Vijftien bureaus omkopen om weg te komen Nassi dringt aan op snellere hulp Ned. ijshockeyteam weerde zich goed Korfballers hielden vergadering De Zon gaat op jPLAN VOOR WILSVEEN GEVALLEN 10.000 mensen kloppen aan onze deur TOISON D O Curatoren faillissement Soerates Vorderingen van f 2,5 min - f 120.000 beschikbaar Ondanks grote nederlaag Chef Zandvoortse politie met verlof gezonden Luns en Menzies opnieuw in gesprek Duitsland sterk favoriet procent rente Uw geld bewaren Si De Twentsche Bank Ondanks rumoer, toch winst „De Hollandse Molen": Achterstand restauratie molens om in te halen? WEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 4 MAART 1%1 (Vervolg van pagina 1) Voorstanders van het uit 1957 dateren- le plan. toen de huidige minister van Jolkshuisvesting en bouwnijverheid nog jethouder van Den Haag was, bleken ben onlangs het voorontwerp van wet oor de instelling van een district Groot len Haag door de betrokken gëmecnte- fcden werd behandeld, tegenstanders var let plan Wilsveen geworden te zijn. o.a. te gemeentebesturen van Nootdorp en Cidschendam. Trouwens minister Toxopeus heeft zich zulks in tegenstelling met zijn ambts- irganger de huidige staatsraad mr. A "T. Struycken nooit enthousiast het plan-Wilsveen getoond. Werd tor de vorige ministers van volkshuis isting en bouwnijverheid en binnen- jjndse zaken, mr. Witte en mr. Struycken 1 de aan de Tweede Kamer aangeboden n!bta over de Haagse agglomeratie een WUiideliike uitspraak gedaan vöör het lan-Wilsveen. de tegenwoordige be- findslieden mr. Van Aartsen en mr. bxopeus namen op dit punt in de me- lorie van antwoord op het algemeen terslag over deze nota een minder posi- ief standpunt in. De te vormen districts- id. zo stelden de huidige bewindslieden hun memorie van antwoord, zal zelf eten beslissen of en waar eventueel |n nieuwe stad zal moeten worden ge- Uwd. Een Standpunt, dat nochtans bij overgrote meerderheid van de Tweede jner geen enthousiasme voor de Haagse mnen deed ontstaan. Tweede stap Door het plan-Wilsveen thans geheel i laten vallen, hebben de betrokken mi eters eigenlijk een tweede stap terug- tzet. In bevoegde kringen is men van aa»rdeel, dat de inzichten van minister oxopeus hieraan niet vreemd zullen zijn. kzichten, die voor de Haagse V.V.D.- ^adsfractie ongetwijfeld aanleiding zijn fweest om onlangs hun Wilsveen-en- lousiasme uit 1957 radicaal te verlooche- pi en de Haagse burgemeester, -r. H M. T. Kolfschoten de promotor van et Wilsveen-plan op dit punt de rug :ia(e te keren. .Nu ook bij de betrokken ministers de jeuwe stad Wilsveen van de kaart is en e oplossing wordt gezien in de vor- riHing van een bovengemeentelijk lichaam district Groot Den Haag met een zelf- landige uitbreiding van Zoetermeer, be- fkent dit dat men in regeringskringen en open oog heeft gekregen voor de in lichten van het dagelijks bestuur der ovincie, dat van meet af afwijzend te- inover het plan-Wilsveen heeft gestaan 'tijd heeft men in de kringen van het ovinciaal bestuur betoogd, dat aan een itbreiding van de bestaande kernen (ge- leenten) de voorkeur gegeven zal moe- in worden boven de bouw van een ieuwe stad op grondgebied van een ge- te, waarvan het bestuur getoond zelfstandig in staat te zijn tot een tbreiding van zijn gemeente, ook ten 'hoeve van de inwoners der omliggende 'meenten, over te kunnen gaan. (Van een onzer redacteuren T T ZAL NOG LANG moeten wachten, zegt de Indonesische ambtenaar. De aangesprokene grijpt in zijn binnenzak. Dc ambtenaar kent het gebaar. Hij wordt opmerkzaam. De aangesprokene haalt twee lapjes van honderd te voorschijn en stopt deze tussen de aanvraagformulieren, die opnieuw overhandigd worden. Dc ambtenaar haalt er dc lapjes uit en stopt die in een lade. ,Kom morgen terug." De volgende dag is de ambtenaar „in vergade ring". De man aan het loket smijt het luikje toe. De afgewezene leent drie lapjes van honderd van zijn zoon en klopt op het luikje. Dit wordt snel geopend, papieren en bankbiljetten worden binnengehaald. Zo moet men zich de toegang banen lar Nederland, wanneer men spijtoptant Is en de voor Nederland nodige papleren aanvraagt. Niet minder dan vijftien In stanties moeten worden bezocht en om gekocht. In dit geval moest er zeventienhonderd roepiah betaald worden. Soms is het meer, soms is het minder. Is het wonder dat vijftien procent van de spijtoptanten, die een visum naar Nederland hebben ge vraagd, er eindelijk maar van af zag. Dit was niet omdat zij niet wilden, maar om dat het geld op was! Aangerand Mijn dochters worden beledigd en voortdurend bespogen. Mijn oudste doch ter is twee maal aangerand. Gelukkig kwam het niet tot het uiterste. Eenmaal toen de vier meisjes op Djalan Tosari, in de beste buurten van Djakarta liepen, hield er een auto dwars op de weg stil en de drie inzittenden wilden de meisjes meenemen. Zij moesten met hen gaan". Velen wordt het onmogelijk gemaakt te werken. Men houdt de kinderen maar liever thuis als het onderwijs nog moge lijk mooht zijn. Geneesmiddelen zijn niet te krijgen of te duur Om een wissewasje kan men uit zijn huis'worden gezet. Deze sterk oranjegezinde mensen moe ten stukken ondertekenen waarbij zij be loven niet meer Nederlands te denken of te spreken, niet naar de Nederlandse ra dio te luisteren. Behalve financiële nood is er de gees telijke nood, medische nood. angst voor het huis, angst om de kinderen. En dan is er die voortdurende vijand schap. de opmerkingen achter de rug, de geslotenheid van de omgeving. Voor deze groep moet snel worden op- 'n streepje vóór... stifthouders tot in de punt verzorgd! De curatoren In het faillissement berates hebben op de gisteren in ij histerdam gehouden verificatiever- idering de financiële debacle van tze bouw- en handelmaatschappij In miljoenengoochclaar Nic. den testen in nuchtere cijfers vertaald- Ut gebeurde bijna vier maanden na |t rechtbankvonnis, waarbij de N.V. 7 icratcs werd failliet verklaard, 'e 104 voorlopig erkende schuldeisers, waren er slechts 15 aanwezig), die ispraak maken op een bedrag van 2.519,914,50 (de fiscusvordering van en miljoen gulden niet meegere- kregen te horen, dat er voorlopig :hts 120.188,70 is te verdelen. Daar- T komen uitsluitend de preferente luldeisers (ruim een miljoen gulden) ir evenredigheid in aanmerking, Cura- mr. C. D. van Vliet deelde in zijn ilag mede, dat er voor de concurrentie E «leringen (bijna anderhalf miljoen) lts beschikbaar zal zijn. ^oorts kondigde h(j aan, dat de dl- :tie van de Amsterdamsche Bank, irmee in januari een overeenkomst ■ngegaan, volgens welke alle aan de t verbonden roerende en onroeren- goederen haar ln eigendom zullen len overgedragen, bereid is gevon- ecn bedrag van f 300.000 aan de cu- <ren beschikbaar te stellen ter be- jding van de falllissementskosten en ir een aanvullende uitkering aan cre- mren. Bepaald is dat de fiscus hierin zal meedelen. verband met de met de Amster- tasche Bank ondertekende overeen- Imst. waren de vorderingen van deze Ink, met uitzondering van een door Issie verkregen vordering, niet ter foificatie aangemeld. De heer Van Vliet ilde mede, dat de liquidatie van het de Amsterdamsche bank als eerste hypotheekhoudster overgedragen onroe rend goed. met uitzondering van enkele panden in Amsterdam en het Scalathea- ter in Rotteram, nagenoeg is voltooid Er zijn goede prijzen gemaakt, zo voegde de heer Van Vliet daaraan in zijn ver slag toe. doch desondanks blijft het door de Amsterdamsche Bank gecalculeerde verlies ongeveer drie miljoen gulden. Ten aanzien van de vorderingen van de belastingdienst, die nog een aanslag in diende van 1.753.000, zei de heer Van Vliet, dat curatoren hierover in onder handeling zijn. De kans bestaat dat de aanslagen worden vernietigd of zeer aan zienlijk worden verlaagd. Er werd op voorstel van de raadsman van de vroegere compagnon van Nic den Besten, de betwiste schuldeiser W. van Meggelen, tenslotte nog een com missie van krediteuren benoemd, omdat enkele krediteuren o.m. van mening wa ren dat de Amsterdamsche Bank teveel is bevoordeeld. getreden aldus verklaart het comité Nassl (Nationale Actie Steunt Spijtoptanten In donesië) In een adres aan de Eerste en Tweede Kamer, hetwelk op een perscon ferentie werd toegelicht onder voorzitter schap van prof. W. L. G. Lemaire, bij welke gelegenheid verschillende spijtop tanten van hun ervaringen vertelden Eenvoudig Volgens het adres is het probleem een voudig. Maar in de toelichtingen van de regering maakt het een verwarde en ont zagwekkend zware indruk. De regering past het algemeen vreem- delingbeleid toe. Er zijn tegenstrijdige be ginselen bij de richtlijnen voor toelating. Spijtoptanten worden vereenzelvigd met alle optanten. De schattingen van het aantal spijtoptanten zijn onjuist. Men on derschat de ellende der betrokkenen. Volgens prof Lemaire gaat het hoog uit om tienduizend mensen. Er zijn volgens een brochure van Nassi 30000 optanten geweest. Van hen hebben Volgens een op gave der regering 13.000 visa aangevraagd. Twee weken later noemt de regering een getal van 17.000. Wat moet men hiervan denken? Gaat men uit van 17.000 visumaanvra gen, dan zijn er 13.000 die geen visum hebben gevraagd. Van hen zijn 4500 in de bevolking opgegaan zodat er nog 8500 overblijven, die geen visum vroegen. Dit is gemakkelijk te verklaren als men de toestand kent van een groot aantal een voudige mensen, die geen aanvraag kun nen opstellen, of aan de banden van vrou wen, die van Indonesiërs gescheiden (ver stoten) zijn met hun Indonesische kinde ren. Vele eenvoudigen vallen in handen van „voorlichters" die geldafpersers zijn. Het is dus zeker niet zo, dat de meerder heid in Indonesië wenst te blijven. Oplossing e spijtoptanten moeten op morele gronden geholpen worden omdat hun el lende bijprodukt is van de anti-Neder landse campagne, welke weer voortvloeit uit verwringing van de akkoorden der Ronde-Tafel-Conferentie. Zij worden af gestoten als Nederlanders. Op deze Indo nesische uitdaging past een juist ant woord. Zij mogen niet op één lijn gesteld worden met andere vreemdelingen. Volgens prof. Lemaire is de enige op lossing het aantal toelatingen van 2500 tot 3500 per jaar te verhogen. Slechts 200 toeschouwers hebben de moeite genomen in Genève te gaan kijken hoe de Nederlandse gelegen heidscombinatie het er in de eerste wedstrijd van dit kampioenschap tegen Frankrijk zou afbrengen. Het was een aardige partij ijshockey, waarin de Neder landers enkele malen tot vlotte combinaties konden komen. Het krachtsverschil tussen beide ploegen was dan ook heel waft geringer dan de eindscore \l3) doet vermoeden. Van een echt Frans overwicht is eigenlijk alleen maar sprake geweest in de tweede speeltijd, waarin Nederland geen enkele treffer tegen over de vier doelpunten van de Haantjes kon stellen. De start van de en se ploeg 'was zelfs verrassend. 'Kort na Nederland- het begin-slgnaal van het Zwitsers-Itali aanse scheidsrechterspaar Vitala en Gas- ser schoof Bakker de puck in de kooi achter de verbouwereerde Franse doel man. Nederland bleef met aardig slui tend samenspel even de toon aangeven, maar de individuele capaciteiten van de Franse spelers gaven de doorslag. Na de gelijkmaker van de gevaarlijke Laorriere brak de eerste pauze met ge lijke stand 11 aan. In de tweede periode werd de Neder landse defensie echter overrompeld. Twee doelpunten van Lacarrierc, een van Paupardin en een van Bozon brach ten de Fransen een 51 voorsprong en toen Bozon de derde speeltijd met een zesde treffer opende, leek Nederland ondanks de goede tegenstand toch nog een grote nederlaag tegemoet te gaan. Plotseling gelukte het de Nederlandse aanvallers echter weer enkele doorbra ken te forceren. Hendriks en Bakker brachten in die fase de achterstand tot 6—3 terug. Ten slotte werd het nog 7—3 door Lacarriere. Een duidelijke nederlaag dus voor Ne- Advertentie LIJDT NIET LANCER door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is vei lig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. derland, maar geen eerloze. Integendeel, de ploeg had op de weinige kijkers een goede' indruk achter gelaten. Gistermiddag zijn in Lausanne en Genève twee wedstrijden in groep C van het toernooi om het wereld- en Euro pees ïjshockeykampioenschap gespeeld. In Lausanne zegevierde Zuidslavië met ruime cijfers, 12—3 (40, 3—1, 5—2) over Zuid-Afrika, terwijl Roemenië in Genève met 22—1 (7—1, 10—0, 5—0) de Belgische ploeg versloeg. De overige uitslagen zijn: groep B: Italië—Polen 5—3 (0—2, 2—1, 3—O), En gelandOostenrijk 102 (30, 51, 21), ZwitserlandNoorwegen 06 (0<—3, 0—3, 0—0) London combination voor woensdag Het team van de London combina tion, dat woensdag 8 maart a.s. in Am sterdam uitkomt tegen het voorlopige Nederlandse voetbalelftal is als volgt samengesteld: doel: Tony Macedo (Ful- ham); achter: Peter Sillett (Chelsea) Len Wills (Arsenal); midden: Cliff Huxford (Southampton), Barry Butle (Norwich) en Tony Marchi (Tottenham Hotspur) of Dick Neal (Birmingham); voor: Peter Brabrook (Chelsea). Jimmy Greaves (Chelsea), Stuart Leary (Charl ton Athletic). Phil Woosnam (West Ham United) en Malcolm Musgrove (West Ham United). Een korpschef van de Zandvoortse po litie H P. H. is met verlof gezonden. Zijn naam is in opspraak gekomen door een onderzoek dat tegen hem werd ingesteld in verband met vervalste declaraties en enige twijfelachtige financieringsgevallen. De rijksrecherche heeft de achtergronden van de zaak omschreven als „een wat al te achteloos omspringen met ambtelijke voorschriften". Volgens de Zandvoortse burgemeester, H. M. van Fenema, heeft het verlof niets met het onderzoek te maken De chef gaat gewoonlijk vroeg met vakantie, omdat het er in de zomer nooit van komt. Naar in Genève verluidt, heeft de Ne derlandse minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, vrijdag al daar met de Australische premier Men. zies over Nederlands Nieuw-Guinea ge sproken. aldus meldt DPA. W,K. zaalhandbal Hoe sterk de Duitse ploeg in het we reldkampioenschap zaalhandbal wel is, bleek gisteren toen ze met 21—7 won van Frankrijk, dat alleen omdat men het accent sterk op de verdediging legde, de nederlaag nog enigszins beperkt kon houden. Bij de rust leidde het Duitse team reeds met 92. De grote man bij de gastheren was de „eeuwige" student uit Hamburg Adolf Giele, die zelf wel iswaar niet scoorde, maar die door zijn zuiver aangeven zijn medespelers ette lijke kansen gaf Van de 21 treffers maakten Pappusch er vijf, Sass en Hirsch ieder vier. Duitsland is na deze twee monsterover winningen de grote favoriet voor de eindzege. De huidige titelhouder. Zweden maakte ook gisteren geen grote indruk Na een zenuwachtige wedstrijd wonnen de Skandinaviërs met 1412 van Zuid slavië. Gisteravond werd het toernooi voort gezet met de volgende wedstrijden: Groep a: Zweden—Zuidslavië 1412; (98); groep c: Tsj. SlowakijeRoeme nië 128 (33); groep d: Denemarken Zwitserland 18—13 (12—5). Atletiek. De Rus Valery Brumel heeft gisteravond tijdens de Knights of Columibus atletiekwedstrijden te New York een nieuw zaalrecord hoogspringen gevestigd. De Rus kwam tot 2.222 meter. Daarmede kwam een einde aan het re cord van 2.209 meter, dat de Amerikaan Thomas op 28 januari te Boston vestigde. Diezelfde avond sprong Brumel te Le ningrad 2.247 meter. tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. J) 160 kantoren in Nederland De voorzitter, de heer H. Dekker uit Waruiond opende gisteravond dc jaar vergadering van de afdeling Zuid-Holland Noord van dc Christelijke Korfbalbond. De belangstelling voor deze bijeen komst was zeer groot, want slechts drie verenigingen, namelijk ASSO (Schiplui den), Fluks (Noordwjjk) en KVS (Sche- veningen) lieten verstek gaan. Kort na de aanvang bleek reeds, dat dit een lange en rumoerige vergadering zou worden. Er ontstonden direct moeilijk heden tussen de heren P. van der Zee. lid van de commissie tot samenstelling van het vertegenwoordigende twaalftal, en de heer K. G. Lub (DSVP). Rumoer kwam er inderdaad, maar toch mag dat, hoe vreemd dit misschien mag lijken, als winst worden beschouwd. De voor gaande vergaderingen waren zo, dat al- Het aantal bestaande molens in Nederland is in het afgelopen jaar met vijf gedaald en kan nu gesteld worden op 986. Tevens is het percen tage van de werkende molens van 40 procent tot 36,4 procent verminderd. Tot deze slotsom zijn de archivaris sen van de vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hol- 32 De Lap Thomas had het roepen van Erland ge hoord. hij bleef met zijn driespan staan, enkele meters van de rand van het bos- Op twee van zijn sleden vervoerde hij huisraad, de derde was be dekt met stevig vastgesnoerde rendiervellen. Thomas keek somber en wrevelig voor zich uit. De dood van zijn vader was niet het ergste, oude mensen stonden nu eenmaal op de trap naar de dood, die hen wegvoerde uit dit leven. Maar hij was op vreemde wijze overleden en tot elke prijs moest geheim worden gehouden, dat hij als een uitgehongerde wolf aan giftig aas was gestorven. Zijn vader had voor zijn overtredingen geboet en hij was de mensen geen verantwoording meer schuldig. Als zijn lichaam eenmaal in de aarde rustte, zou niemand meer kunnen bewijzen, dat hij geen natuurlijke dood was gestorven. Erland gleed langs de sleden en bleef naast Thomas staan. „Waar is Imber?" vroeg hij hees. „Op Akkafjall." Erland keek hem verwezen aan; loog de Lap of sprak hij de waarheid? „Op Akkafjall!" riep hij. „Hoe weet je dat?" „Daar heb ik haar heen gebracht." „Wanneer?" Thomas vertelde, dat hij Imbers spoor gevolgd had met zijn hond, een slee en een rendier. „Boven bij het meer in de'buurt van Akkafjall heb ik haar ingehaald en toen dacht ik. dat het het beste zou zijn haar daar maar heen te bren gen. Zij zei niets, toen ik haar op de slee legde. De vrouw van Persson heeft zich over haar ont fermd en toen ik weg ging, had zij de ogen al weer opgeslagen. Als zij uitgerust is, is alles wel weer in orde." Erland trok de wenkbrauwen op. Daar moest iets achter zitten. „Waarom is zij weggelopen van huis?" f Thomas schudde het hoofd- „Dat weet ik niet.' mompelde hij. „Jullie zijn op ons terrein geweest! Ik heb de sledesporen gezien...." De adem van de Lap ging zwaar. „Ja." ant woordde hij langzaam. „Ik moest met de slee ko men om vader te halen. Hij was ernstig ziek." „Bij ons?" „Ja. toen hij 's morgens wegging om een paar n'lieren te zoeken, was hij al oiet helemaal u» in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH orde. Toen hij te lang wegbleef, dachten wij, dat de oude man misschien gevallen was en dat hij ergens lag. Ik heb zijn spoor gevolgd en toen kwam ik bij jullie nederzetting. Hij zal gemerkt hebben, dat hij niet meer verder kon en naar bin nen zijn gegaan om een beetje uit te rusten." „Was Imber thuis?" Thomas antwoordde, dat zij er niet geweest was, toen hij kwam. Hij begon ongeduldig te wor den. Die kolonist moest maar zien, dat hij verder kwam, als hij hem maar met rust liet. Er viel niets meer te vertellen. Maar Erland wilde meer weten. „Er stonden twee lege koppen op tafel,; daar in had rendierkaas en koffie gezeten." Thomas knikte. ,lk denk, dat je vrouw de oude man koffie gegeven heeft en hij zelf heeft altijd rendierkaas in zijn tas. Hij zal van de koffie ge dronken hebben cn buikkramp hebben gekregen. Sinds de voorjaarstrek is hij nooit meer helemaal gezond geweest-'* „Waar is hij nu?" De Lap wees in de richting voor zich uit. „Hij is heel ziek," zei hij somber. „Hij zal het wel niet lang meer maken. Maar ik moet verder. Zij wachten op me." Thomas gaf het sein tot vertrek. Hij zelf was op ski's, hij had het eerste rendier aan een lijn, de andere waren voor de sleden gespannen. Na een paar minuten keek de Lap om; hij haalde verlicht adem. De vreemdeling was omgekeerd! De stoet bewoog zich langzaam door het bos. Het was de achterhoede van de wegtrekkende Lappen. Ergens ver naar voren mende Thomas' vrouw andere rendieren en op de flanken zorgden zijn broers met de honden er voor. dat de kudde bijeen bleef. Thomas wist niet, of hij de kolonist de goede antwoorden had gegeven. Niemand mocht enig vermoeden gaan koesteren, dat de oude Lap de vrouw van Berkendal had willen doden. Hij was alleen ziek geworden, had krampen gekregen en was toen tijdens de trek gestorven. Het gebeurde vaak genoeg, dat oude mensen tijdens een trek stierven. Onder de rendiervellen op de laatste slede lag Nickes dode lichaam. Hij was gestorven, toen zij onderweg waren van de nederzetting naar het Lappenkamp en daardoor had hij zijn familie ge dwongen naar het oosten te trekken. Koud en stijf lag hij daar. Het dorp Granvik lag vijftig kilometer ten oos ten van Akkafjall. Het dorp bestond uit zes hoe ven, waar altijd wel zoveel kinderen waren, dat het de moeite loonde er een schoolmeester heen te sturen om hun onderricht te geven. Maar die kwam ei niet elk jaar, eens in de drie jaar, kort voor Kerstmis, reed schoolmeester Johannes Eriksson, gehuld in een lange jas van hondenboni en voorzien van bijbel, postilje en gezangboekea met zijn slee er heen. Het onderwijs op de school van Johannes Eriks son beantwoordde nu wel niet direct aan hoge eisen, maar het verloste de ouders toch van hun aansprakelijkheid. De goede oude tijd was voor bij Tegenwoordig moesten de kinderen kunnen lezen, voordat zij tot het Avondmaal werden toe gelaten. Het was klinkklare onzin, maar omdat de arme boeren uit de bergen bijna nooit de kans kregen een verstandig woord met de autoriteiten te wisselen, moesten zij zich wel bukken onder de harde slag van het lot. Er bestonden twee mogelijkheden om de schande ver van het dorp te houden: ofwel men nam een schoolmeester in dienst ofwel men gaf de kinderen zelf les. Dit laat ste was niet altijd gemakkelijk. Hoewel de oude ren hadden leren lozen en schrijven, kwamen zij toch vaak in moeilijkheden als de dominee hen aan de tand voelde en dan moesten zij maar ver trouwen op hun goed gesternte en de toegeeflijk heid van de predikant. Het viel oude ogen niet gemakkelijk de letters in de bijbel te onder scheiden. (Wordt vervolgd; lamdsche Molen" gekomen na een in ventarisatie over het afgelopen jaar. Deze conclusie is opgenomen im het jaarverslag over I960, dat vanmid dag tijdens de algemene ledenver gadering van de vereniging in Kras- napoLsky in Amsterdam door de secretaresse, mej. E. F. Caro, is uit gebracht. Gelukkig is. aldus het verslag, Neder lands molenbezit in het afgelopen jaar niet door rampen getroffen. Wel wer den er voor enkele molens sloopvergun ningen verleend, maar daar tegenover staan drie herboren molens. De ver eniging koestert de hoop dat de terug gang tot stilstand zal komen nu er een weg lijkt gevonden om in het jaarlijks onderhoud van werkende molens van overheidswege een subsidie te verlenen De begrotingspost had voor 1960 een verhoging ondergaan tot 150.000 gulden waarmee het vooruitzicht was geopend dat de subsidies eindelijk weer wat rui mer konden vloeien en dc achterstand in de grote restauraties ingehaald zou kunnen worden. Het aantal molens, dat de aandacht vroeg, wordt geschat op 225 stuks. De vereniging wordt steeds meer als vraagbaak beschouwd voor alles wat met molens te maken heeft, zowel in binnen- als buitenland. Zo wordt in het verslag opgemerkt. OPLEIDING De molenmakers z(|n, wat hun aantal betreft, niet voldoende opgewassen tegen de vele karweien, die moeten worden uitgevoerd. De reeds lang gekoesterde wens om nieuwe molenmakers op lelden bleek ook te bestaan bij de stich ting vakopleiding bouwbedrilf. Deze stichting zocht contact met dc vereni ging en. aldus het verslag, de mogelijk held om door haar bemiddeling het mo lenmakersvak te doen herleven Is daar door dichterbij gekomen. Het doet het bestuur van de vereni ging eigenaardig aan dat er soms mo lens worden bedreigd, voor de restau ratie waarvan overheidsinstantie» vrij kort tevoren een subsidie hebben ver leend opdat zij hun taak konden blijven vervullen. Getracht wordt dan niette min de te verwachten moeilijkheden ln overleg met de daarbij betrokken ge meente of planologische dienst op tc leen het bestuur aan het woord was, terwijl thans de afgevaardigden zich roerden. De voorzitter was verheugd, dat de gespreksbijeenkomsten, welke men met een groot aantal clubbest-uren reeds heelt gehad, prettig zijn verlopen Men zal daarmede doorgaan, en de clubs, die nog niet zijn bezooht, staan op het program ma om binnenkort bezocht te worden. Een woord van welkom richtte de hce* Dekker tot de vertegenwoordigers van het bondsbestuur, de afdeling Zud- Holla-nd Zuid, de competitie-commissie, en de scheidsrechters. De notulen, jaar verslagen van secretaris, penning-mees ter en kas-commissie bleken slechts hamerstukken te zijn. Zo ook de begro ting en bestuursverkiezing. De aftreden de heren J. Boter, P. van Veen en L. Westeneng werden bij en-kele kandidaat stelling herkozen, terwijl in de reeds lange tijd bestaande vacatures, eveneens bij enkele kandidaatstelling, zijn benoemd de heren A Hoek (Rijswijk) en F. K. P. Lub (Pijnacker). Over de Ingekomen stukken, dlc vlak na de notulen werden voorgelezen bleek In de vergadering wrijving te zijn. DSVP had een schrijven gericht tot het afde lingsbestuur, waarin het stelling nam tegen de commissie, die het vertegen woordigende twaalftal had samengesteld. Dit was voor de heer P. van der Zee aan leiding te vragen of het nieuwe be stuurslid Lub dezelfde was, die bedoeld schrijven had ondertekend. Dc heer Dek ker kon de heer Van der Zee gerust stellen, want dit was niet het geval, waarna de ondertekenaar van bedoeld schrijven, de heer K. G. Lub dreigde de vergadering te zullen verlaten. Waardering Werkplan 1961 Na de pauze kwam het werkplan voor 1981 ter sprake, en wij hoorden van ver schillende zijden, dat men waardering voor dc wijze, waarop het bestuur de zaken aanpakt en voorbereid Alles ging goed, totdat men kwam bij het deel, dat de wedstrijd Zuid—Noord behandel de. In de commissie tot samenstel Ling van het Noord team. hebben scheids rechters zitting. Vele afgevaardigden waren het daarmede niet eens. en stelden voor daarvoor oud- C.K.B-ers vragen. Het afdelingsbestuur, dat het recht heeft bedoelde commissie te benoemen, had er geen bezwaar tegen, dat dit bij de aanvang va-n het volgende seizoen zou worden overwogen. Dc afgevaardigden spraken zioh hiervoor met 22 stemmen voor en 18 tegen De commissie-leden zagen hierin een akkoord gaan met hot schrijven van DSVP, waarin de objectivi teit van dc heren in twijfel werd ge trokken en besloten te bedanken De voorzitter schorste de vergadering, maar deze korte pauze bracht geen oplossing. Het bestuur aanvaardde het bedanken van de commissie-leden, maar dit was geenszins de bedoeling van de afgevaar digden. d<ie het schrijven van DSVP n-ict verbonden weneten te zien met de aan genomen motie. DSVP verlaat vergadering Hierna kreeg men de ietiwat ongebrui kelijke, maar onder de gegeven omstan digheden noodzakelijke procedure, van het door de vergadering laten beoordelen van het schrijven van DSVP. Duidelijk bleek, dat men zich daarvan distantieer de. want met de stemmen van Excelsior voor, en die van DSVP blanco, werd het schrijven afgewezen. Nadat de heer Lub tegen deze wijze van handelen had ge protesteerd, verliet hij de vergadering. De commissie-leden, de herer,; A Heidel berg. A. die Nie, B. van Oosterhout, J. Scheopbouer en P. van der Zee. ver klaarden hierna hun benoeming te aan vaarden. Succes uit Gouda had een voorttel In gediend tot een gezamenlijke reiskosten vergoeding, hetgeen na ampele bespre king werd aangehouden. Korte tijd laior was het zover, dat de voorzitter voor de laatste maal de hamer kon laten vallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9