Kamer verontrust over besnoeiing hulp V.S. RENNIES Nederland hield zich niet aan het Benelux-verdrag Naar een bestand in Algerije Lichtgevoelige plant Land van duizend heuvels /ft een Guojnte hij Zuurbrand wordt sneller geblust dan ze gesticht is. - TOCH IS HET ZO! Schone beloften van de Belgische Social, partij Tijd besparen en toch fijner eten! 19* 9 BEZITSVORMING Het beleid van de regering ten aanzien van de bezitsvorming en bezits- spreiding wordt door de beperking in de toewijzing van de zg. „A"-wo- ningen geenszins belemmerd. De bouw van eigen woningen neemt zeker niet af. Dit heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, onder meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schuitemaker (lib.) dienaangaande. Voor velen zijn de door het grote aantal subsidieaanvragen voor A-woningen veroorzaakte lange wachttijden aanleiding om over te gaan tot bouw in de vrije sector. De minister staat in beginsel niet afwijzend tegenover de gedachte om de mogelijkheden van toeslag en garantie voor eigen woningen niet zonder meer te beperken tot reeds uit anderen hoofde gesubsidieerde woningen. Het onder bepaalde voorwaarde^ mede uitstrekken van de faciliteiten tot de vrije sector zou echter zeker een extrastimulans betekenen voor bouw in deze sector. Dit zou, nu de vrije sector ook zonder dergelijke faciliteiten tot ontwikkeling blijkt te komen, binnen het totale bouw programma kunnen leiden tot in de huidige omstandigheden niet ge wenste ontwikkelingen. istr, Belgische kranten over revaluatie Volgens enkele scherpe reacties in Belgische kranten zouden de Nederlandse autoriteiten vergeten 2 hebben, dat er een Benelux-ver- 1 w drag bestaat, waarin gemeenschap- pelijk overleg over de herwaarde- De ring van de munt wordt voorge- 17' schreven. Wellicht is over de maat- a n regel al te spoedig beslist en heeft li men hierdoor geen rekening ge- si$ houden fmet het bestaande akkoord' De Gazet van Antwerpen acht de ver- zekering die in Benelux-kringen naar TC voren is gekomen als zou Nederland wel Istr degelijk overleg met België hebben ge- r« pleegd volkomen onjuist. „België werd slechts ingelicht over deze kwestie zonder »nu meer", schrijft het blad. Verder wijst het 1 ni er op. dat de Duitse en de Nederlandse jm produkten op de Belgische markt duur- rc der zullen worden, hetgeen de Belgische I nijverheid ongetwijfeld ten goede zal ko men. La libre Belgique schrijft dat Neder land twee doelstellingen met de maatre gel heeft beoogd: het handhaven van een pariteit met Duitsland, die de intensiteit van de handelsbetrekkingen tussen de twee landen wenselijk maakt en het weg nemen van een van de belemmeringen bij de functionering van de Benelux ener zijds en de gemeenschappelijke Markt anderzijds. Een van de gevolgen in het raam van de Benelux is, dat Nederland zal moeten zorgen voor het herstellen van de pariteit in de tussen de drie landen, overeenge komen specifieke douanerechten. Advertentie In de Tweede Kamer is gister avond tijdens het debat over de defensie-begroting 1961 van verschillende kanten blijk gege ven van ongerustheid over de ge neigdheid van de Verenigde Sta- De a.r. willen verhoging van defensieplafond de drastische beperking der Amerikaan se hulp, oök wij hoe langer hoe min der aan onze verplichtingen kunnen vol doen". Scherp veroordeelde spreker het mar chanderen met de eisen, die de militai re veiligheid stelt. Daardoor wordt im mers niet alleen die veiligheid illusoir. ten om hun militaire hulpverle- (Van ome parlcmentsrcdactie) ™t^°rd'n °°k de ning aan Nederland en andere Navo-landen zo niet geheel stop te zetten, dan toch aanzienlijk te verminderen. Zeer duidelijk kwam die onge rustheid tot uiting in de betogen van de heren Moorman (kath.v.), Roosjen (a.r.) en Couzy (lib.). Viceadmiraal Moorman zei, dat de K.V.P.-fractie handhaving van de Amerikaanse hulp in rede lijke verhouding tot onze eigen inspanning beschouwt als een conditio sine qua non, als een on vermijdelijke voorwaarde voor haar steun aan de Nederlandse defensie-plannen zoals die thans ter tafel liggen. Valt die hulp weg", aldus de heer Moorman, ,,dan achten wij een herzie ning van de opzet van ons defensiebe leid onvermijdelijk." Even tevoren had hij betoogd dat zijn fractie bij het geven van haar steun aan het huidige defensiebeleid nog twee andere voorwaarden stelt: Onze mili taire uitgaven moeten blijven binnen de grenzen van onze draagkracht en de andere Navo-partners dienen een even redige bijdTage te blijven geven aan de gezamenlijke krachtsinspanning. Over de vooruitzichten ontrent de Amerikaanse militaire hulp was de heer Moorman niet zo pessimistisch meer gestemd na de recente verklarin gen van president Kennedy. Toch ver zocht hij minister Visser dringend, er Regering kondigt een nieuwe oliewet af Radio Bagdad heeft bekendgemaakt, dat gisteren een nieuwe wet door de re gering van Irak is afgekondigd, die de organisatie van olie-aangelegenheden van Irak regelt. Er zal een ministerie voor olie worden gesticht en de alge mene raad voor olie-aangelegenheden en het algemeen beheer van olievelden zullen verdwijnen. De nieuwe wet be paalt öok, dat het ministerie voor olie ei zal voortkomen uit een fusie van de raad voor oliebehecr, de algemene raad voor olie-aangelegenheden. het rege- i ringsdepartement voor olieraffinaderij en het departement voor olieprodukten. Advertentiën x Het een oi twee Kennies speelt II 't klaar. En op prettige wijze. In het geheim wordt gewerkt aan een staken van de militaire operaties der strijdende groepen in Algerije. Naar aanleiding hiervan publiceerde een Brits persbureau het voorbarige be richt, dat een wapenstilstand in Algerije zou zijn gesloten. Zo wel de Franse regering als de vertegenwoordigers van de na tionalisten hebben dit bericht te- Dr. Servatius heeft bezwaar legen t.v. De verdediger van Adolf Eichmann, dr. Servatius, heeft principiële bezwaren ingediend tegen de plannen om de zit tingen in het proces tegen Eichmann door de televisie te doen uitzenden. Hij meende, dat deze uitzendingen een ver keerde invloed op de getuigen zullen hebben, die als zij worden gehoord zich dan meer tot de „galerij" dan tot de rechtbank zullen gaan richten. Het Israëlische hof van justitie heeft inmiddels bepaald, dat alleen de recht bank waarvoor Eichmann terecht zal staan, gerechtigd is zich met dit vraag stuk bezig te houden. In de eerste zitting van het proces, op 11 april a.s., zal de ze rechtbank dus over de bezwaren van dr. Servatius moeten beslissen. Israël zelf beschikt niet over een te levisiezender. De verzorging van de uit zendingen is opgedragen aan een Ame rikaanse maatschappij. Advertentiën Lady gengesproken. Intussen heeft de Tunesische mi nister van voorlichting, Masmoudi, die de besprekingen van vorige week tussen president De Gaulle en president Bourguiba voorbereidde, verklaard dat thans het ogenblik is gekomen voor officiële onderhande lingen tussen Frankrijk en de Alge rijnse opstandelingen ter beëindi ging van de oorlog in Algerië. „De Algerijnse trein staat op de rails. Wij hopen dat hij het goede 'station bereikt. Er moet in ieders belang snel worden gehandeld", al dus Masmoudi. De minister, die maandagavond overleg heeft gepleegd met de Fran se minister van buitenlandse zaken. Couve dc Murville, vervolgde: „Ik kan zeggen dat de geest van Ram- bouillet (waar De Gaulle en Bour guiba hun besprekingen voerden) nog onveranderd is. Er moeten aan beide zijden geen voorwaarden voor af worden gesteld. Men zegt dat er geen zullen zijn. Dat is in elk geval mijn persoonlijke overtuiging na mijn laatste gesprek op het Quai d'Orsay". De 62-jarige Max Petitpierre. die al jaar minister van buitenlandse zaken van Zwitserland is, heeft dinsdag mee gedeeld dat hij eind juni als zodanig zal aftreden. Bij de opening van de zitting der Friese Staten hebben enkele leden gis teren hun verontrusting uitgesproken over de trage gang van zaken bij de inpoldering van de Lauwerszee. De Zweedse geleerden proberen er achter te komen uit wat voor ingrediën ten een 2500 jaar oud stuk brood bestaat dat bij opgravingen in de provincie Upplan is gevonden binnen een kring van stenen. Volgens een voorlopig oor deel zouden er ook onkruid en bloed in verwerkt kunnen zijn. Deze smakelijke tabletjes ge woon maar laten smelten op Uw tong - en alle leed is geleden. Prompt. Want niet zodra komt de Rennies-oplossing met Uw speeksel in de maag of alle over tollig maagzuur wordt geneu traliseerd en kan U geen kwaad meer doen. Koop 'n pakje Rennies en steek 'n paar bij U. Dan bent U altijd veilig en Uw maaltijd wordt nooit verstoord. Onder 't eten niet, ook niet erna. Alleen maar bij de eerste aanwijzing Rennies nemen, onopvallend, zonder water of wat ook tegen brandend maagzuur 541) Het zien zou voor een plant van geen enkele betekenis zijn, want zij kan voor een eventuele vUand toch niet vluchten en het zou haar dus niets baten wanneer zij het na derende dier dat haar bladeren komt oppeuzelen, zou kunnen waarnemen. Door het zien van haar vijanden zou de plant zelfs in een afschuwelijke positie komen te verkeren, die te ver gelijken is met dc veroordeelde die moet toezien hoe alle voorbereidin gen voor de aanstaande executie wor den getroffen. Hoewel de plant dus geen voor werpen moet kunnen zien, dient zij echter wel degelijk een fijn gevoel te hebben voor lichtnuanccs, omdat haar gehele huis houding daarvan af hankelijk is. Van bloemen In de vensterbank we ten we reeds dat zij zich steeds naar het licht toekeren. Maar ook de bladeren wenden zich naar (of als het schaduw - plantcn zijn: van) het licht. Bladeren die veelal in dichte opeenhopingen voorkomen, moeten vaak met weinig licht genoegen nemen, zodat voor een zo economisch mogelijke be drijfsvoering Iedere plant nauw keurig op dc hoogte dient te zjjn van de lichtverhoudingcn in dc naaste om geving. Het blad kan dan door een bepaalde stand de gunstigste plek uit zoeken of zich daarnaar instellen. Op een zonnige dag kan iedereen de re sultaten van dit streven waarnemen onder een dicht bcbladerde beuk, welks loof in étages is verdeeld op een zodanige wijze, dat een blad van een lagere verdieping steeds de ope ning opvult die door een hogere ver dieping is opengelaten. Het plantenblad blijkt voor dit doet te zjjn uitgerust met een lichtgevoe ligheid die veel groter is dan die van het menselijk oog. Dit kwam tot uit drukking toen onderzoekers een pas uit de kiem gesproten sterkers plaats ten tussen twee lichtbronnen, waar van de Intensiteit volgens het mense lijk oog volkomen gelijkwaardig was. Maar de sterkers stoorde zich niet aan dit menselijk oordeel, maar richt te zich naar de sterkste lichtbron. Daarmee is over de lichtgevoeligheid van planten nog lang niet alles ge zegd, want ook onwaarschijnlijk kor te belichtingstijden zij het dan met een lichtbron van grote intensiteit bleken bU de plant duidelijke waarneem bare afwijkingen in dc groei te bewerk stelligen Zo rea geerde een havcr- kiemdop reeds op een belichtingstijd van 1/2000 en zelfs van 1/2000 en zelfs van l/10.000secon- de. perioden van een zó korte duur, dat zij aan het menselijke oog ont gaan. Eigenlijk is het niet juist te zeg gen dat een dergelijke flits aan onze ogen ontsnapt. Het ware beter de ver klaring te zoeken in onze hersenen, die een lichtprikkel van een dergelij ke korte duur niet realiseren, dus niet bewust maken. En juist dit verschijn sel voert ons tot het merkwaardige probleem van de betrekkelijkheid van de tjjd waardoor bijv. sommige dieren in een uur langer leven dan wij. Dat klinkt gek, hé? Daarover een volgende keer! bij de Amerikaanse regering op te blij ven aandringen, dat zij haar afspraken zal nakomen ..op dezelfde wijze als waar op wij de wissel honoreren". Voor wat betreft de luchtmacht heeft Nederland de besnoeiing van de Amerikaanse hulpverlening reeds aan den lijve moeten ondervinden. Reken de minister Visser bij het opstellen van zijn begroting nog op een Ame rikaanse financiering van 119 Star- fighters, in Parijs verlaagden de V.S. eind vorig jaar dit aantal tot 25. ..Een tegenvaller van een kleine zes honderd miljoen", zo had de socialist Wierda uitgerekend. Hij wilde wel aan nemen dat de minister „pech heeft ge had", maar aan de andere kant kon hij niet geloven, dat deze tegenvaller zomaar uit de Parijse hemel is ko men vallen. Er was toch voor het ver schijnen van de begroting in septem ber vorig jaar reeds voldoende reden voor twijfel over de omvang van de Amerikaanse hulp? De heer Wierda zei, dat de v. d. A.-fractie slechts aarzelend voor deze defensiebegroting kan stem men. Dat vindt o.m. zijn oorzaak in het feit. dat uit dit stuk niet blijkt hoe veel voor de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea wordt besteed. Gaat het om een bedrag van 120 tot 150 mil joen? Zo ja, dan wordt volgens de heer Wierda een groot deel daarvan onnut tig uitgegeven. Het is zijns inziens on juist om Indonesische infiltraties op N.- Guinea te bestrijden met jachtvliegtui gen en luchtdoelartillerie in plaats van met kleine beweeglijke eenheden. Dc stationering van vliegtuigen en Lua op N.-Guinea heeft Soerkarno gelegenheid gegeven voor een mateloze propaganda campagne. Teleurgesteld De woordvoerder van de a.r.-fractie, mr. Roosjen, toonde zich diep teleurge steld over de wel zeer drastische be perking van de Amerikaanse hulp voor ons Starfighter-project. Hij herinnerde eraan, dat minister Visser in de toe lichting op zijn begroting had gewaagd van „nadrukkelijke verzekeringen van verantwoordelijke Amerikaanse autori teiten", dat Amerika ook in de toekomst zijn bondgenoten zal bijstaan. „Wie wa ren die autoriteiten en heeft de minis ter hun verzekeringen zwart op wit gekregen?", zo informeerde dc heer Roosjen. Hij vroeg zich af hoe wij on ze defensieplannen zullen moeten fi nancieren en aan onze Navo-verpllch- tingen kunnen voldoen als dc Ameri kaanse hulp zou wegvallen. Mr. Roosjen vroeg ook aandacht voor de „verhoging van de kernwapendrem pel". die de nieuwe Amerikaanse rege ring zou voorstaan. Deze verhoging houdt in, dat de V.S. bij een aanval met conventionele wapens op West- Europa niet onmiddellijk van kernwa pens gebruik zouden willen maken. Dit zou naar het oordeel van de a.r.-woord- voerder een diep-ingrijpende wijziging van de Amerikaanse politiek betekenen. Een en ander onderstreept nog eens de noodzaak om de conventionele bewape ning van de Navo zo goed mogelijk te maken, anders worden we onderhorig aan het atoomwapen. Het huidige defensieplafond is, naar de mening van mr. Roosjen en zijn fractie, te laag. De a.r. achten het verantwoord het voor de defensie be stemde percentage van het nationale inkomen te verhogen. De heer Roosjen hoopte dit de komende dagen, bij de voortzetting van het debat, nader te ad strueren. Gisteravond wees hij erop, dat waar wij in 1954, 6.6 pet. van het nationale inkomen aan de defensie be steedden, dit percentage in 1960 tot 4,4 pet. was gedaald. Hellend vlak De V.V.D.-er Couzy vond, dat Neder land en zijn Westeuropesc partners veel en te lang op de Amerikaanse militaire hulp hebben vertrouwd. Door de ver mindering van deze hulp zijn de zwak ke plekken in de defensie der continen tale Navo-landen duidelijk aan het licht gekomen. Geen der partners heeft nog volledig aan dc Navo-verpllchtingen voldaan. Dit geldt dus ook voor Neder land en te weinig beseffen wij nog, dat wij ons hiermee op een hellend vlak bevinden. „Wanneer geen verstrekkende maat regelen worden genomen", aldus de heer Couzy, „dan zullen, als gevolg van Diensttijd te en verwachtte dat de regering kraci tig zal blijven vasthouden aan de sa menwerking in Navo-verband en daar buiten. Hij meende dat wij ons bij het beschouwen van de enorme financiële lasten ons in het belang van de defen sie opgelegd, steeds rekenschap zullen moeten geven van de geweldige be dreiging, die van bet communisme uitgaat. De heer Tilanus stelde vast. dat de verkorting van de diensttijd een punt van grote onzekerheid vormt. Hij hoop te intussen, dat het de regering zal ge lukken voldoende beroepspersoneel cn kort verbanders aan te trekken om die verkorting mogelijk te maken. Erg op timistisch was hij hier echter niet over gestemd, gezien de schaarste op de ar beidsmarkt. In dit verband vroeg hij nog of reeds beleids- en uitvoeringsbe slissingen zijn genomen met betrek king tot het op te richten Papoea bataljon of heeft ook hier de perso- neelsschaarste soms remmend gewerkt? De heer Roosjen (a.r.) sprak ook over de diensttijdverkorting. Hij achtte het niet verantwoord daarmee te begin nen. wanneer niet voldoende vrijwilli gers kunnen worden aangetrokken. Vice-admiraal Moorman (katih. klaagde nog over de vorm van de de partementale stukken, die defensie de kamer doet toekomen. Daarin komen zinnen voor van tien tot achttien regels. Ze geven de lezer een gevoel van dof fe wanhoop. Hij waant zich een zwem mer, die de overkant niet kan halen. De heer Moorman deed de minister de suggestie aan de hand om de onlangs aangestelde adviseur voor public rela tions, prof. dr. J. J. de Jong, de ge wezen journalist, met de eindredactie van de stukken te belasten. In het partijblad Le Peuple hebben ie Belgische socialisten hun program voor de komende algemene verkiezin gen bekendgemaakt. Zij willen minder ministers en meer ministeriële verant woordelijkheid. vermindering van het aantal parlementsleden en reorganisa tie van de sinaat, zodat Vlamingen en Walen er gelijkelijk in vertegenwoor- iigd zijn. De militaire uitgaven moeten >mlaag. Geen offensief gebruik van atoomwapens en geen lanceerplaatsen arvoor op Belgische bodem. De partij spreekt zich uit voor mindering van conventionele en atoom wapens na een akkoord tussen Oost en West en voor erkenning van China. Zij dringt aan op „een ruime politiek van Europese eenmaking cn associatie van de Zes met de Zeven". Britse waarschuwing voor dr. Verwoerd De Britse premier Macmillan. heeft gisteravond de Zuid-Afrikaanse premier Verwoerd meegedeeld, dat Zuid-Afrika vermoedelijk toegestaan zal worden lid van het Gemenebest te blijven niet tegenstaande zijn omstreden politiek. Het merendeel van de niet blanke lan den in het gemenebest heeft nagelaten zijn bedoeling bekend te maken om aan tq dringen op de uitzetting uit het Ge menebest van Zuid-Afrika. aldus de pre mier. volgens goed ingelichte woord voerders. Maar hij waarschuwde Verwoerd er tevens voor een dergelijke beslissing niet te beschouwen als een onderschrij ven van het apartheidssysteem in Zuid- Afrika. Macmillan. die de rol speelt van vre- desstichter, heeft sedert het weekeinde de meeste van zijn medepremiers ge raadpleegd. De reactie van Verwoerd werd niet bekend gemaakt door de autoriteiten die deze ontwikkelingen meedeelden. Men zei echter, dat Verwoerd zeer zeker niet van plan is zijn rassenpolitiek te wijzigen of aan buitenstaanders het recht toe te staan zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika. (Advertentie) Th. Gevers, arts AAN de bronnen van de Nijl in Centraal-Afrika strekt zich één groot bergterrein uit. dat wel „le pays des milles collines", het land van de duizend heuvels, wordt ge noemd. De noordelijke helft ervan Ruanda wordt altijd in één adem genoemd met Urundi. dat er Zuidelijk aan grenst. Verspreid over het golvende tapijt van groene heuvels, die een gemiddelde hoogte van 1200-1600 meter hebben, leeft de bevolking deels in hutten, deels in lemen woningen. De sociale welstand vindt hierin zijn afspiegeling. De meer ontwikkelden nemen geen genoegen met een hut, doch wensen in simpele vormen de Europese stijl te imiteren. Hierin sla gen zijn wonderwel, mede dank zij de steun van het Gouvernement, dat door instelling van het „Fonds du Roi" er de laatste jaren toe overging de bouw van soliede woningen te stimuleren. De gegadigden, die hiervan kunnen profi teren. moeten zich dan ook aan be paalde normen houden, met als ge volg, dat men de laatste jaren steeds meer keurig opgetrokken woningen te zien kreeg. Dat neemt niet weg dat ook door particulier initiatief op dit gebied mooie resultaten zijn bereikt. Do bouw wordt door de eigenaar zelf ter hand genomen, eventueel met be hulp van door hem betaalde arbeids krachten uit de nabije omgeving. De hutbewoners zijn in twee groe pen te verdelen. De armen stellen zich met een gras hut tevreden. De wat meer gefortu- neerden „vlechten" de ronde muren door middel van boomtakken cn vezels, die in ho rizontale richting worden aange bracht. Het geraamte, dat naar boven in een dakpunt uit loopt, wordt dan verder dichtgemet seld met natte aar de en bij duurdere woningen boven dien nog dichtge- pleisterd met een mengsel van kalk en koeiemest. Bij afbrokkelen van de ingedroogde aarde, kan naar behoefte ter plaatse weer worden „by- gemetseld". Wanneer men door het prachtige groene bergland een autotocht maakt over dc zanderige wegen, die er zich griezelig doorheen slingeren, zou men niet zeggen, dat dit land één van de dichtstbevolkte gebieden van Afrika is. Over een oppervlakte van Neder land cn tweederde van België samen, bedraagt het inwonertal meer dan 4% miljoen. Het gemiddelde aantal inwo ners per km2 bedraagt 90. De bevolking leeft er alleen in fami lieverband, meest op de hellingen van de heuvels. Dorpen kent men niet, kampongs zijn hen vreemd. Dit in te genstelling tot de Congo-republiek. die cr westelijk aan grenst. Een poging van Staatswege om de bevolking te groeperen in dorpen, is een misluk king geworden. Wel bestaan er han delscentra en administratieve posten. Ruanda-Urundi maakte tot de Eer ste Wereldoorlog, waar het ook in be trokken is geweest, deel uit van het Westelijke gebied van Duits-Oost- Afrika. Op verzoek van de Volken bond werd aan België het mandaat over dit gebied toevertrouwd, terwijl een gedeelte van het grondgebied in het noorden moest worden afgestaan aan Uganda, dat onder Brits beheer staat. Het zijn thans dus de Verenigde Naties, die zeggensohap hebben over het trustgebied Ruanda-Urundi. dat uit naam van de wereldorganisatie door het Belgische Gouvernement wordt bestuurd. Tot 30 juni 1960, datum van de on afhankelijkheid van Belgisch Congo, vormde Ruanda-Urundi een admini stratieve, economische en monetaire eenheid met dit land. De Vicc-Gou- verneur-Generaal van Ruanda-Urundi. die verantwoording schuldig was aan dc Gouverneur-Generaal te Leopold- stad, staat sindsdien als Resident-Ge neraal onder de Koning van België. Het is duidelijk dat het uitroepen van de onafhankelijkheid van de Con go-republiek niet ongemerkt aan Ru anda-Urundi voorbijging. Gemeen schappelijke belangen werden geschei den. bepaalde politieke groeperingen wilden dc onafhankelijkheidsstrevin gen van dc westerbuur navolgen, geo grafische grenzen werden plotseling zichtbaar. Men heeft jarenlang het doel nage streefd om van Ruanda-Urundi een on afhankelijke federatie te maken, zodra de Belgen zich terug zullen trekken. Helaas komt men sinds '59 veel verder van het beoogde doel af dan ooit te voren. Revolutionaire krachten, die in middels in Ruanda zijn losgekomen. hebben Urundi betrekkelijk ongemoeid gelaten. De zuiderbuur trok zijn le ring uit de bloedige strijd, waar de stammen van de noorderbuur in ge wikkeld waren. Het gevolg van dit al les was. dat het Belgische Gouverne ment een gedecentraliseerde gedrags lijn moest gaan volgen, aangepast aan de steeds meer uiteenlopende wensen van Banyarwanda (inwoners van Ru anda) en Barundi (inwóners van Urun di) ten aanzien van dc toekomstige status van beide landjes. Om hieraan tegemoet te komen, is men ertoe overgegaan aparte regerin gen te vormen voor Ruanda cn Urundi, beide met wetgevende bevoegdheid. De doelstelling om van de Mwami. dc inheemse koning, een constitutioneel monarch te maken, is in Ruanda een fiasco geworden, in tegenstelling tot Urundi. dat al 50 jaren dezelfde alge mene beminde inlandse vorst aan het hoofd heeft staan. Het is dus de domi nerende figuren van dc Bami (meer voud van Mwami), dat beide gebieden zich in verschillende richtingen ont wikkelen. Een toekomstige toenade ring is evenwel nog niet uitgesloten. De bevolking van Ruanda en van Urundi is in drie ethnische groepen te verdelen: 1. Dc Batwa, van het pygmoïde ras. vormen minder dan 1 pet. van de to tale bevolking. Zij zijn absoluut dc eer ste bewoners van het huidige Ruanda. 2. De Bahutu zijn de eigenlijke Ban- tounegers van het land. Het zijn land bouwers, die bijna 83 pet. van de be volking uitmaken. DE SCHRIJVER Dc heer Th. Gevers (1927), arts, thans met verlof in ons land met i|jn gezin, studeerde medi cijnen aan dc rijksuniversiteit te Leiden, die hy in 1951 \erliet. Vervolgens studeerde hij enige tijd tropische geneeskunde in Antwerpen. In 1956 volgde zijn uitzending naar Ruanda, in dienst van de Sociéte Beige dc Missions Protestante* au Congo (S.B.M.P.C.). Na vijf jaren ar beid aldaar keerde hy met verlof terug naar het vaderland. In twee artikelen zal hij iets over het dc laatste tijd regelmatig in dc krant voorkomende land Ruanda-LTandi vertellen. In bijgaand artikel schetst hy de bewoners en de politieke ont wikkeling. In het tweede zal hy nader ingaan op dc zendings- arbeid aldaar. Franse autoriteiten heb ben een groot deel van de oplage van het com munistische partij-orgaan L'Humanité in beslag genomen wegens een ar tikel waarin dc politie beschuldigd wordt van het mishandelen van twee Algerijnen. In de omgeving van Vietnam is gisteren een jonge witte olifant met vijf tenen aan de voor poten en vier aan de achterpoten gevangen. Het zeldzame dier, dat kastanjebruine ogen en slagtanden als ronde stokken heeft, wordt be schouwd als symbool van reinheid en voorspoed. Kapitein Peter Town- send, die op 12 decem ber 1959 in het huwelijk trad met Marie Luce, wordt deze zomer voor de derde maal vader. Uit zijn eerste huwelijk, dat in 1952 werd ont bonden, heeft Townsend twee zoons, de 19-jarige Giles en de 16-jarige Ilugo. Het New Yorkse blad Newsweek schreef gis teren dat „meer dan 1000 officieren van het Franse leger in de afge lopen maanden gepro beerd hebben hun baan neer te leggen" omdat zij persoonlijk niet in stemden met de politiek van De Gaulle met be trekking tot Algerije. Koning Leopold van België en zijn echtgenote prinses Liliane brengen een particulier bezoek van tien dagen aan Ja pan. De politie heeft spe ciale voorzorgen geno men tegen eventuele linkse demonstraties te gen de dood van Loe- moemba. Een Frans rechtscollege heeft in hoogste instan tie dc schrijfster Fran- coisc Sagan veroordeeld tot volledige betaling van een doktersrekening van 1 miljoen oude fran ken (7.500 gulden) we gens verleende hulp na het ernstige auto-onge luk dat haar in 1957 is overkomen en waarbij zc aan dc dood is ontsnapt. De schrijfster die de re kening abnormaal hoog vond had een proces aanhangig gemaakt. Sir Winston Churchill zal met het jacht Christina van de Griekse schcep- vaartmagnaat Onassis een tocht naar de West- indische wateren maken. Morgen vertrekt de 8fi- jarige Britse oud-pre mier. De verstekelingen aan boord van het Deense vrachtschip Herdis Town hebben zich gedurende dc zeereis van Lissabon naar New York te goed gedaan aan wijn cn sar dines: er was in plaats van water om te drin ken, te baden cn te sche ren alleen maar wijn. Ze kwamen in beschonken toestand in New York aan. Vandaag is het wegge deelte ArnhemZeve naar van de rijksweg 12 (Den Haag-Duitse grens) in gebruik genomen. Dc aanleg van dit gedeelte, 14 kilometer, heeft ruim 15 miljoen gulden ge kost. De Britse ambassadeur in Nederland. Sir An drew Noble, die een of ficieel bezoek van drie dagen aan Amsterdam brengt, is gisteren door burgemeester G. van Hall ontvangen. De am bassadeur en zijn echt genote hebben hun in trek genomen in het Am- stclhotel. 3. De Batutsi. minder dan 16 pet. van het totale in woneraantal zijn eigenlijk vreemde lingen. van het Ha- mitische ras. Dit herdersvolk is eeu wen her uit noord oostelijke richting vanaf dc boven loop van de Nijl af komen dalen. Zij drongen op schijn baar vreedzame wijze Ruanda- Urundi binnen en hebben het na ver loop van tijd op de Bantoukoningen veroverd. DezeHa- mitische verove ring kan men uit dc volgende feiten verklaren: a. Door het be zit van de koe als geheiligd dier. De Batutsi-hcrders schonken een of meer koeien aan hen, die bereid waren om diensten aan hun heer te verlenen. Het bezit van de nodige koppen vee gaf in die tijd bepaalde economische voor delen. Het is begrijpelijk dat de Batutsi- bevolking langs deze weg tevens de grootgrondbezitters werden van het land. De kwesties rondom de grondei gendommen zijn vandaag aan dc dag nog steeds niet opgelost en zullen oor zaak zijn van toekomstige politieke ver wikkelingen. b. De kennis cn gebruik van het smeedijzer, waardoor de Hamieten in staat waren om meer geperfectioneer de wapens te gebruiken dan de Ban- tous. c. Door een veel groter organisatie talent. gepaard aan een slimmere en intelligenter doorgevoerde diplomatie. Men herkent de Batutsi aan de lan ge slanke gestalte, die soms twee me ter bereikt. Het is opvallend te consta teren. dat de Batutsi, als veroveraars, de sociale structuren van de Bantous respecteerden. De Bantoukoninkrijkjcs bleven bestaan, elk met een Mwami aan het hoofd. De Hamitische verove raars plaatsten evenwel hun chefs als Prinsen boven de Bami. De vele oor logen. die in Ruanda in het verleden zijn gevoerd, betroffen vreemd ge noeg veten, die tussen de verschil lende Batutsi-stammen moesten wor den uitgevochten cn uiteindelijk een strijd om de macht betroffen. Sinds dien is dc Mwami van Ruanda afkom stig uit een der Batutsi-stammen. Het is een man met mystieke macht be kleed. voor wie iedereen een heilig respect heeft. Tot 1959 werden alle sleutelposities in het maatschappelijk leven ingeno men door Batutsi-chefs en -onderhoof- den. Allen konden, evenals de Mwami zelf, deze functies slechts bekleden on der het toeziend oog van dc Belgische staatsfunctlonarisscn. Na oen 40-lal ja ren van Belgisch beheer kwam er nu in 1959 vrij snel een einde aan deze bevoorrechte positie van de Batutsi. De stoot werd hiertoe gegeven door de dood van de vorige Mwami van Ruan da enerzijds cn op aandrang van de Verenigde Naties anderzijds. De dood van Mwami Mutara III Ru- dahigwa kwam plotseling en dompelde het gehele land in rouw. Hij liet een jonge vrouw kinderloos achter. Zijn 28 regeringsjaren onder de tactvolle lei ding van het Belgische Gouvernement drukken een stempel op de geschiede nis van Ruanda. Zijn ongunstig ge zinde gevoelens jegens de blanken kwamen de laatste jaren van zijn le ven steeds duidelijker tot uiting. Dat begon eigenlijk al in 1956, toen hij de Rooms-Katholieke kerk de rug toe keerde. zij het niet openlijk. Do Mwami van Urundi, thans nog steeds aan het bewind, heeft zich nimmer met enige kerk willen be moeien. Het officiële verzwijgen van de ei genlijke doodsoorzaak van de koning van Ruanda, is oorzaak geweest van allerlei valse speculaties, die na vier dagen niet meer ongedaan konden worden gemaakt. Voor cfe inheemse bevolking stond het vast dat de blan ken de Mwami hadden vermoord. Men ging verder en beraamde plannen om door middel van een hinderlaag ene blanke uit de weg te ruimen. Gelukkig kon de man. die in deze hinderlaag viel. er bijtijds uit worden gered. De Solitieke verwarring nam hand over and toe, de sneeuwbal rolt vandaag aan dc dag nog door. Inmiddels hebben op aandrang van de V.N. en in overleg met dc nieuw (op het kerkhof» benoemde koning. Mwami Kigeri V, dc Belgen al meer Tutsi's van de sleutelposities moeten verdrijven ter wille van dc nog „on derontwikkelde" Hutu's, die hun kan sen hebben gekregen sinds dc bloedige opstand in hetzelfde jaar. Uit vrees voor de Belgische justitie hebben vele Batutsi toen de wijk ge nomen naar een naburig land. Inmid dels heeft de Mwami van Ruanda zich bij hen gevoegd om samen d-» dag voor te bereiden, waarop zij opnieuw het land kunnen veroveren, zodra Ru anda-Urundi rijp is voor onafhanke lijkheid Zo zal de historische traditie van bloedige wraaknemingen voortgezet kunnen worden. Ruanda bereidt zich voor op een nieuw „heldenepos".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5