Jlieutuc £ditsrl)e (üxmraiti MR. BEERMAN: Kippen in Rusland winkelen zelf Kasavoeboe stelt eisen aan V.N. NIEUWS in één oogopslag Verwijten van Kamer van de hand gewezen Geen invitatie tot gesprek landingsrechten KLM Van vader °P zoon Taxichaufeeur gevallen aan Gaan V.S. Rusland kernwapens tonen Aanvaring in het Noordzeekanaal Vijftien auto's vernield kettingbotsing I? (""O WOENSDAG 8 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; I 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi l< ahtblcotn myn bert ia Ugljcnspotf Eenenveertigste jaargang: no. 12119 Het land van duizend heuvels Zie pagina 5 De (woorden)strijd over het Kongolese leger is nog steeds in volle gang. President Kasavoeboe heeft aan de Ver. Naties laten weten dat hij wel het Kongolese leger wil reorganiseren als de de V. N. zorgen dat dit ook gebeurt met de Gizenga-troepen. Tijdens de behandeling van de begroting van justitie in de Eerste Kamer is van verschillende zijden aangedrongen op een strenger optreden tegen het toenemend aantal zedenmisdrij ven. In dit verband vroeg men scherper toezicht op de ver spreiding van prikkellectuur en op van misdaden doorspekte films. De Tweede Kamer is begonnen aan de behandeling van de defensiebegroting met als hoofdschotel de Amerikaanse hulp. „Als die hulp wegvalt," zo heeft oud-staatssecretaris Moorman betoogd," zal het gehele Nederlandse defensiebeleid moeten worden herzien". Mr. J. Meynen, directeur van de AKU, heeft zich in de hol van de leeuw gewaagd. Voor de Rotterdamse kamer van koop handel verklaarde hij dat zijns inziens de voordelen van de Randstad dikwijls worden overschat ten nadele van de „rest van Nederland". In een interview met onze sociaal-economische redactie heeft de heer J. van Eibergen een pleidooi gevoerd voor verlaging van de stichtingskosten van woningen. Allerlei maatregelen als wegenaanleg, riolering, enz. dienen niet te drukken op de kosten van de te bouwen woningen. Nu in Nederland het debat over reclametelevisie in volle gang is, is het merkwaardig te lezen dat in België geen plannen en geen interesse voor iets dergelijks bestaat. Het jochie op deze foto heeft reden om trots te zijn. Misschien beseft hij het nog niet. Als hij een paar jaartjes ouder Iwas wat zou hij opschep pen tegen zijn vriendjes! „Mijn vader" u hóórt het hem zeggen, er ligt iets unieks in de manier waarop jongetjes tegenover andere jongetjes het woord „vader" uitspreken „mijn vader is naar de Zuidpool geweest!" En de andere jongetjes zul len een en al oor zijn voor de verhalen over die won derlijke vader. Naar de Zuid pool! Zoals in hun boeken! Het jongetje van de foto is daar net even te jong voor. Weken en weken is papie van huis geweest, en nu hij eindelijk weer thuiskomt, moet hij nóg wachten. De jongen weet niet waarop, maar het zal wel goed zijn. Al is het vreemd, na zoveel weken een vader terug te krijgen met zo'n baard. Het gebeurde in Gent, waar de derde Belgische Zuidpoolexpeditie terugkeer de. De mannen stonden in de rij tijdens een der onver mijdelijke officiële toespra ken. Prins Albert van Luik en prinses Paola kwamen de mannen verwelkomen. Dat zijn plechtige, nuttige, be langrijke zaken. Maar de fo tograaf heeft het goed beke ken: het echte, het mense lijke welkom is anders. Het speelt zich af op de achter grond, in de eenvoud van een knuistje, liggend in de sterke hand van vader. „Zo moeder, zo dochter," schreven we gisteren, en we hadden het over de waarde van de krant als familieband, de krant die naar traditie van ouder op kind overgaat. U kunt het ook anders be kijken. De vader zal méér willen dan alleen de goede tradities doorgeven aan zijn zoon. Een verstandige vader zal het er ook op toeleggen dat zijn kinderen gaandeweg leren omgaan met de dingen; op een goede, d.w.z. christe lijke manier omgaan met de dingen. Leer uw kinderen gaandeweg de krant lezen. U hebt een goede krant, dat is alvast een voordeel. Er staan een paar goeie strip verhalen in, die uw kinderen vast niet overslaan. Gebruik ze als een brug naar de an dere kolommen. En praat er eens over, ook over de nare, de verschrikkelijke dingen, want ze horen bij het leven. Ja, praat er eens over, met uw kennissen, hoe u deze krant gebruikt bij de op voeding. 0 kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand kwartaal/per giro (Doorhalen wat ulet van toepassing tal Als bewijs van dankbaar held uwerzijds, ontvang tk graag hel boek Tip l'arade' op onderstaand adres: (naam) (atraat) (woonplaats) Twee Duitse jongens opvarenden van het Duitse schip Selma Mintz hielden gisteravond op de Mathenesserweg in Rotterdam een taxi aan. Na een eind te zijn meegereden, sloegen zij de chauffeur met een hard voorwerp op het hoofd en sprongen de wagen uit, zonder te beta- j len. De chauffeur, de 46-jarige D. J. S. I bleef echter bU zijn positieven en waar- I schuwde per mobilofoon de politie. Deze j verscheen zo snel, dat beide jongens kon- j ien worden gegrepen. ..Vliegende grootvader" breekt record Max Conrad, de „vliegende grootva der" heeft het in 1959 door Max Gluck- man gevestigde record voor een reis om de wereld in een eenmotorig toestel ge broken. "Hij keerde vanmorgen na acht dagen, achttien uur en veertig minuten in Miami terug. De 58-jarige Conrad vloog in een Piper Aztec. De New York Times meldt dat de regering-Kennedy overweegt, het congres toestemming te vragen om de Sowjet- unie enkele verouderde Amerikaanse atoombommen te tonen, die zullen wor den gebruikt bij proeven om kernont ploffingen buiten de Amerikaanse gren zen vast te stellen. De Amerikaanse regering acht het mo gelijk dat een dergelijk gebaar tegenover de Sowjetunie bij de besprekingen over een staken der proefnemingen met kern wapens te Genève, die deze maand zul len worden voortgezet, wenselijk is. Cet Congres moet hiervoor echter zijn toestemming geven, daar een Amerikaan se wet bepaalt dat het verboden is andere landen bepaalde inlichtingen op het ge bied der kernenergie te verstrekken. De vergadering van de Eerste Kamer was vanmorgen drie kwartier te laat be gonnen, omdat veel leden, gehinderd door de mist, niet op tijd aanwezig kon den zijn. Minister Beerman begon met te zeg- gem getroffen te zijn door het verwijt, te handelen in strijd met de parlemen taire democratie, door zijn houding ten opzichte van het toto-wetsontwerp. Hij wees dit verwijt beslist van de hand. „Het heeft mij zeer gespeten, dat bij de behandeling van het toto-ont werp zich zo weanig door de zakelijke verdiensten van het wetsontwerp heeft laten leiden, maar tegen stemde alleen om de regering dwars te zitten. Dit be kent schade voor de parlementaire demo oratie!" Het gaat todh te ver, te zeggen, dat de voorbereiding van het nieuwe Burgerlijk Wetboek in een impasse is geraakt. Het zesde boek zal omstreeks augustus in druk verschijnen. Aan de memorie van antwoord van hot vierde boek wordt ge werkt, aldus de minister. Er zal nog wel heel veel werk moeten worden verricht. De beschikbare medewerkers zijn echter weinig. De minister denkt erover, het eerste boek van het nieuwe B.W. reeds in te voeren, ongeacht de stand van zaken ten opzichte van de overige boeken. Echtscheiding Het is nog te vroeg voor de regering, am thans al een definitief standpunt in het echtscheidingsvraagstuk in te nemen, aldus mr. Beerman. „Het zal mij echter wél tot vreugde strekken, in samenwer king met de Staten-Generaal nog tijdens mijn ambtsperiode een definitieve rege ling tot stand te kunnen brengen." Spreken'd over hot stakingsrecht, zea de minister tot prof. De Gaay Fortman (a r.) dait toch ook wel een regeling no dig is voor d eindividuede arbeider mot zijn individueel arbeidscontract. Hij sprak ln dit verband van een ..stakingsver schoningsrecht" dat de arbeider in be paalde gevaiLlen het recht op staking niet A AN de vooravond van de hervatte vijftiende zitting van. de Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties heeft secretaris-generaal Ham- marskjöld een brief ontvangen van de Kongolese president Kasavoeboe. Deze schrijft, onder geen beding zijn zeggenschap over het leger van Kongo op te geven, maar bereid te zijn, onmiddellijk met de reorgani satie van het Kongolese leger te be ginnen, als de V.N. een overeen komst met de militaire leiders in geheel Kongo kan bewerkstelligen. Mocht dit laatste niet gebeuren, dan zal de reorganisatie van Leopoldstad onmiddellijk worden stopgezet. Hij deed de volgende voorstellen: 1. De president van Kongo zal een na tionale raad voor de vendediging in stellen, onder zijn autoriteit. Daarin zouden Kongolese militaire leiders samen met vertegenwoordigers van het VN.-Je>geir zitting moeten hebben. Een hoge neutrale officder zou voor zitter moeten zijm en uitsluitend te genover president Kasavoeboe ver antwoordelijk zijn. 2. De regering van Kongo moet het recht hebben, technici die door de raad worden voorgesteld, of via de V.N. worden aangeworven, te accep teren of af te wijzen. Kasavoeboe achtte dit nodig om de neutraliteit van het leger te verzekeren. Intussen hebben de Kongolese autori teiten in Leopoldstad tijdens de afwezig heid van Kasavoeboe (die aan de ronde tafelconferentie op Madagascar deel neemt) de Ver. Naties de volgende eisen gesteld: Dayal (de Indische vertegenwoordiger van Hammarskjöld) moet vertrekken, hij moot de beschuldiging intrekken, dat het Kongolese leger verantwoordelijk is voor de incidenten in Banana en Matadi, de Kongolese regering wenst aankomen de en vertrekkende VN.-vliegtuigen te controleren, de regering stelt geen lood sen beschikbaar voor schepen, waarvan de herkomst haar niet welgevallig is, de regering eist, dat de V.N. zich terug trekken van strategische punten, als het vliegveld van Leopoldstad, zij verlangt, dat de VN. zich onthouden van militaire parades in Leopoldstad. Pas dan kan er sprake zijn van samenwerking tussen de Kongolese regering en de V.N. en van terugkeer van VN.-troepen naar Banana en Matadi. In de V.N.-assemblee heeft president Nkroemah van Ghana zijn eis herhaald, dat het VN.-leger in Kongo onder een Afrikaans opperbevel zal worden ge plaatst, en dat alle Kongolezen ontwa pend worden. De VN. zijn begonnen versterkingen naar Kongo aan te voeren. Vandaag wordt de voorhoede verwacht van een strijdmacht van 600 Tumesiërs. Gizenga. premier van de rebelienre- gerin/g in Stanleystad, is nog niet op de rondetafel-conferentie op Madagascar aangekomen en zal waarschijnlijk ook niet komen. De Amerikaanse vlooteenheden, die gisteren naar Kongo opstoomden, zijn thans onderweg naar Zuid-Afrika. De V.N. stelden geen prijs op de Amerikaan, se hulp. Op het departement van Justitie wordt momenteel gewerkt aan een nieuwe vreemdelingenwet De oude wet is wel heel oud, gaf de minister toe. Spijtoptanten Vergeleken met vorige debaitten zijn de tegenstellingen wel iets minder ge worden, constateerde mr. Beerman, spre kend over de spijtoptanten. Er is enig begnip voor de moeilijkheden. Niemand ontkent de noodzaak van een onderzoek naar de toe te laten spijtoptanten. Er is nood in deze categorie. „Maar ik heb ook wel gesproken mot in ons land ge arriveerde spijtoptanten, waarbij van grote nood minder blijkt." Het is moei lijk, een juist onderscheid te maken. (De vergadering duurt voort) Omstreeks middernacht zijn op het Noordzeekanaal in de dichte mist het uitvarende Nederlandse motorvrachtschip Ouwerkerk (7148 brt) en het binnen komende kleine Duitse kustvaartuig rioffnung (212 brt) met elkaar in aan varing gekomen. De Hoffnung kreeg aan bakboordzijde even boven de waterlijn ter hoogte van de machinekamer een groot gat. De Ouwerkerk bleef onbe schadigd. Europees parlement herkiest Furler De Duitse christen-democraat prof. H. Furler is gisteren aan het begin van de maart-zitting van het Europese parle ment herkozen als voorzitter. De verkie zing geschiedde bij acclamatie aangezien Furler de enige kandidaat was. Tevens zijn gisteren de acht vice-voorzitters, die met Furler het bureau van het parle ment vormen, herkozen. Onder hen be vindt zich mr. P. A. Blaisse, die de on langs overleden Nederlandse afgevaar digde drs. C. P. Hazenbosch in het bu reau is opgevolgd. Aan de zuidelijke Theemsoever in Londen verrijst het 115 meter hoge I Shell-centrum. Toen boven in het gebouw een luchtverversingsinstal latie moest worden aangebracht, liet men de zware onderdelen per helikopter aanvoeren. Kosten? 450 gulden per vlieguur. Het Amerikaanse ministerie van I moeizaam onderhandelen. Nederland buitenlandse zaken heelt gisterenSX verklaard, dat er niets bekend is zijner tijd om nieuwe besprekingen over een uitnodiging van de rege-lvra2en- ring-Kennedy aan QNZE MINISTER VAN FINANCIËN heeft gisteren de Tweede Kamer niet in het onzekere gelaten van de welover- wogenhcid der geldelijke herwaardering. Zulke manipulaties moeten zich nu een maal met een zekere verrassing voltrek ken, willen zij geen kansen b'eden aan speeulanten. Besluiten als het thans ge- nomene kenmerken zich dus door zowel ernst ais spoed. Wat uiteraard niet zeggen wil. dat de mogelijkheid en misschien zelfs de waar schijnlijkheid niet reeds geopperd waren. De geldwereld denkt uiteraard in begrip pen van de geldwereld. Met onderwerpen als devaluatie is men er vertrouwd, en revaluatie moge dan minder voorkomen dan devaluatie, men moge daarmede dus ook minder ervaring hebben, in de gedachtenwereld van veie economen en financiers was ook dit begrip reeds begonnen gestalte aan te nemen. Men was er in zijn financieel bewustzijn al enigszins mee vertrouwd geraakt. Dit is dan wellicht tevens een verkla ring, waarom gisteren onze beurs op het genomen regeringsbesluit zo kalm heeft gereageerd. Het koersbelld mocht opti mistisch heten, en voor onze regering, voor onze minister van financiën in het bijzon der, mocht dit de waarde hebben van een steun in de rug. Er is reden om aan te nemen, dat deze steun haar ook vanuit onze volksvertegenwoordiging niet ont houden gaat worden. Er is bij de geldmarkt een duidelijk vertrouwen in onze Industrie en in haar vermogen om zich op de nieuwe situatie in te stellen. Trouwens, onze industrie zelf is eveneens bemoedigd en is bijvoor beeld minder somber gestemd dan de Duitse, die, na het gelijkluidende rege ringsbesluit daar. in nogal enig misbaar is uitgebarsten. Ons dunkt, dat de Nederlandse indus trie grond heeft voor haar niet al te som bere gezindheid. Wat zij fabriceert zijn veelal kwa'Ueitsprodukten, waarbij de kwantiteit natuurlijk niet een onverschil lige zaak is, maar waarbij toch wel een sterk accent valt op de hoedanigheid. Hierbij komt, dat verscheidene van de voor deze industrie benodigde grondstof fen tengevolge van dezelfde regerings maatregel goedkoper zijn geworden bij de invoer. Voor een kwalitcitsprodukt is de dreiging van concurrentie allicht minder groot dan in geval van een produkt, waar bij de hoeveelheid beslissend is. Daarnaast zijn er protesten vanuit de Benelux. Zij verdienen ongetwijfeld aan dacht. De spoed waarmede tot herwaar dering van de munt besloten moet wor den maakt nu eenmaal het plegen van internationaal overleg tot een moeilijke zaak. Wij vermoeden, dat onze regering het kamerdebat tevens zal willen benut ten om over deze situatie nader uitsluit sel te verschaffen. Op de Amsterdamse effecten beurs heerste gistermiddag enige zenuwachtigheid door het vaststellen van de eerste koersen na de herwaardering van de gulden. Op de voor grond de volle scheepvaart- hoek. Nederland met betrekking tot de hervatting van het overleg over landingsrechten voor de KLM in Los Angeles, waar over geruchten de ronde deden. Ook van de zyde van de Nederlandse ambassade heeft men verklaard, dat er tot nu toe geen invitatie van Kennedy is ontvangen. De geruchten dat de Amerikaanse pre sident een herziening van de voor Neder land zo betreurde beslissing zou overwe gen, doen reeds de ronde sedert Kennedy op 20 januari aan het bewind kwam In particuliere gesprekken hebben Neder landse diplomaten dikwijls de hoop uit gesproken, dat dit zou gebeuren, maar zij. achtten het aannemelijk 'dat de nieuwe regering zich eerst moest inwerken in internationale zaken van meer impor tantie. Men neemt echter wel aan, dat de Ne derlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, het verzoek om landingsrechten voor de K'.L-M. iedere keer als hij func tionarissen van buitenlandse zaken sprak naar voren heeft gebracht bij wijze van geheugensteuntje en om er aan te herin neren. dat de Nederlandse regering de zaak niet als afgedaan beschouwt Ln februari 1960 wezen de Verenigde Staten het Nederlandse verzoek om lan dingsrechten aan de westkust van Ame rika van de hand na vier weken van ln de vochtige lucht die dinsdag met zwakke zeewinden landinwaarts Is gestroomd, heeft zich vannacht bijna overal in ons land mist gevormd, die op sommige plaatsen bijzonder dicht was. De vliegvelden Deelen, Soesterberg en Eindhoven hadden enige tijd een zicht van minder dan 20 meter. Ondertussen nam het hogedrukgebied in West-Europa weer wat in betekenis toe. Het wordt niet door depressies bedreigd. Het rustige weer met slechts kleine regenkansen duurt dan ook voort. De komende nacht zal er hier en daar nachtvorst voorkomen, terwijl er zich ook weer mist kan vor men. Tendens: stijgend Stand gisteren 772 De Bilt verwacht tot donderdagavond: In de nacht en ochtend plaatselUk mist. ITrrr «tt-r-r» ttvt rrrnnn a Morgen overdag zonnige perloden. Droog HEI WEEK LlN EUROPA weer. Dezelfde of Iets hogere tempera turen. maar vannacht hier en daar nacht- Rapporten hedenmorgen seven uur vorst. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 nur). Zon en Maan Donderdag: Zon op 7.09, onder 18.33 uur; maan op 1.13, onder 10.36 uur. Morgen laatste kwartier. (Van onze speciale verslaggever) Vanmorgen om kwart voor negen heeft zich in een dikke mist een kettingbot sing op rijksweg 13 voorgedaan, die vijftien auto's min of meer ernstig be- schadigde. Bij de rotonde van Overschie raakten twee. uit de richting Den Haag komende wagens elkaar, en schoten als gevolg hiervan half de berm in. In de volgende minuten knalde de ene auto op de andere. Andere automobilisten wis ten de ravage nert te omzeilen door op hun remmen te gaan staan, en tegelijker tijd scherp naar links of rechts uit te wijken. De politie, die zeker op vier plaatsen langs de rijksweg postte, was spoedig ter plaatse. Zij hielp de vernielde auto's langs de kant te duwen, terwijl enkele burgers aanstormende automobilisten met hand bewegingen maanden vaart te minderen. De manoeuvres, die van het laatste het gevolg waren, lieten telkens weer duide lijk zien dat de meeste automobilisten bij dikke mist veel te hard rijden, en ook, dat niet alle remmen even deugdelijk zijn. D. Helder Ypcnburg Vliss. Eclde tte Bilt Twente Elndn. Zd -Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchcn Zurich Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Lissabon Mallorca il I* f# 6 u E m mist mist mist mist mist mist mist onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. gh. bew. mist mist onbew. mist onbew. onbew. onbew. mist mist onbew mist mist onbew. 1. bew onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. wlndsm windstil windstil windstil windstil windstil wnw 4 windsUl wlndsUl w 3 windstil windstil wlndsUl wlndsUl nno 4 windsUl windstil ono 3 windstil 'J'ERWIJL premier Chroesj- tsjef de Russische land bouwdistricten afreist om de plaatselijke leiders te con troleren, doet er in Zuid- Slavië een nieuw grapje de ronde, dtt Ln korte tijd erg populair ge-yorden is: Chroesjtsjef komt bij een collectieve boerderij voor in spectie. Alles gaat goed tot de kippen ter sprake konten. Het hoofd van de boerderij zegt dat de kippen het uit stekend maken en Chroesj tsjef vraagt: „Wat krijgen ze te eten?" „Mais, natuurlijk," antwoord de baas. De premier Hier speelt zich hetzelfde Deze antwoordt op de ge wordt woedend, zegt dat mais af, maar op de vraag wat de vaarlijke vraag van de pre veel te duur is en dreigt met kippen eten antwoordt de w een onderzoek, Siberië, etc. boer: „Graan". Chroesjtsjefs mler' »Weet kameraad Chroesjtsjef gaat naar de uitbarsting is nog heviger Nikita Sergjewitsj, wij heb- volgende boerderij, waar de dan de vorige maal en num- ben geen problemen. We leider inmiddels is gewaar- mer twee waarschuwt ver- geven elke kip een munt- schuwd door zijn zojuist uit- dwaasd het volgende slacht- stokje en laten haar kopen gescholden collega. offer. wat ze lekker vindt." „Nou begrijp ik, waarom u die hoed voor de helft van de prijs hebt gekregen, mam!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1