Uw probleem is het onze School in België onder Nederlandse inspectie Meningen van anderen Een kanttekening LANDBOUWGRONDEN anderzijds ONZE DEFENSIE WAAROM CHRISTELIJK? Niet de leden maar dei kerken werden afvallig Profdr. Rutten krijgt subsidie van de Z.W.O. Ondenvijsbenoemingen h s JJET socialistisch dagblad Het Vrije Volk heeft uiteengezet, waarom het toch zo bijzonder onverstandig van het kabinet-De Qoay zon zijn, indien het ertoe overging de wet vervreemding landbouwgronden niet meer te verlengen. De regering heeft het voornemen kenbaar gemaakt, de wet op 1 januari 1963 niet weer voor een nieuwe periode van kracht te doen zijn. Het Vrije Volk ziet hier maar één twijfelachtig voordeel en voor de rest grote nadelen. Het voordeel zou zijn, dat een aantal bezitters van landbouw gronden tengevolge van de stijging van de grondprijzen een onverwacht dou ceurtje toegestopt zouden krijgen. Grote nadelen zouden echter zijn. dat zonder prijsbeheersing voor de grond prijzen deze prijzen omboog zullen vliegen, met als gevolg hogere pacht prijzen en hogere prijzen voor de produkten. In laatste instantie zal dus de consument dit douceurtje aan de grondeigenaren moeten betalen. In de tweede plaats zal de pachter niet meer zeker kunnen zijn van zijn ge- paehte grond. Want behalve een prijsbeheersing voor de landbouwgronden kent de wet vervreemding landbouwgronden ook een bescherming van de pachter, welke onvoldoende opgevangen wordt door de pachtwet. In de derde plaats komt de landbouwkundige toetsing te vervallen. Over dracht van grond zal niet langer tegengehouden worden, ook als het gaat om een ondoelmatige verkaveling, nadat er eerst vele duizenden guldens uit algemene middelen zün aangewend om tot een meer verantwoorde verkave ling te komen. Moeten we het voornemen van de regering, om de wet op de vervreemding van landbouwgronden na 1 januari 1963 niet te verlengen» nu inderdaad zo somber zien? Zouden de genoemde nadelen Inderdaad zo groot zijn en zou de regering deze maar op de koop toenemen, alleen om een aantal grondeigenaren een extraatje in óe zak te spe'en? Naar ons gevoel zullen er weinie mensen zijn, wie deze voorstelling van zaken nu erg geloofwaardig voorkomt. Wij zijn dan ook van mening, dat de zaak helemaal niet zo zwartwit staat. In de eerste plaats willen we erop wijzen, dat het vrijgeven van de grond prijzen grote voordelen zal meebrengen. De bevriezing van de grondprijzen in het verleden heeft er toe geleid, dat er tassen gronden met grote kwaliteitsverschillen slechts geringe prijsver schillen bestaan. Een begrijpelijk gevolg hiervan is, dat de betere en de beste gronden vrijwel nooit verkocht worden, althans niet voor de wettelijk vast gestelde prijzen. Ondernemers, die voor de uitoefening van hun bedrijf Juist grote behoefte hebben aan grond van hoge kwaliteit worden hierdoor gehandicapt. Wij denken bijv. aan de tuinbouw. De tuinbouw heeft voor zijn intensieve cultuur behoefte aan prima grond. De grondprijs is daarbij niet zo belangrijk, omdat door de intensieve cultuur een verschil in grondprijs vrijwel niet voelbaar is In de prijs van het produkt. Er zijn op het ogenblik weidegronden, die uitstekend geschikt zijn voor dc tuinbouw, maar die voor dat doel niet verkocht worden, omdat de prijs niet interessant is. En dat, terwijl Nederland eigenlijk veel te veel weidegrond heeft, gelet op de enorme melk prod uk tie en het bedrag, dat jaarlijks op de afzet van de melkprodakten moet worden toegelegd. De tuinbouw echter kent een florerende export, die jaarlijks voor grote bedragen aan deviezen oplevert en vrijwel geheel zichzelf bedruipt zonder steun uit rijkskas. Vrije grondprijzen zouden de omschakeling naar meer prodnktieve bedrijfs takken binnen de landbouw in de hand werken en een gezonde doorstroming bevorderen. We vragen ons daarbij af, wat kostbaarder is voor de consument: het huidige min of meer geforceerde grondgebruik, of de meer efficiënte aan wending van de grond door afstemming van grondkwaliteit op produktie en het meer kansen bieden aan gezonde bedrijfstakken met goede afzetmogc HJkheden. Voorts geloven wij, dat het met de verhogingen van de pachtprijzen even als met de positie van de pachter, nog wel eens mee kon vallen. De licht vaardigheid, waarmee het kabinet-De Quay, volgens Het Vrije Volk, heen zou stappen over de moeilijkheden, die bier liggen, wordt in ieder geval al gelogenstraft door het advies, dat de regering enige tijd geleden aan de Sociaal Economische Raad heeft gevraagd over de wijze waarop de positie van de pachter geregeld dient te worden bij intrekking van de wet ver vreemding landbouwgronden. Het gaat erom, de pachter een voorkeur te blijven toekennen voor de pacht van de grond, waarop hij zijn bedrijf uitoefent. In dit opzicht blijkt de re gering diligent te zijn. Ten slotte vinden wij het wat naïef te veronderstellen, dat de regering na Intrekking van de wet vervreemding landbouwgronden, het resultaat van de zeer kostbare ruilverkaveling op het platteland weer teloor zal laten gaan door ledereen naar hartelust maar grond door verkoop of vererving te laten versnipperen. Nee. wij zijn van mening, dat Het Vrije Volk hier te weinig oog heeft voor de positieve zijde van het regeringsstandpunt en dat het zich hier te veel heeft laten leiden door politieke overwegingen. Uniek stukje Holland in Brussel (Van onze speciale verslaggever) AAN de Rue d'Outremont in de gonzende bijenkorf Brussel staat een school, die administratief bij Nederland hoort. Het is de Nederlandse christelijke school voor lager en uitgebreid lager onderwijs „Prinses Juliana", die om en nabij de honderdtwintig leerlingen telt. De inspectie Breda is er verantwoordelijk voor. En het hoofd der school, de heer J. de Winter, krijgt zijn richtlijnen uit Den Haag, wat o.m. betekent dat ook voor deze buiten-territoriaal onderwijsinstelling de regel van 1040 lesuren per jaar geldt. „We hebben het er moeilijk mee", zegt de heer De Winter. „We hebben nogal wat kinderen, wier vader bij de hier gevestigde instellingen van Europa werkt, en daar is de vrije zaterdag al gemeen ingevoerd. Met wintersportva kanties en het begin of het einde van zomervakanties tobben we ook wel ;ns". De school bestaat dit jaar zestig jaar. en is Indertijd gesticht als protestants bolwerk -n het rooms-katholieke België. Aanvankelijk werden de uitgaven geheel door de ouders bekostigd. De wettelijke gelijkstelling van de bijzondere aan de lagere school zorgde er echter voor dat ook deze Brusselse school van het sub- •idle-beleid ging profiteren. Stenen tentakels Het gebouw, waarin de Prinses Ju liana-school thans gevestigd is, is het vroegere landhuis van Henriëtte d'Outremont, de tweede echtgenote van koning Willem I. Het is sinds ve le jaren geheel ingekapseld door de stenen tentakels van de zich immer uitbreidende metropool, maar aan de ligging is nog duidelijk te zien dat het eens een soort heerlijkheid was. Er is een grote tuin bij geweest thans speelplaats een portierswo ning thans het huis van de concier ge en nog een ander bijgebouw, dat thans als noodleslokaal is inge richt De villa zelf is bedolven onder de spiegels, wat een bedriegelljke schijn van ruimte geeft. Het mooiste leeslo- kaal is ln dc vroegere balzaal on- Het wapen van Nederland, dat in de vroegere balzaal hangt. Niemand kan vertellen, waar dit schild vandaan komt, en waarom het werd opgehangen. In een uitvoerig artikel heeft Het Pa rool een groot aantal vragen gesteld aan de miniiter van defensie, ir. Viiser. Uit dit artikel geven wij het volgende weer: „Weet de marine baar plannen door te zetten, dan worden de komende jaren de beide krui ser- verbouwd en verwapend voor een be drag van tenminste dertig miljoen galden prr tuk. En waarschijnlijk moet in dit verband dan ook de uitspraak worden gc- sien van minister Visser zelf, dat hij de vervanging van de Karei Doorman niet bij voorbaat wilde beschouwen sis te liggen bo ven de financiële draagkracht van ons volk. Voor het ogenblik ligt echter al dade lijk de dringende vraag ter tafel, of de Na- vo wel so bijzonder gesteld is op de ver wapening van de beide kruisers en op het in de vaart houden van Nederlands enige vliegkampschip- Er is over dit alles al eer der gepraat, wij weten het, maar dit neemt niet weg, dat er naar onze mening ruim schoots aanleiding is bet probleem opnieuw onder bet oog te zien, nu er een nieuw ele ment in het tpel is gekomen. Pas in zijn memorie van antwoord beeft minister Visser mededelingen kunnen doen over de Amerikaanse hulp inzake de Star- fighters. De Kamer bad daar dns nog geen kennis van, toen zij haar voorlopig verslag opstelde. Dat is een reden te meer hij de mondelinge behandeling op deze zsak het volle licht te laten vallen- De bewindsman stelt n.l„ dat hij verwacht met de oit eigen fondsen aan te schaffen vliegtuigen, ver meerderd met die weike uit de Amerikaan se hulp zullen worden verkregen, alsmede door een aantal in dienst zijnde vliegtuigen langer voor operationele doeleinden aan te honden, zo goed mogelijk aan de komende Navo-eisen te kunnen voldoen. Wat betekenen di. drie gespatieerde woor den nu precies? Waardoor worden de gren zen van die mogelijkheid bepaald? Zouden die grenzen wellicht kannen worden ver ruimd, als er minder werd uitgetrokken ten behoeve van de marine? En boe zon de Na- vo-leiding daartegenover staan? Wat denkt die trouwens van het voornemen het lucht- machtplan nn maar terug te brengen tot 120 Starfighters en dan noodgedwongen in hemelsnaam maar wat verouderde I vliegtuigen in dienst te houden? En kan minister Visser, die bij de indiening van zijn begroting aan tien squadron» van in to taal 318 Starfighters dacht, deze gekort wiekte luchtmacht voor zijn rekening ne men? Een verwijting naar de uitbreiding van het aantal Hawk-raketten kan hier be zwaarlijk het antwoord zijn, omdat dei immers, naar deskundig oordeel, geen jachtvliegtuigen kunnen vervangen. Star- iredikte als de enige oplossing van jet sociale vraagstuk. Marx erken de niet de mogelijkheid van het in Heel die gang van zaken met fighters is trouwens zo vreetnd geweest, dat men hopen moet dat de Kamer de mi nister in het bijzonder op dit punt terdege aan de tand zal voelen. Hoe heeft hij ooit kunnen denken, dat Amerika met een groot aantal Starfighters «ou helpen, als hij aanvankelijk veronderstelde? Te vreemder dit alle*, omdst als onze inlichtingen juU'idigers bij de Navo geen bijzonder ■ijn, het voor ome politieke vertegenwoor-1 verrassing was de Amerikaanse 'die nog wel eens gehoord wordt, in welk opzicht een chris- Het orgaan van de Christelijke Mctaalbedrijfsbond, Het Metaal bedrijf, gaat deze week in op de raag, lordt, telijke vakorganisatie nu nog specifiek christelijk is? Erkend wordt, dat er op dit punt mis schien wel eens te weinig duide lijk gesproken wordt. Het Metaalbedrijf schrijft hie> over: Vroeger was het, naar het leek. heel anders, er werd veel meer na druk gelegd op het principiële uit gangspunt. Dit laatste Is begrijpelijk. Vooral in de periode rond haar ontstaan heeft de christelijk-sociale bewe- 5 mg rich moeten keren tegen meer- ere geestelijke stromingen uit de 'tweede helft van de 19e eeuw. Bestreden moest worden de op vatting, dat de bijbelse boodschap vooral van betekenis is voor bet le ven na dc dood en van minder be lang voor dit stoffelijke, aardse be staan. Opgekomen moest worden tegen de gedachte, dat het christelijk ge loof slechts betrekking zou hebben op de verhouding tussen God en de menselijke ziel. De nadruk werd daarbij éénzijdig gelegd op het per soonlijk zieleleven van de mens, alsof de bijbel niet vol staat van de opdracht om juist het tastbare, aardse leven te doen beantwoorden aan de bedoelingen van de Schep per. De christelijke vakbeweging moest zich verzetten tegen de ve len die de boodschap van het evan gelie alleen zagen als van betekenis voor de enkele mens en geen oog hadden voor het feit dat de chris telijke boodschap van fundamen teel belang it voor de oplossing van de maatschappelijke noden. De christelijk sociale beweging heeft zich ook moeten keren tegen hen die van oordeel waren dat de bijbel berusting predikt en duide lijk twee standen erkent: die van rijken cn armen. Het zijn vooral mannen geweest als Kuyper. Talma en Slotemaker de Bruine, die er op hebben gewe zen dat de bijbelse boodschap ook betrekking heeft op alle terreinen van dit tijdelijk leven en dat vanuit het evangelie ernstige kritiek moet worden geoefend op de misstanden in de maatschappij. Niet alleen in de kring van gc- socialisme, dat beslag had gelegd op brede lagen van de arbeidende bevolking, is tenslotte ook de aan leiding geweest tot de oprichting van de christelijke vakbeweging. Het valt niet te verwonderen, dat in de eerste Jaren veel aandacht werd Desteed, en ook moest worden besteed, aan de principiële uit gangspunten. Dat accentueerde uiteraard het christelijk karakter van de in het C-N.V. verenigde vakorganisaties. Het verzet van de christelijk-soci ale beweging zowel in eigen kring als naar buiten is bijzonder vrucht baar geweest. Er zijn thans vrijwel geen christenen meer die niet er kennen dat de bijbel van grote be tekenis is voor de maatschappelij- zuivere marxistisch-socialisme j tanen en heeft de samenwerking steeds meer gestalte gekregen. Vooral na de tweede wereldoorlog kon veel van het christelijk-sociale ideaal worden verwezenlijkt: Na de kernen zijn reeds de onderne mingsraden gekomen, de vakraden kregen gestalte, de Stichting van de Arbeid verrichtte veel nuttig werk. We zijn zelfs alweer een station verder, nu de Sociaal-Economische Raad optreedt op grond van de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie. De vrucht van dit alles: collectie ve arbeidsovereenkomsten, pensi oenfondsen. bedrijfsverenigingen zijn een rechtstreekse uitwerking van het christelijk-sociale ideaal. Het is begrijpelijk, dat waar ver zet tegen de opvattingen van ande ren niet meer nodig is, de Indruk kan ontstaan, dat slechts weinig tot uiting komt dat wij een christelijke organisatie zijn. Juist is deze con- urlijk loofsgenoten moest het gesprek voerd worden over de principieie uitgangspunten. Sterker en feller nog moest het verzet zijn tegen de leer van Marx. die de klassenstrijd samenwerking en overleg tuisen werkgevers en werknemers streven naar een andere en meer recht vaardige maatschappelijke orde. Het verzet tegen het marxistisch- dusie natuurlijk niet Toch zit er een kern van waar heid in de geuite klacht. Het is een oud gezegde dat als twee hetzelfde doen dat nog lang niet altijd het zelfde is. Daarom zullen we als christelijke vakorganisatie vaker en duidelijker moeten zeggen waar om wij van harte meewerken aan het tot stand komen van een c.a.o. en aan het instellen van bedrijf schappen. Daar komt bij, dat de christelijk sociale gedachte nog lang niet over al en volledig is doorgewerkt. Aan de vervolmaking van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie valt nog veel te doen. Rondom zondags- arbeid, staking, invloed van de overheid op het bedrijfsleven heer sen opvattingen, dje de onze niet kunnen zijn. En op het vlak van de menselij ke verhoudingen binnen de onder neming ligt nog een vrijwel onont- Sonnen terrein. Het is juist daar at wij als organisatie en als indi viduele leden zullen moeten tonen dat ons christelijk geloof betekenis heeft voor het tot stand komen van werkelijk goede sociale verhoudin gen. maar eens aan het tramgeld, dat dage lijks moet worden geschokt, want de leerlingen komen uit de wijde periferie van Brussel. De schoolgelden zijn uiter aard ook niet laag. We zijn dan ook dankbaar dat er nog zoveel Nederlan ders in en om Brussel zijn, die hun kin deren aan ons toevertrouwen. Buiten de Europese school bestaat er voor een protestants gezin nauwelijks enige keu ze. omdat de scholen hier óf een rooms- katholiek, óf een openbaar stempel dra gen". Als hoofd van deze Brusselse school heeft ile heer De Winter wel een heel ander leven dan zijn collega's ln het vaderland. Hij vertelt er wat van, vlak voordat we afscheid van hem nemen. „Ik woon hier met vrouw en kind bo ven en naast de leslokalen. De beteke nis hiervan is dat je beslist moet uit- kijken cm geen kasplantje te worden, want slechts een deur scheidt m'n wo ning van m'n werk. Door personeelste kort sta ik zeker dertig uur per week voor de klas Daarnaast moet ik natuur lijk altijd voor de ouders klaar staan, en m'n werkterrein strekt zich dan ook feite over heel Brussel uit. Ook zijn er vele representatieve plichten, die men 't vaderland beslist niet heeft." dergebracht, waarvan het balustra de-balkonnetje, waar eens het orkest op zat, nog geheel ln tact is geble ven. „We groeien langzaam". verklaart het hoofd van de schooL ,,We ondervin den tegenwoordig veel concurrentie van de Europese school, vooral ook, omdat deze een sterk snobistische inslag heeft. Er zijn zelfs tientallen Belgen, die niets met de Europese Gemeenschap te ma ken hebben ze werken er althans niet maar die toch hun kinderen naar de Europese school sturen. Het staat zo goed. weet u..." De heer De Winter is van mening, dat die Europese school beslist niet het ei van Columbus is. Op de Nederlandse af deling b.v. worden de basisvakken in het Nederlands gegeven, de bijvakken ln het Frans, Duits of Engels. De leer stof wordt, wat taal betreft, zó versnip perd, dat de leerlingen, als het er op aan komt, niets beheersen. Veel extra's Op de Prinses Joliana-school moeten zowel ln de lager onderwijs- als ln dc uitgebreid lager onderwljs-afdeling veel extra's worden gegeven. Gebeurt dit niet, dan mist het kind dc aanpassing met zijn omgeving, of die met de leer stof van een eventueel voortgezette sta die. Zo wordt in de derde klas van de lagere school al vier uur Frans per week gegeven. En op de u.l.o. zijn in het lesrooster scheikunde cn rekenkun de opgenomen. „Bij ons leren de kinderen hoe ze de inhoud van een pyramide moeten be rekenen. En met cilinders en pilaren kunnen ze, wat oppervlakte en inhoud betreft, even goed werken". De christelijke school te Brussel telt thans zes vaste leerkrachten l.o. en drie vaste leerkrachten u.l.o. Daarnaast zijn er nog drie vakleraren, nl. voor Frans, Duits en gymnastiek. De gymnastiekzaal, die nog maar van recente datum is, geldt als het troetel kindje van het personeel. Het feit, dat minister Luns tijdens het staatsiebe- zoek van koningin Juliana aan België, aan de wandrekken heeft gehangen, heeft hier weinig mee te maken. Maar wel de omstandigheid dat men met be trekkelijk geringe hulpmiddelen erin geslaagd Is atletiek en spel binnenska mers te beoefenen. Er moet nog veel verbeterd worden aan die gymnastiekzaal. Op kosten van Den Haag zullen de verwarmingskasten met hun scherpe hoeken en kanten ge moderniseerd dienen te worden, terwijl de inrichting verdere completering ver eist Maar het begin is er, en het is een goed begin. IHoderne eisen De moderne eisen ten aanzien van licht, lucht en ruimte zullen eerst daags ook wel in het geding worden gebracht. Alle kamers en kasten het landhuis zijn benut, tot de grote, zij het donkere eetkeuken toe. Aan bouw en verbouw zijn dringend ge wenst, evenals veranderingen als b.v. het laten slopen van de lichtwerende, ijzeren spijlen voor de ramen. „Om hun kinderen deze protestantse school te laten bezoeken", aldus de heer De Winter, „moeten de ouders zich be paalde opofferingen getroosten. Denk Advertentiën Lady Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bergen (N.H.), tweede pred.pl.: D. Visser te Zaandam; te Bieze- linge-Eversdijk: L. W. Blok te Ellewouts- dijk; te Bergentheira (toez.): Th. M. Lo- ran. vic. te Meppel. Aangenomen naar Amersfoort vac. A. den Hartogh: J. v. d. Velden te Dordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Waarder: J. P. Dondorp te Hattem. Beroepbaarstelling: Kand. G. Gonuner, die tot 1 sept a.s. als hulppred. verbon den is aan de kerk van Zuidlaren, is bereid om met ingang van 15 april een eventueel beroep in overweging te nemen. Adres: Stationsweg 75, Zuidlaren; tel. 05905-255. Geen verdere beroepen: kand. C. R. Krol te Scheveningen verzoekt ons mede te delen, dat bij geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Benoemd bij het ulo: aan de Chr. Nat. U.L.O.school te Ter Apel: K. Dol te Scheemda-Eexta; aan de Chr. U.L.O. school te Emmeloord: J. Hagedoorn te Bolsward en K. de Vries te Asperen; aan de Chr. Streek-U.L.O.school te IJsselstein: A. Bloot te Amsterdam; aan de LVO U.L.O.school te Bolsward: T. Luinenburg te Ee; aan de Chr. U.L.O.school te Epe: A. v. d. Wal te Bolsward. De wetten van het koninkrijk der hemelen tegen de zonde zijn zeer radicaal. Christus zegt: ,Jndien uw hand of uw voet u tot zonde verleidt, houw hem af." Natuurlijk worden deze woor den niet letterlijk bedoeld. De hand is niets zonder het hart! en het hoofd. Let er ook op dat in deze woorden niet gesproken wordt over^ de hand die de zonde doet, maar de hand die tot zonde ver leidt. Het gaat in dit geval om de mens (zie Mattheus 187) door wien de verleiding komt". j Christus spreekt hier radicaal tegen de verleider tot zondt en niet tegen de zondaar. Er is vergeving voor de zondaaf, maar de mens die tot zonde verleidt en in onze huidige b schaving zo vaak vrij uit gaat omdat de wet hem vaak nii kan veroordelen moet worden afgesneden van de gemeenschr der gelovigen. Zijn wij wel zo radicaal? Hebt u wel eens doorgedacht, w;aar«j om bepaalde zonden telkens weer in uw leven opduiken? Wa;| is de oorzaak? Christus wil niet alleen ons vergeven, Hij wi[, dat de oorzaak wordt weggenomen. En als die oorzaak een maal is aangewezen, zullen we er heel radicaal mee moeten zijn. Afkappen is de enige oplossing. (Van onze correspondent in Bonn) „Protestanten zonder kerk" is de titel van een 232 pagina's dik boek, dat is geschreven door de Stuttgartse dominee Eberhard Stammler (45), hoofdredacteur van het protestantse jeugdtijd schrift „Jonge Stem", vertegen woordiger der protestantse kerk bij de „Vrijwillige Zelfcontrole der Geïllustreerde Weekbladen" en lid van de raad van advies voor de geestelijke verzorging van de militairen. In zijn studie komt ds. Stammler tot de conclusie, dat maar een van de honderd West- duitse protestanten, niet veel meer dan één procent in ieder geval, actief deelneemt aan het leven van de kerk. Voor de Westduitse dominees is het een verrassing, wanneer zij af en toe nog eens een gezin ontdekken, dat als „kerks" kan worden betiteld. De vroomheid is, op een klein restje na, uit de kerk verdwenen", aldus dr. Stamm ler. Volgens ds. Stammler moeten de rord 25 miljoen gedoopte Protestanten ln Westduitsland worden verdeeld in vier groepen: de conventionele kerkbe zoekers, de kerkgangers op zon- cn feestdagen, degenen met een religieuze belangstelling die evenwel terugschrik ken van de „opdringerige zelfbewust heid van het kerkelijke apparaat" en de religieus onverschilligen. Circa 90 procent der protestantse christenen is alleen nog maar aan de kerk gebonden door de betaling van kerkbelasting, Waarvan in Westduitsland overigens ledereen is vrijgesteld, die opgeeft niet tot het een of andere kerkgenootschap te behoren, een mededeling die door de belasting-ambtenaren nimmer schijnt to worden geverifieerd. De oorzaak hiervan ziet ds. Stammler in het falen van wat hij noemt het „instituut kerk". Inplaats dat de vraag wordt gesteld, waarom de mens de kerk afvallig wordt, moet worden ge vraagd, waarom de kerk afvallig is ge worden, zo meent ds. Stammler, „af vallig van £e werkelijkheid" cn verder waarom zij „ontrouw tegenover de g«v, schiedenis en ongehoorzaam tegenover haar opdracht is geworden". J Dat de kerk onbekwaam is contact it»' onderhouden met de christenen-in-naan ligt volgens ds. Stammler aan dil-2 ..intellectuele hoogmoed van de Kerk", die het niet verstaat om „haar ortho doxe geloofswaarheden om te zetten ir de kleine munt van de waarheid van alw ledag". Bij de belijdenis wordt iets doo; de belijdeniscatechisanten uitgesproken, onder de druk der conventie of de: ouders en in vele gevallen zonder ii>. nerlijke overtuiging wat zij zelf all101, oneerlijk moeten ondervinden. DesoixJ danks accepteert de dominee dit als eerc, „oprecht belijden". Het gevolg is, da: als zij eenmaal christenen-in-naam zijPH geworden, uit de kerk wegblijven. H; De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder zoek heeft prof. dr. M. G. Rutten, hoogleraar in de algemene geolo gie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en beheerder van het Mi- neralogisch-Geologisch Instituut al daar, een subsidie verleend voor een geologisch onderzoek in het noord-westen en zuiden van IJs land. Reeds in 1950 heeft prof. Rutten met zijn Utrechtse collega prof. dr. ir. R. W. van Bemmelen geologische onderzoekingen op IJs land gedaan, welke hij omstreeks 1953 heeft voortgezet. In het laatstgenoemde jaar werd hij ge assisteerd door de heer Wensink, verbonden aan het mineralogisch- geologisch instituut. Prof. Rutten vertelde dat IJsland voor geologen een uniek terrein van onderzoek is. Dit komt in de eerste plaats omdat IJsland vulkanisch is en in de tweede plaats omdat het in dé ijstijd sterk door landijs is beïnvloed. Dit heeft vulkanische werkingen on der het ijs ten gevolge gehad, waar door vormen van gebergten ontston den, die vrijwel nergens anders voor komen. Hier komt nog bij, dat in de vulkanische gesteenten het aardmag- netisch veld werd vastgelegd, zoals dit bestond toen de lava uitvloeide. Dit aardmagnetisch veld is indertijd bestudeerd door de Utrechtse geoloog Hospers en wordt nu gebruikt om de ouderdom der gesteenten te bepalen, omdat in de lava geen fossielen voor komen. In het aardmagnetisch veld hebben zich namelijk in de loop der geschiedenis zogenaamde „omkerin gen" voorgedaan, waardoor de mag netische Noordpool welke thans in het noorden is gelegen, vroeger in het zuiden lag. De bazalten zijn op IJs land zo sterk magnetisch, aldus prof. Rutten, dat wanneer men er monsters van heeft genomen, men in het veld door middel van een kompas kan zien in welke stand van het monster de magneetnaald wordt aangetrokken. Op het ogenblik leven wij in het „normale" veld na de laatste om kering. De laatste omgekeerde periode besloeg het oud-quartair, dat is circa 1.000.000 tot 500.000 jaar geleden. Bij zijn verbljjf op IJsland zal de hoogleraar ook aandacht schenken aan de structuur van de centrale slenk. IJsland ligt namelijk op de mid-Atlantische rug, dat is een onder zeese bergketen, groter dan de Alpen en de Himalaya, die alleen op IJsland boven water komt. Daarin bevindt zich een geologisch laag gedeelte, een slenk, waarvan de structuur nader onderzocht moet worden. Dit laatste onderzoek zal worden uitgevoerd door de heer Wensink en enige studenten onder supervisie van prof. Rutten. Protestantse pers ex lel Ook de TVestdnltse protestantse perfe/ en radio spaart ds. Stammler zijn krr, tiek niet: zij leven in een kleinburger' lijke conceptie en hebben zlcli niet kutE" nen brengen tot een positieve hondii|H<' tegenover de moderne massa-maatschap 1 PU- Be De na-oorlogse pogingen om de leke] en masse te organiseren (de z.g. kerkt®* dagen) zijn, naar het oordeel van dsde Stammler, mislukt, omdat de leken-ntie denaars aan het kerkelijke apparaat or dergeschikt werden gemaakt. „Het vri,. moedig getuigenis van de leek heei moeten wijken voor de opportunistisch^ stelregel, dat men niemand voor hi hoofd inag stoten". De kerkedag is eeni „kerkelijk circus" geworden. Hij is b: vendien een kopij van de „katholiekeaRj dag". De kerk. kan de band met de kelijkheid pas weer herstellen, meent 'ds. Stammler, wanneer zij h idee een massa-kerk te zijn laat ren en zich in „eerlijke zelfbeperking concentreert op de kleine restgemee te van werkelijk gelovigen, of h e idee een „volkskerk" te zijn weer er stig gaat nemen, zolang de meerdi heid van de protestanten haar dat. J toe nop de gelegenheid biedt. Bo\ Stammler ziet als oplossing: De kt moet er op uit, naar de kampeerti J reinen en in de fabrieken. Zij zou de ontdekking komen, dat daar vtnw vaker en veel eerlijker om de wat heid wordt gestreden dan op de tri ditionele „vette kerkelijke weidegro den", de kerken. Ook Jezus heeft j mensen opgezocht. Dat is de Boam schap meer ten goede gekomen dcjja de binnenkerkse confessionele strij. de liturgische fijnproeverijen en hiërarchische constructieplannen, j Benoemd tot hoofd: aan de school in het Veenhuizerveld te Puttej H. v. Voorthuijsen te Oldebroek; a de School m.d. Bijbel te Uddel: Schudi te Lopik. Benoemd tot onderwijzeres: aan^ Chr. Nat. School te Drijber: J. te Nieuw Amsterdam; aan de Ds. i van Geest-school te 's Gravenzande: J Heiner te 's Gravenzande; aan School m.d. Bijbel te Leidschendam: Reyneveld. te Leiderdorp; aan de H({ vormde school te Doornspijk: W. man; aan de School m.d. Bijbel te Dr> bergen: J. Potasse te Winterswijk. Benoemd tot onderwijzer: aan Prinses Juliana-school te Harlingen: A. Dijkman te Den Andel (Gr.); al de Kon. Juliana-school te Zaandam: R. J. Hanenburg te Amsterdam; de Marnix-school te Hengelo (O.); A Sierink te Almelo; aan de vierde Nat. school te Utrecht: M. v. d. Sca te Deift; aan de Hervormde 4-mai school te Tange-Alteveer (Gr.): L. I Huisman te Holwierde; aan de Prins Wilhelmina-school te Utrecht: K. Olde te Maarssen en voor tijdelijk:] Koelmans te Utrecht; aan de school te Hazerswoude: G. J. Berg te Leiden; aan de Groen sterer-school te Aalten: G. J. Vremi te Ede; aan de Dr. J. Th. de Visa school te Barendrecht: A. J. Kruisj Eindhoven; aan de Prinses Irene-schl te Papendrecht: Jac. Verkerk te Oud| kerk a.d. Amstel; aan de School i Bijbel te Leidschendam: G. Slootwei Leiden. arote zich tot vijfentwintig Starfighters bleek te hulp' beperken". Vraag: Zoals bekend, weken vele huisvrouwen 's avonds vóór de wasdag de gezinswas in water, waaraan soda is toegevoegd. Hierin laten zij de was tot de volgende dag staan. Vele huis vrouwen laten de was op deze wijze in de wasmachine weken. In verschillende gevallen klager gebruikers van was machines, dat de binnenkant van de gladde geëmailleerde kuip ruw wordt en dit is dan alleen te verhelpen door een geheel nieuwe kuip op de machine te plaatsen aangezien een ruwe binnen wand Let wasgoed sneller doet slijten. Nu zijn er fabrikanten en groothande laren. die dit verschijnsel geheel wij ten aan het weken met soda. Dit komt mij onwaarschijnlijk voor. Is er geen andere oorzaak? Antwoord: Soda tast inderdaad emaille aan. Het ruw worden van de geëmailleerde kuip kan dus wel dege lijk het gevolg zijn van het weken in sodawater. Ook het wasgoed wordt door soda min of meer aangetast en vergaat op den duur door veelvuldig gebruik van soda. In het algemeen wordt voor dit doel veel te veel soda aan het water toegevoegd. Dit toevoe gen heeft ten doel de hardheid aan het water te ontnemen, dus de in het wa ter aanwezige kalk (ketelsteen) te bin den. Overdaad schaadt zowel kuip als wasgoed. Bovendien heeft het niet veel zin voor de reiniging. Zelfs glas wordt door soda aangetast en u kunt dit con stateren, wanneer u soda in een glazen pot bewaart. Deze wordt dan in onge veer een jaar inwendig mat en ten slotte ruw. Vraag: Man en vrouw zijn in ge meenschap van goederen gehuwd. Zij hebben één gehuwd kind. Een testa ment is niet gemaakt. Zij hebben een beetje geld, een spaarbankboekje en een obligatie van 1000. Wat moet er gedaan worden als één hunner over lijdt? Moet men dan naar het belas tingkantoor gaan of verloopt alles auto matisch? Hoe krijgt men een bewijs van erfrechtMoet men bij overlijden van de echtgenoot successierecht beta len. althans wanneer er minder is dan 20.000? Is er een nieuwe bepaling ge komen, dat de inboedel blijft bij de langstlevende? Sterft het eigen kind eerder dan de ouders, erft dan de langstlevende echtgenoot van de ouders, of erven de bloedverwanten van het echtpaar? Antwoord: Als in dit geval een der echtgenoten overlijdt, dan is de helft van de gemeenschappelijke boedel het bezit van dc langstlevende. De andere helft wordt als nalatenschap gelijkelijk verdeeld tussen de langstlevende en het kind. Achterin het spaarbankboek je staat hoe er bij overlijden gehan deld moet worden. Waarschijnlijk zal de uitgever var de obligatie aange schreven moeten worden. Men kan de voorwaarden voor de houder eens na zien of anders een spaarbank raadple gen. De successierechten leveren geen moeilijkheden op, want een bedrag van 3000 is vrij ten aanzien van het kind en een bedrag van 20.000 voor de weduwe, 10.000 voor de weduw naar. Men mag alleen niet vergeten aangifte bij de belastingdienst te doen (het kontoor is te vinden in het tele foonboek. Onder „belastingen" zoeke men „registratie en successie"). Mocht een verklaring van erfrecht no dig zijn, dan kan men die vragen bij een notaris. De nieuwe bepaling op de inboedel is er nog niet. maar zij komt er wel. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek (dat nog niet van kracht is) staat na melijk aan de langstlevende echtge noot een voordeel van 15.000 toe aan inboedel, kleren en kleinodiën, verkre gen tot een jaar voor het overlijden. Mocht het kind vooroverlijden, dan erft de echtgenoot van het kind niets, de familie evenmin. De langstlevende echtgenoot erft dan alles. Vraag: Mag iedere bejaarde voor inkomstenbelasting een zeker bed 0< van het totale inkomen in minder brengen of geld; hiervoor een speci regeling? In de toelichting bij het a giftebiljet is hierover niets te lezei oi e Antwoord: Wanneer u bejaarden trek geniet, wordt uw normale in men zonder enige aftrek op het a slagbiljet vermeld. Bij de bereken van het verschuldigde bedrag ech houdt de belastingadministratie ai matisch rekening met het feit. dat betrokkene een bejaarde is. Zij slf 1 hem aan alsof hij een 624 lager komen zou hebben genoten dan hij u: werkelijkheid had. De bejaardenaft el geldt echter uitsluitend voor geh ei den. Ongehuwden vallen in groep in plaats van in groep I. Vraag: Daar wij gaarne rauwe n 1 drinken, zouden wij willen weten het wel goed is losse melk van melkboer te nuttigen. Is deze 1« melk gepasteuriseerd of is het deze door te koken? Antwoord: Het is zeer af te ra losse melk ongekookt te drinken. F1 senmelk kan men echter wel ongekt^i drinken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2