Onderzoek op Nieuw-Guinea door twee Leidse botanici Minister Van Aartsen sprak met B. en W. van Leiden Duurste centrifuges zijn niet altijd de beste nog dc3 cene Link van Hofwijk zorgde voor een wereldprimeur Waarschuwing aan jeugd tegen mariruanagebruik Met subsidie van Z.W.O. Jeugdoongres op Oud-Poelgeest Leidse oud-strijders hoorden iets over korps mariniers MODERN EN VOORDELIG Boeren-Leidse kaasmakers hadden goed seizoen Maar goedkopere slecht beveiligd Ook Leiden bij huldiging van Koningin Inbraak in Leiden President van rechtbank Leidse E.H.D. kreeg nieuwe wagen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 2 WAART 1961 Vier maanden geëist tegen twee Leidenaars De officier van Justitie bij de Haagse politierechter eiste tegen twee Leidena- ren, een 27-jafige expeditisknecht en een winkelier, een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden togen de expeditieknecht bovendien een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hij werd besöbuldigd van diefstal van 100 kg suiker, die hij had -verkocht aan de winkelier. De expeditieknecht was in oktober van het vorige jaar een zaak binnenge wandeld, waar hij deed alsof hij expe ditiewerkzaamheden verrichtte. Dat deedhij niet, maar hij pakte wel de suiker weg. Hij had het gestolene f30 beneden de marktprijs aan de winke lier verkocht. „Ik heb er niet bij doorgedacht", ver klaarde deze nu. De rechter vroeg hem, of hij er wel eens over had nagedacht, hoe een expeditieknecht aan 100 kg sui ker kwam. „U begreep het best", zei hu, ,jhet kon nooit zuivere koffie, en in dit geval suiker, zijn geweest". Even later merkte de politierechter, dat deze ver. dachte een ontzagwekkend strafblad had. Ook de expeditiekneoht bleek geen schone straflijst te hebben. Het toezicht van de reclassering had niet veel gehol pen. De raadsvrouwe van de expeditie- knecht, mr. freule Roëll uit Leiden, vroeg of de zaak tegen de expeditie kneoht nog even kon worden aangehou den. Zij wilde, dat eerst een psychia trisch rapport en een nader rapport van de reclassering zouden worden uitge bracht. De rechter willigde dit ver zoek in. „Is het zo bevallen in de gevangenis?" vroeg de politierechter aan de winkelier, die reeds verscheidene malen had „ge zeten". Het antiwoord was ontkennend en de politierechter veroordeelde de winkelier tot een boete van f 100 en dr.e maanden voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Hierop zei verdachte „Dank u, edelacht bare". Op Kasteel Oud-Poelgeest te Oegst- geest zal van 19—31 juli het tiende Euro pese Oecumenische Jeugd-Congres wor den gehouden. Het thema van dit lus trumcongres is: Eufrica Avonturen van tiwee continenten. Vragen, die dit onderwerp oproept, zullen ter sprake komen in de inleidin gen, waarvan wij noemen: „Europese staten trekken hun sporen door Afrika' (het beleid van vroeger en de crisis van nu); „Afrika wil zijn eigen weg gaan kan Europa een partner zijn op die weg?"; „Hoe is de toestand van partner E«opa?" (heden, verleden en toekomst vajtyde Europese integratie); „Jeugd in Afrika en Europa". Naast de inleidin gen r. Schimmenspel maken, excursies. Bijbelstudies, sport en spel. Oud-padvinders hebben weer vele plannen De nieuwe voorzitter van de Broeder schap van Oud-Padvindsters en Oud- Padvinders van de Kring Rijnland, heer M. v. d. Voet, maakte gisteravond de ipdeling van het nieuwe bestuur be kend op een vergadering van de Broe derschap in „Central" aan de Breestraat. Hét .secretariaat bestaat nu uit de heren W.' Kosten en J. van Kooperen, tiweede voorzitter is de heer H. van Deijl en penningmeester de heer E. Etty. Tevens maakte de voorzitter enkele nieuwe besluiten bekend van het bestuur ten aanzien van de continuïteit van de vergaderingen. Ook wordt er gewerkt aan een huishoudelijk reglement. Waarschijnlijk wordt op 22 april de dag voorafgaande aan St. Jorisdag het nieuwe districtshoofdkwartier ge opend. Ten bate van de troephuizen voor de Leidse P.V.-groepen wordt een grote verloting gehouden met als hoofdprijs een bromfiets. De verkoop van de loten begint op 29 april. De in december gehouden oliebollen- actie is een groot succes geweest. Voor de actieve groepen kon hierdoor een be drag van f500 beschikbaar worden ge steld om te besteden naar eigen goed dunken. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar in de systematische plantkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend voor een vegetatie- onderzoek van bepaalde gedeelten van Nieuw-Guinea, namelijk van de Cycloop-, de Tamrau- en de Arfakgebergten. Dit onderzoek zal worden verricht door dr. H. O. Sleumer, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het rijksherbarium te Leiden en door dr. P. van Royen, wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan dezelfde instelling. Dr. Van Royen heeft bovendien voor dit onderzoek nog een financiële bedrage van het „Treub- fonds" het vroegere „Buitenzorg-fonds" mogen ontvangen. De beide botanici zullen op 4 mei van Schiphol vertrekken en circa 8 maanden weg blijven. Bij hun verblijf op Nieuw-Guinea zullen zij zich behalve met floristisch onderzoek ook met de toegepaste botanie bezighouden. Daar zullen zij vooral aandacht schen ken aan de araucaria-bossen. die ook a' weer alleen van luchtfoto's bekend zijn. Dit zijn coniferen, waarvan het hout zeer waardevol is voor de vervaardi ging van triplex. Het oostelijke deel van de Keber-vallei is indertijd al door het boawezen verkend. In dit gebied en dat van net te exploreren Tamraugebergte treft men agafhis-bossen aan, waar kopa: voor fijne vernissen en harsen wordt gewonnen. In een onderhoud vertelden dir. Sleu mer en dr. Van Royen, dat het vegeta tie-onderzoek van het vlak bij Hollan dia gelegen Cycloopgebergte een voort zetting is van het wetenschappelijk bo- tanüsoh speurwerk, dat de laatstgenoem de daar in 1954 verrichtte. Dr. Van Royen vertoefde toen drie maanden in het Cy cloopgebergte, waarbij hij onder meer het gebied van Ifar tot Ormoe verkende. Ook voor dit onderzoek had Z.W.O. een subsidie beschikbaar gesteld. De Leudse botanici zijn nu van plan om de andere delen van het Cycloopgebergte te bezoeken om op die manier tot een afgesloten botanische kennis van dit hele massief te kunnen komen. Hun hoofdbivak zuilen zij opslaan in Ifar en van daar uit onder meer de toppen van de 2150 meter hoge Baboko bestijgen en die van de iets lagere Dafonaero. Daar bij zulllen zij speciale aandacht wijden aan de afwijkende vegetatie in de om geving van Kaap Tanahmerah welkp alleen nog maar van luchtfoto's bekend is. De oorzaak daarvan is. dat deze ve getatie op een .terpentijn-ondergrond" rust, dat is een bodem, die chroom- nikkel-houdend is. Triplex en sierplanten Het onderzoek van het aan de noord kust van de Vogelkop gelegen Tamrau gebergte is daarom zo belangrijk omdat het nog nimmer botanisch-wetenschap- pelijk is onderzocht. Dr. Sleumer en dr. Van Royen zulilen zich van Manokwar' per vliegtuig naar de Kebar-vallei be geven om deze, in samenwerking met hét boswezen op Nieuw-Guinea. te on derzoeken. Leidse Friezen hadden toneelavond De Friese vereniging Fryslan kwam in de Burcht byeen voor een grote avond. De opkomst was niet onbevredigend en zeker zal de toneelploeg van Slucht ep Rjueht uit Den Haag de trekpleister zijn geweest. Dit gezelschap was reeds be kend in Leiden door de eénakter, die werd opgevoerd op Sinterklaasavond. Deze avond werd de „Alvestêddekoarts" (elfstedentochtkoorts) gebracht. De ver wachtingen zijn niet beschaamd gewor den. Ver over 8 uur werd de samenkomst geopend door de tweede voorzitter, de heer J. Brouwer, wegens afwezigheid V3n prof. Keuning. Na het zingen van het Friese volkslied deelde hij mede. dat er kaarten voor het spel van Tetman de Vries „Minsken, Minsken hwat in Mins- ken", dat op 21 maart a.s. zal worden opgevoerd in Den Haag beschikbaar wa ren. In een ommezien waren alle 50 ver kocht. zodat er opnieuw 50 zullen worden aangevraagd Men zal gezamenlijk met bussen naar Den Haag trekken. Het toneelstuk werd goed gespeeld. Het is een blijspel, waarin de gehele fa milie Hepkema en verwanten worden aangestoken door de Elfstedenkoorts, zo erg, dat zelfs de omvangrijke heer Hans Hepkema. die onder medisch toezicht staat, en zich geen extra inspanning mag veroorloven langs slinkse wegen toch aan de tocht meedoet en ook nog het einddoel bereikt. Natuurlijk ging een en ander gepaard met allerlei verwikkelingen, waaruit wel bleek, dat de dames slimmer waren dan de heren. Er werd nog bekendgemaakt, dat op 5 maart a.s. een culturele avond zal wor den gehouden, waarop de oud-voorzitter, de heer Koelstra, zal refereren over het werk van de „oudste dichter van West- Europa" n.l. Obe Postma, de dichter van het Friese land en het Friese leven. De heer Postma is 93 jaar. Mevrouw De Vries zal die avond ver zen van Postma declameren. Nadat de toneelgroep uit Den Haag van bloemen was voorzien, vertolkend de dank van de Leidenaars. bleven enige Friezen nog wat napraten ter versterking van de on derlinge band. Nadat de afdeling Leiden van de Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van ,,'t mobilisatlekruls" onder voorzitterschap van dr. P. H. Pott het huishoudelijke gedeelte van de vergade ring snel had afgewerkt, sprak gister avond in de aula van het rijksmuseum van volkenkunde de heer W. C. Lemalre, luitenant ter zee voor speciale diensten, over het onderwerp „Ons korps mari niers". Het korps manlmdens Is het oudste legerkorps van Nederland. Het is ln 1665 opgerioht. Soldaten ter zee komen we echter al veel eender tegen. Zo maak ten de EgV'Ptenaren in 1497 voor dhr. al van zeesoldaten gebruik bij hun inval ln Syrië. Miichéel Adriaansz. de Ruyter richtte het korps mariniers op. Hij wilde echte zeesoldaten en geen landsoldaten, die op een schip werden gezet, zoals altijd het geval was geweest. De zee soldaten hadden nu hun handen vrij om alleen maar te vechten en hoefden niet meer voor het bestoren van de schepen In 1666 bewees het korps miers al zijn bruikbaarheid bij de vierdaagse veldslag en de tocht naar Chatham. In alle oorlogen diie Nederland sindsdien gevoerd heeft, hébben d« mariniers een rol gespeeld. Het korps marlmens heeft tot en met de laatste wereldoorlog altijd uit be roepsmilitairen bestaan. In 1940 waren het er 1600, die plaatsen van maritiem belang in ons land moesten verdedigen. Ze hebben zich vooral in Rotterdam uit stekend tegen de Duitsers verwoerd. In de oorlog waren de meeste krijgs gevangen. De geallieerden hadden ln 1943 door dat als men de Duitsers wilde verelaan, men grootscheepse landingen op het Europese vasteland moest onder nemen en hiervoor waren mariniers onmisbaar. Nederland kon hier niet aan mee doen, omdat de meeste mariniers in de bezette gebieden zaten. Men heeft toen het plan opgevat om als Nederland werd bevrijd, meteen vrijwilligere te rekruteren, die dan in Engeland en Amerika hun opleiding zouden krijgen en ingezet zouden worden in de oorlog tegen de Japanner». Dit plan Is ook ten uitvoer gebracht. Men had 5 000 mariniers nodig, maar 12 000 meldden zich vrijwillig aan, die allen een zware keuring kregen. Voor het eerst ln de lange geschiede nis van het korps, waren de militai ren dus geen beroeps. De heer Lemadre beftoorde zelf tot deze vrijwilligers. Hij vertelde krasse staaltjes, zowel over de opleiding in Schotland aLs in Amerika. In het laatste land had de basis training plaats, die de mariniers al spoedig bloéd-training noemden. De oorlog tegen Japan kwam tijdens hun opleiding tot een einde, maar ze werden in' Indonesië ingezet. De heei Lemaire roemde vooral de grote team geest in deze tijd; alle Jongens voelden zioh leden van één grote familie. Taken Het korps mariniers bestaat heden ten dage uit vrijwilligers met een be roepskern. De taken van het korps (on derdeel van de Koninklijke Marine) zijn amfibisch, ze vechten op de grens van land en water; ïnfantenistosch, ze kun nen na een landing ook landinwaarts vechten; expeditionair, ze kunnen in heel de wereld worden ingezet en het is een keurkorps. Dat de opleiding .tegenwoordig eng zwaar is, konden de aanwezigen wel zien in de film: op de grens van land en water. Men zag o.m een zeer realia- tisohe landing op Texel. Na afloop van de avond dankte dT Pott de heer Lemaire voor zijn boeiende causerie en hij bood hem, omdat hij reeds tien keer voor de afdeling Leiden gesproken heeft, een aanstoker aan. De afvoer van deze kostbare produk- ten naar het kustgebied brengt echter zeer grote moeilijkheden met zich mee. Deze streek wordt bewoond door een vrij grote bevolking, die van de land bouw leeft. De botanici zullen ook het westen en het noorden van het Tamrau gebergte onderzoeken, waar een 3300 meter hoge botanisch onbekende berg verrijst, die tot de top bebost is. De bo dem bestaat hier gedeeltelijk uit graniet. De onderzoekers zullen hun we tenschappelijk speurwerk nauw com bineren met het economisch aspect. Naast het verzamelen van planten en een algemeen onderzoek van de plantengroei en de oecologie zal in het bijzonder worden gelet op het voorkomen van rotan, van door de bevolking gebruikte geneeskrachtige kruiden, en op planten, die eventueel voor Introductie als sierplant ln aan merking komen. Ten slotte zal in aansluiting aan de vorige exploratie nog het Arfakigebergte worden bezooht. Dr Sleumer en dr. Van Royen zulllen hierbij van Manokwari uit dezelfde trekroute nemen als de Italiaan se plantkundige Becoari in 1875 deed en al trekkende planten verzamelen voor het rijksherbarium in Leiden Langs deze route treft men veel ericaceeën, vooral rhododendron aan, waarvoor dr Sleu mer bijzondere belangstelling heeft. Clir. lyceïsten kozen nieuw bestuur Gisteravond werd onder vrij grote be langstelling in gebouw „Prediker" een algemene vergadering gehouden van de Leidse Christelijke Lyceïsten Vereniging Amicitia et Animo Juncti. Er werd een nieuw bestuur gekozen dat na de paasvakantie in functie zal treden. De leden hadden tegen zes van de zeven bestuurskandidaten tegenkan didaten voorgedragen. De redevoeringen waren over het algemeen kort. en enige tegenkandidaten hielden betogen, die ten aanzien van het huidig beleid soms van zeer destructieve strekking waren. Bij monde van praeses Henk Jan de Jonge werd van bestuurszijde hierop fel ge reageerd, hetgeen vooral onder de derde klassers, die in grote getale waren ge komen om hun vijf tegenkandidaten te steunen, enige beroering veroorzaakte. Niettemin bleken na de telling der stem men juist de onstuimigsten de grootste nederlaag te hebben geleden. De volgende kandidaten werden ge kozen: Henk Hedy (6964). Paul van der Horst (continuant: 107-32), Paul Mek king (id; 74-69). Alice van der Kwaak, bij acclamatie, Kees Vreeken (70-52). Trees Elias (68-57) en Irene Vos (70-62). Tevens werd bij schriftelijke stemming een bestuursvoorstel tot reglementsher ziening met algemene stemmen goedge keurd. Na de pauze las Joke van Ton geren het jaarverslag voor, dat. behou dens één enkele wijziging, werd geac cepteerd evenals het financieel over zicht '60-'61. Een vertegenwoordiger van leden uit hogere klassen protesteerde evenwel heftig tegen de nieuwe regeling waar door de leden uit de hoogste en op één na de hoogste klassen van passief kies recht waren uitgesloten. De praeses ver klaarde, dat deze regeling was getroffen door de rector en als zodanig moest wor den aanvaard. (Van onze sociaal-econ. redactie) Het Consumenten Contact Orgaan, waarin samenwerken de drie vak centrales, de verbruikscoöperaties en de Nederlandse Consumentenbond, heeft de uitslag bekend gemaakt van een vergelijkend onderzoek naar de IS ONZE NIEUWE VOOR|AARS- COLLECTIE FANTASTISCHE KEUZE uit meer dan 1000 binnen- en buitenlandse dessins Verbluffend lage prijzen voor werkelijk kwaliteitsbehang. De berelders van de boeren-Leldse hielden dinsdag de algemene vergadering van hun vereniging ln de Kleine Burcht onder voorzitterschap van de heer C C. van Leeuwen. De voorzitter sprak zijn voldoening uit over de tot nu toe be reikte resultaten wat kwaliteit en markt prijzen betreft. Fen bijzonder woord van welkom betrof de heren Ir. D. Rozeboom. rükszulvelconsulent, J. L. de Vries van de bond van kaasproducenten en de zul- veltechnlcus K. Adema. De reeds vele jaren bestaande goede samenwerking met de voorlichtingsdien sten en de bond heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. De keuringsresul taten op eigen keuringen en die van de VEBO waren weer zeer goed. Dit is een bevestiging van de zeer gunstige markt prijzen in verhouding tot fabrickskaas. verkregen met het speciaalprodukt boe renkaas. De notulen van de voorjaar 1960 gehou- den algemene vergadering en ook het jaarverslag over 1960 van secretaris P Vergeer, werden onveranderd goedge keurd. Rekening en verantwoording van pen ningmeester G Verdegaal en nagezien door de heren Th. Warmerdam on P v Hulst werden goedgekeurd; 1960 lever de een gunstiger batig saldo oo dan 1959 e contributie werd enigzins ver hoogd met het oog op het vormen van een fonds voor de herdenking van het 35-jari? bestaan van de vereniging in 1962. In verband met de voorbereiding voor de viering van het 35-jarig feest, werd een commissie benoemd bestaande uit de heren Th. Heemskerk, N Heems kerk en K Adema. Naar aanleiding van de door het Pro- duktschap voor zuivel getroffen toeslag regeling voor in het binnenland gecon sumeerde fabrieksboter, werden He boe renkaasproducenten gedupeerd doordat de boerenboter niet in de regeling werd betrokken. Op de aan het Produktsehap gerichte verzoeken de toeslag toe te kennen werd tot nu toe afwijzend beschikt Besloten werd deze kwestie opnieuw bij het P.Z.- bestuur aanhangig te maken Nieuwe voorzitter De vergadering, waarvan de leiding was overgenomen door de heer P. F. Ver geer, besloot met algemene stemmen de heer C. C. van Leeuwen, aftredend als bestuurslid en dus ook als voorzitter, te benoemen tot ere-voorzitter. In de vaca ture werd tot bestuurslid gekozen de heer Th. P. Warmerdam. Het bestuurslid J. P. v. d. Hulst werd met algemene stem men gekozen tot voorzitter. Verschillende onderwerpen werden nog behandeld, zoals de arbeidsuren van de boerin i.v.m. nieuwe belastingvoor schriften, de boeteregeling voor de kaas keuringen, het aanbrengen van rijkskaas- merken en herkenningsmerken en de kaasbehandeling Lv.m. verlangens van de groothandel. De ere-voorzitter bracht dank aan al len voor de vele jaren van prettige sa menwerking. Leerlingcnavonil Zaterdag 4 maart om 8 uur wordt een leerlingenavond van Martien Opdam ge houden in Maison Van der Heyden aan de Breestraat. kwaliteit en doelmatigheid van 17 huishoudcentrifuges. Het onderzoek is verricht door een onafhankelijk wetenschappelijk instituut (de KEMA te Arnhem) en voor de helft betaald door de fabrikanten zelf. Met de fabrikanten en importeurs ook vooraf overleg gepleegd over de wijze waarop de apparaten zijn onder zocht. De beproefde centrifuges zijn gra- liiiiilllllllillliilillllliiiiiiliiiilllliiiniiiiil tis ter beschikking gesteld. Om de ob jectiviteit te bezeren heeft het labora- toriuni ze onttrokken aan de normale winkelvoorraden. Er zijn geen wascombi- naties of zogenaamde spoelcentrifuges ge test Het onderzoek heeft ongeveer een half jaar in beslag genomen en veertien duizend gulden gekost. De centrifuges zijn bekeken op droog- effect. inhoud, stabiliteit (het slingeren), elektrische en mechanische veiligneid. geruis en radio-ontstoring. vorm en afmetingen, werkhouding, waterafvoer, verplaatsbaarheid en afwerking binnen- trommel. De resultaten van dit onder zoek zijn neergelegd in een geïllustreerde Ook de Leidse burgerij zal verte genwoordigd zijn bij de huldiging door alle gemeenten van ons land van Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van haar koperen rege ringsjubileum, op 6 maart bij het Huis ten Bosch. In overleg met de besturen van de Leidse Christeiyke Oranjevereniging en de vereniging Koninginnedag zyn voor deze de putatie aangewezen mevrouw D. Hagebeek—van Weeren, Vliet 39, de heer J. F. VoorbU, P. J. Blok- straat 41, en de op 20 november 1948 geboren jongen L. F. Schipper, Zoeterwoudsesingel 21. Mevrouw Hagebeek zal by die gelegenheid een oranje sjerp dragen als teken van aanhankelukheld aan Vorstin en haar huis. De heer Voorby zal ter onderscheiding van de Leidse delegatie een schild met het wapen van Leiden meevoeren en de jon gen Schipper zal een hos tulpen by zich Hebben. De huldiging is tussen drie uur en half vier. Dertien Dagen in dertien nachten TIR/E journalisten, alle drie werkzaam bij onze bladen, hebben voor een wereldprimeur ge zorgd. Zij hebben het ge presteerd in recordtijd n boek te schrijven over „De dertien dagen van de Santa Maria", het Portu gese schip dat onlangs door rebellen werd over meesterd. In de Verenigde Stalen en in West-Duitsland zyn over dit onderwerp al boeken in voorbereiding en ook de filmmagnaien hebben in de lotgevallen van het schip een verhaal gezien, dat het al dan niet geromantiseerd uitstekend zal doen op het filmdoek. Maar onze collega's hebben hun ma nuscripten reeds voltooid en zodoende de concurrc rende schrijvers in hel buitenland geslagen. Een wereldprimeur staat op hun naam. Vierhonderd pagina's (het wordt een dubbele pocket) werden in twee weken tijd getikt. Dat is te doen. zult u zeggen Misschien. Maar deze drie hebben het boek in hun vrije tijd geschreven, bui ten de normale drukke bezigheden op de redactie om, zodat niet veertien dagen maar dertien nach ten aan het boek gewerkt werd. Hoe dan ook. de 100.000 woorden zijn geschreven en nu zitten de dne brochure, die te krijgen is door o» schrijving van 50 cent op girorekening 363913 van het C.C.O. In Den Haag. Het meest opvallend Is de uitslag van het vergeiykend onderzoek is. dat de goedkopere merken, beneden de f 210 mechanisch het slechtst beveiligd zijn. De apparaten In deze prysklasse hebben geen dekselbevelllglng en met uit zondering van één merk ook geen aulo. matlsche rem. Niet minder opvallend Is dat in bijna alle gevallen de Inhoud minder is dan door de fabrikant wordt aangegeven, ook In de duurdere prys. klassen. Voorts blijkt dat de duurste an- on raten niet altyd de beste behoeven te zijn. De brochure bevat naast een bespre king van de doelmatigheidsfactoren per onderzochte centrifuge ook een conclusie en een overzichtstabel Er staan voorts enige wetenswaardigheden in vermeld over de werking van het apparaat in het algemeen. Ook worden veertien punten oogesomd. waarop gelet moet worden by aankoop van een centrifuge. Het Consumenten Contact Orgaan Is van plan het onderzoek later, wellicht al over een jaar of twee. nog eens te her halen. Daarmode wordt de fabrikanten de gelegenheid geboden verbeteringen kan te-brengen, die het C.C.O. zo nodig In een aanvullende brochure zal publi ceren. Binnen enkele maanden hoopt het orgaan ook de resultaten van een verge, lijkend onderzoek naar de kwaliteit van blnnenverlngsmatrassen bekend te kun- nfn maken. In het najaar volgt dan de uitslag van een onderzoek naar gloei- lampen. Op een gisteren in Den Haag gehou den persconferentie bleek het bestuur van het C.C.O zeer ingenomen te zijn met de subsidie van maximaal f 50 000. die minister De Pous voor het vergely- kend warenonderzoek van het orgaan heeft uitgetrokken. Het streven is ge- rioht op een verdere uitbreiding van dit werk. op den duur zo mogelijk te ver richten in eigen laboratoria. Een andere taak van het C.C.O. prijscontrole door middel van enquètering, hoopt men eveneens te kunnen uitbreiden. Deze '.aak staat thans nog in de kinderschoenen Uit een grote zwarte auto die bij het bordes aan de voorkant van het stadhuis stopte, sprong vanmorgen om vijf over tien de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, die vandaag een bezoek aan Leiden heeft gebracht. Enige maanden geleden bezooht een deputatie van B. en \V. van Leiden ln Den Haag de ministers van bouwnij verheid en van onderwijs, kunsten en wetciischappai ter bespreking van een aantal voor Leiden wezenlijke onder werpen en het komt ons voor, dat het bezoek van minister Van Aartsen van daag aan Leiden als een vervolg daarop mag worden opgevat. De minister was vergezeld van enige topfunctionarissen van zijn mi nisterie, die in een volgauto hadden plaats genomen. Zij werden bij de in gang van het stadhuis begroet door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en de gemeentesecretaris, mr. J. Bool. Er zijn vanmorgen met leden van het college van B. en W., onder wie ook de wethouder van openbare wer ken, de heer A. J. Jongeleen, bespre kingen gevoerd. Aan het gesprek na men ook enige hoofdambtenaren deel. Het spreekt vanzelf, dat de minister nader geïnformeerd wenste te worden over die onderwerpen die Leiden nu en in de naaste toekomst In het bijzon der bezighouden, met name de moge lijkheden en moeilijkheden van de woningbouw, eventueel in samenhang met de bouwactiviteit van de univer siteit, die, zoals bekend, op de uitvoe ring van gemeentelijke projecten een remmende invloed heeft, en de plan nen tot sanering van de binnenstad. Er zouden ook mogelijkheden zijn besproken om tot verlichting van de Leidse zorgen te komen. De besprekingen hadden plaats in de kamer van B. en YV. In het middaguur gebruikten de icelnemers aan het gesprek de lunch. Op de foto: links de minister. (Foto N. van der Horst). Tussen dinsdagavond 6 uur en woens dagmorgen 7 uur i* ingebroken in een perceel aan de Stationsweg, waar een afdeling van een uitgeverij gevestigd is. Uit een metalen kluis werd een bedrag van ongeveer vyftig gulden ontvreemd. Verder werden meegenomen 100 post zegels van 12, 80 van 8 en 130 van 4. cent, alsmede, uit een bureau, een bedrag van f 7.50. Link van Bruggen, Jus van Hofwegen en Hein J. Waalwijk, de drukproe ven te corrigeren. De au teursnaam die ze zich ge kozen hebben luidt: Link van Hofwijk: een samentrekking oan de namen van de auteurs. Het had natuurlijk ook Jas van Waalbrug kun nen zijn, maar men moet toegeven dat dit minder literair zou klinken. De Franse parachutist en journalist Delemare heeft voor de foto's gezorgd. Hij daalde enkele dagen na de overval met zijn camera's op de Santa Maria. Dat was geen ge ringe stunt. Trouwens dat schrijven van die we reldprimeur ook niet Over de hoofden van vier jeugdige Amsterdamse marihuanagebruikers heen, heeft de hoofdstedelijke recht bankpresident mr. C. van der Waer- den waarschuwende woorden gericht tot „tieners, twenners. Leidsepleiners of hoe ze ook mogen heten", die zich uit nieuwsgierigheid met de nuft-i huanahandcl inlaten. „Zelfs als het waar is dat marihuana niet gevaarlijk is. zoals helaas in enkele publikaties is beweerd, dan is het toch wel zeker dat het gebruik ervan het voorportaal is voor het gebruik van nog gevaarlijker lichaamslopende opwek kingsmiddelen" zo zei mr Van der Waerden. die daaraan toevoegde dat „marihuana voor de jeugd taboe is". De vier jongeren die zich voor de rechtbank wegens „het in bezit althans aanwezig hebben van een hoeveelheid hennep (marihuana)" moesten verant woorden. hoorden gecombineerde straf fen tegen zich eisen. tw. negen maan den met af' ck waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar (twee maal) en in twee geval len 20 weken hechtenis waarvan 12 we ken voorwaai 'eiyk met een proeftyd van drie Jaar In twee gevallen oordeel de de officier ondertoezichtstelling van een reclasseringsverenlging noodzakc- ïyk, voor de 22-jarige treinkelncr R. M. die nog een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie weken wegens het Daily Miror koopt Odham Press De Mirror-groep (Daily Mirror) heeft Odhams Press gekocht voor f 372 miljoen. De president-directeur is hierdoor de grootste krantenmagnaat van alle tijden geworden. Zijn onderneming is meer dan een miljard gulden waard, vervalsen van recepten voor opwekken de middelen te goed heeft, achtte hij psychiatrisch toezicht noodzakelyk. Dc vi.r verdachten de 21-jarige balletdanser R H. R.. de 23-jarige cineast W. R„ dc 28-jarige kunstschilder E. L en de treinkelner beweerden dat zij uit nieuwsgierigheid marihuana hadden ge kocht. Hedenmorgen is op de binnenplaats van de brandweerkazerne een nieuwe auto voor de E.H.D, overgedragen. Na mens het gemeentebestuur was de direc teur van de G.G. en G.D.. dokter J. G. Bazuin, aanwezig om de wagen in ont vangst te nemen. „Een bUzondere gebeurtenis", noemde dokter Bazuin de overdracht van deze wagen. Ingericht met de modernste ap paratuur is dit een waardevolle bijdrage om eerste hulp te verlenen Omdat de eerste hulp een andere taak heeft dan een ziekenauto lijkt de inrichting wel op die van een miniatuurziekemhuis. Een moderne beademingsapparatuur bij gas- verstikking. verdrinkingsgcvailen enz. is wel het nieuwste snufje. Drie factoren noemde dokter Bazuin voor dc E.H.D.: ln de eerste plaats dc snelheid by het verlenen van eerste hulp, in de tweede plaats het nuttige effect, dat dus afhankelijk is van de vakbe kwaamheid van de E.H.D.'ers en in dc derde plaats de technische uitrusting. Ook roemde hij de zorg voor het onder» houd by de brandweer. Eén wens is et' echter nog, namelijk een mobilofoon- uitrusting, vooral ook nu de Leidse EHD het rayon van rijksweg 4A erbij heeft ge kregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11