Leiderdorp Leidse valt buiten ontwerp grenswi j ziging Drie schilders exposeren in trappenhuis van academie Verzet Joden omvangrijker dan velen menen Agenda voor Leiden Den Haag zond bericht Uitbreidingsplan voor Zijl- en Meyepolder is nu goedgekeurd Kunstenaars met zuidelijke allure Prof. dr. J. Pressor in LEIDEN: NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 MAART 1961 Donderdag Schouwburg, 8 uur: Charlotte Kohier met „Lady L" Geref. jeugdhuis, 8 uur; Chr Emigratie- centrale, voorlichtingsavond Australië. Stadsgehoorzaal. 8 uur. Residentie-Or kest. Soliste: Consuelo Rubio, sopraan. Antonius clubhuis, 8 uur: Première Jeugdfilm „De gebroken Ruit", Kon. Ned. Korfbalbond. Vrijdag In den vergulden 'iurK, 8 uur: Jaarver gadering Chr. Korfbalbond. Foyer gehoorzaal, 8 uur: Reisavond Lissone-Lindeman met kleurendia's en film. Aiutomus clubhuis, 8 uur: Gezellige ■rvood «Philadelphia". Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, Lissone-Linde- manmiddag met reisfilms. Academisch ziekenhuis, 8 uur: Aan vang K. en O. cursus „Schijnwerpers op het A.Z.". Schouwburg, 8 uur; De Spaanse Bra bander, door Rotit. Toneel, voor K. en O. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Jaarver gadering Statenkring Leiden CHU, ds. D. ter Steege uit Overveen over „Is Christelijke politiek nog mogelijk?" Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Leiderdorp, gemeentehuis, 7.45 uur: Raadsvergadering. Haarlemmerstraat 258, 3.306 uur: Re ceptie woninginrichting fa. B. L. v. d. Klugt en Zoon t.g.v. 60_Jarig bestaan. Zaterdag Legermuseum, 2.30 uur: Excursie Vola. Het gulden Vlies, 3.30 uur: Herdenking 85-jarig bestaan genootschap „Kennis is Macht", en receptie. De Burcht, 8 uur D.O.B. met „Gieren op 't veilig nest", vain H_ Mc Pherson. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Leerlingenatvomi Martien Opdam. Foyer gehoorzaal, 8 uur: Propaganda- contactavond Contactcommissie Reserve- Gemeentepolitie. De Burcht. 7.45 uur: Feestavond IKI, Voorschoten met cabaret-variété Eddy de Valk. Films Casino (2.30, 7 en 9.16 uur): Leise flehen meine Lieder (ai.). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Uit het leven van een zondige vrouw (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Weit ïst der Weg (alle leeftijden). Rex (2.30, 7:15 en 9.15 uur): Gevaarlijke puberteit (18 j.). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De bal lade van een soldaat (14 Jaar;. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote bedrieger (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (7 en 7.30 uur): zal wind erven (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mes 08 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Pearl Har bour - Hiroshima (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met maandag: De vijand kwam te nachts (14 jaar); dinsdag tot en met donderdag: Ik en de kolonel (14 jaar). Studio (230. 7 en 9.15 uur)De ballade van een soldaat (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote bedrieger (14 jaar). Apotheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Lakenhal. Tentoonstelling groep Atol (tot 27 maart). GEHEEL overeenkomstig onze pu- blikatie van vorige week heeft het gemeentebestuur van Leiderdorp thans bericht ontvangen, dat het in het wetsontwerp voor wijzigingen in de grenssituatie in de Leidse agglo meratie niet zal voorkomen. Boven dien zijn de uitbreidingsplannen van de gemeente Leiderdorp voor de „omstreden" Zijllaan- en Meyepolder goedgekeurd. Heet lijdt geen twijfel, dat het ge meentebestuur van Leiden hierover diep teleurgesteld zal zijn. Reeds over het laatste voorstel van Ged. Staten, waar bij Leiderdorp evenmin was betrokken, schreven B. en W. van Leiden in mei 1960 het volgende. „Het geeft aan de ene kant gelegen heid tot uitbreiding van de gemeente Leiden, maar onthoudt aan de andere kant Leiden de mogelijkheid om tot een goede oplossing te komen van de vraag stukken. Het zal Leiden niet mogelijk zijn uit te groeien tot een harmonisch geheel, dat tevens een belangrijke bij drage kan leveren tot de oplossing van de problemen in de randstad Holland. Weliswaar heeft het niet betrekken van de gemeente Leiderdorp in dit plan tot gevolg dat het gedeelte van 7r>eh>r- woude. gelegen tussen sooorlijn Leiden Utrecht, de grens tussen Zocferwoude en Hazerswoude, de Rijn en de tegen woordige grens Zoeterwoud?Leiden, niet bij Leiderdorp maar bij Leiden wordt gevoegd, maar dit kan in genen dele als een compensatie voor het ge mis van het noordelijke gedeelte van Leiderdorp dienen". Leiden beschouwt de Leiderdorpse Zijllaan- en Meyepolder als de voor naamste uitbreidingsmogelijkheid. Als deze wegvalt, wordt de nieuwbouwca- paciteit van het toekomstige Leiden bui ten de tegenwoordige grenzen met biina de helft verminderd: van 70.000 tot 40.000 inwoners. Dientengevolge daalt de totale capaciteit van de nieuwe gemeente van 170.000 tot 140.000. Leiden heeft zich in dit verband steeds beroepen op de sane ringsurgentie waarmee de stad zit. Andere structuur Leiden is het ook niet eens met de wijze waarop het gemeentebestuur van Leiderdorp deze grote wijk denkt te be bouwen. Het college van B. en W. sprak zelfs als zijn mening uit, dat het twijfelt aan het juiste taakbewustzijn van het Leiderdorpse gemeentebestuur, dat. naar de indruk van Leiden, onmisbaar tekort schiet in visie ten aanzien van de eisen die aan de opbouw van een stedelijke woonwijk van enige allure binnen het raam van de agglomeratie zijn verbon den. Leiden wenst in dit gebied namelijk meer arbeiderswoningen. „Die hebben wij juist nodig om de mensen die de krot woningen moeten verlaten, te huisves ten. Met de door Leiderdorp ontworpen woningbouw kunnen wij niet tot sane ring van de oude gedeelten van Leiden overgaan". Zo verklaarde de vertegen woordiger van Leiden tijdens een open bare zitting van Ged. Staten in novem ber vorig jaar waarin de tegen de Leider dorpse uitbreidingsplannen ingekomen bezwaren aan de orde kwamen. Ongegrond verwijt In die vergadering wees de burgemees ter van Leiderdorp, de heer K. van Die- peningen. 't verwijt van Leiden dat het gemeentebestuur van Leiderdorp zou zijn afgeweken van het structuurplan Leiden met kracht van de hand. De stedebouwkundige adviseur van Leiderdorp verklaarde met betrekking tot de Leidse suggesties aangaande het omstreden gebied, dat het tij gelukkig begint te keren. „Het is alles flat- en hoogbouw wat de klok slaat. Nu wordt dit anders. Daarom zijn er iri Leiderdorp tegen de grens van Leiden eengezins woningen ontworpen in alle huurprij zen". B. en W. van Leiderdorp gaven in augustus 1960 te kennen, dat het ge meentebestuur van Leiden niet heeft kunnen aantonen, dat het algemeen be lang de toevoeging van de Leiderdorpse polders aan Leiden vordert. „Het is niet juist, dat aan Leiden de mogelijkheden worden onthouden om tot een goede oplossing der huisvestings problemen te komen. Het gemeentebe stuur van Leiden wenst die mogelijkhe den niet, aangezien men blijkbaar in an nexatie de enige oplossing ziet. Het zou gevaarlijk zijn, deze gronden aan Leiden toe te voegen, omdat het evenwicht in de stad Leiden dan nog meer verstoord zou worden en van een harmonische opbouw van de nieuwe wijken in Leiderdorp geen sprake zou zijn". Leiderdorp is er ook van overtuigd, dat aan de algehele opheffing van deze gemeente niet kan worden ontkomen als de polders naar Leiden zouden gaan. Het overblijvende stuk zal nauwelijks aanspraak kunnen maken op een zelfstan dig voortbestaan. Van een planologische eenheid zal geen sprake meer zijn. De plannen Wat is Leiderdorp eigenlijk met deze polders, die zich achter de Van der Valk Boumanweg uitstrekken, van plan? Wel. daar zullen in totaal ongeveer 25 000 mensen kunnen wonen. De eerste plan nen voorzien in de bouw van 15 gebou wen, 1125 eengezinswoningen. 310 flat woningen. 124 bejaardenwoningen, 22 winkels. 86 boxgarages en 1 bedr-ijfsga- rage. Dat is ongeveer een vierde deel van het totale plan. De ontsluiting van het plan heeft plaats door een hoofdweg die de Van der Valk Boumanweg verbindt met het toekom stige centrum van de grote wijk. Verder is gezorgd voor aansluiting van de be staande wegen op de wegen van het nieuwe gedeelte. De laagbouw is voornamelijk geprojec teerd in het zuidelijk gedeelte van het plan, in aansluiting op de bestaande laag bouw. De hoogbouw, overwegend 3 en 4 hoog, is geprojecteerd in de noordelijke zone, als begeleiding van de grotere we gen en als accent bij het toekomstige cen trum. De middenstandsbouw ligt ten westen van de Berkenkade en langs een wijk- park. Daarvoor is de mogelijkheid ge opend een eengezinshuis of 'n huis in rijen van 4 tot 6 of flatbouw te bewonen. Langs de Rijn is nog een gelegenheid Verklaring van het Leiderdorpse uitbreidingsplan: A Verlengde Berkenrode (met aan sluiting bovenaan aan Hoogmade seweg); B Rijn en Van der Valk Bouman weg; C punt waar het korte gedeelte van de M. P. Splinterlaan (even voor bij Ouderzorg en De Ridder) uit komt op de Van der Valk Bou manweg; D weg die het totale plan horizon taal doorsnijdt; E Munnikeweg; M plan „Ter Meye", langs de Ber kenrode; 1 suggestie voor Geref. kerk; 2 suggestie voor r.k. kerk; 3 raadhuis; 4 hoge bouw (ong. 8 lagen); 5 hoge bouw (ong. 8 lagen); 6 sportvelden; 7 flativoningen (zoals op verschei dene andere plaatsen in de wijk); plaats voor winkels. een villa te bouwen, te weten op het vrijkomende terrein van de steenfabriek. De overige terreinen worden bestemd voor arbeiderswoningen. Op de belangrijke punten van het plan zijn de grotere openbare en bijzondere gebouwen gedacht. De kleinere, die alle een voorziening voor de buurt betekenen, zijn in buurtjes opgenomen. Als hoofdaccent van het totale plan is het raadhuis geprojecteerd bij een vijver aan de rand van het wijkpark. In de behoefte aan winkels kan worden voorzien door de bestaande winkels aan de rand van het nieuwe plan en door het latere grote winkelcentrum ten noordoosten van het wijkpark. De groenvoorziening bestaat onder meer uit een groot wijkpark. waarin de nodige elementen voor passieve en ac tieve recreatie zullen worden opgenomen. De waterbeheersing van het terrein maakte het nodig singels te projecteren. De grote vijver zal eerst dienen voor grondwinning ten behoeve van de straat- aanleg en na een afronding een hoofd element in het totale plan worden Ter Meye Een deel van het hierboven beschre ven project is „Ter Meye" genaamd. Het strekt zich uit langs de Berkenkadae. Dit deel komt het eerst in uitvoering. Het voorziet in de bouw van ongeveer 290 woningen. De verlengde Acacialaan verdeelt het in een noordelijk cn een zuidelijk deel. In het zuidelijk deel is langs de Rijn een open bebouwing geprojecteerd, die gedeeltelijk aansluit aan de reeds be staande bebouwing. De overige huizen zijn gedacht in half-open bebouwing. De huizen in het plan Ter Meye in open bebouwing, 20 in totaal (men vindt ze alleen in het zuidelijk deel), staan langs de Rijn en de Berkenkade tot aan de Acacialaan. In de driehoek tussen deze beide formaties en het verlengde van de Acacialaan zyn zestien blokjes in half-open bebouwing aangegeven. Aan een plein is plaats voor drie series boxengarages. Het noordelijke gedeelte is opgebouwd uit een drietal eenheden van eengezinswoningen (het gehele pro ject bevat alleen eengezinswoningen- middenstandsbouw) in half-open bebou wing. De eenheden hebben alle 11 nuizen- blokjes, 2 series boxengarages en een speelterrein. Tussen de noordelijke en de middelste eenheid is een singel ge dacht om aan de waterhuishoudkundige eisen te voldoen. De verbrede Berkenkade komt uit bij de brug. dde over de Rijn zal worden gebouwd en ter hoogte van „Grenshoek" aansluiting geeft op de Hoge Rijndijk. In de toekomst is het dus zo, dat het centrum van het verkeer In Leiderdorp niet meer wordt bepaald door Brugge- straat, Leiderdorpse brug. Hoofdstraat en Hoogmadeseweg. De Hoogmadeseweg krijgt namelijk een aftakking naar de verbrede Berkenkade en via de over de Rijn te bouwen brug verlaat het verkeer het dorp. De reeds traditie wordende serie tentoonstellingen van moderne beel dende kunst in het trappenhuis van de academie aan het Rapenburg wordt met ingang van heden vervolgd met een expositie van Jan van Goethem, Jacques van der Heyden en Jean Leering. De twee eersten zijn Bossenaren, de laatste studeert bouwkunde in Delft, maar met zijn drieën vormen zij wel bepaald een team met zuidelijke tendensen. Werk uit de contreien van over de Moerdijk wordt hier zelden gezien, zodat het initiatief voor deze expositie alleszins acceptabel genoemd mag worden. de 'tachisten met hun waardering van „Het zullen wel weer abstracten zijn!", zo horen wij velen verzuchten. Want met dat abstracte vlot het nog maar steeds niet zo geweldig bij het grote publiek, zelfs niet bij een zich intellec tueel noemend publiek. Men zij ge troost. want helemaal onherkenbaar zijn de meeste van de tentoongestelde wer ken niet. Integendeel: men heeft zich duidelijk laten inspireren door de wer kelijkheid, in dit geval voornamelijk door de realiteit van het landschap, zijn oervorm of dat, wat de mens ermee heeft gedaan. Impressionisme zonder meer is het niet geworden, meer een soort dicht werk rond een motief. En het is niet zonder betekenis, dat één van hen, de Delftse student Leering, zich uit drukkelijk verwant verklaart aan Cézanne bijvoorbeeld en aan Ba- zaine. Cézanne, die de structuur van het landschap wilde zien. En Ba- zaine, die het kleurenoerwoud van het psychogram tot een krachtig, vreugdevol herinneren heeft ge maakt aan eenmaalgeziene" verten. Het moge verder ook als kentekenend worden beschouwd, dat de drie kunste naars heel veel buiten werken en intens in contact met de natuur. Dat bindt hen te zamen evenals de analyse van hun werken, die de Delftse student in de bouwkunde, Jean Leering, weet te vin den. Men werkt als kunstenaar niet mei een vooropgezet programma, maar men weet achteraf toch wel graag, waarom men iets zó en zó heeft gedaan en niet anders. Overigens: Leering organiseerde de tentoonstelling van nieuwe religieuze kunst in Delft in '58 en kwam zodoende met de andere twee in contact en maakte zelfs reizen met hen. Jan van Goethem werd in '29 In Den Bosch geboren, Jacques van der Heyden in '28. De DeLftenaar Jean Leering komt uit IJs6elstein, waar hij in "34 het levens, licht zag. Jan van Goethem doorliet»- „architectuur*' aan de academie van Tilburg, kunstnijverheid in Eindhoven en de particuliere scholing van de be kende architect-criticus Bruno Zevi in Rome. Architectuur/structuur, het zit ei bij hem dus ook wel in. Jacques van der Heyden ging op de academies van Am sterdam, Den Bosch, Tilburg en Maas tricht het métier leren. Het aantal tentoonstellingen, waar aan zij gedrieën of persoonlijk heb- bijen deelgenomen, is niet gering. Tot zelfs in Salzburg, Parijs en Gre noble hebben zij weten door te drin gen. Op de tentoonstelling START 1960-1961, die momenteel in Utrecht is en a.s. zaterdag naar Almelo gaat, is ook werk van Jan van Goethem te zien, terwijl hij eveneens meedoet aan de a.s. tentoonstelling van „Bosse" kunstenaars in het zoge naamde „Kruithuis" aldaar. Van der Heyden deed mee aan de START- tentoonstellingen van de drie laatste laren en aan CONTOUR 1960 in Delft. De onderhavige tentoonstel ling in de academie is in hoofdzaken overgenomen van de tentoonstelling In de mensa van de Techn. Hoge school in Délft in 1960. De tentoonstelling omvat 35 werken, schilderijen, tekeningen, aquarellen en gouaches. De schilderijen zijn uitsluitend van Van der Heyden; zij doen het meest „abstract" aan. De expositie is de gehele maand maart te zien. Zij werd georganiseerd door het L_A.K. en de commissie voor het studium generale. C. Th. Wilbert-Reisberman Op dit fragment van de kaart van het structuurplan voor de Leidse agglomeratie is de nieuwe Leiderdorpse woonwijk het lichtgrijze gedeelte. In dit reusachtige blok achter de Van der Valk Boumanweg is 190 ha beschikbaar. Bij een dichtheid van 35 woningen per ha zouden 6700 huizen kunnen worden gebouwd. Bij een ge middelde woningbezetting van 3,5 of 3,9 (als in 1940) zal het toekomstige inwonertal van de gehele gemeente 30.000 tot 33.000 en dat van de nieuwe wijk 23.000 tot 26.000 bedragen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Annette d v A H L Osseman en C M van Rooijen; Catha- rina Adriana Maria d v A J J Der nee cn J E Eijs; Adriaan z v J Ravensbergen en W Gordijn; Jan z v F van Delft en J van Leeuwen; Leonardus Franciscus z v S Steensma en M T van Bellen; Gerardus Alber- tus z v J de Wagenaar en I A M van RÜt; Theodorus Johannes Cornells z v J J Kruyt en M P den Haan; Ma ria Margaretha d v J van Tongeren J van Rhijn; Antonia Maria d v W Regeer en J A Klaassen. OVERLEDEN: F G van Tongeren, 47 j., man; M Hoveling. 72 j, wed van P J Ultee; E Lancel, 74 j. wed van C van Nimwegen; G Verdoes, 80 J, man; A D Zwa9n. 24 j. echtgen. v J Ouwehand: C M T van Beek. 1 J, dochter; M A Heuzen, 73 j, vrouw; M E Angevaren, 59 j, echtgen. v A J v d Zalm; P Zoetemelk, 76 j. man, W de Roode, 2 weken, zoon; C J van Steen, 57 j, echtgen. v J Vogelaar. Zie voor stadsnieuws ook pagina 11 GISTERAVOND in het academiegebouw sprekend over „Joden in Neder land in het verzet 1940-1945" heeft prof. dr. J. Presser van de ge meentelijke universiteit te Amsterdam drie min of meer „provocerende" stellingen geponeerd: 1. het aantal Joodse verzetsstrijders in Nederland was relatief groter dan het aantal niet-Joodse; 2. het verzet van de Joden is evenzeer door de Duitsers overschat als door de Nederlanders onderschat; 3. er is geen enkele vorm van verzet geweest in Nederland, waaraan Joden ontbraken. Weinig bekend is, dat op de ere-lijst van gevallenen in het verzet reeds op de eerste bladzijde twee namen van Joden voorkomen op een totaal van elf en dat de eerste twee verzetsstrijders die in Nederland voor een Duits vuurpeloton stonden, Jood waren. Overigens, zo deelde de Amsterdamse hoogleraar mee. is het moeilijk goede documentatie op te bouwen. Het percentage gevallenen onder de Joodse verzetsstrijders is zeer hoog, doordat het risico voor hen veel groter was en van i de overlevenden weigeren velen her- j inneringen aan deze barre tijd op 't halen. Bij de niet-Joodse verzetsstrijders was het doel over het algemeen het bewerkstelligen van politieke vrijheid, de aard van het Joodse verzet was ge heel anders. Bij de Jood was het verzet een strijd- tegen biologische vernietiging, een gevecht om niet als ongedierte ie worden uitigeroeid, welk lot honderd duizend Joden in Nederland en zes mil joen over de gehele wereld hebben on dergaan. Haul Het Joodse verzet had plaats indivi dueel of in samenwerking met niet-Jo- den. Vaak echter werden Joodse ver zetsstrijders niet toegelaten tot niet- Joodse verzetsorganisaties, soms uit no bele motieven (te gevaarlijk), soms uit Jodenhaat, die helaas ook in deze krin gen werd aangetroffen, hoe vreemd het moge lijken. Als vierde stelling meende prof. Presser nog aan de vorige te mogen toevoegen: de eerste verzetsstrijders waren Joden. Reeds vóór de oorlog hadden zich Joodse verzetsgroepen gevormd, die de str(jd aanbonden tegen het opkomende fascisme. Het verzet begon duidelijker vormen aan te nemen, toen in 1912 de deportaties begonnen. Uit die tijd dateren ont- snappingsverhalen, waarhij de wild- west-geschiedenissen in het niet ver zinken. Zuigelingen werden In dozen cn rugzakken in vrijheid gebracht, terwijl hun moeders de vijand mis leidden door poppen op de arm te dragen. Indrukwekkend is ook het werk van de zogenaamde Palestina-piomcrs. die knappe reddingsstaaltjes volbrachten en daarbij ware heldenmoed hebben be- loond. Sommigen van hen slaagden erin Frankrijk te bereiken om daar een plaat» in de verzetsbeweging in te nemen, tci- wijl m het kamp Westerbork de com mandant zijn verbazing uitsprak over de houding van daar ondergebrachte pioniers, die tal van ontvluchtingen or ganiseerden. Vele Joden werkten mee aan d« ülegale pers en er waren er ook. die het meesterschap wat het vervalsen van hadden bereikt papieren betreft. Gedwee Men vraagt zich af, waarom dan toch ook nog zo vele Joden zich zonder ver zet naar de slachtbank hebben laten leiden. Dit wordt verschillend ver klaard. Er zijn religieuze motieven. Jo. den verstaan onder het begrip „held haftigheid" vaak iets anders dan niet» Joden, en ook hebben betrokkenen ge zegd, dat zij zich wel zouden hebben verzet als men hen niet eerst op uiterst geraffineerde manier volkomen murw had gemaakt. Wisten de gevangengenomen Jo den dan ndet, dat zij ten dode ge doemd waren? Het enige antwoord dat prof. Presser op deze vraag kon geven was: zij wisten het en tege lijkertijd wisten zij het niet Ten slotte merkte de spreker op, dat de titel van zijn voordracht eigenlijk niet geheel juist was. Het belangrijkste en indrukwekkendste verzet van de Joden heeft pas plaats gehad na hun geweld dadige wegvoering, in de kampen. De voor een ieder toegankelijke bij eenkomst (zo druk bezocht, dat naar een grotere zaal moest worden verhuisd) was belegd door het historisch genoot schap Robert Frum. Het gesprokene werd op de band opgenomen voor pa tiënten van een sanatorium in Laren en men deelde mee, aat prof. Presser voor nemens is over het behandelde onder werp een boek te schrijven, zodat Lel den in zekere zin een primeur had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3