Die dertig liedjes wekken talloze herinneringen De Zon gaat op 1 i 1 1 - r~ Kon. Marine maakt entree op Utrechtse Jaarbeurs Vijftig maal „Zing met ons mee De klok terug naar 1948 Frans protest bij Duitse televisie 7 DONDERDAG 2 MAART 1961 Zo ziet de nieuwe Marijkehal de Utrechtse Jaarbeurs eruit. Dutn-vraag 66 (Eerste publicatie) 3 Zwart: 11, 12, 13, 14, 19, 21, 22, 23, 24, 28, 30. Wit: 25, 32, 33, 34, 36, 37, 39, 42, 43, 45, 49. Een probleem van A. A. Polman te Bussum. Het is een naturel met een nieuwtje, van uit een goede begin- istand. De afwikkeling is, op een enkele !*et na, scherp dit om een bij oplos sing te voorkomen. Qpgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 66 De stand in het „scherts"-probleem van de heer P. van den Boogaard was als volgt: Wit: Kf5, Td8, Le6, pi g7. Zwart: Ke7, Te8, Pc5. Wit laatste zet moest teruggenomen worden en in plaats daarvan diende in één zet te worden matgegeven. Wits laatste zet kan geen andere geweest zijn dan c7xd8T, met dien verstande dat op veld d8 een zwarte loper of een paard gestaan heeft. Neemt men deze zet terug dan is mat in één zet mogelijk door c7c8P! Bridge De oplossing van het tegenspelpro bleem van gisteren is als volgt: Oost moet klaveren 10 introeven met hartenboer! Er ontstaat dan een inte ressante troefpromotie bij West. Ziehier de kaartverdeling, zoals de ze op dat moment was: 4 A V B 6 Q? 97 A 8 5 2 - 74 10 O V 9 4 109532 |w c 4 10953 B HB1074 4 4 H 8 2 H 6 5 4 2 ■O 63 4 - Wanneer Oost klaveren 10 troeft met hartenboer kan Zuid weliswaar over- troeveh, maar West's harten 10 wordt dan een slag. In de praktijk troefde Oost niet, maar gooide eveneens een ruiten af. Zuid troefde laag in, haalde de troe ven eruit en maakte nu 11 slagen. Daar het contract in de andere ka mer precies gemaakt werd, verdiende Zuid een kostbaar matchpuntje op dit spel! Jack Diamond. Honigraat-puzzel Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden invullen, die betekenen: 1. weegschaal; 2. steeds; 3. verhoging van lichaams temperatuur; 4. stad in Italië; 5. kleine afgeperkte ruimte: 6. uurwerk; 7. gem. in Noord-Brabant; 8. raam met trech ter, waardoor het gemalen graan loopt; 9. eertijds. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1-2. maand, 2-3. doornat, 1-4. meer aal, 3-4. takel, 3-6. Tegelen, 4-5. lafe nis, 5-6 salon De gevraagde plaats naam is Arkel. 4 De twaalfjarige Johan Vredenburg uit Krommenie is gistermiddag uit een boom gevallen toen hij probeerde van de ene in de andere boom te komen via een takkenbrug. Hij was op slag dood doordat terecht kwam. Voor het eerst in de geschiedenis van de Kon. Ned. Jaarbeurs zal de Kon. Marine vertegenwoordigd zijn bij een beu reactiviteit. Zij zal nl. deelnemen aan de a.s. voorj aars- manifestatie, welke op dinsdag 14 maart a.s. begint. Utrecht zal dan ook voor het eerst Nederlandse ma rineschepen binnen haar veste heb ben, en wel vier splinternieuwe on- diepwatermijnenvegere van de Van Straelen-klasse, die drie dagen ge meerd zullen liggen aan de Munt- kade langs het Merwedekanaal, die aan het Croeselaanterrein grenst. Deze schepen, gebouwd op drie Neder landse werven fin Alblasserdam. Arn hem en Amsterdam! in twee series van acht, zijn geheel anti-magnetisch en daar toe gebouwd van hout. aluminium en po lyester. Samenwerking tussen wetenschap en scheepsbouw heeft het zelf voor el kaar gekregen, de motoren vrijwel snti- magnetisoh te maken De schepen hebben een diepgang van 1 meter. Alle zestien mijnenvegers, waarvan er reeds zes in gebruik zijn. dragen namen van na de oorlog posthuum onderschei den marine-officieren en manschappen. De titel Van Straelen-klasse is een posthuum eerbetoon aan een van de naamgevers van de schepen, nl. comman dant P. B M. van Straelen van Hr Ms. „Java", die in de slaj» om de Javazee ten onder ging. De vier mijnenvegers zullen op maan dag 13 maart a.s. in Utrecht arriveren. Het zijn Hr. Ms. Van Straelen, Mr. Ms. Van Moppes, Hr. Ms. Van Hamel en Hr. Ms. Lacomblé De Schönjpff zal In reser ve worden gehouden. De mijnenvegers zijn te klein om heel het belangstellende Jaarbeursbezoek te- ontvangen. maar elke 100ste bezoeker zal gelegenheid krijgen een van de sche pen te gaan bezien. De voltallige beman ning (14 koppen) zal daartoe steeds aan boord zijn. 's Avonds kunnen de Utrechtenaren en de gasten van buitenaf genieten van illuminatie van de mijnenvegers en op 15 maart wordt er een „Marinedag" gehouden. Voorafgegaan door de Ma rinekapel met tamboers en püpers zul len dan ongeveer 1000 man Marine troepen bij de hoofdingang van het Croeselaanterrein defileren voor bur gemeester De Ranit7 en "s avonds is er laptoe op het Domplein. Intussen zal de Vereniging „Onze vloot", die tot doel heeft de maritieme gedachte onder het volk dat zich een zeevarende natie noemt te verbreiden (aldus vertelde het bestuur ons) en daar toe ook het blad „Zeewezen" uitgeeft, een stand hebben, bij de afd. Scheepsbouw in de nieuwe Marijkehal. Behalve documentatie over vis serij en koopvaardij zullen hier vier scheepsmodellen te zien zijn, nl. van De Zeven Provinciën, de tanker On- dina, de onderzeebootjaiger Overijs sel en de Karei Doorman. Dit laatste model, vier meter lang, zal apart ge ëxposeerd worden en zo, dat men er omheen kan lopen. Pi ■inses Marijke opent nieuwe jaarbeurshal Op de eerste dag van de a.s. Voor- jaarsbeurs in Utrecht zal prinses Marijke de nieuwe, naar haar genoemde hal op het Croeselaanterrein officieel openen. De hal, in zes maanden tijd opgetrok ken uit beton, staal en spiegelglas, is zeer modern van constructie en bestaat uit parterre, entresols en bovenverdieping. Met deze hal, die de oude houten hal Q vervangt, beschikt de Jaarbeurs over ruim 9000 m2 nieuwe tentoonstellings ruimte. Op de Voorjaarsbeurs zal hier mede de afd. Scheepsbouw worden on- dergebracht. Behalve betonnen trappen naar entre sols en verdieping bezit de hal ook twee roltrappen. In een van de ruimten naast de hoofdhal is een restaurant voor 400 personen ingericht. Bij de opening zal een matrozenkapel uit Nieuwediep voor opgewekte muziek zorgen. Met de banden van zijn accordeon om de schouders, de mouwen van zijn witte shirt opgestroopt en verder één en al zonnige lach komt Johnny Holshuijsen het podium van de studio af. „Even stoppen maar, jongens", heeft hij vrolijk achterom geroepen, want er „zit weer een blokje op", en dan is het tijd voor ogenblik ademhalen. Achter hem grabbelt Truusje Koopmans in een grote tas, neemt Dick Doorn halfluid een ritmisch liedje door, waarbij de pianist eigenlijk on bewust met de hand het tempo aangeeft, schuiven de andere vocalisten even de stoelen bij elkaar. Want ze zijn allemaal midden in de opnamen voor „Zing met ons mee", het tot over de wereldzeeën beluisterde AVRO-liedjesprogramma dat vanavond voor de 5Ofte maal de ether ingaat. „Vindt u 't leuk?" is de eerste vraag van Johnny Holshuijsen, en ja. dat vin den we zeker. En meteen vertelt hij al: „Ik zit he lemaal vol met liedjes. Negen van de veertien dagen ben ik met dit program- ma bezig, ja, met mijn vrouw samen Als ik 't alleen moest doen. kwam er van ander werk niets meer!" Kijk, daar hebben we weer zo'n radioprogramma van 'n half uur lengte, dat er zo spontaan en gemakkelijk uit schijnt te komen alsof het „zomaar eventjes" wordt gedaan. Als Flip van der Schalie, terwijl de tune klinkt. aankondigt: „Dit is het (zoveelste) programma „Zing met onr mee" is dj.' het sein voor de groep vocalisten en het ensemble De Wind molens om achter elkaar zo'n 30 re freintjes van oude en nieuwe liedjes vlot achter elkaar de ether in te schal len. En wij, in de huiskamer, op dat prettig uurtje tussen 7 en half 8. neu riën die wijsjes mee en een bonte reeks herinneringen doemen voor ons op. „Oh mein Papa dat was toen Tom altijd bij ons kwam eten! „Good- nigth Ireen weet je nog, die vakantie in Londen? „Een dansliedje deint ach ja, toen lag ik met dat gebroken been Zo is er overal, in elke huiskamer, in elke auto waarin de radio aanstaat, ineens een schat van herinneringen. „Daarvoor maken we dit programma ook eigenlijk", vertelt Flip van der Schalie, die de leiding heeft: Je hoort het al in de tune";; al die leidjes bren gen ons herinneringen Maar eer het zover is dat het pro gramma de lucht ingaat, is er een ste vige hoeveelheid werk verzet. „Ik heb drie dagen nodig om met mijn vrouw samen de liedjes bij el kaar te zoeken. Je kunt niet zomaar wat je invalt nemen, er moet een leuke Voor de vijftigste keer kan men vanavond luisteren naar het ra dio-programma „Zing met ons „mee", waaraan regelmatig meewerken (v.l.n.r.) Truusje Koopmans, Dick Doorn, Jenny Rooda, John de Mol, Annie Pal men, producer Flip van der Schalie, pianist Pierre Biersma, gitarist P. Baan, drummer Nico Prins, accordeonist Johnny Hols- huyzen en bassist Dub Dubois lijn, een kleurige variatie in zitten", zegt Johnny Holshuijsen, die al sinds 1958 met dit bijltje hakt. „Het moet oud en nieuw door elkaar zij-n. Soms spring ik van 1900 op 1961 dar terug naar 1920, dan weer 1935, en de melodietjes moeten ergens elkaar raken, goed in elkaar overlopen en tóch tegenstellin gen zijn Ach, ja, het lijkt zo eenvoudig, maar wat is het moeilijk! Oorspronkelijk begon Johnny met uit eigen herinne ring, geholpen door zijn bibliotheek van lichte muziek, de programma's op te zetten. Maar dertig liedjes per 14 dagen te verzinnen valt niet mee, ook al ken je er honderden: ze willen je niet altijd te binnen schieten, vooral niet, als je er echt, eens voor gaat zitten". HULPTROEPEN Er waren dus hulptroepen nodig. Johnny vroeg eens aan deze en aan gene, en er kwamen weer een paar half-vergeten melodietjes, ééns heerlijk populair, op de proppen. Maar 't was nog niet je déit: er kon nog niet in sta pels worden gegraven. ..Ik vraag het eens aan de luiste raars", besloot hy toen en na één vriendelijke oproep daar traden de hulptroepen ad aan. Van her en der regende het titels van oude liedjes, er werden massa's muziekjes inge stuurd, kortom, de oogst was meer dan 1200 liedjes, al of niet compleet met muziek. „Nou en toen kon ik voort! En in. tussen kwamen er natuurlijk almaar nieuwe liedjes en zo loopt het pro gramma best". „En als u nou drie dagen hebt uit gezocht. Ja, dan begint voor Johnny en zyn vrouw Henny het noeste werk. Dan wordt er uitgekiend, wie van de vocalisten dit en wie dat liedje zal zingen: Truusje Koopmans, Annie Pal men (die Sonja Oosterman is opge volgd), Jenny Roda, Dick Doorn of John de Mol. Welke refreintjes zullen de dames (dan The Jukebox Sisters ge heten) voor haar gezamenlijke reke ning nemen en welke het gehele en semble Het uitzoeken van de muziek (of het schryven ervan als die niet gedrukt voorhanden is) behoort tot het werk van de eerste drie dagen, maar het be werken van de liedjes en het schrijven van de arrangementen tot de volgende vier. Omdat het een non slop-programma ls, moet er vlot achter elkaar kunnen worden gespeeld en gezongen. Ge sproken tekst en de inzet van de liedjes liggen helemaal ln het muzi kale arrangement vast en dus is het niet mogelyk alles ln stukjes en bee tje op tc nemen en dan aan elkaar te plakken. Daarom wordt de muziek op één lange strook papier geschreven, dat als een draalorgelboek wordt samen gevouwen en dat Is dan per uit zending een strook van zo'n 15 meter. Eer het dan eindelijk zover is (op dinsdag om de 14 dagen) dat Flip van der Schalie kan aankondigen „Opna me vijf tellen na nü!" en zijn vin gers opsteken naar technicus Henk Lokman (die van 1958 af het program ma technisch heeft verzorgd) is er nog heel wat werk verzet. Als de zeven dagen werk ten huize van de familie Holshuijsen voorbij zijn, krijgen alle vocalisten het programma toegezonden. Ze gaan dan een dag repeteren met de pianist Flip van der Schalie schrijft de verbindende tekst die hij zelf uitspreekt en het orkest De Windmolens repeteert de muziek. Dan komt de dinsdag in de studio en dat wordt altijd een volle werkdag, want nu moet het hele programma „op de band". Om niet voortdurend wanneer er iets misgaat, het gehele programma te moe ten overdoen („Ik moet er niet aan 30. Imber streek hijgend langs haar mond. Het er gerde haar, dat zij de rendierkaas niet verdroeg en ter verontschuldiging zei zij, dat zij een kind verwachtte. De Lap stond met een vertrokken gezicht voor haar. Hij voelde een boze geest binnen in zich, hij hijgde en snakte naar lucht. Plotseling slaakte hij een kreet, hij wierp zich op de grond en kronkel de zijn hele lichaam. Zijn armen en benen trok ken krampachtig, 't schuim kwam hem op de lip pen. Hij wist wat er gebeurd was. Dit duivelsjong had hem betoverd, zodat hij haar het verkeerde stuk had gegeven en zelf het wolvengif had opge geten. Imbcr keek de Lap onthutst aan. Zij wist niet, wat zij ervan moest denken. Nicke riep iets tegen haar, maar het was onbegrijpelijk. Hij draaide met zijn ogen en zijn handen waren zo stijf als een paal, toen hij nog eens probeerde zijn mes te grijpen. Imber wilde iets tegen hem zeggen, maar hij keek haar aan met een blik zo vol haat. dat zij verschrikt achteruit deinsde. Imber voelde zich nog steeds niet goed. Zij ging naar binnen om water te drinken. Haar maag gaf het direct weer terug; zij kreeg een vreemde smaak in de mond. Zij dronk nog meer water en zij bleef het doen, tot zij het binnen kon houden. De Lap wentelde zich nog steeds in de sneeuw, hij kreunde als een gewond dier. Het was niet goed hem in de kou te laten liggen. Imber sleepte hem naar binnen. Nicke probeerde haar te schop pen. zijn kaak schoof knarsend heen en weer tol ze in een afzichtelijk grimas verstijfde. Imber wist niet, wat zij met de zieke Lap moest doen. Ineens schoot het door haar heen, dat er iets niet in orde zou zijn geweest met de rendierkaas. Zij nam haar kop op en rook er aan. Haar maag kwam met alle macht in opstand, daarom ging zij naar buiten en wierp de kaas weg. Toen zij weer binnenkwam, gloeiden Nickes ogen met een krank zinnige haat, maar zijn gezicht was star en stijl en het bewoog niet meer Zijn benen had hij op getrokken tot aan zijn kin, zijn vingers leken ge kromde klauwen. Imber rukte haar kleren van de haak, gooide de deur dicht en rende half gek van an est weg in Gulbrundstal DOOR BERNHARD NORDH Een paar uur na het invallen van de duisternis kwam Erland thuis. De dag was zo vermoeiend geweest, dat zijn knieën trilden, toen hij zijn ski's losmaakte. Het verbaasde hem, dat de hut donker was; ook al brandde het vuur nog zo laag, men zag altijd toch enige gloed door het raam. Hij opende de deur en bleef onwillekeurig staan bij het zien van de diepe duisternis. Waar was Imber' Was zij al naar bed gegaan? „Imber!' Geen antwoord. Hij liep tastend naar de haard. De as was koud, het vuur was dus al uren uit. Het duurde een paar minuten, eer hij het weer had aangemaakt. Hij legde er droog rijshout op en toen eindelijk kon hij in de kamer rondkijken Er stonden twee koppen op tafel. Tijdens zijn af wezigheid had Imber klaarblijkelijk bezoek ge had. Hij pakte een van de koppen, bekeek hem bij het schijnsel van het vuur en rook rendierkaas. De andere kop was beter leeggemaakt maar ook daaruit bleek, dat de nederzetting bezoek van Lappen had gehad. Erland zocht iets eetbaars. Hij dacht, dat Imber met de Lap was meegegaan naar zijn tent. Zij had meer dan eens de wens uitgespro ken eens te zien, hoe de Lappen gehuisvest waren. Maar het was dom van haar naar de bergen te ^aan. Zij moest een behoorlijk eind door de sneeuw lopen en in het donker was de weg terug hele maal niet gemakkelijk te vinden. Toen Erland zijn eerste honger had gestild, liep hij naar buiten; hij bleef staan luisteren. Hij riep een paar maal, maar alleen een zwakke echo ant woordde. Bij het licht van het raam ontdekt* hij plotseling geheimzinnige sporen: rendieren en rendiersleden! Hij werd een beetje kalmer. Imber was dus met de slee gegaan, de Lappen zouden haar toch zeker wel weer terugbrengen. Ineens hoorde Erland in de verte een wolf huilen. Het geluid kwam uit de richting van de plek, waar hij zich een paar uur geleden op zijn ski's langs had geworsteld. Hij mopperde hardop. Als die wolf een paar uur eerder was gekomen, hadden zij elkaar ontmoet. Misschien had hij hem onder schot kunnnen krijgen. Weer hoorde hij het gehuil Erlands vermoeide lichaam strekte zich. Hij ver wenste zijn tegenslag. Het was er meer dan één. Maar al bad zijn leven op het spel gestaan van avond had hij niet meer op wolvenjacht kunnen gaan. Hij voelde zijn armen en benen niet meer. Hij ging naar binnen, mokkend, dat Arne van Akkafjall vannacht wel weer een paar wolfsvellen zou bemachtigen. Die vent hoefde zijn mond maar open te doen en dan kwam er al wat in gevlogen. Hij had al drie wolven gevild. Imber liet op zich wachten, maar Erland maak te zich geen zorgen. Er was immers geen gevaar. In het ergste geval behoefde zij alleen maar het sledespoor te volgen en zo dicht in de buurt van het Lappenkamp zou geen wolf iemand aanvallen Hij strekte zich geeuwend op het bed uit. Een paar minuten later snurkte hij luid. Toen Erland in slaap viel, stond Imber, hele maal buiten adem op een open plek in het bos Dichtbij hoorde zij de wolven huilen, zij was bang. dat de dieren haar spoor volgden. Zij koesterde niet de minste hoop, dat zij zou kunnen ontsnap pen. Zij was bijna volslagen uitgeput. Maar in haar doodsnood hijgde zij verder. Zij kwam in dicht struikgewas terecht. Dik-besneeuwde den nentakken sloegen haar in het gezicht. Hier en daar v(as het kreupelhout zo dicht, dat zij er om heen moest lopen. Nergens zag zij een ski-spoor. Na korte tijd hield zij op met zoeken. Een poosje geleden had zij Erlands spoor gekruist. Zij wist plotseling dat zij verdwaald was. Als zy goed zou zijn gelopen, was zij al op Akkafjal geweest. Zij probeerde de weg steeds te vinden, zich er niet van bewust, dat zij steeds vreemdere bochten maakte. (Wordt vervolgd) denken, dan kwamen we helemaal nóóit klaar!) heeft Johnny de dertig liedjes in „blokken" verdeeld. Zo'n blokje eindigt met een climax in koor of in close-harmony Nauw merkbaar voor de luisteraars, want Flip van der Schalie praat het slotakkoord met één vlot zinnetje aan de openingsnoot van het volgende blokje vast. Op die dinsdag wordt elk blokje eerst gerepeteerd met het orkest. Stuk voor stuk zingen de vocalisten en de soe pele overgangen worden gemaakt. Het bUjkt dat een bepaald liedje Jenny Roda niet zo best ligt. Ter plaatse wordt geprobeerd of het tóch wel licht beter bU de stem van Truusje Koopmans past. Er is voldoende teamgeest om dan te wisselen. „Nee," zegt John de Mol, Jongens, da* is me een halve toon te hoog!" „Nou als het moet, zakken we Maar ik geloof er niet in. Over.'' Dan blijkt het dat John het heel best haalt. Kijk nou es an! Als het helemaal „zit", wait intussen ook te horen is uit de proefopnamen die technicus Lokman soms maakt, wordt het ernst. „Nou Jenny, dait overgangetje voor jou blijft dus zo. Gaan we. jongens?" De „jongens" scharen zich braaf rond om de microfoon. „Opname vijf tellen na nü!" roept Flip van der Schalie. Technicus Lok man. in de controlekamer, heeft de band al ingeschakeld. Zijn handen be spelen het schakelbord éven geoefend en snel als de pianisten handen het kla vier. „Let op rood!" roept Diok Doom. Nog eens: „Opname vijf tellen na nü!" Fors zet de muziek in, de tune klinkt helder op er schijf een stem nauw merkbaar uit. Dan gebeurt alles tege lijk: de vocalisten houden op, de mu ziek stopt, technicus Lokman heeft de band al afgezet. Dat alles behoeft nie mand aan te kondigen. Over. „Opname". Spelen, zingen, draaien knap. Weer een kleine oneffenheid. Over. Maar dan zit de tune er ook vorstelijk op en het programma begint. De ene vocalist staat al klaar achter de andere om bij de microfoon te komen. Wie niet zingt, dirigeert e enbeetje. Toch eer dit „blokje" voorgoed op de band staat, is er alweer herhaaldelijk ge stopt. Een verspreking, een kleine hape ring, een ongelijkheid van instrumen ten: niets ontsnapt aan de aandacht van Flip van der Schalie, nog aan dat van de ensembles. SUCCES OVERAL Met Flip van der Schalie praten we in de pauze wat over het programma, dat vanavond om 7 uur dus zijn 50ste uitzending zal beleven. „We hebben er ongelooflijk veel succes mee gehad. De luisteraars schrijven er leuke brieven over. En niet alleen hier uit het land: de We reldomroep neemt eens per maand een programma over en die krijgt dan brieven van eilandjes in de Chinese Zee, uit Alaska en andere Zuid-Ame rikaanse landen, uit Indonesië alle maal van Nederlanders die daar wo nen en hebben geluisterd". Ja, want ook zij hebben herinnerin gen bij het luisteren naar liedjes uit het vaderland, gespeeld en gezongen door landgenote n Een jaar geleden heeft de West-Duit se Omroep Johnny Holshuijsen ge vraagd. een maandelijks programma te maken en ook dat heeft succes. De op namen worden in Hilversum gemaakt en daarvoor komen eenmaal per maand de producer en omroepster Renate Cal- land over. Er wordt dan wat meer Duits, maar evengoed ook Nederlands, Frans en Engels gezongen. „Zijn dat Nederlandse programma's, in Duits vertaald?" „Neen, het zijn geheel op zichzelf staande programma's, speciaal voor de WDR gemaakt. Ze heten daar „Sing ein Lied mit uns", en Radio Wien neemt ze ook over, zodat ze tot over het ijze ren gordijn worden opgevangen. Ook daarvandaan kwamen leuke reacties". „Zing met ons mee" is oorspronke lijk geïnspireerd op het BBC-radiopro- gramma „Sing it again", dat het acht jaar volhield, een jaar verdwenen was en nu op verzoek van vele luisteraars weer teruggekomen is. Dat de BBC het Nederlandse programma evengoed waardeert, zult u vanavond kunnen horen. GELUKWENSEN Ter ere van de 50ste uitzending zul len (en u kunt het horen als u om 7 uur afstemt op Hilversum I) de voca listen het „jubileum" bezingen in een leid je en melodie van „Parijs ligt aan de Seine", met tekst van Truusje Koopmans. „Ja. Truusje maakt altijd de teksten als er eens een bij zonderheid je moet zijn. Daar heeft ze geweldig feeling voor!" Tussen het liedje door zullen er dan korte gelukwensen zijn van omroep ster Renate Callani namens de WDR, en van Benny Lee zangerSteve Race (componist) en Jimmy Stewart (producer) van het BBC-programma „Sing it again". De vocalisten van dat programma zingen samen „Happy birth day to you" en maar neen. de rest van de verrassing uit Engeland mogen wij nog met verklappen. En terwijl we dit allemaal horen van Flip van der Schalie is in de studio de repetitie alweer voort gezet. „Nou Dick, dan begin jij direct naEn dat zal Dick vast doen. T.v.-satellieten Europese landen gaan samenwerken Los van de grote plannen die Japan wil uitvoeren om met satellieten en statosfeerballons wercldrelais van de Olympische Spelen 1964 tot stand te brengen, hebben verschillende andere televisielanden zich ook bezig gehouden met het ontwikkelen van tv-relais met behulp van kunstmanen. Dit heeft nu geleid tot een opzet van internationale samenwerking. De minis teries van posterijen in Engeland. Frank, ryk en West-Duïtsland hebben daartoe overlegd. Zij zijn van mening, dat hc1 theoretische werk op dit gebied zich zover heeft ontwikkeld, dat de techni sche verwerkelijking van dc plannen voor de deur staat. Zij hebben besloten, te komen tot samenwerking en de technische uit voering van de plannen te coördineren. Op maandag 6 maart „We zetten de klok terug naar 1948" heet het nationale radiopro gramma, dat de gezamenlijke om roepverenigingen op maandag 6 maart a.s. ter gelegenheid van het koperen regeringsjubileum van koningin Juliana zullen uitzenden. Terug dus naar het amusement van 1948, het jaar waarin koningin Ju liana de troon besteeg. Voor dit programma, dat gisteravond in de AVRO-studio op de band werd vast gelegd. zijn enkele toen populaire radio- rubrieken nog eens uit de vergetelheid opgeduikeld. Ook zijn typische radiofi guren (van toen én van vroeger) als mede enkele prominenten uit die tijd gevraagd nog eens voor de microfoon te komen en zo krijgt elke omroepver eniging gelegenheid om volgens het be kende patroon van de nationale amu sementsprogramma's een steentje bij 'te dragen. Zo is er een hersengymnastiekwed- strijd tussen „teenagers uit 1948" com pleet met de beide AVRO-Jannen, Gerard van Krevelen aan dc vleugel en „Mieke" aan het tclraam, zo komt Wam Heskes terug als „De gewone man", Rijk de Gooyer als „Kobus Rarekiek", Willem van Capelle als „Ome Keesje" en ook de sport vrouw van het jaar (1948) de met Olympisch goud overladen Fanny Blankers-Koen zal niet ontbreken. De vocalisten van „Zing met ons mee" zullen tophits uit 1948 zingen en verder is het aan het luisterend publiek, zich met dit alles te amuseren. De Franse ambassadeur in West- Du itsland, Francois Seydoux de Clau- sonne. heeft het Duitse ministerie van buitenlandse zaken te Bonn een pro testbrief van zijn regening overhandigd. Hierin wordt ernstig stelling genomen tegen een Duitse televisie-documen taire „Der siebenjarige Krieg" getiteld, welke betrekking had op de Franse strijd tegen de Algerijnse nationalisten. De Franse overfieid acht de voorstel ling van zaken onjuist. vanavond 9 Het blijspel „Meneer Masure" van Claude Magnier vormt de hoofdscho tel van de AVRO-televisie-uitzending die na het NTS-journaal om 8.20 uur begint met de actualiteitenrubriek. Daarna schiet er nog juist een half uur over om met het echtpaar Denis naar Japan te gaan. vanavond Het sein „Attentie, rood ontspan nen maar!" wordt om 8 uur gegeven in de NCRV-studio. Dan wordt het weer lichte muziek, vrolijke zang, quiz en belevenissen in het dorpje Last, tot half tien. Om 10 uur begint een concert, dat Dirk Jansz. Zwart geeft op het orgel in de Geref. (vrij gemaaktekerk te Rotterdam 9 Vier tonelisten spelen or> 8.05 uur voor de AVRO het hoorspel „Wijlen Edwina Black" naar het toneelstuk van William Dinner en Williaim Mo- rum; de opvoering duurt tod 10.30 uur. Programma voor morgen VRIJDAG 3 MAART 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7 00 Nwf 7.10 Gym 7.23 Gram en act 8.00 Nwn 8.18 Gram en aei 9.00 Gym v d vrouw 9 10 Gram 9.35 Watcrat 9.40 School radio. VPRO 10.00 Dit en het andere, ge sprek 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.15 Orgel concert 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte mui 12.20 Regeringsultz. V d landb 12.30 Land- en tuiivbouwmeded 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13.00 N>ws, meded en heursber 13.30 Amus mui 14.00 Kamer- muz 14.30 Boekbespr 14.50 Cariilonbespe- Ung 15 00 Gevar progr. VARA: 16.00 Or gelspel en zang j6.30 V d zieken 17.00 V d teenager* i7.53 Act. 18 0o Nws 18.15 Vlaamse notities 16.20 Lichte mui 18.50 De puntje* op de i praatje 19 00 V d ki«d 19.10 Jazaanuz. VPRO: 10.30 Het platteland nu, gesprek 1945 VPRO-nws 20.00 Nws H0.05 Drie plaatwerken over Kunst en Kunstenaar#, lezing 21.10 In memoriam dc dichter J Jac Thomson, lezing 20.20 Declamatie 20.35 Israël - II, reisindrukken 20 50 Re- geringsuitz: Beperking verhaalsrecht, ar menwet, lezing door dr W Schoonder- beek, hoofd afdeling algemene maat schappelijke zorg van het Ministerie van Maatschappelijk Werk. VARA: 21 00 Gram 21.50 Quiaprogr 22.15 Bulten! weekoven 22.30 Nws VPRO 22.40 Zorg om de mens, gesprek VARA 23.00 Soc nws in Esperanto 23.lo Muzlekrevuc 23.55—24.00 Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/S. KRO' 7.00 Nws 7.13 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7 45 Morgengebed en overweging 8 0o Nws 8 18 Gram 8.50 V d vrouw 9 40 Schoolradio i0.05 Gram 10.30 Klassieke en moderne mesterwerken uit de Franse mu ziekliteratuur li .00 V d «eken 11.40 Gram 11 30 Als de ziele luistert, lezing 12.00 Middiagklok-noodklok 12.03 Gram 12.30 Land- en tulrtbouwmeded 12.33 Lichte mux 12.50 Act 13 00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Dansmuz 13 45 Vraagbaak voor de dames ;4.00 Metropole onk en solist 14 35 Gram 15.00 Schoolradio 15.30 V d sicken 16.30 Klarinet en piano 17.00 V d jeugd 17.15 Lichte mui 17.40 Beutsbcr 17 45 Amateursmuz 18 20 Het werk der Benedictijnen ln Toumllllne, lezing 16.35 Gram 18.50 Rege- ringsuitz' Het erwigratlcpraatjc van H A van Luyk 19 00 Nws 19 10 Act 19.25 Me- mojandum 19.30 Pol lezing 19.40 Ver» progr v d sold 30.30 Avondcollege: radio- lessen 21.00 De dans der boeken, literair klankbeeld 22.30 Nw* 22.40 Jong-oud- eeuwig, lezing 22.50 Lichte mui 23.55— 24 00 Nws. Telrvlsleprogr. NTS: 20 0O Weelcjoumaal en wecroverz. NCRV 20.30 Documentaire film 20 55 Cabaret 21.30 Actueel progr 22.05 Dagsluiting GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Vrijdag 3 maart 1901 van 18—20 uur: I Ferdv Grofé: Mississippi Suite, Father of waters, Huckleberry Finn, Old Creole day». Mardi Graa, The Hollvwood Bowl Symphony Orchestra olv Felix Slatkin. II George Gershwin „Porgy and Bets" <le bedrtjf), (2e bedr|Jf). opera In 3 be- drenven op tekst van Du Bose Heyward Modcwerkondcn: Lawrence Winters bari ton (Porgy); CamlUe Williams, sopraan (Bess): Inez Matthews, sopraan (Serena); Avong Long, tenor (Sporttlng Life)- War- ^f2leman' bir,ton (Crown): June McMechen, sopraan (Clera): Helen Dow dy. mezzo-sopraan (Maria. Lily, Strawbcr- (Jatoo'vwm Ed<iiV: Malth<?w» bariton friTL Glover, ten.r (Mingo); Irving Washington, tenor (Robbins); Har rison C.ttcnhead, tenor (Peter) J Rosa mund Johnson, bariton (Frazler); Sadie MeGIM. moffizo-sopraan (Annde): George Figher. bsrtton (Jim): Hubert Dliworth. bariton (Undertaker): Ray Yeau, tenor flg""CRobert Carroll (Mr Arohdelr): George Matthews (Detective)' Ht r--*5lc^"an. Coroner): Or."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7