Huijs te Warmont gisteren officieel overgedragen shodh MEER BEJAARDEN VRIJ OM STEUN TE VRAGEN Kamer voor afstoten van aandelen door de staat Shook Landbouw draagt zelf veraritwoordelij kheid 1961 Marijnen over brood- en melkprijs Minister Marijnen in Eerste Kamer: Geen uitzicht voor buitenhaven Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak D Einde aan zorgelijk bestaan Verhaalsrecht flink beperkt Sjoukje Dijkstra op tournee Geldmarkt zal ruim blijven NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOLi>. - l MAART 1961 (Van onze parlementsredactie) DE meerderheid van de Tweede Kamer kan zaoh over het algemeen zeer wel verenigen met het standpunt van de regering, dat de Staat, waar mogelijk, moet streven naar afstoting in plaats van naar uitbreiding (of zelfs maar naar behoud) van zijn aandelenbezit in vennootschappen. Mi nister Zijlstra (financiën) heeft dit enige maanden geleden in een nota uiteengezet en eraan toegevoegd, dat het algemeen belang uitgangspunt dient te zijn bij de beoordeling van de vraag of tot uitbreiding of hand having dan wel afstoting van het staatsaandelenbezit moet worden over- seerd, waarbij hij en minrisber Korthals er die spaarbanken op hadden gewezen, dart zij zich niet moeten trachten uiit te putten in onderlinge concurrentie en tn een strijd tegen de handelsbanken, die 3% pot rente betalen, maair waar de te goeden een heel ander karakter hebben. Het standpunt ram de regering was, dart de spaaninstellingen gezamenlijk de on derlinge bariefisverhoudingen moeten vaststellen. Ten slotte werd een oplossing gevonden, drie waarbongen tegen ontdui king inhield. Labor kwam de Spaarbank- bond weer met bezwaren naar aanlei ding van het onlangs uitgebrachte ver slag van de R.P.S. De desbetreffende brief van de band zal de regering over wegen alvorens een beslissing te nemen. Uitvoerig ls gedurende de avondver gadering gesproken over het regerings beleid voor wat betreft de agrarische domeingronden. Minister Zijlstra deelde onlangs mee, dart het kabinet in beginsel akkoord gaart met de destijds aanvaarde motie-Biewenga (ar.), waarin werd ge zegd dat naast uitgifte in pacht en erf pacht ook uitgifte van de domeingron den Ln eigendom moet plaatshebben. Tot dirt laatste kan echter naar het oordeel de regering nu nog niet worden overgegaan, om. niet in verband met de bestaande onzekerheden over het toe komstig prijspeil van de landbouwgron den. De ontwikkeling in E.E.G.-verband moet hier worden afgewacht. Dart de regering zich ten slotte met de motie-Biewenga heeft willen verenigen, had de hartelijke insteremiog van de Genoemde nota kwam gisteren in de Kamer aan de orde bij de behandeling van de begroting van financiën. De heren Van de Wetering (cjh.). Van Leeuwen (lib.), Kieft (ar.) en Janssen (kath. v.) verklaarden znch in principe met de visie van de regering akkoord. Zij meen den, dot de overheid zich kan terug trekken wanneer als gevolg van haar hulpverlening de betrokken vennootschap een niveau heeft bereikt, dart verdere deelneming niet meer nodig maakrt. De socialist A. R. Vermeer nam uiteraard een veel gereserveerder standpunt in, maar hij had er toch kennelijk geen be hoefte aan, het zware socialistische ge- sohuit tegen de afstoting van staatsbezit in stelling te brengen. Daarvoor is de ministeriële nota trouwens in te voor zichtige bewoordingen gesteld. Minister Zijlstra wees er in zijn ant woord op, dat deze nota een bepaalde gezindheid tot uiting heeft willen bren gen. Hij was het met de heer Van de Wetering (ch.) eens, dart geen absoluut oordeel te geven is over de vraag boever de overheid met haar deelneming kan gaan. Als men er echter van uitgaat, dart een vergaande deelneming niet in overeenstemming is met het wezen van de democratische staart, dan zal men als overheid terughoudender zijn bij het aan gaan van nieuwe deelnemingen en meer bereidheid tonen tot het afstoten van staatsbezit. De regering zal dan ook niet aarzelen tot afstoting over te gaan als het algemeen belang dart toestaat. Dit hoeft niet met verlies gepaard te gaan. De interpretatie van wart onder alge meen belang moet worden verstaan, achtte minister Zijtetra een zaak van concrete beleidsbeslissingen. De minister kon niet tegemoetkomen aan de wens van de heg- Kieft (a.r.) om aan de Kamer een program voor te leg gen voor hert afstoten van aandelen. Het zou, zo zei hij, aillermdnst verstandig zijn om de markt die men wil gebruiken, van tevoren door een dergelijke publrikartie te bederven. Ook wilde de bewindsman niet ingaan op de vraag hoe de regering het afstoten van deelnemingen ten goede denkt te doen komen aan de bezitsvor ming. In de nota is gesteld, dart door af stortingen het bezriit van kleine effecten- coupures voor bredere lagen van de werknemers kan worden bevorderd. Hierover zal nog nader in het kabinet moeben worden gesproken, zo zei de minister gistermiddag. Belasting Minister Zijlstra was gaarne bereid een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid een bestemmingsheffing in te voeren ten bate van de hulpverlening aan mlnder-ontwikkelde gebieden. Over het eventueel achterwege laten van andere rijksuitgaven in het belang van deze hulpverlening, was hU niet optimistisch gestemd. Een speciale belasting zou een middel kunnen zijn. Het is echter moei lijk daarin het element van de draag kracht vast te leggen. „BU het komend onderzoek zal dan ook vooral aandacht moeten worden besteed aan de vraag of de gedachte van een bestemmingsheffing te combineren is met een belasting, die In het geheel van de belastingdruk recht vaardig is", aldus de minister. Van verschillende kanten is gisteren in de Kamer gepleit voor een doelmatiger controle (door middel van een eigen ap paraat) op de besteding van de rijks uitgaven. Deze materie Ls actueel in ver- band met de rapporten van de commis sie-Koereen (militair aankoopbeleid) en de commisaie-Simons (herziening Comp tabiliteitswet). Minister Zijlstra stelde voor over de inhoud van deze rapporten een oriënterende bespreking te houden met de vaste Kamercommissie voor financiën, zulks aan de hond van enkele door hem op te stellen vraagpunten. Met dit voorstel ging men akkoord. De minister deelde verder mee, dat de regering op korte termijn zal beslissen of het Postspaarbankbesluit 1955 al dan niet moet worden gewijzigd. De Rijks postspaarbank Is van plan om naast de reeds bestaande, direct opvraagbare spaarrekeningen met een rente van 3 pet, nieuwe, zg. gebonden rekeningen te openen met een rente van 3H pet, te verstrekken wanneer de gelden zes maanden uitstaan. Tegen de renrtepoütiek van de R.P.S. heeft de Nederlandse Spaarbankbomd (particuliere spaarrinstellingen) bezwaren geuiiit. drie gisteren in die Kamer door enkele sprekers werden andereahreven. Men vreesde, dat de R.P.S. te veel spaar gelden naar zich toezuigt. Minister Zijl stra zei naar aanleiding van de moeilijk heid een „hearing" te hebben geongamd- (Van onze parlementsredactie) Er bestaat nog geen enkele aanleiding voor de vrees, dat op grond van de ontwikkeling binnen de EEG het brood dit jaar aanzienlijk ln prijs zal stijgen, heeft minister Marijnen gisteren ln de Eerste Kamer gezegd. Wel heeft de regering besloten, ver volgde de minister, de prijzen van de melk in papierverpakking vrij te laten, in de hoop. dat het bedrijfsleven hier door de aïzet van deze melk zal weten te stimuleren. Zoals men weet wordt zeer veel verpakte melk in automaten in de handel gebracht. De bewindsman benadrukte, dat de zuiveriproducenten er goed aan doen, meer en meer de moderne verkoopme thoden toe te passen en produkten op de markt te brengen, die qua kwaliteit en verpakking zijn afgestemd op de vraag van de consument Op deze wijze kan de opbrengst van de zuivelproduktcn worden verbeterd. VOORHOUT Ouderavond-jaarvergadering Door het onderwijzend personeel van de christelijke school te Voorhout (hoofd: de heer N. v. d. Blink) zal donderdag avond van 7 tot 8.30 uur aan de ouders gelegenheid worden geboden het werk van hun kinderen te bezichtigen en te bespreken. Om 8.30 uur zullen de leden van de schoolvereniging de jaarvergade ring kunnen bijwonen, waar het bestuur de verslagen over 1960 zal voorleggen. heren Emgelbertunk (karbh. v.). De Ruiter (cJi.) en Biewenga (ajr.), maar met de mededeling dart nu nog met tot uitvoe ring van deze motie kan worden over gegaan, wanen zij minder tevreden. De heren EngeLbertimk en De Ruiter wezen erop, dat de boeren op hert oude land, wier grond wondt verkaveld, verplicht zijn die grond tegen de huidige prijs af te staan. Zij vanden het nieit jurist, dart de regering voor wart betreft de nieuwe poLdengronden wil wachten op de prijs stijging. De heer Biewenga zei, dot de regering zelf het met haar uitlatingen moeilijk maakrt het huidrige prijspeil te handhaven. De socialist Egas voelde niets voor afstoting van de domeingronden De aangename kant van de regerings beslissing vond hij, dot ze voorlopig niet wordt uitgevoerd. Minister Zijlstra zou vanmiddag op deze betogen ingaan. Reuzenzwaai De heer Van de Wetering (e.h.) trachtte het vrU matte debat politiek nog wat op te fleuren met enkele kritische opmer kingen over de rede, die minister Zijlstra vorige week op de anti-revolutionaire toogdag in Hoofddorp heeft gehouden. De bewindsman sprak toen van een nauwe binding tussen a.r. fractie (rege ringspartijen) en a.r. ministers (kabinet). De heer Van de Wetering noemde dit een „staatkundige reuzenzwaai aan het anti-revolutionaire hoogrek". Hij maakte prof. Zijlstra (wiens beleid hjj overigens waardeerde) duidelijk, dat de c.h. fractie niet in een dergelijke vreemde construc tie betrokken wenst te worden. De mimriater vond hert beeld van de „reuzenzwaai" nogal flatteus, wat hem echter niet belette het nader urirt te wer ken. „Een reuzenzwaai is nogal moeilijk, aardig om naar te kijken, en als men hem goed neemt, komt men altijd op zijn benen terecht", zo repliceerde hij laconiek Vermeld zij nog, dot staatssecretaris Van den Berge aankondigde tegen hol einde van dit jaar een wetsontwerp tot herziening van de tabellen der omzetbe lasting te zullen indienen. (Van onze parlementsredactie) /~\PNIEUW heeft minister Marijnen verklaard, dat de moeilijkheden in de landbouw niet kunnen worden opgelost met garantieprijzen, prijs- subsidies en toeslagen. Tot een werkelijke oplossing kunnen slechts bij dragen een doelmatiger en meer evenwichtige produktie, een efficiënte industriële verwerking, een betere oiganisate van de afzet en een gezon der internationaal handelsverkeer, zo zei de bewindsman gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de landbouwbegroting voor 1961. Aan z(jn zakelijke opmerkingen liet de heer Marijnen een „cri de cocur" voorafgaan Achter het star schijnende beleid klopt bij mi) wel degelijk een hart, zei hij. Het gaat echter niet aan. de regering bijvoorbeeld volledig ver antwoordelijk te stellen voor de gang van zaken met de melkproduktle, onge acht de vraag, hoe die produktie zich ontwikkelt. De minister ontkende overigens dat de regering bezig zou zijn, zich geleidelijk aan geheel te ontrekken aan haar ver antwoordelijkheid voor een bevredigend economisch klimaat in de landbouw en dat het garantiebeleid te weinig gericht is op het bevorderen van een redelijk bestaan in de landbouw Zij beseft ten volle, dat onder de huidige omstandig heden, met name door de wanorde in het internationale handelsverkeer, die een rechtstreekse bedreiging vormt voor het voortbestaan van enkele belangrijke agrarische produkties, 'n actief garantie- prijsbeleid een gebiedende noodzaak is. Het gaat echter niet om het garantie beleid alleen, benadrukte de minister nog eens. Soms wordt door de parlemen taire bespreking van het landbouwbe leid de indruk gewekt, dat de landbouw alleen bestaansrecht zou hebben bij de gratie van het prijsbeleid van de re gering. Het garanitiebelefd bestrijkt sleohts bepaalde sectoren van de agra- risohe produktie. In zijn gèheel geno men neemt de landbouw een unieke plaats in, die de toets der kritiek ruim schoots kan doorstaan. Bij haar streven, de landbouw min der afhankelijk te maken van de schatkist, zal de regering in belang rijke mate letten op de afzetmogelijk heden. Deze staan weer in verband met de internationale samenwerking in de landbouw en de mogelijkheid om voedseloveraohotten in de westerse wereld dienstbaar te maken aan de ontwikkeling in de minder-ontwikkel- de landen. Wat een van de oplossingen van de structurele moeilijkheden, de bedrijfs- vergroting, betreft, de minister bevor dert deze binnen het kader van de ruil verkavelingen, op vrijwillige basis, en voorzover er mogelijkheden van ver krijging van grond aanwezig zijn. Dc minister is niet geneigd, de modernise ring van de bedrijfsgebouwen door een overheidssubsidie te steunen. Europa Voor onze agrarische export biedt de Europese Economische Gemeenschap aanzienlijke kansen, vervolgde minister Marijnen. Toch zijn de bereikte resulta ten naar zijn mening op enkele punten onvoldoende. De afbraak van de tarie ven blijft achter bü die ln de Industriële sector. Tal van lid-staten maken nog in ruime mate gebruik van minimum prijzen. Ook heeft het gemecnschappe- Hjk landbouwbeleid nog geen opmerke lijke resultaten geboekt. Aan de andere Kant noemde de minis ter ook enkele positieve feiten: de ex port neemt toe en het overleg binnen de EEG is niet meer weg te denken. Op grond van de huidige situatie blijft het nodig, ervoor te waken, dat het verschil tussen de landbouw- en de industriële integratie nog verder toeneemt. Geluk kig stelt het EEG-verdrag zelf een ter mijn, waarbinnen de integratie moet zijn voltooid. Mede met het oog op een volgende versnelling van de tarieven- afbraak moet de Nederlandse landbouw zich sterk blijven maken, aldus de be windsman. Ingaande op nog enkele andere pun ten zei de heer Marijnen in antiwoord op wensen van de beer P. C. Elfferich (a.r.). dat de overheid wel kan stimu leren' tot het houden van een markt onderzoek in de land- en tuinbouw, maar dat de resultaten pover zullen zijn, als het bedrijfsleven niet van harte meewerkt Tivee nota's De minister heeft bet verzoek van de heer Mentens (kath. v.) om de indiening van een nota over de situatie in de land bouw in welwillende overweging geno men. Het is hem nog niet mogelijk, te zeggen, wanneer de nota over het land. bouwonderwijs zal kunnen verschijnen. Tot de heer Hoogland (soc.) zei de mi nister, dat hem nog geen adviezen van de S.E.R. en het Landbouwschap heb ben bereikt over de maatregelen, die no dig zijn, wanneer op 1 januari 1963 de wet vervreemding landbouwgronden zal zijn vervallen. De bewindsman is bereid, mee te werken aan een bevredigende regeling voor de afzet van het suikeroverschot van vorig jaar. Daartoe zou voor de oogst van 1961 de garantie moeten worden beperkt tot een lagere hoe veelheid dan de binnenlandse con sumptie vraagt Hierdoor zou de sui kerbietenteelt iets worden afgeremd. Het landbouwschap en de suikerindus trie zoeken thans naar een bevredi gende regeling. Tijdens de replieken sprak de heer Elfferich zijn grote waardering uit voor het werk van de vertrekkende directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche. Over het landbouwbeleid bleven de heren Baas (lib.) en Haken (comm.) nog ontevreden. Eerstgenoemde ver weet de minister, dat hij voor de melkveehouderij geen enkel perspec tief heeft geopend. De begroting werd tien slotte aangenomen met al leen de communisten tegen. NOORDWIJKF.RHOUT A.N.W.B.-filmavond Met woord en beeld heeft de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB in hotel Van der Geest propaganda gemaakt voor een gro tendeels uit jongeren bestaand publiek. De heer A v. d. Horst jr gaf een his torisch overzicht van de oprichting van de Algemene Nederlandse Wielrijders- bond in 1883 en de groei tot Toeristen bond. De heer A. J. Bruinhout illustreer de de uiteenzetting met kleurendia's en hij vertoonde ook een film, die duidelijk de grote waarde van de internationale kredietbrief aangaf. Een andere film was gewijd aan de wegenwacht A. Duivenvoorden ontving koninklijk brons De heer A. Duivenvoorden, die 40 jaren bij de N.V. Guldemond en Zn te Lisse heeft gewerkt bij de bewerking van haar uitgestrekte tuinen te Noordwijkerhout is onderscheiden met de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons. Deze onderscheiding is hem gistermiddag uitgereikt door burgemees ter P. M. M. van der Weijden in hotel Van der Geest. De heer O. Guldemond dankte de jubi laris voor de ijver, trouw en bekwaam heid, waarmede hij ook in moeilijke om standigheden de firma heeft gediend. De raadsagenda Vrijdagavond 7 uur is er raadsvergade ring. In behandeling komt een aantal ver zoeken tot toekenning van een premie op grond van de premieregeling woningver betering- en splitsing voor verbetering van de woningen Regenvlietweg 4, 35 en 37. B. en W. stellen voor. een besluit te nemen tot het in voorbereiding verklaren van een ontwerp-uitbreidingsplan voor een gebied, aansluitend aan het bestaan de uitbreidingsplan St Victor. Het college vraagt de raad om mach tiging tot de verkoop van gronden in de uitbreidingsplannen St Victor I en II. Het stelt voor bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten te 's-Gravenhage een vaste geldlening te sluiten van f 664.000 voor verschillende onderwijsuitgaven en de aankoop en het bouwrijpmaken van gronden in het plan St Victor. (Van onze parlemenrtsredactie) VlINISTER MARIJNEN heeft opnieuw de verbetering van de Schevenlngse buitenhaven naar de toekomst verscho ven. Hadden vorige week dinsdag bij de behandeling van de begroting van land bouw en visserij in de Eerste Kamer de heren P. C. Elfferich (a.r.), ir. M. A. Geuze (ch.) en jhr. mr. T. A. J. W. Schoner (soc.) krachtig gepleit voor een voortvarende aanpak van de voorgeno men verbetering, gisteren antwoordde minister Mar ij pen. dat hij al geruime tijd overtuigd is van de noodzaak, met name voor de visserij, dat de hoven verbete ring behoeft, en dart zijn collega van verkeer en waterstaat, drs. Korthals, daarover met hem niet wan mening ver schilt. Er zijn echter meer urgente wa terstaatswerken, zo citeerde de bewinds man zijn collega Korthals, die onlangs hetzelfde in de Tweede Kamer heeft gezegd. Deze zaak gaat vooral minister Kort hals aan, aldus de beer Marijnen. HU beloofde, niet te zullen nalaten, de ln de Eerste Kamer gemaakte opmerkingen te zijner kennis te brengen. Gemakkelijker en beier hebt U nog pooit gewassen! automatische inweekwerklng - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht ~7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wanssn xljn vervuld do witta waa - wlttor kan nlat do bonto was - heldor on frlao do fijne was - luchtig on zacht. En alios zo gemakkelijk zonder apart Inwekenezooder lang koken o zonder warm spoelen. EN NU BOVENDIEN NOO: ANK ZIJ de activiteiten van het gemeentebestuur van Warmond en voorbeeld te stellen. De heer Krantz n.isix KJIO uc avn.ne t e, sprak er eveneens zyn grote voldoening mede dankzij de medewerking van het provinciaal bestuur van Zuid- met het prach- Nadat de diverse akten waren voor gelezen en gepasseerd, nam allereerst de burgemeester het woord. Deze sprak er zijn grote voldoening over uit dat, vele besprekingen en onderhandelingen, de overdracht thans kon plaats hebben. verrassend comfort Werkelijk royale ruimte met 5 geriefelijke zitplaatsen (sponsrubber kussens);geruisvrij interieur met verwarming en airconditioning; voor bank verplaatsbaar en met 2 afzonderlijke, geheel verstelbare rug leuningen (slaapbanken); vele prettige accessoires; enz. Een volmaakt comfort voor een bijzonder aantrekkelijke prijs:- f 5495,— (geheel compleet). (Van onze sociaal-econ. redactie) VOOR vele duizenden bejaarden is thans het moment gekomen, waarop zij veel minder zargellijk door het leven behoeven te gaan dan voorheen. Vandaag treedt namelijk de wet in werking, die het verhaals recht drastisch beperkt. Daardoor is voor een grote categorie ouderen de weg open om bij „sociale zaken" of de diaconine aan te kloppen, weten de dat hun kinderen of kleinkinde ren er niet voor aangesproken zullen worden. Tot dusverre was bet zo dart in bijma alle gevallen die steun, die door overheid of door kerkelijke en particuliere in stanties ingevolge de Armenwet werd ge boden, op de naaste verwanten ook al hadden die zelf lage inkomens kon worden verhaald. Dot hield vele bejaar den, levende in stille armoede, er van terug bij die instanties aan te kloppen. Z(j wilden geen uitkering ten koste van hun kinderen of kleinkinderen, heel vaak alleen ad om de ruzies en wrijvingen dde hierdoor binnen de familiekring zoudten ontstaan. Dat deze situatie maar niet voor en kelen gold, blijkt nlt een vluchtig onder zoek dat ln Amsterdam ls Ingesteld. Men telde daarbij *1 zomaar een tienduizend bejaarden, die niet om steun durfden vragen uit angst voor verhaal op hun familie. Minister Klompé, die de nood onder deze mensen heeft Ingezien, schat dat er zo'n dertig miljoen gulden extra uitgetrokken zal moeten worden voor de hulp aan behoeftige bejaarden, die eer der niet om steun kwamen. De minister heeft niet met maatregelen willen wachten, totdat straks de nieuwe wet op het levensonderhoud er zal zijn. Op het departement wondt weliswaar hard gewerkt aan deze vervanging van de verouderde Armenwet uit 1912, maar de bewindsvrouwe vond het niet ver antwoord hierop te weohrten. Met instem ming van beide Kamers heeft zij daarom aJvast hert verhaalsrecht beperkt, zoete* in ieder geval aan hert zorgelijk bestaan van duizenden bejaarden een eömde kan komen, zo zij dart willen. BEPERKINGEN De gemeenten en de kerkelijke en par ticuliere instellingen hebben vanaf heden niet langer het recht uitkeringen te ver halen waar het gaat om de relatie tussen grootouders en kleinkinderen en de re latie tussen ouders en meerderjarige kin- Holland is het alom bekende kasteel „Huijs te Warmont' tige boscomplex voor het tegenwoordige en komende geslacht behouden gebleven. Het boscomplex is in eigendom overgegaan aan de stichting Zuid-Hollands Landschap terwijl de provincie eigenaresse is geworden van het kasteel. Gistermiddag had in de raadszaal de officiële overdracht plaats in tegenwoordigheid van het voltallig college van burgemeester en wethouders, terwijl namens de provincie aanwezig waren mevr. Chr. A. de Ruijter, lid van Gedeputeerde Staten en waarnemend commissaris der Koningin, en mr. K. Lodder, hoofdambtenaar ter provinciale griffie. De stichting Zuid-Hollands Landschap werd vertegenwoordigd door mr. Mijs, secretaris, mr. Lambert, penningmeester, en de heer Landmeter, hoofd van dit bureau. Voor de familie Krantz was aanwezig ir. A. Krantz. Door de eeuwen heen, aldus spreker, zijn deze bezittingen in handen geweest van families, die met grote liefde het kasteel met zijn prachtige omgeving hebben verzorgd. ZIJ hebben steeds in nauw contact gestaan met de inwoners der gemeente en dit was ook wederzijds In alle bescheidenheid zou men hier nu kunnen spreken van een historisch ge beuren. want deze aankoop is niet alleen een belang voor de gemeente, doch even eens voor de provincie en men zou zelfs kunnen spreken van een landsbelang. Dat het boscomplex thans ls overgedra gen aan de stichting het Zuid-Hollands Landschap stemt tot grote vreugde om dat hierdoor de zekerheid is verkregen, dat aan de landschappelijke waarden van dit complex geen afbreuk zal wo- den gedaan. Voldoening Het 6temt ook tot grote voldoening, dat de provincie thans eigenaresse is ge worden van het kasteel, waardoor ook de venzekering is verkregen, dat dit monument niet aan zijn huidige be stemming zal worden onttrokken en dat het kasteel op een zodanige wijze zal worden gebruikt, dat het past in hel landschappelijk aanzien. Hierna gaf spreker een overzicht van de vele besprekingen en onderhandelin gen, die aan deze overdracht zijn voor afgegaan. Ik meen, aldus spreker, een woord van dank te moeten brengen aan de familie Krantz voor het geduld, dat zij heeft moeten opbrengen eer de transactie rond was. Mede meen ik een woord van dank niet te mogen ont houden aan het ministerie van onder- wijs, kunsten en wetenschappen voor de prettige wijze waarop de onderhan- delingen zijn gevoerd en het is dan ook voor een niet gering gedeelte aan dit departement te danken, dat zo'n gunstig resultaat is bereikt In mijn dankwoord wil ik gaarne al len betrekken die op enigerlei wijze hebben medegewerkt aan de totstand- koming van deze aankoop. Een bijzon der woord van dank wil ik brengen aan de heer Pieterse. gemeentesecretaris, die de gehele administratieve zijde van deze ingewikkelde materie heeft behan- deld en die zich op bijzondere wijze van deze taak gekweten heeft. Dank breng ik ook aan dc familie Krantz die heeft medegedeeld, dat ook het huisarchief van het kasteel ter beschikking van de gemeente zal worden gesteld, aldus de burgemeester. Lichtend voorbeeld Mevr. De Ruijter-de Zeeuw bracht een woord van dank aan de burgemeester en het gemeentebestuur voor de ge toonde activiteit. Verscheidene malen moeten zowel de provincie als de stich ting Zuid-Hollands Landschap ervaren, dat er voor dengelijke aangelegenheden bij kleine gemeenten weinig of geen medewerking bestaat en spr. aarzelde dan ook niet Warmond als een lichtend ZUN PRIJS MEER DAN WAARD H. ENGLEBERT N.V. Verkoop en werkplaats: Theresiasfraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Garagê V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 deren (ook schoonouders en aangetrouw de kinderen). Voor dórt laatste geval, ouders-kinderen, gelden echter enkele voorwaarden; 1. De draagkracht van de onderhouds plichtigen moet beneden een bepaalde grens blijven. Die grens wordt be paald aan de hand van hert f iscale inkomen. Er kan slechts worden ver haald indien tenmimte drieduizend gulden aan inkomstenbelasting moert worden hertaald. (Dat betekend voor ongehuwden een inkomen van ten minste f 12-000.of een vermogen van f 50-000.en voor gehuwden met 2 kinderen een inkomen van ongeveer f 16 000.of een vermogen van f 72-000. Degene, aan wie bijstand wondt ver leend, moet voor 1901 geboren zijn of moert in een inrichting verblijven voor geesteszieken, bejaarden of rust behoe ve nden, dan wel in een toestand ver- kieren die de opneming in een der gelijke inrichting zou rechtvaardigen De onderhoudsplichtigen met een inko men boven dte draagkrachtsgrens profi teren ook van dc beperking, zij hot dat zü wel aangeslagen worden. Maar dart gebeurt alleen maar over dart deel van het inkomen, dart boven de grens ligt Er zal nu nog alleen ongewijzigd wor den verhaald op degene, dóe zelf bijstand heeft ontvangen en later in de gelegen heid is terug te betalen, op zijn onder houdsplichtige echtgenoot (of gewezen echtgenoot), op zijn nalatenschap en op ouders van minderjarige kinderen. Sjoukje Dijkstra, Europees kampioene kunstrijden, is gisteren met haar moe der van Schiphol naar Wenen vertrok ken, waar zij deel zal nemen aan demon straties. Het publ ek zal daar bovendien nog vele andere ïjssterren kunnen be wonderen, o.a. de Europese kampioen bij de heren Alain Giletti uit Frankrijk en het Duitse paar Marika Kilius en Hans Jürgen Baumler, die eveneens de Euro pese titel bemachtigden. „In Wenen boor ik nader waar ik vervolgens in Duits land demonstraties zal geven", vertelde Sjoukje. „Vermoedelijk in Krefeld, Dus- seldorp, Hannover en Essen. Misschien ga ik tot «lot ook nog naar Boedapest". over uit, dat het bos en het kasteel thans een bestemming hebben gekregen zoals de familie zich dit altijd had gedacht. In 1899 dreigde het boscomplex te zullen verdwijnen, doch wijlen zijn vader heeft dit weten te voorkomen door het ge hele complex, inclusief het kasteel, aan te kopen, waarvoor de familie hem nog steeds dankbaar is De stichting Zuid-Hollands Landschap heeft thans aan haar vele bezittingen weer een prachtig bezit toegevoegd! Jonge Kerk bijeen De Jonge kerk kwam gisteravond bij een om voor de laatste keer te spreken over het Rooms-Katholicisme. Voorzitter ds H. L. Boonstra heette in het bijzonder Pastoor Ginssenhoven welkom. Deze hield een referaat over de sacramenten in de R.K. kerk. Na de pauze werden vragen door hem beantwoord en volgde een zeer levendige discussie. In de 27 februari geëindigde week ver vielen de in januari door de banken van de Nederlandsche bank gekochte schat kistpromessen, waardoor de banken 160 miljoen in handen kregen. Tegelijkertijd verkocht de staat een gelijk bedrag aan schatkistpapier aan de Nederlandsche Bank zodat haar portefeuille blijkens de weekstaat van 27 februari van 20 min. tot 180 min. steeg. Zo verliep deze transactie zonder bezwaren voor de schatkist, die vele betalingen moest doen, waartegenover weinig inkomsten stonden. Haar saldo daalde van 624 min. tot 538 min. De banken konden deze middclenaan- was goed gebruiken daor de geldomloop met 199 min. uitzette tot 4788 min. Hiermede zal waarschijnlijk het grootste deel van de ultimo-uitzctting zijn ge schied. Verder moest de banken 34 min., deviezen financieren. De voorraad goud en deviezen daalde daardoor tot ƒ6129 min. met goud ongewijzigd 5487 min. Vorderingen in goud daalden van 786 min. tot 754 min., guldens vorderingen op het buitenland stegen van 45 min. tot 46 min., banken in buitenland van 36 min. tot 39 min. saldi andere niet- ingezetenen bleven 8 min., saldi bui tenlands geld op 112 min. Convertible deviezen daolden van 787 min. tot 756 min. Het dekkingspercentage kwam van 99.04 op 96 54. De rekening andere ingezetenen steeg met 6 min. tot 168 min. Voorschotten namen toe van 9 min. tot 10 min. Tenslotte steeg het tegoed der banken met 7 min. tot 809 min. of ver boven de 630 min. kasreserve. Onder deze omstandigheden was de geldmarkt uitermate ruim en daarin zal door de storting op de staatslening geen wijziging komen. Daggeld bleef Vt%. Dubbel verkozen verklaard Bij de verkiezingen voor de Nieuw- Guinea-raad is voor het kiesdistrict Kai- mana verkozen verklaard de heer Nlco- laas Tanggahma. afkomstig uit Kokas (Fak Fak), doch werkzaam te Kaïmana. Hij is echter tevens verkozen verklaard voor Fak Fak en zal zelf moeten ver klaren voor welk district hij verkozen wil zijn, waarna in het andere district een tweede verkiezing door dezelfde kies mannen nodig is. Ter gelegenheid van hort 35-jarig bestaan van de „Hapoel", de grootste sportbond van Israël, wordt m de eerste tien dagen van mei in Israël een Euro pees-Afrikaans-Aziatisch sportfecst ge houden, waaraan ook een grote ploeg van de Nederlandse culturele sportbond zal deelnemen. Nederland zal o.a vertegen woordigd zijn bij het zwemmen, water polo, tennis, gymnastiek, basketbal, ta feltennis, schaken en handbal. IJshockey. Het Canadese ijshockey- team, een der favorieten in de wereld kampioenschappen, die morgen in Zwit serland beginnen, heeft gisteren een ge makkelijke ft—2 overwinning behaald op de Italiaanse oloeg die kennelijk een klasse zwakker was. Schaken. Grootmeester Paohman ls gisteren schaakkampioen van Tsjeoho- slowakije geworlen. Hij behaalde 13(4 punt. Vooral in het tweeae deel van het toernooi speelde nij zeer sterk, aldus het Tsjechische persoureau CTK Tweede werd dr. Filip met 13 punten, gevolgd door HortS, Jensa en Marsalek. Lngelse league. Tweede divisie: Swansea Town—Bristol Rovers 2—1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9