Ontheemden zijn niet tevreden Nieuw-Guinearaad geeft papoea's democratie Raad van Europa start politiek debat hi cc ft daafce Onafwendbaar gevaar BRIEFKAARTENACTIE GLOBKE ARMALITE-GEWEER KOSTBAAR VAKCENTRALES EN E.G.K.S. VORDERINGSWET Weer Franse kernproef in de Sahara iliiiiiiiiiiiiiiilï Plan van blank landenblok „Nieuw wapen" in Italië tegen verkeerszondaars „Tweede congres van Wenen" DUITSLAND - een jaar later J. H. F. Sollewijn Gelpke leidt parlement-in-wording Mevrouw Van Ommeren-Avink (comm.), lid van de Eerste Kamer, is in nieuwe vragen aan minister Korthals teruggekomen op de weigering van de PTT om briefkaarten door te zenden aan Adenauer met kritiek op zijn staatssecretaris Globke. Ze is er namelijk niet van overtuigd dat dè PTT het Algemeen postverdrag juist heeft toegepast. Ze vraagt daarom onder meer: Indien de minister bij nadere overweging tot de overtuiging mocht komen, dat aan de vereisten van het verdrag niet volledig is vol daan en dat hij dus gerechtigd is de desbetreffende beslissing ongedaan te maken, is hij daartoe dan alsnog bereid? Bijna een miljoen gulden, om precies te zijn plm. 966.000, bedraagt het verlies van de Artillerie-Inrichtingen, dat in 1959 is geleden op de voorbereiding van de produktie van het nieuwe gedeeltelijk plastic Armalitegeweer. Zoals men weet, heeft dit experimenteel geweer niet aan alle vereisten voldaan, zodat het niet verder in produktie zal worden genomen. In het bovengenoemd bedrag is eveneens begrepen het verlies, dat het staatsbedrijf heeft geleden als gevolg van de gedaalde bedrijfsbezetting. Door de verminderde behoefte aan munitie van de strijdkrachten bleef de levering aan de staat in 1959 een kwart 4,8 miljoen) achter bij het begrote bedrag. Daartegenover overtroffen de militaire produktie voor anderen en de civiele produktie de begroting met 3,7 miljoen. De wens van het liberale Tweede-Kamerlid, de heer Van Dijk, om ook de Algemene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf, de op een na grootste mijnwerkersorganisatie, doch niet aangesloten bij een erkende vakcentrale, voor te dragen als kandidaat voor het lidmaatschap van het Raadgevend Comité van de Kolen- en Staalgemeenschap, wordt door de regering onder ogen gezien, wanneer de vertegenwoordiging van de Nederlandse werknemers in het Comité opnieuw aan de orde is. Hierbij zal zowel de ontwikkeling van de Europese integratie als die van de Nederlandse organisatorische verhoudingen, zoals de regering die op dat moment zal beoordelen, een rol spelen. Dit antwoordt minister De Pous, mede namens minister Van Rooy en staatssecretaris Schmelzer, op vragen, die de heer Van Dijk heeft gesteld. Hoewel het ontwerp-Vorderingswet, dat momenteel bij de Tweede Kamer aanhangig is en waarin aan de overheid de bevoegdheid wordt gegeven, onder bijzondere omstandigheden tot vordering van roerende en onroerende goederen over te gaan, over het algemeen de instemming heeft van de bijzondere Kamercommisie, die de openbare behandeling van het wetsontwerp voorbereidt, toch zijn op drie onderdelen ernstige bezwaren gerezen. Op weerstand stuitte in de eerste plaats het voorstel, dat de over heid goederen in eigendom zal kunnen vorderen. Daarnaast noemt men als ernstig bezwaar, dat de schadeloosstelling niet bij de wet. maar bij algemene maatregel van bestuur wordt vastgesteld. Tenslotte keert men zich tegen het voorgestelde blanco-artikel, waarin de regering zichzelf niet nader omschreven bevoegdheden toekent. De commissie wenst haar die niet zonder meer te geven. De Parijse topconferentie van ,,de *es", de ministerconferentie van de Westeuropese Unie („de zes" plus Engeland) en het zoeken naar een samengaan van „de zes" en „de ze ven" zijn de onderwerpen, die op de voorgrond staan op de gisteren be gonnen maartzitting van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg. U$t d'ebat werd geopend door de Itali aanse christen-democraat Montini, di< zijn collega's confronteerde met d> vraag of er wel een Europese politiek bestaat. De denkbeelden op dit gebied hangen namelijk af van het standpunt, waarop men staat, zo zei hij, en met name of men lid is van „de zes" of „de zeven". Hij was van mening dat de po litiek van de Raad van Europa erop ge richt moet zijn een brug tussen de twee groepen te slaan. De Oostenrijkse chris ten-democraat Toncic was het hiermee eens en verweet de regeringen dat zij nog steeds geen gebruik maken van de mogelijkheden die de Raad van Europa voor verder- en diepgaande Europese samenwerking biedt. Toncic was van mening dat de super- nationale weg, die de Europese gemeen schappen zUn ingeslagen, niet de juiste weg Is om tot vereniging van geheel vrij Europa te komen. Er bestaan te grote_ verschillen van opvatting. Toncic dat een politieke Integra- geloofde zelfs dal tie van .,de zes" een soepeler vorm Frankryks minister van defensie Pierre Messmer, heeft de nationale defensie commissie meegedeeld, dat Frankrijk de volgende maand weer een kernbom in de Sahara tot ontploffing zal brengen. „Wij zullen het program voor de proe ven in de Sahara uitvoeren en de instal- Advert,entie Concert voor stofzuiger en strijkorkest.... De Engelse tekenaar en mu sicus Gerald Hoffnung schreef éen concert voor stofzuiger- solist en strijkorkest. De mo derne stofzuiger produceert niet zoveel geluid en dus kun nen 45 violen, eelli en bassen er wel tegenop. Maar stel dat hij Inplaats van één... een miljoen stofzuigers genomen had! Dan zou de strljkersmu- zlek in het motorgeraas ver loren zijn gegaan. Want één miljoen stofzuigers, dat zijn er onvoorstelbaar veel. En méér dan een miljoen stof zuigers heeft Ruton al ver vaardigd in de tientallen jaren van z'n bestaan. Aan alle Rutons en Rutonnettes die de fabriek verlieten, werd even veel aandacht besteed en zo groeide de ervaring van Ruton. duist door die ervaring ligt Ruton voor op andere goede merken. De Ruton is Uw trouwe strijdmakker In de veldtocht tegen het stof. 't was Ruton - 't Is Ruton •t blijft Ruton van grotere Europese eenheid in de weg zou kunnen staan. De Deense liberaal Lannuijg waar schuwde dat men niet mag proberen Engeland los te weken van zijn part ners in de Europese vrijhandelsassoci atie. De Italiaan Montini stelde voor dat politiek overleg tussen de regeringen van „de zes" open moet staan voor an-, dere landen van de Raad van Europa. Om de Raad meer politiek gewicht te geven diende Montini voorts een voor stel in om jaarlijks een groter debat te houden tussen de raadgevende ver gadering en het ministercomité. Hier bij zouden zoveel mogelijk ministers van buitenlandse zaken aanwezig moe ten ^ijn. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken. Erik Louw, heeft zich in het Zuidafrikaanse parlement voor de eerste maal duidelijk uitgesproken voor de vorming van een federatie van landen in het Zuiden van Afrika, waarin de Europeanen de macht uitoefenen. Voor dit doel zouden Zuid-Afrika. An gola. Mozambique en Noord- en Zuid- Rhodesië zich aaneen moeten sluiten. In Zuid-Rhodesië heeft deze opvatting al weerklank gevonden. Waarnemers achten haar niettemin een utopie, want mocht het ooit zover komen, dan zouden er in deze gebieden vier miljoen blanken zijn tegenover vierentwintig miljoen Afri kanen, wier eisen tot politieke mede zeggenschap steeds nadrukkelijker gefor muleerd worden. In de strijd tegen de Italiaanse weg gebruikers, die de verkeerswetten met voeten treden, is door de Italiaanse po litie een nieuw „geheim wapen" inge zet. De politie heeft voor het gehele land 1.500 patrouille-auto's ingeschakeld, die zich niet van normale wagens onder scheiden. Zij worden bemand door poli- tie-ambtenaren in burgerkleding. De taak van deze patrouilles is weg gebruikers op te sporen die de bepalin gen van de nieuwe Italiaanse verkeers wet overtreden. De maximumsnelheids- bepalingen, verkeersborden en inhaal- verboden worden over het algemeen ge negeerd. De politie hoopt met deze nieuwe wijze van patrouilleren enige orde in deze cha os te kunnen scheppen. Tot dusverre droegen alle Italiaanse verkeersagenten uniformen, terwijl hun auto's duidelijk als van de politie *1 onderscheiden waren. De Oostenrijkse president dr. Adolf Scharf heeft een V.N.-conferentie over diplomatieke betrekkingen geopend, waaraan afgevaardigden uit negentig landen deelnemen. Ook verscheidene lan den die geen lid van de V.N. zijn, heb ben vertegenwoordigers gestuurd naar deze vergadering, die zes weken zal du ren en gehouden wordt in de vroegere keizerlijke residentie, Hofburg. Op deze vergadering wordt een inter nationale conventie over diplomatieke betrekkingen vastgesteld, waartoe de internationale rechtscommissie een ont werp heeft opgesteld. „Het tweede congres van Wenen", zo genoemd omdat ook in 1815 in Wenen een conferentie is gehouden over diplo matieke aangelegenheden, zal onder meer de privileges en vormen van on schendbaarheid van diplomatieke agen ten van permanente missies vastleggen. De heer Vinsoneau (links), on derdirecteur van de grote Fran se industrie-gemeenschap Sereb, keek aandachtig toe, terwijl Sir Roy Dobson, directeur van de Engelse Hawker-Siddéley-groep met een model als voorbeeld er bij, uitlegde, hoe de werking zal zijn van de kunstmanen, waarvan er vijf als communica tiesatelliet in een baan om de aarde moeten worden gebracht. Het Brits-Franse plan zal tele foneren over grote afstanden zeer goedkoop kunnen maken, n.l. dertig cent per minuut voor vrijwel alle gesprekken, hoe ver de partners ook uit elkaar wonen. Advertentie HETJS NIEUW EN HEEL ERG LEKKER: SANDWICHSPREAD VAN CALVE VERS BEWAARD IN EEN LUCHTDICHTE POT' POT MET VACUUM-SLUI- TING... PSSSTPROEF! EN PROFITEER SNEL VAN DEZE KORTING: GROTE POT F 1.45.TIJDELIJK F 1.29. HALVE POT F 0.98TIJDELIJK F 0.89VERSSS-LEKKERU MAAKT ER MÉÉR VAN MET CAtVÉ! (Van eeu onzer redacteuren) HET FEIT, dat een vierde deel van de bevolking van West-Duits- land uit ontheemden en vluchtelingen bestaat, heeft nu reeds grote invloed op de binnen- en buitenlandse politiek van de Duitse Bondsrepubliek. Die invloed zal steeds groter worden, als de andere Duitsers zich van allerlei politieke activiteit blijven onthouden, want de ontheemden en vluchtelingen zitten niet stil. Al hebben zij zich merendeels bij de bestaande Westduitse partijen aange sloten, zij hebben een landelijke organisatie, waarin vertegenwoor digers van alle politieke groeperingen met elkaar samenwerken. Daarenboven hebben vooral de ouderen onder de negen en een half miljoen ontheemden en de ruim drie en een half miljoen vluchte lingen maar één doel, dat alle andere wensen in de schaduw stelt: de terugkeer naar de gebieden, waaruit zij aan het einde van de tweede wereldoorlog werden verdreven, of waaruit zij in de na oorlogse jaren zijn gevlucht omdat de politieke druk hen te zwaar werd. In Bonn maakt men een wezenlijk önderscheid tussen ontheemden vluchtelingen. De eerste en grootste groep afkomstig uit Sudetenland gebieden, die sinds 1945 onder Pools en Russisch bestuur staan, werd col lectief gedwongen, huis en goed prijs te geven en naar het Westen te trek ken en daar een nieuw leven te be ginnen. Het vertrek van de meer dan drie en een half miljoen vluchtelingen uit de Russische bezettingszone van Duitsland was echter het resultaat van een individueel besluit, dat meest al door persoonlijke omstandigheden werd afgedwongen. Het ligt dus voor de hand, dat de moeilijkheden, die de ontheemden moesten overwinnen, de achtergrond, waartegen zij hun po litieke activiteiten ontplooien, soms sterk verschillen van die der vluchte lingen, omdat deze laatsten vaak uit eigen verkiezing de grote stap hebben gewaagd. De ontheemden hebben zich moei lijk aangepast, zo vertelde men onj op een ontvangst in Bonn door ver tegenwoordigers van de Bond voor ont heemden en vluchtelingen, die twee i parlementsredactie) ll/TORGEN keert de voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke (39), na een verblijf van vijf maanden in ons land naar Nieuw-Guinea terug. Als een van de belangrijkste personen, betrokken bij de democratisering van het bestuur op Nieuw- Guinea, zal hij op 5 april, na de plechtige installatie van de Raad, zijn eigenlijke werkzaamheden aanvangen. Optimistisch treedt de heer Sollewijn Gelpke zijn taak tegemoet. „Van de le den van de raad zijn er, die nog geen ervaring hebben op het gebied van de staatkunde", vertelt hij. „Men mag ech ter erop rekenen, dat zij zich de be nodigde kennis en ervaring spoedig eigen zullen maken." Een voorbeeld hiervoor is Biak ge weest. Hier is in 1959 de eerste streek- gemeenscbap tot stand gekomen, met als vertegenwoordigend lichaam de streekraad, enigszins te vergelijken met een gemeenteraad. De heer Solle wijn Gelpke heeft zelf daarin een werkzaam aandeel gehad. Na Biak is het aantal streekgemeenschappen uit gebreid. Ook in de toekomst zal hun aantal nog toenemen. Analoog, maar dan voor het hele ge bied van Nieuw-Guinea, zal de Nieuw- Guinearaad gaan werken. Uit omstreeks honderd kandidaten zijn zestien leden gekozen. Daarnaast zullen twaalf leden door de gouverneur worden benoemd. Bij de verkiezingen hebben alle betrok kenen grote burgerzin getoond. „Ik ben ervan overtuigd, dat zij allen naar beste vermogen het belang, waarvoor zij ge kozen zijn, de publieke zaak van Nieuw- Guinea, zullen behartigen", aldus de heer Sollewijn. „Het gebrek aan er varing zal daarbij wel meevallen." Vorm Hoewel het de bedoeling is. dat de Nieuw-Guinearaad de rol zal gaan ver vullen, die in de ontwikkelde democra tische landen aan het parlement is toe bedeeld, staat het momenteel nog nau welijks vast, hoe de raad precies zal functioneren. De raad moet zelf z(jn vorm vinden, meent zijn voorzitter. In elk geval, zo vervolgt hij, is 'de samenstelling niet het gevolg van een verkiezingsstrijd tussen politieke par tijen. Indien bij de verkiezingen de par tijen een rol hebben gespeeld, is dit toch niet een erg grote geweest. Alleen Hol- landia maakt hierop misschien een uit zondering. Vanzelfsprekend zullen er in de raad wel schakeringen zijn, maar deze berusten meer op verschillen in per soonlijke instelling dan op afgegrensde partijinzichten. Het is overigens verwachten, dat het partijwezen in de toekomst meer en meer tot ontwikke ling zal komen. Natuurlijk is het interessant, te weten, hoe de houding van de Papoealeden in de Nieuw-Guinearaad ten opzichte van Nederland enerzijds en Indonesië ander zijds zal zijn. De heer Sollewijn ver telt, dat de Papoea's 'zich kenmerken door een snel groeiend nationaal be wustzijn. Zij willen graag hun eigen zaken behartigen. Wat in dit verband Indonesië betreft, de Papoea is niet geïnteresseerd in dit land. Hij heeft immers een minimale kans om in het Indonesische geheel een belangrijke rol te spelen. Nederlands Nieuw-Guinea telt 700.000 Papoea's. In donesië daarentegen heeft 70 miljoen inwoners. Momenteel is de aandacht van de Papoea's vooral op de ontwikke ling van hun eigen gebied gericht. Bevreemding Zoals ook in Nederland bekend is ge worden, heeft de benoeming van de heer Sollewijn Gelpke bevreemding gewekt bij de Papoeapredikant ds. F. J. S. Ru- mainum, voorzitter van de algemene synode van de Evangelisch Christelijke kerk op Nieuw-Guinea. Het had de pre dikant teleurgesteld, dat de Nederlandse Kroon tot voorzitter van de raad iemand had benoemd, die niet is aangesloten bij een kerkgenootschap. Overigens zei ds. Rumainum bij die gelegenheid, uitslui tend voor zichzelf te spreken. Gevraagd naar de invloed van zijn levensovertuiging op de functie, die h(j binnenkort t« verrichten krijgt, ant woordde de heer Sollewijn Gelpke, het tot zijn taak te rekenen, alle leden van de raad de gelegenheid te geven, onbe lemmerd hun meningen en overtuigin gen te uiten. Zoals In ieder parlement zal dan de stemming de wil van de meerderheid tol uitdrukking brengen. Dat is democratie. Op 5 april zal dus de democratie op Nieuw-Guinea op landelijk niveau haar intrede doen. De datum zal bekend blijven als een mijlpaal in de geschiedenis van dit gebied. Meer en meer zal de Pa poea de gelegenheid krijgen, zelf zijn eigen zaken te behartigen. Goede re sultaten belooft de toekomst, wanneer allen, die de zaak van Nieuw-Guinea dienen, de gelegenheid krijgen, zich in rust en harmonie aan hun belangrijke taak te wijden. FASCISTEN BREKEN OP SICILIË KABINET De regionale regering van Sicilië een coalitie van christen-democraten, liberalen, fascisten en monarchisten, is afgetreden nadat de fascisten waren uit getreden. Wellicht zullen de christen democraten nu samengaan met de Nenni- socialisten. KADOttA N.V. AMTtADAH Gezaghebbende kringen in Johannesburg en Pre toria achten het niet on mogelijk dat de Zuid afrikaanse premier dr. H. Vcrwoerd een parti culier bezoek aan Ne derland zal brengen na afloop van de maandag in Londen beginnende conferentie van pre miers der gemenebest- landen. Op vier-jarige leeftijd emigreerde Ver woerd uit Nederland en is er sindsdien nooit te ruggekeerd. Italiaanse kinderen heb ben een opvallend grote belangstelling getoond voor Nederlandse onder werpen, bij een school- tekenwedstrijd in elf Europese landen. Van acht Italiaanse inzen dingen, waren er drie op Nederland geïnspi reerd. Naar schatting zijn veer-/ tig mensen om het leven gekomen bij de begra fenis van Koning Mo hammed van Marokko. I Sommigen stierven ten gevolge van een zonne steek, anderen werden in het gedrang onder de voet gelopen en drie mensen pleegden zelf moord. Angier Biddle Duke, chef van het Amerikaan se protocol is van me ning dat de Amerikaan se ambassadeurs in Pa rijs, Rome en Londen te hoge bedragen uitgeven voor vermaak. Hij was er niet van overtuigd dat de grootte van re- presentatictoeiage een beslissende factor voor het succes van een di plomatieke missie is. De Karei Doorman heeft op zijn jongste wereld reis 22000 ton olie en de vliegtuigen twee mil joen liter brandstof ver bruikt. De bemanning consumeerde 372000 blikken en flesjes bier, bijna vier miljoen siga retten en ongeveer 100000 broden. De scheepsbibliotheek leen de 9000 boeken uit en er werden 264 filmvoor stellingen gegeven. Van de aardappeloogst 1959 is door Nederland se gezinnen 865900 ton gekocht tegen 814800 in het jaar daarvoor. Dit betekent een toeneming van 51100 ton of zes procent. Het Westduitse hoogge rechtshof heeft de huis schilder Erich Engel-: hardt tot 2'/2 jaar ver oordeeld wegens spio nage voor de Sowjets. Engelhardt, wiens acti viteiten al sinds 1954 dateren, had zich toege legd op het verzamelen van inlichtingen over de Amerikaanse troepen in Duitsland. 535) Behalve koper, heeft ook zil ver een remmende invloed op de groei van sommige organismen en by zeer laag staande organismen biykt zilver zelfs een dodende en vernie tigende uitwerking te hebben. Op eenvoudige wijze kan dit worden aangetoond door In een glas water met algen, die In elke slootvoor komen, een zilveren munt te leggen. De algen gaan dan subiet te gronde. Over de dood van die onschuldige algen kunnen we ons werkelijk niet vrolijk maken, maar belangrijker is de bacteriedodende werking die van het zilver uitgaat en welke methode dan ook veelvuldig wordt toegepast om water te desinfecteren. Op een poreuze of korrelige massa wordt dan fijn verdeeld zilver neergeslagen, vaar doorheen men het water laat sijpelen dat de zll- verkemen opneemt, waardoor het water gedesinfecteerd wordt. Aldus be handeld water be houdt ook in de vorm van ijs zijn desinfecterende wer king. Dit zilver lost voor 15 tot 60 millloenste gram in 1 liter water op, hetgeen buitengewoon gering is, maar anderzijds Is de uit werking van die kleine hoeveelheid dan ook werkelijk verbluffend. Want ook al zijn er mlllloencn kiemen In het water, na 2 uur zijn zc dood. Het zilver lost n.l. op In ion-vorm dat is een electrlsch geladen atoom of atoomgroep en tussen dit Ion en de bacterie vindt een ladingsverwisseling trische weg worden gedood. zy wor den geëlectrocuteerd. Ook al ïykt de opgeloste hoeveel heid zilver van 15 millloenste gram in 1 liter byzonder gering en ook al schynt water dat 1 milltoen typhus- bacteriën per kubieke centimeter be vat, zwaar besmet, elke bacterie wordt in dit geval toch nog door 90 milliocn zilverionen beladen en daar kan die bacterie beslist niet tegen. Hoger georganiseerde cellen, zoals verschillende glstcellen, worden door de zllverlonen echter niet aangetast. Nu we dit weten, vinden we het dan niet merkwaardig dat de mens sinds overoude tyden het liefst zilve ren lepels en vorken gebruikte of als het er af kon gouden eetgerei, dat dezelfde steriliserende werking heeft? Het grootste nut van deze zil veren of gouden voorwerpen wordt waarschyniyk ech ter niet tydens de maaltyd verkregen, doch daarna, wan neer de lepels en vorken In het af- waswater miljar den kiemen doden, die anders gevaar zouden hebben opgeleverd. Er zyn vele andere voorbeelden, waaruit biyken kan, dat de mens van oudsher het beste deed wat er onder de gegeven omstandigheden gedaan kon worden, zonder dat hy in feite wist, wat er achter stak. Een mar kant voorbeeld hiervan is de leerbe- werking, waarvan de tegenwoordige wetenschap ook alle geheimen nog niet heeft kunnen onthullen. plaats, zodat de bacteriën langs elee- Daarover een volgende keer. miljoen leden telt. Het grootste gedeel te van deze van huis en haard verdre ven mensen is niet tevreden met de omstandigheden, waaronder zij na al die jaren nog moeten leven. Ongeveer negentig procent is werknemers en heeft een plaats gevonden in de West duitse industrie. Niet minder dan 800.00,0 mensen moeten van steun le- Daar komt nog bij, dat het meren deel van dc ontheemden van het platteland afkomstig was, een onaf hankelijk bestaan leidde en dus om die reden al moeilijk kan wennen aan de geheel nieuwe levensomstandighe den als Industrie-arbeider, ook al heb ben zij veelal een behoorlijk Inkomen. Hier spelen ook sociale problemen een rol van betekenis. Men kan dan ook vaak dc klacht horen, dat men op de duur moeiiyk genoegen ermee kan nemen, dat men van een welgestelde en geachte boer een nummer in een fabriek is geworden. NOORDRIJN In de ene staat heeft men zich ge makkelijker aangepast dan in de an dere, In Noordrijn-Westfalcn byv. (een staat met' vijftien miljoen inwo ners, waarvan er acht miljoen in het Roergebied wonen) hebben zich geen bijzondere moeilijkheden voorgedaan met de drie miljoen ontheemden en vluchtelingen, die zich daar hebben ge vestigd. De opneming in het arbeids proces is volledig geslaagd, een voor uitstrevend woningbouwprogramma (men hoopt de woningnood volgend jaar vrijwel geheel onder de knie te hebben) heeft problemen op het gebied van de huisvesting tot het uiterste be perkt. En ook de vluchtelingen, die nog dagelijks de staat van Berlijn uit binnenstromen, worden nog steeds zon der horten en stoten in de maatschap pelijke samenleving opgenomen. ISOLEMENT In Noordrljn-Westfalen, zo vertelde ons de r.k. minister van binnenland se zaken Dufhues vormen de ontheem den en de vluchtelingen geen afzon derlijke gemeenschap, al onderhou den zij culturele banden met elkaar. Persoonlijk hebben vrijwel allen zich aangepast en daardoor is er geen sprake van een ongezond Isolement, waarin deze miljoenen mensen al gauw terecht zouden kunnen komen, als zij geen gelegenheid hadden ge kregen een deel van het geheel te gaan uitmaken. Dat is wellicht ook de reden van het falen van de Vluchtelingenpartij in deze wat bevolkingsaantal betreft grootste staat van de Duitse Bonds republiek. Die partij heeft in Noord rljn-Westfalen geen voet aan de grond gekregen. Minder vlot ging de opneming van de miljoenen ontheemden en vluch telingen in de staten als Sleeswijk-Hol- stein, Nedersaksen, Beieren en Badcn- Wuerttemberg. Maar ook daar zyn de problemen ten slotte overwonnen. GODSDIENST Ongeveer 55 pet. van de ontheem den en vluchtelingen in West-Duitsland zijn protestants en de rest is rooms- katholiek. Zij werden zonder dat op hun godsdienst en op de verhoudingen in de staten waar zij een nieuw leven moesten beginnen werd gelet over de gehele Bondsrepubliek verspreid. Dit heeft tot gunstige verhoudingen tussen evangelischen en rooms-katho- lieken geleid. Zo gebruikt men in ve le plaatsen eikaars kerken. Ook de Christelijk-democratische Unie van Bondskanselier Adenauer heeft van deze goede betrekkingen tussen men sen van verschillende godsdienstige richtingen kunnen profiteren bij de ver kiezingen voor de Bondsdag. Toch is en blijft er ontevredenheid. Velen blijven terugverlangen naar hun geboortestreek en kunnen reeds om die reden moeilijk berusten in de omstandigheden, waarin zij moeten le ven. In een gesprek met enkele lei dende figuren, zoals de president van de Bond voor ontheemden en vluch telingen, Krüger en de parlementsle den Baron Manteuffel (CDU) en Jaxe (SPD), hebben we de vraag gesteld of deze ontevredenheid onder miljoe nen van deze mensen op de duur niet een politiek probleem van de eerste or de kan worden, in het bijzonder, als het Wirtschaftswunder van minister Erhard zijn glans geheel heeft verlo ren. Dan bestaat het gevaar, dat deze wat gctalssterkte cn activiteit betreft invloedrijke groep in West-Duitsland met nog meer klem dan thans reeds het geval is, gaat aandringen op te ruggave van de „verloren gebieden". En dan kunnen de Duitsers opnieuw in dc richting van een ongezond na tionalisme worden gedreven. Iets van deze nationalistische ge voelens hebben we kunnen constate ren op de demonstratieve bijeenkomst, die de ontheemden en vluchtelingen vorig jaar in West-Berlijn hebben ge houden. Daar zijn dingen gezegd, die op zichzelf niet alarmerend behoeven te zijn. maar die het kunnen worden, wanneer de politieke ontwikkeling in de Duitse Bondsrepubliek door gebeur tenissen, die thans nog niet voorzien kunnen worden, onverhoopt een ver keerde richting zou inslaan. Over het al dan niet gerechtvaardigd zijn van de verlangens van de ontheemden en vluchtelingen hopen we in een volgend artikel het een en ander te schrijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5