Nederlands Kamerorkest was in Voorschoten Jubilerende bank ontving honderden gasten EEN BROODBEZORGER Raad voor de Scheepvaart over overvaren van de UK 33 Grootse receptie in Katwijk aan Zee HIER zijnde SLEUTELS! RAIFFEISENBANK KATWIJK aan ZEEI Katwijk aan den Rijn Clir. kleuterschool heeft nu nieuwe hoofdleidster Visserij golfjes Oer-gezonde muzikaliteit MKUWE LEIDSCHE COURANT 11 WOENSDAG 1 MAART 1901 T^EN WERKELIJK verbluffend groot aantal belangstellenden heeft gis- ■*-' termiddag de in de Oranjezaal van het jeugdhuis belegde receptie bezocht om het bestuur, de raad van toezicht en de directeur van de gou den coöperatieve Raiffeisenbank Katwijk aan Zee geluk ie wensen. Nu was dit jubileum een gelukwens waard. Gisteren schreven wij reeds over de onstuimige groei van de bank, die thans wat de toevertrouwde middelen betreft de vierde coöperatieve bankinstelling van Nederland is. Bovendien heeft de bank cliënten onder alle groeperingen van de bevolking, waaruit kan worden afgeleid, dat zij het algemene vertrouwen geniet. Verscheidene sprekers voerden op de receptie het woord, onder wie mr. H. H. Schroder, onderdirecteur van de operatieve centrale Raiffeisenbank Utrecht. Deze overhandigde voorzitter D. J. Kleen een bloemstuk en een ge schenk onder couvert nadat hij iin het kort de stormachtige ontwikkeling van de bank had geschetst. Men heeft zeer zeker ook moeilijke tijden gekend, maar dankzij de bekwaamheid van bestuur en directeur bleef men de problemen de baas cn toen de tweede wereldoorlog achter de rug was, slaagde men erin de bank uit te bouwen tot een van de grootste van ons land. Tal van malen moest van gebouw worden veranderd en nu is de nieuwe bank zelfs al weer te klein en moeten uitbreidingsplannen worden gemaakt. Stuwkracht Mr. Schroder prees voorts vooral de stuwkracht van directeur Van Rijn en de goede samenwerking met de centrale bank. Er was wel eens verschil van me ning. want de Katwijkers weten wat zij willen, maar steeds weer vond men el kaar in het besef, dat eenzelfde doel wordt nagestreefd. De onderdirecteur richtte zich spe ciaal tot de heer C. van der Rhee, die de bank een halve eeuw lang als 'MU'JJ.-iJ-J.lllMU'l Vaak een achteloze opmerking en idem gebaar van de bezitter, Maar in wezen een symbool van bezit, dat safe wegge borgen ligt. Bezit, dat vaak in het begin steentje voor steentje opgebouwd werd en nu veilig ligt bij de Voorstraat SO - Katwijk linZaak| BANK VOOR IEDEREEN k i NoUrf.AW.C. VERHEES J "■twljk aan Ze« J a trok nummer: ^533 aanbiading van het Jubileumboekje L -j dit nummer draagt, kunt U aan het loket van da Bank 125.- In ontvangst secretaris heeft gediend, hem een oorkonde eneen fotoboek schen. kend, een prentenboek voor grote mensen, zoals hy het noemde. Mevr. Van der Rhee kreeg een bloemen hulde. Voorzitter Kleen gaf nog eens een overzicht van de geschiedenis van de bank, waarna hij en zijn medebestuur ders honderden handen kregen te schudden. Onder de bezoekers bevinden zicl\ de oud-directeur van de centrale bank, de heer H. J. Hendriksen, vertegenwoordi gers van banken uit de omtrek, van tal van verenigingen, van de bouwvakpa- Een opname gemaakt op de re ceptie van de jubilerende Raif feisenbank Katwijk aan Zee. Van links naar rechts directeur J. van Rijn, voorzitter D. J. Kleen, de heer N. J. v. Duyven- bode, de heer Joh. A. de Best. (Foto D. Kruyt) troonsbond, van het bestuur van de technische sohool Katwijk, vele schipper eigenaren, eigenlijk teveel om op te noemen. De zjusterbaruk in Katwijk aan den Rijn werd vertegenwoordigd door de heer Rietveld, die de bank felici teerde met zo'n bestuur en zo'n direc teur. Het gemeentebestuur werd vertegen woordigd door burgemeester Duiker en de wethouders C. v. d. Plas en H. P. Bloot. In de beste stemming bleven de re- ceptiegaogers geruime tijd bijeen, waar bij zij van verversingen werden voor zien door leerlingen van de Kabwykse huishoudschool. In de school De Klenterhof te Katwük werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de „Vereniging voor Christelijk kleuteronderwijs". De presi dente, mevr. G. Bekker-Gillebaart, zei In haar openingswoord, hoe zy onder grote dank kon vertellen, dat In de va cature van hoofdleidster nu is voorzien. Benoemd Is mej. G. de Mey alt Benne- broek. De secretaresse, mevr. Zuijderduyn, las haar jaarverslag. Wat betreft het aantal kinderen zei de spreekster, dat de school volkomen vol is: 120 kinderen. Aan het begin van 1960 stonden er 130 op de wachtlijst, aan het einde 90. Verwacht mag worden, dat er op 1 september «0 kinderen kunnen worden aangenomen. Spr. releveerde, dat een der kinderen in het afgelopen jaar is overleden. De hoofdleidster, mevr. Van Aartsen- Heimel, gaat nu per 1 maart vertrekken, haar plaats zal voorlopig worden inge nomen door mej. Van Hemert, terwijl tijdelijk aan de school komt werken mevr. N. den Dulk-Slot tot de tijd, dat de nieuwbenoemde hoofdleidster, mej. G. de Meij, haar werk zal beginnen. Spr. moest met spijt gewagen van grote vernielingen door de opgeschoten jeugd aan tuin en speelterrein. Zij deel de mee, dat getracht wordt afdoende maatregelen, met hulp van het gemeen tebestuur, te treffen Dan volgde bestuursverkiezing. Her kozen werd mevrouw De Valk-van der Berge en in de vacature mevr. Van Beelen-Griffioen werd gekozen mevr. A. van der Gugten-Vermaas. De penningmeesteresse, mevrouw A. van der Poel-Haasnoot lichtte de jaar rekeningen en de begroting toe. die na discussie werden goedgekeurd. In de kascommissie werden benoemd de heren C. van der Does en H. Noort. De presidente sprak woorden van dank en waardering tot de vertrekkende hoofdleidster, mevr. Van Aartsen-Hei- mel, die hierop met enkele hartelijke woorden antwoordde, waarbij zij zich ook richtte tot de leidsters en de ouders. De heer C. D. van Leeuwen liet enkele filmpjes zien van het Sint Nicolaasfeest in de Kleuterhof. ALKEMADE Woningbouw Wanneer de rijksgoedkeuring voor dit werk is afgekomen zal het aannemers, bedrijf H. S. Vrijburg uit Oud Ade na mens de Bouwkas N.V. Bohan uit Utrecht vier woningen gaan bouwen in Nieuwe Wetering. De heer J. A. van Luijk eindigde de bijeenkomst met dankgebed. Biddienstcn Zowel in de Hervormde kerk als in de Gereformeerde kerk is er heden avond om 8 uur een bid/dienst voor het gewas. In de Hervormde kerk spreekt ds. A. Makkemze en in de Gereformeerde keik ds. H. de Valk. Advertentie UITSLAG VERLOTING Landeiyke Ryverenlging „Irene" Katwijk en Omstreken: HOOFDPRIJS no. 1259: PONY. 1093, 1102, 2439, 455, 1599, 784, 1941, 12, 903, 811, 2107. 100. 38. 2050, 1748. 2239, 1820, 2141, 1089, 2110, 1053, 2073, 464, 911, 1543, 594, 646, 1538, 1546. 1906, 2249, 855, 491, 2432, 2037. 1214. 1757, 1395. 1784, 1480, 386, 392, 606, 428, 894, 1969. 59. 870. 1884, 607. KATWIJK AAN ZEE Hoog cn laag water Donderdag: hoog water 3.36 en 15.47 uur; laag water 11.37 en 23.55 uur. Spreekbeurt Morgenavond om 7.30 uur zal in ge bouw Casa Cara te Katwijk aan Zee voor de Gereformeerde Gemeente in Neder land ds. Mallan van Veenendaal een spreekbeurt vervullen. Bidstond Morgenmiddag half drie en morgen- avond half acht houdt ds. N. de Jong in de Chr. Geref. kerk bidstond voor het gewas. HILLEGOM Johannes Passion Ook dit jaar zal de Christelijke orato rium-vereniging „Asaf' de Johannes Passion opvoeren. De opvoering heeft plaaits dinsdag 7 maant in de grote zaal van Treslong. De algehele leiding berust bij de heer C. KooL Het elektronisch orgel wordt bespeeld door de heer R. Heddema. De orkestbegeleiding geschiedt door de leden van het Omroeporkest Floralla Donderdag om twee uur zal de Flora- lia-tentoonstelling in Flora te Hillegom geopend worden door de heer J. Bijl van Duivenbode. voorzitter van de Konink lijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde Deze tentoonstelling is een jaarlijks weerkerend evenement. Zij bestaat uit de door de schooljeugd gebroeide bloem bollen, bloembindwerk, een stand van ziektebeelden van de Plantenziektenkun- dige dienst, een herkennirgswedstrijd van hyacinten, tulpen en narcissen, in zendingen van diverse firma's en een collectie bijgoed. Er zal een wedstrijd van mozaïektekeningen door de school jeugd gehouden worden. Woensdag moeten de potten met hya cinten worden ingeleverd. SASSENHEIM Opkomst vergadering te gering In het jeugdhuis hield de afdeling Sas senheim van „Pro Rege" gisteravond een jaarvergadering. De voorzitter voor het voorlopig bestuur (de afdeling werd in december 1959 opgericht) betreurde de geringe opkomst (naauwelijks tien leden) en de heer H. Broefcstra noemde voorts de belangrijke taak van de militaire bond „Pro Rege". De secretaris, de heer A. M. de Muynck. meldde een ledental van 260 na een intensieve wervingsactie. De penningmeesteresse, mevrouw G. Dijkstra-Gerritsma, meldde een saldo van ƒ71.92. Tot het kiezen van een definitief be stuur kon men niet overgaan door de geringe opkomst; zelfs van de vijf kan didaten was er niet één aanwezig. Het voorlopig bestuur zal tot de volgende vergadering aanblijven. Nadat de reglementen van de afdeling Sassenheim waren vastgesteld toonde luitenant Van der Werff uit Valkenburg fraaie kleurendia's van Nederlands Nw.- Guinea. Ernstig gewond Gistermiddag wilde de heer W. Diede- riks op zijn fiets vanaf de Kerklaan de Hoofdstraat oversteken. Hij werd aan gereden door de bromfietser H. H. uit Sassenheim, kwam te vallen en werd vrij ernstig gewond. Na aanvankelijk naar huis gebracht te zijn bleek overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Burgeriyke stand Geboren: Caroline Johanna Maria, dr v M A Wesseling en M C Bemelman; Robertus Pancratius Maria, zn v M A Wesseling en M C Bemelman; Josina Julia, dr v J T Postma en D van der Leest; Maarten, zn v J Ottevanger en A Politiek; Ingrid Jacoba Maria, dr v F J Stigter en J Hulsbosch; Nelly Mar- garetha, dr v J Timmers en C Kaptein. Getrouwd: A Reyers, 52 jr en N C van der Horst, 40 jr., Hilversum. Overleden: J J Geerling, 63 jr. TTET Nederlands Kamerorkest, befaamd ensemble in den lande, concer- teerde gisteravond in het Cultureel Centrum te Voorschoten. De initiatiefnemers waren het Nut en de met het departement samenwerkende culturele commissie van de Voorschotense Hervormde Jeugdraad. Deze beide instanties verdienen daarvoor de dank van alle kunstlievende dorps genoten. Leo Driehuijs, die het ensemble leidde, betoonde zich een muzikant met over- gezonde opvattingen. Misschien zou het in dit geval beter zijn, over één of an dere opvatting zelfs niet te reppen. Hij is een dirigent, die, om zo te zeggen, in het kunstwerk stapt en de geest ervan in zich opneemt Het gevolg is, dat men tijdens het spel niet aan dirigent Driehuijs denkt, doch alleen aan de muzikale gestalte van de compositie, die zich naar eigen wezen openbaart Deze orkestleider moet wel een zeer fijn gevoel voor muzikale waarden bezit ten. Wil men dan toch van een opvatting spreken, welnu, dan scheen ons die van Driehuijs over Vivaldi, Mozart, Johann Christian Bach de enig juiste toe. Daar van wist hij ons, zonder het minste ver toon van opzettelijkheid, te overtuigen. Driehuijs' directie kenmerkte zich door eenvoud, door stiptheid en tevens door vreugde. We geloven, dat de orkestleden een groot vertrouwen in hem stellen. Ze reageerden uiterst nauwkeurig, doch on gedwongen. Het is intussen een feit, dat deze strij kers ver-gevorderde vak-musici zijn. De dirigent heeft deze omstandigheid mee Hij kan in technisch opzicht op hen re kenen. Maar dit behoeft op zichzelf nog geen aanleiding tot een zo echt-muzikaal geaard spel te zijn. De oorzaak hiervan ligt zonder twijfel in de intelligentie, het zuivere gevoel, de nederigheid van deze zeer begaafde dirigent Het programma veronderstelde niet in de eerste plaats een brede en diepe muzikale ontwikkeling. Het was in doorsnee eenvoudig en wei nig of geen inspanning eisend. We moeten dus bij ons gunstige oor deel over Leo Driehuijs één voorbehoud maken. Hij heeft namelijk niet kunnen bewijzen, ook in minder gemakkelijk verstaanbare werken een volkomen over tuigend interpretator te zijn. Vivaldi's Concerto Grosso ln d, het elfde uit het dozijn van l'Estro Armonico. boeide door vanzelfsprekendheid, lichte, ononderbroken voortgang, en beheerrte accentuatie. Het Concertino, door kun stenaars als Thomas Magyar, Anne Crow- DE UITSPRAAK van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, over het overvaren van de Urker kotter „Tjeerd Jacoba' UK 33 door de Zweedse 24.000 ton grote tanker „Materengi" op 9 decem ber van vorig jaar bij de Wielingen op de Noordzee, heeft onder de kotter- vissers allerwegen instemming gevonden. Maar al te vaak wordt de kotter- vissers een slordige navigatie verweten. Thans heeft de heer Metz op de openbare zitting van de Raad voor de Scheepvaart, die aan deze ramp was gewijd, gezegd, dat bij de navigatie op het Zweedse tankschip on veilige methoden zyn toegepast. Volgens de heer Metz hebben de Neder landse zeeloods en de stuurman van de Zweed te voorbarig gehandeld en is daardoor veroorzaakt, dat de kotter UK 33, die in span viste, onderging en dat twee van de vier gebroeders Hoekstra omkwamen. Over een even tuele bestraffing van de zeeloods en de stuurman heeft de hoofdinspecteur geen voorstellen aan de Raad voor de Scheepvaart kunnen doen, daar do raad hiertoe geen bevoegdheid bezit "Een en ander staat vermeld in het Ves- tieingsbesluit Levensmiddelenbedrijven 1961. De visdetaiilist mag volgens de nieuwe regeling een gehele reeks andere artikelen samen met vis verkopen. Het moet daarbij echter gaan om een ge mengde bedrijfsuitoefening. Vis mag in geen geval uit het assortiment worden verwijderd. Van de nieuwe artikelen, die de vishandelaar mag verkopen, noemen wij onder meer thee. koffie en cacao, bit terballen en croquetten, rijst, conser ven, boter, margarine en eieren, pinda- kaas. boterhamstrooisel, gedroogde vruchten, zwak alcoholische dranken etc. etc. De ambulante visdetaiilist mag echter enkele artikelen niet verkopen, zoals melk. boter, margarine, kaas. eieren, aardappelen, groente en fruit, wild. pluimvee en tamme konijnen. Dinsdag te IJmniden Aan de dinsdagmarkt te TJmuiden wa- fen 15 schepen present Daarbij waren vijf trawlers. De aanvoer was 4000 kisten vis groot, waarbij 225 kisten schelvis. 250 wijting. 100 gul en kabeliauw, 150 kool- vis. 1250 verse haring. 600 makreel, 80C schol. 450 tong en 1250 stuks styve ka beljauwen. De export bleef belangstellen in tong. grove en middel schol, grove schelvis en kabeljauw. De tong leverde nu van f 3.60 tot f 1.80 per kg. op. zodat de prijs thans vrij stabiel Is. Grove schelvis blijft schaars en maakt dan ook f 70 tot f 48 per kist van 50 kg. Engeland koopt grove en middel schol voor f 35 tot f 20. De kabeljauw noteert van f 90 tot f 35 per rij van 10 stuks. De binnenlandse handel kocht de verse haring gisteren voor f 22 tot f 16 naar kwaliteit, de makreel voor f 40 tot f 10 en de kleine en middel schelvis voor f 65 tot f 30. Kleine schol blijft met f 26 tot f 12 per kist goedkoop. Flinke besommingen kwamen er voor de trawlers niet uit. Een schip als de KW 121 Brittenburg voerde 525 kisten vis aan voor f 15.600 na een op 13 februari be- gonnen reis. Bij de vangst waren 250 kisten haring en 250 makreel. Van de Katwijkse vloot waren nog enkele traw lers present: de KW 80 Dirk Maria van 13 februari met 625 kisten vis voor f 11.800, de KW 8 Deining met 500 kisten vis en 435 kabeljauwen van een op 14 februari begonnen reis. waarvoor f 14.400 werd besomd en de KW 176 Gcziena Geertrui met 210 kisten vis en 250 stuk? kabeljauwen voor f 4500 van een reis. die op de 22e begon De trawler VL. 153 Liesje en Rutger besomde f 12.600 voor een vangst van 525 kisten vis, waarbij 300 kisten haring. De reis begon op de 11e februari. Voor de KW 117 was er met f 13.100 nog een redelijke besomming: ook voor de HD 87 met f 11.300. Vandaag aan de markt Voor de IJmuidense markt van van daag. woensdag, liepen enkele trawlers binnen, waarbij de IJM 34 Allanwater met een vangst van 650 kisten vis. waar- onder 200 makreel en 375 haring; de IJM 79 Job Gouda met 450 kisten, waaronder 425 haring. Voorts kwam de IJM 28 Am sterdam thuisvaren, waarschijnlijk voor de donderdagmarkt, met 525 kisten vis. waarbij 400 haring. 40 makreel, 20 schel vis. Slepend was de KW. 144 Cornelis den Duik nog onderweg met de VL 84 Jan Senior. Beide schepen hebben een vangst vis aan boord. Van de VL 84 is deze heel klein, daar het schip eind vorige week naar zee ging. De Cornelis den Duik ging echter op 15 februari zeewaarts en is marktrijp. De sleepreis vorderde ook gisteren goed, al stond er een stevige Noordwesteiyke wind met windkracht 7 tot 8. Vanavond wordt de sleep to IJmuiden verwacht. Op de Noordzee-visgronden Van de visgronden in de Noordzee werd gisteren slecht weer gemeld: toch kon vrijwel overal tussen de buien door worden gevist De etmaalvangstcn wa ren klein; van 75 tot 100 manden vis. meest makreel en haring. Trawlers als de IJM 33. SCH 42 cn IJM 26 deden trekken van 20 tot 30 manden vis. Op de zitting is wel duidelijk gewor. den aan de hand van getuigenverklarin gen van twee overlevenden en van de zeeloods dat de gebroeders Hoekstra met hun UK. 33 ter spanvisserij op haring waren en daar in de nacht plotseling werden verrast door de opduikende splinternieuwe grote tanker. Met volle kracht voer de Zweed over een van de twee kotters heen. De loods vertelde, dat hij de stuurman opdracht had gege. ven om tussen een aantal vissersvaartui gen door te varen. Zelf was hy als loods in geen vier jaar op deze plaats ter hoogte van de Wielingen geweest dus was hij niet erg bekend met de si tuatie ter plaatse Volgens hem was de ruimte voldoende geweest om tussen de vissersscheepjes door te varen, het geen bewezen door het onderzoek. Dit wees uit, dat er geen ramp gebeurd zou zijn als er op de „Matarengi" geen navl- gatiefouten waren gemaakt Afscheid genomen In 's-Gravenhage is afscheid genomen van de inspecteur der visserij, de heer H. S. Drost. Hij is met ingang van heden met pensioen gegaan. De afscheidsplech- tigheid had plaats op het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, waar minister Marijnen de scheidende inspecteur mededeelde, dat hy was be noemd door de Koningin tot officier in de orde van Oranje Nassau. Indertijd was de heer Drost al benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Drost werd op 1 augustus 1946 tot in specteur der visserij bij de directie der visserijen benoemd voordien was hij bij de Koninklijke Marine. De heer Drost heeft in zijn functie volledige inhoud weten te geven aan de inspectie van het eerste district. HU heeft zyn bekwaam heden speciaal ingezet voor de visserij voorlichting. Kabeljauw, de zwerver Uit Westduitse onderzoekingen is ge bleken, dat de kabeljauw een grote zwerver door de wereldzeeën is. De laat ste weken worden grote kabeljauwvang sten gemeld rond de 57ste breedtegr. in de Noordzee, maar het kan straks weer maanden duren eer weer zo'n spok wordt aangetroffen. Haring is reislustig, de ka beljauw nog meer. De Duitse onderzoekingen door middel van het merken van kabeljauw heeft uit gewezen, dat de kabeljauw grote afstan den aflegt. By IJsland gevangen, gemerk- te en weer uitgezette exemplaren wer den later door trawlers gevangen bij de Noorse kust en by de Faroër-eilanden. Andere exemplaren, gemerkt by Beren eiland, haalden de Duitse vissers later scheep bij Groenland en IJsland. De kabeljauw had dan lange reizen achter de rug: 400 tot 1700 dagen. Het is voorts vastgesteld, dat de kabeljauw zwerftoch ten onderneemt van Bereneiland en Spitsbergen naar Groenland en IJsland De biologen leiden uit een en ander af. dat de kabeljauw eerst in de Oost Groenlandstroom naar West Groenland trekt en vervolgens naar IJsland tegen de Irmingerstroom in. Of de kabeljauw ook van de Noorse kust naar de Faroër- eilanden trekt, is nog niet vastgesteld. Nieuwe vestigingseisen Er zijn nieuwe vestigirigseisen voor de kleinhandel in vis bekend geworden. den (violen) en Piet Lentz (cello) ver tolkt, was één en al transparante wellui dendheid. De fuga van het eerste deel door de cellist ingezet, zal ons om de voorbeel dige vormgeving ervan in de herinnering blijven. In Johann Christian Bach's pianocon cert in Es soliëerde Gerard Hengeveld aan de achteraan opgestelde vleugeL Deze plaatsing zal wel met opzet zyn ge kozen. De piano moet men immers hier nog niet zozeer als het veelbetekende solo-instrument van een latere periode gebruiken. Hengevelds spel, ofschoon duidelyk afstekend, had dan ook terecht niet een dominerend karakter. Hoe knap en tevens eenvoudig het mocht zijn, het paste zich echter door de wat dikkere klank en wat mindere lenigheid niet ge heel by het lucide spelend orkest aan. Vreugde Mozarts Divertimento in F, werk van een 16-jarige, bewegelyk, spits en spiri tueel, kan echter gemakkelijk door een engelachtige voordracht worden versui- kerd. Driehuys dacht er anders over. Naar de vorm gaaf en scherp gespeeld, blies hy het gemakkelijk verstaanbare werk een levensbUj, oergezonde geest in. Verder werden we vergast op de i alle simpelheid geniaal bewerkte Roe meense Dansen van Bartók. Geniaal, om dat de alleen maar kleur en sfeer aan brengende behandeling de melodiëen niet slechts onaangetast laat maar ook de es sentie ervan openbaart Een merkwaardige, in enkele opzichten zelfs ontdekkende compositie, is de So nate van de 12-jarige Rossini. By alle verwijzingen naar Haydn. Mozart in kin derlijk enthousiasme genoteerd, kondigt zich in menige passage reeds de meester- iyke humor van de Barbier van Sevilla aan. De Simplc Symphoniy van Benjamin Britten, die de reeks sloot maakte niet de sterkste Indruk. Opgebouwd uit aller lei aardige jeugdcompo-lties, besluit het tevens een eerste compositie-periode, die spoedig volmaakt verleden tyd zou zyn. Het orkest gaf er een briljante verklan king van. Zulke Jeugdcuriositeitcn zijn klaarbUjkelyk slechts in een dergeiyke, zo goed als volmaakte uitvoering nog wel met vreugde aan te horen. j Joh. van Wolfswinkel. VOORSCHOTEN Burgeriyke stand GEBOREN: Martinus Wilhelmus Maria, zn van Karei Hendrik Mania Jansen en Christina van Marrelo, Pr. Bernhardlaan 119; Gabrielle Bernadette Marie, dr van Thcodor Leonard Doorn wee rd en Thera Josephine Mac-Lennan, Papelaan 73; Rc- né en Eddy, zoons van Eduard Baas en Eva Stedehouder, Prof. Zernikelaan 28; Monice, dr van Herman Hendrik Beu- kenholdt en Maria Christina Klinkha mer, Bloklaan 9; Wilhelmus Maria, zn van Johannes Gijsbertus van der Ploeg en Cornelia Maria Wilhelmina van Veen, Leidseweg 10; Ronald Anthonius, zn van Cornelis Gerardus van der Voorst en Grietje Elisabeth Maria van de Wakker, Prof. Lorerrtzlaan 34; Mark, zn van Her- manus Johannes Petrus Hubertus Zee- lenberg en Josina Cossee, Vredenhoeff- straat 3. ONDERTROUWD: Henk van Eerde geb. 20-6-32, J. W. Frisolann 19. en Cor-. nelia Sophia Kooy, geb. 20-6-38, te Lel den. Zeemanlaan 36, datum huwelyk 18 maart 1961; Derk Hendrik Bakker, geb 15-9-34, Leidseweg 48, cn Petronella Ma ria Vermeulen, geb. 1-12-39, Leidseweg 37, datum huwelijk 7 maart 1961. Bungalows Naar een ontwerp van de architect J. de Bruyn te Rotterdam zal de N.V. Brand- wyk uit Sliedrecht en Leidschendam voor eigen rekening ln plan „Adegeest" twee bungalows gaan bouwen. De loggers en kotters blijven ln de buurt van de P-route bU de boeien 4 tot 6 en vingen daar gisteren van 200 tot 300 kg tong en 10 tot 15 mandjes schol en wyting per etmaal. Ook enkele tientallen kabeljauwen werden verschalkt. Aanhoudende teruggang Het „Verband der Dcutschen Hoch- seefischerci" heeft begin van dit jaar al cyfers bekend gemaakt over vorig jaar. Thans heeft zy in een nieuw overzicht aangetoond, dat de vangsten op de tra ditionele visgronden sterk achteruit blyft gaan. In het gebied van IJsland, Beren- eiland, Spitsbergen en voor de Noorse kust haalden de Duitse trawlers in 1938 327.000 ton vis boven water, in 1955 was dat nog 248.000 ton in deze wateren en in het afgelopen jaar 1960 165.000 toa. Op de Noordzee zyn de resultaten nog meer in neergaande lyn: 1938 224.000 ton vis. 1955 214.000 ton en in 1960 89 000 ton. Waaraan deze ontwikkeling te wU- tcn is? De Duitsers zeggen er dit van: klimatologische en hydrologische ver anderingen op de visgronden. De slechte resultaten zyn nog niet goed gemaakt door vangsten op nieuwe nog verder af gelegen visserygronden, zoals bij New Foundland en Groenland door de gecom bineerde vangst- en fabrieksschepen van het West Duitse visserijbedrijf. Men hoopt het bedryf op de zeer verre visse rij te kunnen overschakelen om in kalmer vaarwater voor de rederijen te komen. Zonder hulp van de overheid kan dit echter niet plaatsvinden. De vangsten op deze verre gronden nemen overigens al flink toe. In 193S werd er nog niets gevangen bij Groenland en New Found land, in 1955 voor het eerst 74.000 ton, in 1960 106.000 ton. De schepen, die voor deze verre visserij worden ingezet, vra gen aan bouwkosten 4.5 miljoen D. Mark. terwijl een normale trawler 2.5 miljoen D. Mark vroeg. De normale trawler is voor de Duitse visserij thans echter een verouderd type. KATWIJK AA1S ZEE Ruiteravond Irene De landeUjke rijvereniging Irene en de ponyclub gaven gisteren in Musica een ruiteravond. Na het zingen van het fede ratielied sprak het erelid, de heer R. van Andel, een begroetingswoord, in het by- zonder tot burgemeester H. Duiker en echtgenote en de afgevaardigden van zus terverenigingen. Spreker bracht dank aan de instructeur, de heer J. van den Hark. Namens de ouders sprak mevr. Lange de heer Van den Haak toe. ZU schonk hem een tas met filmapparaat. Voor zyn vrouw waren er bloemen. Ook de dames Duiker, Haasnoot en Van Andel kregen een ruiker. Nadat de leden van de ruiterverenlging een eenakter ten tonele hadden gebracht, gaven de leden van de ponyclub een rui- terdemonstratie op stokpaardjes. Het ver dere gedeelte van de avond werd ver zorgd door de personeelsvereniging Djatti Rongo van de Dr. Mr. W. van den Bergli- stichting te Noordwyk. Men vertolkte het toneelstuk Het spoor loopt langs de hoeve, van Wim Bischot Dit stuk speelt zich af in het berglandschap aan de Frans-Spaan se grens. De hoofdpersoon ls een boeren vrouw met twee charmante dochters, wier man door de douane is gedood wegens smokkelarij. Zij zet het werk van haar man voort, niet zo zeer om geld te ver dienen doch meer om de douane te tar ten. Er werd goed gespeeld. Afscheid van de heer Van der Visch Gistermorgen nam de heer KI. van der Visch na ruim 41 jaar werkzaam te zijn geweest bij het Rotterdams Zeehospitium afscheid. De eerste spreker was de ge neesheer-directeur, dr. E. H. J. Warns, die de scheldende schetste als een be kwaam vakman. Als dank ontving de heer Van der Visch een fauteuil. Verder spraken nog de heer R. A. Kul_ pers, administrateur-econoom, en de da mes Scharlo en Jansen namens het schoolpersoneel. Ten slotte uitte de heer B. Mijs. chef technische dienst, zUn waardering over de manier, waarop de heer Van der Visch met het personeel wist om te gaan. HU had grote kennis van de technische ap paratuur 's Avonds werd ln de Unizaal met het personeel een gezellige byeenkomst ge houden. Geref. jeugd byecn Een gesprekskring vam Geref. jongeren kwam gisteravond bijeen in het jeugdhuis „Irene". Ds. G. T. Rothuizen, studenten predikant te Leiden, sprak over „De ge meenschap der heiligen". Er ontstond een levendige discussie. In een der bovenzalen stelden anderen zich ondertussen aan de hand van een causerie en dia's op de hoogte van het leven der Ambonezen. Het ligt in de be doeling een groep Ambonese jongeren bU pleegouders in Katwyk hun vakantie door te laten brengen. Postzegelverzamelaars De vereniging van postzegelverzame laars, Philatelica, te Katwijk hield gis teravond haar jaarvergadering in Casa Cara. Voorzitter J. van Kempen gaf een terugblik op het eerste verenigingsjaar. De vereniging telt thans 28 senior-leden en 5 jeugdleden. Om de veertien dagen komen gemiddeld 42 jongeren zegels rul len. Penningmeester C. Bos meldde een batig saldo van f 30.53. De heren Beukers cn Bakker boden namens de afdeling Noordwyk en het hoofdbestuur hun ge lukwensen aan. Vervolgens hield de heer Smulders van het hoofdbestuur een lezing over Zwitserland. Zwitserland is een van de oudste cultuurlanden ter wereld. De Zwitsers staan bekend voor hun vrij heidszin. Dit komt vooral tot uitdrukking onder het huis Savoye. Figuren als Wil lem Teil komen op zegels voor. Het toerisme cn natuurschoon worden veel op postzegels uitgebeeld. De oudste zegels zyn die van de kan tons. Uit 1842 zyn bekend de drie stre ken Bazel-Zürich-Genève. De zegels van die kantons zUn practisch niet meer te koop. Door vervalsers zijn deze mcester- UJk nagemaakt. Doch de huidige weten schap ziet het direct. Ook lichtte spreker de zegels toe van de zittende en de staan de figuur Helvetia van de jaren 1856 en 1884. Verschillen in deze typen waren het papier en de vele kleursoorten van de zegels. De nieuwere zegels hebben min der kleur doordat een ander procédé wordt toegepast. Na afloop werd met inleider van ge- dachte gewisseld- Gevraagd voor direct Aanmelding op het kantoor COÖPERATIE VOORSTRAAT 63—65 .HELPT EIKANDER" U.A. KATWIJK AAN ZEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11