De braadpan van Chroesjtsjef Vijfdaagse werkweek politie ANGST REGEERT LOELOEABURG «Weer veranderingen in liet Turkse kabinet 1 Steun voor Sir Roy in strijd tegen Londen hi eett dafifce Ky Van huid tot leer saadpleging nieuw-guinearaad „huren woningwetwoningen Weinigen Europeanen wreken moord op vrouwen wagen zich °P straat Veel animo voor vredeskorps Nieuwe jacht op Dode Zee-rollen Anderhalf miljoen Duitsers trekken weg 61 Staatssecretaris Bot voelt er niet voor, te wachten met het verlenen van een concessie aan de combinatie van Nederlandse en Amerikaanse ondernemingen voor de ontginning van mineralen in de bodem van Nieuw- j Guinea, voordat de Nieuw-Guinearaad zich over de wenselijkheid van deze concessieverlening zal kunnen hebben uitgesproken. Vrij algemeen had de Tweede Kamer het verlangen hiertoe kenbaar gemaakt. Voorlegging aan de Nieuw-Guinearaad zou echter, aldus de heer Bot, uitstel betekenen van de parlementaire behandeling van het wets ontwerp, waarin het verlenen van de concessie wordt voorgesteld. Het si4 heeft, zo schrijft hij in de memorie van antwoord over dit wetsontwerp, al zeer veel tijd gevorderd, voordat met de gegadigden voor de concessie overeenstemming kon worden verkregen. Het uiteindelijk verkregen re- oll sultaat is dienstig voor de economische ontwikkeling van Nieuw-Guinea en schept werkgelegenheid voor de bevolking. Bovendien staat de con- lj cessionaris afwijzend tegenover een nog langer uitstel. De staatssecretaris schrijft, te vertrouwen, dat de Nieuw-Guinearaad, wanneer hem de overeenkomst achteraf ter kennis wordt gebracht, begrip zal hebben voor de omstandigheid, dat in dezen een snelle behandeling noodzakelijk was. De heer J. C. Haspels (a.r.), lid van de Eerste Kamer, heeft de minister van binnenlandse zaken inlichtingen gevraagd over de invoering van de tldt vijfdaagse werkweek voor het politiepersoneel, waarover volgens de Haag se burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten (die hierover bij de begro- a tingsbehandeling heeft gesproken) overleg wordt gepleegd. Hij vraagt of er aanleiding is de burgemeesters van alle gemeenten met een eigen poli- tiekorps hierover in te lichten. Verder wijst hij op de noodzaak van op voering van de sterkte, uitbreiding der motorisering en van de bereidheid n tot aanvaarding van de financiële consequenties (betaald overwerk). Mr. J. H. J. Maenen (kath. v.), lid der Eerste Kamer, heeft de minister :elli van volkshuisvesting en bouwnijverheid gevraagd zijn richtlijnen te her- zien, aan te vullen of anderszins om verschillen in beoordeling, die met het rechtsgevoel in strijd zijn, ongedaan te maken. Hij doelt daarbij op de huurverschillen die zijn ontstaan door beslissingen van huuradviescom- **9 missies bij huizen van eenzelfde complex en eenzelfde woningbouwcorpo- i ratie. Hij zegt dat het voorkomt, dat bewoners van woningwethuizen, die n l voor eigen rekening onderhoudswerkzaamheden hebben verricht, een ho gere huur moeten betalen dan zij die hun huis minder zorgvuldig bewo nen. (Bij het toestaan van huurverhoging telt een huurcommissie ook de Dr 1 staat van onderhoud mee). esiVoc «f" •esjVoor de tweede maal in twee maan- zijn er belangrijke wijzigingen in Turkse kabinet tot stand geko- ,v.l. '"•'Generaal Gursel, het hoofd van de tgering, heeft generaal Fahri Ozdi- !k benoemd tot vice-premier en ge- eraal-majoor Sitki Ulay tot minister :rnin buitenlandse zaken. Beiden zijn eden van de militaire junta die de tigering Menderes omver wierp. [aarlij ks overleg Raad )raii Europa-ministers Iet politiek debat in de raadgevende in rgadering van de Raad van Europa is teravond besloten met het aannemen i stemmen voor, een tegen en 13 ont- idingen) van een voorstel tot het iden van jaarlijks overleg tussen de ter len van het parlement van de Raad n Europa en de ministers van buiten- idse zaken var. de vijftien bij deze ad aangesloten landen. Voor de eerste maal zou dit overleg leten plaatshebben in september. Pun- i van bespreking zullen dan zijn de inv nenwerking tussen Europa en de in at van ontwikkeling verkerende lan- joti i en het onderzoeken van de conse- enties voor de Raad van Europa van mgste voorstellen tot versterking van luropese samenwerking op politiek en •nomisch gebied. SV )e Franse minister van buitenlandse i een, Couve de Murville, verklaarde dat Franse initiatieven om Europa poli- 1T8' k te verenigen tegen geen enkel land icht zijn. Over de eventuele Britse elneming aan de E.E.G. zei hfj: ,,Wij pen dat zekere weigeringen ook al rden zij herhaald, niet bestendig zul- blijken". West-Duitsland wil „crisiskartels" West-Duitsland heeft bij de studie- nhe nmissie voor de herziening van het Bu TK.S.-verdrag samengesteld uit d#tegenwoordigers van de zes landen en zip de Hoge Autoriteit een voorstel léBiend voor een verzachting van de rtelbepalingen in het verdrag, waar- or in geval van nood de oprichting „crisiskartels" mogelijk zou worden, ingelichte zijde wordt vernomen be! t Frankrijk daarentegen een ruimere teyrmulering verkiest. Frankrijk wil de >ge Autoriteit de mogelijkheid geven de ministerraad van de gemeenschap e maatregelen voor te stellen, die nut- schtjnen om aan uitzonderingstoe- nden het hoofd te kunnen bieden. Jeze standpunten zijn vervat* in een kste rapport van de studiecommissie, t op 7 maart in Straatsburg door de blisters van de zes landen besproken 1 worden. raafN'ederland heeft twijfel geuit over de „A elmatigheid van een kartelsysteem, t uitsluitend in geval van nood van acht zou worden. Cahit Talas is benoemd tot minister van arbeid en Ahmet Tahtakilic tot mi nister van onderwijs. Tahtakilic werd op 5 januari benoemd tot minister van ar beid en volgt nu Turhan Feyzioglu op, die op 6 februari „om principiële rede nen", ontslag nam. De wijzigingen zijn een gevolg van de plotselinge ontslag name van vice-premier generaal Ihsan Kizilogly. Gursel. die de wijzigingen aankondig de op een persconferentie, kreeg een pijnlijk incidentje te verwerken. Een journalist vroeg hem of hij nog steeds van plan was zich bij de komende ver kiezingen kandidaat te stellen voor het presidentschap, zoals hij vorig jaar herfst op een persconferentie bad laten doorschemeren. Gursel herinnerde eraan dat hij de journalisten op die persconferentie ge vraagd had of hij zich naar hun me ning kandidaat moest stellen, waarop bijna alle aanwezigen „ja" stemden. Gursel besloot deze proef te herhalen, maar ditmaal viel de stemming in zijn nadeel uit. De generaal glimlachte, maar leek lichtelijk in de war. Een verslaggever merkte tactisch op dat de pers zich he den ten dage niet graag blootgeeft wat politieke kwesties betreft, waarop Gur sel hartelijk begon te lachen. Een menigte van ruim 2000 opgewon den Europeanen is gisteravond het cen trum van Oran ingetrokken om te trachten de moord te wreken op de twee Franse vrouwen, die dinsdag in een auto levend werden verbrand. De menigte mishandelde moslims en stak enkele auto's in brand. Troepen van de mobiele garde waren spoedig aanwezig maar konden niet voorkomen dat er acht gewonden vielen en vier auto's in brand werden gestoken. In de loop van de avond keerde de rust terug. Het bloedbad in Loeloeaburg, waarvan we gisteren nog in een groot deel van onze oplage mel ding konden maken, heeft van deze hoofdstad van de provincie Kasai een stad gemaakt, die door vrees is bevangen. Er is geen avondklok ingesteld, maar slechts weinig mensen wagen zich op straat, uit vrees te wor den neergemaaid door woedende militairen, die gisteren de dood Russische Venüsraket sinds maandag geen antwoord meer Het Russische persbureau Tass heeft medegedeeld, dat de raketcentra er niet meer in slagen radiocontact te krijgen met de Venüsraket. De pogingen om weer seinen op te vangen, worden voort gezet. Sinds maandag is echter niets meer gehoord. Vandaag was de raket 6.683.600 km van de aarde verwijderd. Nieuwe gevechten met Chinese troepen De regering van Siam heeft gisteren bekendgemaakt dat er troepen zijn in gezet om 1.000 man gewapende Chinese troepen, die over de grens met Birma zijn gevlucht, met kracht uit het land te verwijderen. De verklaring werd uitge geven, nadat van de zijde van de natio- nalislische-Chinese inlichtingendienst in Taipeh was bericht d'at 50.000 communis- tisch-Chinese soldaten in het noorden van dit land zijn. In de Siamese verklaring wordt nog gezegd, dat als Chinese solda ten weigeren hun wapens over te geven „de Siamese strijdkrachten tot een krachtige actie zullen overgaan" om hen te verdrijven. Eerder deden zich incidenten voor op 15 februari in de provincie Tsjengrai, ongeveer 650 kilometer ten noorden van Bangkok, toen de Birmese jacht vliegtuigen in gevecht raakten met wat zij noemden een nationalistisch-Chinees transportvliegtuig dat voorraden uit wierp voor de Chinese troepen. Enkele d'agen later vond een vuurgevecht plaats tussen Birmezen en Siamese soldaten. In de bergen in het noorden van Zweden brengen de Zweedse prinsessen Desirée, Margaretha en Christina (v.l.n.r. op deze foto) een wintersportvakantie door. Het skiën is een geliefde sport van de drie prinsessen. van drie hunner makkers heb ben gewroken. Een zegsman van de Ver. Naties ver klaarde in Leopoldstad, dat bij het bloedbad geen VN-troepen betrokken zijn geweest. Blijkbaar hebben zij ook geen stappen genomen om een eind aan de vechtpartijen tussen loemoem- bisten en militairen te maken. Na de slag werd een conferentie van Kon golese en VN-officieren gehouden om verdere uitbarstingen te voorkomen. De Kongolezen hielpen de 1000 man sterke Ghanese VN-troepen bij het handhaven van de orde. Intussen heeft president1 Kasavoeboe in Leopoldstad geëist, dat de VN- troepen zich terugtrekken van de lucht haven van Leopoldstad. De VN hebben deze eis naast zich neergelegd, omdat ze de bewaking van hun verbindings lijnen niet aan Kongolese troepen wil len overlaten. Dit incident wordt ge zien als een symptoom van de toene mende spanning tussen de VN en de regering in Leopoldstad. Vermelden we nog dat: Tunesië nog 600 man zal leveren voor het VN-leger' in Kongo (het heeft er al 2700 man): De Indiër Dayal van zijn regering toe stemming heeft gekregen, voor onbe paalde tijd aan te blijven als persoon lijk vertegenwoordiger van Hammar- skjoeld in Kongo;, en Belgen, die ge tekend hebben voor dienstneming in het Katangese leger, hun land niet mo gen verlaten. Toen de ambassadeur van Indo nesië op een scheepswerf in Ma rina di Carrara in Noord-Italië de tewaterlating verrichtte van het daar voor zijn land in aan bouw zijnde schip „Merauke" kapseisde het vaartuig, nadat het nauwelijks de helling had verlaten. Oorzaak onbekend. De Olympische tienkamp-kampioen Rafer Johnson heeft zich opgegeven voor het door Kennedy gestichte vredeskorps. zo meldt de New York Times. Sally Bowles, de dochter van de onderminis ter van buitenlandse zaken Chester Bowles, is volgens het blad reeds voor het korps werkzaam. Nog geen twee uur nadat Kennedy be kend had gemaakt dat het korps was opgericht, stonden de telefoonlijnen van de nieuwe instelling roodgloeiend. Presi dent Kennedy heeft naar verluidt over het vredeskorps meer brieven ontvangen dan over welke andere kwestie ook ongeveer 6.000 brieven met voor stellen, vragen en sollicitaties. „In geen enkele brief wordt over salaris gerept", aldus de Times. De leden van het korps zullen onbe zoldigd dienst gaan doen in onderont wikkelde gebieden. Premier Welensky heeft gisteren de steun van 44 van de 51 leden van het parlement van de Midden- afrikaanse federatie gekregen voor zijn verzet tegen de voorstellen van Londen voor een grondwet voor Noord-Rhodesië. Sir Roy Welensky had verklaard dat hij bereid was met de Britse regering naar een compromis te zoeken, wan neer hij in Londen is voor de confe rentie van premiers van het Britse Ge menebest. Na het vertrouwensvotum verliet Welensky hef parlement onder geweldige toejuichingen. Welensky heeft van het parlement in feite het mandaat gekregen de Britse regering te vertellen wat hij reeds het parlement verteld' heeft dat het Britse beleid in Midden Afrika geheel verkeerd is omdat hij de Afrikanen te veel te snel wil geven. In zijn soms verbitterde redevoering zei Welensky dat het de Britse regering „niet kan schelen of wij hier van honger omkomen of in voorspoed leven". Hij verweet Londen volkomen ten onrechte d'e schijn te wekken dat hij de ontwik keling in Afrika wil tegenhouden. •P* regering van het Verenigd Konink rijk heeft geen werkelijke verantwoorde lijkheid in dit deel van Afrika. Voor haar staat hier niets bijzonders op het spel behalve dan dat zij er voor wil zor- §en dat wij haar niet in verlegenheid rengen in de internationale rad'en van de wereld waar het de mode is zich in het stof te buigen voor elk soort pressie. Vooropgesteld dat deze zich hult met de mantel van het zelfbeschikkingsrecht, het nationalisme of anti-imperalisme of nog een half dozijn uitdrukkingen die ae communistische wereld uitgevonden Op 12 maart zal opnieuw een archeo logische expeditie een onderzoek instellen in de holen rond de Dode Zee. Aan deze grootscheepse actie zullen 150 vrijwilli gers uit alle delen van het land deel nemen. Vermoed wordt dat deze holen in de wildernis van Judea nog meer boek rollen en oude relieken van historische en religieuze betekenis bevatten. Een van de te onderzoeken grotten is de .Grot van de vrees". De expeditie, die zestien dagen zal duren, wordt geleid door dezelfde Israëlische experts die achttien eeuwen oude brieven van de laatste „president" van Israël. Bar Kochba, gevonden hebben. heeft om de opbouw van maatschappijen, die zij nog niet tot hun eigen ideologie bekeerd hebben, omver te werpen. Indien het lijkt dat wij alle mogelijk heden om ons tegen de voorstellen met argumenten te verzetten, uitgeput heb ben, dan zou ik zeer ernstig moeten overwegen of ik het parlement zal in lichten over mijn voornemen ontslag te nemen en een mandaat van de kiezers te vragen", zo besloot hij. PRESIDENT Kennedy heeft Chroesj- tsjef kalm, maar vastberaden, gewaarschuwd in Kongo niet tussen beide te komen. Zou de Russische premier deze waarschuwing negeren, zoals hij heeft gedreigd te zullen doen, dan zou hij een risico lopen, als het Kremlin nog nooit ts overkomen. Het is belangrijk zich te realiseren dat, als hij deze gok waagt, het Westen er alleen maar voordeel van kan hebben. Als Chroesjtsjef zijn spel zou win nen, zou het gevolg een gediscipli neerde communistische satellietstaat in Kongo zijn. Een prijs, die voor de Sowjet-premier zeer aantrekkelijk moet zijn. Stanleystad, waar het hoofdkwartier is gevestigd van de communist Antoine Gizenga, ligt in het hart van Afrika en een commu nistisch Kongo zou een belangrijke stap zijn naar de verwezenlijking van Chroesjtsjefs droom van een commu nistische controle over Afrika, de laatste grote opslagplaats met nog niet geëxploiteerde natuurlijke bron- Aan de andere kant zal duidelijk zijn welke risico's eraan verbonden zijn als Rusland het Gizenga-regime steunt en bewapent met het doel het in staat te stellen Kongo te verove ren. De communisten hebben al vaker communistische bewegingen langs het IJzeren Gordijn (Korea, Indo-China, Laos, Griekenland) gesteund. Maar Kongo ligt nu eenmaal niet bij het IJzeren Gordijn. Stanleystad is meer dan 5000 kilometer van Rusland ver wijderd. T~iE enige manier om het Gizenga- regime militair te bevoorraden is dan ook het instellen Van een lucht brug met Cairo als tussenstation. De landingsfaciliteiten van het vliegveld van Stanleystad zijn primitief en bo vendien zouden de Russische vliegtui gen illegaal over de Soedan, Grieken land, Turkije of Iran moeten vliegen. Dit zou een zeer riskante onderne ming zijn. Zij zou dat risico waard zijn als het Westen niet zou ingrijpen. Maar daarvan kan Chroesjtsjef niet zeker zijn, zoals Kennedy duidelijk heeft gemaakt. En tenslotte zal de Russische pre mier moeten inzien dat als Rusland Gizenga met wapenvoorraden steunt, het Westen het door de V.N. erkende regime van Kasavoeboe in Leopold stad op dezelfde wijze zal steunen. Zou dit niet gebeuren dan zou Kongo en tenslotte heel Afrika het Kremlin op een zilveren schaal worden aange boden. ALS Chroesjtsjef het in Kongo op een krachtmeting laat aankomen, bevindt het Westen zich in militair opzicht in een voordelige positie. Niet temin zou Chroesjtsjef het spel kun nen winnen als de politieke winst vol ledig aan zijn kant zou zijn. Als het waar zou zijn dat de Kongolese mas sa Loemoemba als een nationale held vereerde, zou Gizenga als diens „op volger" grote politieke winst boeken. Met steun van de massa en hulp van de Sowjetunie en Egypte zou het Gi zenga-regime er dan toch in kunnen slagen geheel Kongo te veroveren. De bewering dat Loemoemba door de Kongolezen was vereerd was ech- STEWART ALS0P (Advertentie) Wij bakken zoete broodjes Dat doen wij dagelijks want in onze 7 soorten roggebrood zijn „Haags Gzoet" en „Rozijnen rogge" zeer ge- wild. Vooral bij de kinderen, hoewel /de volwassenen er ook danig van ge- nieten, Roggebrood is gezond, voedzaam, f licht verteerbaar en goed voor de spijsvertering. Neem morgen weer eens een pakje. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. VRAAG HET UW BAKKER Als een dienaangaand wetsontwerp wordt aan genomen zal oud president Eisenhower weer tot generaal (met vijf sterren) worden be noemd. Echter zonder wedde of toelage, al zal zijn pensioen groter zijn: 20543 dollar waarvan 8000 dollar belastingvrij. Als oud-president zou Eisenhower 25.000 dollar krijgen, maar deze jaar wedde zou geheel be lastbaar zijn. Door het schrijven van een kerstkaart is een lang gezochte inbreker door de Londense politie gegrepen. De inbreker schreef de kaart aan een 13-jarig meisje dat zich bij zijn overval vorig jaar zo moedig had gedragen, dat zij zijn respect had afgedwongen. De Zuidafrikaanse eer ste minister dr. H. Ver woerd, zal geen bezoek aan Nederland brengen, zo is thans officieel mee gedeeld. Geruchten wil den dat de premier na afloop van de gemene bestconferentie in Lon den naar Nederland zou komen. Een vloot van twee jol len en vijf kano's be mand door zeven paci fisten zou vandaag in actie komen tegen het Amerikaanse depotschip voor polarisraketten Pro teus in de Schotse baai Holy Loch. Zij willen hiermee demonstreren tegen het feit dat Groot- Brittannië wordt ge bruikt voor de opslag van kernwapens. Aan de 34ste internatio nale jaarbeurs van Brus sel, die van 29 april tot 11 mei in de Eeuwfeest- wijk wordt gehouden, zullen 148 Nederlandse firma's deelnemen. Daar mee komt ons land op de vijfde plaats. Het herbouwde Troel stra-oord in Beekbergen, een van de vakantie huizen van het N.V.V., zal op 1 mei worden ge opend. Het oude gebouw brandde zes jaar geleden vrijwel geheel uit. In Denver (V.S.) is een automobiliste aangehou den omdat zij tot twee maal toe een geparkeer de auto had geramd. Ze verklaarde dat de ge parkeerde auto de wagen van haar man was en dat zij woedend was omdat het voertuig voor de woning van een andere vrouw stond. I 536) Verse huiden vormen een sterk en soepel materiaal, dat echter niet werking van het looimiddel veroorzaakt reacties van bepaalde in deze toestand te gebruiken is, om- stoffen in de huid, waardoor een dat het gaat bederven. Worden huiden gedroogd, dan zijn ze welis waar houdbaar, maar tevens hard en stug, waardoor zjj feitelijk onbruik baar zijn geworden. Reeds in de oud ste tijden heeft de mens een werk wijze ontdekt om huiden te ver duurzamen zonder dat daarbij te veel van de stevigheid en soepelheid te 'oor ging. Het leer is ongetwijfeld een der oudste technische produkten, waarvan reeds gewag werd gemaakt in Genesis (321) en eveneens in be richten in spijkerschrift. Ook door vondsten, afkomstig uit Egyptische graven en tempels biykt, dat leer in het oude Egypte reeds bekend was en van de Assyrlërs weten wc, dat zij ca. 4000 jaar v. Chr. de huiden looiden met een extract van galappel en met het anorganische looi middel aluin. In 1873 Is in rompeï een complete leerlooierij opgegraven, waar zelfs de looistof nog in de ketels bewaard was. Merkwaardiger wijs zijn de thans gebruikte werk tuigen voor een groot deel dezelfde als destijds en geschiedt het prepa reren der huiden in beginsel op de zelfde wijze. We kunnen dit alles heel normaal vinden, maar zó vanzelfsprekend is het toch niet dat de mens looimidde- len op het spoor is gekomen, terwijl hij niet eens wist wat er eigenlijk gebeurde. Sterker nog, de looier uit de oudheid, die met chemisch on bekende en onbegrepen grondstoffen werkte, kende verscheidene looi methoden en heeft niet één, maar verschillende stoffen ontdekt waar mee hy van huiden leer kon maken. produkt met totaal andere eigen schappen ontstaat. Hiervan wisten of begrepen de oude looiers geen zier. En hoewel het inzicht in het wezen van het loolproces speciaal de laatste 25 jaar aanzienlijk is ver ruimd, Is toch een geheel bevredi gende theorie van het looien nog niet gevonden. Zeker, er zijn talrijke synthetische looistoffen bereid, het produktieproces is aanzienlijk bekort, er zijn nieuwe methoden uitgevon den, maar ondanks de vele nieuwe hulpmiddelen, ondanks de geweldige vooruitgang van de wetenschappen en ondanks 60 eeuwen ervaring met dit proces, weet men toch niet wat er nu eigenlijk precies ge beurt. We zitten dus met een zeer oude erfenis, waar van we niet weten hoe zij is ontstaan. We kunnen daar over onze fantasie wel laten gaan, door te veronderstellen, dat de oude her dersvolken eerst ontdekten dat het inwrijven van de huid met vet enigs zins looiend werkte en dat zjj ver volgens plantaardige looimiddelcn op het spoor zijn gekomen, doch op zich zelf is dit geen verklaring van het feit, hoe de looiers uit oude tijden aan hun ervaring zijn gekomen, waar door zU leer wisten te bereiden, dat de ecuwen heeft kunnen trotseren. Evenmin als het duidelijk Is hoe de mens door alle tjjdcn heen steeds in planten de artsenijen wist te vinden die zijn pijnen verzachtten en zijn ziekten genazen. Maar dat is een hoofdstuk op zich zelf. ter een mythe. Loemoemba was een demagoog. Hij had inderdaad volgelin gen (onder een kleine minderheid, van uit het stamverband getreden stede lingen). maar hij werd ook diep ge haat. Tot tweemaal toe heeft Moboe- toe moeten voorkomen dat hij werd vermoord. De belangrijkste reden waarom Loemoemba werd gehaat, was dat hij een eenheidsstaat wilde vormen met veronachtzaming van alle stamban- den. En daarom kunnen Gizenga en de zijnen ook zeker niet de overwinning bevechten door alleen maar Loe- moemba's naam te gebruiken. Daar komt nog bij dat het Gizenga-regime in ernstige moeilijkheden verkeert. TT'/IJ moeten over ons minderwaar- digheidscomplex met betrekking tot Afrika heen. We moeten niet zo schrikken als we imperialisten wor den genoemd dat we verlamd worden. Chroesjtsjef zal alle middelen blijven aanpakken om dit werelddeel in de communistische invloedssfeer te bren gen, hetgeen zijn heilige plicht als communist is: van omkoperij tot machtsvertoon. Maar wij hebben de macht Chroesjtsjef ervan te overtuigen dat bepaalde maatregelen waaronder eenzijdige interventie in Kongo een te groot risico in zich sluiten en bovendien slechts een kleine kans op succes geven. .,We zullen de imperialisten laten spartelen als vissen in de braadpan", heeft de Sowjet-premier nog onlangs gebruld. Wij Amerika en zijn bond genoten zijn die imperialisten en Afrika is de braadpan. Als wij niet in Chroesjtsjefs braadpan terecht wil len komen, zullen we de moed moe ten hebben hem te laten weten dat hij zelf de kans loopt schoongemaakt te worden. Dat is wat president Kenney nu kalm maar krachtig heeft gedaan. (Van onze correspondent in Bonn) Rond anderhalf miljoen men sen zijn tussen 1946 en 1959 uit het huidige territorium van de Westduitse Bondsrepubliek (in 1946 waren het nog de drie wes telijke bezettingszones) naar overzeese gebieden geëmigreerd. In dit aantal zijn volgens het Centrale Kantoor voor de Statistiek niet opgenomen de Duitse staatsbur gers, die in de chaotische na-oorlogso jaren „officieus" naar overzeese ge bieden wegtrokken, noch de Duitse krijgsgevangenen (vooral in Enge land, Amerika en Canada) die na de capitulatie van het „Derde Rijk" op terugkeer naar de „Heimat" geen prijs meer stelden en zijn gebleven in het land, waar zij als gevangenen aankwamen. Betrouwbare cijfers hier over zijn niet beschikbaar. De anderhalf miljoen uit het territo rium der Bondsrepubliek naar over zeese gebieden geëmigreerde personen waren elk voor de helft Duitse staats burgers en buitenlanders, d.w.z. voor al personen die gedurende de oorlog in „Arbeitsdienst" naar nazi-Duitsland kwamen en daarna niet meer naar hun vaderland terugwilden, voorts niet-Duitse vluchtelingen die op de een of andere manier in Duitsland waren belhnd en statenlozen. Dc emigratie van Duitse staatsbur gers (er bestond toen nog geen Bonds republiek, die pas in 1949 werd ge sticht en in 1955 souverein werd) be gon eerst goed in 1948 met in totaal 27.000 personen. Een hoogtepunt werd met 90.000 Duitsers in 1952 bereikt. In 1958 waren het er 54.000 en in 1959 47.000. Het emigratiecijfer van West duitse staatsburgers beweegt zich sindsdien rond de 50.000 per jaar, wat gezien de gunstige economische si tuatie in de Bondsrepubliek een hoog aantal mag worden genoemd. Het ligt ongeveer op dezelfde hoogte als de gemiddelde emigratie uit het gehele gebied van het voormalige Duitse Rijk tussen de jaren 1921 en 1930. De voornaamste opnemings-landen van Duitse emigranten zijn de Ver enigde Staten, Canada, Australië, Bra zilië en de Unie van Zuidafrika. Naar deze landen gingen 1.25 miljoen, d.w.z. rond 80 procent, der emigran ten uit het gebied der Bondsrepubliek (670.000 Duitsers en 580.000 buitenlan ders). Bijna 700.000 emigranten uit Duitsland (Duitsers zowel als buiten landers) gingen naar Amerika, 315.000 naar Canada, 20.300 naar Australië, 72.000 naar Israël, 40.000 naar Brazi lië en 19.000 naar Zuidafrika. Speciaal voor de vrouwelijke post bodes heeft de P.T.T. een opvouw baar vierwielig bestelwagentje in ge bruik genomen, dat in Amerika reeds lang in bedrijf is. Als de wa gentjes ook hier een succes worden, zal de P.T.T. een grote serie bestellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5