebied heid als enige weg, dat de Belgische met plm. 700.000 kijkers, bereiken dus tv in beide programma's het Beierse elk ongeveer de helft van het gehele systeem gaat toepassen, nl. een half uur aantal kijkers. of drie kwartier reklame-uitzendingen Zou België overgaan tot invoering in de vooravond, van een commercieel programma, dan Daarbij blijft het dan niettemin de zou dat betekenen dat er niet één. vraag, of men de adverteerders zal maar twee zouden moeten komen: weer kunnen meekrijgen in hun bezwaren te- een Nederlands en een Frans. gen twee programma's en een beperkt Niet de frequentieverdeling zou afzetgebied voor reklame. hlerbU het voornaamste beletsel a<jn. Nadrukkelijk werd echter gezegd, maar het gebrek aan produktleve, artistieke en technische knechten, da' Belgie nog m het geheel geen Volgens de zegsman van de overheid, plannen heeft voor een dergelijke die de vraag naar een commercieel opzet, programma min of meer officieel beantwoordde, Is men in kringen van de grote adverteerders ook niet happig op commerciële tv onder deze omstandigheden. Versnippering" Vanavond voor NCRV Verkort zangspel „Merry England" De adverteerder! vreeen een oumoge- TrS IZ"J' lijke versnippering van de televisie- potentie en daardoor zwakke program ma's, die bovendien te weinig huiska mers bestrijken. Gezien de hoge kosten die zij moeten maken om hun reklame- boodschappen door te laten geven, ach ten zij dat ndet lonend. Merkwaardig ls ook, dat rich In België geen enkele gegadigde lirma voordoet zelfs een onderneming „ziet er niets in". De Belgische televisie heeft van het begin af geleden onder de zware opdracht van twee program ma's en de tweetaligheid belet alles hst* a£' «wk? hier- voor uitgenodigde leden van de Lon en 10.30 uur een verkorte radio-uit voering van het zangspel .Merry England" (VroIHk Fnreland) van de Engelse componist Edward German uit. Het is een verhaal uit het Eliza bethaanse tijdpeik. een klassiek voor beeld van de echt-Britse ..light ope ra". Het typisch angelsaksische ka rakter van het werk (met libretto van Basil Hood) manifesteert zich. be halve ln het pseudo-historischc ver haal, ook in de zoetvloeiende melo dieën en in dansritmen, die een spie gel zijn van de Engelse folklore maken. Bovendien houdt die tweetaligheid een vrij diepgaande scheiding in tus sen de bevolkingsgroepen en hun men taliteit: de Franse programma's zijn van andere allure dan de Nederlandse en een poging om de beide taalgebieden dense Covent Garden Opera en van Sadler's Wells, werken voorts mede het Promenadeorkest en het Radio koor. De alt Mimi Aarden zingt de rol van koningin Elisabeth. Michael Col lins dirigeert in één programma te vangen is ge- Sinds deze lichte opera in het jaar 1902 haar première beleefde in het Lon- dense Globe-theater behoort zij tot het vaste repertoire van vele grote en kleine Engelse theaters De NCRV laat u vanavond van dit vro lijke zanesoel dus een verkorte uit voering horen. doemd. schipbreuk te lijden. Toch is de Belgische overheid niet ge heel afkering van reklame in de tele visie. vooral, wanneer de buurlanden Frankrijk en Nederland er ook mee zouden beginnen. In collectie Dick Holthaus (Van onze moderedactrice) RELDEN hebben we een collectie gezien, waarin zo consequent één lijn werd vastgehouden als gis teren bij Dick Holthaus. Een schijn baar eenvoudig silhouet, maar dat alleen bereikt kan worden door een oerfect vakmanschap, want het transformeert de vrouw tot een wat vlak tailleloos poppetje, dat toch •lerance bezit. Bijna steeds bestaat het figuur uit twee delen. Een plat bijna vierkant bovenvlak en een trapezium vormig vlak als rokdeel. Men zou het silhouet geheel in meetkundige figuren kunnen schetsen. Het platte van het lijfje wordt geaccentueerd door een sluiting opzij en dubbele rijen vrU grote knopen. Het reikt, zonder de taille tc raken, juist tot het middel. De rok is even gegeerd en heeft dikwijls een brede overslag. De gerende lfjn is scherp aangegeven bij 35 De zekerheid, dat de kunst van het lezen geen enkel nuttig effect sorteerde, was toch niet vol doende om Arne het gewenste evenwicht terug te geven. Hy wist, dat Imber hem dat evenwicht had ontnomen. De vrouw uit het zuiden van het land was anders dan de vrouwen uit de bergen. Zy had iets over zich, dat niet echt bij de anderen hoor de. Zij las in de bijbel op de manier, waarop een vis zwemt en een vogel vliegt. Het was iets, dat zij bij haar geboorte had mee gekregen iets dat zy geërfd had. Arne kon zich niet voorstellen, .fffffff„fffffjmJfrfr„fJJ.rffUJJJ f denken, dat hij in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH dat Imber ook eens gespeld en gecombineerd had zoals de kleintjes in het bakhuis. Haar lezen was iets anders dan het weergeven van letters. Het lezen leefde in haar, het straalde uit haar ogen en het sprak uit al haar bewegingen. Ella zou het nooit zo kunnen en Judith ook niet. geen van de meisjes hier in het noorden trouwens kon haar ooit evenaren. Zij allen leefden te dicht bij de aarde. Ames wens te leren lezen was als een ziekte, die uit zijn lichaam verdreven moest worden. Ook al getroostte hij zich nog zoveel moeite, hij zou nooit op hetzelfde plan komen te staan als Imber. Zij zou altijd boven hem blijven staan. Maar afgezien daarvan hij had toch zeker niets met haar te maken. Zij was de vrouw van een andere man en zij verwachtte een kind. Het kwam niet te pas, dat hij haar eenvoudig aan Erland ontnam; een vrouw is geen elandkoe en geen sneeuwhoen, die zonder enige aarzeling de sterkste volgen. Tijdens hun gemeenschappelijke reis naar Noorwegen had Arne meer dan eens de kans gehad Erland een ongeluk te laten krijgen, maar toen al was hii er zich van bewust geweest dat de mens geen dier mag zyn. De mens, het evenbeeld Gods, moest goed zijn; hij mocht niet doden om zich datgene te verschaffen, wat hij wilde hebben. Neen, Arne moest Imber tot elke prijs uit zijn hart rukken. Als niets anders hielp, zou hij een vrouw naar Akkafjall moeten meene men welke, dat deed er dan niets toe. Arne bleef ook de volgende dag nog in Gran vik. Hy voelde, dat hij onmogelijk naar Akkafjall kon terugkeren en alles bij het oude laten. De leegte, die er was ontstaan, moest op de een of andere manier gevuld worden. Het leven was nu eenmaal niet zo dat de elandstier en de sneeuw- haan het eenzaam voltooiden. Zij hadden het con tact met het andere geslacht nodig om de soort in stand te houden. Ook in hem brandde de honger naar de vrouw. Hy wist heel goed, dat Imber dit gevoel bij hem had gewekt. Het was zinloos het te willen onderdrukken, maar omdat hij Imber niet kon krijgen, moest hij het een andere richting uit sturen. Een mens behoefde niet noodzakelij kerwijs zijn hand aan de haard van de ander te branden. Maar ook van zijn leergierigheid kon Arne zich niet helemaal meer bevrijden. Hij kende reeds al le letters en hij kon ze ook samenvoegen tot be paalde woorden en in elk geval kon hij hetgeen Ella in de bijbel las, ook lezen. Hij was weliswaar niet Imbers leerling geweest, maar Ella had hem met vreugde in haar kennis laten meedelen en die kennis was tijdens Imbers jongste verblijf aan zienlijk groter geworden. Maar Arne was daar mee niet tevreden. Hij wilde Ella ja liefst ook Imber voorbijstreven, hoewel hij heel goed in zag, dat hem dat moeilijker zou vallen dan in vijf dagen honderd beren te doden. Arne hielp Henriksson en Elof by het houthak ken in het bos, maar geen enkele vorm van ar beid was in staat zijn onrust tot bedaren te bren gen. Hij was niet naar Granvik gekomen om bo men te vellen. Alles in hem trok naar het bakhuis van Eriks son, en op een avond ging hij werkelijk naar de schoolmeester. Het zou iedere boer, die het ge waagd zou hebben hem daarover uit te lachen, kwalijk zijn vergaan. Ja hij zou een beetje hulp willen hebben by het lezen. Voor die hulp had hij graag twee wolfsvellen over. Maar geen woord over deze zaak kwam er over zijn lippen. Hij praatte over het goede jaar, dat zij gehad hadden, over de jacht en over de jongste markt prijzen voor huiden en zakken meel. Toen hij het bakhuis verliet, had hij toch een eerste lees boekje in zijn zak voor een jongetje dat net moest leren lezen. Henriksson en zijn vrouw begonnen Arne lang zamerhand een beetje wantrouwig aan te kyken. Hij zelf voelde, dat hij iets moest doen. Een fat soenlijke jongeman kan niet een week op een hoeve blijven zonder verder iets te doen. Hij kon onder geen voorwaarde zonder meer terug gaan naar huis. Als hy dat deed. zouden de boeren denken, dat hij alleen maar gekomen was, om zich dik en rond te eten. Het zou trouwens nog veel erger zijn, als zij de werkelijke reden van zijn komst te weten waren gekomen. Hij gaf zich alle moeite goede redenen voor zijn lange blijven te bedenken, maar geen enkele voldeed hem. Geen mens had volle zeven dagen nodig om een beetje kruit voor zijn geweer te kopen, en het excuus van het berenhol, dat hij had gevonden, was al even onvoldoende. Op Akkafjall hadden zij nog nooit eerder hulp nodig gehad om met een beer af te rekenen. Hij moest iets steekhou dends bedenken, opdat niemand op de gedacht® zou komen, dat hy de jacht in de steek had ge laten om naar Granvik te gaan en daar als een kind in een schoolbank te gaan zitten. Nadat hij een hele nacht had liggen piekeren, wist Arne waarom hij naar Granvik was gekomen. De uitleg beviel hem weliswaar niet helemaal maar zij was toch alleszins aanvaardbaar, aangenomen, dat hij zijn woorden goed wist te kiezen. Het deed een beetje pijn, als hij aan Imber dacht, maar elke wond geneest, als mep het wilde vlees weg snijdt. Er was geen twijfel mogelijk: ook Judith was een vrouw en aangezien er nu eenmaal een vrouw naar Akkafjall moest komen, kon hij even goed meteen de hand uitstrekken en daarmee een hele reeks moeilijkheden uit de wereld helpen. Maar het was ondanks alles een ingrijpend besluit en thuis zouden zij grote ogen opzetten, als hy hun openbaarde, dat zij een schoondochter zouden krijgen. Het besluit had hem zelf verrast zo lang Ella nog thuis was en zijn moeder nog twee sterke armen had, was er toch helemaal niet zo'n haast bij de komst van een vrouw naar Akkafjall. Maar de nood dwong hem, want hy kon de hoeve van Henriksson niet verlaten zonder te zeggen, waarom hy was gekomen. (Wordt vervolgd) voorbeeld door opzij een naad breed af te stikken of door de schuine zijnaad open te laten: er is dan een strakke rok onder te zien. De tweedelige japonnen zijn nauwe lijks van de tailleurs te onderscheiden of het moest zijn door de mouwlengte, die bij de tailleurs driekwart is en bij de Japonnen kort of helemaal niet be staat, omdat het japonnetje mouwloos is. Beetje vreemd Een beetje vreemd is er met ceintuurs gegoocheld. Ze zijn van het materiaal van Japon of tailleur of van leer. Van achteren schuilen zij onder het boven stuk maar van voren lopen ze heel laag onder het jasje uit en worden door een overslag of strik gesloten. De mantels hebben het zelfde silhouet door brede horizontale naden en veel. vrij grote, ook dikwijls met knopen ge garneerde zakken. De japonnen met glad voorpand, princessemodel, hebben ov kniehoogte ingezette scherpe klokjes, maar dik wijls aan de achterzijde het geëikte deux-pièces model: recht vallend bo venstuk en gerimpelde rok. Een ander type is weer de princessejapon met aan de voorzijde van de schouders af vallende lange rechte panden, een soort vastgehechte stola dus. die dan weer mogelijke rondingen vervlakt Het zelfde principe vonden we te rug in een witte viquee japon met een recht voor- en achterpand er overheen, prachtig geborduurd in wazig geel groene bloemmotieven. De hoeden zijn bij Dick Holthaus meestal niet meer dan uiterst kleine pil- ledoosjes of soesjes, gemaakt uit het materiaal van het toilet en voor het hoofd gedragen. Ook veel bolle baretten, die op een strakke band gewerkt zijn en schuin boven op het hoofd staan. Apart was een mantel met japon beide op een hele smalle bies. die de halslijn volgde, geheel in brede plissés aangezet. De kleuren natuurlijk weer veel zwart, veel bruin en gelukkig ook veel blauw en wit Naast mooie katoensoorten, voor al veel linnen en natuurlijk zuiver zijde, het luxe materiaal dat bij zo'n exclusieve collectie past. Verlenging hechtenis van Nic. den B. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag de voor lopige hechtenis van de Socrates-direc- teur N. den B. opnieuw met dertig dagen verlengd. Eveneens heeft de rechtbank het voorarrest van de Amsterdamse redactie-stenograaf Sal S en de Griekse ingenieur Michel R. opnieuw met dertig dagen verlengd. Zij werden gearresteerd onder verdenking van hulpverlening bij het drukken van valse Franse Francs voor het Algerijnse bevrijdingsfront F.LJ4. vanavond Voor het televisieprogramma zorgt vanavond de AVRO. nadat de NTS journaal en weesoverzicht heeft uit gezonden. De AVRO begint met ac tualiteiten, waarna om 8.30 uur de sportrubriek op het scherm komt Om 8.50 uur de derde aflevering van de televisiefilm „Het is zover" en tot besluit weer een gesprek van „De kring". vanavond Man verdronken. Vanochtend ls uit het water van de Buitensingel ln Amsterdam het lijk opgehaald van de 68-jarige F. van Rooyen. Hij ls gisternacht, waarschijnlijk misleid door de duisternis, te water ge raakt en verdronken. 9 Met de uitzending van de bidstond voor gewas en arbeid, te houden in de geref. kerk (vrijgemaakt) te Vol- lenhove. opent de NCRV om 8 uur het avondprogramma Voorganger in de dienst is ds. J. D. Houtman. Om 9.25 uur volgt dan de uitvoering door het Promenadeorkest, het Radiokoor en Engelse operasolisten van de lichte Engelse opera „Merry England" en na de avondoverdenking hoort u nog platennieuw?. 9 Bij de VARA speelt het ensemble Malando tussen 8 05 en 8.35 uur Zuid- Amerikaanse wijsjes en dan kunt u luisteren naar het hoorspel „Maar ten moet hangen", een geschiedenis over kapers te land en ter zee door Dick Dreux. Om 9.35 volgt weer een uitzending in de reeks .De Verdi- tenor", om 10.20 uur zet dr. Drees zijn memoires voort en om 10.40 uur voert het strijkorkest Benedetto Mar cello werken van Pcrgolesi cn Gemi- nlani uit Programma voor morgen DONDERDAG 9 MAART 1961 Hilversum 1, 402 m. 74« kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gram 7 20 Idem. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nws 8.15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 V d vrouw 11.15 Gram 11.45 De opvoeding van het geweten, lezing 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Orgelspel 13.00 Nws. meded en beursber 13.30 Lichte muz 14 00 Pianorecital 14 30 V d vrouw 15.05 Zangrecital 15.35 Voordracht 15.55 Accor- deonmuz 18.25 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws 18.15 V d Jeugd 18.30 Lichte muz 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief 19.00 V d kleuters 19.05 Gcvar progr 20 00 Nws 20.05 Gram 30.15 Concertgebouw- ork en sol <21.10—21.35 Pocketboek en jeugd, gedachtenwlssellng) 22 15 Zang en plano 22.30 Nws. beursber van New York en meded 22.45 Joum 23 00 Sportact 23.10 Dlscotarla 2355—24 00 Nws. HUversum II. 298 m. 1007 kc/s. KRO" 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7 45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d hulsvrouw 9.40 Schoolradio. NCRV- 10.00 Gram 10 03 Idem 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO 1100 V d zieken 1145 Gewijde muz 12 00 Mid dagklok-noodklok 12.04 Pianospel 12.25 V d boeren 1255 Land- en tulnbouwmeded 12 38 Gram 1250 Act 13.00 Nws 13 15 Zonnewij zer 1350 Mctropole ork cn soliste met klein koor. NCRV 14.00 Bondsdag Chr Platte landsvrouwen cn -meisjes 14.45 Gram 18.00 BIJbeloverdcnking 16.20 Pianorecital 18.50 Gram 17.00 V d Jeugd 1750 Gram 17 40 Beursber 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek 18 30 Meisjeskoor 1850 Sociaal perspectief 19.00 Nws en weerber 1910 Op de man af. praatje 10.15 Gram 19 30 Radiokrant 19.50 Pol lezing 20 00 Ge- var progr 21.30 Gram 2150 Periodieken pa rade 22 00 Kerkorgelconc 22.30 Nws 22 40 Avondoverdenking 2255 Boekbespr 23^00 Gram 23.25 Volksmuz met comm 2355—24 00 Nws. Televlsieprogr. NTS 2050 Joum. NCRV- 20.20 Memo 20 20 Mlmbespr 20 50 Gevar progr 21 15 PollUe, satirisch blijspel 2250 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7