GRANT Röök Herwaardering gulden en Vakorganisaties N.S. houden voet hij stuk halfzwaar Gruwelproces in Estland tegen Jodenmoordenaars /ft ecft éLoafce Kij, Macmillan: Z.-Afrika niet uit Gemenebest Strijd tegen ouderdom Meningsverschil met directie die lekkere mark overal toegejuicht shag land gevolgd uit de bekende handige doos Rusk sceptisch over relatie V.S.-China NIEUW-GUINE A-R A AD De gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea heeft gisteren vier leden van de Nieuw-Guinea-Raad benoemd als vertegenwoordigers van de gebieden Mappi, Mitnika, Moejoe (Bovendigoel) en Sarmi. De bevolking van deze gebieden had dezer dagen op daartoe bijeengeroepen vergaderingen een aantal aanbevelingen gedaan, waaruit de gouverneur een keuze deed. Voor Mappi werd aangewezen de 42-jarige Valentinus Petrus Canisius Maturbongs, Keiees van geboorte (Indonesiër). Hij is districtshoofd te Kepi. Voor Mimika werd benoemd de 27-jarige Fredericus Poana, die geboren is in Mimika en sinds 1959 als bestuurslid van de regionale afdeling van de Arka werkzaam. Voor het gebied van Moejoe werd benoemd de 27-jarige Clemens Kiri- waip, geboren in Moejoe in Zuid-Nieuw-Guinea en schoolhoofd in Jiptem, in de onderafdeling Moejoe. Voor Sarmi werd benoemd Thoon Meset, 40 jaar oud en geboren in Sarmi. Hij is reeds jarenlang bij de zending werkzaam als onderwijzer en maakt deel uit van het bestuur van de sociale raad van het chris telijke werknemersverbond. GENEESMIDDELENCOMMISSIE De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft gisteren de geneesmiddelencommissie geïnstalleerd. Minister Van Rooy noemde het een historisch ogenblik voor de farmaceutische wereld. De commissie zal in de eerste fase van haar werkzaamheden advies moeten uitbrengen met betrekking tot een aantal algemene maatregelen van bestuur ter uitvoering van artikel 27 der geneesmiddelenwet. De tweede taak van de commissie zal zijn de Kroon te adviseren over de vraag welke zelf standigheden, met inbegrip van verpakte geneesmiddelen, uitsluitend mogen worden afgeleverd door apothekers, apotheekhoudende genees kundigen, dierenartsen en door hen, aan wie een daartoe strekkende ver gunning is verleend. Ten slotte zal de commissie de minister moeten adviseren aan welke fabrikanten en groothandelaren vergunning zal wor den verleend voor het bereiden en afleveren van geneesmiddelen in het groot. WEGEN DOOR POLDERS Waarschijnlük zal het in 1965 of 1966 mogelijk zijn over de dijken van Zuidelijk èn Oostelijk Flevoland op een snellere wijze dan thans het geval is van Amsterdam uit via Muiderberg Lelystad en Nijkerk te be reiken. De route via Lelystad geeft een betere verbinding naar het noor den, die via Nijkerk een betere naar het oosten van ons land. Van 1968 af komen in Zuidelijk Flevoland terreinen beschikbaar. Reeds nu worden structuurplannen voor de indeling van deze polder voorbereid. Met de rijpmaking van de bodem in de drooggevallen polders zijn enkele jaren gemoeid. Oostelijk Flevoland zal, wat betreft de water staatkundige werken, pas in 1967 voltooid zijn. Met de verdere ontgin ning, de uitgifte van de gronden en de volledige afwerking der woon plaatsen zullen dan nog enkele jaren gemoeid zijn. In Zuidelijk Flevoland zal het onder andere mogelijk zijn, door de bouw van woningen en eventueel industrieën de volte rond Amsterdam, met name in het Gooi te stuiten. De sluizen aan de uiteinden van de rand meren langs de kusten van de voormalige Zuiderzee zullen een zodanige capaciteit krijgen, dat ook de pleziervaart ervan kan profiteren. Ook wordt bij de bouw van steigers e.d. aandacht geschonken aan de recreatie- belangen. De sportvissers zullen er in de toekomst bootjes kunnen huren. Deze heerlijke perspectieven opent minister Korthals in zijn memorie van antwoofd aan de Tweede Kamer over de begroting van het Zuiderzee- fonds voor 1961. Naar aanleiding van het ernstige van het verschil van mening tussen de directie van de N.S. en de vakver eniging over hét tijdstip waarop de arbeidstijdverkorting bij de spoor wegen dient te worden ingevoerd, .zegt de personeelsraad van de spoorwegen dat dit orgaan zich thans gewend heeft tot het College van Rijksbemiddelaars om alsnog toestemming te krijgen tot invoe ring van de arbeidstijdverkorting met ingang van 28 mei aanstaande. Toen de arbeidstijdverkorting in 1959 ter sprake kwam, hebben de bedrijfslei ding en de vakbeweging mogelijkheden gezien de verkorting van arbeidstijd te realiseren zonder vergroting van het per soneelsbestand en zonder aantasting van het dienstbetoon. Om deze mening te toetsen is er een diepgaand onderzoek ingesteld. Nu meende de personeelsraad, dat de resultaten van deze studie zoda- "nig zouden zijn. dat de arbeidstijdver korting nog in de aanvang van 1961 zou kunnen ingaan. De directie van de N.S- achtte het echter niet juist zich vast te leggen op een invoeringsdatum voordat alle gegevens van het aan de gang zijnde onderzoek beschikbaar waren. Omdat de vakorganisaties begrip hadden voor het standpunt van de directie, hebben zij i 'als datum 28 mei genoemd. Concurrentie 1 De vakverenigingen zijn van mening dat invoering van de 45-urige werkweek op die datum in overeenstemming is met de gedragsregels van het College van j Rijksbemiddelaars. De voorwaarden, geen i uitbreiding van het personeelsbestand, geen vermindering van dienstbetoon en hdk nemen van extra eifficiënte maatre- gelen zijn de belangrijkste elementen van deze gedragregels. Bovendien blijkt reeds nu, dat de N S. met name in de I geïndustrialiseerde gebieden hinderlijke i concurrentie ondervindt bij de perso- neelswerving. Er moet zelfs rekening 1 Worden gehouden met een toeneming van het personeelstekort. De gedragsregels van het College van Ryksbemiddeiaars vormen een voldoende basis waarop par tijen gezamenlijk een voorstel zouden kunnen indienen. De directie van de N.S. ïs echter niet bereid met de vakverenigin gen te samen een voorstel in te dienen tot invoering van de 45-urige werkweek 1 inet ingang van 28 mei aanstaande. De overwegingen voon deze weigering heb ben niet de bedrijfsomstandigheden tot grondslag maar de interpretatie van de gedragsregels. Afgewezen c> Omdat de directie zich bezorgd maak- rel te dat eerst op 1 april 1962 arbeidstijd- I verkorting gerealiseerd kan worden, heeft stt zij zich door Haagse autoriteiten laten ari voorlichten. Men liet daar weten dat in- 95 voering op 1 oktober 1961 welwillend ia* zal worden bezien. De N.S.-directie heeft op grond hler- 'oorstel van de vakorganisaties met betrekking tot een eerdere invoe ringsdatum afgewezen. De vakorganisa ties menen echter, dat z(j zich by deze weigering niet neer kunnen leggen. Zij' hebben het College van Ryksbemfdde- laars toetsing van de voorstellen aan het gehele bedrijfsleven geldende regels ge vraagd en steun gevraagd aan de mlnls- er van verkeer en waterstaat, de leden •an de Eerste en Tweede Kamer en aan de Stichting van dc Arbeid. (Advertentie) mpt 4.75 nrocent heeft in zeer vele De herwaardering van de Duitse 7 mark en de Nederlandse gulden ClOOl" £[6611 CLllClGV met 4,75 procent heeft in zeer vele O landen reacties uitgelokt. Er is tot nu toe geen enkel land dat even eens tot revaluatie van de munt eenheid heeft besloten. .Allerwege werd de herwaardering van de mark en de gulden met instem ming ontvangen. In Franse financiële kringen werd gisteren verklaard dat de maatregelen in Duitsland en Nederland gunstig wa ren voor de monetaire stabiliteit in de wereld. Hieraan werd toegevoegd, dat in de naaste toekomst geen monetaire herzieningen in Frankrijk verwacht kun nen worden. Het Franse ministerie van financiën heeft voorts nog te kennen ge geven. dat het besluit tot herwaarde ring van de Duitse mark een nieuwe verlaging der invoerrechten, welke thans door de Franse regering wordt be studeerd, zou vergemakkelijken. De Deense minister van financiën heeft doen weten dat er voor Denemar ken geen reden bestaat een herwaarde ring van de kroon in overweging te ne men, tenzij Engeland tot een dergelijk besluit zou komen. Waarschijnlijk als gevolg van de ge ruchten dat ook de Italiaanse lire ge revalueerd zal worden, wat door de re gering officieel is tegengesproken, is gisteren de koers van de dollar in Ro me gedaald van 622 tot 620 lire. OOSTENRIJK De Oostenrijkse minister van finan ciën, dr. Heilingsetzer, heeft in ccn verklaring gezegd dat Oostenrijk het voorbeeld van Duitsland en Nederland niet zal volgen en de schilling niet aan herwaardering zal onderwerpen. Hij zei dat dc maatregel in de twee lan den werd verwelkomd als een stap in de richting van het herstel van con goed evenwicht tussen de betalingsba lansen van de Westerse wereld. Hjj voegde hieraan toe, dat de Oostenrijk se uitvoer van de maatregelen zou profiteren. Ook Zwitserland heeft niet het ge ringste voornemen over tc gaan tot herwaardering van de Zwitserse frank, zo heeft een wqordvoerder van de Zwit serse nationale bank gisteren meege deeld in antwoord op geruchten dat het Westduitse voorbeeld zou worden ge volgd. Deze geruchten zijn gisteren aan leiding geweest tot grote aankopen van Zwitserse franks. SURINAME Met het oog op de structuur van de Surinaamse betalingsbalans en de Suri naamse exportbelangen, zal volgens het ministerie van financiën vermoedelijk geen revaluatie van de Surinaamse va luta volgen. 100 Nederlandse guldens, die tot nu toe in Surinaamse courant sf. 39.63 deden, worden nu dus sf. 52.10. Na de herwaarderingsbesluiten voor de mark en de gulden waren deze bei de valuta's gisteren in New York nomi naal vaster. Hoewel enkele wisselmarkt- specialisten geneigd waren de maatre gel .verwacht" te noemen, en op zijn minst al voor een deel vooraf verdis conteerd. gaven velen openlijk toe. dat de herwaardering wel enigszins verras send was geweest. RELGIË Volgens de eerste indrukken zal de revaluatie maar een beperkte invloed hebben op het handelsverkeer en op de handelsbalans van België met de Duit se Bondsrepubliek en Nederland. Fi nanciële kringen leggen er de nadruk op dat de maatregelzo op het eerste gezicht, de uitvoer naar beide landen in de hand moet werken. Hieraan werd toegevoegd, dat afge zien van zuiver financiële ovewegingen Gisteren is, naar van de zijde van Philips Gloeilampenfabrieken in Eind hoven wordt medegedeeld, opgericht de ..Bovvard Philips" S. A., een Belgische onderneming, waarin de „Bowater Pa per Corporation" ltd in Londen en de NV Philips Gloeilampenfabrieken Eindhoven ieder voor zijn geïnteresseerd. vijftig procent Nee, 't valt toch heus niet mee, als je moeder je op zo'n lentedag urenlang in een wagentje laat rijden om van de zon te genieten. Dan krijg je onvermijdelijk last van voorjaarsmoeheid Met kalme stem heeft sergeant Ralph Helmar Gerrets, een ge vangenisemployé, voor de recht bank van Tallin in Estland het gruwelijke relaas gedaan hoe twee treinen met Duitsers en Tsjechen, hoofdzakelijk Joden, werden dood geschoten en niet ver van Tallin in diepe greppels werden begraven. Hij legde zijn verklaring af tijdens een proces, waarin hij en Jaan Viik terecht staan, terwijl een derde man, Ain Mere, die nu in Engeland woont, bij verstek terecht staat. Het proces wordt gevoerd in het zicjit van de middeleeuwse torens van deze 1000-jarige stad, die in de tweede wereld oorlog enige malen van bezetter wissel de. Gerrets die in een grijs pak met blauw hemd stram rechtop stond, vertelde dat hij in de korte periode tussen de oorlo gen toen Estland een onafhankelijke staat was. soldaat was geweest. Gedurende de korte periode toen de Russen Estland in 1940 en 1941 bezetten werd hij gedemobiliseerd. Hij nam een baan aan bij de Duitsers toen zij in juli 1941 het land binnentrokken. Hij begon zonder omwegen te ver klaren, dat hij aanvankelijk niet de waarheid had' gezegd en niet met de autoriteiten had meegewerkt. Later was hij van gedachten veranderd en had hij het volledige relaas gedaan van zijn deeneming aan het afslachten van. naar de Russische autoriteiten be weren, ongeveer 125.000 mensen. Hij sprak er over alsof hij verslag deed van het slachten van schapen. den zij doodgeschoten nadat zij op de bodem van de greppel naast elkaar wa ren gaan liggen. Anderen kwamen daar na en moesten op de lijken liggen. Dezelfde procedure werd 5 september 1942. gevolgd toen een trein met 1150 Joden uit Tsjechoslowakije arriveerde. Tweehonderdvijftig jonge mannen cn vrouwen werden van de groep geschei den om naar Duitse werkkampen te worden overgebracht. De overblijvende we \?n in bussen en vrachtwagens naar een klein bos gebracht hij het Jagala-kamp. Er bevonden zich mannen, vrouwen en kinderen van nog geen jaar oud on der. Elke groep kreeg bevel zich uit te kleden, de kleren op een hoop te wer pen en zich zogenaamd naar een „des- infecteerinric'hting" te bègeven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft in een door de B.B.C. uitgezonden televisiege sprek verklaard, dat de kans op norma le betrekkingen tussen Amerika en Chi na naar zijn mening niet erg groot is. China schijnt geen toenadering te wil len zolang het niet de beschikking over Formosa heeft, aldus Rusk. .Geoefend" 99 Elke nieuwe groep die met treinen uit Tsjechoslowakije of Duitsland aankwam werd naar een kamp in Jagala gebracht. Gerrets zei. dat hij op een tocht naar Riga „geoefend" was. Hij vertelde hoe hij en commandant Laak. een Estlandse inspecteur van politie, naar een greppel buiten Riga werden gebracht. Daar arri veerde een bus met ongeveer 40 gevange nen. „Uitkleden" schreeuwde de bewaker. In groepen van zes k tien moesten de gevangenen de greppel inlopen die on geveer drie meter diep was. Daar wer- Ui Kernwapenakkoord met Ver. Staten bereikt Engeland en de Verenigde Staten heb- 101 ben ..een zeer grote mate van overeen- stemming" bereikt over de voorstellen die 21 maart op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens Ot ter tafel zullen worden gebracht. Dit heeft een woordvoerder van het minis- i terie van buitenlandse zaken in Londen i meegedeeld. De Engelse staatssecretaris van bui- nt tenlandse zaken Ormsby Gore heeft het 34 probleem van de proeven met kernwa- pens onlangs in Washington bespro- ken. Deze besprekingen zullen enkele da- S gen voor de hervatting van de confe- 21 Rntie in Genève worden voortgezet. België op het ogenblik om constitutio nele redenen niet tot revaluatie zal kunnen overgaan, omdat België op het ogenblik geen parlement heeft. Dc Belgische minister van financiën, Jean van Houte, verklaarde dat voorzorgs maatregelen in de vorm van aankoop van Duitse marken waren genomen, zodat de nieuwe maatregel niet ran invloed zou zyn op de aflossing van de kortlopende Belgische leningen in W est-Duitsland. GEEN TWEEDE ,,Dc opwaartse herwaardering van de mark Is geëindigd. Daaraan wordt niets meer veranderd, noch naar boven noch naar beneden". Met deze woorden wees dc Westduitse minister voor dc poste rijen alle veronderstellingen van de hand, dat dc revaluatie nog door een tweede zal worden gevolgd. Bij de levendige handel op de West duitse aandelenmarkt ontstonden in alle sectoren aanzienlijke koersverliezen, vooral de internationaal bekende aande len en in bet bijzonder de aandelen van de grote concerns. De Europese commissie heeft meege deeld dat de Duitse Bondsrepubliek be sloten heeft de pariteit van de Duitse mark ten opzichte van de dollar te ver lagen van 4.20 tot 4 D.M. per dollar, wat overeenkomt met een opwaartse herwaardering van ongeveer 4,75 pro cent. De Britse premier Macmillan heeft gisteren op de Aziatische en Afrikaanse premiers van het Gemenebest een beroep gedaan om Zuid-Afrika niet uit het Gemene best te zetten. Betrouwbare zegs lieden nemen aan dat de raad van Macmillan, die hij gaf in een serie particuliere, informele gesprekken, door de premiers ter harte is ge nomen. In het algemeen was men het er over eens. dat de Zuidafrikaanse kwestie voorzichtig moet worden behandeld tij dens de tien dagen die de conferentie zaj duren. Macmillan liet er ondertus sen geen verschil van mening over be staan, dat hij een scherp tegenstander is van de apartheidspolitiek, maar dat het uitsluiten van Zuid-Afrika geen en kele oplossing te bieden heeft. Van welingelichte zijde heeft men ver klaard, dat de kwestie van het lidmaat schap van Zuid-Afrika waarschijnlijk wel door premier Verwoord ter sprake gebracht zal worden. Het Gemenebest, dat een vrij losse organisatie is, heeft praktisch geen regels voor procedure- kwesties. Zuid-Afrika moet zich echter voor het lidmaatschap aanmelden, om dat het per 31 mei niet langer een ko ninkrijk is, maar een republiek. Hier door komt het land in een situatie waar in het afgewezen zou kunnen worden. Gisteren kwamen weer verscheidene premiers in Londen aan, onder meer Abdoel Rahman van Malakka en de premier van Nieuw-Zeeland. Ook ver wachtte men gisteravond reeds premier Vlakte der Kruiken is niet heroverd Linkse troepen in Laos hebben een po ging van de rechtse strijdkrachten om de strategisch belangrijke Vlakte der Kruiken tc heroveren, verhinderd, aldus meldt Radio Hanoi. Aan het Sala Phoekhoen front sneuvelden meer dan honderd man troepen van de rechtse re gering Boen Oem. Het aantal gewonden aan dc zijde der rechtsen bedroeg zes tig. Voorts werden twee vliegtuigen neergeschoten. Volgens het Noordvietnamese radio station. dat „De stem van de Pathet Lao" citeerde, hebben de linkse strijd krachten twintig bataljons rechtse troe pen in bedwang gehouden. De partij die de Vlakte der Kruiken bezit kan opruk ken naar de hoofdstad Vientiane cn de residentie Loeang Prabang. Menzies van Australië. Totdat woens dag de officiële besprekingen beginnen, verwacht men dat er nog vele informe le gesprekken zullen plaats hebben. Zo neemt men aan dat Macmillan zal trachten Vcrwoerd er van te overtui gen, dat ccn besluit om Zuid-Afrika bin nen het Gemenebest tc houden niet moet worden uitgelegd als een onderschrijven van dc apartheidspolitiek, maar eerder als een demonstratie van verdraagzaam heid van de nlct-blanke landen. Bezwaar van Servatius tegen de rechtbank Dc verdediger van Eichmann, de Keulse advocaat Servatius, heeft maan dag te Tel Aviv gezegd dat hij in de Bondsrepubliek niemand heeft kunnen vinden die' bij dc berechting van Eich- President Kennedy, wiens torpedoboot tijdens de Tweede Wereldoorlog tot zinken werd gebracht, heeft de eerste week van juli aangewezen als „weck voor de veiligheid op zee". In Cyprus zal moord met de dood kunnen worden gestraft, aldus heeft het hooggerechtshof bepaald. De maximumstraf voor doodslag wordt levens lang. Een Oostenrijkse bioloog heeft ontdekt dat Itali aanse bijen een andere „taal" spreken dan de Oostenrijkse. In tegenstel ling tot bijv. een Indiase bij kunnen Oostenrijkse en Italiaanse bijen wel de plaats aangeven waar zij voedsel hebben gevonden. Fransen cn Engelsen zul len vanaf 15 maart geen paspoort meer nodig heb ben om eikaars land te bezoeken. De inwoners van de zes landen van de Euromarkt kunnen reeds enige tijd de andere aan gesloten landen bezoeken zonder pas. Zij die in Frankrijk een tweedehands auto willen kopen (vorig jaar waren het er 1,3 miljoen) kun nen voortaan bij het na tionale instituut voor sta tistiek cn economische studies inlichtingen over de auto vragen. De rechtbank waarvoor Eichmann zal terecht staan zal van maandag tot donderdag tweemaal per dag bijeenkomen, op vrijdag alleen 's morgens, terwijl er op*de Sabbath cn op de zondag geen bijeenkomst is. Binnen kort wordt beslist of het gehele proces via dc tele visie zal worden uitge zonden. President Kennedy beeft bepaald dat autoriteiten van de Amerikaanse re gering geen honoraria mogen accepteren voor redevoeringen of tijd schriftartikelen. Ook mi litairen zullen geen ver balen over hun avonturen aan tijdschriften mogen verkopen. Kennedy heeft de twee vliegers van RB- 47 hiervan vrijgesteld. Negen van de tien ben- zinctankstations in Milaan waren gisteren wegens staking van zes uur ge sloten. Waarschijnlijk hadden de meeste auto mobilisten een volle tank, want er zijn geen be richten over gestrande auto's binnengekomen en ook het autoverkeer in Milaan was even dicht als anders. Prins Frederick van Pruisen, een kleinzoon van keizer Wilhelm II, zal een schadevergoeding ontvangen voor zijn kas teel en landgoederen in Silezië, waarop Polen be slag gelegd heeft. Het bedrag zal echter een fractie zijn van de twee miljoen pond, waarop de bezittingen worden ge schat. (540) Het is al weer ruim een eeuw leden dat dc Duitser Berthold origine le proeven nam die later leidden tot de ontdekking van verschillende hormonen en van klieren die hormo nen afscheiden. Deze klieren geven aan het bloed bepaalde chemische stoffen mee, die op verschillende plaatsen hun specifieke prikkel uit oefenen. Z(j werken dus in het li chaam als het ware als chemische koeriers cn zetten andere delen van het lichaam tot hun normale functies aan. Vandaar de naam hormonen (aanzetters of aandryvers). Dc byzondere werking der hor monen hebben we destyds eens aange stipt, toen we de axolotl bespraken, een salamander die na toediening van geringe hoeveelhe den schlldklierex- tract zyn kieuwen verliest, normale poten krygt en van waterdier tot landdier wordt. Een dergeiyke gedaanteverandering heeft de zenuwarts Brown-Séquard op het einde van de vorige eeuw blijkbaar ook voor de geest gestaan, toen hy op 72-jarige leeftyd last van ouderdomsverschynselen begon te krygen. Zyn leermeester Claude Ber nard had In 1885 reeds de gedachte uitgesproken dat verschillende ac ties In ons lichaam het gevolg zyn van chemische stoffen, maar Brown- Séquard ging nog een stapje ver der door te beweren dat al onze klie ren nuttige stoffen aan het bloed af geven cn dat het tekort aan deze stof fen oorzaak Is van ziekte en ouder domszwakte. Toen de ouderdom hem dus hinderde, besloot hy kort en goed daaraan een einde te maken. Aan dc ouderdom wel te verstaan. Hy spoot zich zelf in met een hormoonprepa raat, afkomstig van een hond cn van marmotjes, en de uitwerking daarvan moet volgens ooggetuigen werkeiyk verrassend zyn geweest. Ook by an dere personen werd een overeen komstig effect bereikt. De patiënten gevoelden zich jonger, kregen jeug diger gelaatstrekken, kortom, gevoel den zich herboren. Uiteraard veroorzaakten deze proe ven grote opschudding onder het le kenpubliek, vooral by hen die dc oude dag voelden naderen. Door rijp cn groen cn de vakmanschap treft hier eveneens grote blaam! werd op dc meest sensatio nele wijze reclame gemaakt voor ver jongingskuren, waaraan de dood van Brownr^équard op 77-jarige leeftyd overigens geen af breuk deed. De ouderen onder ons zullen zich nog wel herinneren hoe deze veldtocht tegen de ouderdom resulteerde In dc behandeling met „apenklier", waar voor in de twintiger jaren met veel ophef, maar aanzicniyk minder over tuiging. propaganda werd gemaakt. Ook deze mode is haar natuuriykc dood gestorven omdat de verkregen resultaten slechts van zéér tydeiyke aard bleken te zyn cn bu de eerste dc beste confrontatie met de werkc- lykheid in het niet oplosten. Maar er zyn toch een paar dingen, waarbij de wetenschap geen verstek heeft laten gaan. Wist U bUv. dat men beeft kunnen vaststellen, dat de plant een grotere lichtgevoeligheid bezit, dan het men- seiyke oog? Daarover een volgende keer. Bondsrepubliek niemand heeft kunnen vinden die' bij dc berechting van Ei mann wil optreden als getuige k charge. Eichmann wordt beschuldigd van massamoord op Joden. Servatius zei bij zijn terugkeer uit Duitsland op het vliegveld Lydda. dat hij waarschijnlijk bezwaar zal maken tegen de samenstelling van de recht bank die Eichmann gaat berechten. Deze bezwaren zijn, dat de president van de rechtbank van Jeruzalem, Halcvi, bevooroordeeld is. Halevi heeft zichzelf aangewezen als een van de rechters die Eichmann zal berechten. Servatius zei in de pers te hebben ge lezen dat Halevi bil de behandeling van een andere zaak Eichmann had aange duid met de woorden „een duivel". De Keulse advocaat zei echter eerst de kwestie te zullen bestuderen. Kennan pleitte voor hulp aan Tito George F. Kennan. de vroegere Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, heeft gisteren verklaard, dat er op het gebied van de ontwapening vooruitgang moet worden geboekt, vóór de spanning in Oost en West kan verminderen. Hij waarschuwde de commissie voor buiten landse "betrekkingen van de Amerikaan se senaat niet te optimistisch te zijn over de mogelijkheid van een drama tische breuk in de betrekkingen tussen de Sowjetunic en communistisch China. Kennan. die werd gehoord door dc commissie in verband met zijn b.enoc- ming door president Kennedy tot am bassadeur in Joegoslavië verklaarde dat de Ver. Staten moet doorgaan met hulpverlening aan Joegoslavië om maarschalk Tito aan te moedigen onaf hankelijk te blijven van Moskou. Felle aanval op V.A.R. in V.N.-conferentie De plundering en brandstichting in de Belgische ambassade de vorige maand in Cairo was gisteren de oorzaak van een heftige Belgische uitval op de V.N.- conferentie over diplomatieke betrek kingen. Dc Belgische gezant in Praag graaf De Romree de Vichenet, verklaarde dat het incident in Cairo „een grove in breuk betekende op dc algemene regels van de diplomatieke betrekkingen". De gezant verweet de politie scherp niet in gegrepen te hebben. Hij zei dat het Bel gische ambassade-personeel slechts met moeite het vege lijf had kunnen redden. Daar bovendien de Verenigde Arabische republiek geweigerd had de gebruikelij ke verontschuldigingen voor het inci dent aan te bieden had, aldus graaf De Romree, België do diplomatieke betrek kingen met de V.A.R. verbroken. Aodoellah-el-Erian, de vertegenwoor diger van de V.A.R. betreurde het dat de Belgische diplomaat hier het incident in Cairo ter sprake bracht. De demon straties waren „uit dc hand gelopen". Referendum tot steun van plan Welensky De leider van de federale dominionpar. tij in Noord-Rhodesië, Van Eeden, heeft meegedeeld dat de partij heeft besloten in het gehele gebied van de federatie een referendum te houden tot steun van dc campagne van de federale premier. Welensky. tegen de te Londen gedane grondwetsvoorstellen. Dit referendum zou tegen het midden van het jaar moe ten worden gehouden. Van Eeden heeft de leider van de par tij in Zuld-Rhodesië, Harper, voorge steld zich bij deze campagne aan te sluiten Harper echter heeft geantwooré dat hij hiervoor niet voelt

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7