M wwmmw Uw probleem is het onze Helpende handen heelden wonden van Agadir C.N.V. voelt niet voor een kinderbijslagwet KRONIEK TIMEZ Bisschop van Johannesburg, Reeves, neemt ontslag ZWITSAL Een kanttekening MOEILIJKE GEZINNEN Oecumenische l hulpverlening in Marokko NIEUW-GUINEA Uitkering voor ieder kind en afschaffing premiegrens Een woord voor vandaag MOEDER W0RDEH... Benoemingen 2 ONZERZIJDS "CEN van iedere tien gezinnen, die ons land telt, blijkt niet of slechts gebrekkig tegen het leven opgewassen te zijn. Tal van factoren kannen hiertoe leiden; ze rijn gelegen zowel in het persoonlijke vlak als in de voor velen nauwelijks bU te houden stormachtige maatschappelijke ontwikkeling. Natuurlijk is het niet zo, dat alle gezinnen met aanpassingsmoeilijkheden zonder meer probleemgezinnen genoemd kunnen worden. Onder deze laatste benaming in engere zin vallen ongeveer honderdduizend Nederlandse gezinnen, naar schatting vier procent van het totale aantal gezinnen in ons land. Daarboven kan men nog ongeveer tienduizend gezinnen als ernstige probleemgezinnen be schouwen. De leden ervan gaan zich te buiten aan ernstig onmaatschappelijk gedrag, hetgeen zich dikwijls manifesteert door dronkenschap, parasitisme, ernstig verwaarlozen van de opvoeding der kinderen en andere minder gewenste toe standen. Wanneer men de schade, die deze probleemgezinnen aan de Nederlandse samenleving en zichzelf toebrengen in geld uitdrukt, komt men tot een jaarlijks bedrag van 242 miljoen gulden. Hierin is bijvoorbeeld begrepen het materieel nadeel ten gevolge van onjuiste besteding van het inkomen, extra slijtage van de woningen, werkschuwheid, sociale uitkeringen en de aan deze gezinnen ten koste gelegde maatschappelijke zorg. Ernstiger is de geestelijke schade, die deze gezinnen zichzelf en anderen toe brengen. Hun eigen geluk en het welzijn van de samenleving zijn ermee gediend, wanneer zJJ kunnen opklimmen tot werkelijk maatschappelijke gezinnen, die een harmonieus gezinsleven verkiezen boven drankmisbruik of misdaad. Tientallen jaren reeds spant het maatschappelijk werk zich ln, de onmaat schappelijkheid van de probleemgezinnen te bestrijden. Tal van publikaties hier over hebben het licht gezien. Een bekroning ervan biedt thans het rapport „Sociale Integratie Probleemgezinnen", samengesteld door de Adviescommissie Bestrijding Onmaatschappelijkheid. In 1956 heeft de minister van maatschappelijk werk deze commissie Ingesteld. Ze kreeg tot opdracht advies uit te brengen over de organisatie van het werk ten behoeve van de onmaatschappelijkheldsbestrijdlrir, de methodiek van het werk ten behoeve van de opheffing van maatschappelijk niet-aangepaste gezinnen en de onleldlng van beroepskrachten en vrijwilligers voor dit werk. Het rapport Is thans gepubliceerd en aan de Statcn-Generaal aangeboden. Het Is een omvangrijk rapport geworden en geeft blijk, door de commissie met grote toewijding te zijn samengesteld. Het belangrijkste aspect is misschien wel, dat de commissie zich niet heeft laten gaan in mooie theoretische beschouwingen, maar in alle opzichten aansluit bU de praktische eisen van de onmaatschappelykheids- beetrijding. Het blijkt dan, hoeveel aspekten dit werk in de praktijk bezit, en hoezeer particuliere en overheidsinstanties samen een rol kunnen spelen bij de Integratie van de probleemgezinnen. Vooral ls dit het geval daar waar deze gezinnen als het ware zijn samengebald in oude stadswijken en krotten, die hoognodig sanering behoeven. Vereist is dus een veelzijdige benadering en een gecoördineerde toepassing van verschillende methoden. Het rapport waarschuwt daarbij voor enkele gevaren, die de benadering in zich bergt: een dirigistische aannak en een benadering uit sluitend uit een oogpunt van doelmatigheid en vakspeciallsme. De commissie meent, dat de maatschanpii het niet zonder wettelijke maat regelen zal kunnen stellen om het Integratie-behoevend gezin te hulp te komen. Als wettelijke maatregelen worden voorgesteld het onder-toezlcht-stellen van gezinnen in hun geheel of het verplaatsen van probleemgezinnen. Hierbij zal in de eerste plaats rekening moeten worden gehouden met de rechten en belangen van het gezin en de individuele gezinsleden. Aan het rapport ls een preadvies over deze wettelijke maatregelen toegevoegd van de hand van mr. M. B. van de Werk, kinderrechter te Utrecht. Als vereiste stelt het rapport samenwerking tussen overheid en particulier Initiatief. Dit geldt ook voor typische overheidsmaatregelen als de sanering van plattelandsgebieden en stadswijken. Deze sanering dient ln alle stadia sociaal begeleid te worden. Daartoe ls nodig de instelling van een saneringscommissie, die zal fungeren als overlegorgaan tussen alle betrokken overhelds- en particuliere Instanties. De commissie ls ervan doordrongen, dat de financiën voor het werk in hoofd zaak zullen moeten komen uit overheidssubsidies, zy noemt daarvoor een aantal maatstaven. Daartegenover acht zij het wenselijk, dat de medeverantwoordciykheid van het naHi-«ller initiatief ook financieel tot uitdrukking wordt gebracht, m.a.w. dat de particuliere instellingen zelf ook een gering deel In de kosten bUdragcn. Een deel van het rapport wordt in beslag genomen door concrete voorbeelden van de organisatie en de methoden, toegepast bfj projecten van onmaatschappelijk- Aeidsbestrijding ln zowel stedelijke als plattelandsmilieu^. Speciale aandacht wordt geschonken aan de hulsvestlngseisen van deze probleemgezinnen. De voorkeur genieten eengezinswoningen met een ruime tuin. Enkele plattegronden zyn aan het rapport toegevoegd. De veelzydigheid van de factoren, die tot onmaatschappelijkheid kunnen leiden maken een planmatige en grootscheepse opzet onvermydelijk. Een veelheid van organisaties schynt onmisbaar. AnderzUds bergt deze veelheid het gevaar ln zich. de goede arbeid te verstikken. Ais men echter de noodzakeiyke hindernis van het organiseren heeft weten te nemen, openen zich aan de hand van de aanbevelingen van dit rapport wyde perspectieven. Dat hierbij telkens weer de nadruk wordt gelegd op het goed en harmonisch functioneren van het gezin, bewyst, dat ook naar het oordeel van de samenstellers van het rapport juist van deze kleine samenleving een zeer grote maatschappelyke vormingskracht kan uitgaan. Een stad verrijst uit puinhopen Een jaar nadat een aardbeving Agadir, de touristenstad aan de kust van Marokko, verwoestte, is het leven er weer opnieuw begon, nen. De acht jonge christen-paci fisten van het internationale Eirene-team, die door de Wereld raad van Kerken naar de ver woeste stad werden gezonden, kunnen terugzien op twaalf maan den van hard en onafgebroken werken. Maar zij hebben niet zo erg veel tijd om terug te zien; ze maken al weer nieuwe plannen. De bulldozers hebben zich in Agadir een weg gebaand door de puinhopen die een jaar geleden nog luxueuze hotels wa ren. warenhuizen, reusachtige kantoren en moderne huizen. Straat na straat hebben zij de grond geëgaliseerd. Dui zenden tonnen puin zijn gestort in een ravijn dat was ontstaan in het centrum van de stad, de plaats waar straks weer nieuwe gebouwen zullen verrij zen. Voor de 10.000 doden van Agadir zijn reusachtige begraafplaatsen aangelegd die worden gekenmerkt door lange rijen stenen, waartussen bloemen staan. Op deze kerkhoven is een vierde deel van de mensen die in Agadir woonden toen de aardbeving kwam, begraven. HERBOUW De stad begint te herrijzen. Er zijn witte barakken gebouwd om de rege ringsdepartementen te huisvesten. Bij de haven staan weer pakhuizen en voor de zieken en gewonden zijn er ziekenhuizen. Iedere dag rijzen de montagebouwwoningen als paddestoe Advertentie de „heer" onder de sigaren! Nieuw ISANTOSA - een vondst als u een fijne, lichte sigaar prefereert. Slechts 22 centl len uit de grond; er zijn er nu 3000, waarin de mensen die een jaar lang in vaalbruine legertenten hebben ge woond, hun intrek kunnen nemen. In de straten rijden weer glanzende auto's, fietsen, trucks, bussen, en voe gen ezels en kamelen zich bij het toe nemend verkeer. Ook in de Casbah. de oude Arabische wijk van Agadir, die op een vooruitste kende rots is gebouwd, hoog boven het andere deel van de stad, zijn de ver nielde gebouwen verwijderd. De aard schok had hier zelfs de massieve oude muren verbrokkeld en de antieke kanon nen langs de berghelling naar beneden geslingerd. Vanuit de Casbah heeft men een prach tig uitzicht over de kust. het binnen land en over de wuivende palmen die staan op de berghellingen in de verte. Alles wat men van hieruit nog van de ramp ziet. zijn een paar beschadigde hotels en alleenstaande huizen met ge blindeerde ramen en gescheurde muren die op de slopers en de bulldozers wach ten; verder ziet men slechts aktivlteit en nieuw leven. Voor Ron Studebaker, de tegenwoor dige leider van Elrenc, stapelden de moeilijkheden zich in de afgelopen twaalf maanden op. Ron, die heeft ge studeerd in Amerika vertrok onmiddel lijk uit Rabat, een stad ln Noord-Ma- rokko, toen hij het nieuws van de ramp hoorde. Hij reed in tien uur over de weg door het Atlasgebergte, naar Aga dir en sinds zijn aankomst Is hij niet meer uit de omgeving van de geteister de stad weg geweest, maar heeft hij r met zijn team gewerkt zoveel hij i>n. EIRENE Het Griekse woord voor vrede is Eire- ne, en dit is de naam van een groepje oecumenische jongeren, uitgezonden door kerkelijke hulporganisaties, die reeds voor de ramp in Marokko aan het werk waren. De leden van dit team zijn afkomstig uit de V.S., uit Duitsland, Frankrijk, Nederland. Zwitserland en Groot-Britannië. Zij hielpen de Marok kaanse vluchtelingen, verzorgden een farm van 700 are. hielpen wezen en leer den vrouwen die nog nooit een naald hadden vastgehouden handwerken. Toen de aardbeving plaats vond, vroeg de Wereldraad van Kerken Eirene om de materiële giften die de kerken uit ve le landen onmiddellijk na de ramp naar Agadir zonden, te verdelen. De hulp van deze kerken bestond uit 50.000 dol lar en een aanzienlijke hoeveelheid voed sel, kleren, dekens en tenten. Het team dat daarop naar Agadir vertrok, be stond uit drie meisjes en vijf jongens. De meisjes hebben geholpen bij de me dische diensten, zijn opgetreden als tolk, hebben voor kinderen gezorgd en De mededeling van de regering in dc memorie van toelichting op de begroting- 1961 van Nicuw-Guioca, dat zij voorlopig geen kans ziet het tienjarenplan voor de ontwikkeling van dit gebiedsdeel op tc stel len, maar voorlopig wil volstaan met een driejarenplan, wordt, door dc Nieuwe Rotterdamse Courant „een vage stap op een terrein, waar veel duister blijft'' genoemd. O.tn. acht de regering op het ogenblik prognoses prematuur met het oog op de versnelling van bet onderwijs en de verbreding van de economische basis van Nicuw-Goinea. Het blad schrijft: „Het is alsof dc bewindslieden willen zeggen dat de versnelde pas die zij zelf ginds hebben ingezet, nu een tegenwerkende factor is ge worden die het maken of het voortbe staan van plannen bemoeilijkt. Hier zou men de vraag kunnen stellen, of de afgelopen tien jaren, waarin op Nieuw-Guinea toch veel is onderzocht, ge probeerd en ervaren, niet voldoende gege vens hebben opgeleverd voor een schets van een plan voor tien jaar. Blijkbaar is dat niet het geval geweest. Dit behoeft overigens minder verwondering Ie wekken dan op bet eerste gezicht moge lijk is. Om dc toestand op Nieuw-Guiuea te beoordelen moet men zich losmaken van dc praktijk der planologie in onze wester se omgeving en bedenken, dat wie ginds plannen wil maken te doen krijgt met on bekende omstandigheden op het grotendeels onbekende eiland, met een bevolking waar van men de reacties niet kent en legio an dere factoren waarvan men te weinig weet om er een betrouwbare prognose op te ba seren. Maar de regering noemt in haar memo rie nog ren tweede argument voor uitstel van de formulering van een tienjarenplan, namelijk dat volgende maand de Nieuw- Guinearaad zal beginnen mee te spreken over de toekomst van het eiland. Als dit meespreken de betekenis wil krijgen die het verdient dan is het een gunstige om standigheid, dat bet gouvernement te Hol landia nog niet meer heeft kunnen doen dan het opstellen van „grondgegevens voor 1961, 1962 en 1963. Want het zou bij voorbaat liet meespreken en meebeslissen aan banden leggen wanneer de Nederland- regering aan de Nieuw-Gninearaad na zijn installatie zou meedelen: hier ls het plan volgens hetwelk uw land in de komen de tien jaar waarin waarschijnlijk de be slissing over zijn toekomst zal vallen zal werken en groeien. De memorie noemt dit punt niet met gro te nadruk, maar, gexien liet doel van zelf- ontplooiin. en zelfbesefcikking dat wij op westelijk Nieuw-Guinea nastreven, hoort dit het belangrijkste argument te zijn voor dc inkrimping van het tienjarenplan tot een PMtlopige driejareuschets. les gegeven in handenarbeid. Geduren de de eerste dagen van hun werk slie pen zij in de hangars van de Franse luchtbasis. Daarna zetten zij hun ten ten op in de tuin van een protestantse Fransman, wiens huis geen ernstige schade had opgelopen. Na enige tijd vertrokken zij naar de tent-steden waar de overlevenden woonden. Allereerst verstrekten zij voedsel aan hongerige mensen, voor wie zij constant soep kookten. Verder deelden zij kleren en honderden dekens uit en hielpen zij bij de montage-bouw van drie klinieken op strategische pun ten, die werden voorzien van röntgenka- mers, en spreekkamers. RESERVOIRS Vroeg ln de herfst trok het team van uit Agadir de omringende bergen in. Zij hadden mensen ontdekt die dringend hulp nodig hadden, een hulp die geen enkele organisatie ze kon geven. Door de aardbeving waren de waterreser voirs van de bewoners der bergdorpen gescheurd. Als de regens kwamen zou den ze het water niet op kunnen vangen, waardoor het leven in hun hooggelegen dorpen onmogelijk zou worden. De dor pelingen hadden geen zand of cement, en bezaten geen geld om het te kopen. Hadden ze het materiaal al gehad, dan zouden ze in vele gevallen nog niet ge weten hebben hoe ze de reservoirs moes ten repareren. Daarom trok het team er heen. Ze kampeerden in de bergen en gebruikten hun truck om zand en cement te brengen waar dit nodig was. Zij repareerden de reservoirs door leden van het team aan een touw er in neer te laten. De primitieve reser voirs werden dan schoongemaakt, de modder die zich er gedurende jaren in had opgehoopt werd er uit gehaald en tenslotte werden ze waterdicht ge maakt met cement. Dikwijls moesten de teamleden zelf met het werk begin nen, maar al spoedig werkten de dor pelingen mee. Vaak sloten de jonge christenen en de vrome moslims uit de bergen een warme vriendschap. PRIMITIEF Het leven in de bergdorpen is zeer primitief, omdat er geen verkeerswegen zijn. Wanneer de bewoners naar Agadir willen gaan, moeten zij dat te voet doen of op een ezel, langs stijle onge baande wegen door de woeste bergen. Over dezelfde wegen moest de truck zich een weg banen om zand en cement naar boven te brengen. Iedere reis ge tuigde van jeugdige moed en van rij- bekwaamheid; alles verliep zonder on gelukken. In deze wintermaanden hebben de le den van Eirene, die zo dicht bij de dorpelingen leefden, zichzelf en hun Moslim vrienden leren kennen. Zij heb ben vooral begrepen hoe moeilijk het is wanneer men de taal van de mensen, EEN JAAR GELEDEN (Van onze sociaal-economische redactie) Het C.N.V. heeft geen behoefte aan een Algemene Kinderbijslag wet, zoals deze bij de Tweede Kamer is ingediend. Het C.N.V. geeft de voorkeur aan afzonderlijke regelingen voor de werknemers en de zelfstandigen, waarbij ook dc zelfstandigen de kosten van hun eigen regeling zelf dragen. Mocht er echter toch een algemene regeling komen, dan staat het C.N.V. op het standpunt, dat deze regeling voor allen zou moeten gelden en van het eerste kind af. B(j een algemene regeling acht men het onderscheid maken tussen werknemers en zelfstandigen, zoals thans in het wetsontwerp het geval is, onjuist. Een algemene kinder- bjjslagregeling moet immers gezien worden als een herverdeling van een deel van het nationaal inkomen, waarbij rechtsongelijkheid moet worden tegengegaan, aldus een artikel in De Gids van het C.N.V. van het loon of het inkomen, onge acht de hoogte van dit inkomen. Het wordt onjuist genoemd dat de pre. mie, zoals in het ontwerp wordt gesteld, niet boven een bepaalde grens mag uitkomen. Het C.N.V. is van mening dat daardoor een on evenredige belasting op de lagere inkomens wordt gelegd. Het argu ment, dat een algemene kinderbij slagregeling van het eerste kind af uit financiële overwegingen niet mo gelijk is, komt bij afschaffing van de premiegrens te vervallen. Tegen het wetsontwerp zoals dit enke le jaren geleden reeds door een vorig kabinet by de Tweede Kamer werd inge diend. had het C.N.V. al ernstige be zwaren. In juli van het vorige jaar verscheen de memorie van antwoord op het wetsontwerp, waarin het stand- iunt van het huidige kabinet was vervat Jeze memorie heeft naar de mening van het C.N.V. weinig verandering en vrijwel geen verbetering gebracht Zo wordt een eigen regeling voor de zelf standigen ook nu afgewezen door het kabinet. Het C.N.V. vindt de huidige regeling voor de werknemers zeer goed werken en zou liever willen volstaan met een vervanging van de noodvoor ziening kinderbijslag kleine zelfstandigen De middelen voor de financiering van een dergelijke algemene regeling dienen opgebracht te worden door het heffen van een premiepercentage Dit houdt ook in dat do komende drie jaar niet hoofdzakelijk dienen tc worden gebruikt als een proefperiode, maar wel als een gelegenheid om tarnen met de pa- poea's zo spoedig mogelijk dc doelen te for muleren die binnen een afzienbare periode moeten worden bereikt". Uit de Volkskrant het volgende ci taat: „Toch zit er wel enige beweging in bet Indonesische standpunt. Eerder wilde Indonesië helemaal niets van inmenging van de Verenigde Naties weten. Deze ver andering kan men niet losdcuken van dc activiteit, zoals die de laatste tijd van Ne derlandse kant is ontplooid. Naarmate Ne derland er meer begrip voor weet te -vek- ken, dat het er enkel op uit is de papoea's de gelegenheid te geven om zelf te kiezen, komen dc kaarten voor Indonesië ongunsti ger te liggen. Het is goed, dat de afgelopen week bij het debat over buitenlandse zaken in de Tweede Kamer nog eens uitvoerig over die Nederlandse activiteit is gesproken. De so cialistische oppositie poogde dc indruk tc wekken, dat de regering maar werkeloos de verdere ontwikkeling zou afwachten. Ook de man in dc straat vraagt zich wel eens met zorg af waar liet heen moet als Ne derland in deze zaak geen steun van der den krijgt. Kan men die zorg van dc ge wone man wel billijken, omdat hij niet weet wat zich allemaal in de binnenkamet afspeelt, de socialistische Kamerleden ho ren daar toch wel het een en ander over. Wij zijn er in elk geval blij om, dat mi nister Luns nu openlijk beeft kunnen zeg gen, dat belangrijke landen in de afgelopen tijd hnn invloed in Djakarta hebben aange wend om Indonesië af te houden van open lijke agressie. Ook de vorige Amerikaanse ambassadeur verklaarde onlangs nog, bij zijn vertrok uit Nederland, dat de Indone sische regering weet, dat Amerika tegen agressie is. Uit dergelijke verklaringen blijkt toch wel, dat Nederland niet zo al leen staat als soms wel eens wordt ge dacht". d'oor een definitieve regeling met uit kering vanaf het derde kind. De zelf standigen zullen deze regeling dan zelf moeten financieren. In principe blyft het C.N.V. voorts op het standpunt staan, dat het loon voor de werknemer gebaseerd behoort te zijn op een gemiddeld gezin, bestaan de uit vier personen. Dit principe is in 1946 echter losgelaten en het C.N.V. heeft begrip voor de grote praktische moei lijkheden om opnieuw te komen tot een kinderbilslag vanaf het derde kind. Hier- voor zou een ingewikkeld samenstel van omvangrijke looncompensaties nodig zijn, die moeilijk te verwerkelijken zijn. De „Prix de la Fratemité, die wordt uitgereikt voor werken die rassenvoor oordelen helpen verdrUven, is toegekend aan de Franse schrijver Jules Roy voor zUn boek „La guerre d'Algérie". De jury bestond uit Léon Lyon-Caen, Francois Mauriac, André Maurois, Max-Paul Fou- chet, Albert Bayet, Pierre Paraf, Claude cu Luis Martin-Chauffier. Wat kunnen wij mensen gedaclitenloos wreed zijn. Niet uit opzet, maar zo maar, omdat onze gedachten vervuld zijn van onszelf en van onze problemen. Neem de discipelen. Christus heeft hun verteld, dat Hij moet lijden en sterven. Zijn gedach ten zijn bezig met wat Hij weet dat straks in Jeruzalem zal gaan gebeuren. En waar spreken Zijn discipelen ondertussen over? „Wie is wel de grootste in het Koninkrijk der heme len?" vragen ze zich af. Zij zijn bezig de ministerposten te verdelen, terwijl Christus bezig is als het ware hen op d< begrafenis, veel erger, op de moord voor te bereiden. Theologen hebben zich afgevraagd waar het lijden van Christui begint. In de zaal van de hogepriester, al bij de geboorte toen hij gedoopt werd, of pas toen Hij ging „beseffen", da, de mensen Hem zouden verwerpen? Hoe het zij, hier hebben wij reeds een hoogtepunt in Zijn lijden: De boodschap vai het evangelie gaat over hen heen als water over een eenderug. De discipelen zijn zo van zichzelf vervuld, dat zij de ken van Zijn boodschap niet begrijpen. Wij kunnen het evangelie niet verstaan, wanneer ons eigen ik nog altijd het middelpunt is van ons gedachtenleven. Dan|| proberen wij de openbaring van God in te passen in het plan van ons leven. God wil, dat wij ons leven in leren passen in Zijn plan. F De anglicaanse bisschop van de Zuidafrikaanse stad Johannes burg die als banneling van de Zuidafrikaanse regering in En geland vertoeft heeft zijn ontslag ingediend bij de kerkelijke leiding van zijn bisdom. Dit werd giste ren medegedeeld door de aarts bisschop van Zuid-Afrika, dr. Joost de Blank. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's ln fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een F BABYSET DE LUXE die men helpen wil, niet verstaat, hoe wel zij ook deze hindernis ten slotte wel gedeeltelijk overwonnen hebben. Momenteel zijn meer dan 300 reservoirs gerepareerd, zodat dit werk binnenkort klaar zal zijn. De leden van 'het Eirene-team vragen zich af wat zij nu zullen gaan doen. Zij denken er over om onder de jeugd te gaan werken, of door het Heifer Project" de boeren in de bergen te leren hoe ze kippen kunnen houden. De aardbeving in Agadir was een van de verschrikkelijkste natuurram pen van de laatste jaren. Toch is er iets goeds uit voort gekomen: Een hernieuwd besef van dienen en een verscherpte verantwoor delijkheid voor de medemens.' Dat zullen de jonge mensen van Eirene niet licht vergeten. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hankema-Opeinde: L. A. Nagtegaal, vic. te Beverwijk. Bedankt voor Hagestein: J. J. de Heer te Babyloniënbroek. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Leiderdorp: F. Min- nema te Hoogvliet. Bedankt voor 's-Hertogen'oosch: J. A. van Netten te Grootegast CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelharnis: E. Venema te Zwyndrecht. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Winschoten: Q. v. d. Vrie te Veendam; te Musselkanaal: J. Entjer jr. te Enschede. Dr. Ambrose Reeves kwam plotse-e: ling in het nieuws na de relletjes bij t Sharpville, waarbij een groot aantal^ negers door de politie werd doodgescho-je ten tydens een samenscholing. Dr. Reeves bezocht de vele gewonden inj. het ziekenhuis en stelde daar vast dat° de negers vrijwel allemaal in de rug.'a waren gewond. Hij liet de verklaringenti van de gewonden notarieel vastleggen.® Onmiddellijk daarop was hij gedwon gen het land te verlaten, omdat hij vreesde in hechtenis genomen te wor-*1 den. Enkele maanden later keerde hiiP in Zuid-Afrika terug, maar weraP prompt door de regering het land uit-fl gezet. e F Reeves keerde naar Engeland terugei waarin hij zijn ervaringen met de apartheidspolitiek van de Zuidafrlkaan-u se regering te boek stelde. De Engelse^ uitgave van ,,The Agony of Apartheid"*: Is enige maanden geleden verschenengl binnenkort zal een Nederlandse uitga-0, ve in de boekhandel komen. In zijn verklaring zei dr. De Blanl?1' dat hij het verzoek om ontslag van drje Reeves met een zwaar hart heeft aan-tn vaard. ..Zijn inzicht in en bezorgheitje, voor sociale rechtvaardigheid en liefde id«: o.«i -sr dej; ben, zullen nooit worden vergeten. Zuid Afrika wordt nu hij weg is. matelooi armer", was de mening van deze aarts] bisschop, die er nog aan toevoegde, dat velen het zullen zien ,,als een overu; winning van de anti-christelijke machjr ten in ons land". Met die woordeife: doelde hij op de regering van Ver-e woerd. ac De Blank schilderde, Reeves als eeita man die buiten de wet gesteld is. om», dat hij het christelijk evangelie gehoor, zaamt zoals hij het ziet. De BlanK. noemde de uitzetting van Reever- een daad van godsdienstvervolging? Het ontslag van bisschop Reeves za. op 1 april ingaan. Benoemd tot bijzonder hoogleraar in di pedagogiek en de psychologie van he: gehandicapte kind aan de Rijksuniversii teit te Utrecht: dr. W. E. Vliegenthart, t< Utrecht. Benoemd tot hoogleraar in de publicis tiek aan de Westfalische Wilhelm Univei sitat te Münster en tot directeur van hë Instituut Publicistiek aldaar: dr. H. J Prakke, die hier sinds ongeveer een jaai werkzaam is geweest als waarnemer. Vraag: Op twee muren van onze kamers hebben wij eternietplaten la ten aanbrengen met het oog op het vocht. Twee jaar geleden zijn de na den tussen die platen met verband gaas en vervolgens met behangselpa pier beplakt Van lieverlede echter scheurde het behang op alle naden van de platen. Wij zijn van plan om de platen opnieuw te laten behangen, maar wat moeten wij doen om scheu ren op de naden te voorkomen? Antwoord: Wanneer men wil behan gen over beplatingen (hardboard, eter nietplaten, planken e.d.) dan over- plakt men vaak de naden met een of ander gaasweefsel (behangsellinnen, stroken katoen, desnoods verbandgaas) om de naden onzichtbaar te maken. Hieroverheen plakt men dan het grondpapier. Op den duur loopt dit echter op teleurstelling uit. omdat door vocht, temperatuurswisselingen cn zettingen van de muren de naden altijd enigszins blijven werken, zodat het papier na enige tijd op de naden gaat scheuren. Wil men ervan verze kerd zijn, dat er geen scheuren zullen optreden, dan moet men het behang aanbrengen op behangsellinnen. dat op een raamwerk van tengels ge spannen wordt Aanbrengen van goed dragende tengels tegen eternietplaten (om erop te kunnen spijkeren) zal echter niet mogelijk zijn. wanneer er bij het aanbrengen van de eterniet platen niet reeds mede rekening ge houden is. Vraag: Na het optreden van dc versterkte zender te Lopik is het beeld van onze televisie te Rotter dam slechter geworden. Nu hebben wij vernomen, dat het beeld beter is te krijgen door middel van het test beeld. Kunt u ons de werking en de betekenis van het testbeeld vertellen, en mededelen hoe de «tand moet zijn van dit beeld? Antwoord: Het is niet waarschijn lijk, dat in Rotterdam het beeld van de nieuwe zender slechter zou zijn dan dat van de oude zender. Slechter worden van het beeld kan optreden binnen een afstand van tien tot vijf tien kilometer van IJsselstein. Die achteruitgang van het beeld is dan een gevolg van overmaat aan energie. Zij kan verholpen worden door draai ing van de antenne (indien er een antenne is) of door inschakeling van een „verzwakker". Dit laatste moet de handelaar doen. Het testbeeld dient om uw toestel op de juiste contras ten in te stellen. Dit moet voor u gaat kijken altijd even gebeuren. De nuances grijs moeten dan vloeiend verlopen tussen wit en zwart. Een andere functie heeft het testbeeld niet. Als u twijfelt aan de instelscherpte, is het meestal afdoende op gedrukte mededelingen, die op het scherm ko men (of filmonderschriften b.v.) zo danig ln te stellen, dat u deze goed lezen kunt. Er zijn twee testbeelden: het blokpatroon, dat direct van IJs selstein komt en de ..spinnekop" die uit de studio te Bussum wordt ver breid. Vraag: Een overleden kennis van ons had een winkelpand in huur. Nu wordt het voor zijn vrouw te zwaar de zaak langer te drijven. Het huurcon tract is gesloten voor de tijd van tien Jaar, waarvan achtenhali jaar ver streken is. Kan zij nu van de huur af en kan de eigenaar haar in rech ten aanspreken, als zij niet langer hu ren wil? Antwoord: Door de dood van een der partijen gaat de huurovereenkomst niet te niet. doch deze gaat over op de erfgenamen. Wanneer de weduwe de erfenis aanvaardt of aanvaard heeft, is zij aan de huurovereenkomst gebonden tot de volle tien jaren ver streken zijn. Zij kan dus niet zo maar weggaan, daar hierdoor de rechten van de verhuurder zouden worden ge schonden. Maar misschien is de ver huurder wèl bereid de weduwe tege moet te komen, omdat men meestal niet om huurders zit te springen. Vraag: Wat is het recept van bok- kepootjes? Antwoord: Voor bokkepootjes heeft men nodig: twee eiwitten, 100 gram suiker, 120 gram gemalen amandelen en nog wat amandelen voor het be strooien, twee repen bittere chocolade en abrikozenjam. Men pelle eerst de amandelen. Dit is mogelijk door ze met water aan de kook te brengen. Na het pellen moet men de amande len drogen cn vervolgens in dunne schilfers schaven. Men kloppe de eiwit ten stijf, vermenge ze, steeds kloppen de. met de suiker, die bij kleine hoe veelheden wordt toegevoegd, zodat een taaiachtigc witglanzende massa ont staat. Men scheppe hierdoor de ge malen amandelen en spuite met een grove gladde spuit van dit mengsel reepjes op een beboterd met perka mentpapier bekleed bakblik. Vervol gens bestrooie men de reepjes met de geschaafde amandelen en late de koekjes in een lauwe oven heel lang zaam lichtbruin van kleur en bros worden. Dit duurt ongeveer vijf kwar tier. Hierna neme men ze van het bakblik, bestrijke de helft met abriko zenjam en legge er een tweede koekje boven op. De uiteinden moeten in de gesmolten chocolade gedoopt worden. In plaats van abrikozenjam kan men ook een moccacremevulling nemen. Vraag: Na het overlijden van mijn vader zijn nog in leven de oudste zoon (gehuwd, met twee minderjari ge kinderen), een ongehuwde zuster en een schoonzuster (weduwe van een jongere zoon, met vier gehuwde meer derjarige dochters). De nalatenschap na aftrek van alle kosten is 5000. benevens een oude inboedel zonder stukken van waarde. Is het waar. dat de eerste uit te keren 1000 vrij is van successierechten? Moet de inboe del getaxeerd worden en door wij®1 Moet men een notaris te hulp roeped01 Komen de kinderen van de gestorvl v broer op voor hun vader en valt F weduwe overal buiten? Hebben de kifle deren iets te zeggen bij de delinjk Kunnen die kinderen afstand doen tde gunste van hun moeder? Kunnen (2 oudste zoon en de weduwe afstand tia kenen ten behoeve van de ongehuwde zuster? L Antwoord: De vrijstelling van sü j; cessierecht bedraagt 3000 voor afe( bloedverwanten in rechte lijn. Nia{ mand behoeft dus successierechten betalen. Men moet echter wèl aangrh te doen. Is de inboedel oud en zondPJ waardevolle stukken, dan kan men H verkoopwaarde wel zelf schatten. P® hulp van een notaris is niet verplii als er geen minderjarige kinderen zij De boedelverdeling kan dan ond k hands geschieden. ld De weduwe valt geheel buiten de 1 i fenis. De kinderen van de gestorve C hebben gezamenlijk recht op het e deel van hun overleden vader en he ben medezeggenschap bij de ver: n ling van de boedel. Aangezien de fenis niet ingewikkeld is. kan de v - deling in goede verstandhouding L' schieden. Ieder werke daaraan mei De kinderen van de weduwe kunn niet ..afstand tekenen" ten behoe£ van hun moeder. Men kan wèl ,.*Er stand tekenen" (dit is de erfenis vfog werpen), doch dit betekent, dat Üho erfdeel toekomt aan de overige erf# d namen gezamenlijk, voorzover zij erfenis niet verworpen hebben. Als re oudste zoon de erfenis verwerpt, ko zijn deel ten goede aan de doch im en de vier kinderen van de overleo g broer. Als deze laatsten de erfenis v ro, werpen, komt het erfdeel ten gof aan de dochter en de oudste zoon (a dien deze de erfenis niet verwerp a' Verwerping van de erfenis moet schieden door een verklaring ter g U fie van de rechtbank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2