Jlietuue £eiJtsri|c (üburanl NAAR KONGO Commentaar V.S.-schepen NIEUWS in één oogopslag- Ontvoerders van Eric Peugeot bekennen Man belandde met bed en al in de kelder Ds. P. Zandt herdacht Zo moeder, zo dochter BON Hamman: Geen verwaarlozing kernbewapenin g Twee doden en zes gewonden bij oefening Verkeer eiste drie slachtoffers Schoolhoofd werd vrijgesproken (juta) DINSDAG 7 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraai 37 Directie, Redactie. bonnementen- en Advertentie-afdelin, Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Ui. E. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Slantnastich is ghfbleofn myn fieri ia tegtjenspoct" Eenenveertigste jaargang no. 12118 Waardering voor herwaardering Zie pagina 5 Vier Amerikaanse oorlogsschepen met 500 mariniers aan boord gaan niet voor een goodwill-bezoek naar Zuid-Afrika, maar stomen op naar de monding van de Kongorivier in verband met de gevechten, die zijn uitgebroken tussen Kongolese troepen en eenheden van de V.N. De herwaardering van de gulden en de mark (inmiddels goed gekeurd door het Internationaal Monetair Fonds) is overal in de wereld toegejuicht, al wordt het voorbeeld niet door andere landen gevolgd. In en buiten Frankrijk wordt met spanning uitgezien naar ver dere ontwikkelingen in de ontvoeringszaak-Eric Peugeot. Een der gearresteerden heeft bekend, dat een brief, waarin vorig jaar april het losgeld werd geëist, op zijn schrijfmachine is ge tikt Premier Macmillan heeft op de premiers van de Gemenebest- landen, die in Londen bijeen zijn, een dringend beroep gedaan Zuid-Afrika niet uit het Gemenebest te zetten. De premiers schijnen voor Macmillans oproep gevoelig te zijn. De personeelsraad van de Ned. Spoorwegen heeft zich thans tot het college van rijksbemiddelaars gewend om alsnog toe stemming te krijgen de arbeidstijdverkorting bij de Spoorwegen reeds te doen ingaan op 28 mei met de zomerdienstregeling. TV/"AT in oosterse lan- den heel gewoon is een vrouw die een wa terkruik op het hoofd balanceert, of een hoge mand met koopwaar komit bij ons minder voor. Maar mannequins oefenen op deze manier het mooie rechtop-lopen dat nu een maal by haar beroep be hoort. Zo doet het regelmatig de 24-jarige Marilyn Gibson uit Bradford, naar het schijnt een bekende mannequin in Engeland. Mevrouw Gibson heeft twee dochtertjes, en het is niet zo vreemd dat zij al vroeg in moeders voet stappen treden: óók een boek op het hoofd, en lopen maar Zo moe.der, zo dochter vindt u het vreemd dat we meteen aan onze krant dach ten? Zo gaat dat bij een ge zinsblad: het lezen gaat een traditie vormen, en de krant gaat over van ouder op kind. Telkens weer heten we hen in onze rijen welkom: de jonge paren die zelfstandig een abonnement gaan ne men. Zo vormt de krant een familieband, want er wordt over de krant nu eenmaal nogal eens gesproken. Te recht het is een soort geza menlijke huisvriend. Zo moeder, zo dochter. dat kan vaak tot grappige situaties leiden. Probeer het maar eens met üw vierjarige. Leg een boek op uw hoofd Tip-Parade bijvoorbeeld O, u hebt het nog niet. Jam mer, juist nu met de schoon maak. U kunt het binnen enkele dagen krijgen. Eén abonnee aanbrengen. Uw kinderen bijvoorbeeld (als ze wat ouder zijn dan vier). U trant noteren als nlenwe (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand kwartaal/per giro (Doorhalen wat diet van toepassing Is). Als bewjjs van dankbaar heid nwerzljds. ontvang Ik graag het boek ..Tip l'arade' op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Kennedy's reizende ambassadeur Har- riman heeft gisteren in Bonn verklaard, dat de V.S. hun defensieve taak in Euro pa evenals voorheen zullen volbrengen en niet van plan zijn troepen uit West- Duitsland terug te trekken. Hij ze: voorts met nadruk dat de Verenigde Staten hun kernbewapening niet zullen verwaarlozen. Daarmee heeft hij de on gerustheid in Bonn weggenomen die ont staan is na het uitlekken van een me morandum van Amerika's minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, over de strategie van Washington Harriman herinnerde eraan, dat men door de Amerikaanse hulp de commu nistische bedreiging van West-Europa heeft kunnen afwenden. De vrije volke ren kunnen gezamenlijk alle situaties het hoofd bieden, zo meende Harriman. Ten slotte heeft de ambassadeur Aden auer uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten op 12 en 13 april. De minister van binnenlandse zaken van India, Govind Ballabh Pant, is van daag op 73-jarige leeftijd overleden. De minister heeft op 20 februari een her senbloeding gekregen en is niet meer bij bewustzijn gekomen. IN verband met de gevechten, die in Kongo zijn uitgebroken tussen Kongolese militairen en Soedanese V.N.-troepèb, hebben vier Ameri kaanse marineschepen opdracht gekregen, naar de monding van de Kongo rivier op te stomen. Zij waren voor een goodwill-bezoek op weg naar Zuid-Afrika, dat nu niet doorgaat. De schepen (een torpedobootjager, twee landingsvaartuigen en een bevoorradingsschip) die vrijdag op de plaats van bestemming kunnen aankomen, hebben 500 mariniers aan boord. Een vijfde schip (een torpedoboot- nodig zal zijn, omdat de Kongolese of U1. V.1.1... 1/I. .Inl jager) zal volgen, nadat het in Zuid- Afrika getankt heeft. Schepen troepen zullen ter beschikking van het V.N.-commando in Kongo worden gesteld. Toen het konvooi opdracht kreeg, naar Kongo te varen, bevond het zich op 1000 mijl ten zuiden van de Kongolese havenstad Matadi, waar Soedanese V.N.-troepen een nederlaag leden tegen Kongolese militairen. De 135 Soedanezen hebben hun wa pens neergelegd, na meer dan 24 uur strijd te hebben geleverd tegen een 10 >0 man sterke Kongolese groep militairen, die gewapend was met geweren, machi negeweren en mortieren. Tevoren was gedreigd, dat het gehele garnizoen van Thysstad in de strijd zou worden gewor pen, als de Soedanezen zich niet zouden terugtrekken. De sterkte van dit garni zoen, dat over tanks en kanonnen be schikt, wordt geschat op 2000 man. In-: tussen hebben woordvoerders van de V.N. laten weten dat Matadi in elk ge val 'heroverd zal worden. Ongeveer 1000 man Marokkaanse V.N.- troepen zouden opdracht gekregen heb ben, zich zonodig met geweld een toe gang tot Matadi te verschaffen. Het ziet echter naar nit dat dit laatste niet TVTA 48 uur te zijin verboord, hebben ■L een ex-parachutist en dliens medeplichtige bekend de vierjarige Eric Peugeot op 12 april van het vo rige jaar te hebben ontvoerd. De twee mannen die bekend hebben, zijn Roland de Beaufort, die zich ook wel Raymond Roland noemt, en Pierre Larcher. Zij werden twee dagen gele den gearresteerd, samen met een derde Twee militairen zijn gisteravond om het leven gekomen en zes zijn er gewond toen tijdens een militaire oefening een drietonner van de weg raakte en inreed op een groep militairen. Het ongeluk ge beurde om even over half elf aan de Eberweg in de nabijheid van de leger plaats 't Harde. Het ongeluk gebeurde doordat de drietonner plotseling moest uitwijken voor een uit de tegenoverge stelde richting komend halfrups voertuig en daarbij in de linker wegberm terecht kwam. Daar liep juist een groep militai ren, die was uitgerukt voor een alarm oefening. In verband daarmee voerde de in de berm geraakte auto ook gedimd licht. De overledenen sfijn de dienstplich tig huzaar T. Meiboom, oud 19 jaar, af komstig uit Enschede en de dienstplichtig huzaar J. Kramer, oud 20 jaar. uit Leeu warden. De gewonden hebben alleen maar kneuzingen en ontvellingen opgelopen, een tweetal nog een armfractuur. De veertienjarige scholier R. van der Stap uit Apeldoorn is gisteren door een vrachtauto overreden. Hij was op 6lag dood. De jongen viej, toen het stuur van zijn fiets in dat van' zijn vriend verward raakte. In Purmerend is gistermiddag een vier jarig kind van de familie Tuiteman bij het oversteken onder een vrachtauto ge raakt; het kind was op slag dood. Bij Schoonebeek is de 22-jarlge scooter- berijder B. H. J. Feringa uit Barger- compascuum tegen een melkwagen gere den. Toen hij naar het ziekenhuis in Coe_ vorden vervoerd werd, overleed hij. Man beet duif kop af De politie in Venray heeft gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen twee mannen die verdacht worden van die renmishandeling. Het zijn de 24-jarige W. K. uit Venray en de 29-jarige W. B. eveneens uit Venray afkomstig. De jong ste van hen had op aanstichting van de oudste een duif gedood door het beest de kop af te bijten. Daarmee zou hij een weddenschap hebben gewonnen. 1 man en drie vrouwen, onder wie een Deense schoonheidskoningin en een Euraziatische striptease-danseres. Het zestal was op een skivakantie in Mégève. Merkwaardig genoeg logeerde Eric Peu geot met zijn ouders slecht enkele kilo meters van de plaats waar het zestal werd aangehouden. De politie wenste niets mee te delen over de aanwijzingen, die tot de arresta tie hebben geleid. Men vermoedt dat de bankbiljetten van het losgeld, waarvan de nummers bekend waren, het spoor naar het wintersportplaatsje hebben ge leid. De Beaufort, een van de daders, gaf eerst toe dat hij in het bezit van de schrijfmachine is geweest, waarop de losgeldbrieven waren getikt. Niet lang daarna legde hij een volledige bekentenis af. Hij zou ook de tas met het losgeld hebben aangenomen. De 24-jarige ex- parachutist heeft de laatste tijd op grote voet geleefd, hoewel hij geen duidelijke bron van inkomsten had. Hij ging gere geld met zijn verloofde, de Deense schoonheidskoningin, naar Kopenhagen. Larcher, die door de Parijse politie ge zocht wordt wegens afpersing, is in Montmartre en Montparnasse een beken de figuur. Volgens het Franse wetboek van straf recht kan aan de ontvoerders een gevan genisstraf van maximaal twintig jaar worden opgelegd. ficieren hebben laten weten, dat zU zich niet zullen verzetten als er andere dan Soedanese V.N.-troepen naar Matadi komen. De nederlaag heeft een vernietigende slag toegebracht aan het prestige van de Ver. Naties op een ogenblik, dat de Kon golese troepen er naar schijnen te ver langen, tot een krachtmeting te komen met de V.N.-troepen, die zij ervan ver denken, dat zij hen willen ontwapenen. Toen de Soedanezen zich overgaven, marcheerden triomferende Kongolse mi litairen naar het station, gooiden hun wapens naast de spoorbaan op een hoop en zetten de Soedanezen op een trein' naar Leopoldstad. Acht Canadezen van de verbindingstroepen werden eveneens naar Leopoldstad teruggestuurd. De Soedanese regering heeft naar aan leiding van de gebeurtenissen van de afgelopen dagen besloten, haar troepen uit Kongo terug te trekken. Niettemin zal een Soedanees officier ais speciale vertegenwoordiger van de V.N. in Kon go optreden, gedurende de afwezigheid van de Indiër Dajal, die deze week naar New York vertrekt voor besprekingen met secretaris-generaal Hammarskjöld. Vermelden we nog dat de rondetafel conferentie van Kongolese leiders op Madagascar vandaag is begonnen, om dat de rebellenleider Gizenga niet eerder uit Oostprovincie op het eiland is ge arriveerd, dat Amerikaanse vliegtuigen vliegtuigen gereed worden gehouden om nog 600 Tunesisohe militairen naar Kon go over te brengen en da' de Indische troepen (waarschijnlijk 5000 man) over ongeveer tien dagen naar Kongo zal ver trekken. De heer B. F. J. B., hoofd van de school met de Bijbel te Bruinisse, dis verdacht werd van frauduleuze hande lingen, ls door de rechtbank van Mid delburg van het hem ten laste gelegd, vrijgesproken. Hoe groot de ravage was die gisteren ontstond toen bij Hengelo een tankauto en een truck met oplegger botsten en toen tegen drie huizen aankwamen, laat de foto zien. Wonder boven wonder werd alleen dc chauffeur van de truck gewond. Vrachtauto's ramden drie huizen Een met vijfduizend liter stookolie gevulde tankauto en een beladen truck met oplegger hebben gister morgen in Hengelo in een dichte mist elkaar en drie woonhuizen ge ramd. Een slapende man belandde in de kelder van zijn woning, een baby werd door een gat in de muur in een andere kamer geworpen. In de woningen werd niemand noe menswaardig gewond. Het ongeluk gebeurde gistermorgen kort na 8 uur op de rijksweg Enschede- Hengelo, op de rand van de bebouwde kom. Uit Enschede naderde een tankauto, bestuurd door de 48-jarige T. V.; achter hem reed een truck met oplegger, be- Stevenson, de Amerikaanse ambassa deur bij de V.N. heeft naar zijn eigen zeggen een prettig onderhoud gehad met Gromyko. „Wij vertrouwen" de natio nale manifestatie waarmee het Koninkrijk gisteren het 12Vz- jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin vierde is een blij feest geworden voor het bordes van het Huis ten Bosch. De foto is symbolisch voor de zonnigheid en de vreugde, die ook op andere foto's in ons blad (pagina 5) hun weerkaatsing vinden In Txveede Kamer (Van onze parlemenitsredaotie) „Het heengaan van de nestor onder de leden der Tweede Kamer wordt door ons allen gevoeld als een leemte In de rijk gevarieerde samenstelling van ons college. Van zijn bijna 81-jarlge levens loop heeft ons zaterdag overleden mede lid dominee Pieter Zandt ruim 35 jaren een zeer bijzonder accent verschaft van het bewegend tafereel van de volksver tegenwoordiging. Welke nieuwe stromingen zich tijdens zijn lidmaatschap ook baan hebben ge broken, ds. Zandt heeft stand gehouden, compromisloos tegen de geest der tijden en de goden van de eeuw. nooit wijkend voor politieke en ideologisohe verande ringen van weer en wind, steeds zich zelf blijvend gelijk een boetgezant van het Oude Verbond." Met deze woorden herdacht de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Korten horst vanmiddag het overlijden van de staatkundig-gereformeerde frac tieleider ds. P. Zandt. Nergens ter wereld vond de predikant in andere par lementen een met hem vergelijkbaar evenbeeld, aldus de heer Kortenhorst. „Wij behouden aan zijn persoon een vriendelijke herinnering. Hij nam vroom en mild de grenzen der naastenliefde nauwgezet in acht. De rust, de vrede en het geluk, die h(j tijdens zijn leven dik werf heeft ontbeerd, mogen thans door Gods genade zijn deel zijnt', zo besloot dr. Kortenhonst. stuurd door de 49-jarige G. P. K. uit Ben- telo. Deze laatste wilde de tankauto in halen, maar hy zag niet dat er midden op de weg verkeerszuilen stonden. Hij ramde de eerste zuil, schrok, week naar rechts uit, duwde de tankwagen het trot toir op, waardoor deze tegen de véorzijdc van twee woningen reed. De truck mei oplegger botste zelf tegen een derde wo ning. Op het fietspad reed de 35-jange J. H. N. uit Hengelo, die werd weggeslin gerd en ernstig gewond bleef liggen. De tankauto botste tegen het huis. waarin aan de straatzijde een man en twee kin deren sliepen. De man. de heer W Evers, werd met bed en al door de kamer geworpen waarna hij door een gat dat ln de vloer ontstond ln de kelder belandde, precies onder de tankwagen Een baby van tien maanden werd met wieg en al door een gat in de muur geworpen en kwam tussen de brokstukken van de ach terkamer terecht. Toen het kind uit ste nen. dekens en lakens werd bevrijd, bleek het nauwelijks gewond te zijn Uit andere hoek van de kamer haalde r even later een tweejarig kind, eveneens nagenoeg ongedeerd, uit een volkomen vernield bedje. In de audere woning zaten mevrouw Njjland en vier kinderen juist te ontbij ten toen de vrachtwagen binnenreed. Ook hier werd niemand gewond. De voorzijde van de woning werd evenwel geheel ver nield. Ten slotte werd nog de voormuur van een derde woning ingeduwd, in dit huis woonde de familie B. Bannink. Van de beide chauffeurs werd alleen de bestuur der van de truck, de heer G. P. K. ge wond. Fietser en chauffeur werden in het ziekenhuis in Hengelo opgenomen. De po litie had handen vol werk om ln de dichte mist bet drukke verkeer om te leiden. TTET IS EEN ZORGWEKKEND ver- schijnsel, dat in vele landen de cri minaliteit stijgt. Dit blijkt ook weer uit de pas door de Verenigde Staten gepubli ceerde cijfers. In het jaar 1960 is in de Verenigde Sta ten ten opzichte van 1959 de criminali teit met niet minder dan twaalf procent toegenomen. En het aantal misdaden per hoofd van de bevolking was toen reeds ongekend hoog. Het aantal moorden cn verkrachtingen steeg in 1960 met vier procent, het aantal diefstallen en inbraken met een aanzien lijk hoger percentage. Het aantal volwas sen misdadigers cn overtreders, dat ge arresteerd werd, is gestegen met twee procent, het aantal delinquenten van on der de achttien jaar met zes. De jeugd criminaliteit blijft stijgen. Ook als men rekening houdt met het accent der bevolking zijn deze cijfers ver ontrustend. Men kan de toeneming zeker niet ver klaren uit armoede. Ook dc Verenigde Sta ten genieten nog van een relatief grote welvaart. Men moet bij de verklaring van het droeve feit vooral denken aan de ont kerstening, die in alle landen haar in vloed doet gevoelen. Er is een jagen naar zingenot, een ontluistering van huwelijk en gezin. De geestelijke opvoeding van vele jonge mensen wordt verwaarloosd. Ongetwijfeld doet ook schade de con centratie der bevolking in de grote steden. Maar de voornaamste oorzaak moet ge zocht worden in het teloorgaan van geestelijke zedelijke waarden bij vele ouderen en jeugdigen. De kerken staan, met name in de gro tere centra, voor een taak die bijna niet te vervullen is. Er is niet alleen in arme landen maar ook in welvarende een tekort aan werkers, een tekort aan doelmatige gebouwen voor de jeugdbeweging, voor het uitvoeren van diverse activiteiten. En vooral is er bij velen een tekort aan of fervaardigheid en toewijding. ,Jk had een afspraak voor mijn doch tertje met u, maarik geloof, dat we een nieuwe voor morgen zullen moeten maken". Jn de algemene luchtdrukverdeling komt maar weinig verandering. Terwijl bo ven het vasteland van West-Europa een hogedrukgebied slechts weinig aan bete kenis inboet, bewegen de depressiecentra op grote afstand om dit maximum. Een van de lagedrukkernen trok van ochtend snel over de Oceaan naar het zeegebied tussen IJsland en Groenland. Een andere verplaatst over Scandinavië in zuidoostelijke richting. Aan de ach terzijde ervan stroomt koude lucht over Scandinavië naar Polen en Rusland. Het weer in Nederland zal de eerstko mende dagen onder invloed blijven van het continentale hogedrukgebied, zodat de regenkansen woensdag en ook don derdag klein zijn. Het rustige en zachte weer duurt voort. In hoofdzaak in de nacht kan er plaatse lijk mist voorkomen. Tendens: stationair Stand gisteren: 774 De Bilt verwacht tot woensdagavond. droog weer In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag droog. Over het algemeen zon nig en aanhoudend zacht weer. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Woensdag zon op 7.12 uur. onder 18.31 u; Laatste kwartier op 10 maart Maan op 0.04 uur; onder 9.59 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1